با سالن زیبایی نیلسا از زیبایی خود لذت ببرید

با سالن زیبایی نیلسا از زیبایی خود لذت ببرید

به گزارش خبرگزاری برنا، گسترش سالن‌های زیبایی باکیفیت و تخصصی در زمینه‌های مختلف باعث شده تا اکثر بانوان، مخصوصاً دختران جوان، برای انجام کارهای آرایشی خود به این سالن‌ها مراجعه کنند. مراجعه …

آموزش زبان انگلیسی به کودکان با ۴ روش خلاقانه

آموزش زبان انگلیسی به کودکان با ۴ روش خلاقانه

به طور کلی روش‌های بسیاری برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد، اما آموزش زبان به کودکان باید با خلاقیت‌های بیشتری همراه باشد تا بتوان از آن انتظار نتیجه بهتری داشت. اگر در …

7 خاصیت مهم کاهو پیچ برای سلامتی بدن

7 خاصیت مهم کاهو پیچ برای سلامتی بدن

کاهو پیچ یکی از خوشمزه ترین انواع کاهو است که در بسیاری از انواع سالادها به کار برده می شود. البته امروزه بیشتر از گذشته از این کاهو استفاده می شود و …

انواع ورق آلومینیوم براساس جنس و نوع آلیاژ دسته بندی مخصوص به خود دارند. هر نوع نیز در صنعت مخصوص خود مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع، نمی توان از یک نوع ورق آلومینیوم در همه صنایع استفاده کرد.

انواع ورق آلومینیوم

طبقه بندی انواع ورق آلومینیوم از نظر ظاهر

اینطورکه بررسی ها نشان می دهد انواع ورق آلومینیوم را می توان به سه دسته ورق رنگی، آجدار و کامپوزیتی دسته بندی کرد. هر یک از ورق های یاد شده دارای ویژگی های خاصی هستند و در صنایع مشخصی مورد استفاده قرار می گیرند.

ورق های رنگی آلومینیومی ظاهری بسیار جذاب دارند. البته این ورق ها رنگ آمیزی شده اند. برای ساخت درب و پنجره های آلومینیومی مدل های رنگی معمولا مورد استفاده قرار می گیرند. از این ورق ها در پوشش سقف سالن ها نیز استفاده می شود و همینطور برای دکوراسیون داخلی نیز گزینه خوبی محسوب می شوند. ساخت ورق های رنگی آلومینیومی روال مخصوص به خود را دارد. مثلاً در ابتدا نیاز است که ورق ها به سالن رنگ برده شوند. رنگ ها به وسیله نوعی ابزار الکتریکی می بایست روی ورق ها پاشیده شود. ضخامت پاشش رنگ نیز متفاوت است و حداکثر 100 میکرون را پوشش می دهد.

از سوی دیگر برای اینکه رنگ ها مقاومت خوبی داشته باشند می بایست داخل کوره ها قرار بگیرند. دقت کنید که دمای کوره ها بین 180 الی 200 درجه سانتی گراد در نظر گرفته می شود. به اصطلاح گفته می شود که رنگ پخته شده است. ورق های آلومینیومی پس از رنگ معمولاً می توانند تا ضخامت 30 میلیمتر تولید شوند و مشکلی در این راستا نخواهد بود.

انواع ورق آجدار و کامپوزیتی

دو سبک دیگر از ورق های آلومینیومی که در بخش قبل اشاره شد مشهور به مدل های آجدار و کامپوزیتی هستند. ورق های آجدار برای دکوراسیون داخلی و بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. این ورق ها سطح صیقلی ندارند. بنابراین می توان برای کابینت ها و پل های هوایی نیز از این محصول استفاده کرد. در جدیدترین شاخص استفاده از این ورق دیده شده که برای کف اتوبوس نیز از این محصول استفاده می شود. البته ورق های آجدار سایز و ابعاد متفاوتی دارند و فروش این ورق ها بسته به شرایط پروژه در نظر گرفته می شود.

