جوشانده برای بی خوابی

جوشانده برای بی خوابی

جوشانده برای بی خوابی

جوشانده مفید برای از بین بردن بی خوابی شما

یکی از متخصصین  تغذيه بنام مرتضی صفوی گفت: مصرف جوشانده عناب باعث تقويت دستگاه گوارشي مي‌شود، گرفتگي صدا را برطرف مي‌كند و باعث رفع بي‌خوابی مي‌شود.يك متخصص تغذيه در گفتگو با فارس، افزود: عناب 2 يا 3 سانتي‌متر طول دارد و ميوه نارس آن لغزان و سبز رنگ است و طعمي شبيه سيب دارد كه هسته آن سخت و مخروطي شكل است و از نظر طب قديم طبع سرد دارد.

جوشانده برای بی خوابی

وي گفت: عناب خشك آرام بخش، ضد بيماري‌هاي تنفسي، بند آورنده خون و مقوي بدن است، تصفيه‌كننده خون است و به هضم غذا كمك مي‌كند.

جوشانده برای بی خوابی

اين متخصص تغذيه اضافه كرد: مصرف ريشه عناب براي رفع سوءهاضمه مفيد است، ضد آلرژي است، به دليل داشتن لعاب زياد نرم‌كننده سينه است، ملين و ادرار آور است و براي سرفه هاي شديد مي‌تواند مفيد باشد، بي‌خوابي را برطرف مي‌كند، جوشانده پوست درخت عناب، داروي ضد اسهال است و براي بيماران مبتلا به آسم مفيد است.

جوشانده برای بی خوابی

صفوي گفت: از ديگر خواص اين ميوه مي‌توان به برطرف كننده خستگی و تب بر بودن آن اشاره كرد. جوشانده عناب، گرفتگي صدا را برطرف مي‌كند، باعث تقويت دستگاه گوارشي مي‌شود و براي سلامت كليه‌ها مفيد است.

عسل گون برای بی خوابی بسیار مناسب است

جوشانده برای درمان بی خوابی

50 comments

 1. استفاده از جوشانده مركب از پنج گیاه سنبل‌الطیب، گل‌گاوزبان، اسطوخدوس، بابونه، بادرنجبویه و لیمو عمانی انتخاب بسیار خوبی برای افراد بی‌خواب است. این تركیب تحت عنوان چای خمسه یا خماس از بعضی از مطب‌های طب سنتی به صورت آماده قابل تهیه است. مداومت به استفاده از این چای به مدت حداقل دو هفته، یك ساعت قبل از خواب نتایج رضایتبخشی را در بیماران مبتلا به كم خوابی به همراه داشته است.

 2. افراد بالای 60 سال به دلیل روند طبیعی افزایش سن، مزاج بدن‌شان به سمت خشكی می‌رود كه نه ناشی از خلط است نه عامل خارجی. بنابراین باید تدابیر مرتب را در برنامه روزانه خود وارد كنند. حمام با آب نیمگرم قبل از خواب، روغن مالی بدن با روغن‌های مرطوب مانند روغن بنفشه و مصرف سالادكاهو از توصیه‌های معمول به این افراد است. خوردن عرق كاهو نیز یكی دیگر از پیشنهادهاست كه البته باید توسط پزشك متخصص تجویز شود. دمنوش دم‌دستی و ساده بابونه هم آرامبخش است و می‌تواند به خواب آرام كمك كند.

 3. استفاده از سالاد كاهو برای بی‌خوابی بسیار موثر است و یكی از خواب‌آورها به حساب می‌آید چون اثر رطوبت‌بخشی به مغز و بدن دارد. سالاد كاهو و كمی كلم همراه با برگ گشنیز و كمی روغن كدو می‌تواند به عنوان میان وعده، پیش غذا یا قبل از خواب میل شود. خوردن سوپ یا شوربایی كه از گوشت جوجه پرندگان یا جوجه مرغ تهیه شده و در طبخ آن از مواد‌ تری‌بخش مانند كدو، اسفناج و برگ كاهو استفاده شده، بسیار مفید و موثر است. بهتر است این سوپ یك ساعت قبل از خواب میل شود تا فرد راحت به خواب رود.

