چرا گل مژه می زنیم؟

چرا گل مژه می زنیم؟

چرا گل مژه می زنیم؟ گل مژه,بيماري گل مژه,گل مژه در بارداري,علائم گل مژه,درمان گل مژه,درمان گل مژه با طب سوزني,مواد غذايي مناسب براي درمان گل مژه,گل مژه را چگونه درمان کنيم,گل …

چطور بفهمیم سکته قلبی سراغمان آمده

چطور بفهمیم سکته قلبی سراغمان آمده

چطور بفهمیم سکته قلبی سراغمان آمده سکته قلبی,بیماری سکته قلبی,سکته قلبی در بارداری,علائم سکته قلبی,درمان سکته قلبی,درمان سکته قلبی با طب سوزنی,مواد غذایی مناسب برای درمان سکته قلبی,سکته قلبی را چگونه درمان …

علت و درمان دست درد عصبی در بارداری نشانه چیست

علت و درمان دست درد عصبی در بارداری نشانه چیست

علت و درمان دست درد عصبی در بارداری نشانه چیست علت و درمان دست درد عصبی در بارداری نشانه چیست در سایت جسارت دست درد ,دست درد عصبی,دست درد در دوران بارداری,دست …

پیشگیری از نفخ ، ترش کردن ، سکسکه و …

نفخ,بیماری نفخ,نفخ در بارداری,علائم نفخ,درمان نفخ,درمان نفخ با طب سوزنی,مواد غذایی مناسب برای درمان نفخ,نفخ را چگونه درمان کنیم,نفخ در کودکان,نفخ در بزرگسالان,نفخ در نوزادان,نفخ در بهار,نفخ در تابستان,نفخ در پاییز,نفخ در زمستان,آشنایی با نفخ,همه چیز در مورد نفخ,نفخ واگیردار است,نفخ و درمان آن,ورزشهای مناسب برای درمان نفخ

دل درد, پیشگیری از نفخ معده, ترش کردن

از نفخ و دل‌درد تا سکسکه

به گزارش بی اس ام اس : خيلي از افراد بعد از غذا‌خوردن، نفخ مي‌کنند. خيلي‌هاي ديگر، ترش مي‌کنند. بعضي‌ها دل‌درد مي‌گيرند و بعضي‌هاي ديگر هم سکسکه‌شان مي‌گيرد.اينها بخشي از مشکلاتي است که گاهي بعد از صرف وعده‌هاي اصلي غذا به سراغمان مي‌آيد…

 آيا مي‌دانيد که دليل بروز اين مشکلات و راه پيشگيري از آنها چيست؟

چرا نفخ مي‌کنيم؟ نفخ‌کردن، شايع‌ترين مشکلي است که بعد از غذا‌خوردن سراغ خيلي از افراد مي‌آيد. معمولا نفخ با ورم‌کردن شکم يا معده همراه است و احساس پري بدي به افراد مي‌دهد. رعايت‌نکردن اصول صحيح غذا‌خوردن و مصرف خوراکي‌هاي نفاخ از شايع‌ترين دلايل ابتلا به نفخ است.

راه‌حل:

-آهسته غذا بخوريد تا حجم کمتري از هوا وارد معده‌تان شود.
-لقمه‌هاي خود را خوب بجويد.
-از نوشيدن مايعات گازدار همراه غذا خودداري کنيد.

چرا دل‌درد مي‌گيريم؟

خيلي از افراد بعد از غذا‌خوردن احساس سنگيني شديد معده يا دل‌درد مي‌کنند و مي‌گويند که ديگر نمي‌توانند تا چند ساعت از جايشان تکان هم بخورند. معمولا غذا‌خوردن بيش از اندازه يا مصرف غذاهاي چرب، انواع فست‌فود، غذاهاي ديرهضم يا غلات فراوان باعث ايجاد حس سنگيني يا دل‌درد بعد از صرف غذا مي‌شود.

راه‌حل:

– آهسته غذا بخوريد تا پيام سيري در زمان مناسبي به مغزتان برسد. بهتر است غذا‌خوردن حداقل 20 دقيقه طول بکشد.
– طوري غذا بخوريد که احساس سيري كامل نکنيد.
– از مصرف 2 نوع کربوهيدرات با يکديگر خودداري کنيد. مثلا برنج، ماکاروني يا حتي سيب‌زميني را با نان نخوريد.
– در مصرف غذاهاي پرادويه يا فست‌فودها اعتدال را رعايت کنيد.
– مصرف چربي‌ها را در رژيم‌غذايي‌تان به حداقل برسانيد.
– از مصرف بيش از اندازه سس‌هاي چربي مانند مايونز و خردل خودداري کنيد.
– تا حد امکان از مصرف آب و مايعات همراه غذا خودداري کنيد.
اگر بسيار گرسنه هستيد، براي پيشگيري از پرخوري بهتر است وعده غذايي‌تان را با مصرف يک ظرف سالاد، يک پياله سوپ يا حتي يک ليوان آب ولرم که با کمي عسل مخلوط شده است، آغاز کنيد.

