تفاوت دو قطبی و افسردگی در چیست؟

تفاوت دو قطبی و افسردگی در چیست؟

تفاوت دو قطبی و افسردگی در چیست؟ اگرچه افسردگی و دوقطبی دارای علائم مشترک قابل توجهی هستند، اما آنها اختلال های روانی متمایزی هستند. برای دریافت کمک مناسب با مشکل، درک اینکه …

Pool prize چیست و چگونه کار میکند؟

Pool prize چیست و چگونه کار میکند؟

Pool prize چیست و چگونه کار میکند؟ Pool Prizeیک سرویس قرعه کشی است که بر روی شبکه ترون بنا نهاده شده که در آن هیچ کس بازنده نخواهد بود. برای آشنایی بیشتر با …

چرا انقدر موهای ما ریزش داره!؟

چرا انقدر موهای ما ریزش داره!؟

چرا موهای ما ریزش داره!؟   ریزش مو سوال هر زن و مرد ایرانی در این روزهاست! به نظر شما موهای خانم‌ها بیشتر ریزش داره یا آقایون؟ با ما همراه باشید با …

نقش استانداردهای زیست محیطی در توسعه پایدار و ارتقای کارایی مالی سازمان‌ها

long to be saved

ISO 14001 یک استاندارد بین المللی مورد توافق است که الزامات یک سیستم مدیریت زیست محیطی را تعیین می کند. اخذ استاندارد ایزو 14001 به سازمان ها کمک می کند تا عملکرد زیست محیطی خود را از طریق استفاده کارآمدتر از منابع و کاهش ضایعات، کسب مزیت رقابتی و اعتماد ذینفعان بهبود بخشند.

ایزو 14001 یک استاندارد شناخته شده جهانی برای سیستم مدیریت محیطی (EMS) است. این استاندارد الزامات کنترل و بهبود اثرات زیست محیطی سازمان را تعریف می کند. استاندارد ایزو 14001 برای اولین بار در سال 1996 توسط سازمان ها پیاده سازی شد. استاندارد ISO 14001 کنترل هایی را برای آن دسته از فرآیندهایی که تأثیر زیست محیطی دارند توصیه می کند. به عنوان مثال، استفاده از منابع محیطی، مدیریت زباله های زیست محیطی و مصرف انرژی.

بیکران راهکار سعادت، معتبرترین شرکت ثبت و صدور گواهینامه های ایزو تحت اعتبار مرکز ملی تایید صلاحیت، این مقاله را برای آشنایی بیشتر خوانندگان با مباحث استاندارد و گواهینامه سیستمی تهیه نموده است.

سیستم مدیریت محیط زیست چیست؟

یک سیستم مدیریت زیست محیطی به سازمان ها کمک می کند تا مسائل زیست محیطی خود را به شیوه ای “کل نگر” شناسایی، مدیریت، نظارت و کنترل کنند. سایر استانداردهای ایزو که به انواع مختلف سیستم های مدیریت اشاره می کنند، مانند ISO 9001 برای مدیریت کیفیت و ISO 45001 برای ایمنی و بهداشت شغلی، همگی از یک ساختار سطح بالا استفاده می کنند. این مطلب بدان معنی است که ایزو 14001 را می توان به راحتی در هر سیستم مدیریت ایزو موجود ادغام کرد. اخذ گواهینامه ایزو 14001 برای سازمان ها در هر نوع و اندازه ای مناسب است، خواه خصوصی، غیر انتفاعی یا دولتی باشند.

دریافت گواهینامه ایزو 14001 مستلزم آن است که یک سازمان همه مسائل زیست محیطی مرتبط با عملیات خود را در نظر بگیرد، مانند آلودگی هوا، مسائل آب و فاضلاب، مدیریت زباله، آلودگی خاک، کاهش و سازگاری با تغییرات آب و هوا، و استفاده و کارایی منابع. مانند تمام استانداردهای ایزو، استاندارد 14001 شامل نیاز به بهبود مستمر سیستم ها و رویکرد سازمان به نگرانی های زیست محیطی است.

این استاندارد اخیراً با بهبودهای کلیدی مانند افزایش اهمیت مدیریت زیست محیطی در فرآیندهای برنامه ریزی استراتژیک سازمان، ورودی بیشتر رهبری و تعهد قوی تر به ابتکارات پیشگیرانه که عملکرد زیست محیطی را تقویت می کند.

