کنکور را دوست خواهید داشت

کنکور را دوست خواهید داشت

کنکور را دوست خواهید داشت امروزه یکی از دغدغه های فکری برای دانش آموزان مسئله کنکور و قبولی در این آزمون است. بسیاری از دانش آموزان برای رسیدن به هدف خود تلاش …

پارچه مبلی ایرانی بخریم یا خارجی؟

پارچه مبلی ایرانی بخریم یا خارجی؟

پارچه مبلی ایرانی بخریم یا خارجی؟ یکی از مهمترین قسمت های یک مبلمان نوع پارچه مبلی است که کیفیت و طرح آن، دکوراسیون منزل و در وهله ی بعدی روی نمای مبلمان …

پوشش سرپناه ها و خیمه های مردم در گذشته

پوشش سرپناه ها و خیمه های مردم در گذشته

اگر به پوشش سرپناه ها و خیمه های مردم در گذشته نگاه کنید، می بینید که از چادر و پارچه برای پوشاندن سقف خود استفاده می کردند. به کار بردن پارچه برای …

11 روش نگهداری و تمیز کردن محصولات چرمی

وسایلی که از چرم تهیه شدهاند، نفیس هستند و برای بالا بردن دوامشان نیاز به مراقبت بیشتری دارند. در غیر این صورت ظاهر زیبایشان را از دست میدهند و باید قید هزینهای را که برای خریدشان صرف کردهاید، بزنید و کالای جدیدی بخرید. در این مقاله با روشهای نگهداری و تمیز کردن محصولات چرمی آشنا خواهید شد.

1 – مراقبت در برابر رطوبت

چرم نسبت به رطوبت حساس است و اگر در محل تاریک و مرطوبی نگهداری شود احتمال کپک زدن آن وجود دارد. به همین دلیل هیچ وقت لباس یا کیف و کفش چرمی را در حالی که خیس است داخل کمد یا جعبه نگذارید. میتوانید رویه آن را با استفاده از یک پارچه تهیه شده از الیاف طبیعی که جنس لطیفی دارد خشک کنید. اگر قسمتهای داخلی محصول خیس شدهاند، آن را در معرض هوا قرار دهید و وقتی مطمئن شدید کاملا خشک شده است و نم ندارد داخل کمد قرارش دهید.

2 – مراقبت در برابر گرد و خاک

یکی دیگر از مواردی که باید نسبت به آن حساس باشید، گرد و غبار است. نشستن گرد و غبار روی انواع کیف دستی و دوشی چرم مردانه یا سایر محصولات تهیه شده از چرم عمر این کالاها را پایین میآورد. به همین دلیل هرگز این موارد را بدون کاور پارچهای داخل کمد نگذارید. در صورتی که متوجه نشستن گرد و غبار شدید با یک پارچه نخی لطیف و خشک گرد و غبار را از سطح محصولات پاک کنید. نکته: نگهداری از محصولات چرمی داخل کاور پلاستیکی خطرناک است، چون این کاورها میتوانند رطوبت کیف یا کفش را حبس کنند و باعث کپک زدن وسایل چرمی شما شوند. به همین دلیل توصیه میشود از کاورهای پارچهای استفاده کنید.

3- عجله نکنید

اشتباه رایج بسیاری از افراد علاقه مند به محصولات چرمی این است که بعد از واکس زدن به چرم فرصت کافی برای جذب واکس را نمیدهند و فورا از آن استفاده میکنند. بهتر است یک شب قبل از استفاده از کیف یا کفش چرمیتان آن را واکس بزنید و بگذارید واکس به خوبی به خورد محصول برود. در غیر این صورت احتمال اینکه گرد و غبار بیشتری به دلیل رطوبت واکس روی آن بنشیند یا رنگ آن تیره شود، وجود دارد.

4- آفتابزده نشود

محصولات چرمی نسبت به آفتاب حساس هستند و تاثیرات مخرب نور آفتاب بر روی چرمها جبران ناپذیر است. به همین دلیل توصیه میشود روزهای آفتابی بهار یا تابستان را بدون حضور کیف و کفش چرمی و ترجیحا با استفاده از وسایل پارچهای یا حصیری سپری کنید. در سایر فصلها نیز بهتر است وسایل چرمیتان را تا حد امکان در معرض نور خورشید قرار ندهید.

