ربات همه کاره اینستاگرام چطور کار می کند؟

ربات همه کاره اینستاگرام چطور کار می کند؟

ربات اینستاگرام مثل یک ادمین اینستاگرام 24 ساعته در خدمت شماست با این تفاوت که هزینه بسیار پایین تری نسبت به استخدام یک ادمین اینستاگرام برای شما دارد. این روز ها استفاده …

آزمایشگاه نساجی پارس لیان اروند

آزمایشگاه نساجی پارس لیان اروند

مهم‌ترین معیار کنترل کیفیت پارچه و اصولاً محصولات ذیل عنوان منسوجات، داده‌های به دست آمده از چرخه‌های تعریف شده برای آنالیز پارچه در آزمایشگاه نساجی است. آزمایش‌های مرتبط به پارچه موارد مختلفی را شامل …

ارزان‌ترین کیف چرم زنانه را از کجا تهیه کنیم؟

ارزان‌ترین کیف چرم زنانه را از کجا تهیه کنیم؟

کیف چرم زنانه یکی از بهترین انتخاب‌ها است، زیرا مزایای زیادی داشته و خانم‌ها به شدت از داشتن آن احساس رضایت می‌کنند. ولی موضوعی که مطرح می‌شود، قیمت بالای این کیف‌ها است. …

جریمه جاماندن از پرواز استانبول

سفر با هواپیما، پیگیری‌ها و شرایط متفاوت‌تری نسبت به سفر با اتوبوس یا قطار را دارد. مخصوصا اگر پرواز شما خارجی یا بلیط استانبول به تهران باشد، باید برای انجام اقدامات قبل از پرواز، از چند ساعت قبل، در فرودگاه حضور داشته باشید. اگر به هر دلیلی و طی شرایطی بحرانی، از پرواز خود جامانده‌اید یا احتمال می‌دهید که از پرواز خود جا بمانید، لطفا این مقاله را به دقت مطالعه کنید و اقدامات آن را انجام دهید.

اقدامات اولیه پس از جاماندن از پرواز

احتمالا برای بسیاری از ما پیش آمده که از پروازهای مهم خود جا بمانیم. مهم نیست که سفر کاری یا تفریحی باشد؛ در هر دو صورت، جاماندن از پرواز، شرایط بحرانی را برای افراد ایجاد می‌کند. در این شرایط بهتر است که اقدامات اولیه مهم را انجام دهید. اگر پرواز بلنده شده، یک بلیط لحظه آخری استانبول به تهران را رزرو کنید.

1) قدم اول: خونسردی خود را حفظ کنید

مهم‌ترین قدم برای مدیریت چنین شرایطی، حفظ آرامش و دوری استرس از خود است. اگر با 10 الی 15 دقیقه تاخیر به فرودگاه رسیده باشید، ممکن است پرواز را از دست ندهید. چرا که معمولا بیشتر پروازها 10 الی 15 دقیقه تاخیر دارند. پس، در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن، احتمال تاخیر در پرواز و جانماندن شما زیاد است. البته، برخی از ایرلاین‌ها یک قانون نانوشته درباره مسافرانی که با تاخیر به پرواز می‌رسند، دارند. این ایرلاین‌ها، تا 10 الی 15 دقیقه امکان ورود به گیت را برای مسافران مهیا می‌کنند تا بخاطر چند دقیقه، یک پرواز مهم را از دست ندهند.

جریمه جاماندن از پرواز استانبول

2) قدم دوم: قانون دو ساعت را در نظر بگیرید

یکی دیگر از قوانین نانوشته در میان ایرلاین‌ها، قانون دو ساعت است. طبق این قانون، اگر مسافر تا 2 ساعت بعد از پرواز، خود را به ایرلاین موردنظر برساند، ایرلاین می‌تواند در رزرو پرواز بعدی با مسافر همکاری کند. هیچ هزینه‌ای به عنوان جریمه کنسلی یا رزرو بلیط جدید هم از مسافر دریافت نمی‌شود. در نظر داشته باشید، حتما باید تا 2 ساعت بعد از پرواز خود را به ایرلاین برسانید. در غیر این صورت، ایرلاین نمی‌تواند هیچ کمکی به شما بکند. پس، حتی اگر هم پرواز خود را از دست داده‌اید، باز هم به ایرلاین بروید و شرایط پرواز جایگزین را پیگیری کنید.

