خانه » پزشکی و سلامت » علت تعرق شبانه چیست؟

علت تعرق شبانه چیست؟

علت تعرق شبانه چیست؟

علت تعرق شبانه

عرق کردن زیاد هنگام خواب شبانه نشانه یک بیماری حاد در بدن است

علت تعرق شبانه چیست؟

بسیاری افراد موقع خواب عرق می کنند

تشخیص تعریق شبانه از اهمیت بالایی برخوردار است. چون این گونه تعریق ها می توانند نشانه هایی از بروز بیماری های خاص در بدن باشند. برخی از مردم در زمان خواب بدون این که لباس خواب ضخیمی پوشیده باشند و یا این که در محیط گرمی خوابیده باشند، بطور غیر طبیعی عرق می کنند. به طوری که زمانی که از خوابی برمی خیزند، تمام بدنشان از عرق خیس شده است.از دیدگاه پزشکان تعریق جزئی در طی خواب شبانه امری اجتناب پذیر می باشد که بسیاری از مردم ممکن است آن را تجربه کرده باشند، اما تعریق های زیاد می توانند به عنوان نشانی از یک مشکل یا بیماری حاد در بدن باشند.

علت تعرق شبانه چیست؟

پزشکان معتقدند که 8 وضعیت به شرح موارد زیر می توانند باعث تعریق های شبانه شوند:
یائسگی. بسیاری از خانم ها در دوران یائسگی دچار گرگرفتگی، داغ شدن و تعریق زیاد می شوند. به همین دلیل ممکن است در خواب نیز گرگرفتگی و تعریق شدید در بدنشان ایجاد شود که راه درمان این خانم ها دوش گرفتن و مصرف زیاد آب پس از برخاستن از خواب شبانه می باشد.

پرکاری تیروئید: یک وضعیت شناخته شده از وجود هورمون های تیروئیدی بالا در خون می باشد. در این وضعیت، میزان سوخت و ساز بدن افزایش می یابد. بنابراین یکی از نشانه های این بیماری تعریق زیاد در تمام روز و بخصوص در شب هنگام می باشد.
توصیه می شود که افراد مبتلا به تعریق شدید شبانه حتما یک آزمایش تیروئید برای اطمینان از سلامت تیروئید خود انجام دهند و در صورتی که مشکل پرکاری تیروئید داشتند، حتما داروها، آب و مایعات لازم را منطبق با توصیه پزشک خود مصرف نمایند.

عفونت ها: بروز تب و تعریق شدید، یکی از نشانه های وجود عفونت در خون می باشد. از آنجایی که میکروب های عفونت زا اکثرا شب فعالیت بیشتری را در فرد مبتلا از خود نشان می دهند؛ بنابراین تعریق شدید شبانه در افراد مبتلا به عفونت بسیار بالا می باشد. بنابراین یک راه درمان، استفاده از کمپرس آب سرد بر روی بدن در طی خواب شبانه در جهت خنک کردن پوست و کاهش درجه حرارت بدن می باشد.

علت تعرق شبانه چیست؟

 یکی از دلایل تعریق زیاد هنگام خواب پرکاری تیروئید می باشد

سرطان ها: تعریق شبانه یکی از نشانه های خوب مشکوک شدن به مشکل سرطان در افرادی است که تاکنون بیماری سرطان در آنها تشخیص داده نشده و یا نشانه های این بیماری را در خود احساس نمی کنند بنابراین فردی که بطور مزمن دچا تعریق شبانه می شود، باید سریعا به پزشک برای تشخیص و معالجه بیماری خود مراجعه نماید.

مصرف برخی از داروها: داروهای ضدافسردگی، آسپرین و استامینوفن از جمله داروهایی هستند که می توانند باعث ایجاد تعریق شدید شبانه شوند.

افت قند خون: عرق سرد بر روی پیشانی و گونه ها یکی از نشانه های افت قند خون می باشد. البته درمورد اثر افت قندخون در حالت خواب باید گفت این حالت در صورتی بروز می کند که افت قندخون در اثر حذف چند وعده غذای در روزهای قبل باشد. خوشبختانه این حالت با داشتن یک تغذیه متناسب و متنوع قابل درمان است.

اختلالات ارثی هورمونال در بدن مانند اختلال در عملکرد غدد درون ریری مانند تیروئید، پانکراس و … که می توانند باعث بروز تعریق شبانه در فرد گردند.

مشکلات سیستم عصبی و سیستم ایمنی بدن مانند بیماری های ضد سیستم ایمنی که بدن خود را به عنوان یک مهاجم خارجی تشخیص می دهد و به مقابله با خود می پردازد. در این مورد چون بدن تصور می کند که با عامل خارجی در حال مبارزه می باشد، پس واکنش های خاصی مانند تعریق شبانه را به عنوان یک نشانه بهم خوردن ریتم شبانه روزی خود بروز می دهد.

