در مورد عوارض مصرف گیاه گشنیز و خواص آن در طب سنتی

در مورد عوارض مصرف گیاه گشنیز و خواص آن در طب سنتی

در مورد عوارض مصرف گیاه گشنیز و خواص آن در طب سنتی در مورد عوارض مصرف گیاه گشنیز و خواص آن در طب سنتی در سایت جسارت گشنیز و خواص آن ,گشنیز …

بيماری ای بی چیست؟ علایم و درمان بیماری

بيماری ای بی چیست؟ علایم و درمان بیماری

بيماری ای بی چیست؟ علایم و درمان بیماری بيماری ای بی,بيماري بيماری ای بی,بيماری ای بی در بارداري,علائم بيماری ای بی,درمان بيماری ای بی,درمان بيماری ای بی با طب سوزني,مواد غذايي مناسب …

در مورد خواص بهار نارنج در بارداری و حاملگی و شیر دهی

در مورد خواص بهار نارنج در بارداری و حاملگی و شیر دهی

در مورد خواص بهار نارنج در بارداری و حاملگی و شیر دهی خواص بهار نارنج در بارداری ,خواص عرق بهار نارنج در بارداری,خواص شربت بهار نارنج در بارداری,خواص بهار نارنج در دوران …

پاکسازی بدن

پاکسازی بدن ،پاکسازی بدن در ۳ روز،پاکسازی بدن از بلغم،پاکسازی بدن در طب سنتی،پاکسازی بدن از سموم،پاکسازی بدن از سودا،پاکسازی بدن در فصل بهار،پاکسازی بدن با طب سنتی،پاکسازی بدن از اخلاط،پاکسازی بدن از مواد مخدر،پاکسازی بدن در 3 روز،پاکسازی بدن از خلط بلغم،پاکسازی بدن در طب سنتی روازاده،رژیم پاکسازی بدن در طب سنتی

پاکسازی بدن ،پاکسازی بدن در ۳ روز،پاکسازی بدن از بلغم،پاکسازی بدن در طب سنتی

همانطور که می دانید سموم مختلفی در محیط وجود دارد ، در هوایی که تنفس می کنیم، در غذایی که میخوریم و آبی که می نوشیم ، همه این سموم می توانند در بدن ما جمع شده و تاثیرات مختلفی روی سلامتی ما بگذارند. این مقاله را بخوانید تا بفهمید که چطور این ناپاکی ها را از بین برده و جسمی سالم داشته باشید.در این مطلب از سایت جسارت می خواهیم در مورد پاکسازی بدن صحبت کنیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان را جلب کند.

پاکسازی بدن چیست

سموم و زهرها می توانند در خون ما جمع شوند: بنابراین زهرزدایی یعنی خروج این مواد مضر از جریان خونمان. کبد نقش مهمی در این عملیات ایفا می کند چون کبد است که روی این سموم در خون عملیات انجام می دهد. کلیه ها، روده، پوست، غدد لنفاوی و ریه نیز به تصفیه و از بین بردن سموم کمک می کنند، اما اگر کل سیستم خوب و درست عمل نکند، عملیات تصفیه تاثیرگذار نخواهد بود. به همین دلیل کل بدن در عملیات تصفیه و زهرزدایی شریک هستند.

انواع رژیم پاکسازی بدن

بعضی رژیم های زهرزدایی فقط روی خون و کبد تمرکز می کنند، بعضی دیگـــــر روی کلیه ها، و سایر رژیم ها نیز ممکن است روی روده وشکم، پوست یا ریه کار کند. می توانید برای سلامت کردن کل بدنتان این رژیم ها را با هم ادقام کنید. همه چیز به خودتان بستگی دارد. همانطور که در بالا اشاره شد، می توانید از یک برنامه فشـــرده یک هفته ای استفاده کنید یا اینکه بعضی از این متدهای تصفیه را به برنامه غذایــــی روزانه تان اضافه کنید.

رژیم گیاهی برای پاکسازی بدن

گیاهان بسیاری وجود دارند که بخواهید با آنها رژیم بگیرید. بیشتر این گیاهان به صورت پودر، قرص یا چای وجود دارند. می توانید این مکمل ها را که بیشتر روی شکم و روده تمرکز دارند در فروشکاه های مواد غذایی بیابید. اگرچه می توانید این مکمل ها را در هر زمانی استفاده کنید، اما بهتر است که همراه آن از یک برنامه غذایی سالم نیز استفاده کنید چون در اینصورت موثرتر خواهد بود. درست نیست که در طی استفاده از این مواد زهرزدا از غذاهای ناسالم استفاده کنید.

حمام ها و سونا های پاکسازی بدن

راه های متفاوتی وجود دارد که پوستتان را از ناپاکی ها پاک کنید. سونا ها و حمام های بخار به شما کمک می کند که فلزات سنگین را با عرق کردن دفع کنید. استفاده از محصولات مراقبتی طبیعی پوست که سموم پوست را به خود جذب می کنند نیز می تواند تاثیر زیادی روی سلامتیتان بگذارد. پوستتان را در حالت خشک با لیف های مخصوص پاک کنید و این کمک می کند تا سموم و ناپاکی ها از روزنه های پوست دفع شوند. حمام های زهرزدایی نیز بسیار خوب می باشد. یکبار در هفته در طی یک برنامه زهرزدایی از این حمام ها نیز استفاده کنید و بعد از اتمام برنامه ماهی یکبار این کار را ادامه دهید. ½ فنجان جوش شیرین یا نمک دریا در آب حمامتان بریزید، و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در این آب بخوابید و بعد پوستتان را به آرامی با یک صابون طبیعی و لیف بمالید. سیاهی آب به خاطر دفع فلزات سنگین — مرکوری و سلنیوم — از پوستتان است.

