انواع محیط کاری و لباسهایی که مناسب آنهاست

انواع محیط کاری و لباسهایی که مناسب آنهاست

انواع محیط کاری و لباسهایی که مناسب آنهاست میگویند نمیتوانید شغل مورد علاقهتان را به دست آورید؛ مگر اینکه برای همان شغل لباس بپوشید. ما یک قانون جدید را به این قانون …

تمیز کردن ابروها ؛ چگونه ابروهای خود را تمیز کنیم؟

تمیز کردن ابروها ؛ چگونه ابروهای خود را تمیز کنیم؟

تمیز کردن ابروها ؛ چگونه ابروهای خود را تمیز کنیم؟ تمیز کردن ابروها ؛ از آنجایی که ابروها چشمان شما را قاب می‌کنند. بسیاری از افراد دوست دارند برای بهبود ظاهر صورت، …

فروش انواع لرزه گیر

فروش انواع لرزه گیر

فروش انواع لرزه گیر شرکت کوشا سازان پرگاس خلیج فارس ( پرشین گلف) از سال 1381 با هدف تامین و تجهیز کالاهای مورد نیاز در بخش تاسیسات فعالیت خود را آغاز کرده …

جاروبرقی از لوازم پر مصرف و مهم خانگی است. شاید در طول هفته در یک خانواده با جمعیت متوسط، دو بار از جاروبرقی استفاده شود. استفاده از جاروبرقی نکاتی دارد که با رعایت آنها می توان عمر و سلامتی دستگاه را بیشتر کرد. اما جاروبرقی هم مانند تمام لوازم پرمصرف خانه، ممکن است به مشکلات و عیوبی بربخورد، تعمیر حرفه ای و تخصصی جاروبرقی نکته بسیار مهمی است. با تعمیر ناشیانه قطعات و یا تعویض آنها با قطعات نامرغوب، پس از گذشت ِ مدت زمانی از تعمیر جاروبرقی مشکلات بزرگتری برای دستگاه پیش خواهد آمد.

در این مقاله مواردی که در خرابی و کار نکردن جاروبرقی نقش دارند، مورد بررسی قرار خواهند گرفت. همچنین به موارد مربوط به خرابی برخی قطعات، علائم مربوط به خرابی آنها و راه کارهای موثر برای رفع برخی ایرادات نیز، اشاره خواهد شد.

کمتر شدن شدت مکش جاروبرقی

یکی از مشکلاتی که اغلب در جاروبرقی دیده می‌شود، کمتر شدن شدت مکش جاروبرقی است. این مشکل به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. از جمله:

 • تمیز نبودن فیلترهای جاروبرقی: با شستن یا تعویض فیلترها، مشکل کشش کم جاروبرقی، رفع می‌شود.
 • بسته و کیپ شدن مسیر مکش: با تمیز کردن برس، لوله‌ها و… و خارج کردن اشیاء باقی مانده داخل آنها، می‌توان اقدام به رفع مشکل کرد.
 • انباشته شدن کیسه یا محفظه جاروبرقی از زباله: با خارج کردن زباله‌ها و شستن کیسه یا محفظه، مشکل رفع می‌شود. در کیسه زباله‌های یکبار مصرف هم نیاز است، کیسه تعویض شود.
 • کمتر شدن قدرت موتور: این مسئله دلایل مختلفی از جمله، نیم سوز شدن موتور و… دارد. این موضوع نیاز به بررسی بیشتر و تشخیص مشکل دارد.

خاموش شدن یکباره جاروبرقی حین کار کردن

مشکل دیگری که ممکن است هنگام استفاده از جاروبرقی، ایجاد شود، خاموش شدن و کار نکردن آن است. این مشکل هم ممکن است به علت‌های مختلفی ایجاد شود، از جمله:

 • نیم سوزی موتور: هنگام نیم سوزی موتور، علاوه بر خاموش شدن، شدت مکش هم پایین می‌آید. رفع این مورد نیاز به تشخیص دقیق و تخصص دارد.
 • گرم شدن بیش از حد یا خرابی ترموستات: امکان دارد در مسیر مکش جاروبرقی، زباله گیر کرده باشد و… در این صورت موتور بیش از حد معمول کار می‌کند، که این موضوع باعث داغی موتور و در نهایت خاموشی جاروبرقی توسط ترموستات می‌شود.
 • خرابی سیم جاروبرقی: اگر سیم جارو تا انتها و با شدت زیادی به بیرون کشیده شود، ممکن است از محل قرارگیری خود جدا شود یا اتصال ضعیفی داشته باشد، که باعث خاموشی جاروبرقی می‌شود.
 • خرابی دوشاخه جاروبرقی: خرابی دوشاخه باعث می‌شود برق در سیم جاروبرقی جریان پیدا نکند.

