خانه » پزشکی و سلامت » همه چیز در مورد کمر درد + راه درمان کمر درد
!-- -->

همه چیز در مورد کمر درد + راه درمان کمر درد

همه چیز در مورد کمر درد + راه درمان کمر درد

کمردرد,کمردرد در بارداری,کمردرد عصبی,کمردرد در دوران بارداری,کمردرد و پادرد,کمردرد ظریف,کمردرد ناگهانی,کمردردی در بارداری,کمردرد در زنان,کمردرد ظریف کیهان,کمردرد در بارداری نشانه چیست,کمردرد در بارداری ماه ششم,کمردرد در بارداری طبیعی است,کمردرد در اوایل بارداری,علت کمردرد در بارداری,کمردرد شدید در بارداری,کمردرد در اواخر بارداری,کمردرد در ابتدای بارداری,دلایل کمردرد در بارداری,کمردرد عصبی چیست,کمردردهای عصبی,کمردرد عصبی,درمان کمردرد عصبی,علائم کمردرد عصبی,علت کمردرد عصبی,داروی کمردرد عصبی,کمردرد فشار عصبی,نشانه های کمردرد عصبی,درمان کمردرد در دوران بارداری,کمردرد در اوایل دوران بارداری,کمردرد شدید در دوران بارداری,دلایل کمردرد در دوران بارداری,تسکین کمردرد در دوران بارداری,دلیل کمردرد در دوران بارداری,عوارض کمردرد در دوران بارداری,علت کمردرد در دوران بارداری چیست,کمردرد دوران بارداری,کمردرد و پادرد در دوران بارداری,کمردرد و پادرد بارداری,کمردرد و پادرد,کمردرد و پادرد در بارداری,درمان کمردرد و پادرد,علت کمردرد و پادرد,رابطه کمردرد و پادرد,کمردرد پادرد,کمردرد ظریف تیتر کیهان,کمردرد ظریف در هواپیما,جواد ظریف کمردرد,کمردرد ظریف,علت کمردرد ظریف,کمردرد دکتر ظریف,ماجرای کمردرد ظریف,کمردرد محمد جواد ظریف,کمردرد ناگهانی در بارداری,علت کمردرد ناگهانی,درمان کمردرد ناگهانی,دلایل کمردرد ناگهانی,دلیل کمردرد ناگهانی,کمردرد در زنان باردار,کمردرد در زنان نشانه چیست,کمردرد در زنان حامله,علل کمردرد در زنان,علت کمردرد در زنان باردار,دلیل کمردرد در زنان,علت کمردرد در زنان جوان,دلایل کمردرد در زنان,عوامل کمردرد در زنان

کمر درد

اگر شما هم دچار کمر درد شده اید و از این بیماری رنج می برید حتما این مقاله را کامل بخوانید

به گزارش بی اس ام اس امروزه میلیون‌ها نفر از مردم روی زمین به کمردرد مبتلا می‌باشند و هرچه زندگی ماشینی‌تر می‌شود و حرکات جسمی انسان‌ها کمتر می‌گردد و دارای اوزان نامتناسب می‌شوند و به همان نسبت ستون مهره‌ها آسیب‌پذیرتر شده و کمردرد بیشتر می‌گردد. درد کمر بیشتر متوجه قسمت پایین ستون فقرات می‌باشد. وقتی کمر کار می‌کند، عضلات کمر منقبض شده و سپس استراحت می‌کنند. اما اگر بیشتر از حد قدرتشان کشیده شوند، عضله‌ای که زیاد از حد قدرتش از آن کار کشیده شود، ناگهان برای مدتی طولانی در حالت انقباض باقی می‌ماند و بصورت یک توده گره‌دار سفت در می‌آید. بطوریکه رگ‌های خونی نمی‌توانند به بعضی از سلول‌های این ناحیه اکسیژن و مواد غذایی برسانند و همین امر سبب می‌شود که بعضی از سلول‌های ماهیچه‌های کمر از بین بروند و دردی پیدا می‌شود که تیر می‌کشد.کمر درد از درد های شایع در بدن است و باید جدی گرفته شود

کمر درد , کمر درد سیاتیک , کمر درد بعد از انزال , کمر درد شدید , درمان کمردرد , ورزش و داروی گیاهی برای کمر درد

انواع کمردرد و عوامل آن

1. پیدایش برآمدگی در دیسک کمر یا از هم گسیخته شدن آن که ژلاتین آن ورم می‌کند. بطوریکه مممکن است از دیواره رباطی که اطراف آن را گرفته بگذرد.

2. بسیاری از کمردردها در جوامع صنعتی در اثر عوامل روانی مانند اضطراب ، نگرانی‌های فکری و افسردگی ، عصبانیت و فشارهای روانی می‌باشند.