در نهایت انواع ورق آلومینیوم کامپوزیتی مدنظر است. این ورق ها از دو ماده اصلی به نام های پلی اتیلن و کاغذ کرافت ساخته شده اند. این پنل ها وزن سبکی دارند و به طور کلی محکم هستند. دقت کنید که این ورق ها در برابر عوامل بیرونی مقاومت بالایی دارند و می توانند یک انتخاب خوب محسوب شوند. از روکش های پلی استر برای این ورق ها استفاده می شود. در واقع نیاز است که ورق های آلومینیومی به واسطه روکش های مخصوص از خوردگی و زنگ زدگی در امان باشند. لایه پلی اتیلنی که برای این ورق ها وجود دارد اجازه ورود رطوبت را به داخل نمی دهند. این ورق ها مقاومت بالایی در برابر حرارت دارند و همینطور از خرابی ها جلوگیری می کنند. ورق های آلومینیومی کامپوزیتی در مدل های رول و شیت به فروش می رسند.انواع آلیاژ آلومینیوم

انواع آلیاژ آلومینیوم

انواع ورق آلومینیوم بر اساس آلیاژهای مختلف نیز دسته بندی می شوند. دو دسته کلی آلیاژ مورد و آلیاژ ریختگی برای آلومینیوم در نظر گرفته شده است. انواع این ورق با آلیاژ نوردی به واسطه تکنیک های مکانیکی به شکل های مورد نظر در می آیند. آلیاژها به صورتی طراحی شده اند که توسط عملیات حرارتی خاص تقویت می شوند. البته همه مدل ها به این شکل نیستند و گاه قابلیت عملیات حرارتی برای آنها وجود ندارد. آلیاژهای کارپذیر یا نوردی شامل 8 گروه هستند و یک عدد 4 رقمی برای شناسایی در نظر گرفته می شود.

از این نوع ورق با آلیاژ ریختگی نیز وجود دارد که به طور کلی عملیات حرارتی و غیر قابل حرارتی را پوشش می دهد. این آلیاژ ها نیز نام گذاری مخصوص به خود را دارند.

انواع ورق آلومینیوم با آلیاژ ترکیبی

یک سری آلیاژهای آلومینیوم وجود دارد که با مواد دیگر ترکیب شده اند و ورق های آلومینیومی را تشکیل داده اند. مثلاً آلیاژ آلومینیوم و مس یکی از موارد پرطرفدار است. این محصول برای سازه های سبک مناسب است. البته در صنعت هواپیما سازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این آلیاژ ها به طور کلی مقاومت خوردگی کمتری به نسبت آلومینیوم خالص دارند. از روکش های نازکی برای محافظت از این ورق ها استفاده می شود. برای شناسایی این محصول از کد c استفاده می شود.

آلیاژ آلومینیوم و منیزیوم از دیگر مواردی است که در ساخت انواع ورق آلومینیوم استفاده می شود. مقدار منیزیم در این محصول از 10 درصد کمتر است. این محصول از نظر مقاومت خوردگی شرایط بسیار خوبی ایجاد می کند. زمانی که مقدار منیزیوم بیش از ده درصد باشد در نهایت مقاومت خوردگی به شدت کاهش پیدا می کند. کاربرد اصلی این آلیاژها وزن کم آنها است. در واقع این ورق ها به صورتی طراحی می شوند که قابلیت صیقل پذیری خوبی دارند. این مدل ورق ها برای کارهای معماری و تزئینی گزینه بسیار عالی محسوب می شوند. برای شناسایی این ورق ها از علامت اختصاری G استفاده می شود.

انواع جنس ورق آلومینیوم

آلیاژ آلومینیوم و سیلیسیم از دیگر انواع ورق آلومینیوم محسوب می شوند که به واسطه قابلیت ریخته گری زیادی که دارند می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. در این محصول حدوداً 12 الی 13 درصد سیلیسیم وجود دارد. دقت کنید که یک سری عملیات حرارتی وجود دارد که در نهایت سبب می شود تا سختی کار افزایش یابد. از این محصول برای رادیاتورها استفاده می شود.

