رکورد حفظ سریع اعداد جهان؛ به دست مرتضی جاوید، سلطان حافظه ایران شکسته شد!

رکورد حفظ سریع اعداد جهان؛ به دست مرتضی جاوید، سلطان حافظه ایران شکسته شد!

مرتضی جاوید صبح امروز در محل گنبد آسمان برج میلاد، رکورد حفظ 27 عدد در 4 ثانیه را با حضور مشاور گینس به ثبت رساند. مرتضی جاوید در حاشیه این برنامه در جمع …

صنعت چاپ و بسته بندی با سلفون OPP

صنعت چاپ و بسته بندی با سلفون OPP

صنعت چاپ و بسته بندی با سلفون OPP فیلم های CPP (برای بسته بندی مواد غذایی)، ) OPP مصارف غذایی) ، BOPP (چاپ و بسته بندی) و bopet (چاپ پذیر و قابل …

چطور از تجمع یخ در یخچال جلوگیری کنیم ؟

چطور از تجمع یخ در یخچال جلوگیری کنیم ؟

تجمع یخ در یخچال یکی از مشکلات و دردسرهایی است که بسیاری از افراد آن را تجربه کرده و خاطره خوبی از آن ندارند. تجمع یخ در یخچال علاوه بر آنکه عملکرد …

آشنایی کامل با انواع اره برقی و کاربردهای آنها

اره‌ها را می‌توانیم مهمترین ابزار در صنعت نجاری و معرق کاری بدانیم.

این اره‌ها هستند که چوب را برش می‌دهند تا فرم دلخواه شما پدید آید. بنابراین نمی‌توانیم نقش گسترده و مهم اره‌ها را در کارگاه‌های نجاری، چوب بری و معرق کاری نادیده بگیریم.

اره‌ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ها برای انجام عملیات خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این حال می‌توانیم بگوییم تمامی اره‌ها مسئولیت ایجاد برش‌های مختلف را در انواع چوب دارند.

معرفی انواع اره برقی

در ادامه با انواع اره برقی و کاربرد‌های آنها آشنا خواهیم شد.

اره مویی

یکی از مهمترین انواع اره، اره مویی است. از این محصول به صورت ویژه در کارگاه‌های معرق کاری استفاده می‌شود. به طور خلاصه اره مویی در دو نوع دستی و برقی تولید می‌شود.

اره مویی دستی نوعی کمان فلزی است که دو سر آن به وسیله‌ی یک تیغه‌ی مویی شکل به یکدیگر متصل شده‌اند. اره مویی دستی با اعمال فشار نیروی دست کاربر کار می‌کند.

اره مویی برقی دستگاهی است که با استفاده از جریان برق کار می‌کند. مکانیزم عملکرد اره مویی برقی دقیقا مشابه با اره مویی دستی است، با این تفاوت که برای کار کردن با اره مویی برقی به هیچ نیرویی از سمت کاربر احتیاج نیست.

نحوه‌ی عملکرد این محصول به این صورت است که شما با استفاده از کابل برق دستگاه را به جریان برق شهری متصل می‌کنید.

سپس قطعه کار چوبی را در جایگاه خود قرار داده و با استفاده از گیره آن را محکم می‌کنید. با زدن دکمه‌ی پاور دستگاه، تیغه‌ی مویی شکل در یک محور عمودی شروع به حرکت رفت و برگشتی کرده و موجب شکل گیری برش دلخواه شما می‌شود.

از اره مویی برقی برای ساخت انواع مجسمه‌های چوبی، تابلوهای زینتی چوبی، مصنوعات تزئینی چوبی و به طور کلی ایجاد برش‌های دقیق و ظریف در چوب استفاده می‌شود.

اره میزی

اره میزی را می‌توانیم مهمترین دستگاه در کارگاه‌های نجاری و کارخانه‌های چوب بری بدانیم. به طور کلی در تمامی کارگاه‌ها و کارخانه‌هایی که عملیات برش چوب را انجام می‌دهند، وجود یک اره میزی برند، بسیار ضروری است.

این اره میزی است که به شما کمک می‌کند بتوانید انواع چوب را در سایز‌های دلخواه خود برش دهید. اره میزی دستگاهی برقی است متشکل از یک میز فلزی، پایه‌های میز، یک موتور و تیغه‌ای که عملیات اصلی برش را انجام می‌دهد.

انواع اره میزی می‌توانند در ابعاد میز، ابعاد تیغه‌ی برش و توان موتور با یکدیگر متفاوت باشند. هرچه توان موتور اره میزی بیشتر و ابعاد آن بزرگ‌تر باشد، آن دستگاه صنعتی‌تر است. به کمک اره میزی می‌توانید صفحات چوبی را برش داده و در اندازه‌های دلخواه دربیاورد.

این دستگاه به شما امکان می‌دهد تا بتوانید انواع برش‌های طولی، عرضی و فارسی یا زاویه‌دار را به آسانی انجام دهید. نحوه‌ی کار اره میزی اینگونه است که شما قطعه چوب مورد نظر را روی میز دستگاه قرار می‌دهید و سپس با استفاده از گونیای نصب شده روی میز، اندازه‌ها را برای برش تنظیم می‌کنید.

در گام ارتفاع تیغه‌ی دستگاه را مطابق با آنچه می‌خواهید تنظیم کرده و سپس با روشن کردن دستگاه، عملیات برش را انجام می‌دهید.

اره فارسی بر

در صنعت نجاری به وفور لازم می‌شود برش‌هایی را ایجاد کنید که زاویه‌دار باشند. در اصطلاح نجاری به این نوع برش‌ها، برش‌های فارسی و به دستگاهی که این برش‌ها را ایجاد می‌کند، اره فارسی بر گفته می‌شود.

