چگونه در منزل جوانه ماش تهیه کنیم

چگونه در منزل جوانه ماش تهیه کنیم

چگونه در منزل جوانه ماش تهیه کنیم چگونه در منزل جوانه ماش تهیه کنیم در سایت جسارت جوانه ماش تهیه ، چگونه جوانه ماش تهیه کنیم ، تهیه جوانه ماش در منزل …

جوشانده رازیانه

جوشانده رازیانه

جوشانده رازیانه “گیاه رازیانه“ یک گیاه مخصوص لاغری است که در مناطق شمالی کشور و دامنه های کوههای البرز می رویند. رازیانه به طور عمده در ایران و مصر و سوریه و …

کدام گیاهان دارویی را بدون تجویز مصرف کنیم

کدام گیاهان دارویی را بدون تجویز مصرف کنیم

کدام گیاهان دارویی را بدون تجویز مصرف کنیم خواص گیاهان دارویی,فواید گیاهان دارویی,گیاهان دارویی درمانی,خاصیت گیاهان دارویی,خواص گیاهان دارویی درمانی,خواص گیاهان دارویی برای پوست,خواص گیاهان دارویی برای مو,خواص گیاهان دارویی برای جوانی,خواص …

دانه سویا

دانه سویا ،دانه سویا برای لاغری،دانه سویا در بارداری،دانه سویا از کجا بخرم،دانه سویا چاق کننده است،دانه سویا کالری،دانه سویا چیست،دانه سویا تازه،دانه سویا و لاغری،دانه سویا از کجا بخریم،دانه سویا لاغری،خواص دانه سویا برای لاغری،خوردن دانه سویا در بارداری،مصرف دانه سویا در بارداری،خواص دانه سویا در بارداری،فواید دانه سویا در بارداری،خوردن دانه سویا در دوران بارداری

دانه سویا ،دانه سویا برای لاغری،دانه سویا در بارداری،دانه سویا از کجا بخرم،دانه سویا چاق کننده است

ترکیبات شیمیایی دانه سویا

بدنیست بدانید که سویا از نظر ویتامین های گروه B بسیار غنی است و دارای مقداری ویتامین های C,D,E,K و کمی کاروتن می باشد . همچنین در سویا کلروفیل و آنتی بیوتیکی بنام کاناوالین یافت می شود. در واقع دانشمندان موفق شده اند که از لوبیای سویا یک نوع آنتی بیوتیک ارزان قیمت تهیه کنند که مورومیکس نامیده شده است  و باکتریهای مضر روده را برطرف می کند.واقعیت این است که سویا از نظر مواد پروتئینی بسیار قوی است و در کشورهای فقیر از آن بعنوان جانشین گوشت استفاده می کنند .

دانه سویا چیست

دانه سویا جزء حبوبات و از خانواده نخود است که امروزه اصلی‌ترین ماده غذایی دنیاست. دانه سویا به‌صورت روغن، شیر، توفو و پروتئین سویا نیز فراوری می‌شود. دو نوع اصلی دانه سویا که کشت می‌شوند زرد و سیاه هستند. به دانه سویا در زبان چینی و ژاپنی ادامامی گفته‌می‌شود. دانه سویا چربی و کالری پایینی دارد و منبع خوبی از پروتئین، فیبر و بسیاری از ویتامین و مواد معدنی ضروری دیگر است. دانه سویا در خیلی از وضعیت‌ها و علائم پزشکی نیز مفید است.

خواص دانه سویا برای لاغری

شیرسویا که از دانه‌‌ی سویا گرفته‌می‌شود، در مقایسه با شیرهای دیگر قند کمتری دارد. شیر کامل سویا مانند شیربدون چربی، ۸۰ کالری دارد. اسید چرب تک‌غیراشباع موجود در این شیر می‌تواند از جذب چربی در روده جلوگیری‌کرده و به کاهش وزن کمک‌کند.

خواص دانه سویا برای سرطان پروستات

سویا منبعی عالی از فیتواستروژن است. فیتواستروژن یک هورمون گیاهی منحصربه‌فرد است که از تولید تستسترون در مردان جلوگیری‌می‌کند. سطح پایین تستسترون به کاهش خطر سرطان پروستات کمک‌می‌کند.

خواص دانه سویا برای سندروم‌های پس از یائسگی

درطول دوره یائسگی، تولید استروژن در بدن زنان کاهش‌می‌یابد. این کاهش ناگهانی استروژن می‌تواند باعث خیلی از مشکلات سلامتی در زنان یائسه شود. این زنان بیشتر در معرض خطر بیماری‌های مربوط به قلب، دیابت و چاقی هستند. این مسئله همچنین می‌تواند باعث افسردگی، نوسانت خلق‌وخو، بیخوابی و دیگر اختلالات فیزیولوژیکی شود. فیتواستروژن موجود در دانه‌ی سویا برای جایگزینی استروژن موثر است. به‌طورمنظم سویا مصرف‌کنید تا ازسندروم‌های پس از یائسگی جلوگیری‌کرده و آنها را درمان‌کنید.