3. چاقی و وزن زیاد یکی از عوامل بر روی مهره‌ها و ایجاد کمردرد می‌باشد.

4. ضایعات استخوانی مهره‌های کمر که ممکن است مادرزادی باشد یا بعداً عارض شده باشد.

5. ناراحتی‌های احشایی که درد آن‌ها به کمر انتشار پیدا می‌کند. مانند؛ ناراحتی قسمت‌هایی از روده‌ها یا ناراحتی پروستات.

6. بعضی از بیماری‌ها مانند؛ آنفولانزا و مالاریا که با کمردرد همراه‌اند.

7. گاهی کمردرد در خانم‌ها مربوط به ناراحتی‌های زنانه است.

8. گاهی ضعف عضلات ناحیه کمر سبب کمردرد می‌شود که این حالت در افراد پیر بیشتر از جوانان است.

9. بعضی از کمردردها جزء دردهای روماتیسمی است که عارض ماهیچه‌های کمر یا مهره‌های کمر شده است و لازم است که مداوای روماتیسم گردد. این نوع بر اثر برخورد ناگهانی سرما یا زیاد ماندن در جاهای کم‌آفتاب و یا خوردن زیاد غذاهای رطوبی عارض می‌شود که از سایر ارقام کمردرد بیشتر مشاهده می‌شود.

کمر درد , کمر درد سیاتیک , کمر درد بعد از انزال , کمر درد شدید , درمان کمردرد , ورزش و داروی گیاهی برای کمر درد

درمان؛ در مداوای کمردرد ابتدا لازم است که علت واقعی درد شناخته شود. برای تشخیص علت واقعی درد باید از علائم بالینی و علائم فیزیکی یاری جست. کمردرد ساده معمولاً هنگام ایستادن زیاد یا حرکت ستون مهره‌ها و یا فشارهای وارد بر ستون مهره‌ها شدت می‌یابد و هنگام استراحت و با تکیه بر چیزی کم می‌شود. اما اگر کمردرد مربوط به در رفتگی دیسک بین مهره‌ها یا مربوط به ناراحتی کلیوی، روده‌ای، ناراحتی‌های روانی(مثل هیجان و اضطراب) و یا روماتیسمی باشد، در حال استراحت نیز تخفیف حاصل نمی‌کند و درد همچنان باقی می‌ماند. اگر علت اصلی کمردرد معلوم نباشد، لازم است که معالج جهت تشخیص صحیح به نکات زیر توجه داشته باشد:

ساختمان بدن بیمار، حالت روانی و وضع هیجانی و اضطراب، کیفیت، تغذیه، طرز راه رفتن، اندازه طول دو پا، ضعف و لاغری عضلات ناحیه کمر، رنگ و رخسار بیمار، وجود و یا عدم وجود تب، وجود ورم در مفاصل، تشنج یا گرفتگی عضلات در ناحیه کمر و گاهی در عضلات پشت ران، وجود علائم دردهای مفصلی و روماتیسمی، وجود ناراحتی‌های زنانه در خانم‌ها.

در مداوای کمردرد غیر از حالاتی که نیاز به درمان‌های اختصاصی است، یک درمان عمومی نیز موجود است که شامل بیشتر کمردردها می‌شود و به شرح زیر است: 1. بیمار باید در یک جای سفت(مثلاً روی یک پتو) استراحت نماید. اگر کمردرد شدید باشد، بهتر است که سر کمی بالاتر از بدن قرار گیرد و با قرار دادن بالشی در زیر زانو، زانوها بصورت نیمه خمیده باشند. (می‌توان از تخت‌خواب‌هایی که به همین منظور ساخته شده، استفاده کرد.) و اگر فرد قصد خوابیدن به پهلوها را داشته باشد، بهتر است که تنه کمی به طرف جلو خم شود و زانوها نیز خم باشند تا بیمار احساس آرامش کند. اما خوابیدن بطور دمر سلاح نیست و چنانچه ناچار باشد که دمر بخوابد، باید یک ببالش در زیر شکم و یک بالش هم در زیر ساق پاها بگذارند.

2. بوسیله‌ی کیسه‌های آب گرم و یا گرم‌کن‌های الکتریکی، موضع درد را گرم نگه دارند.

3. اگر گرفتگی عضلات مشاهده شود، می‌توانند از داروهای گیاهی (و یا شیمیایی شل‌کننده عضلات که به صورت ضمادی و یا خوراکی می‌باشند) استفاده کنند و پوست دمبه را گرم کرده و بالای آن بیاندازند و در دوازده ساعت یکبار تعویض نمایند. (از داروهای مسکن ضد درد نیز می‌توان استفاده کرد.)

4. اگر آثار هیجان و ناراحتی‌های عصبی و روانی مشاهده شود، می‌توان ضمن تقویت روحی بیمار از داروهای آرام‌بخش گیاهی از جمله فرنجمشک و شاهدانه استفاده نمود.

