پارچه مبلی ایرانی بخریم یا خارجی؟

پارچه مبلی ایرانی بخریم یا خارجی؟

پارچه مبلی ایرانی بخریم یا خارجی؟ یکی از مهمترین قسمت های یک مبلمان نوع پارچه مبلی است که کیفیت و طرح آن، دکوراسیون منزل و در وهله ی بعدی روی نمای مبلمان …

همه چیز درباره محمد راسخ

همه چیز درباره محمد راسخ

همه چیز درباره محمد راسخ موفقیت یکی از چیزهایی است که همه ما در زندگی به دنبال آن هستیم. این موفقیت در زندگی هر فردی به طرز متفاوتی معنا می‌شود؛ به عنوان …

آموزش کسب درآمد دلاری از کانال تلگرام

آموزش کسب درآمد دلاری از کانال تلگرام

چکیده : جذب کاربران به راحتی انجام نمی شود مخصوصا اگر بدون هیچ گونه اطلاعاتی وارد این مشاغل شوید ممکن است مدت ها طول بکشد تا به موفقیت و اهداف خود برسید ، …

مهم ترین نکات در نگهداری از دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه های تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس (RO)، که برای شیرین سازی و تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرند، از قطعات و بخش های مختلفی برای تکمیل فرایند تصفیه آب تشکیل شده اند. عملکرد هر یک از این قطعات و نگهداری صحیح از آنها، در کارکرد بهینه کل سیستم تصفیه آب صنعتی نقش زیادی دارد.

اگر برای نگهداری از دستگاه تصفیه آب صنعتی خود نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید و یا قصد خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی متناسب با نیاز خود را دارید؛ در بررسی شرایط نگهداری از قطعات سیستم تصفیه آب صنعتی با ما همراه باشید.

این نکته مهم را در نظر داشته باشید که رعایت نکات ارائه شده در این مقاله، برای عملکرد صحیح سیستم های تصفیه آب صنعتی، افزایش طول عمر فیلترها و قطعات آن و در نتیجه افزایش طول عمر دستگاه ضروری می باشد.

واحد پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب صنعتی

پیش تصفیه یکی از مهم ترین بخش های یک دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس صنعتی است. در بخش پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب صنعتی، در نظر گرفتن موارد زیر جهت بهبود عملکرد سیستم اهمیت زیادی دارد.

شستشوی معکوس فیلترهای پیش تصفیه

فیلترهای پیش تصفیه شامل فیلترهای کربنی و شنی، بعد از مدتی استفاده در فرایند تصفیه آب، با مواد آلاینده و ذرات معلق موجود در آب ورودی اشباع می شوند. در این شرایط فیلترهای پیش تصفیه باید از طریق عملیات بک واش شستشو شوند. این کار با توجه به نوع شیر نصب شده بر روی مخزن فیلترهای پیش تصفیه می تواند به صورت دستی یا اتوماتیک صورت گیرد.

با انجام عملیات بک واش، بستر مواد مورد استفاده در داخل مخزن این فیلترها مجددا احیا شده و به حالت اولیه خود باز می گردد و فیلتر مجددا آماده استفاده می باشد.

تعویض به موقع مواد داخل مخازن فیلترهای پیش تصفیه

معمولا از فیلترهای کربنی و شنی در بخش پیش تصفیه دستگاه های تصفیه آب صنعتی، استفاده می شود. پس از مدتی استفاده از فیلترهای پیش تصفیه و انجام عملیات بک واش و شستشو برای احیای مواد داخل مخزن آنها، این مواد دیگر کارایی خود را از دست داده و هیچ نقشی در تصفیه و حذف آلاینده های آب نخواهند داشت. در این مرحله نیاز است که بستر سیلیس یا کربن داخل مخزن فیلترهای پیش تصفیه با سیلیس و کربن جدید تعویض شود.

تعویض فیلترهای کارتریجی در زمان مناسب

در دستگاه های تصفیه آب صنعتی، برای حذف ذرات معلق باقی مانده در آب و جلوگیری از رسیدن آنها به فیلتر ممبران، از فیلترهای کارتریجی استفاده می شود. فیلترهای کارتریج نیز بعد از مدتی استفاده (معمولا 3 تا 6 ماه)، با مواد و ذرات معلق موجود در آب خوراک اشباع شده و دچار گرفتگی می شوند. در این زمان فیلترهای کارتریج باید هر چه زودتر تعویض شوند؛ در غیر این صورت باعث آسیب دیدگی ممبران های دستگاه و حتی از بین رفتن کامل آنها می شوند.

