طرز تهیه غوره مسما همراه با خواص مصرف غوره

طرز تهیه غوره مسما همراه با خواص مصرف غوره

غوره مسما ,غوره مسما با مرغ,غوره مسما با گوشت,غوره مسما گیلانی,غوره مسما رشتی,غوره مسما هانی شف,غوره مسما شمالی,غوره مسما مامی سایت,غوره مسما بادمجان,مسمای غوره,طرزتهیه غوره مسما با مرغ,آلو مسما با مرغ,خورشت آلو مسما با مرغ,خورش آلو مسما با مرغ,خورش غوره مسما با مرغ,خورشت غوره مسما با مرغ,آلو مسما با گوشت,خورش آلو مسما با گوشت,خورش غوره مسما با گوشت,طرز تهیه خورش غوره مسما با گوشت,طرز تهیه غوره مسما گیلانی,خورشت غوره مسما گیلانی,طرز تهیه غوره مسما شمالی,خورش غوره مسما بادمجان,مسما غوره

غوره مسما,غوره مسما با مرغ,غوره مسما با گوشت,غوره مسما گیلانی

در این مطلب از سایت جسارت به خواص و کالری انگور یاقوتی همراه عکس انگور یاقوتی سیستان می پردازیم. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

غوره میوه نارس انگور  است که دارای طعم ترشی می باشد . غوره دارای اسیدهای آلی مانند اسید مالیک ، اسید فرمیک ، اسید سوکسینیک ، اسید اگزالیک ، اسید گلوکولیک و قند می باشد . هرگز غوره را با معده خالی نخورید ، چون روی معده اثر سوء می گذارد. همچنین خانم های باردار  از خوردن زیاد غوره خودداری کنند ،‌ چون غوره ادرارآور است و ممکن است موجب سقط جنین شود .

غوره مسما

 مرغ‌ها را به قابلمه برگردانید. یک قاشق چای‌خوری زردچوبه و کمی نمک و فلفل به آن زده و یک پیمانه آب‌جوش روی آن بریزید، شعله را کم کرده  و با در بسته 40 دقیقه غذا را بپزید. با چلو یا نان سرو کنید.

برای تهیه گرد غوره، غوره ها را پاک کرده، دم آن ها را می گیریم و می شوییم. بعد روی پارچه ای تمیز پهن می کنیم و در محلی آفتاب گیر قرار می دهیم تا خشک شوند . سپس آن ها را آسیاب می کنیم تا به طور کامل نرم شوند. گرد غوره ی آماده شده را درون یک ظرف درب دار ریخته و در محلی خشک نگهداری می کنیم. برای افزایش زمان ماندگاری می توان کمی نمک به آن اضافه کرد.

غوره مسما با مرغ

مواد لازم برای 4 تا 6 نفر:  مرغ متوسط: یک عدد، خردکرده  غوره بی‌‌دانه: یک‌ونیم تا 2 پیمانه  پیاز متوسط: یک عدد ساطوری  سیر: 3حبه، ساطوری  روغن: 6 قاشق غذاخوری  نمک و فلفل: به میزان لازم

غوره را شسته و روی آن نمک می ریزیم ( به اندازه ی دلخواه ) و روی حرارت ملایم قرار می دهیم. پس از آن درب ظرف را می گذاریم تا غوره ها به طور کامل بپزند و نرم شوند. سپس آن ها را از صافی رد می کنیم. در صورتی که رقیق بود ، کمی دیگر آن را می جوشانیم تا غلظت آن به اندازه ی رب گوجه شود. سپس در یک ظرف در بسته در یخچال نگهداری می کنیم. نکته ی مهم آن است که در مرحله ای که می خواهیم، رب کمی غلیظ تر شود، باید شعله ی زیر آن بسیار ملایم باشد، چون در این مرحله رب غوره سریع می سوزد. به عبارتی دیگر برای تهیه ی یک رب خوب باید زمانی طولانی صرف کرد.  در ضمن اگر رب را در ظرف لعابی تهیه کنید، رنگ و کیفیت بهتری خواهد داشت. در صورتی که از ظرف فلزی استفاده می کنید، باید دقت کنید که کوچک ترین خراش یا زدگی در ظرف وجود نداشته باشد، چون در حین تهیه ی رب، از فلز ظرف کنده شده و وارد رب می شود که برای سلامتی بسیار مضر است.

غوره مسما با گوشت

روش تهیه: روغن را در یک قابلمه روی شعله متوسط داغ کرده و تکه‌های شسته و خشک شده مرغ را 8-7 دقیقه در آن تفت  دهید تا طلایی شوند،‌سپس از تابه خارج کنید. پیاز را اضافه کرده و 5-6 دقیقه تفت دهید. غوره‌ها و سیر را اضافه کرده و یکی، دو دقیقه دیگر تفت دادن را ادامه دهید. مرغ‌ها را به قابلمه برگردانید. یک قاشق چای‌خوری زردچوبه و کمی نمک و فلفل به آن زده و یک پیمانه آب‌جوش روی آن بریزید، شعله را کم کرده  و با در بسته 40 دقیقه غذا را بپزید. با چلو یا نان سرو کنید.

برای تهیه ی ترشی غوره که نام دیگر آن “غوره غوره” است، بهتر است غوره را درون محلولی از کات کبود و نمک قرار دهیم. این عمل به تثبیت رنگ سبز آن کمک می کند؛ در غیر این صورت بعد از مدتی رنگ غوره ها تغییر پیدا می کند. روش کار به این ترتیب است که یک دوم قاشق چای خوری کات کبود و 3 قاشق نمک را درون حدود یک لیتر آب، به طور کامل حل می کنیم و غوره ها را به مدت 24 ساعت درون این محلول قرار می دهیم. سپس آن ها را درون یک صافی ریخته و چندین بار با آب سرد می شوییم. غوره ها را روی پارچه ای پهن می کنیم تا آب اضافی آن گرفته شود. درون ظرف مورد نظر که باید دهانه ی آن کوچک باشد، غوره ها را ریخته و یک لیتر آب غوره و 3-2 قاشق نمک را با هم مخلوط می کنیم و روی غوره ها می ریزیم تا به طور کامل روی آن را بپوشاند. برای ماندگاری بیشتر، مقداری هم سیر چرخ می کنیم و به اندازه ی 2-1 سانتیمتر یا یک بند انگشت روی غوره ها ریخته و درب ظرف را به طور کامل می بندیم و در جای خنک نگهداری می کنیم.

غوره مسما گیلانی

نکات: در روشی دیگر مرغ را خرد نمی‌کنند و درسته سرخ می‌کنند، سپس در مایه پیاز و غوره می‌پزند. در روش دیگر شکم مرغ درسته را با غوره و پیاز تفت داده، پر کرده  و  مرغ را یک ساعت ونیم در  فر بریان می‌کنند. می‌توانید چند بادمجان سرخ کرده به خورش اضافه کنید. چند گوجه نصف کرده به خورش طعم و رنگ بهتری می‌دهد

غوره مسما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.