کاخ آپادانای شوش

کاخ آپادانای شوش

کاخ آپادانای شوش+تاریخچه وعکس کاخ آپادانا شوش،معماری کاخ آپادانا شوش،پلان کاخ آپادانا شوش،آدرس کاخ آپادانا شوش

عکس های گیسوم

عکس های گیسوم

گیسوم در این مطلب سعی داریم یکی از زیباترین مناظر طبیعی ایران را به شما معرفی کنیم.طبیعت گیسوم تالش در استان گیلان یکی از زیباترین مناطق ساحلی و جنگلی است.در ادامه می …

باغ نگارستان

باغ نگارستان

تاریخچه باغ نگارستان + عکس باغ نگارستان,باغ نگارستان آدرس,باغ نگارستان میدان بهارستان,باغ نگارستان کافه تهرون, باغ نگارستان دانشگاه تهران,باغ نگارستان مخابرات,باغ نگارستان کجاست

کاخ ساسان +تاریخچه و عکس

کاخ ساسان سروستان،کاخ ساسان شیراز،کاخ ساسانی سروستان،کاخ ساسانیان در تیسفون

یکی از کاخ های کهن ایرانی کاخ ساسان است .قابل ذکر است که مجموعه کاخ سروستان که کهن ترین گنبد آجری کشور را در خود جای داده است در زمان بهرام گور ساسانی بناشده است.جالب است بدانید که آخرين بررسي هاي باستان شناسي در مجموعه کاخ سروستان نشان میدهد که اين مجموعه ساساني در دوره اوج شکوه خوددر حدود 30 هکتار وسعت داشته است. بهتر است بدانید که کاخ ساسان در استان فارس و در 9 کیلومتری جنوب شهر سروستان و در مسیر روستای نظرآباد در دشتی وسیع قرارگرفته است.البته قابل ذکر است که  این کاخ از جنس سنگ و گچ است.

کاخ ساسان،تاریخچه کاخ ساسان
بدنیست بدانید که کاخ زیبای ساسان در زمان بهرام گور ساسانی ساخته شده که بوسیله مهر نرسی وزیر معروف او که صدارت یزدگرد اول و یزدگرد دوم را نیز عهده‌دار بوده بنا گشته است. لازم به ذکر است که قسمت اصلی بنا در ضلع شرقی بوده که شامل یک ایوان بزرگ و دو ایوان کوچک تر است .البته ایوان اصلی به تالار مرکزی و سپس به حیاط مرتبط می شود. قابل ذکر است که در دو طرف آن دو تالار بزرگ با سقف گنبدی مرتفع قرار دارد . جالب است بدانید که در دو تالار گنبد دار در حاشیه زیر سقف بقایای گچبری دیده می شود . در واقع این کاخ نسبت به دیگر بناهای این دوره از فن معماری و پلان‌های پیچیده و کامل‌تری برخوردارمی باشد.

کاخ ساسان،تاریخچه کاخ ساسان
کاربری کاخ ساسان سروستان چه بوده است؟
جالب است بدانید که اکثریت قریب به اتفاق محققین و پژوهشگران داخلی و خارجی این اثر را مربوط به دوره ساسانی و به احتمال بسیار زیاد دوره سلطنت بهرام پنجم (قرن ۵ میلادی) دانسته‌اند. بعضی با توجه به عدم وسعت کافی و بنایی که در شایستگی یک کاخ شاهی باشد آن را بعنوان آتشگاه معرفی نموده اند و بعضی دیگر با توجه به گسترش آن که بیش از محدوده یک آتشگاه است، مکان را به مثابه یک استراحتگاه و یا شکارگاه سلطنتی معرفی نموده اند.

کاخ ساسان،تاریخچه کاخ ساسان

لازم به ذکر است که اين بنا که يکي از باشکوه ترين بناهاي تاريخي در استان فارس می باشد از داشتن حداقل امکانات براي حضور گردشگر محروم می باشد. در اين بنا تابلويي که آن را به گردشگر معرفي کند وجود ندارد و اگر گردشگري نیاز به آب آشامیدنی داشته باشد مجبور است يک مسافت پنج کيلومتري را پياده روي کند تا به آب دسترسي یابد، بنابراین آب مورد نیاز خود را همراه داشته باشید.

کاخ ساسان،تاریخچه کاخ ساسان

بدنیست بدانید که اين بنا حتي از داشتن تابلو راهنما در طي مسير شيراز به سروستان محروم است و حريم خاصي براي کاخ نيز وجود ندارد يا اگر اين حريم مشخص شده براي عموم افراد مشخص نشده است. البته باید گفت مجموعه فاقد سرويس بهداشتي يا امکانات رفاهي همچون سکو يا صندلي براي استراحت بازديدکنندگان می باشد آدرس: 13کیلومتری جنوب شرق سروستان، مجاورکوه نظرآباد قرار دارد.

مطالب مرتبط:

کاخ ساسان+تاریخچه و عکس

کاخ آپادانای شوش

شمس العماره

ارگ کریم خان

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 13 خرداد 1395
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.