 4. اگر بی‌خوابی به صورت بیماری ظهور كند و مداخله پزشك را نیاز داشته باشد، چكاندن روغن‌های رطوبت‌زا به بینی از راهكارهای موثر به حساب می‌آید. روغن‌هایی مانند روغن تخم كدو و روغن بنفشه در بازار موجود است و اگر فردی از نحوه تهیه و استاندارد بودن آن مطمئن باشد و در ضمن این اطمینان را داشته باشد كه علت بی‌خوابی‌اش خشكی مغز است، می‌تواند خود در خانه آن را استفاده كند. اما اگر علت مشخص و واضح نباشد ممكن است مصرف آن عوارضی در پی داشته باشد. بنابراین توصیه می‌شود حتما پیش از استفاده از هر نوع دارویی هر چند گیاهی با پزشك متخصص مشورت شود.

 5. افرادی كه در نانوایی كار می‌كنند یا آنهایی كه در معرض آفتاب شدید قرار دارند مستعد افزایش غیر طبیعی حرارت در سر هستند. مصرف بیش از اندازه ادویه بسیار گرم نیز می‌تواند در كنار خشك كردن رطوبت طبیعی مغز، سبب ایجاد حرارت زائد در آن شود. این بیماران معمولا با شكایت سوزش سر و عطش زیاد همراه با بی‌خوابی مراجعه می‌كنند. در لمس سر هم اغلب می‌توان گرما را حس كرد. وقتی علت بی‌خوابی غلبه حرارت بر مغز باشد، باید موادی استفاده شود كه مزاج متضاد با آن داشته باشد یعنی سردكننده باشد. در ساده‌ترین حالت، ریختن آب تقریباخنك روی سر می‌تواند كمك‌كننده باشد. خوردن آب دوغ، دوغ یا نوشیدنی‌هایی مانند عرق بیدمشك، آب انار، آب آلو هم می‌تواند كمك كند.

 6. بی‌خوابی در طب سنتی با عنوان «سهر» شناخته می‌شود. به منظور تشخیص علت بی‌خوابی باید در ابتدا مزاج ارگان مهمی مانند مغز بررسی و تغییراتی كه در كیفیت مغز ایجاد می‌شود، ارزیابی شود. از دیدگاه طب سنتی در اصل سوءمزاج مغز یكی از علل اصلی بی‌خوابی دانسته شده است. به همین خاطر لازم است ابتدا مزاج طبیعی مغز مشخص شود. از نظر مزاجی، مغز با دو كیفیت سردی و‌تری شناخته می‌شود. چنین مزاجی دقیقا مطابق با فعالیت مغز است زیرا ارتباطات بین اعضا از طریق اعصاب ورودی و خروجی بدن برقرار می‌شود و این فعالیت زیاد باعث تولید حرارت در سر می‌شود. وجود حرارت زیاد ایجاب می‌كند كه مزاج طبیعی و پایه‌ای مغز سرد باشد تا عملكردش مختل نشود.

 7. در میان سوء‌مزاج‌های مغز، غلبه خشكی یكی از علل شایع بی‌خوابی در طب سنتی شناخته شده است. مصرف ادویه زیاد، بالارفتن سن به ویژه بالای 60 سال و مصرف غذاهای فست فود یا سرخ كردنی می‌توانند سبب از بین رفتن رطوبت ذاتی مغز شوند. علائم سوء‌مزاج خشك مغز در بیمار با كم خوابی و خشك شدن چشم، دهان و بینی همراه است. در واقع اشك خشك شده، ترشح مخاط بینی نیز كم شده و ترشح بزاق كاهش پیدا می‌كند. هرچه شدت خشكی بیشتر باشد این علائم نیز شدیدتر هستند.

 8. خواب یکی از نعمت‌های بی‌نظیر خداوند برای دوباره انرژی گرفتن می‌باشد و از جهت فیزیولوژیک هم در زمان خواب ذخایر اتمام یافته انرژی در بدن دوباره بازسازی می‌شوند. بی‌خوابی نوعی اختلال است که با کمبود خواب آرام‌بخش مشخص می‌شود. این اختلال در 20-30 درصد افراد مشاهده می‌شود.

