ارسال پیامک با تفکیک پیش‌ شماره

پیام های تبلیغاتی و ارسال آن ها به صورت انبوه می تواند کمک شایانی در کسب و کار شما نماید، شما با بهترین پنل پیامکی و با ارسال پیام‌ های تبلیغاتی می توانید مشتریان …

خرید جوراب زنانه و مردانه با بهترین کیفیت و قیمت | سورمه گروپ

خرید جوراب زنانه و مردانه با بهترین کیفیت و قیمت | سورمه گروپ

خرید جوراب زنانه و مردانه با بهترین کیفیت و قیمت | سورمه گروپ خیلی از خانوم ها برای خرید جوراب زنانه و لباس زیر زنانه قواعد خاصی دارند و در این زمینه …

راهکارهای درمان فوبیا و ترس

راهکارهای درمان فوبیا و ترس

راهکارهای درمان فوبیا و ترس فوبیا و ترس دو اختلال اضطرابی هستند که می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر زندگی فرد داشته باشند. فوبیا ترس شدید و غیرمنطقی از یک شی، حیوان، موقعیت …

مزایای بازیافت زباله

چکیده : زندگی مدرن امروزی حجم بالایی از زباله‌های مختلف به وجود آورده است که اگر به درستی مدیریت نشود، باعث به وجود آوردن مشکلاتی برای انسان و محیط زیست می‌شود. در این مقاله سعی کردیم به طور کامل در مورد مزایای بازیافت توضیح دهیم.

زندگی مدرن امروزی باعث تولید زباله‌های زیادی توسط انسان شده است. حجم زباله‌ها به اندازه‌ای است که اگر به درستی مدیریت نشود، مشکلات زیادی برای انسان و محیط زیست با خود به همراه دارد. بنابراین مهمترین فرآیند در مدیریت پسماند، “بازیافت زباله” است. همچنین بازیافت زباله‌ها می‌تواند به اقتصاد کشور نیز، کمک کند.

بازیافت چیست؟

بازیافت، فرآیندی است که زباله‌های قابل بازیافت را تبدیل به مواد و اشیای جدید می‌کند. بازیافت زباله‌ها به روش صحیح، اهمیت زیادی در حفظ محیط زیست و موجودات زنده دارد.

انواع مواد قابل بازیافت

1. آلومینیوم

قوطی‌های آلومینیومی 100درصد قابل بازیافت هستند و می‌توان چندین بار آنها را بازیافت کرد.

2. بطری‌های پلاستیکی

براساس تحقیقات انجام شده، موسسه‌ی بازیافت ظروف در آمریکا هرساله تقریبا 25میلیارد بطری یکبارمصرف خریداری می‌شود. زیرا ساخت پلاستیک از مواد بازیافتی، نسبت به تولید پلاستیک‌های نو، تقریبا دوسوم انرژی کمتری مصرف می‎‌کند.

3. انواع کاغذ / مقوا / کارتن موجدار

این نوع مقوا درصد زیادی از زایئات تجاری را تشکیل می‌دهد. همه‌ی ما می‌دانیم که کاغذ و مقوا رایج‌ترین زباله‌ی تولید شده در ادارات و سازمان‌ها هستند. به همین دلیل قرار دادن سطل‌های مخصوص بازیافت در چنین مکان‌هایی به بهبود روند بازیافت کمک می‌کند.

4. انواع جعبه و زیری کیک

جعبه پیتزا، زیر کیکی مقوایی

 ” قسمت‌های تمیز جعبه پیتزا را دور نریزید”

اگر جعبه پیتزا شما قسمت تمیزی و بدون آلودگی داشت آن را جدا و در بین کاغذهای باطله نگهداری کنید. با این کار تنها بخش کوچکی از مقوا را دور خواهید ریخت.

” قسمت های خیس بسته بندی پیتزا را جدا کنید”

بهتر است از خیس شدن مقوا نیز پیشگیری کنید؛ چرا که جعبه های خیس خورده نیز کیفیت اصلی خود را از دست داده و قابلیت بازیافت نخواهند داشت. پیشنهاد می‌کنیم کاغذ یا مقوای خیس را در کنار دیگر موارد بازیافتی قرار ندهید؛ چرا که کاغذ به سرعت رطوبت را جذب می‌کند و کیفیت خود را از دست می‌دهد. در ضمن از قرار دادن کاغذهای بازیافتی خود در محیط مرطوب نیز جلوگیری کنید.