نقش آنتی اکسیدان ها در پاکسازی بدن

آنتی اکسیدان ها مثل ویتامینC، A و E برای زهرزدایی بسیار ضروری هستند چون به خنثی کردن رادیکال های آزاد که باعث خرابی سلول ها میشود کمک می کنند. به ویژه ویتامین C بسیار مهم است چون به ساختن ماده ای به نام گلوتاتیون کمک می کند که باعث دفع سموم می شود. نه تنها این آنتی اکسیدان ها برای سلامتی عمومی ما موثر هستند، بلکه عملکرد کبد و اعضاء دیگر بدن که در عملیات زهرزدایی موثر هستند را بهتر می کند. آنتی اکسیدانها را می توانیم در مواد غذایی مثل پرتقال و انبه (ویتامین C)، تخم مرغ، شیر و جگر (ویتامین A)، و غلات و بادام (ویتامین E) بیابیم. هرچند استفاده آنها به صورت قرص آسان تر خواهد بود.

پاکسازی بدن با روش لیموناد

۱- روش لیموناد را امتحان کنید.پاکسازی لیموناد که همچنین به عنوان “پاکسازی اصلی” نام برده می شود، به لطف حمایت افراد مشهور، محبوب ترین روش است. روش لیموناد شامل: یک لیوان آب، عصاره لیمو، شهد چوب افرا و فلفل قرمز است که به مدت ۳ تا ۱۰ روز باید آن را استفاده کنید. لیموناد، به جریان سازی بدن کمک می کند و همچنین باعث کاهش وزن نیز می شود. برای درست کردن یک لیوان لیموناد، ۴ قاشق سوپ خوری لیموی تازه را با نصف قاشق فلفل قرمز و نصف قاشق شهد چوب افرا، در ۱۰ انس آب مخلوط کنید. در طول روز ۴ یا ۵ لیوان از آن مصرف کنید آگاه باشید که بیشتر متخصصان پزشکی این روش را به عنوان یک روشی برای کم کردن کالری و ساختن مواد مغذی در بدن توصیه نمی کنند و حتی ممکن است تاثیرات منفی ای برروی سلامت ایجاد کند. همچنین این روش به طور علمی و موثر برای سم زدایی بدن ثابت نشده است.

پاکسازی بدن با روش آب نمک

اگر آن روش های دیگر برایتان لذت بخش نیست، آب نمک، یکی دیگر از روش های محبوب است. نمک، به طور طبیعی ضدعفونی کننده است و به طور موثر سم زدایی می کند. درحقیقت، این فرآیند خیلی موثری است که معمولا از دیگر روش های پرهزینه مناسب تر است. این جریان با خوردن یک لیوان آب نمک با شکم خالی و صبر کردن به مدت یک یا دوساعت انجام می گیرد که راهی برای پاکسازی روده ها و سم زدایی است. برای درست کردن این محلول، دوقاشق سوپ خوری از نمک بدون یود و خام را در یک چهارم لیوان آب تصفیه شده و ولرم حل کنید. این محلول را تا جایی که می توانید ناشتا بنوشید تا اثربهتری داشته باشد. سپس برای ۳۰ دقیقه، به سمت راست بدن دراز بکشید. اینکار کمک می کند تا نمک سریع تر عمل کند. با این وجود ممکن است احساس پر شدن روده ها را داشته باشید، پس ازنزدیکی توالت به خود مطمئن شوید. بدانید که اسهال و گاهی وقت ها استفراغ، غیر طبیعی نیست و نشانه های نرمال بودن است که بعد از یک یا دوساعت برطرف می شود. آب نمک، برای افرادی که مشکل گوارش یا کلیه دارند، توصیه نمی شود. اگر برای این روش نگران هستید، با دکتر خود مشورت کنید.

پاکسازی بدن با ترک سیگار

سیگار کشیدن، یکی از راه های وارد کردن سم به بدن است. جدا از نیکوتین، تمامی مارک های سیگار حدود ۴۰۰۰ سم شیمیایی در خود دارند. حتی بعد از ترک سیگار، سم به مدت زیادی در بدن می ماند. برای همین، اگر می خواهید پاکسازی بدن را انجام دهید، ترک سیگار باید اولین قدم در این راه باشد. اگرچه بدن خود به خود سم زدایی می کند، می توانید سرعت فرایند را با نوشیدن زیاد آب، خوردن غذاهای سالم، پرفیبر و ورزش کردن، افزایش دهید.

آشنایی با مضرات سیگار کشیدن و قلیان برای خانمها و اطرافیان

پاکسازی بدن با ماساژ

یک راه جدید! یک ماساژ خوب می تواند درصد زیادی از سم را از بدن خارج کند، اگر خیلی حرفه ای انجام شود. ماساژ باید بر روی نقاط بین ماهیچه ها، جایی که سم ها وجود دارند انجام شود. ماساژ عمیق تر باعث از بین رفتن سم بیشتر از بدن می شود. مطمئن شوید که برای اینکار پیش یک متخصص می روید. به یاد داشته باشید که نوشیدن زیاد آب بعد ماساژ، فرایند پاکسازی را بیشتر می کند.