5. اگر کمردرد در اثر فشار (مثل برداشتن وزنه) باشد؛ جهت مداوای این درد در صورتیکه جابجایی مهره‌ها مشاهده شود، باید بدون آنکه به نخاع آسیبی برسد، آن‌ها را به جا انداخت، استراحت کرد و کمر را بست. در غیر این صورت می‌توان مقداری سالیسیلات را با نمک طعام مخلوط نموده و در آب گرم حل و ضماد کرده و با روغن زیتون و یا روغن کنجد به آرامی ماساژ دهند. اگر درد شدید باشد، علاوه بر آن می‌توان یک قطعه پوست دمبه را گرم کرده و بر کمر ببندند و استراحت کنند.

سیاه دانه و عسل
استفاده از جوشانده سیاه دانه یا پودر شده آن که با عسل مخلوط شده باشد به صورت خوراکی طی دوره ای دو ماهه بسیار مفید است

مشت و مال برای تسکین درد کمر خوب است

برای دمان پادرد و کمردرد : مقداری پوست شاخه های باریک سپستان را پوست بکنید و بعد آن را خوب نرم کنید و بپزید و روی محل درد بگذارید.

مالیدن جوهر سیاه دانه بر کمر سبب تمدد اعصاب شده و قدرت جنسی را افزایش می دهد.

لازم به ذکر است که برگ این گیاه، مقوی و تصفیه‌کننده خون و رافع التهابات مجاری ادراری است. در واقع مصرف جوشانده میوه خارخسک همراه با عناب و سپستان، تب‌بر خوبی می باشد. مصرف میوه خارخسک، در جمیع جهات، مانند عصاره گیاه عمل می‌کند و دم‌کرده میوه آن، رافع بیماری‌های کلیه و نقرس می‌باشد.قابل ذکر است که  مصرف نخود خیس‌شده در آب تازه خارخسک و پرورده‌کردن آن، موجب رفع نارسایی‌های جنسی می گردد؛ زیرا افزایش‌دهنده سطح تستوسترون می‌باشد. واقعیت این است که غرغره جوشانده آن، برای معالجه التهاب‌ها و برفک دهان، کاربرد دارد. البته مالیدن یا خوردن روغن خارخسک، به‌عنوان مسکن درد مفاصل و دردکمر و نیز درخشان‌کردن رنگ رخسار، مفید است.

در بیماری دیسک کمر ،  کمر درد بیمار با سرفه کردن تشدید می شود

بیماری های متعددی هستند که سبب کمردرد با انتشار به پاها می شوند. از بین آنها بیماری هایی که بیشتر با فتق دیسک کمر اشتباه می شوند، عبارتند از: کشیدگی رباطها یا عضلات کمر، تنگی کانال نخاع، آرتروز کمر، برخی از بیماری های روماتیسمی، عفونتهایی مثل تب مالت، تومورها و بیماری های سیستم ادراری نظیر سنگ کلیه.

منبع:

کتاب طب سنتی سینا، سید مهدی خسروی

کمر درد

تاکنون 50 نظر ثبت شده است.

 1. کمردرد یکی از شایعترین بیماری های انسان بوده و تقریباً همه افراد حداقل یکبار در طول زندگی خود دچار کمر درد میشوند.

 2. شیوع آن در زن و مرد یکسان است و گرچه در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد ولی بیشتر در سنین 50-30 سالگی دیده میشود.

 3. کمردرد میتواند شدید یا خفیف باشد. کوتاه مدت یا مزمن باشد.

 4. . دائم یا گاهگاهی باشد. با این حال در اکثر اوقات بطور خودبخودی بعد از چند هفته خوب میشو

 5. کمردرد از علل عمده مرخصی های درمانی و غیبت از کار است و بروز آن در قشر فعال جامعه هر ساله موجب آسیب ها فراوان اقتصادی میشود.

 6. کمردرد علل بسیار زیادی دارد. با این حال مهمترین علل کمردرد عبارتند از :

  1- دیسک بین مهره ای طبیعی 2- دیسک پاره شده 3- دیسک برجسته شده 4- دیسک هرنی شده 5- نازک شدن دیسک 6 و 7- استئوآرتریت مهره

 7. وارد آوردن فشار زیاد به ستون مهره از علل شایع کمردرد است. وقتی اسباب کشی میکنید، به مسافرت میروید، خانه تکانی شب عید میکنید، در یک صبح سرد زمستانی یک اتومبیل را که استارت نمیزند هل میدهید و یا به خرید میروید و مقدار زیادی اسباب خرید را به خانه میکشید و … عضلات و لیگامان های اطراف ستون مهره خود را تحت فشار زیاد و ناگهانی قرار داده اید.