 زیر کیکی مقوایی

زیرکیکی مقوایی کاملا بهداشتی و سازگار با محیط زیست است. این زیر کیکی‌ها به وسیله‌ی دستگاه‌های مختلف بازیافت می‌شود و مجدد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

5. قوطی فولادی

قوطی‌های فولادی، همانند محصولات آلومینیومی، قابلیت بازیافت مجدد دارند و در فرآیند بازیافت همچنان کیفیت خود را حفظ می‌کنند. علاوه بر قوطی‌های فولادی، قطعات فولادی خودرو و ابزارآلات  فولادی هم قابلیت بازیافت دارند.

6. ظروف شیشه‌ای

بازیافت ظروف شیشه‌ای، نسبت به شیشه‌های دست نخورده، 50 درصد انرژی را ذخیره می‌کنند. برای مثال بازیافت یک ظرف شیشه‌ای به قدری انرژی ذخیره می‌کند که می‌توان با آن یک لامپ حبابی 100 وات را به مدت 4 ساعت روشن نگه داشت. به این نکته توجه کنید که شیشه‌های بازیافتی، 20 درصد آلودگی هوا و 50 درصد آلودگی آب کمتری به همراه دارند.

7.  مجله و روزنامه

بازیافت این مواد اهمیت بسیاری دارد چون کاغذ بازیافتی نسبت به کاغذ دست نخورده، 60 درصد انرژی را ذخیره می‌کند. علاوه بر این 95 درصد آلودگی هوای کمتری ایجاد می‌کند. بازیافت یک تن کاغذ، باعث حفظ 7 هزار گالن آب و 17 درخت می‌شود.

انواع مواد غیربازیافت

1. ظروف یکبارمصرف پلی استایرن یافومی

از نظر فنی ، اگر پلی استایرن به اندازه کافی در آفتاب گرم شود ، شروع به تجزیه می کند.با این حال ، بیشتر مواقع پلی استایرن در محل دفن زباله جایی که در معرض نور خورشید قرار ندارد ، انباشته می شود و بنابراین تجزیه آن می تواند مدت زمان زیادی طول بکشد.

2. آینه

عملا غیر قابل بازیافت و استفاده مجدد در نظر گرفته شده و بهتر است از بازیافت آن ها خودداری شود.

3. بلور وکریستال

این ماده کاربرد زیادی ندارد ، بنابراین آنها به طور کامل دور ریخته می شوند.

4.  کاغذ رنگی براق

این نوع کاغذ به بقیه‌ی کاغذ‌ها رنگ می‌دهد و باعث می‌شود کل بار کاغذ خراب شود.

5. کارتن‌های آبمیوه و شیر

این کارتن‌ها معمولا با لایه‌ی نازکی از وکس یا موم پوشیده شده‌اند، به همین دلیل قابلیت بازیافت ندارند.

6.  لیون‌های کاغذی

دارای پوشش پلاستیکی هستند، به همین دلیل قابلیت بازیافت ندارند.

دلیل اهمیت بازیافت زباله‌ها چیست؟

بازیافت زباله‌ها باعث کاهش آلودگی آب، خاک و هوا می‌شود. همچنین از تخریب تنوع زیستی، انتشار گازهای گلخانه‌ای و سایر گازهای مضر جلوگیری می‌کند. علاوه برآن با استفاده از مواد قابل بازیافت، فضای بیشتری در زباله‌دان‌ها ایجاد می‌کند، که می‌توان برای دفع زباله‌های غیرقابل بازیافت از آن استفاده کرد.

مزایای بازیافت کاغذ

  • کاغذ بازیافت شده به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک می کند که این موضوع به تغییرات آب و هوایی منجر می‌شود.
  • زمانی که شما به جای قطع درختان، کاغذ را برای مصارف مورد نیاز بازیافت می کنید ۷۰ درصد آب و انرژی ذخیره کردید.
  • استفاده از کاغذهای بازیافت شده باعث کاهش آلودگی می شود، که به سلامتی کمک می کند.
  • صرفه جویی در حدود ۲۲۵ کیلو وات ساعت برق
  • بهتر از همه ، طبق بررسی‌های سازمان حفاظت محیط زیست، بازیافت یک تن کاغذ موجب صرفه جویی در ۱۷ درخت و بیش از ۳/۳ متر مکعب فضای دفن زباله می شود.
  • موضوع کاهش قطع کردن درختان و بازیافت کاغذ برای خیلی از صنایع اهمیت دارد زیرا:  خیلی از شرکت ها اعم از شرکت ملک مقوا می‌توانند از همین بازیافت کاغذ محصولاتی را تولید کنند که به حفظ درختان کمک می شود، همچنین…
  • از طریق بازیافت ، به کمک مردم از ورود میلیون‌ها تن زباله به دل زمین جلوگیری می‌شود.
  • در صورت انجام پروسه بازیافت، آلودگی‌های دفن زباله کاهش می یابد.

منبع: چرا بازیافت مهم است؟

 

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 20 اردیبهشت 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.