گیاه آپارتمانی نخل دم دار، شرایط نگهداری و پرورش

گیاه آپارتمانی نخل دم دار، شرایط نگهداری و پرورش

گیاه آپارتمانی نخل دم دار، شرایط نگهداری و پرورش گیاه آپارتمانی نخل دم دار از جمله گیاهان آپارتمانی دارای شرایط پرورش ساده است که به سبب این مزیت و همچنین زیبایی منحصر …

بهترین کشور برای مهاجرت هنرمندان

بهترین کشور برای مهاجرت هنرمندان

بهترین کشور برای مهاجرت هنرمندان   هنرمندان به دلیل شرایط کاری خاصی که دارند، در زمان مهاجرت به فاکتورهای مختلفی فکر می‌کنند. اینکه کشور مقصد از نظر درآمدی و ارزش گذاری برای …

دیوارپوش فومی جز ترند های دیوارپوش

دیوارپوش فومی جز ترند های دیوارپوش دیوار پوش فومی امروزه بیشتر مردم به فکر بهترین و سریعترین راه برای تغییرات در دکوراسیون داخلی منازل و محیط کار خود می باشند. یکی از …

ارزان ترین روش عایق بندی استخر با کمترین هزینه ممکن

عایق بندی استخر یا آب بندی استخر، امروزه در کشاورزی  و ساخت و ساز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شاید به ظاهر این موضوع کم اهمیت جلوه دهد ولی در عین حال آسیب هایی که در اثر عدم آب بندی صحیح سازه اتفاق می افتد بسیار جدی و هزینه بردار می باشد. نگهداری و تعمیرات استخر باید به عنوان یک برنامه با زمان بندی مشخص انجام شود تا از خطرات و خسارات احتمالی جلوگیری کرد. با شما هستیم تا رفع مشکل عدم عایق بندی صحیح را در آب بندی استخر با شما به اشتراک بگذرایم.

استخرها معمولا با سیمان ساخته می شوند. به دلیل وجود حفره ها در بتن های سیمان، این ماده نمی تواند عایق آب داخل و سطح زیرین استخر باشد و در نتیجه آب از طریق این حفره ها به زیر بنا نفوذ کرده و باعث تخریب استخر می شود. اینجا موضوع عایق بندی استخر حائز اهمیت می شود برای جلوگیری از این مشکل باید به دنبال راه های آب بندی استخر باشیم.

تفاوت آب بندی استخر با آب بندی مخازن آب

 • در استخر های محیط باز، انبساط و انقباض آب به دلیل شرایط آب و هوایی  و باز بودن سطع بالایی استخر،می تواند باعث ایجاد ترک در بتن شود که این اتفاق در مخازن به جهت عایق کاری بیرونی اتفاق نمی افتد.
 • دسترسی به سطح زیر کار و بدنه استخر ها بعد از عایق کاری کار آسانی نیست با این تفاوت که به تمام مخازن اشراف کامل وجود دارد.
 • عدم رعایت آب بندی فشار منفی در استخر ها به دلیل عدم دسترسی به لایه پشت استخر باعث ایجاد ترک و فرسوده شدن زود هنگام سازه می شود که در مخازن با توجه به اینکه به لایه ی بیرون هم تسلط وجود دارد، درصد وجود این مشکل به شدت کم است.

چه نکاتی قبل از آب بندی استخر باید رعایت شود؟

1- فشار مثبت و منفی در آب بندی استخر

قبل از اینکه به بررسی موضوع اصلی بپردازیم، باید با اصطلاحات فشار مثبت و منفی آشنا شویم.

فشار مثبت، فشاری است که آب داخلی یک استخر(ظرف) از سمت داخل به بیرون وارد می کند. به عبارتی فشاری که آب داخل استخر به جداره های استخر وارد می کند تا به سطح زیرین نفوذ کند را فشار مثبت می گویند. با عایق بندی فشار مثبت می توان از نفوذ فشار داخل به بیرون جلوگیری کرد.

فشار منفی برعکس فشار مثبت، فشاری است که از بیرون سازه به دلیل وجود آب های زیر زمینی به داخل استخر اتفاق می افتد. موضوع جالب این است که اکثرا به فشار مثبت توجه ویژه ای می شود ولی از نیروی فشار منفی غافل هستند. یکی از مخرب ترین اثراتی که باعث تخریب استخرها می شود نیروی فشار منفی می باشد.

2- سطح آب، ثابت بودن یا موقت بودن آب درون استخر

مقدار سطح آب که باید در استخر قرار گیرد به لحاظ فشاری که آب از داخل به بیرون سازه وارد می کند اولین نکته مهم است که باید به آن توجه شود. وضعیت استخر از نظر ساختار چرخش آب نکته دوم است. گاها استخر ها مقدار آبی که گنجایش دارد را  بدون هیچ گونه چرخشی در خود نگه می دارد و در مقابل، بعضی از استخر ها که نمونه ای استخر شنا است ، آب درونش چرخش می کند.