 8. کمر شما ممکن است آمادگی برای تحمل این فشارها را نداشته باشد. نتیجه آن کشیده شدن عضلات و لیگامان ها و بدنبال آن ایجاد پارگی های کوچک و میکروسکوپی است. بدنبال آن تورم و درد در این بافت ها ایجاد میشود و شما آنرا بصورت کمردرد و خشکی کمر احساس میکنید. احساس میکنید کمرتان خشک شده و نمیتوانید آنرا به راحتی خم و راست کنید. این محدودیت حرکت قدری به علت درد و قدری به علت انقباض عضلات اطراف ستون مهره است که خارج از اراده شما صورت میگیرد و به آن اسپاسم هم میگویند. این نوع کمردرد معمولاً با چند روز استراحت خوب میشود.

 9. وقتی بوجود میاید که فشار بیشتری از آنچه در حالت قبل ذکر کردیم به کمر وارد کنیم یا ستون مهره آنقدر ضعیف باشد که با همان فشارهایی که گفتیم دچار آسیب دیسک شود. در هر حال این وضعیت از حالت قبل شدیدتر بوده و نشانه آسیب بیشتر به ستون مهره است. این آسیب ممکن است به دو صورت ایجاد شود.

 10. پاره شدن دیسک Disc tear : بر اثر فشار به ستون مهره قسمت حلقوی دور آ ن یا آنولوس فیبروزوس پاره میشود. این پارگی ممکن است خفیف یا شدید باشد. ممکن است به ناگهان و بدنبال یک فشار ناگهانی به کمر ایجاد شود و یا ممکن است به تدریج و در طی سالیان براثر وارد شدن فشارهای خفیف ولی مداوم ایجاد شود. معمولاً با افزایش سن این پارگی ها بتدریج در همه انسان ها بوجود میاید. این جزئی از روند پیری است. در بعضی ها این پارگی ها ممکن است بدون علامت و بدون درد باشد.

 11. هرنی دیسک Disk herniation : هرنی دیسک بین مهره ای یا دررفتن دیسک. در این وضعیت پارگی قسمت حلقوی محیطی دیسک ( آنولوس فیبروزوس) شدید بوده و قسمت مرکزی ( نوکلئوس پولپوزوس) از بین شکاف پارگی به بیرون راه پیدا میکند. این قسمت بیرون زده را هرنی یا فتق میگویند. مهمترین مشکلی که در فتق دیسک بوجود میاید اینست که قسمت بیرون زده به اعصابی که در حال بیرون آمدن از نخاع و مهره هستند فشار آورده و همین فشار موجب بروز بسیاری مشکلات از جمله درد اندام است. درد در باسن و ران و ساق احساس میشود. به این درد سیاتیک Sciatica میگویند. هرنی یا فتق دیسک معمولاً بعد از فعالیت هایی مانند بلند کردن یا هل دادن جسم سنگین یا خم شدن یا چرخیدن ناگهانی بوجود میاید.

 12. با بالا رفتن سن بتدریج در دیسک بین مهره ای پارگی های خفیف و متعدد بوجود میاید و به مرور دیسک چروکیده و خشکیده و کوچک میشود و قدرت ارتجاعی خود را از دست میدهد. براثر کوچک شدن دیسک ارتفاع آن هم کم شده و در نتیجه مهره ها به هم نزدیکتر میشوند. نزدیک شدن مهره ها موجب سایش مفاصل بین مهره ای به یکدیگر میشود که ایجاد سائیدگی و در نتیجه درد و خشکی میکن1

 13. بر اثر ضعیف شدن یا پاره شدن لیگامان هایی که در اطراف مهره قرار گرفته اند، مهره به سمت جلو میلغزد. این حرکت نامناسب مهره را اسپوندیلولیستزی مینامند و ممکن است روی اعصاب نخاع فشار وارد کنند.

 14. در این عارضه کانال نخاعی تنگ میشود و فضا برای نخاع کم شده و در نتیجه به آن فشار وارد میشود. تنگی کانال نخاعی معمولاً به علت استخوان های اضافه ایست که در اطراف زوائد مهره و مفاصل بین مهره ای به تدریج و با افزایش سن ایجاد میشود. ممکن است لیگامان های اطراف مهره هم بتدریج و با افزایش سن کلفت شده و موجب تنگ شدن کانال نخاعی شوند.

 15. اسکولیوز یا انحراف جانبی ستون مهره عارضه ایست که معمولا در سنین نوجوانی بوجود میاید. این عارضه ممکن است موجب کمردرد و حتی فشار به اعصاب کمری و سیاتیک شود.