خواص دارویی دانه سویا

1) سویا مقوی و باد شکن است. 2) دانه سویا ، مدر ، تب بر و ضد سم است . 3) در چین دانه سویا را بعنوان ضد سم مصرف می کنند. 4) شیر سویا غذای مفیدی برای کودکان است . 5) نان سویا برای مبتلایان به بیماری قند بسیار مناسب است زیرا اولاً ارزش غذایی زیادی دارد ثانیا مواد نشاسته ای که تبدیل به قند می شود در آن کم است . 6) دانه های سبز سویا را له کرده و بصورت ضماد در آورید این ضماد برای زخم های آبله و سایر زخم ها مفید است همچنین برای رفع التهاب و قرمزی پای بچه ها که در اثر ادرار بوجود آمده مفید می باشد . 7) سویا برای مبتلایان به نقرس و رماتیسم و اشخاص ضعیف البنیه بسیار مفید است. 8) سس سویا برای تحریک اشتها بکار می رود. 9) سس سویا را برای از بین بردن بوی گوشت بکار می برند. 10) سس سویا را به غذاهایی که تردید دارید سالم باشد بزنید سم آنرا خنثی می کند. 11) سس سویا ملین ،‌ خنک کننده و ضد سم است. 12) اگر زن حامله در معرض خطر سقط جنین باشد به او سس سویا بدهید. 13) اگر ادرار کسی بخون آلوده است سس سویا درمان آن است . 14) سس سویا برای سوختگی پوست مفید است. 15) فرآورده های سویا برای پیشگیری از سرطان مفید است . 16) سویا به فعالیت روده ها و دفع منظم سموم کمک می کند. 17) سویا مقدار تری گلیسیرین خون را پائین می آورد. 18) برای تمیز کردن شریانها از فرآورده های سویا استفاده کنید حتی کسانی که مبتلا به شرائین و در معرض خطر قلبی هستند اگر از سویا استفاده کنند و گوشت را از برنامه غذایی خود حذف کنند بزودی شریانهای آنها تمیز و جوان خواهد بود . 19) سویا سنگ کیسه صفرا را شکسته و خارج می سازد و اگر از فرآورده های سویا استفاده کنید در بدن شما سنگ کیسه صفرا تولید نخواهد شد اگر سنگ کیسه صفرا دارید رژیم خود رابه سویا تغییر دهید. 20) سویا برای سلامت روده بزرگ و تنظیم تخلیه و دفع مواد زائد بسیار مفید است. 21) سویا موثر برای درمان سرطان کولون است. 22) سویا از سرطان سینه جلوگیری می کند. 23) سویا منبع غنی هورمون استروژن است بنابراین می توان جانشین هورمونهای مصنوعی در دوران یائسگی باشد . پس خانم ها در دوران یائسگی بهتر است از فرآورده های سویا استفاده کنند .

طرز استفاده از دانه سویا

فرآورده های سویا زیاد است و بسته به نوع سلیقه می توانید از آنها استفاده کنید مانند شیر سویا ، شیر بریده سویا ،‌بلغور سویا ، سویای بو داده ،‌پروتیئن سویا ، سس سویا ، سویای تخمیر شده ،‌جوانه سویا و غیره .

خواص دانه سویا برای بدنسازی

شیر سویا و توفو که از لوبیا سویا به دست می آیند حاوی اسید آمینه هایی هستند که باعث افزایش انرژی و استقامت در هنگام ورزش می شود. دانه سویا حاوی مقادیر زیادی انواع ویتامین های B نی باشد که در بهبود متابولیسم موثر است و باعث تبدیل کربوهیدرات ها و چربی ها به انرژی شده و در نتیجه باعث بهبود استقامت در تمرینات بدنسازی می شوند. لوبیا سویا پس از تمرینات بدنسازی از اکسیداسیون آنتی اکسیدان های بدن جلوگیری می کند. پودر سویا حاوی مقادیر بالای آرژنین و پروتئین است و می تواند قبل و بعد از تمرینات بدنسازی استفاده شود تا باعث افزایش عضله سازی و تقویت عضلات شود.

