⭐️ مهریه شرعی چقدر است؟

⭐️ مهریه شرعی چقدر است؟

⭐️ مهریه شرعی چقدر است؟ مهریه مالی است که مرد در قبال ازدواج با زوجه به او می پردازد. این مال می تواند منقول یا غیر منقول باشد و از نظر شرع …

امصای تفاهم‌نامه همکاری مشترک در راستای توانمندسازی شرکت‌های دانش بنیان

امصای تفاهم‌نامه همکاری مشترک در راستای توانمندسازی شرکت‌های دانش بنیان

در سال تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین صورت گرفت. امصای تفاهم‌نامه همکاری مشترک در راستای توانمندسازی شرکت‌های دانش بنیان دنیای اقتصاد: مدیر عامل شرکت مشاوره و خدمات مالی ارژن در راستای …

معتبرترین مرکز تعمیر تلویزیون اصفهان کجاست؟

معتبرترین مرکز تعمیر تلویزیون اصفهان کجاست؟

معتبرترین مرکز تعمیر تلویزیون اصفهان کجاست؟ برای تعمیر تلویزیون خود یک بار هزینه کنید! با توجه به افزایش قیمت لوازم خانگی و همطراز آن انواع تلویزیون های هوشمند، طبیعی است که با …

بررسی انواع جراحی های چاقی و کاربرد هر کدام

1

امروزه چاقی به عنوان یک بیماری شناخته می شود که میزان گسترش آن در حال افزایش است. بیماری چاقی کیفیت زندگی افراد را پایین می آورد و علاوه بر این چاقی زمینه سا بسیاری از بیماری های دیگر نیز می باشد. به طور مثال چاقی زمینه ساز بیماری هایی مانند بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های تنفسی، برخی از سرطان ها، فشار خون بالا، قند خون بالا، دیابت و …. است. جراح چاقی مهدی سلیمی بر این باور است که برای چاقی عوامل و دلایل زیادی وجود دارد. از جمله این دلایل می توان به مصرف بیش از حد مواد غذایی دارای قند، نوشابه ها، فست فود هاو .. و همچنین کم تحرکی و عدم انجام ورزش به صورت مرتب اشاره کرد. البته چاقی می تواند به دلایل ژنتیکی باشد. برای کاهش وزن و لاغری راه های زیادی وجود دارد اما در این مقاله به بررسی یکی از بهترین راه های کاهش وزن یعنی “جراحی چاقی” می پردازیم.

جراحی چاقی

2

افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) بالای 35 هستند چاق محسوب می شوند. همچنین افراد دارای شاخص توده بدنی بالای 25 دارای اضافه وزن هستند و باید به فکر کاهش وزن خود باشند. افرادی که مبتلا به چاقی و یا چاقی مفرط هستند ممکن است روش های بسیار زیادی را برای کاهش وزن خود آزمایش کرده باشند. به طور مثال این افراد با رعایت رژیم های غذایی سفت و سخت و همچنین انجام ورزش های طاقت فرسا برای کاهش وزن خود، به مقدار کمی از وزن خود می کاهند اما همچنان اضافه وزن زیادی را دارند. به این ترتیب بسیاری از این افراد دچار افسردگی و مشکلات روحی می شوند.

یکی از بهترین روش ها برای کاهش وزن و درمان چاقی، جراحی چاقی می باشد. این جراحی روش های مختلفی دارد که هر کدام ویژگی ها و مزایای خاص خود را دارند. مکانیسم بیشتر این عمل های جراحی چاقی از طریق محدود کردن گنجایش معده و همچنین کاهش اشتهای فرد عمل می کنند. اگر افراد دارای اضافه وزن و مبتلا به چاقی از طریق راه های ساده تر مانند رژیم غذایی و ورزش نتوانسته اند وزن خود را کاهش دهند، جراحی چاقی راه حل مناسبی برای حل مشکل آن ها می باشد.