چرا ترش مي‌کنيم؟

ترش‌کردن يا ريفلاکس در اثر برگشت اسيد معده به مري براي خيلي از افراد، درست بعد از غذا‌خوردن اتفاق مي‌افتد. اين مشکل شايع اگر به‌صورت مداوم ايجاد شود، مي‌تواند عوارضي مانند التهاب يا زخم مري را در پي داشته باشد اما با رعايت اصولي خاص به راحتي مي‌توان آن را از بين برد.

راه‌حل:

– آهسته غذا بخوريد.
– حدود 5 دقيقه بعد از صرف غذا، کمي آهسته راه برويد.
– از خوردن غذاهاي تند، ترش و شور خودداري كنيد.
– مصرف غذاهاي چرب و پروتئيني را در رژيم‌غذايي‌تان محدود کنيد.
– از مصرف چاي غليظ، قهوه و نسکافه درست بعد از صرف غذا خودداري کنيد.
– نوشيدني‌هاي گازدار را همراه غذا مصرف نکنيد.
– تا يک ساعت بعد از غذا نخوابيد.
– پرخوري نکنيد.

چرا شکممان قاروقور مي‌کند؟

روده همه افراد در حالت عادي، حرکاتي به نام پريستالسيسم دارد که اين حرکات گاهي هنگام خالي بودن روده‌ها رخ مي‌دهند و گاهي پس از صرف غذا و موقع سيري. حالا اگر حرکات روده فردي، خيلي شديد باشد، خود او يا اطرافيانش مي‌توانند صداي شکمش را به‌صورت قار و قور بشنوند. ابتلا به روده تحريک‌پذير، تحريک بيش از حد روده با موادغذايي محرک، استرس و رشد بيش از حد ميکروب‌ها در روده مي‌توانند از عوامل قار و قور‌کردن شکم، پس از صرف غذا باشند. هضم نشدن قندهاي موجود در برخي حبوبات در بدن بيشتر افراد هم باعث توليد گاز مي‌‌شود و به همين خاطر هنگام عمل پريستالسيسم، صداي قار و قور ايجاد مي‌کند. ضمن اينکه اگر فردي مشکل کمبود آنزيم لاکتاز روده‌اي داشته باشد، با دريافت برخي قندها مانند لاکتوز موجود در شير، شکمش حسابي به قار و قور مي‌افتد.

راه‌حل

– هنگام صرف غذا استرس و هيجان نداشته باشيد.
– تندتند غذا نخوريد و هنگام غذا‌خوردن حرف نزنيد تا هوا وارد معده‌تان نشود.
– شير بدون لاکتوز مصرف کنيد.
– مصرف خوراکي‌هاي محرک مانند غذاهاي پرادويه و سرخ‌کرده را در برنامه غذايي‌تان کاهش دهيد.
– زيره سياه، گشنيز و نعناع را به‌صورت تازه يا به شکل چاشني در غذاهاي خود استفاده کنيد. اين گياهان مي‌توانند تحريک روده و توليد گاز را کمتر کنند و باعث شوند که شکمتان پس از صرف غذا، کمتر قار و قور کند.

چرا سکسکه مي‌کنيم؟

سکسکه در اثر بالا و پايين رفتن ديافراگم در بدن اتفاق مي‌افتد. در واقع برخي از خوراکي‌ها مي‌توانند باعث تحريک و آزار ديافراگم شوند و اجازه ندهند که اين پرده نازک، کارش را درست انجام دهد. براي همين گاهي بعد از‌خوردن بعضي غذاها دچار سکسکه مي‌شويم.

دل درد, پیشگیری از نفخ معده, ترش کردن

راه‌حل

-غذاهاي تند و پرادويه نخوريد. مصرف انواع فلفل و پودر کاري مي‌تواند باعث تحريک ديافراگم و ابتلا يا تشديد سکسکه شود.
– دور‌خوردن خوراکي‌ها و آشاميدني‌هاي يخ و داغ را خط بکشيد. مصرف غذاها يا نوشيدني‌ها بسيار سرد يا داغ مي‌تواند باعث اسپاسم ديافراگم و ابتلا به سکسکه شود.

– آهسته غذا بخوريد و غذاي خود را خوب بجويد. هرچه هواي بيشتري همراه لقمه‌هاي غذا بلعيده شود، امکان تحريک شدن بيشتر ديافراگم و ابتلا به سکسکه بعد از غذا هم بالاتر مي‌رود.
– پرخوري از مهم‌ترين عوامل ابتلا به سکسکه است. افرادي که بعد از غذا زياد سکسکه مي‌کنند بايد طوري غذا بخورند که احساس سيري کامل نکنند و در عوض 3 ساعت بعد از غذا، يک ميان‌وعده سبک بخورند.

منبع : salamatiran.ir

پیشگیری از نفخ ، ترش کردن ، سکسکه و …

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 19 خرداد 1395

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.