کمتر شدن قدرت کارکرد موتور جاروبرقی

ایراد دیگری که برای جاروبرقی ایجاد می‌شود، کمتر شدن قدرت کارکرد موتور است، که این مشکل نیز علت‌های مختلفی دارد. از جمله‌ی آنها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خراب شدن زغال: عوض کردن زغال مشکل را حل می‌کند، البته بعد از عوض کردن هم ممکن است قدرت موتور پایین باشد، اما بعد از مدتی درست خواهد شد.
 • کثیف شدن کلکتور: اگر مشکل قدرت کم موتور، مربوط به کثیفی کلکتور باشد، با رفع کثیفی‌های آن مشکل حل می‌شود. البته تمیز کردن کلکتور، نیاز به مهارت و دقت زیادی دارد. به کمک یک مسواک کهنه و تینر می‌توان اقدام به تمیزی کلکتور کرد.
 • نیم سوز شدن موتور: در شرایطی که موتور نیم سوز شده باشد، قدرت عملکرد موتور کمتر می‌شود و سریع‌تر از حد معمول هم داغ می‌کند. تعمیر جاروبرقی بعد از بروز این مشکل باید در سریع ترین زمان انجام شود.
 • خراب شدن یاتاقان جاروبرقی: اگر یاتاقان‌ها دچار آسیب شده باشند، علاوه بر کاهش قدرت موتور، صدای زیادی نیز ایجاد می‌کنند، که می‌تواند به تشخیص خرابی آنها کمک کند.

صدای زیاد جاروبرقی هنگام کار کردن

گاهی هنگام استفاده از جاروبرقی، صداهای ناهنجار و زیادی از آن به شنیده می‌شود. صداهای ایجاد شده ممکن است مربوط به خراب شدن یاتاقان یا بلبرینگ‌ها باشند. در برخی موارد نیز ممکن است پروانه جاروبرقی معیوب شده باشد. علاوه بر این موارد، گاهی نگهدارنده‎ ها یا محافظ‌های لاستیکی قطعات جاروبرقی، دچارخرابی می‌شوند.

خروج دود یا بوی سوختگی از جاروبرقی

یکی از مشکلاتی که منجربه بوجود آمدن بوی سوختگی و دود در جاروبرقی می‌شود، سوختن موتور است. بسته بودن راه مکش جاروبرقی هم باعث کارکرد زیاد موتور و تسمه می‌شود و بوی سوختگی ایجاد می‌کند. معیوب بودن کلکتور، منجر به سوختن موتور می‌شود. بلبرینگ یا یاتاقان‌ها هم، اگر معیوب باشند، در نهایت منجر به سوختگی موتور جاروبرقی می‌شوند. سیم کشی داخلی جاروبرقی هم اگر معیوب یا دچار اتصال باشد، می‌تواند بوی سوختگی ایجاد کند.

روشن نشدن جاروبرقی

خرابی دوشاخه، قطعی سیم جارو، معیوب بودن موتور و یا اتصالات آن، معیوب شدن کیت الکتریکی، معیوب شدن زغال موتور و … از جمله مواردی هستند که مانع عملکرد صحیح جاروبرقی می‌شوند.

علاوه بر در نظر گرفتن مطالب موجود در این مقاله، که حالت کلی دارند، بهتر است، برای اطلاع از جزئیات مشکل و عیب یابی دقیق جاروبرقی، از افراد متخصص و مراکز معتبر کمک گرفته شود. برای راحتی کار و سریع‌تر انجام شدن عمل عیب یابی جاروبرقی، سایت‌های خدمات آنلاین، یک گزینه‌ی بسیار مناسب هستند.

سایت‌های خدمات آنلاین علاوه بر خدمات تخصصی که ارائه می‌دهند، مشکل پیدا کردن مراکز معتبر و افراد متخصص را حل می‌کنند و باعث صرفه جویی در وقت و زمان می‌شوند.

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 31 فروردین 1400

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.