3) قدم سوم: پرواز جایگزین رزرو کنید

حالا که تمامی شرایط را بررسی کرده‌اید و نسبت به شرایط پرواز خود مطمئن شده‌اید، بهتر است که یک پرواز جایگزین برای خود رزرو کنید. پیشنهاد می‌کنیم که پرواز جایگزین خود را هم از همان ایرلاین قبلی بخرید. چرا که برخی از ایرلاین‌ها در صورت جاماندن از پرواز، استثناهایی برای مسافرین درباره هزینه کنسلی و جریمه آن، قائل می‌شوند.

4) قدم چهارم: مدارک مربوط به پرواز را دور نریزید

لطفا تمام مدارک مربوط به پرواز از جمله بلیط، فاکتور خرید و یک کپی از بلیط خود را نگه دارید. این مدارک، اسناد قانونی برای بازپس گیری مبلغ پرواز هستند. اگر این مدارک را نداشته باشید، رزرو یک پرواز جایگزین یا پس گرفتن هزینه پرواز برای شما بسیار دشوار می‌شود.

5) قدم پنجم: خود را برای پرداخت هزینه مجدد بلیط آماده کنید

همان‌طور که گفتیم، برخی از ایرلاین‌ها، نیمی از هزینه پرواز از دست رفته را به شما بازمی‌گردانند. ولی برخی دیگر، به این شکل نیست. اگر هم مبلغی بازگردانده شود، مبلغ بسیار کمی است. در هر صورت، شما باید آمادگی پرداخت مابه التفاوت پرواز جایگزین را داشته باشید. البته، نکته دیگری هم که وجود دارد، تفاوت قیمت‌های پروازها در هر زمانی است. به عنوان مثال، شما بلیط قبلی خود را دو ماه قبل خریداری کردید ولی حالا، همان بلیط با قیمتی متفاوت و گران‌تر فروخته می‌شود.

بازپس گیری هزینه بلیط

ایرلاین‌های مختلف، قوانین متفاوتی درباره عودت دادن مبلغ پروازی که مسافر از آن جامانده دارند. به طور کلی، عودت دادن مبلغ بلیط، به نوع بلیط شما مربوط می‌شود. انواع بلیط‌های چاتری و سیستمی، شرایط مختلفی برای عودت دادن هزینه دارند.

جریمه جاماندن از پرواز استانبول

معمولا در بلیط‌های سیستمی، مبلغی به عنوان خسارت یا جریمه از روی هزینه بلیط کسر می‌شود. مابقی هزینه که تقریبا 50 درصد هزینه بلیط است، به مسافر عودت داده می‌شود تا با شرایط راحت‌تری پرواز جایگزین برای خود پیدا کنند. ولی شرایط در بلیط‌های چارتری به همین سادگی نیست. معمولا هزینه بلیط‌های چارتری عودت داده نمی‌شود. اگر هم عودت داده شود، مبلغ آن بسیار ناچیز است. در هر صورت، برای پیگیری هزینه بلیط‌های چارتری باید به شرکت چارتر کننده پرواز مراجعه کنید.

شرایط جاماندن از پرواز استانبول

پرواز استانبول از پروازهای خارجی و بین المللی محسوب می‌شود که شرایط جاماندن از آن کمی دشوارتر است. پس از خرید بلیط لحظه آخری استانبول به تهران، شما باید در ساعت مقرر شده در فرودگاه حضور پیدا کنید. در غیر این صورت، تمام عواقب جاماندن از پرواز به عهده خودتان است. معمولا پس از جاماندن از پرواز خارجی، هزینه بلیط به شما برگردانده نمی‌شود. به همین دلیل شما باید یک بلیط جایگزین با قیمت روز برای خودتان تهیه کنید. در پروازهای خارجی هم تفاوت قیمت‌ها به صورت روزانه است و خرید بلیط با قیمت روز، برای شما ضرر دارد.

در آخر

اگر به تازگی برای خود بلیط پرواز به استانبول یا هر کشور دیگری را گرفته‌اید، به شرایط حضور در فرودگاه آن دقت کنید. لطفا، حداقل یک ساعت قبل از پرواز، در فرودگاه حضور داشته باشید و کارهای پرواز خود را انجام دهید.

آخرین بروز رسانی در : شنبه 16 اردیبهشت 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.