هدف ایزو 14001

هدف اصلی ISO 14001 تعریف الزامات EMS و ارائه راهنمایی برای اجرای آن است. این استاندارد یک فعالیت ساختاریافته برای ایجاد بهبودهای محیطی در سازمان می دهد.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک سازمان باید رویکردی استراتژیک برای بهبود عملکرد زیست محیطی خود داشته باشد.

کاربران استاندارد گزارش کرده اند که ISO 14001 کمک می کند:

 • انطباق با الزامات قانونی و مقرراتی فعلی و آینده را نشان دهید
 • افزایش مشارکت رهبری و مشارکت کارکنان
 • بهبود شهرت شرکت و اعتماد ذینفعان از طریق ارتباطات استراتژیک
 • دستیابی به اهداف استراتژیک کسب و کار با گنجاندن مسائل زیست محیطی در مدیریت کسب و کار
 • ایجاد مزیت رقابتی و مالی از طریق بهبود کارایی و کاهش هزینه ها
 • تشویق عملکرد زیست محیطی بهتر تامین کنندگان با ادغام آنها در سیستم های تجاری سازمان

عناصر کلیدی ISO 14001

استاندارد سیستم های مدیریت زیست محیطی ISO 14001 شامل عناصر کلیدی زیر است:

 • خط­ مشی زیست محیطی؛
 • برنامه ریزی؛
 • اجرا و بهره برداری؛
 • بررسی و اقدام اصلاحی
 • بازنگری مدیریت.

مزایای پیاده سازی ایزو 14001

پیاده سازی سیستم مدیریت محیطی به سازمان یا شرکت روشی سیستماتیک برای کنترل اثرات زیست محیطی خود می دهد. از این رو بهره وری و کارایی افزایش یافته و در نتیجه صرفه جویی در هزینه ها در سازمان بیشتر می شود. یکی دیگر از مزایای کلیدی پیاده سازی سیستم محیط زیست ایزو 14001 این است که ساختاری را برای سازمان فراهم می کند تا به سطح بسیار خوبی از عملکرد زیست محیطی دست یابد که نشان دهنده تعهد کامل یک سازمان در کنترل اثرات زباله های محیطی، آلودگی و مصرف انرژی است.

سایر مزایای کلیدی پیاده سازی ISO 14001 عبارتند از: 1. صرفه جویی در هزینه به دلیل افزایش کارایی زیست محیطی 2. کاهش مسئولیت های زیست محیطی 3. کاهش خطرات زیست محیطی 4. افزایش توانایی سازمان برای نبرد در بازار جهانی.

اجرای ایزو 14001 چقدر طول می کشد؟

پاسخ کوتاه این است که بستگی دارد. زمان لازم برای اجرای ایزو 14001 به اندازه سازمان شما بستگی دارد، چه دارایی هایی در دسترس دارید،و چقدر با هنجارهای محیط زیستی هم­خوان هستید نیز بر اجرای ایزو 14001 تاثیرگذارند. ممکن است برای سازمان های کوچک چند ماه نیاز باشد، در حالی که سازمان های بزرگ ممکن است به یک سال یا بیشتر نیاز داشته باشند.

پیش نیازهای استقرار ایزو 14001

از آنجایی که هیچ پیش نیاز خاصی برای اجرای محیطی وجود ندارد، ایزو 14001 را می توان در هر سازمانی اجرا کرد، بدون توجه به اندازه، نوع صنعت یا اجرای سایر استانداردهای جهانی.

در زیر، طرح کلی گسترده ای از الزامات ایزو 14001 را که سازمان باید رعایت کند را مرور می­کنیم:

بافت سازمان: مشخص کنید هویت شما چیست، رویداد اصلی شما چیست، چه کسی اغلب در مورد شما فکر می کند و چگونه واکنش نشان خواهید داد.

رهبری: مسئولیت مدیران را تعیین کنید و یک استراتژی زیست محیطی را مشخص کنید.

برنامه ریزی: فعالیت هایی را برای رسیدگی به خطرات و جنبه ها و دستیابی به اهداف زیست محیطی برنامه ریزی کنید.

پشتیبانی: دارایی ها، سوابق و اسناد خود را برای EMS خود شناسایی کنید.

عملیات: کنترل های کاربردی و نحوه واکنش شما به بحران ها را تعریف کنید.

ارزیابی عملکرد: نحوه غربالگری، اندازه گیری، تجزیه و ارزیابی EMS خود، از جمله ممیزی های داخلی را تعیین کنید.

