نکات مهم برای طراحی و چاپ حرفه‌ای فاکتور

نکات مهم برای طراحی و چاپ حرفه‌ای فاکتور

به گزارش خبرگزاری آنا؛ طراحی و چاپ فاکتور رسمی امروزه با توجه به اینکه هزینه و زمان زیادی را در بر دارد، با نکات خاصی همراه است که این نکات می‌تواند هزینه‌های گزاف را …

علائم سرماخوردگی کودکان و راهکارهای درمان آن

علائم سرماخوردگی کودکان و راهکارهای درمان آن

علائم سرماخوردگی کودکان و راهکارهای درمان آن سرماخوردگی کودکان، یک عفونت ناشی از ویروس است. به‌دلیل اینکه سیستم ایمنی آن­ها هنوز در مقابل انواع ویروس­ها مقاومت کمتری دارد، به­طور متوسط 6 بار …

سخنان مدیرعامل آرکا صنعت آروین در مورد تجهیزات آزمایشگاهی اسپکتروفتومتر و تیتراتور و کاربرد آن ها

سخنان مدیرعامل آرکا صنعت آروین در مورد تجهیزات آزمایشگاهی اسپکتروفتومتر و تیتراتور و کاربرد آن ها با گذر زمان و پیشرفت فناوری، نیاز انسان ها به محصولات پیشرفته تر احساس می شود …

کشاورزی و باغداری در هر سال  بر اثر عوامل مختلف محیطی مانند خشک‌سالی، سرمای شدید، سیل، عوامل بیمازی‌زا از قبیل قارچ، باکتری، حشرات و عوامل دیگر تحت تأثیر و تنش قرار می‌گیرد. سلول‌های گیاهی نیز مانند سلول‌های انسانی دچار استرس می‌شوند و در زمان استرس مواد سمی تولید می‌کنند که باعث از بین رفتن سلول می‌شود. در این مواقع اهمیت کود ضد تنش و استرس مشخص می‌شود. عوامل استرس‌زا در شرایط محیطی غیرطبیعی در بازه‌های زمانی متفاوت گیاه را درگیر می‌کنند و تعادل هورمونی آن را به هم می‌زنند. در این مواقع کود ضد تنش و استرس می‌تواند گیاه را از تأثیر استرس نجات داده و مواد سمی تولید شده در گیاه را دفع کند. در ادامه به طور مختصر چگونگی تأثیر این کود بر گیاه را بررسی می‌کنیم.

همان‌طور که انسان برای تقویت سیستم ایمنی خود برای مقابله با عوامل بیمازی‌زا به مواد مغذی نیاز دارد، در گیاه نیز نیاز به مواد غذایی مقوی وجود دارد. خاک اصلی‌ترین بستر شکل‌گیری هر گیاهی است. وقتی خاک ساختار پایداری داشته باشد و از لحاظ دارا بودن مواد مغذی ارزشمندی مانند آمینو اسیدها تأمین باشد، این مواد را به گیاه می‌دهد و در واقع گیاه را تقویت می‌کند. بنابراین گیاه به راحتی می‌تواند عوامل استرس‌زا را دفع کند. کود ضد تنش و استرس بهترین محصولی است که می‌تواند توانایی گیاه در برابر عوامل استرس‌زا را افزایش دهد. وقتی گیاه تحت تأثیر عوامل تنش‌زا قرار بگیرد، شروع به تولید مواد سمی می‌کند. کود ضد استرس این مواد سمی را کاهش می‌دهد و از مرگ سلولی جلوگیری می‌کند.

مزایای کود ضد تنش و استرس

 • این کود سرشار از اسید آمینه می‌باشد و ریزمغذی‌های مورد نیاز برای رشد گیاه از جمله آهن، منگنز، روی و انواع ویتامین‌ها را تأمین می‌کند و می‌توان آن را در تمام مراحل کشت و رشد گیاه استفاده کرد.
 • کود ضد تنش و استرس را می‌توان به طور هم زمان با کودهای تقویتی دیگر استفاده کرد چون تداخلی در عملکرد کودهای دیگر ایجاد نمی‌کند. علاوه بر آن این کود می‌تواند اثر کشش سطحی آب را از بین ببرد و جذب کودهای تقویتی توسط گیاه را افزایش دهد.
 • از قابلیت مهم این کود این است که تمامی بخش‌های گیاه مانند ریشه، ساقه، شاخه و برگ می‌توانند آن را جذب کنند. همین موضوع باعث می‌شود سلول‌های پیر و یا آسیب دیده تقویت و ترمیم شوند.
 • کود ضد تنش و استرس باعث می‌شود که گیاه کلروفیل بیشتر بسازد و در نتیجه بتواند در شرایط نوری کمتر و دمای پایین‌تر نیز عمل فتوسنتز را انجام دهد. هر چه فتوسنتز بهتر انجام شود کربوهیدرات بیشتری تولید می‌شود. در نتیجه محصول باکیفیت‌تر و میوه‌ها درشت‌تر می‌شوند.
 • این کود پسماندهای باقی مانده از سموم و کودهای شیمیایی دیگر را به طور کامل از سلول‌های گیاهی پاک سازی می‌کند.
 • کود ضد تنش از گیاه در برابر شرایط محیطی نامساعد مانند سرما و گرمای غیرطبیعی جلوگیری می‌کند.
 • کود ضد تنش و ضد استرس روی ژن‌های گیاه تأثیر می‌گذارد و در واقع نحوه تولید آنتی اکسیدان در شرایط استرس‌زا را به گیاه می‌آموزد. آنتی اکسیدان گیاه را در شرایط تنش‌زا قوی می‌کند.

