فالو ممبر سایتی برای افزایش مشتریان کسب و کار شما

فالو ممبر سایتی برای افزایش مشتریان کسب و کار شما

با فالو ممبر، پیج اینستاگرام شما دیگر یک پیج نیست. یک غول چراغ جادوست که تمام روابط عمومی و تبلیغات را برای مشتریان کسب و کار شما بر عهده می گیرد. همین را …

فروش انواع لرزه گیر

فروش انواع لرزه گیر

فروش انواع لرزه گیر شرکت کوشا سازان پرگاس خلیج فارس ( پرشین گلف) از سال 1381 با هدف تامین و تجهیز کالاهای مورد نیاز در بخش تاسیسات فعالیت خود را آغاز کرده …

راهکارهای طاهاگشت برای بلیط هواپیما کیش ارزان

راهکارهای طاهاگشت برای بلیط هواپیما کیش ارزان

راهکارهای طاهاگشت برای بلیط هواپیما کیش ارزان از جمله شهرها (جزیره های) پر طرفدار داخلی برای تعطیلات به خصوص تعطیلات بهاره جزیره ی کیش در خطه ی جنوبی ایران می باشد. اما …

آشنایی با کاخ آپادانای شوش

آپادانا نام کاخی است که در زمان داریوش کبیر، به دستور وی ساخته شده است و کاخ زمستانی پادشاهان هخامنشی بوده و دارای دیوار ها خشتی و ستون های سنگی است. این کاخ به دستور داریوش کبیر، پادشاه هخامنشی 521 سال قبل از میلاد در شوش بر روی آثار و بقایای عیلامی بنا نهاد شد.

کاخ آپادانای شوش دارای واحد های مختلفی نظیر حرم سرا، کاخ پذیرایی، دروازه و.. است و همچنین دارای سه حیاط میباشد. داخل دیوار های این کاخ با آجر های دارای طرح های سپاه جاویدان، شیر های بالدار و نقش گل نیلوفر زیبا شده اند که بخش های باقی مانده از آنها در موزه های مختلف نگه داری میشوند.

آشنایی با کاخ آپادانای شوش

مساحت کاخ آپادانا به 10434 متر مربع میرسد و یک بار توسط اردشیر دوم تجدید بنا شده است. تالار مرکزی کاخ در ابعاد 58 در 58 متر بوده و 36 ستون در آن به کار رفته است و ارتفاع ستون ها نیز چیزی حدود 20 متر است و ایوان ها هر کدام دارای ستون های 6 تایی هستند.

در سال 1880 میلادی، یک گروه از باستان شناسان فرانسوی این کاخ را از دل خاک بیرون کشیدند و ستون‌ها و سرستون‌ های کاخ را برداشتند و به فرانسه منتقل کردند و امروزه در شوش، فقط چند زیرستون وجود دارد و کاخ به شکل سابقش وجود ندارد. بیشتر اشیا خارج شده، اکنون در موزه لوور فرانسه نگهداری میشوند و به نمایش گذاشته شده اند.

حکومت فرانسه با اخذ امتیاز انحصاری حفاری ‌های باستان شناسی در شوش متمرکز شد. ژاک دمورگان در سال 1897 میلادی با مسئولیت جدیدش وارد شوش شد و برای تامین محلی برای زندگی اعضای هیات باستان ‌شناسی فرانسه و نیز محافظت از اشیایی که کشف میشوند، در مدت شش ماه قلعه ‌ای به سبک معماری اروپای قرون وسطی بر روی تپه بالاترین نقطه شهر بنا کرد.

وی این دژ مستحکم را با آجرهای بر جا مانده از کاخ آپادانا و چغازنبیل و محوطه باستانی هفت تپه بر مبنای نقشه زندان باستیل فرانسه ساخت. یعنی این قلعه به نوعی موزه ای از آجر های دوره های دایلامی، هخامنشی، اشکانی و ساسانی است.

کاخ آپادانا در شهر تاریخی شوش، پایتخت زمستانی داریوش اول بود که تا زمان حمله اسکندر به ایران، شکوه و عظمت خود را حفظ کرد. اکنون چیزی جز یک ویرانه از این کاخ با عظمت بر جا نمانده است که البته هنوز هم سالانه پذیرای گردشگران زیادی از ایران و جهان است.

اگر قصد سفر به شوش را دارید، برای اجاره ویلا و اقامتگاه در این منطقه میتوانید به سایت شبکه بوم گردی به نشانی boomgardi.net مراجعه کنید.

منبع: سرزمین دانلود

آخرین بروز رسانی در : شنبه 7 تیر 1399
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.