آشنایی با ورزش و علت لگن درد سمت چپ در زنان باردار

آشنایی با ورزش و علت لگن درد سمت چپ در زنان باردار

لگن درد لگن درد در بارداری ,لگن درد در بارداری نی نی سایت,درد لگن در بارداری چیست,لگن درد در اوایل بارداری,لگن درد در دوران بارداری,دلیل لگن درد در بارداری,علت لگن درد در …

تشخیص آلزایمر با معاینه ساده چشم

تشخیص آلزایمر با معاینه ساده چشم

تشخیص آلزایمر با معاینه ساده چشم آلزایمر,بیماری آلزایمر,آلزایمر در بارداری,علائم آلزایمر,درمان آلزایمر,درمان آلزایمر با طب سوزنی,مواد غذایی مناسب برای درمان آلزایمر,آلزایمر را چگونه درمان کنیم,آلزایمر در کودکان,آلزایمر در بزرگسالان,آلزایمر در نوزادان,آلزایمر در …

خار خسک برای کاهش فشار خون مفید است

خار خسک برای کاهش فشار خون مفید است

خار خسک برای کاهش فشار خون مفید است خواص خار خسک,فواید خار خسک,خار خسک درمانی,خاصیت خار خسک,خواص خار خسک درمانی,خواص خار خسک برای پوست,خواص خار خسک برای مو,خواص خار خسک برای جوانی,خواص …

سردرد خوشه ای

سردرد خوشه ای ,سردرد خوشه ای چیست,سردرد خوشه ای و درمان,سردرد خوشه ای و طب سنتی,سردرد خوشه ایی,سردرد خوشه ایی چیست,سردرد خوشه ای طب سنتی,سردرد خوشه ای یا کلاستر,سردرد خوشه ای دارو,سردردهای خوشه ای چیست,سردرد خوشه ای چیست

سردرد خوشه ای

توضیحاتی در مورد سردرد خوشه ای

سردردهای خوشه‌ای سردردی مربوط به عصب سه قلوی اعصاب خود مختار است که مشخصه آن حمله های سردرد بسیار دردناک، یک طرفه و کوتاه مدت است که با درد فرو رونده و آزار دهنده در همان سمت سر همراه است.شدت این اختلال تاثیرات زیادی بر زندگی فرد می گذارد تا جایی که ممکن است منجر به ایجاد افکار خودکشی در فرد شود.

سردرد خوشه ای

شروع ناگهانی سردرد، غالباً در شب و به هنگام خواب سردرد در عرض ۱۵ دقیقه به اوج خود می‌رسد و حدود ۲ ساعت طول می‌کشد. درد در یک طرف و اطراف چشم احساس می‌شود. درد شدید، به داخل فرو رونده، یا اذیت کننده قرمزی چشم و وجود اشک در ناحیه ای که درد حس می شود. گرفتگی یا آبریزش بینی در ناحیه درد حالت تهوع

درمان سردرد خوشه ای

تشخیص‌ معمولاً با بررسی‌ الگوی‌ حملات‌ سردرد و سایر علایم‌ انجام‌ می‌گیرد. درمان‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ دارو و تغییر در شیوه‌ زندگی‌ باشد. به‌ هنگام‌ فعال‌ بودن‌ بیماری‌، از نور روشن‌ یا خیره‌کننده‌، عصبانیت‌ زیاد، فعالیت در زمان ابتلا *به این بیماری پراسترس‌ یا هیجانات‌ پرهیز کنید. این‌ عوامل‌ باعث‌ آغاز حمله‌ خواهند شد. سیگار نکشید؛ تنباکو ممکن‌ است‌ باعث‌ اثر نکردن‌ دارو در رفع‌ سردرد شود. اگر سردرد با دارو خوب‌ نشد، می‌توان‌ روی‌ عصب‌ سه‌ قلو عمل‌ جراحی‌ انجام‌ داد و سردرد را به‌ این‌گونه‌ درمان‌ کرد.

درمان گیاهی سردرد خوشه ای

هنگامی که درد شروع می شود، می توانید با استفاده از دارو و یا استفاده از تنفس اکسیژن از طریق دستگاه ویژه، از شدت بیماری بکاهید و یا آن را متوقف کنید. استفاده از دارو و اکسیژن به صورت روزانه و منظم نمی باشد و شما تنها زمانی می توانید از این روش درمانی استفاده کنید که احساس کنید سردرد شما بروز کرده است.

علت سردرد خوشه ای

علت واقعی آن ناشناخته‌است. البته شواهدی وجود دارد مبنی بر این که یک نوع اختلال عصبی در ضرباهنگ شبانه‌روزی (ساعت بیولوژیک) بدن ممکن است به بروز سردرد خوشه‌ای کمک کند.

