چطور ماندگاری عطرم را بالا ببرم؟

چطور ماندگاری عطرم را بالا ببرم؟

چطور ماندگاری عطرم را بالا ببرم؟ هزینه خرید یک عطر خوب کم نیست، برای همین هم توقع ماندگاری بالا داشتن از آن طبیعی است؛ با وجود این خیلی وقتها عطرها خیلی زود …

تشک رویا تشک خوشخواب تشک زست! کدام یک؟

تشک رویا ، تشک خوشخواب ، تشک زست ! محصولات کدام تشک بهتر است ؟ شرکت تشک رویا یکی از با سابقه ترین و بهترین تولید کنندگان تشک در ایران میباشد. این …

کاسپین ماشین خاورمیانه نماینده کمپانی زوملاین در ایران

کاسپین ماشین خاورمیانه نماینده کمپانی زوملاین در ایران

کاسپین ماشین خاورمیانه نماینده کمپانی زوملاین در ایران کاسپین ماشین خاورمیانه به عنوان نماینده زوملاین در زمینه لیفتراک و تجهیزات انبارداری محصولات خود را در بازار عرضه میکند در ادامه با مفهوم …

درد یکی از پیچیده‌ترین و آزار دهنده‌ترین واکنش‌های بدن انسان است که در بیشتر مواقع تک علته نبوده و برای مرتفع شدن نیاز به ریشه‌یابی در سایر بخش‌ها و ارگان‌ها دارد. تقریبا همه‌ی افراد یک بار در طول زندگی خود با این احساس ناخوشایند مواجه می‌شوند و به گفته‌ی محققین در حدود نیمی از مردم، احساس درد مزمن و مدت دار را تجربه کرده‌اند.

همان‌طور که پیش از این بیان شد، درد به علل مختلفی بروز می‌کند و در دسته‌های مختلفی همچون عضلانی، ماهیچه‌ای، استخوانی و عصبی مورد بررسی قرار می‌گیرد. گاهی این درد بدون هیچ پیش زمینه یا علت خاصی بروز می‌کند؛ در این مواقع کلینیک‌هایی مثل مطب درد به کمک مبتلایان می‌آید و در صدد رفع درد و تشخیص مشکل پیش آمده برای شخص برمی‌آیند.

برای آشنایی بیشتر با افراد دارای صلاحیت کلینیک‌ و مطب درد، لازم است ابتدا با رشته و متخصص درد و حوزه‌ی وظایفش آشنا شوید.

تخصص درد چگونه رشته‌ای است؟

رشته‌ای که متخصص درد در آن تحصیل می‌کند، تقریبا از سال ۱۳۸۸ وارد ایران شد و در طی دوازده سال فعالیت متخصصین این رشته، به سرعت فراگیر و مورد توجه پزشکان و مردم قرار گرفت. این رشته‌ی نوین مبتنی بر عملکردهای غیرتهاجمی و در موقع ضرورت کم تهاجم است و در اغلب مواقع با ریشه‌یابی و پرداختن به علل ریشه‌ای درد، به درمان آن می‌پردازد. با توجه به ورود این رشته در سال‌های اخیر باید گفت کلینیک‌های مثل مطب درد و همچنین فارغ التحصیلان این رشته، همچون دکتر شمس، پدیده‌های نوظهوری هستند که در راستای کاهش درد و بالا بردن کیفیت زندگی انسان‌ها تلاش ویژه می‌کنند.

گستره‌ی درمانی این رشته در مطب درد را می‌توان در درمان اغلب دردها همچون دردهای آرتروز، ماهیچه‌ای، دردهای صورت و عصب، فیرومالیژیا، دیسک کمر، درد بخش‌های مختلف بدن و ….. در نظر گرفت.

در تعریف کلی‌تر این رشته می‌توان گفت: “شاخه‌ای است از زیر شاخه‌های حوزه علوم‌ پزشکی و سازمان بهداشت و درمان کشور که در آن خود درد محور بوده و به عنوان عارضه اصلی مورد بررسی قرار می‌گیرد.”

