برای مراسم خواستگاری چه گلی ببریم؟

برای مراسم خواستگاری چه گلی ببریم؟

برای مراسم خواستگاری چه گلی ببریم؟ اگر به راهنمای خرید گل در مراسم خواستگاری نیاز دارید، ادامه این مطلب را از دست ندهید. آیا قصد خواستگاری رفتن دارید و به دنبال گل …

چطور یک تعمیرکار پکیج ماهر بشم، نکات مهم برای ورود به بازار تعمیر پکیج

چطور یک تعمیرکار پکیج ماهر بشم، نکات مهم برای ورود به بازار تعمیر پکیج

چطور یک تعمیرکار پکیج ماهر بشم، نکات مهم برای ورود به بازار تعمیر پکیج در این مقاله می‌خواهیم شما را با شغل تعمیرات پکیج، اهمیت تعمیرکار پکیج ماهر و نکات مربوط به …

پادکست رایگان

پادکست رایگان

پادکست رایگان پادکست های فارسی و رایگان زیادی همه روزه منتشر میشوند که میتوانید از اپلیکیشن های مختلفی آنها را بشنوید. یکی از پادکست های رایگان پادکست دادپویان است که پرونده های …

5 نکته هنگام خرید ویولن دلشاد موزیک

ویولن یکی از محبوبترین سازهای کلاسیک در کل جهان است. ممکن است در پی خرید ویولن به عنوان مبتدی باشید و یا  با آن آشنایید و در پی تعویض و خرید ویولن جدیدی هستید، توصیه ما به شما این است تا شما را بیشتر با پیچیدگی‌ها و نکات کلیدی مهم در هنگام خرید این ساز دلنشین آشنا کنیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

پس از انتخاب یک ساز برای نواختن جهت لذت بردن از دنیای موسیقی، انتخاب ساز، انتهای ماجرا نیست، بلکه ابتدای ماجراست. خرید یک ساز، نیازمند انتخابی دقیق و مناسب است. اگر انتظار دارید که در آینده یک نوازنده خوب باشید، باید حرفه‌ای بیندیشید و همچنین حرفه‌ای رفتار کنید. یکی از عوامل مهمی که در این زمینه کمک بسیاری خواهد کرد، داشتن یک ساز خوب است.

سازی که صدای آن باعث هراسیدن هنرجو نشود و ذوقی را به او منتقل کند. در این مطلب که توسط دلشاد موزیک تهیه شده است قصد داریم که شما را با خرید ویولن و قیمت ویولن بیش‌تر باخبر سازیم و اصول خرید مناسب و صحیح یک ویولن را برای شما آشکار سازیم.

 

علاقه‌مندان آموزش ویولن باید آشنایی کلی با ساختار ویولون داشته باشند تا در هنگام خرید ویولن انتخاب بهتری داشته باشند لذا در این مطلب ابتدا به معرفی اجزای ویولون پرداخته و در ادامه نکاتی که برای خرید ویولن به شما کمک می‌کند ارائه می‌شود که شامل قیمت ویولن، ویژگی‌های ویولن مناسب و معرفی برندهای ویولون است.

 

اجزای ویولن

معرفی اجزای ویولن در دلشاد موزیک

قسمت حلزونی ویولون 

بالاترین قسمت ویولن که برای زیبایی و تزئین ساز به شکل‌های حلزونی زیبا طراحی می‌شود جنبه تزئینی دارد.

 

جعبه کوک و گوشی‌ها

دقیقا زیر قسمت حلزونی و چسبیده به آن‌بخش جعبه کوک قرار دارد که گوشی‌های ساز در این قسمت قرار گرفته است. برای کوک کردن ویولن از گوشی استفاده می‌شود. استاندارد بودن فاصله و اندازه این قسمت در ویولن بسیار مهم است.

 

سیم‌های ویولون 

ویولن چهار سیم دارد که معمولا از جنس آلومینیوم یا فولاد و یا روده حیوانات با روکش‌های فلزی ساخته می‌شوند. کیفیت‌های مختلفی از سیم‌های ویولون تولید می‌شوند که روی صدادهی ساز تاثیر می‌گذارد. قرار دادن سیم بی‌کیفیت حتی اگر بر روی ویولن حرفه‌ایی هم قرار بگیرد می‌تواند کیفیت صدای آن را کم کند.

 

صفحه انگشت‌گذاری (گریف) 

بخش سیاه رنگی است که روی دسته ساز و زیر سیم‌ها نصب می‌شود که از چوب آبنوس سیاه ساخته می‌شود و کیفیت آن برای تولید نت‌های مناسب اهمیت زیادی دارد.

 

بدنه ویولن 

اصلی‌ترین قسمت ویولن که تقویت صدای ساز توسط این‌بخش انجام می‌شود. بدنه ویولون معمولا از چوب صنوبر یا افرا ساخته می‌شود. شکاف‌های قرار گرفته روی بدنه ویولن برای وارد شدن صدا به کاسه ساز ایجاد شده که به آن f hole یا شکاف f گفته می‌شود. تغییر مکان و اندازه حفره F، می‌تواند صدای ویولون را تحت تاثیر قرار دهد.

 

بریج یا خرک ویولون 

یک قطعه چوبی که روی صفحه ویولون بین دو شکاف f قرار می‌گیرد. خرک برای تنظیم فاصله سیم‌ها از هم و جدا کردن سیم را دارد. محل قرارگیری خرک بسیار مهم است زیرا به طور مستقیم به کیفیت صدای تولید شده ویولن ارتباط دارد. ارتفاع و انحنای خرک نیز خیلی مهم است و فاصله بین سیم‌ها را تعیین می‌کند.

