تره

تره و خواص آن

تره فرنگی،تره به انگلیسی،تره کوهی،تره تیزک،تره سبزی

تره یکی از سبزیجات پرطرفدار است و در سبزی خوردن و سبزی کوکویی یا آش دیده می شود. جالب است بدانید که درمان تمامي عفونت هاست،تره از جمله سبزي هاي معروف و خوردني و خوشمزه  است كه ساقه ندارد و برگهاي آن دراز و تا خورده است و به نام«گندزدا» نيز نامیده مي شود.

تره،خواص تره
فوايد تره را بشناسید
بهتر است بدانید که  تره ناراحتي طحال را رفع مي كند. قابل ذکر است که تره از نظر خواص درمانی و غذا شبيه سير و پياز است، ولي طعم و بوي آن ملايم تر از آْنهاست و دهان را خوشبو نیز مي كند.در واقع مصزف تازه براي برطرف کردن يبوست دائمي، ترش كردن غذا و سوء هاضمه، برطرف شدن چاقي و تسكين درد مفاصل و نقرس مفيد و موثر است. لازم به ذکر است که مصرف سوپ يا شربت تره براي معالجة تمام بيماري هاي حاد و مزمن دستگاه تنفس اثر شفا بخش  و موثری دارد، مثلاً در گريپ، گلو درد، گرفتگی صدا و سياه سرفه مفيد و تاثیرگذار بوده و اثر خلط آور دارد و در اين مواد اضافه كرده كمي عسل به آب تره و مصرف آن مفيد تر می باشد.

تره،خواص تره
بهتر است بدانید که  تره از سبزي هاي مدر(ادرار آور) است وبنابراین خوردن سوپ يا شربت تره و يا جوشانده 4 گرم تخم تره در يك ليتر آب براي حبس البول، آب آوردن بافت ها، دفع سنگ كليه و تسكين قولنج مفيد و تاثیرگذار می باشد. جالب است بدانید که خوردن تره كه در سكه پرورده شده باشد، براي برطرف کردن سنگ كيسه صفرا و تورم طحال مفيد است.قابل ذکر است که تره پخته و نيم گرم را چنانچه در محل بواسير قرار دهند اثر شفا بخش دارد، همچنين خوردن 15 گرم آب تره خام، خونريزي بواسير را قطع مي نماید.

تره،خواص تره

لازم به ذکر است که ماليدن آب تره يا له كرده آن بر روي پوست براي درمان كهير و رفع خارش به ویژه اگر با سماق مخلوط شود مؤثر می باشد.قابل توجه است که مخلوط آب تره با سماق را چنانچه بر روي زگيل بمالند اثر بهبودی دارد.بهتر است بدانید که تره، ملين، مقوي هاضمه و پيشاب آور می باشد. بدنیست بدانید که  تره داراي مقدار زيادي آهن است و ويتامين«ث» به مقدار زيادي در برگ هاي سبز آن موجود است مخصوصاً در هنگام تابستان ويتامين هاي ب1 ـ ب2 در تره يافت مي شود و داراي كاراتين نيز است.

تره،خواص تره
جالب است بدانید که تره به واسطه داشتن سلولز،نفخ آور است. بنابراین براي اشخاصي كه مبتلا به اختلالات روده هستند چندان خوب نمی باشد.لازم به ذکر است که جوشانده تره در رفع ذات الريه و رسوبات ادراي كمك زيادي مي نمایدخوب است بدانید که مصرف جوشانده و شربت تره، در موارد گرفتگي صدا، زكام، سرفه، برونشيت و تمامي اختلالات حاد دستگاه تنفشي مؤثر و تاثیر گذاراست.امیدوارم اکنون که خواص این گیاه را می شناسید در زمان مناسب از آن استفاده کنید.

برای درمان اسهال یک قاشق غذاخوری سیاه دانه ی آسیاب شده را با نصف استکان عصاره ی تره تیزک (شاهی) مخلوط کرده و پس از صرف غذا در سه وعده میل نمایید.

درمان گرفتگی صدا ؛ سکوت(بهترین راه درمان)، صحبت با صدای آرام، مرطوب نگه داشتن گلو، دوش آب گرم، قرار دادن دستگاه بخور در اتاق خواب، اجتناب از خوردن غذا به مدت سه تا چهار ساعت قبل از خواب، نوشیدن آب کافی، خوردن سوپ مرغ به هنگام سرماخوردگی، اجتناب از مصرف آسپرین، استفاده ززا داروهای ضد سرفه و خلط آور(با تجویز پزشک)، اجتناب از قرقره کردن دهانشویه، شستشوی دهان و بینی با محلول آب و نمک رقیق یا سرم شستشو، مصرف اسفناج پخته، جوشانده دانه به، جوشانده تره به همراه شکر، سیب، آب نخود تا حدی شور، ریشه و گل و برگ ختمی، صمغ عربی به اندازه یک مثقال، جوشانده برگ کرفس، بامیه، اجتناب از خوردن کافئین(مثل قهوه، شکلات و…)، جلوگیری از مصرف غذاهای تند و ترش و پر ادویه و مصرف برخی داروها(مثل شربت دکسترومتورفان و پروسپان با تجویز پزشک و در موارد سرفه خشک).

درمان موضعی کهیر (به صورت ضماد،پماد،شستشو دهنده )
شستشوی بدن با ماست و سدر وشاهتره.2-دود کردن اسفند حساسیت را از بین می برد.3-مالیدن آب کلم پیچ یا برگ آن بر روی پوست.4-قرار دادن مخلوط مغز موز با سرکه و آبلیمو(چند بار در شبانه روز).5-مالیدن له شدن تره یا آب آن بر پوست.6-له شده پخته شلغم روی پوست.7-له شده سیر روی جوشهاتذکر: این مورد با احتیاط کامل اجرا شود چون ممکن است مقدار زیاد سیر باعث تاول شود.می توانید از خاکستر سیر استفاده کنید چون داروی جوش ها می باشد.8-مالیدن شاهتره روی پوست9-له شده پنیرک و گزنه.این روشها کهیر را تسکین می دهد وبه طور موقت و در مواقع اضطراری مفید هستند.

تره و خواص آن

مطالب مرتبط:

نعناع

ریحان

مرزه