انواع جنس ورق آلومینیوم

انواع ورق آلومینیوم از نظر جنس نیز طبقه های مخصوص به خود دارند. وقتی صحبت از جنس است یعنی ماده به کار رفته در ورق متفاوت است. این رویکرد سبب می شود تا سطح استفاده از ورق نیز در صنایع مختلف، متفاوت به نظر برسد. بررسی ها اینطور نشان می دهد که ورق های آلومینیوم بر اساس سبک و مدلی که دارند درجه بندی می شوند.

ورق های سری 1000

ورق های سری 1000 آلومینیومی مشهور به آلومینیوم خالص هستند. این ورق ها در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرند و یک سری استانداردهای بین المللی نیز برای آنها در نظر گرفته شده است. دقت کنید که آلیاژهای مختلفی از این ورق ها وجود دارد که تفاوت زیادی با هم ندارند. این ورق ها تکنیک خاصی برای ساخت ندارند.

انواع ورق آلومینیوم سری 5000، 5005 و 5083

در صورتی که به دنبال ورق های آلومینیومی سبک وزن هستید، سری 5000 بهترین گزینه برای شما محسوب می شود. این ورق ها معمولاً برای حمل و نقل هوایی مورد استفاده قرار می گیرند. البته در ریخته گری و نورد مداوم نیز کاربرد خاص خود را دارند. در تولید ورق های آلومینیوم سری 5005 از آهن و سیلیسیم به همراه مقداری منیزیم استفاده می شود. ترکیبات این ورق ها به صورتی است که انتخاب خوبی برای جوشکاری محسوب می شود. البته این ورق ها در صنایع دریایی نیز کاربرد ویژه ای دارند. در نهایت نیز نوبت به ورق های آلومینیومی سری 5083 است که به منظور ایجاد مقاومت بیشتر در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. این ورق ها در وضعیت آنودایز شده استفاده می شوند. برای ساخت کشتی های بزرگ و همینطور کابین ها از این ورق ها استفاده می شود. این ورق ها دارای ساختار مشخصی هستند و می توان گفت که بر اساس نوع ساختار درجه بندی می شوند.

ورق های سری 6000، 6060، 6061

انواع ورق آلومینیوم سری 6000 وجود دارند که عنصر اصلی در ساخت این ورق ها معمولاً منیزیم و سیلیسیم است. مهمترین ویژگی های این ورق ها مقاومت بالای آنها در برابر اکسید شدن است. در واقع این سری از ورق های آلومینیومی برای ساخت هواپیما و همینطور قطعات دوربین مورد استفاده قرار می گیرند. این مدل از ورق ها در بسیاری از سلاح ها و لوازم جانبی نیز کاربرد مخصوص به خود را دارند. البته که این ورق ها ویژگی های بسیار مشتری با سری های 4000 و 5000 دارند. نوع دیگری از ورق های آلومینیومی وجود دارد که مشهور به سری 6060 است. در این ورق ها ترکیبی از منیزیم و سیلیکون استفاده شده است. میزان منیزیم به کار برده شده معمولاً کمتر گزارش شده است. این ورق ها از نظر سبک اجرایی شرایط خاص خود را دارند.