درمان خانگی سردرد خوشه ای

سردرد‌های خوشه‌ای معمولا به دلیل کمبود منیزیم در بدن اتفاق می‌افتد. در بسیاری از تحقیقات مشخص شده با تزریق منیزیم به شخصی که سردرد‌ های خوشه‌ ای دارد درد به سرعت از بین رفته می‌رود. پس به منظور جلوگیری از بروز این نوع سردرد‌ها کافی است روزانه ۴۰۰ میلی‌گرم منیزیم دریافت کنید. کپسول را قبل از خواب میل کنید. چون تجربه نشان داده است بیشتر سردرد‌های خوشه‌ای در ابتدا یا میانه شب وسط خواب بروز می‌کند. کمبود ویتامین B. بخصوص ویتامین B۲ یا ریبوفلاوین از دیگر عوامل بروز التهاب و صدمه دیدن سیستم عصبی و سردرد‌ها است. این ویتامین را هم باید به اندازه منیزیم یعنی ۴۰۰ میلی‌گرم روزانه مصرف کنید.

درمان قطعی سردرد خوشه ای

شرح بیماری سردردهای خوشه‌ای‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ نوع‌ سردرد بسیار شدید که‌ به‌طور معمول‌ شامل‌ درد در یک‌ طرف‌ سر، در پشت‌ سر، یا اطراف‌ یک‌ چشم‌ می‌شود. این‌ سردردها معمولاً در یک‌ زمان‌ از روز برای‌ چندین‌ روز یا هفته‌ رخ‌ می‌دهند و بعد فروکش‌ کرده‌ و فرد ممکن‌ است‌ هفته‌ها یا ماه‌ها سردرد نداشته‌ باشد. حدود 90% از بیماران‌ مرد هستند.

روش درمان سردرد خوشه ای

داروها استفاده‌ از داروی‌ سوماتریتپان‌ به‌صورت‌ تزریق‌ زیر پوستی‌ ممکن‌ است‌ در هنگام‌ حمله‌ حاد سردرد کمک‌کننده‌ باشد. دستورالعمل‌ تجویز این‌ دارو را به‌ دقت‌ به‌ کار بندید. از اسپری‌ استنشاقی‌ ارگوتامین‌ نیز می‌توان‌ به‌ هنگام‌ حمله‌ و نیز برای‌ پیشگیری‌ از بروز حمله‌ استفاده‌ نمود. در مورد این‌ دارو هم‌ دستورالعمل‌ تجویز دارو را به‌ دقت‌ رعایت‌ کنید، خصوصاً اگر بیش‌ از یک‌ دارو مصرف‌ می‌کنید. امکان‌ دارد اکسیژن‌ درمانی‌ در منزل‌ توصیه‌ شود. داروهای‌ حاوی‌ کافئین‌ (خوراکی‌ و به‌ صورت‌ شیاف‌) نیز ممکن‌ است‌ به‌ هنگام‌ حمله‌ سردرد کمک‌کننده‌ باشند. امکان‌ دارد مصرف‌ یک‌ داروی‌ بی‌حس‌ کننده‌ موضعی‌ مثل‌ لیدوکایین‌ توصیه‌ شود. فنیل‌افرین‌ برای‌ بر طرف‌ کردن‌ گرفتگی‌ بینی‌ چندین‌ دارو موجود هستند که‌ می‌توان‌ از آنها برای‌ مهار حملات‌ سردرد به‌ هنگام‌ فعال‌ بودن‌ بیماری‌ استفاده‌ کرد: پردنیزون‌، لیتیم‌، ارگوتامین‌، وراپامیل‌، ایندومتاسین‌، و متی‌سرژید

علت سردرد خوشه ای چیست

 سردردهای خوشه ای شایع ترین سردرد در نوجوانی و میانسالی است ؛ اما در هر سنی میتواند رخ دهد. مطالعات قدیمی تر نشان داد که سردرد خوشه ای معمولا در مردان بیشتر از زنان است. سردرد خوشه ای با گشاد شدن رگ های خونی خون را به مغز و صورت ایجاد می کند. این گشادی به عصب سه قلو فشار می آورد پزشکان نمی دانند چرا این گشادی رگها رخ می دهد.هنگامی که از مغز بیماران دارای سردرد خوشه ای، اسکن می گیرند، فعالیت های غیر طبیعی در هیپوتالاموس وجود دارد. سردرد های خوشه ای ممکن است ژنتیکی باشد. با تغییر برنامه خواب، این سردرد بیشتر می شود. با برخی داروها، این سردرد بدتر می شود. از قبیل: نیتروگلیسین برای بیماری قلبی. افراد سیگاری، مصرف کنندکان الکل و مصرف کنندگان برخی مواد غذایی از قبیل: شکلات دچار این سردرد می شوند.

