نارنجستان قوام

نارنجستان قوام +تاریخچه و عکس

نارنجستان قوام شیراز،نارنجستان قوام کجاست،نارنجستان قوام درشیراز،آدرس نارنجستان قوام شیراز،آدرس نارنجستان قوام

یکی از زیباترین مناطق تاریخی در شیراز نارنجستان است.جالب است بدانید که نارنجستان قوام متعلق به خاندان قوام الملک بوده است . در واقع عمارت نارنجستان بعنوان دیوانخانه و محل مراجعات رعیت ها و دیگر مردم و همچنین مکان تشکیل جلسه های عمومی و نشست های بزرگان و اشراف در دوره قاجاریه مورد استفاده قرار می گرفته است. لازم به ذکر است که خاندان قوام الملک از خانواده های مقتدر زمان قاجاریه بوده که چندین قرن سردمدار حکومت نواحی فارس بوده است

نارنجستان قوام،تاریخچه نارنجستان قوام
بهتر است بدانید که عمارت نارنجستان قوام با صنعت آینه کاری ، نقاشی ، کاشیکاری ، گچبری و منبت کاری مزیین شده است و یکی از شاهکارهای دوره قاجاریه به شمار می رود.قابل توجه است که ایوان یا تالار آینه در وسط و اتاقهای در چپ و راست آن به صورت قرینه بنا شده اند . جالب است بدانید که حتی سنگهای پایین دیوار نیز به صورت قرینه حجاری شده اند . بر سطح این سنگها نقشهایی از شیر، مقبره و سربازان هخامنشی ، مبارزه با هلاهل ( موجود افسانه ای ) مشاهده می شود.

نارنجستان قوام،تاریخچه نارنجستان قوام
گفتنی است که کف ایوانهای این بنا با قطعات کاشی سفید و آبی به طرز زیبائیپوشیده شده است لازم به ذکر است که  دیوار ایوانها از نمونه های جالب هنر دوره قاجاریه می باشد که روی آنها گچبریهای زیبائی انجام گرفته است. بدنیست بدانید که این بنا دو متر از کف حیاط بلند تر است و آجر بعنوان مصالح اصلی بکار برده شده است. در واقع سقف بنا با نقاشیهای زیبا با رنگهای گرم و طرحهای متنوع پوشیده شده است .

نارنجستان قوام،تاریخچه نارنجستان قوام

لارم به ذکر است که ابراهیم خان قوام الملک در سال 1345 خورشیدی این بنای با ارزش و زیبا را به دانشگاه شیراز اهدا نموده است. و امروزه به موزه نارنجستان که وابسته به دانشکده هنر معماری است تبدیل شده و برای بازدید عموم آزاد می باشدو همه مردم می توانند از آنجا بازدیدکنند.

نارنجستان قوام،تاریخچه نارنجستان قوام

حتما زمانی که به شیراز سفر کردید این مکان زیبا را دیدن فرمایید.

نارنجستان قوام +تاریخچه و عکس

مطالب مرتبط:

باغ ارم شیراز

ارگ کریم خان

حمام وکیل

آرامگاه حافظ

عمارت کلاه فرنگی شیراز

<

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.