خواص روغن سویا

روغن سویا یک روغن گیاهی است که از دانه سویا استخراج می شود. روغن سویا حاوی مقادیر بالای استرول و اسید های چرب ضروری است و بیشتر از سایر روغن های گیاهی برای سلامتی بدن مفید است. توجه داشته باشید که بهتر است روغن سویا را ارگانیک تهیه کنید که هیدروژنه و تصفیه نشده باشد و با روغن های دیگر ترکیب نشده باشد. روغن سویا باعث کاهش کلسترول بالای خون شده و می تواند از ابتلا به آترواسکلروز و بیماری های قلبی پیشگیری کند. روغن سویا حاوی میزان قابل توجهی ویتامین K می باشد که آسیب سلول های عصبی را کاهش داده و باعث بهبود علائم آلزایمر می شود. مقادیر بالای ویتامین K و کلسیم موجود در روغن سویا رشد استخوان را بهبود می بخشد و برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان مفید است. مقادیر بالای اسیدهای چرب امگا 3 موجود در روغن سویا برای بهبود بینایی و پیشگیری از بیماری های چشمی دژنراسیون ماکولا و آب مروارید مفید می باشد. روغن سویا حاوی مقادیر بالای ویتامین E می باشد که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند و به درمان جوش صورت، آفتاب سوختگی و درمان زخم کمک می کند.

طبع دانه سویا

طبع سویا گرم است. لوبیا سویا حاوی مقادیر بالای فیبر رژیمی، پروتئین، ویتامین K، ریبوفلاوین، فولات، ویتامین B6، تیامین و ویتامین C و همچنین آهن، منگنز، فسفر، مس، پتاسیم، منیزیم، روی، سلنیوم و کلسیم می باشد. لوبیا سویا را می توان به صورت دانه سویا خام برای تهیه شیر سویا، پنیر توفو، آرد سویا، سس سویا و پروتئین سویا استفاده کرد، همچنین دانه سویا بوداده را به عنوان آجیل مصرف می کنند.

دانه سویا تراریخته

سویا تراریخته نوعی سویاست که DNA آن را با استفاده از تکنیک های مهندسی ژنتیک تغییر داده اند تا بتوانند مقادیر بالاتر با کیفیت بهتر و مواد مغذی بیشتر را تولید کنند. یکی از مزایای سویا تراریخته این است که می توان از آن مقادیر بیشتری روغن سویا تولید کرد. بهتر است بدانید که سویای تراریخته می تواند باعث آسیب کبد، واکنش های آلرژیک و افزایش مرگ و میر نوزادان شود. اما اگر شما به سلامتی خود اهمیت می دهید و یا گیاهخوار هستید به شما پیشنهاد می کنیم که سویا و روغن سویا را ارگانیک تهیه کنید.

دانه سویا ،دانه سویا برای لاغری،دانه سویا در بارداری،دانه سویا از کجا بخرم،دانه سویا چاق کننده است

خواص مرطوب کنندگی پوست دانه سویا

وقتی بحث حفظ سلامتی پوست به‌میان می‌آید، هیدراته بودن پوست یک ضرورت است. دانه سویا برای پوست مختلط مانند یک مرطوب‌کننده عمل‌می‌کند و برای خلاصی از خشکی و پوسته‌پوسته‌شدن پوست نیز مفید است. اگر پوست‌تان چرب است، می‌توانید از این دانه شگفت‌انگیز برای رفع چربی اضافه پوست‌تان استفاده‌کنید.

خواص دانه سویا پروفایل لیپیدی خون

دانه سویا توانایی افزایش پروفایل لیپیدی خون را دارد. شیرسویا چربی غیراشباع بالا و کلسترول صفر دارد. اسیدهای چرب تک‌غیراشباع و چندغیراشباع موجود در دانه‌ی سویا از انتقال کلسترول در جریان خون جلوگیری‌می‌کند. اگر می‌خواهید غلظت تری‌گلیسیرید خون (LDL) را پایین‌آورده و سطح (HDL) را بالاببرید، مصرف منظم سویا را امتحان‌کنید.

خواص دانه سویا برای رگ های خونی

دانه‌ی سویا حاوی آنتی‌اکسیدان‌های گیاهی قوی مانند اسیدهای چرب امگا۳ و امگا۳ است که می‌توانند از رگ‌های خونی دربرابر ضایعات و خونریزی جلوگیری‌کنند. این ماده مغذی در تشکیل جداره رگ‌های خونی موثر است و به دفاع از سلول‌های جداره دربرابر حمله رادیکال‌های آزاد و رسوب کلسترول کمک‌می‌کند. فرآیند دفاع، روان‌بودن و انعطاف‌پذیری رگ‌های خونی را تقویت‌کرده و ازاین طریق به تنظیم فشارخون بدن کمک‌می‌کند.