پاکسازی بدن با طب سوزنی

یک درمان کلی نگر است که با احتیاجات پوست و فشار های وارده بر آن، به پاکسازی کمک می کند. طب سوزنی با فشار بر قسمت هایی از بدن که سم را در خود جمع کرده اند، به عمل دفع سم ها کمک می کند. سم آزاد می شود و خود به خود، دفع می شوند. اگرچه به همین صورت که گفته می شود نیست، طب سوزنی می تواند یک روش آرام کننده باشد که خیلی از مردم، آنرا برای نگهداری سینوس و مشکلات بارداری موثر یافته اند. مطئن شوید که پیش یک متخصص طب سوزنی می روید، چرا که طب سوزنی اگر بدون تخصص باشد، خطرناک است.

پاکسازی بدن با خواب بیشتر

اگرچه این به پاکسازی بدن کمک چندانی نمی کند، اما خوابیدن فعالیت های بدن را بهبود می بخشد و بر روی یک زندگی سالم و شاد تاثیر می گذارد. بعد از استرس های روزانه، بدن نیازمند به ریکاوری و دوباره سازی است که با خواب به دست می آید. ۷-۸ ساعت خواب شبانه، توصیه پزشکان است که بدن را برای روز بعد آماده می سازد و به شما برای ورزش و دیگر فعالیت های روزانه انرژی می دهد. خوابیدن، همچنین به سیستم دفاعی بدن کمک می کند که بدون آن بدن برای دفع ویروس ها و باکتری ها و سم ها ناتوان است. افرادی که خواب کم دارند، در معرض بیماری هایی چون: بیماری قلبی، بیماری کلیوی، فشار خون، دیابت و چاقی اند.

پاکسازی بدن با مراقبت از استرس

استرس می تواند سلامت را به خطر بیاندازد، چرا که هورمون های خوب را دفع می سازد و از فعالیت بدن جلوگیری می کند. بدون این هورمون های خوب، بدن شروع به سم سازی می کند که باعث می شود احساس خستگی و افسردگی کنید و بدن رو به اضافه وزن می رود و یک سبک زندگی ناسالم را دنبال می کند. درجه استرس خود را به کمترین حد برسانید، می توانید بدنتان را به کاهش هورمون های خوب تشویق کنید و بدن را از سم ها پاک کنید وزندگی خود را شادتر و سالم تر کنید. یوگا و مدیتیشن، بهترین راه برای افرادی است که با مشغله های روزانه خواهان کاهش استرس خود هستند. با تمرکز بر روی تنفس خود، مغز را پاکسازی می کنید که بر روی بدن تاثیر مثبتی دارد.

رازیانه برای پاکسازی بدن

رازیانه حاوی ترکیبی شیمیایی به نام «آتنول» است که سم‌زدای کبد و معده محسوب می‌شود. این ترکیب باعث دفع سموم بدن از طریق مجاری ادرار و روده‌ها می‌شود. رازیانه ضدنفخ است و به همین دلیل نیز باعث صاف‌شدن شکم می‌شود. کافی است یک قاشق چایخوری رازیانه خشک را در آب جوش بریزید و به مدت ده دقیقه دم کنید. بعد از هر وعده غذایی از این دم‌کرده میل کنید.

خواص و مضرات بادیان رومی در بارداری و لاغری چیست

بادیان برای پاکسازی بدن

این گیاه را آنیسون، رازیانه رومی و زیره رومی نیز می‌نامند. اگر در هضم غذا مشکل دارید یا به نفخ و گاز معده مبتلایید، به بادیان رومی اعتماد کنید. وقتی غذاهای سنگین و پرچرب می‌خورید کبد تا ساعت‌ها بعد از صرف غذا به زحمت می‌افتد تا این چربی‌ها را تجزیه کند. این گیاه نیز حاوی آتنول است که ضداسپاسم و بادشکن است و به هضم راحت غذا و رفع مشکلات گوارشی کمک می‌کند. معمولا در عطاری‌ها کیسه‌های حاوی این گیاه موجود است که می‌توانید مانند چای کیسه‌ای آنها را دم کنید و بنوشید. توصیه می‌شود این دمنوش را بعد از هر وعده غذایی میل کنید.
پاکسازی بدن ،پاکسازی بدن در ۳ روز،پاکسازی بدن از بلغم،پاکسازی بدن در طب سنتی

عملکرد برنامه پاکسازی بدن

می‌توانید یک برنامه دقیق و فشرده سه تا هفت روزه را انتخاب کنید (یا حتی طولانی تر، اما این نوع برنامه پیشنهاد نمی شود چون ممکن است سلامتیتان به خطر بیفتد). یا اینکه فقط مکمل های غذایی جدیدی به برنامه غذایی روزانه تان اضافه کنید. اگر بخواهید می توانید هر دو این تکنیک ها را با هم ادقام کنید. برنامه سه تا هفت روزه زهرزدایی می تواند برای هر انسانی یک بار در سال بسیار مفید باشد. به خصوص اگر دچار خستگی ، ناراحتی های پوستی، آلرژی، حرکت های نا متعارف شکمی، عفونت های کم، سختی در تمرکز یا هر ناراحتی ضعیف دیگری باشید یکبار آن را امتحان کنید.

