تب خال چیست و چگونه از بین می رود

تب خال چیست و چگونه از بین می رود

تبخال لب,تبخال لب به انگلیسی,تبخال لب در دوران بارداری,تبخال لب و ایدز,تبخال لب درمان,تبخال لب در بارداری,تبخال لب در حاملگی,تبخال لب در کودکان,تبخال لب و درمان,تبخال لب چیست,تبخال تناسلی,تبخال تناسلی عکس,تبخال تناسلی مردان,تبخال تناسلی در زنان

«تب‌خال» عبارت است از يك عفونت ويروسي مسري و شايع که بوسيله ويروس «هرپس سيمپلكس» رخ مي دهد، تب‌خال گاهي با زرد زخم اشتباه گرفته مي‌شود. در اين بيماري، معمولاً لبها، لثه ها و ناحيه دهان، ندرتاً قرنيه، و گاهي ناحيه تناسلي گرفتار مي‌شوند.

 تبخال,تبخال لب,تب خال دهنی,درمان تبخال,درمان سریع تب خال لب

به گزارش ايسنا، عوامل افزايش دهنده خطر ابتلا به تب خال عبارتند از: تب، آنفلوآنزا ، سرماخوردگي، فشارهاي روحي و رواني ، صدمات به لب يا جراحي‌هاي روي نواحي دهان و لب، قاعدگي، سوء تغذيه ،مراجعه به دندانپزشكي كه معمولاً دهان حين انجام كار بيش از حد معمول باز مي‌شود و قرار گرفتن در معرض نورخورشيد که فرد را مستعد بروز تب خال مي کند.

تب خال چیست و چگونه از بین می رود

علائم بيماري تب خال

پيدايش تاول‌هاي بسيار كوچك و دردناك معمولاً در اطراف دهان از علايم اين بيماري است. اين تاول‌ها گروهي ظاهر ميشوند و در اطراف هر كدام يك حلقه قرمز وجود دارد. داخل اين تاول‌ها مايع وجود دارد اما پس از مدتي تاولها خشك شده و ناپديد ميشوند. اگر چشم نيز دچار عفونت شود، علايمي چون درد و قرمزي چشم، احساس اين كه در چشم چيزي وجود دارد، حساسيت به نور، و اشك ريزش بروز ميكنند

بهبود خود به خودي در عرض چند روز تا يك هفته و گاهي بيشتر اتفاق مي افتد عود تبخال امري معمول است. ويروس براي تمام عمر در بدن باقي ميماند اما معمولاً در حالت خفته قرار دارد.

راه‌هاي درمان بيماري تب خال

* مايعات خنك بنوشيد يا بستني يخي بجويد تا ناراحتي كمتر شود.

 تبخال,تبخال لب,تب خال دهنی,درمان تبخال,درمان سریع تب خال لب

تب خال چیست و چگونه از بین می رود

* در 24 ساعت اول پس ظاهر شدن ضايعات پوستي، يك تكه يخ را تا حدود يك ساعت روي محل قرار دهيد. اين كار ممكن است باعث تسريع بهبودي شود.

* به هيچ وجه چشم دچار عفونت هرپسي را نماليد

* براي پيشگيري از عود مجدد بيماري، زماني كه قرار است مدت زيادي را در بيرون از خانه بگذارنيد، روي لبهاي خود پماد اكسيد روي يا كرم ضدآفتاب بماليد.

* استفاده از كرم ضد ويروس آسيكلووير و قرار دادن لايه نازكي از آن با استفاده ازگوش پاك كن بر روي تب خال هر شش ساعت در بهبود آن موثر است.

* دستكاري نكردن ضايعات يکي از راههاي درمان بيماري است

* از خود درماني چشم دچار عفونت با ويروس هرپس اجتناب کنيد

تب خال چیست و چگونه از بین می رود

* در اين حالت مسواكي نو براي شستشوي دندانها انتخاب كنيد و بعد از بهبود بيماري حتماً آن را دور بيندازيد.

* مصرف لبنيات و سيب زميني به دليل دارا بودن ليزين بايد افزايش يابد و از خوردن شكلات، كاكائو، غلات، بادام زميني و ژله خودداري كنيد.

* در نهايت ورزش، تمدد اعصاب و دوركردن افكارمنفي و كاهش فشارعصبي واسترس در درمان و پيشگيري از تب خال موثرند

 تبخال,تبخال لب,تب خال دهنی,درمان تبخال,درمان سریع تب خال لب

براي كاهش درد تب‌خال چه بايد كرد؟

براى درد ناشى از تبخال مسکن‌هائى مثل آسپيرين و استامينوفن مناسب هستند. کمپرس با سرم نمکى (يک قاشق چايخورى نمک در يک ليوان آب تسکين‌دهنده است و به پاکيزه نگه داشن تاول‌ها کمک مى‌کند. پزشک داروى آسيکلووير را به‌صورت موضعى يا خوراکى تجويز خواهد کرد. اين دارو در کاهش شدت علائم در عفونت‌هاى اوليه و ثانويه مؤثر است .

علت بوجود آورنده بيماري تب خال: عفونت با ويروس هرپس كه به پوست تهاجم ميكند و غالباً پيش از ايجاد عفونت فعال، تا ماه ها يا سالها در آنجا باقي مي ماند ويروس از طريق تماس فرد به فرد يا تماس با ترشحات بزاقي، چشمي، ادرار يا مدفوع انتقال مي يابد. تاولها و زخمهاي تبخال تا زماني كه بهبود نيافته باشند مسري هستند، چه در موقع اولين بروز تبخال و چه در بروز مجدد آن

 تبخال,تبخال لب,تب خال دهنی,درمان تبخال,درمان سریع تب خال لب

تب خال چیست و چگونه از بین می رود

براي پيشگيري از بيماري تب خال بايد :

از تماس فيزيكي با افرادي كه ضايعات فعال دارند خودداري كنيد. به هنگام تبخال، براي جلوگيري از انتقال ويروس، دستان خود را مرتب بشوييد. با ماليدن روزانه داروي آسيكلووير مي توان بيماري درمان کرد.

تب خال چیست و چگونه از بین می رود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.