عوامل و شرایط استرس‌زا گیاهی

 • استرس خشکسالی: گاهی خشکی بیش از حد هوا و نور مستقیم خورشید باعث می‌شود که خاک رطوبت خود را از دست بدهد . در این شرایط گیاه کم کم پژمرده و خشک می‌شود. این شرایط را استرس خشکسالی می‌گویند.
 • استرس شوری: سدیم کلرید یا همان نمک وقتی اضافه شود گیاه را دچار تنش می‌کند. در این شرایط ریشه گیاه نفوذ پذیری انتخابی را از دست می‌دهد و به جای این که مواد مغذی را جذب کند، شروع به جذب نمک می‌کند.
 • استرس دمایی: هوای سرد مانع جذب آب و مواد معدنی توسط گیاه می‌شود. این شرایط همان استرس سرمایی است. هوای گرم نیز میزان نفوذپذیری سلول‌های گیاهی را کاهش می‌دهد.
 • استرس مواد شیمیای: کودهای مختلفی که رشد گیاه را کنترل می‌کنند و سم‌های مختلف مانند علف کش، آفت کش و غیره وقتی بیش از حد استفاده شوند، گیاه را دچار استرس می‌کنند.
 • استرس زیستی: وقتی میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا و حشرات به سلول‌های گیاهی حمله کنند، بافت‌های گیاهی را بیمار و تخریب می‌کنند. در نتیجه کیفیت محصول گیاهی کاهش می‌یابد.

موارد مصرف کود ضد تنش و استرس

 • صیفی جات گلخانه ای از قبیل: خیار، گوجه، فلفل دلمه‌ای
 • سبزیجات غیر گلخانه‌ای از جمله: کاهو، جعفری، کرفس و هویچ
 • درختان میوه مانند: گلابی، هلو، گیلاس، سیب
 • بوته توت فرنگی، سیب زمینی، پیاز، چغندر
 • درختان مرکبات مثل: کیوی، نارنگی، لیمو، پرتقال
 • غلات مانند گندم و جو

نکات مهم راجع به کود ضد تنش و استرس

 • این کود در انواع جامد و مایع وجود دارد که مقدار مصرف آن برای هر حالت متفاوت است. همچنین زمان و مقدار استفاده از این کود برای گیاهان مختلف کاملاً متفاوت است.
 • ‌از آن‌ جا که فروشگاه‌های عرضه کننده کود ضد تنش و استرس، برندهای مختلفی از این کود را ارائه می‌دهند، بهتر است قبل از کوددهی و سم پاشی گیاهان هدف، آن را روی بخش کوچکی از گیاهان تست کنید.
 • کود باید دور از دسترس کودکان و حیوانات قرار گیرد و اگر پوست دستتان با کود برخورد کرد سریع دستتان را بشویید.
 • بهتر است محلول پاشی در هوای خنک انجام شود
 • کود ضد تنش و استرس را از فروشگاه معتبر خریداری کنید.

خرید کود ضد تنش سپاهان کشت

فروشگاه اینترنتی سپاهان کشت مجموعه‌ای بی‌نظیر از تلفیق علم، تجربه و تکنولوژی است و فعالیت خود را در راستای توسعه کشاورزی و پیشرفت کشاورزان دنبال می‌کند. خرید کود ضد تنش سپاهان کشت یک فرصت ایده آل برای کشاورزان و باغداران است چون می‌توانند این کود را با قیمت بسیار مناسبی خریداری کنند و به بهره برداری بهینه برسند. علاوه بر آن مجموعه سپاهان کشت خدمات بی نهایتی را به کشاورزان در جهت استفاده اصولی از منابع آب و خاک، کاربرد بهینه کود، سموم و روش‌های مبارزه بیولوژیک را ارائه می‌دهد. این فروشگاه کود ضد تنش و استرس را از معتبرترین تولیدکننده‌های جهان به کشاورزان عرضه می‌کند و شما می‌توانید بهترین و با کیفیت ترین نوع این کود را به صورت آنلاین خریداری کنید.

برای خرید کود ضد استرس سپاهان کشت کافی است بر روی آدرس زیر کلیک کرده و وارد سایت شوید و سفارش خود را ثبت کنید.

https://sepahankesht.com

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 2 خرداد 1400

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.