برنامه پاکسازی بدن برای چه کسانی الزامی است

هرچند که برنامه های زهرزدایی برای هر فرد سالمی هم می تواند مفید باشد، اما نباید خیلی از این برنامه ها استفاده کرد. اگر مبتلا به یک بیماری مزمن و ویروسی مثل سرطان یا سل یا هر بیماری جدی دیگری هستید، قبل از شروع چنین برنامه ای باید با پزشک مشورت کنید. همچنین، اگر دچار سردرد، حالت تهوع و استفراغ شدید نشاندهنده این است که این برنامه خیلی سریع انجام شده است و بدنتان نمی تواند سموم را به این سرعت از بین ببرد. در این حالت، برنامه زهرزدایی را کاملاً قطع کنید تا این علائم از بین برود.

رژیم آبمیوه برای پاکسازی بدن

نوشیدن آب سبزیجات، آب میوه های تازه و آب به مدت سه تا هفت روز کاملاً سموم و زهرها را از بدنتان دفع می کند، در حالیکه بدنتان را نیز از انواع ویتامینها، مواد مغذی، مواد معدنی و آنزیم های مورد نیاز غنی می کند. اما این کار را به مدت زیاد انجام ندهید و در طول یک هفته کاری این رژیم را شروع نکنید چون ممکن است برای انجام کارهایتان انرژی لازم را نداشته باشید. هنگام مسافرت بهترین زمان برای انجام این کار است و اگر احساس کردید که خیلی ضعیف شده اید، زمانش رسیده است که رژیم را قطع کنید.

پاکسازی روده و شکم

سمومی که در کبد رویشان کار شده است برای دفع به سمت روده می روند. بنابراین پاک کردن روده بسیار روی سلامتی موثر است. بهترین راه شروع یک برنامه غذایی پر فیبر که شامل مقدار زیادی میوه تازه و سبزیجات باشد است. همچنین محرکات گیاهی زیادی برای روده وجود دارد که از نظر قدرت درجات مختلفی دارند. اما آگاه باشید: افراد نسبت به گیاهان مختلف واکنش های مختلفی دارند. بنابراین ابتدا مقدار کمی از آن گیاه را استفاده کرده تا بفهمید نسبت به آن حساسیت دارید یا خیر. و به خاطر داشته باشید که این گیاهان را باید به صورت دوره ای استفاده کنید چون اعتیادزا هستند.

نقش آنزیم ها در پاکسازی بدن

آنزیم ها در هر برنامه زهرزدایی بسیار مهم هستند و یکی از مهمترین عوامل برای به دست آوردن سلامت عمومی بدن هستند. اگرچه در مکمل های غذایی یافت می شوند، اما بهترین مقالات پزشکی و بهداشتی – آنزیم ها میوه ها و سبزیجات نارس است. برای گرفتن بهترین نتیجه، این میوه ها و سبزیجات را بین وعده های غذایی بخورید تا مستقیماً به سمت خون رفته و درگیر مراحل گوارش غذا نشوند. آنزیم ها همچنین به پاک کردن روده و قوی تر کردن آن نیز کمک می کند.

همه چیز در مورد “آنزیم” و انواع آنزیم

پاکسازی بدن با روش سیب و زنجبیل

این روش از روش لیموناد کم تاثیر گذارتر است، و فقط برای اینکار به یک روز در هفته نیاز است و ممکن است کمی نیاز به اسنک های قوی مانند: سیب و زنجبیل یا مقداری دانه های پسیلیوم، که یکی از فیبرهای خوراکی است داشته باشید که به طور موثر برای بکار گیری مواد غذایی مناسب است و جریان سم زدایی را آسان تر می کند. برای درست کردن این شربت، ۸ انس سیب تازه یا عمل آوری شده را با ۱ قاشق سوپ خوری زنجبیل و ۱ قاشق پسیلیوم مخلوط کنید. با قاشق خوب هم بزنید یا با سرعت کم با مخلوط کن، مخلوط کنید. بعد از نوشیدن این شربت، باید درطول روز مقدار زیادی آب بنوشید واینکار باعث کمک به دستگاه گوارش می شود. این روش نیز به طور موثر برای سم زدایی توصیه نشده است.

مضرات و خواص سیب در لاغری و بدنسازی و در دوران بارداری

فواید و خواص زنجبیل برای سرماخوردگی و دیابت و فشار خون

پاکسازی بدن با روش پاکسازی سبز

نوشیدن این معجون، یک راه عالی و طبیعی برای پاکسازی بدن است که شما را از دریافت مواد غذایی محروم نمی کند. تمام چیزی که نیاز دارید این است که یک وعده غذایی خود را با این نوشیدنی جایگزین کنید تا برروی گوارش تاثیر مفیدی بگذارد. یک فنجان کلم (بدون ساقه)، یک سیب درشت، یک موز رسیده و نصف فنجان جعفری تازه را در مخلوط کن، مخلوط کنید. مخلوط کنید تا روان شوند، اگرلازم بود، مقداری آب مخلوط کنید تا غلظتش کم شود.