کوهوش سیاه برای درمان تعریق شبانه مفید است

عرق کردن شبانه می تواند از علائم سرطان خون باشد

عوامل ایجاد بوی بد پا و بوی بد کفش محیط گرم و مرطوب داخل کفش، وجود باکتری‌ها در کفش، استرس و تعریق.

علت تعرق شبانه چیست؟

تاکنون 50 نظر ثبت شده است.

 1. اگرچه تعریق شبانه مشکلی آزاردهنده است، ولی معمولا در اثر یک بیماری رخ نمی دهد.

 2. اگر هوای اتاق خواب شما گرم باشد و یا موقع خواب لباس زیادی بپوشید، مطمئناً در خواب عرق خواهید کرد و این مسئله طبیعی است.

 3. تعریق شبانه در حقیقت مشکلی است که در آن فرد در طی خواب، احساس گرما و حرارت زیاد می کند و در اثر این گرما، خیلی عرق می کند، طوری که بالش، ملحفه و تشک او از عرق خیس می شود و این تعریق زیاد در اثر گرمای هوای اتاق نیست.

 4. در یک مطالعه روی 2267 بیمار، 41 درصد آن ها بیان کردند که در طی یک ماه قبل دچار تعریق زیاد در خواب شده اند. لذا این مشکل در بین افراد شایع است.

 5. توجه به این مسئله مهم است که جدا کردن و تشخیص حالت گرگرفتگی (احساس گرما و قرمزی صورت و یا بالاتنه) از تعریق زیاد شبانه سخت است.

 6. علل زیادی باعث تعریق زیاد در خواب می شوند. پزشک باید در مورد وضعیت سلامتی و بیماری های شما سوال کند و آزمایش های لازم را تجویز نماید تا تشخیص دهد که آیا یک بیماری باعث تعریق زیاد شبانه در شما شده است یا نه؟

 7. گرگرفتگی در اثر یائسگی می تواند در شب رخ دهد و باعث تعریق زیاد در زنان یائسه گردد. این موضوع یکی از علل شایع تعریق در زنان است.

 8. تعریق زیاد ناشناخته حالتی است که در آن بدن همیشه و بدون علت مشخصی، عرق زیادی تولید می کند.

 9. سل یک بیماری عفونی است که باعث تعریق زیاد در خواب می شود. همچنین عفونت های باکتریایی مثل اندوکاردیت (عفونت دریچه های قلب)، استئومیلیت (عفونت استخوان) و آبسه (دمل چرکی) نیز باعث تعریق شبانه می شوند. تعریق شبانه یکی از علائم بیماری ایدز نیز است.

  تب مالت یا بروسلوز نیز یک عفونت باکتریایی است که باعث تعریق زیاد در خواب می شود.

 10. تعریق شبانه یکی از علائم زودرس برخی سرطان هاست. بیشترین سرطانی که باعث تعریق شبانه می شود، سرطان بافت لنفاوی یا لنفوم است، مثل لنفوم هوچکین و لنفوم غیر هوچکین. اما افرادی که نمی دانند دچار سرطان هستند، علائم دیگری نیز دارند مثل کاهش وزن بی دلیل و تب.

 11. لوسمی که نوعی سرطان خون است نیز باعث تعریق شبانه می شود.

 12. مصرف برخی داروها نیز باعث تعریق شبانه می شود.

  داروهای ضدافسردگی از رایج ترین داروهایی هستند که منجر به تعریق شبانه می شوند. 8 تا 22 درصد افرادی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند، دچار تعریق شبانه می شوند.

  سایر داروهای مربوط به بیماری های روانی نیز باعث تعریق شبانه می شوند.

 13. داروهای کاهش دهنده تب مثل آسپیرین و استامینوفن نیز گاهی اوقات باعث تعریق زیاد می شوند. داروهای زیادی هستند که می توانند باعث گرگرفتگی و تعریق شوند.

 14. هورمون درمانی یعنی مصرف داروهایی که میزان هورمون های بدن را تنظیم می کنند نیز باعث تعریق شبانه می شود.

  داروهای کاهش دهنده قند خون نیز باعث تعریق شبانه می شوند.

 15. کاهش قندخون یا هیپوگلیسمی نیز باعث تعریق زیاد می شود. بیماران دیابتی که انسولین و یا داروی قند مصرف می کنند، ممکن است در خواب دچار کاهش قندخون و در نتیجه تعریق شوند.