 9. علت بی‌خوابی موارد متعددی از جمله اختلالات روانی، عدم تعادل هورمونی، افزایش سن، فاکتورهای محیطی و برخی اختلالات ژنتیکی می‌باشد. درمان‌های متعددی برای این مشکل وجود دارد که شامل درمان با داروهای شیمیایی، داروهای گیاهی، ویتامین‌ها و مواد معدنی، تغییرات سبک زندگی، رفتاردرمانی، مدیتیشن، رژیم درمانی، ورزش، طب سوزنی، هیپنوتیزم و … می‌باشد.

 10. تجربه نشان می دهد چای هایی که از هر قسمتی از گیاه های چای (کاملیا سیننسیس و کاملیا آسامیکا) گرفته می شوند، حاوی مقداری کافئین طبیعی هستند و به همین دلیل،‌ برای کسانی که به دنبال چای های آرام بخش و بهبود کیفیت خواب خود هستند، مناسب نیستند

 11. این چای ها شامل انواع مختلف چای سبز و سیاه می شوند. با این حال، دمنوش های گیاهی که از گیاهان دیگر تهیه می شوند، فاقد کافئین هستند و برخی از آن ها، خواص آرام بخشی فوق العاده ای دارند.

 12. صدها نوع ترکیب گیاهی وجود دارد که قبل از خواب مناسب هستند. ارزش آن را دارد که برای یافتن بهترین دمنوش که با ذائقه ی شما هم سازگار باشد، کمی وقت صرف کنید. علاوه بر این، برخی از دمنوش های گیاهی بسیار قوی هستند و به همین دلیل، باید ببینید که برای شما مناسب هستند یا نه.

 13. دمنوش رازیانه اغلب از دانه های این گیاه تهیه می شود و فواید مختلفی برای دستگاه گوارش دارد. نوشیدن دمنوش رازیانه قبل از خواب می تواند معده را آرام کند، اشتهای آخر شب را کاهش می دهد و به طور کلی، بدن را آرام می کند. دمنوش رازیانه به عنوان کاهش دهنده ی اشتها عمل می کند و نوشیدن آن، راه خوبی برای جلوگیری از پرخوری آخر شب است.

 14. دمنوش سنبل الطیب از ریشه ی گیاه سنبل الطیب درست می شود و آرام بخشی نسبتاً قوی است. از این گیاه برای درمان مشکلات مختلفی همچون اختلالات خواب و اضطراب استفاده می شود. دمنوش سنبل الطیب عطر و طعم نسبتاً تندی دارد که خواص کلی این نوشیدنی ناشی از آن هاست. اگر شب ها نمی توانید بخوابید، دمنوش سنبل الطیب می تواند راه حل مشکل شما باشد.

 15. اسطوخودوس درمانی سنتی برای رفع بی خوابی است و از روغن آن در حمام و رایحه ی درمانی استفاده می شود اما دمنوش آن هم مؤثر است. از لحاظ پزشکی ثابت شده است که تنها استشمام عطر اسطوخودوس قبل از خواب، میزان خواب عمیق (موج آرام) را افزایش می دهد. عطر آرام بخش اسطوخودوس همراه با خواص گوارشی این گیاه باعث شده که دمنوش اسطوخودوس انتخاب مناسبی برای قبل از خواب باشد.

 16. دمنوش بابونه یکی از قدیمی ترین نوشیدنی های شبانه است که قرن ها از آن به عنوان یک نوشیدنی خواب آور و آرام بخش استفاده می شود.

 17. دمنوش بابونه یکی از محبوب ترین دمنوش ها در سراسر جهان است و برای رفع استرس بسیار مفید است. بابونه علاوه بر آرام بخش بودن، تقویت کننده ی دستگاه ایمنی هم است و انتخاب بسیار خوبی برای دمنوش قبل از خواب است.

 18. دمنوش به لیمو به کاهش فشار عصبی، استرس و اضطراب کمک می کند و این بدین معناست که نوشیدن یک فنجان از به لیمو قبل خواب، می تواند راه خوبی برای سد کردن افکار مزاحم باشد.

  همان طور که از اسمش پیداست، این دمنوش عطر و طعم مرکباتی دارد. این دمنوش اغلب با ترکیب نعناع تهیه می شود که آن را به یک نوشیدنی نشاط آور تبدیل می کند که مجاری تنفسی را پاکسازی می کند و در نتیجه به خواب بهتر کمک می کند.