رژیم غذایی پاکسازی بدن

۱- آب، زیاد بنوشید.اگر می خواهید به طور طبیعی سم زدایی کنید، باید میزان آب دریافتی خود را افزایش دهید. حداقل ۸ لیوان یا ۲ چهارم آب باید در طول روز بنوشید. می توانید با نوشیدن یک لیوان آب ناشتا و بعد از هربار خوردن اسنک در طول روز، میزان آب دریافتی خود را افزایش دهید. می توانید میوه ها و سبزیجاتی بخورید که دارای آب زیادی هستند مانند: هندوانه، توت فرنگی، خیار و گوجه. آب با کمک کردن به عملکرد روده ها و کلیه برای سم زدایی مناسب است. آب، مس را در رگ ها نگه داری می کند و تصفیه و پاکسازی می کند چراکه مس دارای خاصیت آنتی باکتریال است. ۲- فیبر بیشتری بخورید.فیبر، درصدر مواد غذایی برای بهتر کردن عمل گوارش و یک را عالی طبیعی برای پاکسازی بدن است. خوردن زیاد فیبر، به بدن کمک می کند که خود سم زدایی، فساد زدایی و دیگر مواد مضرر کند و عمل گوارش بهتر کند. خوردن زیاد فیبر، باعث می شود که بدن به سم زدایی مشغول شود و روده ها را پاکسازی می کند و به شما احساس سبکی و سلامتی تا احساس پف کردن و نفخ می دهد. بهترین منبع فیبر طبیعی شامل: غلات، پاستا و برنج، میوه ها و سبزیجات(مخصوصا با پوست)، لوبیا، عدس، بادام، می شود. ۳- از مصرف کافئین و الکل خودداری کنید.در هنگام پاکسازی، باید تا جایی که می توانید از الکل و کافئین دوری کنید. سم های موجود در الکل و کافئین، می تواند به عملکرد جگر و کلیه آسیب برساند که باعث جلوگیری بدن از پاکسازی می شود و هنگامی که بدن نتواند خود پاکسازی را انجام دهد، باعث به وجود آمدن بیماری های جدی مانند: دیابت و چاقی می شود. قهوه، معمولا سموم را افزایش می دهد، می تواند باعث کم آبی بدن شود و هیچ نوع فایده ی آشکار برروی سلامت بدن ندارد. اگر به کافئین برای داشتن انرژی در طول روز نیاز دارید، چای سبز گزینه بهتری خواهد بود، چراکه دارای کافئین کمتری است و ضد اکسید کننده است. الکل، یا مایعات تلخ مانند: ویسکی، شراب سرخ و عرق، سم بدن را افزایش می دهند و باعث تخمیرزایی می شود. براین اساس، الکل نیز باعث سم که به عنوان اکسیده شدن شناخته اند هنگام متابولیسم سازی بدن، می شود. ۴- کربوهیدرات مصرفی خود را کم کنید.کربوهیدرات های ساده ای چون: برنج سفید، نان و پاستا معمولا از مواد غذایی و ویتامین و دیگر موادی که برای بدن لازم هستند، تهی اند. بله ممکن است به شما احساس سیر بودن بدهند، اما این احساس پری غلط است و سپس باعث افزایش قند خون می شوند که این برای میزان انرژی و سلامتی بد است. براین اساس، کربوهیدرات، فقط نگهدارنده است که می تواند بدن را به سمت جمع آوری سم، پیش ببرد. برای حل کردن این مشکل، غذاهای پرفیبر و غلات، کربوهیدرات مرکب مانند: غذاهایی که با سبزیجات درست می شوند، سیب زمینی، غلات، حبوبات، برنج قهوه ای و بقولات استفاده کنید. کربوهیدرات مرکب برای عملکرد دستگاه گوارش مفید اند و کمک به جلوگیری از فاسد شدن و بدن را از سم های دیگر کربوهیدرات های ساده پاک می سازد. ۵- غذاهای کامل بخورید.اگرچه باید غذاهای عمل آوری مصرفی خود را کاهش دهید، همچنین تا می توانید باید غذاهای کامل بخورید. غذاهایی هستند که برای سلامتی مفید اند که به بدن برای عمل پاکسازی کمک می کنند. ۴ عدد از بیشترین غذاهای موثردر پایین گفته می شود اما همچنین دیگر مواد عبارت اند از: سیب، شاهی آبی، کرفس، شاه توت، جوانه بروکلی، هویج، عنبه هندی و برنج وحشی. سیر: سیر دارای بیشترین مقدار سلامت است، شاید بیشترین توانایی آن را می توان به کمک کردن به افزایش عملکرد جگر که آنزیم سازی برای پاکسازی بدن است، نام برد. همچنین دارای موادی چون آلیسین و سلنیوم است که باعث پاکسازی جگر می شوند. چغندر: چغندرهای روشن و قرمز، عمل پاکسازی را افزایش می دهند. چغندر دارای خواص ضد مسمومیت، ضد اکسیده شدن و ضد فساد است که به رنگدانه های بستگی دارد. درنظر داشته باشید که این خواص با پخته شدن از بین می روند، پس تا جایی که می توانید خام مصرف کنید. کلم: دارای بیشترین خاصیت برای پاکسازی در بین سبزیجات است. کلم، علاوه بر دیگر سبزیجات مانند گل کلم، دارای خاصیت قلیایی است که شکر و دیگر سم ها را قبل از خارج شدن از بدن، خنثی می کند. با این روش، کلم به جریان خون کمک می کند و قلیایی شدن را کاهش می دهد. لیمو: علاوه بر دیگر مرکبات مانند: گریپ فروت و لیمو ترش، بیشترین پاکسازی را انجام می دهد. برای همین است که لیمو در همه معجون های پاکسازی بکار برده می شود. سیتریک اسید داخل لیمو، سم های بدن را دفع می سازد، و اجازه می دهد که از بدن به طریق اوره خارج شوند. مقداری شربت لیمو را ناشتا بخورید یا کمی گریپ فروت به همراه صبحانه میل کنید. ۶- چای های گیاهی بنوشید.چای گیاهی، بهترین راه برای افزایش مایعات بدن است، هنگامی که از طبیعت و دیگر گیاهان فایده می گیرید. بعضی از انواع چای های گیاهی شامل: چای قاصدک: عملکرد مثانه، کلیه و جگر را افزایش می دهد و همچنین کمبود آب را کنترل می کند و به پاکسازی مواد مضر بدن کمک می کند. همچنین دارای تاثیر برروی قند خون است و به سیستم دفاعی بدن کمک می کند. این چای را می توانید از تمام مغازه های مواد غذایی تهیه کنید یا می توانید خودتان مقداری قاصدک را در آب بجوشانید. چای شیرین بیان: این چای دارای دیگر فواید سلامت است اما برای پاکسازی نیز بکار برده می شود. این چای عملکرد جگر را افزایش می دهد همچنین ملین است و به دفع کمک می کند. شیرین بیان را می توانید در عطاری ها پیدا کنید، ۱/۲ شیرین بیان را در آب حل کنید. چای شیرین بیان ممکن است برای افرادی که فشار خون دارند تاثیر بد داشته باشد، درهرحال، قبل از استفاده از آن با دکتر خود مشورت کنید. چای باباادم: این برگ قرن ها است که استفاده می شود. باباادم تصفیه کننده خون است که مواد مضر را دفع می سازد. همچنین به سیستم دفع بدن کمک می کند تا اوره سازی کند. همچنین به کبد کمک می کند واز مرض سل که از الکل بوجود می آید، جلوگیری می کند. می توانید کمی از آن را در مقداری آب بجوشانید. ۷- محصولات ارگانیک بخورید.سعی کنید که میوه ها و سبزیجات و محصولات غذایی مانند گوشت و لبنیات ارگانیک بخرید. اگرچه گران ترند، اما محصولات ارگانیک به طور عمومی عاری از سم هستند و مقدار کمی هورمون و آنتی بیوتیک دارند. اگر فقط مواد ارگانیکی بخورید، بدن خود را به انواع مضرات شیمیایی مانند درست کردن سم در بدن و دیگر مضرات خواهید گذاشت. توجه داشته باشید که این امر تنها قرار گرفتن در معرض برخی از سموم، اما نه دیگران را محدود می کند. هنوز در غذاهای اورگانیک سم هایی وجود دارند که مضر و سرطان زا هستند.