نکته‌ی قابل توجه در این زمینه، محدود نبودن درمان به دردهای جسمی است. متخصص درد، علاوه بر دردهای جسمی، بر تشخیص و درمان دردهای روحی نیز مسلط بوده و می‌تواند در کاهش این دردها راه‌کارهای مؤثری پیش روی بیماران قرار دهد.

متخصص درد کیست؟

یکی از مهم‌ترین مشخصه‌هایی که برای هر پزشک مورد بررسی قرار می‌گیرد، مفاد تحصیلی و مدارکی است که طی دوره‌های مختلف أخذ نموده است. متخصص درد نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برای معرفی وی باید گفت: متخصص درد پزشکی است که با گذراندن دوره‌های آکادمیک تحصیلی در دوره تخصص به روش‌های درمان درد پرداخته و از این طریق سعی در پیشبرد اهداف رشته تحصیلی‌اش دارد. متخصص درد همراه با همراهی متخصصین سایر حوزه‌های درمانی، اقدام به تأسیس کلینیک‌هایی مثل مطب درد می‌کند و از این راه، دسترسی بیماران به خدمات درمانی حوزه‌های مربوطه را تا حدود قابل توجهی افزایش داده و تسهیل می‌کند.

یکی از مهم‌ترین مدارکی که برای هر پزشک اعتبارسازی می‌کند، دارا بودن بورد تخصصی است. برای رسیدن به احداث‌ کلینیک و مطب درد نیز، نیاز به دارا بودن بورد تخصصی است. بورد تخصصی نشان دهنده‌ی این است که پزشک تمامی مراتب لازم برای رسیدن به سطح علمی مرتبط با رشته‌ی خود و موجود در کشور را طی کرده است. دکتر شمس به عنوان یکی از اعضای جامعه‌ی متخصصین درد، فردی شناخته شده و حاذق است و تمامی مدارک لازم برای درمان در حوزه مربوطه را دارا است.

روش‌های درمانی حوزه تخصصی متخصصین درد

درد، رویکردی طبیعی و کاملا بدیهی است و برای ایجاد ارتباط با بخش‌های حسی از جانب ارگان‌های آسیب دیده است. حال متخصص درد پس از ریشه یابی و ارجاع به متخصصین مربوطه، می‌کوشد تا با به کارگیری چندین دانش ترکیبی، از میزان درد بکاهد یا به طور کلی آن را از بین ببرد. در مطب درد همچون سایر کلینیک‌های درد، ابتدا روال و روتینی اساسی طی می‌شود. از جمله:

  • گرفتن شرح حال از بیمار
  • بررسی تاریخچه‌ی بیماری‌های شخصی و خانوادگی بیمار
  • ارزیابی زندگی بیمار از طریق محاسبه فعالیت، تغذیه، سبک زندگی و …
  • ارزیابی آزمایش‌های قبلی
  • توصیه به آزمایش‌های جدید و عکس  و …… از مراحل اولیه‌ای هستند که در هر کلینیک و مطب دردی طی خواهند شد.

پس از این مراحل متخصص درد با انجام معاینه فیزیکی و در کنار هم گذاشتن اطلاعات گذشته، به تجمیع نظری درباره‌ی مسیر درمانی شخص که برای هر کس متفاوت و منحصر به فرد است، خواهد رسید. گاهی درمان بدون انجام عمل و دارو درمانی است و تنها با روش‌های غیرجراحی صورت می‌گیرد و گاهی نیز برعکس است. پزشک باتوجه به شرایط و نیاز هر بیمار، تصمیم متفاوتی اتخاذ خواهد کرد و روند درمانی هیچ دو بیماری همچون هم نخواهد بود. برخی از این درمان‌ها عبارتند از اوزون تراپی، تجویز دارو، ایمپلنت، جراحی باز، جراحی بسته، فیزیوتراپی، طب سوزنی و ….