 

زیر چانه‌ایی ویولون 

یک قطعه از جنس چوب یا پلاستیک که روی بدنه نصب می‌شود تا نوازنده بتواند ویولن را به راحتی زیر چانه قرار بدهد، برای اینکه وزن ساز روی شانه قرار بگیرد و دست چپ برای نوازندگی آزاد باشد.

 

آرشه ویولن 

وسیله نواختن ویولن که از چوب ساخته شده و رشته‌های از جنس موی اسب برای نوازندگی به چوب بسته می‌شود.

 

انواع ویولن

دسته‌بندی‌های متفاوتی برای مشخص کردن انواع ویولن وجود دارد، ویولن سل، ویولا و ویولن اعضای یک خانواده هستند؛ البته در تقسیم‌بندی دیگری به طور کلی ویولن در 2 گروه دسته‌بندی می‌شود؛

  • ویولن آکوستیک
  • ویولن الکتریک

ویولن آکوستیک که ظاهر آن برای بیشتر ما آشناست، از‌بخش‌های متفاوتی همچون دسته، آرشه، جعبه رزونانس، گریف و غیره تشکیل شده است. هیچ تقویت کننده‌ی الکتریکی‌ای در این ساز وجود ندارد.  ویولن الکتریک ظاهری مشابه آکوستیک دارد اما تعداد سیم‌هایش بیش‌تر از آن است و یک خروجی الکتریکی صدا نیز دارد. از این ساز در موسیقی جز و بلوز نیز استفاده می‌گردد.

لیست قیمت انواع ویولن  در دلشاد موزیک

برای مشاهده لیست قیمت انواع ویولن میتوانید به سایت هایی مانند دیجی کالا، دلشاد موزیک، ایمالز و ترب مراجعه نمایید. سایت دلشاد موزیک هر روز قیمت ویولن های خود را بروزرسانی می‌کند.

مهم‌ترین نکات در هنگام خرید ویولن

بهترین قیمت ویولن در دلشاد موزیک

  • کیفیت ساخت و پرداخت بدنه‌ی ویولن نقش بسیار مهمی در صدای تولیدی آن دارد. درست مانند هر ساز چوبی دیگری، جنس بدنه‌ی ویولن نیز اهمیت به سزایی در زیری یا بمی صدای تولیدی آن دارد. بدیهی است که می‌توان از هر چوبی ویولن ساخت اما کیفیت صدای این ویولن‌ها بسیار متفاوت از یکدیگر خواهد بود. صفحه‌ی رویی ویولن تا 70 درصد بر صدای ساز موثر است. بهترین چوب برای ساخت صفحه رویی ویولن افرا، سرو و کاج است. توجه داشته باشید که تفاوت چوب‌ها در تفاوت چگالی و تراکم آن‌ها است برای مثال اگر به دنبال ویولنی با صدای شیشه‌ای و با نفوذ هستید به دنبال ویولن‌هایی از جنس چوبی با تراکم و چگالی بالا باشید.

 

  • به پیچ‌های تنظیم توجه کنید؛ اگر پیچ‌های تنظیم خیلی سفت یا در مقابل خیلی شل باشند دچار مشکل خواهید شد. پیچ‌های سفت کوک کردن را سخت می‌کند و پیچ‌های شل زود از کوک خارج می‌شوند. یک ویولن خوب پیچ‌های تنظیم با کیفیت و روانی دارد. شمشاد، آبنوس و رزوود از بهترین متریال‌ها برای ساخت پیچ‌های تنظیم ویولن هستند.

 

  • فاصله‌ی سیم‌ها تا دسته‌ی ویولن باید معقول باشد اگر این فاصله زیاد باشد فشار دادن تار و حرکت به سمت نوت بعدی سخت خواهد شد و سرعت عمل شما در نوازندگی به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

 

  • سایز مناسب خود را تهیه کنید، از آن جایی که ویولن روی شانه و گردن شما قرار می‌گیرد بیش از هر ساز دیگری مهم است که در هنگام خرید سایز مناسب خود را انتخاب کنید. اندازه مناسب ساز برای شما، توسط قد و طول بازوهایتان مشخص می‌شود. برای پیدا کردن مناسب‌ترین سایز ویولن می‌توانید از جدول راهنمای زیر استفاده نمایید؛ این راهنما تا حد زیادی به شما در انتخاب سایز مناسب کمک خواهد کرد.

 

سنطول بازوسایز ویولن
11 سال تا بزرگسالان58 سانتی متر و بزرگترفول سایز چهار چهارم
9 تا 11 سال54 تا 56 سانتی مترسه چهارم
7 تا 9 سال51 تا 54 سانتی متریک دوم
5 تا 7 سال45 تا 47 سانتی متریک چهارم

 

  • آرشه‌ی با کیفیت بخرید؛ یک ویولن خوب نیاز به یک آرشه‌ی با کیفیت دارد. آرشه که عموما چوبی یا پلاستیکی است و روی آن الیاف طبیعی یا مصنوعی مانند موی اسب نصب گردیده است. بهترین آرشه‌ها مقاومت و استحکام مناسب و در عین حال انعطاف‌پذیری معقولی دارند. بیش از حد سفت بودن یا منعطف بود آرشه یک اشکال محسوب می‌شود. آرشه‌ها در دو شکل منحنی و هشت ضلعی تولید می‌گردند.

 

  • مطمئین شوید که خرید ویولن را از وبسایت یا فروشگاه معتبری انجام می‌دهید. اطمینان از اصالت ویولن بسیار مهم است و در صورت خرید انواع نامرغوب آن نه تنها در نوازندگی دچار مشکل خواهید شد، بلکه به احتمال زیاد شوق و علاقه‌ی یادگیری را نیز از دست می‌دهید چرا که نواختن یک ویولن ضعیف و نامناسب بسیار دشوار و آزار دهنده است.

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 29 شهریور 1400

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.