5 – عطر نزنید

خیلیها به جای اینکه عطر را روی بدنشان اسپری کنند، آن را روی لباس میزنند. این کار شاید برای کیفیت لباسهای پارچهای مشکل خاصی ایجاد نکند، اما به لباسهای چرمی آسیب جدی میزند. الکل و سایر مواد تشکیل دهنده عطر باعث از بین رفتن کیفیت چرم شده و میتوانند روی رنگ آن تاثیر بگذارند و باعث تغییرش شوند.

6- چرم را تحت فشار نگذارید

همیشه برای لباسها یا کیف و کفش چرمیتان فضای مناسبی را در نظر بگیرید. برای مثال نباید هیچ وقت کت یا اورال چرمیتان را روی رگال بین انبوهی از لباسهای دیگر قرار دهید که به آن فشار میآورد. همچنین نباید روی کیف و کفشتان، کیف و کفشهای دیگری قرار دهید. فشار باعث تغییر فرم و ترک برداشتن چرم میشود. اگر دوست دارید فرم محصولات چرمیتان به خوبی حفظ شود، میتوانید طی مدتی که از آنها استفاده نمیکنید، داخلشان را با روزنامه یا تکه پارچه پر کنید.

7- نگذارید خشک شود

چرم استعداد خشک شدن و ترک خوردن دارد؛ اما کافی است هر چند وقت یک بار با استفاده از واکس چرم آن را برق بیندازید تا هم مثل روز اولش زیبا شود و هم مانع از ترک خوردن سطح آن شوید. بعضی افراد میگویند استفاده از روغن بچه هم برای چرب کردن محصولات کوچکتر مثل کیف پول چرم زنانه و دخترانه مفید است؛ اما اگر امکانش را دارید بهتر است سراغ واکس چرم بروید.

8- اگر لک شد

افتادن لکه روی لباسهای چرمی و از بین نبردن آن باعث خراب شدن این لباسها میشود. به همین دلیل توصیه میشود در صورت لک شدن این وسایل، ابتدا با یک دستمال خشک پاکشان کنید. اگر با دستمال خشک درست نشدند، میتوانید سراغ یک پارچه مرطوب که به مقداری مایع ظرفشویی یا صابون آغشته شده است، بروید. در صورتی که با این کار هم لکه برطرف نشد، لباس را به خشکشویی بسپارید و از دستکاری کردن آن بپرهیزید.

9- نحوه درست کردن پاک کننده طبیعی

یکی از روشهایی که میتوان از طریق آن یک محلول خانگی برای تمیز کردن چرم ساخت، ترکیب یک قاشق مربا خوری شامپوی بچه با یک پیمانه آب ولرم و سه قطره سرکه سفید است. یک اسفنج یا پارچه نخی سبک را به این محلول آغشته کنید و ابتدا قسمت کوچکی از چرم را که در معرض دید نیست پاک کنید. چند ساعت صبر کنید و اگر نتیجه مطلوب بود، سایر قسمتها را هم به همین روش تمیز کنید. بعد از این کار حتما سطح چرمی محصول را با استفاده از پارچه خشک رطوبتزدایی کرده و آن را در دمایی حدود 30 درجه سانتیگراد قرار دهید تا خشک شود.

10- سشوار نکنید

یکی از روشهای تمیز کردن جیر و نبوک و خشک کردن رطوبتشان استفاده از سشوار با حرارت پایین است؛ این روش اما برای خشک کردن محصولات چرمی مثل این است که قیچی را بردارید و به جان لباستان بیفتید. برای خشک کردن این محصولات به هیچ وجه سراغ وسایل گرمایشی نروید. روی شوفاژ انداختن، خشک کردن با سشوار و حتی در معرض آفتاب قرار دادن محصولات چرمی اشتباه محض است.

11-. استفاده از گوش پاک کن

همیشه جاهایی از کیف، کفش یا لباسها هستند که دسترسی به آنها آسان نیست. برای مثال کنارههای بند کفشهای چرمی یا گوشه دستههای کیفها دسترسی مناسبی برای پاک شدن ندارند. برای اینکه بتوانید این نواحی را تمیز کنید، یک گوش پاککن بردارید. یک طرف آن را مرطوب کرده و طرف دیگر را خشک بگذارید. با استفاده از قسمت مرطوب نواحی کوچک لباسهای چرمی را از گرد و غبار و لکه پاک کنید و بعد با استفاده از طرف خشک گوش پاک کن رطوبت را از بین برده و مانع کپک زدن محصول شوید.

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 17 مهر 1397

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.