از جمله‌ی روش‌های کمک کننده به جریان رفع درد اما بدون نیاز به جراحی و حتی دارو درمانی می‌توان به موارد متعددی اشاره نمود.

این روش‌ها عبارتند از:

اصلاح رفتاری

فاکتور پیش رو یعنی اصلاح رفتاری، در واقع در حوزه‌ی درمان‌های روانی قرار می‌گیرد. متخصص درد، می‌کوشد با بازبینی برخی اعمال و رفتار بیمار، میزان ایجاد و احساس درد را کاهش دهد.

تغییرات دمایی

گاهی برای فعال کردن احساسات ضد درد یا خنثی نمودن درد، با تشخیص متخصص از کیسه‌های یخ یا کمپرس گرم بر روی ناحیه‌ی دردناک بدن بیمار استفاده می‌شود. البته اندیشمندان ماساژ درمانی را نیز در همین دسته جای می‌دهند. طب فیزیکی و توانبخشی، بیوفیدبک، فیزیوتراپی، مراقبت ذهنی، هنر درمانی، مداخله با فعالیت‌های ورزشی و…. از دیگر روش‌های درمان درد بدون جراحی و روش‌های تهاجمی هستند.

جراحی بسته

از مزایای این روش که در هنگام نیاز به بازتوانی مهره‌های کمر و دیسک تجویز می‌شود، می‌توان به عدم بروز عارضه‌ی حاد، بازیابی و ثبات سریع‌تر مهره‌ها، ایمن‌تر بودن، دوره نقاهت کوتاه‌تر و…. اشاره نمود.

روش‌های منصوب به جراحی بسته را می‌توان این گونه نام برد:

  • نوکلئوتومی
  • PLDL
  • PDCT
  • دکمپرسور
  • دیسکوژل

طب سوزنی

طب سوزنی از جمله درمان‌های سنتی است که از آسیای شرقی و بالاخص چین، به سایر مناطق دنیا صادر شد. این روش که در مطب درد انجام پذیر است، با جا به جایی و فرو کردن سوزن توسط متخصص مربوطه به پوست و عصب مناطق تحت درمان بیمار، به پیشرفت فرایند درمان کمک می‌کند. همچون سایر مراحل اصلی و جانبی همه‌ی حوزه‌های درمان، تشخیص، انجام مراحل و …. طب سوزنی نیز می‌بایست به تشخیص و توسط پزشک‌های متخصص انجام بگیرد.

همان‌گونه در متن مقاله اشاره شد، متخصصین درمان و برطرف نمودن درد، با بهره‌گیری از روش‌های مختلف، بر از بین بردن درد حاصل از تعداد زیادی از بیماری‌ها نقش آفرین خواهند بود. البته متخصص درد، به عنوان کمک کننده و تنها در حوزه کاری خود قادر به درمان است و بیماران برای طی سایر مراحل درمانی خود علاوه بر مراجعه به مطب درد، می‌بایست به متخصصین منحصر به بیماری خود نیز مراجعه کنند.

اگر از آن دسته افراد هستید که به دنبال یک متخصص درد خوب می‌گردید و برای رفع مشکل درد‌های مزمن خود تنها راه را در مراجعه به یک مطب درد می‌بینید، کلینیک دکتر شمس انتخاب خوبی برای شماست. دکتر شمس، متخصص بیهوشی و دارای مدرک فوق تخصصی درد از یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور، با در اختیار داشتن دانشی به روز و دستگاه‌های پیشرفته و همچنین فراهم آوردن مکانی مجهز، آماده ارائه خدمات به بیماران عزیز است. برای آشنایی بیشتر با آقای دکتر شمس و خدمات وی در کلینیک درد دکتر شمس به وب سایت ایشان با نشانی الکترونیکی matabdard.com  مراجعه کنید.

WWW.MATABDARD.COM

تلفن: ۲۲۵۵۸۶۰۲  –  ۲۲۵۵۸۷۱۸
همراه  :   ۰۹۳۳۷۲۶۲۰۲۸

آخرین بروز رسانی در : شنبه 1 خرداد 1400
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.