پاکسازی بدن با سم های محیط

این روش ممکن است فریبنده باشد، مخصوصا با هوای آلوده و تجهیزات زندگی مدرن امروزه. تا جایی که می توانید از هوای تازه استفاده کنید و از تنفس در هوای آلوده و دود سیگار و دودهای کارخانه ها دوری کنید. برای تعطیلات آخر هفته به حاشیه های شهر بروید، و اگر می توانید ریه های خود را از شهر دور نگه دارید. همچنین از مکان هایی که در آن سیگار می کشند، دوری کنید و سعی کنید در خانه از محصولات طبیعی برای پاک کردن خانه استفاده کنید. از محصولات شیمیایی غیر ضروری دوری کنید. به پارک و ساحل بروید و راه بروید. اینکار باعث می شود که سالم بمانید و عملکرد مغز و بدن را بهبود ببخشید.

پاکسازی بدن با ورزش

مرتب ورزش کردن، یکی از بهترین و سالم ترین راه های سم زدایی است. زیرا ورزش حرکت و عملکرد بدن را در ظرفیت خود نگه می دارد. کمک می کند وزن کم کنید، سم های بدن که سال ها در سلول های چربی مانده اند را دفع می کند. همچنین با عرق کردن ،سم ها به طور طبیعی از بدن خارج می شوند. ورزش همچنین گردش خون و عمل هضم را که دو فعالیت برای پاکسازی طبیعی است، افزایش می دهد. سعی کنید حدود ۴ یا ۵ تا ۳۰ دقیقه در طول هفته به طور منظم ورزش کنید. هرچیزی مانند: دویدن، شنا، رقص یا کوهنوردی به شما احساس سالم تر و شاد تر می دهد.

پاکسازی بدن با روزه

روزه گرفتن، عمومی است، اگر کمی انجام دهید راهی برای پاکسازی بدن با محدود کردن خود از دریافت غذاها و مایعات است. نظریه این است که که بدن ترمیم و پاکسازی می شود که هر چیزی را از بدن خارج می سازد. بعضی از روزه ها به مدت یک هفته (حتی ۲ هفته) بدون خوردن چیزی است، اما اگر تا به حال روزه نگرفته اید، با یک یا دو روز شروع کنید تا شوک به بدن را کنترل کنید. در بعضی از روزه ها می توانید در بعضی ساعات مشخص آب بنوشید، بعضی ها معتقدند که نوشیدن شربت راهی برای وارد کردن قند طبیعی به بدن است. در نظر بگیرید که هنوز متخصصان به این نتیجه نرسیده اند که روزه بدن را پاکسازی می کند و بعضی نیز معتقدند که دارای تاثیرات منفی تا مثبت است.