نکته مهم دیگر، مدت زمان ماندن آب در استخر است. آب ساکن بعد از گذشت چند روز زمینه رشد جلبک و باکتری را فراهم می کند. برای جلوگیری از این معضل باید از عایقی استفاده کرد که خاصیت ضد جلبک و باکتری را داشته باشد.

3- مقدار کلر و نوع آب درون استخر

از آنجا که کلر از فاکتورهای مخرب سطح داخلی استخر است، باید مقدار کلر استفاده شده و همچنین مقدار ph آب استفاده شده در استخر را قبل از طراحی مورد تحلیل و بررسی قرار داد تا در نهایت عایق با مقاومت مناسب برای استخر به راحتی انتخاب شود.

انواع عایق بندی استخر

امروزه استخر ها با روش های متفاوتی عایق بندی می شود ولی روشی که ویژگی های برتری نسبت به بقیه روش ها دارد، آب بندی استخر با عایق رطوبتی نانو می باشد.

 • آب بندی با ایزوگام
 • آب بندی با کاشی کاری
 • روش  اندودکاری
 • آب بندی استخر بلوکی
 • آب بندی استخر با عایق نانو

عایق بندی استخر با عایق نانو

همانطور که مستحضر هستید روش های متعددی وجود دارد که می توان استخر را آب بندی کرد ولی قبل از انتخاب روش مناسب عایق بندی، در وحله اول باید شرایط محیطی و متریال استفاده در زیرکار استخر و در وحله دوم بحث مالی و دوام  آب بندی را مد نظر قرار داد.

آب بندی استخر به روش نانو ویژگی های فراوانی نسبت به بقیه روش ها دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • دوام بالا و عمر مفید ۳۰ سال به بالا
 • قابل اجرا روی تمام سطوح و مناسب برای انواع استخر ها اعم از کشاورزی تا استخر های شخصی
 • توان بالا در مقابل انبساط و انقباض آب
 • مقاومت بالا در برابر مقدار آب و ایستایی آب در استخر
 • محافظت استخر در برابر قارچ، باکتری و جلبک
 • دارای سیستم خود تمیز شوندگی
 • قابل اجرا روی سطوح مرطوب
 • داری مکانیسم در برابر نشت منفی استخر
 • قابلیت ترمیم آب بندی بدون تخلیه آب استخر
 • قابلیت ترمیم استخر هایی که به روش سنتی آب بندی شده

نحوه اجرای آب بندی استخر با روش نانو

عایق کاری نانو برای استخر ها به دو صورت توسط دو محصول انجام می شود:

در روش اول عایق بندی استخر  با استفاده از مواد نانو کریستال انجام می شود. در این روش قبل از اجرا، ابتدا حفره ها و درزهای موجود در دیواره ها و کف استخر باید توسط سیمان سفید و پودر سنگ و مقداری نانو کریستال ترمیم شود و پس از خشک شدن تمام سطوح باید از گرد و غبار و خاک یونیزه شود.

سپس طبق فرمول های تعریف شده، نانو کریستال را در چند مرحله و با درصد های تعریف شده با آب مخلوط کرده و سپس توسط پیستوله، رول و یا جارو روی سطح اجرا شود. با گذشت مدت زمان 4 الی 48 ساعت (نسبت به دما متفاوت است) استخر آماده آبگیری خواهد بود. ناگفته نماند که برای زیبا سازی کار، می توان از رنگ های اکریلیک و پودرهای صنعتی استفاده کرد.

در روش دوم، باید از ژل نانو سرامیک الاستیک جهت عایق بندی استفاده کرد. کارکرد و ویژگی های این دو محصول حدودا شبیه به هم دیگر هستند. ولی از نظر اقتصادی نانو کریستال از نانو سرامیک مناسب تر است.

نکته دیگر که مورد توجه است، ژل نانو سرامیک انتخابی مناسب برای استخر های سنتی و نانو کریستال مختص استخرهای بتن مسلح می باشد.

نتیجه گیری

برای ساخت و ماندگاری یک استخر بدون خرابی و اصطحلاک، نیاز است که به نگهداری استخر توجه ویژه ای شود و لازم است که در قدم اول زیر سازی استخر مورد توجه قرار گیرد و سپس عایق بندی استخر انجام شود.

با توجه به توضیحاتی که در مورد عایق های رطوبتی نانو داده شد، پیشنهاد ما نیز استفاده از این عایق است. دوام بالا، صرفه اقتصادی و سایر ویژگی هایی که در این عایق وجود دارد می توان آن را به عنوان بهترین و مطمن ترین عایق معرفی کرد.

منبع: واضح

 

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 29 خرداد 1401

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.