عمل جراحی چاقی یکی از بهترین و کم دردسر ترین روش های موجود برای کاهس وزن و لاغری می باشد. عمل های جراحی چاقی چندین نوع مختلف می باشند که در آن ها پزشکان متخصص بر روی دستگاه گوارش افراد جراحی انجام می دهند. این عمل های جراحی چاقی به افراد با اضافه وزن بالا و مبتلا به چاقی کمک می کنند تا در زمان نسبتا کمی وزن خود را کاهش دهند. این عمل ها به افرادی توصیه می شود که راه های مختلف را امتحان کرده و جواب نگرفته اند و به دلیل چاقی در معرض بیماری های قلبی و عروقی، تنفسی و … می باشند.

انواع جراحی های چاقی

3

  • اسلیو معده

یکی از موثر ترین روش های عمل جراحی چاقی، اسلیو معده می باشد. در این عمل جراحی حدود 75 تا 80 درصد معده ی فرد برداشته می شود و به این ترتیب معده ی جدید شکل لوله ای پیدا می کند. به دلیل کاهش حجم و شکل معده گنجایش آن نسبت به مواد غذایی کاهش می یابد و به این ترتیب افراد در طول روزغذای کمتری را مصرف می کنند و همچنین کالری کمتری به بدن آن ها می رسد. در نتیجه افراد در مدت زمان نسبتا کمی مقدار زیادی از اضافه وزن خود را از دست می دهند.

یکی از مزایای این عمل جراحی چاقی این است که به دلیل کاهش 80 درصدی حجم معده احتمال بروز سرطان معده در این افراد کاهش می یابد. افراد پس از انجام این عمل جراحی در طی 6 تا 12 ماه حدود 30 تا 50 درصد اضافه وزن خود را از دست می دهند.

  • بای پس معده

یکی از روش های عمل جراحی چاقی عمل معده به روش بای پس می باشد. در این روش قسمت بالای شکم گیره زد می شود و سپس یک کیسه در قسمت بالایی شکم ایجاد می شود. سپس با ایجاد برش در روده ی کوچک آن را به قسمت پایین تری متصل می کنند. در نتیجه طول روده ی کوچک کاهش می یابد و به همین دلیل افراد پس از انجام این عمل حجم مواد غذایی کمتری را می توانند مصرف کنند و به این ترتیب با کاهش مصرف کالری پس از مدتی کاهش وزن پیدا می کنند.

  • بالون معده

یکی از آسان ترین و کم دردسر ترین عمل های جراحی چاقی بالون معده است. در این روش هیچ گونه خونریزی و برشی صورت نمی گیرد. طریقه ی انجام این عمل به این شکل می باشد که پس از بی حس کردن بیمار ازراه دهان یک بالون خالی را به معده ی او وارد می کنند. پس از قرارگیری این بالون خالی در معده آن را به وسیله ی محلول خاصی پر می کنند. به این ترتیب بالون مقدار زیادی از حجم معده را پر می کند و مانع از ورود حجم زیاد مواد غذایی می شود. در نتیجه اشتهای افراد کاهش می یابد و در طول روز مقدار کمتری مواد غذایی مصرف می کند. این بالون پس از چند ماه از معده ی افراد بیرون آورده می شود.

  • حلقه گذاری قابل تنظیم در معده

در این روش در قسمت بالای شکم بیمار یک حلقه ی قابل تنظیم قرار داده می شود و به این ترتیب ایجاد یک حفره می کنند. دورن این حلقه با آب نمک پر می شود. این روش مانند این است که یک گره را به دور معده ببندند. به این ترتیب ظرفیت معده کاهش می یابد و همچنین اشتهای فرد نیز کم می شود. همانطور که از اسم آن پیداست این حلقه قابل تنظیم بوده و در صورت نیاز می توان آن را کوچک یا بزرگ کرد. پس از دریافت نتیجه ی مطلوب از این روش می توان حلقه را برداشت.

جمع بندی

در این مقاله به روش های مختلف عمل جراحی چاقی پرداختیم. همانطور که گفتیم روش های زیادی برای کاهش وزن وجود دارد اما عمل های جراحی چاقی جزو بهترین و کم دردسر ترین ها می باشند. امیدواریم که خواندن این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

 

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 27 آذر 1399

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.