آب لیمو ترش برای پاکسازی بدن

نفخ، ریفلاکس معده و قاروقور شکم جزو مشکلات رایجی است که خیلی‌ها را گرفتار کرده است. اگر بعد از هر وعده غذایی دچار این مشکلات می‌شوید، با هضم غذا مشکل دارید و شکم‌تان باد می‌کند سراغ لیموترش بروید. آب نصف لیموترش را در نصف فنجان آب ولرم ریخته و هر روز صبح ناشتا میل کنید. برای تمیز کردن کبد، ترشح صفرا و دفع مواد زاید از بدن می‌توانید سه عدد لیموترش را داخل نیم لیتر آب سرد بیندازید و بگذارید بجوشد. سپس آب لیموترش‌ها را بگیرید و به همان آب اضافه کنید. نوشیدنی آماده را در یخچال نگهداری کنید و هر روز صبح ناشتا مقداری از آن بنوشید. افرادی که داروهای ضداسید مصرف می‌کنند باید قبل از مصرف میزان زیادی آب لیموترش، نظر پزشک خود را در این خصوص جویا شوند.

آرتیشو برای پاکسازی بدن

آرتیشو یا همان کنگرفرنگی برای کبد بسیار موثر است. این سبزی حاوی ترکیبی پرخاصیت به نام سینارین است که باعث تقویت کبد و افزایش جریان صفرا می‌شود. آرتیشو حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام «فلاونوئید»ها، اسیدها و پتاسیم است که باعث افزایش حجم ادرار می‌شود و بدن را تمیز می‌کند. برگ‌های آرتیشو به دفع توکسین‌هایی کمک می‌کند که کبد را فراگرفته‌اند.30 گرم برگ خشک آرتیشو را در یک لیتر آب جوش بریزید و به مدت ده دقیقه دم کنید. 15 دقیقه قبل از صرف غذا از این دمنوش بخورید. مصرف این دمنوش برای افرادی که دچار سنگ کیسه صفرا هستند و خانم‌های شیرده توصیه نمی‌شود. می‌توانید از پزشک یا عطار درباره روش مصرف آن سوال کنید.

خار مریم برای پاکسازی بدن

برگ‌های گیاه خار مریم سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هاست. در نتیجه تاثیر زیادی در پاکسازی کبد از توکسین‌های تلنبار شده دارد و به هضم راحت غذا کمک می‌کند. مصرف این گیاه در افرادی که به بیماری سیروز کبدی مبتلایند، باعث دفع صفرا و ترمیم سلول‌های آسیب‌دیده کبدی می‌شود. برای تهیه دمنوش این گیاه می‌توانید برای هر فنجان آب جوش یک قاشق چایخوری برگ‌های خشک خار مریم بریزید و به مدت ده دقیقه دم کنید. توجه داشته باشید که مصرف این دمنوش برای خانم‌های شیرده و مبتلایان به مشکلات مجاری صفراوی توصیه نمی‌شود.

سرکه سیب برای پاکسازی بدن

سرکه سیب برای مقابله با سوزش یا ریفلاکس معده (برگشتن اسید از معده به مری) بسیار موثر است. سرکه سیب حاوی خواص ضدباکتریایی است و اجازه نمی‌دهد میکروب‌ها در روده تجمع کنند. این سرکه برای کاهش گاز و نفخ معده و هضم غذا موثر عمل می‌کند. باید بدانید سرکه سیب یک ضدعفونی‌کننده طبیعی و قوی است که بدن را از شر سموم انباشته ‌شده خلاص و به حفظ تعادل اسیدی ـ بازی بدن کمک می‌کند. توصیه می‌کنیم مقدار کمی سرکه سیب را با نصف فنجان آب مخلوط کنید تا حالت اسیدی آن کمتر شود و قبل از غذا بنوشید.

طرز تهیه و خواص سرکه سیب برای مو لاغری پوست شوره سر

شاه تره برای پاکسازی بدن

شاه‌تره برای تصفیه خون، رفع یبوست، درمان آکنه، تمیز کردن کبد، کاهش فشار و قند خون موثر است. این گیاه ادرارآور است و باعث دفع سمومی می‌شود که به عملکرد دستگاه گوارش و بخصوص کبد آسیب می‌زنند. شاه‌تره برای رفع مشکلات مربوط به روده‌ها نیز مناسب است. می‌توانید برای هر فنجان آب جوش دو قاشق چایخوری گل شاه‌تره بریزید و به مدت ده دقیقه دم کنید. این دمنوش را حدود نیم ساعت قبل از هر وعده غذا میل کنید.