البته لازم به ذکر است که از فارسی بر تنها برای برش انواع چوب استفاده نمی‌شود، بله این دستگاه برای ایجاد برش‌های زاویه‌دار در فلزات سبک مانند آلومینیوم نیز کاربرد دارد. به طور کلی فارسی برها دارای دو نوع کشویی و ثابت هستند. عملیات برش در فارسی بر با استفاده از یک تیغه‌ی دایره‌ای شکل انجام می‌شود. این تیغه روی یک بازویی نصب شده و قابلیت زاویه گرفتن را دارد. در فارسی بر کشویی تیغه‌ی دستگاه می‌تواند روی یک ریل نصب شده روی کفی دستگاه، در یک محور افقی حرکت نماید.

در فارسی بر کشویی کفی دستگاه نیز در دو جهت تا 45 درجه تغییر زاویه می‌دهد. در فارسی بر ثابت تیغه‌ی دستگاه متحرک نیست و فقط می‌تواند در جای خود خم شده و برش‌های فارسی را ایجاد نماید. فارسی برها برای ایجاد برش‌های زاویه دار مانند ساخت قاب عکس‌ها کاربرد دارند.

اکثر فارسی‌ برها با استفاده از جریان برق مستقیم کار می‌کنند. بدون شک فارسی برهایی که موتور قدرتمندتری دارند و کشویی هستند، در مصارف صنعتی مانند کارخانه‌های بزرگ مورد استفاده واقع می‌شوند.

اره عمود بر

اره عمود بر یکی از مهمترین اره‌ها در کارگاه‌های نجاری است که برای ایجاد برش‌های عمودی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که از نام این دستگاه پیداست، با استفاده از اره عمود بر، می‌توان برش‌های عمودی را در انواع چوب و دیگر متریال ایجاد کرد.

عمود برها هم می‌توانند به صورت برقی و هم به صورت شارژی باشند. نحوه‌ی عملکرد اره عمود بر برقی به این صورت است شما باید با استفاده از کابل برق، دستگاه را به جریان برق مستقیم متصل نمایید.

با روشن کردن دستگاه موتور عمود بر انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را از جریان برق دریافت کرده و با استفاده از توانی که دارد آن را به انرژی مکانیکی تبدیل کرده و در اختیار تیغه‌ی برشی دستگاه قرار می‌دهد.

تیغه‌ی عمود بر با دریافت انرژی مکانیکی از جانب موتور، در یک محور عمودی به صورت رفت و برگشتی شروع به حرکت کرده و عملیات برش را انجام می‌دهد.

ارزشمندترین و بارزترین ویژگی یک اره عمود بر این است که در بسیاری از مواقع که ایجاد برش در سطحی از چوب برای شما ممکن نیست، به شما کمک می‌کند تا عملیات برش را به راحتی انجام دهید. نکته‌ی شایان ذکر استفاده‌ی گسترده از انواع عمود بر در صنعت کابینت سازی است. عمود برها با توجه به قدرت موتور خود می‌توانند در دو دسته صنعتی و نیمه صنعتی قرار بگیرند.

اره افقی بر

یکی دیگر از اره‌های مهم و پرکاربرد در صنعت نجاری، اره افقی بر است. در مواردی که نیاز است برش‌های افقی را در سطوح چوبی ایجاد کنید، این اره افقی بر است که به کمک شما می‌آید.

اره افقی بر هم می‌تواند برقی باشد و هم شارژی. این محصول با استفاده از کابل یا سیم دستگاه به جریان برق متصل می‌شود.

با روشن کردن دستگاه، موتور افقی بر شروع به فعالیت کرده و با تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی، حرکت افقی تیغ اره را فراهم می‌نماید. تیغه‌ی اره افقی بر در یک محور افقی به صورت رفت و برگشتی حرکت می‌کند و عملیات برش را انجام می‌دهد.

از این محصول می‌توان برای ایجاد انواع برش‌های افقی در چوب، پلاستیک، فلز و ام دی اف استفاده کرد. البته هنگام ایجاد برش در هر یک از این متریال باید دقت داشته باشید که قدرت موتور اره و نوع تیغه‌ی آن با جنس متریال مورد نظر کاملا متناسب باشد. با توجه به متریالی که برای برش انتخاب می‌کنید، تعداد دندانه‌های تیغه‌ی افقی بر متفاوت است.

اگرچه اره افقی بر برقی انرژی مورد نیاز خود را از برق به دست می‌آورد اما، هنگام کار با این نوع اره به نیروی مناسبی از جانب کاربر نیز احتیاج است تا بهترین نتیجه ممکن حاصل شود.

کدام اره را بخریم؟

در پایان اگر بخواهیم نتیجه گیری مناسبی برای بررسی انواع اره برقی و کاربردهای آنها داشته باشیم، باید بگوییم مهمترین نکته هنگام خرید اره برقی این است که شما باید بدانید برای چه کاری به یک اره برقی نیاز دارید؟

همانطور که شرح دادیم انواع اره برقی کاربردهای مختلفی دارند و با توجه به نوع کار و میزان صنعتی بودن کاری که می‌خواهید انجام دهید، باید نوع اره برقی خود را انتخاب نمایید.

هنگام خرید اره برقی به پارامترهایی مانند میزان قدرت یا توان موتور، برقی و یا شارژی بودن دستگاه، وزن، ابعاد، تیغه‌ی مناسب و از همه مهمتر برند دستگاه، اهمیت ویژه بدهید.

 

آخرین بروز رسانی در : جمعه 25 آذر 1401

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.