 16. اختلالات هورمونی: تعریق زیاد یا گرگرفتگی می تواند در اختلالات هورمونی مختلفی دیده شود، مثل سندرم کارسینوئید، پرکاری تیروئید و فئوکروموسیتوم.

 17. فئوکروموسیتوم، توموری خوش خیم در غده فوق کلیه است که باعث ترشح بیش از حد هورمون های اپی نفرین و نوراپی نفرین می شود. بالا رفتن این هورمون ها در خون باعث رنگ پریدگی، تند شدن ضربان قلب، تعریق زیاد، ضعف، سردرد و افزایش فشار خون می شود.

 18. سندرم کارسینوئید مجموعه ای از علائم ناشی از ترشح هورمون سروتونین و سایر مواد از تومورهای کارسینوئید دستگاه گوارش است. علائم آن شامل گرگرفتگی صورت، اسهال، تعریق زیاد، تندی ضربان قلب و افت ناگهانی فشارخون است.

 19. برخی بیماری های عصبی مانند دیس رفلکسی اعصاب خودکار (در اثر تحریک در پایین سطح ضایعه نخاعی در بیماران نخاعی به وجود می آید)، سیرنگومیلی (کیست پر از مایع در نخاع) ، سکته مغزی، آسیب اعصاب خودکار می توانند باعث تعریق زیاد شوند. البته این موارد شایع نیست.

 20. اول باید مطمئن شوید که هوای اتاق خواب شما گرم نباشد، یا لباس زیادی موقع خواب نپوشید و یا رختخواب شما گرم نباشد (جنس ملحفه و تشک و بالش). اگر این موارد وجود نداشت و تعریق زیاد در خواب ویژگی های زیر را داشت، نزد پزشک بروید:

  – همیشه دچار تعریق شبانه بودید.

  – مانع از خوابیدن شما می شد.

  – همراه با تب و سایر علائمی مانند کاهش وزن بی دلیل بود.

 21. سلام دختر من نه سالشه چند وقتی هست که یک دفعه از خواب میپره وتمام سرش خیس عرقه ومیگه حالم خوب نیست ومیلرزه وقسمت بالای پیراهنش رو که نزدیک گلوشه هی میکشه وگریه میکنه وچند دقیقه بعد اروم میشه ومیخوابه باید پیش کی برم بای این مشکل چه دکتری

 22. سلام من بیماری کلستازراجعبه کبد دارم مدت دو ساله که در خواب تعریق سر و صورت دارم در ضمن هورمون پرولاکتین خیلی بالاست. لطفاً راهنمایم کنید سن

 23. سلام من بیماری کلستازراجعبه کبد دارم مدت دو ساله که در خواب تعریق سر و صورت دارم در ضمن هورمون پرولاکتین خیلی بالاست. لطفاً راهنمایم کنید سن

 24. من موقعی كه سرما میخورم خیلی در خواب سرم خیس می شه دلیلش چیه

 25. سلام دوستان باور بفرماییداکثرا برمیگرده به نوع غذای مصرفی شما 1_ادویجات 2_زعفران وامثال آن خلاصه به مزاج وسیستم بدنتان برمیگرده.بگردین ببینید چه میخورید که اینجوری میشید.

 26. سلام دختر من ٢ سالشه موقع خواب به قدری عرق میكنه كه بالشت زیر سرش خیس میشه علتش چیه؟

 27. سلام همسرم 30 سالشه وقتی میخوابه از ناحیه پیشانی عرق سرد میکنه علت این عرق سرد چیست؟

 28. تعریق زیاد ناشناخته حالتی است که در آن بدن همیشه و بدون علت مشخصی، عرق زیادی تولید می کند.

 29. سلام همسرم موقعی که رو تخت میخوابه کلا جاش خیس اب میشه انگار پارچ اب خالی کردی دمای اطاقم معمولی ؛اما رو فرش یا دقیق تر بگم رو زمین میخوام تعرق نمیکنه ایا مشکلی دارند وهمین طور به چه پزشک متخصصی مراجعه کنیم جواب لطفا به ایمیلم بفرستید با تشکر فراوان

 30. باسلام.همسر من توی خواب خیلی عرق میکنه

 31. تعریق شبانه در حقیقت مشکلی است که در آن فرد در طی خواب، احساس گرما و حرارت زیاد می کند و در اثر این گرما، خیلی عرق می کند، طوری که بالش، ملحفه و تشک او از عرق خیس می شود و این تعریق زیاد در اثر گرمای هوای اتاق نیست. در ادامه با هم مهمترین دلایل تعرق های ناگهانی شبانه آشنا خواهید شد:

 32. بیماری های عفونی: سل یک بیماری عفونی است که باعث تعریق زیاد در خواب می شود. همچنین عفونت های باکتریایی مثل اندوکاردیت، استئومیلیت (عفونت استخوان) و آبسه نیز باعث تعریق شبانه می شوند. تعریق شبانه یکی از علائم بیماری ایدز نیز است. تب مالت یا بروسلوز نیز یک عفونت باکتریایی است که باعث تعریق زیاد در خواب می شود.