 16. بسیاری عوامل دیگر هم میتوانند کمردرد ایجاد کنند ولی شیوع آنها کم است. این علل به اختصار عبارتند از :

  • تومورهای نخاع یا تومورهای خوش خیم یا بدخیم یا متاستاتیک مهره ها
  • شکستگی مهره
  • پوکی استخوان
  • روماتیسم مانند اسپوندیلیت انکیلوزان
  • عوامل روانی مانند هیستری یا تمارض
  • بیماری های مفصل ران یا التهاب مفصل ساکروایلیاک در لگن
  • بیماری های زنان مانند تومور ها یا عفونت های رحم یا اندومتریوز
  • بیماری های پروستات
  • بیماری های کلیه مانند عفونت یا سنگ دستگاه ادراری
  • مشکلات دستگاه گوارش مانند پارگی زخم معده یا پانکراتیت
  • انسداد یا آنوریسم آئورت یا شریان های لگن
  • بیماری های عفونی عمومی مانند آنفلوانزا، حصبه و تب مالت
  • عفونت های مهره.

 17. فهرست مقالات مرتبط
  بسته به اینکه علت کمر درد چیست و چه مدت طول کشیده است درمان آن متفاوت است. کمردرد بندرت نیاز به جراحی دارد حتی اگر علت آن هرنی دیسک باشد. اگر یکبار کمردرد گرفته اید احتمال آن هست که باز هم بگیرید. پس گرچه درمان کمردرد مهم است ولی مهم تر از آن مدیریت Management آن است. باید یاد بگیرید چگونه مانع از بروز مجدد کمردرد شوید. مهم ترین روش های پیشگیری از بروز کمردرد اینست که عضلات کمر و شکم خود را قوی نگه دارید، خوب بایستید، یاد بگیرید که چطور زندگی کنید و چگونه استرس را مهار کنید

 18. کمردرد حاد به کمردردی میگویند که از شروع آن کمتر از سه ماه گذشته است. علت عمده این کمردرد ها وارد آمدن فشار زیاد به قسمت های پایینی ستون فقرات است. کارهایی مانند بلند کردن یا هل دادن اجسام سنگین، حرکات نا متعادل و چرخشی ستون مهره یا انجام ورزش های جدید بدون داشتن آمادگی میتوانند موجب کمردرد حاد شود.
  البته علل دیگری مانند شکستگی های مهره، عفونت یا تومور های مهره هم میتوانند موجب کمردرد حاد شوند ولی شیوع آنها کمتر بوده و درمان آنها در قسمت های دیگر بررسی شده است.

 19. اکثر کمردردهای حاد در عرض چند هفته خوب میشوند.

 20. اگر درد شما تازه شروع شده است بهترین راه درمان مصرف دارو است. استفاده از استامینوفن، بروفن یا ناپروکسن یا دیگر داروهای ضد التهابی مفیدند. از داروهای شل کننده عضلانی هم در درمان کمردرد های حاد استفاده میشود. این داروها را روزانه در وعده های منظم مصرف کنید. به کار روزانه خود ادامه بدهید.

 21. اگر درد زیاد است 2-1 روز استراحت کنید ولی نه بیشتر. استراحت بیش از دو روز ممکن است به علت ایجاد مشکلات روحی و به علت کاهش قدرت انقباضی عضلات کمر، درد را بیشتر کند. همچنین با استراحت طولانی مدت خطر لخته شدن خون در ساق پا افزایش میابد پس فرد دچار کمردرد باید هرچه زودتر فعالیت معمول روزانه را شروع کند. برای 2-1 روز در وضعیتی که راحت هستید استراحت کنید. به پشت بخوابید و یک بالشت زیر زانو های خود بگذارید تا کمی خم شوند یا به پهلو بخوابید و یک بالشت بین پاهایتان بگذارید. برای مدت طولانی در یک وضعیت نخوابید. هر 3-2 ساعت حدود 20-10 دقیقه قدم بزنید و دوباره دراز بکشید.

 22. هر 3-2 ساعت یکبار کمر خود را به مدت 20-15 دقیقه گرم کنید. با کیسه آب گرم یا حوله برقی. دوش آب گرم هم مفید است. برای بعضی افراد سرد کردن بهتر از گرم کردن موجب کاهش درد میشود. میتوانید به همین تعداد و مقدار ذکر شده محل درد را سرد کنید و امتحان کنید که آیا سرد کردن موضع برای شما مفید است یا خیر. معمولا وقتی بعد از یک فعالیت بدنی شدید کمردرد ایجاد میشود در چند روز اول سرد کردن محل درد مفید است و بعد از گذشت چند روز ممکن است گرما مفیدتر باشد.

 23. بستن کمر با هر چیزی که بتواند کمر را گرم نگه دارد مفید است. میتوانید برای چند روز از یک کمربند طبی استفاده کنید و یا حتی یک شال به دور کمر خود ببندید.