توسعه: تعیین کنید که چگونه افراد را مدیریت خواهید کرد، از جمله فعالیت های ترمیمی، و همچنین فعالیت های توسعه مستمر.

اخذ گواهینامه ایزو 14001

ISO 14001 یک استاندارد چارچوب اداری غیر انحصاری است که می تواند برای هر کسب و کاری که توجه کمی به تخمین، اقدام یا منطقه دارد، اعمال شود. صرف نظر از اینکه شما یک سازمان کوچک، تک سایت هستید یا یک انجمن جهانی، گواهی ایزو 14001 می تواند به شما برتری دهد.

هزینه صدور گواهینامه ایزو 14001

پس از اجرای ایزو 14001، بسیاری از سازمان‌ها تصمیم می‌گیرند به دنبال صدور گواهینامه شخص ثالث باشند. حتی اگر گواهی لازم نباشد، دریافت گواهینامه ایزو 14001 چند مزیت ارائه می دهد. جدا از مزایای داشتن یک چارچوب سازماندهی شده مدیریت محیط زیست، گواهی ایزو 14001 یک نمایش قوی از تعهد کسب و کار شما به اقلیم و محیط زیست ارائه می دهد.

هزینه صدور گواهینامه ایزو 14001 به نوع سازمان و گواهی دهنده بستگی دارد. به طور مثال شرکت گواهی دهنده ایزو معتبر مانند BRSM بر اساس الزامات جهانی IAF به بررسی تعداد سایت ها، درجه ریسک تولید یا ارائه خدمات، تعداد نفرات و … سازمان پرداخته و هزینه ممیزی و قیمت گواهینامه ایزو 14001 را محاسبه می­نماید.

ثبت و صدور گواهینامه ایزو 14001

اخذ گواهینامه معتبر ایزو 14001 الزامی نیست، و سازمان ها می توانند بسیاری از مزایای استفاده از استاندارد را بدون گذراندن فرآیند صدور گواهینامه ایزو معتبر به دست آورند. با این حال، صدور گواهینامه شخص ثالث – که در آن یک نهاد صدور گواهی مستقل عملکردهای شما را بر اساس الزامات استاندارد ممیزی می کند – راهی برای نشان دادن سیگنال به خریداران، مشتریان، تامین کنندگان و سایر ذینفعان شما است که استاندارد را به درستی پیاده سازی کرده اید. علاوه بر این، برای برخی از سازمان ها، نشان دادن اینکه چگونه الزامات قانونی یا قراردادی را برآورده می کنند، کمک می کند.

انجام و حفظ یک سیستم مدیریت زیست محیطی به زمان و دارایی نیاز دارد. در حالی که به اندازه و پیچیدگی سازمان شما بستگی دارد، فرآیند صدور گواهینامه ایزو به عنوان یک قاعده بین 6-2 ماه طول می کشد. توجه به آگاهی کارگران، درنظر گرفتن افراد برای تمام سطوح سازمان، تعیین مسئولیتها و اختیارات آنها برای نقش های اداری را برجسته می کند، بنابراین باید زمان و دارایی ها را مطابق با تعهدات خود طراحی و توزیع کنید.

با فرض اینکه هزینه های مختلف دریافت ایزو 14001 را به تعویق انداخته اید، به یاد داشته باشید که در طولانی مدت، یک EMS پربار باید سرمایه های شما را از طرق زیر افزایش دهد:

 • بهره وری گسترش می­یابد.
 • ضایعات کم می­شود.
 • تجارت بیشتری انجام می­دهید و سود سازمان را افزایش دهید.

بیکران راهکار سعادت شرکت ثبت و صدور گواهینامه ایزو، تنها نماینده انحصاری شرکت جهانی BRSM در ایران، با مجموعه ای کامل از اعتبارات ملی و بین المللی در ثبت و صدور گواهینامه های ایزو و گواهینامه های محصولی همچون CE، آماده ارائه خدمات همراه با ارزش افزوده به سازمان­ها می­باشد.

برای دریافت آخرین اطلاعات در مورد اخذ گواهینامه ایزو 14001 و دریافت سایر گواهینامه های ایزو از BRSM به­عنوان یک مرجع معتبر صدورگواهینامه های بین­المللی تحت اعتبار IAF به وب سایت www.brs.ir مراجعه فرمایید یا برای کسب مشاوره با 02192001320 تماس حاصل فرمایید.

 

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 3 آبان 1401

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.