راه درمان سردرد خوشه ای

استفاده از داروی سوماتریتپان به‌صورت تزریق زیر پوستی ممکن است در هنگام حمله حاد سردرد کمک‌کننده باشد. دستورالعمل تجویز این دارو را به دقت به کار بندید.

سردرد خوشه ای چیست

سردرد خوشه ای می تواند به اندازه ای شدید باشد که توانایی انجام کار های روزانه و فعالیت های کاری و یا درسی را از فرد بگیرد. اغلب این سردرد به عنوان بدترین نوع سردرد شناخته می شود. سردرد خوشه ای به صورت دوره ای بروز می کند که معمولا به آن، دوره های خوشه ای گفته می شود. بسیاری از مبتلایان به سردرد خوشه ای هر ساله به یک یا دو دوره‌‌ی خوشه ای دچار می شوند. دوره خوشه ای می تواند یک ماه و یا حتی بیشتر به طول بیانجامد. بعد از پایان یک دوره خوشه ای ممکن است برای ماه ها و یا حتی سال ها شما با عود مجدد این عارضه مواجه نشوید.

سردرد خوشه ای و درمان

با بالاتر رفتن سن، فاصله بین بروز دوره های خوشه ای بیشتر می شود و از یک سن خاص به بالا ممکن است دیگر شما به سردرد خوشه ای دچار نشوید. ابتلا به سردرد خوشه ای ممکن است ترسناک باشد. البته علی رغم درد شدید، سردردهای خوشه ای باعث هیچ گونه عارضه و یا صدمات طولانی مدت و ماندگار نمی شود. در طول یک دوره، ممکن است شما بتوانید تعداد دفعات بروز سردرد، شدت آن و مدت زمانی که طول می کشد را کاهش دهید.کارشناسان هنوز در مورد علل سردرد خوشه ای مطمئن نیستند. این سردردها ارثی هستند اما هنوز مشخص نیست که چرا برخی از افراد به این بیماری دچار می شوند و برخی دیگر از مواجه با این سردرد در امان خواهند ماند.

دلایل سردرد خوشه ای

علامت اصلی سردردهای خوشه ای، درد شدید، عمیق و متمرکز (شبیه به روشن کردن یک شعله در سر) در یک طرف سر می باشد. درد تا شقیقه ها و چشم ها نیز گسترش می یابد. ممکن است چشم شما قرمز شده، آبریزش و پف داشته باشد. ممکن است پلک ها سنگین شوند و شما با آبریزش و یا گرفتگی بینی (سوراخ مخالف طرفی از سر که درد می کند) مواجه شوید. معمولا درد به سرعت شدید می شود. سردرد خوشه ای در مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بعد از شروع شدن سر درد شدید می شود و می تواند ۳۰ دقیقه و یا حتی مدت زمانی بیشتر به همین شدت طول بکشد. معمولا سردرد خوشه ای هر روز سر یک ساعت مشخص بروز می کند. البته ممکن است در هر زمان دیگری نیز رخ بدهد. حتی احتمال دارد که در طول روز با یک تا ۸ دفعه سردرد خوشه ای مواجه شوید.پزشک با بررسی تاریخچه بیمار و توصیف درد، سردرد را تشخیص می دهد. اگر در بین معاینه، حمله سردرد صورت گیرد، درد وحشتناکی دارد و از چشم ها و بینی آب می ریزد.

سردرد خوشه ای و طب سنتی

از آن جا که بیشتر سردرد‌ها به دلیل استرس بروز می‌کند، راه‌های آرامش دادن به اعصاب و مغز یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از بروز سردرد‌ های خوشه‌ ای است. تنفس عمیق یکی از روش‌هایی است که باعث اکسیژن رسانی بیشتر به مغز و رفع سردرد‌ها می‌شود. بهتر است تکنیک‌های تنفسی یوگا را یاد بگیرید و هر روز یکی از آن‌ها را انجام دهید.این روغن گیاه تاثیر خوبی بر رفع سردرد و جلوگیری از بروز مجدد آن دارد. حتی وقتی سردرد ندارید یکی دو قطره روغن نعنا فلفلی را روی شقیقه‌هایتان ماساژ دهید. در صورتی که درد دارید علاوه بر شقیقه‌ها این روغن را روی قسمت پشت گردن و کف پا‌ها نیز بمالید و ماساژ دهید.

علت و درمان سردرد خوشه ای

از هر هزار نفر یک نفر از سردردهای خوشه ای رنج می برد. بیماری ای طولانی مدت است و گاهی تا آخر عمر باقی می ماند. در مردان شایع تر است. معمولا بین سنین 20 تا 40 سالگی آغاز می شود. آسیب مغزی، کشیدن سیگار و نوشیدن الکل احتمال ابتلا به بیماری را بالا می برند.

بیشتر بخوانید : سردرد میگرنیسردرد پشت سر به چه علت است ♥ میگرن چیست

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 9 خرداد 1397

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.