 24. کمر درد مزمن به کمردردی میگویند که از شروع آن بیش از سه ماه گذشته است.
  مهمترین روش درمان کمردرد های مزمن عبارتست از

  تقویت عضلات کمر با استفاده از نرمش های خاص طبی

  تغییر روش زندگی : به این معنی که باید یاد بگیریم چگونه بایستیم، بنشینیم، چگونه اجسام را بلند کنیم، چگونه رانندگی کنیم و …

  گرم نگه داشتن کمر با پوشیدن لبای گرم یا بستن یک شال به دور کمر

  استفاده از دارو : درد مزمن ایجاد بیخوابی و بی تحرکی میکند و متعاقب آن فرد تحریک پذیر و مضطرب و دچار افسردگی میشود. بوجود آمدن این حالت عصبی درد را بیشتر میکند. این یک سیکل معیوب است که موجب تشدید خودش شده و برای درمان باید شکسته شود. درد هم روی بدن و هم روی ذهن تاثیر میگذارد پس باید با روش های کنترل استرس و مشاوره روانشناسی وضعیت را بهتر کرد.

 25. روش های دیگری هم برای درمان کمردرد وجود دارد که ممکن است در صورت ناموفق بودن درمان های ذکر شده پزشک معالج از آنها استفاده کند. این روش ها تاثیر ثابت و قابل اطمینانی در همه افراد ندارند. به زبان دیگر ممکن است در یک فرد تاثیر خوبی داشته باشند و در فرد دیگر بیفایده باشند. این روش ها عبارتند از استفاده از مانیپولاسیون کمر، طب سوزنی، بیوفیدبک، کشش، TENS و اولتراسوند.

 26. روش های دیگری هم برای درمان کمردرد وجود دارد که ممکن است در صورت ناموفق بودن درمان های ذکر شده پزشک معالج از آنها استفاده کند. این روش ها تاثیر ثابت و قابل اطمینانی در همه افراد ندارند. به زبان دیگر ممکن است در یک فرد تاثیر خوبی داشته باشند و در فرد دیگر بیفایده باشند. این روش ها عبارتند از استفاده از مانیپولاسیون کمر، طب سوزنی، بیوفیدبک، کشش، TENS و اولتراسوند.

 27. کمر درد که برای عده زیادی از مردم هم اتفاق می افتد ناشی از گرفتگی عضلات کمر و فشار به ستون فقرات است، این درد اغلب با سیاتیک همراه است .راه های زیادی برای درمان کمر درد وجود دارد و اگر هیچ یک از این کارها موثر نباشد باید اقدام به جراحی کرد.

 28. درد ممکن است مداوم باشد، یا تنها زمانی رخ دهد که بدن در وضعیت خاصی قرار گیرد. امکان دارد درد با سرفه یا عطسه ، خم شدن ، یا چرخاندن بدن بدتر شود.

 29. خشکی و انعطاف پذیری کمر, فعالیت بدنی همراه با فشار یا بلندکردن جسم سنگین, ضربه یا سقوط شدید, مشکلات ستون فقرات در کمر, عفونت ها, دیسک کمر, مشکل در عصب, پوکی استخوان, تومورها, اسپوندیلوز (خشک و انعطاف ناپذیر شدن ستون فقرات ), مشکل مادرزادی در کمر, زایمان, توجه داشته باشید که اغلب علت واضحی وجود ندارد.

 30. عللی که باعث ایجاد کمر درد می شوند شامل:

  بلند کردن وزنه های سنگین به شکلی نا مناسب

  فعالیت های سنگین ناگهانی

  پرت شدن از بلندی، تصادف، ورزش های حرفه ای یا سنگین

  وضعیت بد هنگام خوابیدن یا لمیدن

  بد نشستن و بد ایستادن

  طولانی خم شدن به سمت جلو

  نگه داشتن گوشی تلفن با شانه (کسانیکه به خاطر شغلشان این کار را هر روز و طولانی مدت انجام می دهند.)

  حمل کیف یا کوله سنگین وزن یا به مدت طولانی

  کشیدگی و صدمه دیدن عضلات کمر

  شکستگی ستون فقرات

  سرطان ستون فقرات

  سیاتیک

  فتق دیسک

  تنگی کانال نخاعی

  انواع آرتروز

  شرایط فیزیکی که می توانند منجر به کمر درد شوند عبارتند از:

  ضعف عضلانی

  اضافه وزن

  بارداری

 31. عوامل افزایش دهنده خطر

  عوامل خطر بیومکانیک

  شغل های مستلزم پشت میز نشینی

  باغبانی و سایر کارهای مشابه (مزرعه داری و غیره )

  شرکت در فعالیت های ورزشی و نرمشی ، به خصوص اگر به طور نامنظم باشد.

 32. آزمایشات تشخیصی ممکن است شامل آزمایش خون برای بررسی وجود بیماری زمینه ساز، عکس ساده از ستون فقرات ، سی تی اسکن ، یا ام .آر.آی باشند.