 19. دمکرده این گیاه آرام‌بخش و ضدتشنج می‌باشد 2 گرم از گل این گیاه را در 200 سی‌سی آب‌جوش دم‌کرده روزی 3 فنجان بنوشند.

 20. جهت التهاب مخاط دهان 3 گرم در 200 سی‌سی آب‌جوش دم‌کرده غرغره شود.

 21. جهت آرام‌بخش و فرح‌بخشی روان 50 گرم گل زیرفون را در 10 لیتر آب‌جوش به مدت یک ساعت دم‌کرده سپس در وان ریخته در آن استراحت کنند.

 22. جهت تب‌های شدید از دمکرده گل زیرفون می‌دهند باعث تعرق زیاد می‌باشد و تب از بین می‌برد 2 گرم در 200 سی‌سی آب‌جوش 10 دقیقه دم‌کرده روزی 3 فنجان بنوشند.

 23. جهت سرفه‌های مزمن، خلط سینه، زکام نزله‌ای 2 گرم زیرفون را در 300 سی‌سی آب جوشانده روزی 3 فنجان بنوشند.

 24. هیچ وقت داروهای تجویزی مادربزرگ‌ها را دست کم نگیرید! برخی از این داروها تأثیر بسیار خوبی روی دردهای روزمره از قبیل بی‌خوابی، روماتیسم، زکام، سوختگی یا تب دارند، آن هم به شیوه‌ای کاملاً طبیعی و بدون این که سلامتی‌تان را به خطر بیندازند.

 25. گل ساعت يكي از معدود گياهان دارويي است كه مصرف خوراكي آن تاثير بسيار زيادي در درمان اضطراب، استرس، تنش هاي عصبي و بي خوابي كه از شايع ترين عوارض ناشي از اين اختلال ها در بدن است، دارد.
  بيشتر درمانگران مصرف اين گياه دارويي را به صورت چاي با دمنوش به مراجعان شان توصيه مي كنند. نوشيدن يك تا 2 فنجان از اين چاي در طول روز موجب كاهش اضطراب و بيقراري در فرد مي شود. ضمن اينكه نوشيدن اين دمنوش موجب كاهش ميزان فشار خون در افرادي كه دچار فشار خون بالا هستند، مي شود.
  برخي از درمانگران طب مكمل اين گياه را دارويي طبيعي و مفيد براي مبتلايان به پاركينسون مي دانند.

 26. اگر در جستجوي يك آرام بخش واقعي و مثور برايدرمان بي خوابي خود هستيد، توصيه مي كنيم پيش از آنكه به سراغ داروهاي شيميايي برويد، يكبار از گياه سنبل الطيب استفاده كنيد.
  اين گياه به اعتقاد بسياري از درمانگران شيوه هاي طب شرقي از جمله طب سنتي هند، چين و ايران خاصيت بي نظيري در بهبود ساعت خواب و كيفيت آن دارد.
  در حقيقت افراد با گنجاندن اين گياه در برنامه غذايي خود و نوشيدن دمنوش آن، مي توانند خوابي آرام را در طول شب براي خود تضمين كنند.
  براي استفاده از اين دمنوش كافي است نيم ساعت پيش از خواب، يك فنجان از اين دمنوش را آماده كنيد و آن را بنوشيد و به تختخواب برويد

 27. افرادي كه مشاغل سخت و دشوار دارند و ميزان فشار و استرس كاري آنها زياد است، بهتر است در طول روز يك يا 2 ليوان از چاي يا جوشانده گياه اسطوخودوس ميل كنند.
  نوشيدن اين چاي به آنها كمك مي كند تا به افزايش توان سيستم عصبي خود كمك كنند. گياه اسطوخودوس به دليل خواص مثبتي كه در زمينه كنترل استرس دارد، مي تواند سيستم عصبي بدن را در برابر حمله هاي عصبي يا تنش هاي اضطرابي ايمن كرده و يك ريلكس كننده گياهي بسيار مفيد براي پيشگيري از بروز حمله هاي عصبي باشد.