 33. سرطان ها: تعریق شبانه یکی از علائم زودرس برخی سرطان هاست. بیشترین سرطانی که باعث تعریق شبانه می شود، سرطان بافت لنفاوی یا لنفوم است، مثل لنفوم هوچکین و لنفوم غیر هوچکین. اما افرادی که نمی دانند دچار سرطان هستند، علائم دیگری نیز دارند مثل کاهش وزن بی دلیل و تب. لوسمی که نوعی سرطان خون است نیز باعث تعریق شبانه می شود.

 34. داروها: مصرف برخی داروها نیز باعث تعریق شبانه می شود. داروهای ضدافسردگی از رایج ترین داروهایی هستند که منجر به تعریق شبانه می شوند. 8 تا 22 درصد افرادی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند، دچار تعریق شبانه می شوند. سایر داروهای مربوط به بیماری های روانی نیز باعث تعریق شبانه می شوند.

 35. هیپوگلیسمی: کاهش قندخون یا هیپوگلیسمی نیز باعث تعریق زیاد می شود. بیماران دیابتی که انسولین و یا داروی قند مصرف می کنند، ممکن است در خواب دچار کاهش قندخون و در نتیجه تعریق شوند.

 36. اختلالات هورمونی: تعریق زیاد یا گرگرفتگی می تواند در اختلالات هورمونی مختلفی دیده شود، مثل سندرم کارسینوئید، پرکاری تیروئید و فئوکروموسیتوم.

 37. بیماری های مغز و اعصاب: برخی بیماری های عصبی مانند دیس رفلکسی اعصاب خودکار (در اثر تحریک در پایین سطح ضایعه نخاعی در بیماران نخاعی به وجود می آید)، سیرنگومیلی (کیست پر از مایع در نخاع) ، سکته مغزی، آسیب اعصاب خودکار می توانند باعث تعریق زیاد شوند. البته این موارد شایع نیست.

 38. سلام ، من شبها تمام بدنم عرق مى كند ، مى خواستم دليل اينو بدونم . خياى ممنون ، با تشكر زياد

 39. همسر بنده هم در شب تعریق زیادی دارد؛ طوری که پتویش هم خیس مبشود…. لطفا راهنمایی کنید…. مرسی.

 40. سلام پسر بچه چهار ساله ای دارم که حتی در سرمای زمستان هم هنگام خواب سرش به شدت عرق میکند به حدی که لباسهایش راعوض میکنیم وسرش را با سشوار خشک میکنیم برای اطمینان از سلامتی اش به چه متخصصی مرجعه کنیم لطفا راهنمایی کنید

 41. باسلام .ممنون از مطالب خوبتون.

 42. همسر من هم دچار این مشکل هست لطفا راهنمایی کنید برای بهبود این وضعیت باید به چه پزشک متخصصی مراجعه کنیم؟!

 43. سلام كودكي چهارساله دارم كه شبها إز ناحيه. سر عرق ميكنه طوري كه بالشت خيس ميشود لطفأ مرا راهنمايي بفرماييد .باتشكر

 44. من خیلی عرق میکن مخصوصا تو گردنم

 45. سلام خسته نباشید. منم هم چنین مشکلی دارم با کمترین تحرک خیلی خیلی عرق میکنم

 46. سلام خسته نباشید. منم هم چنین مشکلی دارم با کمترین تحرک خیلی خیلی عرق میکنم

 47. من خیلی عرق میکنم مخصوصا تو گردنم /قرصهای ضد افسردگی میخورم/ گاه به گاه قند خونم پایین میاد -مشکل از کجاست 46 سالم.

 48. با سلام دختر چهارساله ای دارم که هنگام خواب از ناحیه سر به قدری عرق میکنه که حتی بالشتش خیس میشه لطفا راهنمایی بفرمایید متشکرم

 49. سلام خسته نباشید.اقای دکتر از ناحیه سر بیش از حد عرق میکنم بالشم خیس میشه شبها و روزا این مشکلو دارم ازمایش تیرویید هم دادم مشکلی نیس

 50. باسلام وخسته نباشین من پسربچه دارم 3سال دارد که درخواب عرق میکند فقط سرگردنش لطفن راه نمای بفرماید