از سوی دیگر انواع ورق آلومینیوم سری 6061 نیز توسط مجموعه اهن رسان عرضه می شوند که برای ساخت اتصالات الکترونیکی گزینه بسیار مناسبی هستند. دقت کنید که این ورق ها برای ساخت قطعات سوپاپ نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع آلیاژ آلومینیوم

مزایای استفاده از این نوع ورق

یکی از مهمترین مزایای ورق های آلومینیومی این است که در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع این ورق ها در سایز و ابعاد مختلف برای صنایع شیمیایی مناسب هستند. جنس آلومینیوم به صورتی است که به راحتی با مواد مختلف دچار واکنش نمی شود. دقت کنید که نگرانی از این بابت وجود ندارد و بر طعم و مزه مواد غذایی تاثیری نمی گذارد. این ورق ها قیمت مناسبی دارند. یکی از مهمترین مزایای این ورق ها ارزان بودن آنها است. به طور کلی این ورق ها از نظر کیفیت بسیار عالی طراحی شده اند. وزن سبک در کنار کیفیت بالا می تواند یک انتخاب عالی محسوب شود. وزن ورق های آلومینیومی به نسبت ورق های فولادی بسیار سبک تر است. در واقع این موضوع سبب شده تا به عنوان سبک ترین ورق های فلزی موجود در بازار شناسایی شوند. این ورق ها قابلیت حمل آسانی دارند.

شکل پذیری انواع ورق آلومینیوم سبب شده تا تحت درجه حرارت گسترده ای قرار بگیرد. یعنی شرایط به صورتی است که می توان این ورق ها را به راحتی به شکل های مختلف در آورد. استفاده از ورق های فلزی در صنایع مختلف نیاز به شکل پذیری بالایی دارد و در این میان ورق های آلومینیومی بهترین گزینه محسوب می شوند. این ورق ها به صورتی طراحی می شوند که قابلیت بازیافت دارند. در واقع خاصیت ورق های آلومینیومی از بین نمی رود و به سادگی بازیافت می شود. بازیافت این ورق ها سبب شده تا تولید مجدد آن نیاز به انرژی بالایی نداشته باشد.

در نهایت باید گفت که مقاومت در برابر خوردگی انواع ورق آلومینیوم بسیار زیاد است. این ورق ها را می توان در همه محیط ها استفاده کرد. این ورق ها به راحتی دچار خوردگی نمی شوند و برای فضای مرطوب نیز مناسب هستند. البته یک نکته مهم را بدانید که در صنایع دریایی از این ورق ها به میزان گسترده استفاده می شود.

کاربرد انواع ورق های آلومینیوم در صنایع مختلف

ورق های آلومینیومی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. این متریال در صنعت هوافضا برای ساخت بدنه هواپیما استفاده می شود. همینطور در ساخت جت ها و مخزن سوخت فضاپیماها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول در صنعت ساختمان سازی برای نمای ساختمان و پوشش بیرونی دیوار مناسب است. در ساخت سایه بان ها و همینطور اتصالات آشپزخانه نیز از ورق های آلومینیومی استفاده می شود. برای ساخت لایه های زرهی وسایل جنگی به طور کلی این ورق ها کاربرد مشخصی دارند. لایه های زرهی که برای وسایل جنگی ساخته می شوند می بایست وزن سبکی داشته باشند و از مقاومت بالایی برخوردار باشند.

این ورق ها در ساخت وسایل حمل و نقل نیز مورد استفاده قرار می گیرند. دقت کنید که ورق های آلومینیوم به واسطه مقاومت زیادی که در برابر خوردگی دارند می توانند برای کارهای تحت تنش زیاد و سنگین گزینه مناسبی محسوب شوند. این ورق ها در ساخت قایق و همینطور تعمیر واگن ها مناسب هستند.

جمع بندی

از آنجایی که ساخت انواع ورق آلومینیوم روز به روز در حال پیشرفت است امید است که این ورق ها از نظر قیمت گذاری نیز همسان سازی شوند. در واقع چه خوب است که قیمت ورق های آلومینیومی در صنعت خودرو نیز تا حدودی کنترل شود. در مجموعه آهن رسان سعی شده انواع ورق های آلومینیومی در جنس و آلیاژهای مختلف برای عموم عرضه شود به این ترتیب محصولی که در نهایت به دست مشتری می رسد از نظر کیفیت و سبک تضمین شده است.

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 15 آذر 1401

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.