 33. از تشک سفت استفاده کنید (در صورت لزوم ، یک تخته زیر تشک خود بگذارید).

 34. گذاشتن کیسه یخ یا انجام ماساژ سرد، یا گذاشتن حوله گرم یا شیشه آب گرم ، روی ناحیه ای که درد دارد.

 35. بیمار باید چند روز در منزل استراحت کند. البته استراحت بیش از دو روز ممکن است به علت ایجاد مشکلات روحی و به علت کاهش قدرت انقباضی عضلات کمر، درد را بیشتر کند. همچنین با استراحت طولانی مدت، خطر لخته شدن خون در ساق پا افزایش میابد پس فرد دچار کمردرد باید هرچه زودتر فعالیت معمول روزانه را شروع کند.

 36. استراحت در رختخواب به مدت طولانی تر بستگی به شدت بیماری دارد. تحقیقات اخیر نشان داده اند که برای مشکلات کمر، فعال ماندن بهتر از استراحت طولانی مدت در رختخواب است . برای 2-1 روز در وضعیتی که راحت هستید استراحت کنید. به پشت بخوابید و یک بالشت زیر زانو های خود بگذارید تا کمی خم شوند یا به پهلو بخوابید و یک بالشت بین پاهایتان بگذارید. برای مدت طولانی در یک وضعیت نخوابید. هر 3-2 ساعت حدود 20-10 دقیقه قدم بزنید و دوباره دراز بکشید.

 37. هر 3-2 ساعت یکبار کمرتان را به مدت 20-15 دقیقه گرم کنید. با کیسه آب گرم یا حوله برقی. دوش آب گرم هم مفید است. برای بعضی افراد سرد کردن بهتر از گرم کردن موجب کاهش درد میشود. میتوانید به همین تعداد و مقدار ذکر شده محل درد را سرد کنید و امتحان کنید که آیا سرد کردن موضع برای شما مفید است یا خیر. معمولا وقتی بعد از یک فعالیت بدنی شدید کمردرد ایجاد میشود در چند روز اول سرد کردن محل درد مفید است و بعد از گذشت چند روز ممکن است گرما مفیدتر باشد.

 38. پزشک معالج از داروهای ضد التهاب مانند بروفن یا سلکسیب و از داروهای شل کننده عضلانی برای کاهش درد استفاده میکند. گاهی اوقات لازم میشود پزشک معالج علائم بیماری را با تزریق کورتیکوستروئید در کمر شما کاهش دهد. این کار معمولاً در صورتی انجام میشود که بعد از گذشت شش هفته از انجام اقدامات ذکر شده قبلی مشکلات بیمار همچنان باقی باشد. تزریق معمولاً در نیمی از موارد موفق است.

 39. داروهایی مثل آسپیرین یا استامینوفن برای رفع دردهای خفیف ،امکان دارد داروی ضددرد قوی تر یا شل کننده عضلانی تجویز شود.

 40. توجه :داروها باعث تسریع التیام ضایعه نمی شوند. آنها فقط به کاهش علایم کمک کنند.

 41. متخصص فیزیوتراپ با اقداماتی نظیر گرم کردن، تحریک الکتریکی، استفاده از میدان های الکتریکی، کشش و دیگر تمهیدات، میتواند درد بیمار را کاهش دهد.

 42. بعد از کاهش علائم بیماری زیر نظر فیزیوتراپ شما نرمش های کششی و تقویتی را یاد خواهید گرفت و انجام خواهید دارد که تاثیر بسیار مهمی در درمان قطعی شما دارند. بدون انجام این نرمش ها درمان شما ناقص بوده و عارضه ممکن است بزودی عود کند. این نرمش ها باید هرچه زودتر بعد از فروکش کردن درد حاد شروع شوند.

 43. کمردرد (به انگلیسی: Low Back Pain) مشکل و شکایت شایعی است که بسیاری از افراد در طول زندگی با آن روبرو می‌شوند. آمار نشان می‌دهد که ۸۰٪ از افراد در دوران زندگی خود حداقل یک مرتبه به علت کمردرد به پزشک مراجعه کرده‌اند.[۱] اگرچه علت کمردرد در بسیاری از بیماران ازطریق شکایت بیمار، آزمونهای بالینی و آزمایشگاهی و همچنین بخش تصویر برداری پزشکی قابل شناسایی است، ولی به دلیل شایع بودن دردهای ناحیه کمر و عوامل مختلفی که در ایجاد آن نقش دارند، تشخیص علت اصلی به وجود آورنده کمردرد مشکل است.

