چطور با کولیت زخمی کنار بیاییم؟

چطور با کولیت زخمی کنار بیاییم؟

کولیت زخمی,بيماري کولیت زخمی,کولیت زخمی در بارداري,علائم کولیت زخمی,درمان کولیت زخمی,درمان کولیت زخمی با طب سوزني,مواد غذايي مناسب براي درمان کولیت زخمی,کولیت زخمی را چگونه درمان کنيم,کولیت زخمی در کودکان,کولیت زخمی در بزرگسالان,کولیت زخمی در نوزادان,کولیت زخمی در بهار,کولیت زخمی در تابستان,کولیت زخمی در پاييز,کولیت زخمی در زمستان,آشنايي با کولیت زخمی,همه چيز در مورد کولیت زخمی,کولیت زخمی واگيردار است,کولیت زخمی و درمان آن,ورزشهاي مناسب براي درمان کولیت زخمی
 التهاب روده بزرگ, کولیت زخمی

به گزارش بی اس ام اس کولیت اولسراتیو (Ulcerative Colitis) یا کولیت زخمی یکی از بیماری‌های التهابی روده می باشد.عوامل متعددی وجود دارند که باعث بدتر شدن علائم کولیت اولسراتیو می شوند.این عوامل عبارتند از: استرس، سیگار، عدم مصرف دارو و خوردن غذایی خاص.عوامل تشدید کننده این بیماری را در مورد خودتان بشناسید و سعی در ترک آنها کنید.داروهایی نیز برای آرام کردن التهاب روده و راهکارهایی برای کاهش تاثیر این بیماری بر زندگی فرد وجود دارد.اگر با وجود ترک محرک ها هنوز علائم وجود داشت، با پزشک خود صحبت کنید، زیرا ممکن است لازم باشد داروی خود را تغییر دهید.

تغییر رژیم غذایی

غذاها باعث بروز این بیماری نمی شوند، اما برخی غذاها علائم این بیماری را بدتر می کنند.بیشترین غذاهای مضر عبارتند از: لبنیات، غذاهای چرب و غذاهای حاوی فیبر زیاد.بهتر است یک دفتر داشته باشید و در آن چیزهایی را که می خورید و علائمی که به شما دست می دهد را بنویسید.اگر کاهش وزن شدید رخ داد، بهتر است با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

مکمل ها

این بیماری به علت خونریزی در کولون (روده بزرگ)، می تواند باعث بروز کم خونی و کمبود آهن شود.برخی از داروهایی که برای درمان این بیماری استفاده می شود، می توانند با جذب اسیدفولیک و کلسیم تداخل کنند. از پزشک خود بخواهید که اگر نیازی به مصرف مکمل دارید، به شما بگوید.

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها همان باکتری های مفیدی هستند که شبیه باکتری های طبیعی موجود در روده انسان می باشند.پروبیوتیک ها از رشد باکتری های مضر جلوگیری می کنند و در 13 مطالعه مشخص شد که پروبیوتیک ها به بهبودی بیماران کولیت زخمی کمک می کنندپروبیوتیک ها در ماست، شیر، سویا و نوشیدنی های سویا اضافه می شود و همچنین به عنوان مکمل نیز در دسترس می باشد.

 التهاب روده بزرگ, کولیت زخمی

حفظ آب بدن

اسهال مزمن موجب از دست دادن آب زیادی از بدن می شود.این از دست دادن آب موجب ضعف و بروز مشکلات کلیوی می گردد.برای حفظ آب بدن، باید به ازای هر 455 گرم از وزن، 16 گرم (سی سی) آب بنوشید.

روابط با دیگران

این بیماری سبب می شود که بیماران از دیگران دور شوند.آنها از رفتن مداوم به دستشویی خجالت می کشند، درد شکم دارند، خسته هستند و روحیه خوبی ندارند.با همسر خود صادق باشید و بیماری خود را به همسرتان بگویید و نزد یک پزشک بروید.اگر اختلال عملکرد جنسی دارید، با پزشک خود در میان بگذارید.

مسافرت

با برنامه ریزی، شمایی که به این بیماری مبتلا شده اید هم می توانید به مسافرت بروید.

اما این نکات را قبل از رفتن، مد نظر داشته باشید:

با استفاده از بروشور، سایت و غیره، مکان دستشویی را در فرودگاه ها، ایستگاه های قطار و یا دیگر مکان ها بیابید.لباس زیر اضافی و دستمال مرطوب همراه خود داشته باشید.دارو به اندازه کافی، به علاوه یک کپی از نسخه پزشکتان را همراه داشته باشید.برای دانستن اینکه آیا اقدامات دیگری لازم است، با پزشک خود مشورت کنید.

دارو درمانی

داروها کمک می کنند تا التهاب روده بزرگ را آرام کنند.داروهایی که پزشک تجویز می کند، ممکن است سه ماه طول بکشد تا تاثیر خود را نشان دهند.

درمان های بیولوژیک

این یک شیوه جدید برای درمان این بیماران می باشد.این درمان کمک می کند تا بدن پروتئین تحریک شده التهاب که به نام فاکتور نکروز تومور (TNF) خوانده می شود را تخریب کند.عوامل ضد TNF، معمولا به صورت تزریقی می باشند.زمانی که دارو درمانی نتواند باعث بهبودی شود، درمان بیولوژیکی انجام می گیرددرمان با whipworm (کرم انگلی که بر روده انسان اثر دارد)مطالعات اخیر نشان می دهد که این کرم می تواند برای درمان بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو موثر باشد.این ایده از آنجا نشات می گیرد که بیماری انگل روده ای در کشورهای در حال توسعه شایع است، ولی بیماری کولیت اولسراتیو نادر می باشد.محققان فکر می کنند که این کرم ممکن است پاسخ ایمنی بدن را در روده ها تغییر دهد.در یک مطالعه کوچک در مجله گوارش آمده است که: 43 درصد از بیماران بعد از خوردن این کرم به مدت 12 هفته بهبود یافتند.

جراحی

علاوه بر درمان های دارویی، 25 تا 40 درصد از بیماران مبتلا، یا برای ترمیم پارگی روده و یا برداشتن روده آسیب دیده نیاز به عمل جراحی دارند.بعد از برداشتن روده بزرگ، کولیت اولسراتیو دوباره عود نمی کند.

منبع:tebyan.net

چطور با کولیت زخمی کنار بیاییم؟

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.