تزریق دوز مشخص آنتی اسکالانت در زمان مناسب

آنتی اسکالانت یکی از ملزومات هر سیستم تصفیه آب RO است. به دلیل وجود املاح و مواد معدنی مختلف در آب ورودی به واحد RO دستگاه تصفیه آب صنعتی، در صورتی که از زمان راه اندازی دستگاه تصفیه آب صنعتی، از آنتی اسکالانت برای جلوگیری از تشکیل رسوب بر روی لایه های ممبران استفاده نشود؛ فیلترهای ممبران دستگاه در مدت زمانی کوتاه، کارایی خود را از دست می دهند.

برای استفاده از آنتی اسکالانت، دوز مشخصی از آن باید به آب ورودی تزریق شود.

چک کردن مداوم آب خام ورودی به دستگاه

کیفیت آب ورودی و دمای آن باید به طور مداوم چک شود، زیرا ماهیت آن با توجه به شرایط مختلف محیطی و تغییرات آب و هوا ممکن است دچار تغییر شود. این تغییر ماهیت برای آب های زیر زمینی مانند آب چاه نسبت به دیگر منابع آب ورودی اهمیت بیش تری دارد.

حذف کلر قبل از واحد RO

ممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی در برابر کلر و مشتقات آن بسیار آسیب پذیر است. رسیدن کلر حتی در مقادیر خیلی کم باعث از بین رفتن لایه های ممبران و تخریب کلی آن می شود. حال اگر رسوبات ناشی از مواد فلزی مانند آهن نیز بر روی ممبران وجود داشته باشد، این موضوع شدت بیش تری پیدا می کند.

حذف کلر در پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب صنعتی، با استفاده از بی سولفیت سدیم انجام می شود. در استفاده از بی سولفیت سدیم، میزان دوز تزریق آن اهمیت زیادی دارد، زیرا تنظیم میزان دوز تزریقی این ماده به آب کار دشواری است.

استفاده از رزین های سختی گیر

یکی از کاربردهای مهم رزین های سختی گیر در تصفیه آب، قبل از ورود آب به دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد. در این فرایند یون های کلسیم و منیزیم موجود در آب که باعث سختی آن شده اند، با یون سدیم موجود در رزین جایگزین می شوند و سختی آب را کاهش می دهند. به این فرایند سبک سازی یا نرم سازی (Softening) آب گفته می شود.

واحد اسمز معکوس و فیلتر ممبران RO

یکی از مهم ترین بخش های دستگاه تصفیه آب صنعتی، که نگهداری و افزایش طول عمر آن تاثیر زیادی در افزایش بازدهی دستگاه و کاهش هزینه ها دارد، فیلتر ممبران است. برای نگهداری از ممبران های تصفیه آب صنعتی، یکی از ملزوماتی که در بخش پیش تصفیه در مورد آن توضیح دادیم، تزریق دوز مشخصی از آنتی اسکالانت به واحد RO می باشد.

با وجود تزریق آنتی اسکالانت، بعد از مدتی استفاده از ممبران ها، ممکن است به دلیل مواد معدنی و املاح خاصی که در آب ورودی به واحد RO وجود دارد، رسوباتی از این مواد بر روی ممبران های دستگاه تشکیل شود. برای از بین بردن رسوبات حاصل از این مواد خاص باید از شستشو دهنده های اسیدی یا قلیایی ممبران استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: ممبران فیلمتک

گاهی نیز به دلیل تشکیل رسوبات ناشی از وجود مواد مختلف در آب ورودی، نیاز است که به ترتیب تشکیل لایه ها از بیرونی ترین لایه رسوب، از شوینده های اسیدی و قلیایی مختلف استفاده شود. در این عملیات، ابتدا ماده شوینده با استفاده از آب تصفیه شده توسط دستگاه داخل یک مخزن رقیق می شود. سپس بعد از تخلیه آب موجود در سیستم، محلول شستشو با دبی و فشار کم به داخل پرشروسل ها پمپ می شود.

در دمای 30 درجه سانتی گراد، رقیق کردن شوینده های اسیدی باید طوری انجام شود که، PH محلول حاصل بین 1 تا 2 باشد و برای مواد شوینده قلیایی PH=12 مناسب می باشد.

وب سایت تصفیه آب آبین با سال ها سابقه در زمینه طراحی و ساخت دستگاه های تصفیه آب صنعتی، پاسخگوی سوالات شما در زمینه طراحی، پیاده سازی، راه اندازی و نگهداری از دستگاه های تصفیه آب صنعتی می باشد. در صورتی که قصد خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی در هر کاربردی را دارید، از طریق شماره زیر با کارشناسان تصفیه آب صنعتی آبین در ارتباط باشید.

 

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 16 دی 1399

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.