 28. افراد زيادي در جهان وجود دارند كه در زمان استرس يا عصبانيت يا بروز اختلال در سيستم دستگاه گوارش خود روبرو مي شوند. خيلي از اين افراد هنگام استرس و اضطراب درد معده راتجربه مي كنند. برخي دچار درد در ناحيه روده ها شده و برخي با كندي يا تندي عملكرد دستگاه گوارش روبر مي شوند و خلاصه به نوعي دچار مشكل مي شوند.
  گياه بادنجبويه از جمله گياهان دارويي است كه در اين زمينه مي تواند بسيار موفق عمل كند. اين گياه مي تواند دستگاه گوارش را در زمان استرس آرام كرده و فعاليت آن را تنظيم كند.
  در حقيقت مصرف اين گياه چه در كنار غذا و چه به صورت چاي، موجب بازيابي سيستم عصبي و كنترل دردهاي ناحيه معده و روده در زمان استرس مي شود.

 29. در مواردي كه ممكن است شنيدن خبري تلخ يا نامناسب حال شما را دگرگون كند و موجب به هم ريختگي سيستم عصبي شما شود، داشتن مقدار اندكي از گياه دارويي جنسان در آشپزخانه مي تواند كمك بزرگي براي شما باشد. اگر روزي در موقعيتي قرار گرفتيد كه استرس و اضطراب موجب رهم ريختگي افكار و آرامش دروني شما شد، بهترين كار آن است كه به سراغ گنجه گياهان دارويي خود برويد و يك فنجان چاي گياه جنسان را دم كرده و ميل كنيد.
  اين نوشيدني به سرعت به شما كمك مي كند تا بر اضطراب و استرس تان غلبه كنيد و بهتر بتوانيد درباره مسائل فكر كنيد. براي تهيه اين چاي كافي است يك قاشق غذاخوري از آن را درون يك فنجان آب جوش بريزيد و به مدت 10 دقيقه فنجان را با كمك نعلبكي بپوشانيد تا چاي دم بيايد. سپس آن را صاف كرده و ميل كنيد

 30. بسیار عالی بود

 31. عالی بود سپاس

 32. خیلی ممنون از مطالب مفید و به درد بخورتون

 33. خیی خوب بود ولی کم بود ممنون

 34. ممنون از مطالب آموزنده , سپاس

 35. خوب بود

 36. مطالب مختصر و مفید و کاملا کاربردی بود.

 37. ممنون عالی بود

 38. مطالب مفیدی بود حیف که کوتاه ومختصره

 39. خوبه خدا خیرتون بده

 40. خوب هست ولی بهتره بیشتر بدانیم

 41. خوب بود

 42. خیلی ممنون از مطالب زیباتون، میوه ی سنجد تلخ هم ضد سرطان و برای دیابت بسیار مفیده

 43. سلام ممنون خیلی عالی

 44. عالي بود

 45. ممنون لطفا ازمضرات داروی گیاهی بگید

 46. سلام.من جواب گرفتم ..مطالبتون کاملا.درسته.ممنون از شما

 47. براساس آمار ارائه شده، بیش از ۴۵ درصد مردم جهان از بی خوابی رنج می برند و برای درمان این اختلال از قرص های خواب و مواد شیمیایی استفاده می کنند. این اتفاق در حالی می افتد که آنها آشنایی چندانی با خواص درمانی گیاهان دارویی و داروهای طبیعی برای درمان بی خوابی ندارند.

 48. از دیدگاه طب سنتی ایران، پرخوری پیش از خواب و نزدیک بودن ساعت شام و خواب از جمله عوامل ابتلا به بی خوابی است. زیرا در شرایطی که بدن و دستگاه های درونی باید در حال استراحت باشند، دستگاه گوارش باید انرژی زیادی را صرف هضم و جذب غذا کند و این مسئله علاوه بر بی خوابی موجب ابتلا به سوء هاضمه و دیگر بیماری های گوارشی می شود.

 49. هر دارویی که برای بی خوابی یا کم خوابی مصرف شود نباید بیش از چند شب متوالی ادامه یابد زیرا تدریجا اثر دارو کاسته شده و بیمار مجبور می شود مقدار دارو را زیاد کند و لذا بیمار معتاد خواهد شد

 50. خواب آور, رفع حالت مستی ,آرامبخش
  نام دارو: کلم
  اشکال داروئی و مقدار مصرف: شب قبل از خواب مقداری کلم پخته یا سوپ کلم تناول نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.