شاه‌تره

شاه‌تره و خواص آن

شاه تره خواص،کاسنی شاتره،خواص شاتره،شاتره با ماست،شاتره خواص گیاهان دارویی

لازم به ذکر است که شاه تره از دسته سبزیجات با طبع گرم و خشک است که سرشار از ویتامین ث می باشد.در واقع برای درمان بیماری های پوستی استفاده از عرق شاه تره بسیار مفید. موثر می باشد. البته یرقان از دسته بیماری هایی است که با خوردن شاه تره تسکین پیدا می کند، همچنین دم کرده این گیاه برای برطرف کردن سموم کبد بسیار مناسب است.
شاه تره،خواص شاه تره
قابل ذکر است که خوردن دم‎كرده شاه‎تره موجب مي‎شود سمومي كه در كبد جمع شده‎اند برطرف گردد.بهتر است بدانید که براي تقويت مزاج يك هفته از دم‎كرده استفاده نموده 2 هفته استراحت مجدداً يك هفته استفاده نمایید.لازم به ذکر است که شاه‎تره از بين برنده سودا مي‎باشد عرق آن 10 صبح و 5 بعداظهر استفاده می شود.بدنیست بدانید که شاه‎تره صفرا را كم مي‎كند از عرق آن صبح و بعدازظهر استفاده گردد.

شاه تره،خواص شاه تره

جالب است بدانید که  براي تقويت چشم از سرمه برگ شاه‎تره استفاده نمایید.بهتر است بدانید که دم‎كرده شاه‎تره اشتهاآور است. به ياد داشته باشيد مصرف شاه‎تره نبايد بيش از يك هفته باشد.لازم به ذکر است که  براي جلوگيري از روييدن مژه‎هايي كه برمي‎گردد (يعني داخل چشم مي‎رود) مي‎توان از عصاره برگ شاه‎تره با عسل مخلوط نموده به مژه بكشيد.

شاه تره،خواص شاه تره

بهتر است بدانید که براي بواسير از برگ شاه‎تره + برگ گردو به‎صورت ضماد بگذاريد.

شاه تره،خواص شاه تره

لازم به ذکر است که براي شاداب شدن پوست مخلوطي از برگ كاسني و شاه‎تره را كوبيده با كمي عسل و گلاب مخلوط كرده روي صورت بگذاريد يا اين كه تركيبي از عرق شاه‎تره و كاسني همراه گلاب و عسل روي صورت بماليد. زنان حامله استفاده ننمایید.

برای درمان اسهال یک قاشق غذاخوری سیاه دانه ی آسیاب شده را با نصف استکان عصاره ی تره تیزک (شاهی) مخلوط کرده و پس از صرف غذا در سه وعده میل نمایید.

درمان موضعی کهیر (به صورت ضماد،پماد،شستشو دهنده )
شستشوی بدن با ماست و سدر وشاهتره.2-دود کردن اسفند حساسیت را از بین می برد.3-مالیدن آب کلم پیچ یا برگ آن بر روی پوست.4-قرار دادن مخلوط مغز موز با سرکه و آبلیمو(چند بار در شبانه روز).5-مالیدن له شدن تره یا آب آن بر پوست.6-له شده پخته شلغم روی پوست.7-له شده سیر روی جوشهاتذکر: این مورد با احتیاط کامل اجرا شود چون ممکن است مقدار زیاد سیر باعث تاول شود.می توانید از خاکستر سیر استفاده کنید چون داروی جوش ها می باشد.8-مالیدن شاهتره روی پوست9-له شده پنیرک و گزنه.این روشها کهیر را تسکین می دهد وبه طور موقت و در مواقع اضطراری مفید هستند.

درمان چربی خون ؛ ورزش کردن و دویدن، کاهش وزن، سیگار نکشیدن، مصرف روغن‌های خوب و مناسب(مثل روغن زیتون تصفیه شده، روغن حیوانی و روغن کنجد)، اجتناب از مصرف زیاد برخی مواد غذایی(مثل سیب زمینی، آرد، شکر، برنج سفید و…)، حجامت، استفاده از گوشت سفید، سیر، شوید، شاهتره، کاسنی، عرق خارشتر، عرق بید، عناب، قره قات، بنفشه، انار، اسپرزه، کدو، خیار، ترشک، بر هندی، کاهو و تخم کاهو، قدومه، سپستان و سماق.

شاه‌تره و خواص آن

مطالب مرتبط:

نعناع

ریحان

مرزه

تره

تره فرنگی