خواص و مضرات شاه تره برای جوش صورت و پوست و در بارداری

پاکسازی روده

سندرم روده تحریک پذیر چیزی جز نتیجه میزان بالای ضایعات تجمع کرده در روده ها نیست. مشکلات دیگر نیز شامل یبوست و افزایش وزن هستند. همانطور که برخی مواد غذایی، مضر و آسیب رسان هستند برخی دیگر باعث بهبود عملکرد روده ها و پاکسازی این ارگان می شوند. داشتن رژیم غذایی متعادل از اهمیت بالایی برخوردار است. برای پاکسازی روده، روزانه مایعات زیادی بنوشید (آب، آب میوه های خانگی، دمنوش ها) و مواد غذایی زیر را نیز زیادی مصرف کنید:

میوه های تازه به همراه پوست
سبزیجات خام
مخمر آب جو
گندم و مشتقاتش
جوانه ها
جلبک ها
بادام
بروکلی
شاهی
حبوبات
چغندر

پاکسازی کلیه

کلیه ها وظیفه تصفیه کردن مایعات و تولید ادرار برای دفع توکسین ها و سموم را بر عهده دارند. زمانی که این اعضای لوبیایی شکل آسیب ببینند کار تصفیه لنگ می شود و این مسئله باعث ایجاد مشکلات جدی تر مانند نارسایی کلیوی، سنگ یا نفریت یا التهاب کلیه می شود. برای پاکسازی گاه به گاه این ارگان توصیه می کنیم که روزانه بین 2 تا 3 لیتر آب بنوشید. از دم کرده های ادرارآور مانند دم کرده جعفری، گل قاصدک و آنیس استفاده کنید. در برنامه غذایی تان آب میوه های سم زدایی مانند آب خیار، آب هویج، آب هندوانه، آب لیموترش، آب تربچه و آب کرفس را وارد کنید. مواد غذایی ادرارآوری مانند بروکلی، آرتیشو، شاهی، آناناس و پیاز بیشتری مصرف کنید.

پاکسازی کبد

کبد این قدرت را دارد که توکسین ها را قبل از دفع کردن به عناصر بی ضرر تبدیل کند. اما معمولاً بخشی از ضایعات، داخل این ارگان مانده و باعث بروز بیماری های متعددی می شوند. علائمی مانند گاز، ورم شکم در نتیجه نفخ، حالت تهوع، قولنج، یبوست، سوءهاضمه و اسهال می توانند نشان دهنده ی این باشند که کبد کثیف و انباشته شده است. برای پاکسازی کبد و خلاص شدن از چنین علائمی می توانید از درمان های طبیعی استفاده کنید. برای این کار می توانید روزانه یک فنجان مخلوط آب ولرم و لیموترش مصرف کنید. نوشیدنی آب چغندر و لیموترش نیز برای پاکسازی کبد موثر است. همچنین می توانید آب دو عدد گریپ فروت، دو عدد لیموترش، یک عدد پرتقال و یک قاشق روغن زیتون را مخلوط کرده و در طول روز میل کنید.

پاکسازی پانکراس

پانکراس یا همان لوزالمعده عضوی است که در هضم مواد غذایی و تنظیم میزان گلوکز یا همان قند خون نقش دارد. اگر پانکراس به خوبی به وظایف خود عمل نکند مشکل پانکراتیت (تورم و التهاب پانکراس) یا سرطان پانکراس بروز می کند. بهترین مواد غذایی برای پاکسازی پانکراس عبارتند از:
ریشه گیاه قاصدک
سیر
گیاه جنتیانا
اکیناسه
ریشه گیاه شیرین بیان

پاکسازی ریه

درست است که مصرف دخانیات بیشترین آسیب را به ریه ها زده و آن ها را آلوده به سموم و ترکیبات شیمیایی می کند اما افراد غیرسیگاری نیز نیاز دارند هر از گاهی ریه های خود را تمیز کنند. آلودگی های محیطی، استنشاق گاز یا زندگی با افراد سیگاری باعث مسمومیت ریه می شود. بخور گرفتن با گیاهان اکسپکتورانت بهترین روش برای سم زدایی از ریه ها است. برای این کار به ازای هر دو لیوان آب یک قاشق برگ خشک گیاهانی مانند اوکالیپتوس یا نعنا استفاده کنید. آن را روی حرارت قرار دهید و زمانی که آب به جوش می آید صورت خود را روی بخار گرفته و بخور بگیرید.

پاکسازی خون

اگر خیلی زود بیمار می شوید، مدام دچار آلرژی می شوید و یا از مشکلات پوستی رنج می برید باید به فکر سم زدایی از خونتان باشید. خون تمیز برای سلامت ضروری است اما به دلایل متعددی به ویژه به دلیل دفع نامناسب توکسین ها از ارگان ها آلوده می شود. شایع ترین علامت آلوده شدن خون به توکسین ها پوست خراب و آکنه دار است. گیاهان و مواد غذایی زیر باعث تصفیه خون می شوند:
گیاه باباآدم
گیاه خمان یا آقطی سیاه
گزنه
قاصدک
لیموترش
آلوئه ورا
آلبالو

حرف آخر در مورد پاکسازی بدن

برای استفاده از این داروهای گیاهی حتماً با یک متخصص مشورت کنید تا با توجه به سن، وزن، جنسیت و شرایط بدنی و همچنین داروهای مصرفی تان، میزان مصرف و گیاهان مناسب را برایتان تجویز کند. سعی کنید از داروهای گیاهی بیش از میزان تجویز شده استفاده نکنید چون این نوع داروها نیز عوارض جانبی خود را خواهند داشت.

بیشتر بخوانید : حجامت

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 17 تیر 1397

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.