 44. اگر کمر درد دارید و این علائم را مشاهده می کنید. با یک پزشک مشورت نمایید:

  احساس کرختی یا به سختی حرکت دادن دست و پا

  اگر مشکلاتی در کنترل ادرار خود دارید یا بی نظمی هایی مشاهده می کنید

  اگر تب و سر درد دارید و در حال پیشروی است

  اگر سن شما بیش از 60 سال است و به مدت طئلانی استروید مصرف کرده اید

  اگر در دست چپ یا سینه احساس درد دارید.

  حامله هستید

  پس از 72 ساعت و انجام خود درمانی بهبودی حاصل نشد

  اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان دچار درد خفیف در قسمت پایین کمر خود هستید که علی رغم خوددرمانی ، حداقل 4-3 روز است که ادامه دارد.

  اگر کمر درد شدید است یا دوباره عود کرده است .

  اگر دچار علایم جدید و غیرقابل کنترل شده اید. توجه داشته باشید که داروهای مورد استفاده در درمان ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشند.

 45. در ستون فقرات، درصورت ضایعه و درگیرشدن عناصر حساس به درد همانند ماهیچه‌ها و تاندون آنها، رباط‌ها، فاسیا، مفاصل بین مهره‌ای پشتی (مفاصل فاست یا آپوفیزیال)، اعصاب نخاعی و ریشه‌های آنها، عروق خونی و طناب نخاعی به هر دلیلی، احتمال ایجاد درد وجود دارد که ممکن است در همان ناحیه و یا نقاط دورتری به شکل دردهای تیرکشنده احساس گردند.

 46. عوامل مختلفی در ایجاد درد کمر نقش دارند و تقسیم بندی‌های گوناگونی ازنظر مولفان در این ارتباط وجود دارد. سندرم بی تحرکی یکی از مهم ترین عوامل ابتلا به بیماری های مزمن و ناتوانی جسمانی حرکتی از جمله کمر درد به شمار می آید. به نظر پزشکان بیش از 85 درصد علل درد های عضلانی مربوط به بی تحرکی است. صرف نظر از عواملی چون چاقی و نوع شغل، مهمترین علل کمردرد عبارتنداز:

  درد مکانیکیکمر
  درد کمر با منشاء درون وندی
  درد کمر التهابی
  درد به دلیل عفونت
  درد ناشی از تومورها(Tumors)
  درد کمر با منشاء عروقی
  درد کمر با مبدا روانی

  از میان علت‌های فوق، دردهای مکانیکی شایعترین علت کمردرد هستند.

 47. درصد دردهای کمری از نوع مکانیکی است بسیاری از از این اختلالات مکانیکی نیز در قسمت پایین فقرات کمری ایجاد می‌شود. درحقیقت ناحیه کمری-خاجی(Lumbosacral)شایعترین محل دردهای کمری است.

 48. مهمترین علل دردهای مکانیکی ناحیه کمر عبارتنداز:

  کشیدگی عضلانی (Strain)
  پیچ خوردگی (Sprain)ها
  آسیب مفاصل بین مهره‌ای پشتی(Facet Joints)
  فتق دیسک بین مهره‌ای[۱۲]
  لغزش مهره (Spondylolistesis)کمری
  انحراف جانبی ستون فقرات(Scoliosis)
  آرتروز(Osteoarthritis)
  تنگی مجرای نخاعی[۱۳]
  شکستگی‌ها(Fractures)
  دررفتگی‌ها(Dislocation)

 49. گاهی دردهای کمری درارتباط با ساختارهای ستون فقرات نبوده و از بافت‌های دیگری ایجاد می‌گردند که ممکن است مبدا درون وندی داشته باشند. به طورکلی، به دردهایی که به علت ارتباطات عصبی مشترک در دستگاه عصبی مرکزی در ناحیه دیگری غیراز منطقه اصلی خود احساس گردند، درد ارجاعی[۱۴] می‌نامند. بیماری‌های دستگاه گوارش همانند زخم دوازدهه، پانکراتیت و زخم معده ممکن است باعث کمردرد گردند. به همین ترتیب اختلالات دستگاه ادراری همانند سنگ کلیه، مشکلات حالب‌ها، تومور پروستات، پروستاتیت (التهاب پروستات) و بیماری‌های دستگاه تناسلی در خانم‌ها مثل اندومتریوز و تومور رحم نیز می‌توانند باعث ایجاد درد ارجاعی در ناحیه کمر گردند.

 50. برخی از بیماری‌های روماتیسمی که باعث ایجاد پدیده التهابی در بافت‌های بدن می‌گردند، ممکن است عامل کمردرد باشند، که شدت درد و محل آن به نوع بیماری بستگی دارد. دردهای التهابی ناشی از یک بیماری روماتیسمی، به هنگام استراحت افزایش و در زمان‌های فعالیت کاهش می‌یابند (برخلاف درد مکانیکی کمری). در بسیاری از این بیماران به هنگام صبح، درد باعث بیداری فرد می‌گردد که پس از مدتی فعالیت کاهش می‌یابد