خواص دانه سویا برای پوکی استخوان

اکثر زن‌ها مستعد ابتلا به پوکی استخوان هستند. این بیماری به دلیل افزایش سن و ضعیف‌شدن استخوان‌ها اتفاق‌می‌افتد. فیتواستروژن موجود در دانه‌ی سویا می‌تواند جذب کلسیم توسط بدن را تقویت‌کرده و مانع ازدست‌رفتن تراکم استخوان شود. برای بهره‌مندی بیشتر، شیرسویای غنی‌شده با ویتامین D و کلسیم اضافی مصرف‌کنید.

خواص دانه سویا برای غذای نوزاد

سویا یک جایگزین خوب برای شیر در فرمولهای تغذیه‌ای نوزاد است. سویا جاگزین خوبی برای شیر گاو است.

خواص دانه سویا برای مردان

به دلیل محتوای فیتواستروژن سویا، برخی مطالعات عنوان کرده‌اند که مصرف سویا می‌تواند بر سطوح تستسترون در مردان اثر بگذارد. با این وجود، یک فراتحلیل در سال ۲۰۱۰ که از ۱۵ مطالعهٔ کنترل‌شدهٔ دارونما بدست آمده نشان داد که نه سویای غذایی و نه مکمل‌های ایزوفلاوون هیچ‌یک تراکم تستسترون یا استروژن موجود در بدن مردان را تغییر نمی‌دهد. به عنوان یک فرضیه عنوان شده که مصرف سویای غذایی و آنترولاکتون ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد- اگرچه هیچ رابطهٔ معناداری بین ایزوفلاوون‌های سویا و ابتلا به این سرطان مشاهده نشد. پژوهش انجام شده در سال ۲۰۱۰ نشان می‌دهد که مصرف سویا هیچ اثری بر مقدار و کیفیت اسپرم ندارد. نتیجهٔ یک فراتحلیل که در سال ۲۰۰۹ صورت گرفت نشان داد که «مصرف سویای غذایی با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان رابطه دارد.»

خواص دانه سویا در بارداری

مصرف دانه¬های سویا به¬طور متعادل می¬تواند تمام نیازهای روزانه بدن زنان باردار به بسیاری از مواد غذایی در را برآورده کند. در واقع، می¬توان ادعا کرد که نصف لیوان از دانه سویای پوست¬کنده در حدود 120 کالری انرژی و مقداری از مواد مغذی مورد نیاز بدن این افراد را تامین می¬کند. مهم¬ترین مواد مغذی موجود در دانه¬های سویا عبارتند از: چربی – 2.5 گرم فیبر – 9 گرم کربوهیدرات – 13 گرم پروتئین – 11 گرم.علاوه بر این موارد، به عنوان یک خانم جوان و بی¬تجربه به خاطر داشته باشید که مصرف این دانه دارای ارزش تغذیه¬ای بالایی بوده و آهن (10٪)، کلسیم (4٪)، ویتامینC (10٪) و ویتامینA (8٪) مورد نیاز بدن زنان باردار و جنین داخل رحم آن¬ها را تامین می¬کند. همچنین، برخی از پزشکان متخصص زنان و زایمان ادعا می¬کنند که دانه¬های سویا منبع خوبی از منگنز، پتاسیم، مس، فسفر، ریبوفلاوین، ویتامین K، فولات و اسیدهای چرب امگا 3 مورد نیاز مادران باردار است.پژوهش¬های انجام شده در مورد منافع بهداشتی دانه¬های سویا برای زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد نشان داده است که مصرف این ماده غذایی برای سلامت قلب، درمان دیابت نوع 2، از بین بردن چاقی و سلامت استخوان¬های مادران حامله بسیار مفید است. همچنین، مصرف این ماده غذایی برای رهایی از علائم یائسگی مانند گرگرفتگی در زنان هم بسیار مفید بوده و از بدن خانم¬ها در برابر سرطان¬ها و اختلالات عصبی (به دلیل بالا بودن آنتی¬اکسیدان موجود در سویا) محافظت می¬کند. پس، می¬توان ادعا کرد که مصرف محصولات سویا برای همه زنان باردار کاملا امن است.

علائم حساسیت به دانه سویا

افرادی که به خود سویا آلرژی دارند معمولاً با علائمی مانند افت فشارخون، مشکلات تنفسی، مشکلات گوارشی و حالت اختناق مواجه می شوند.علاوه بر این ها یکی دیگر از مباحث که در خصوص سویا وجود دارد وجود ماده ای به نام «لسیتین» (به غیر از افزودنی های مجاز) می باشد. این مواد می توانند دلیل اصلی افت فشارخون، سردرد و حتی سرگیجه و استفراغ شوند.

عدم تحمل دانه سویا در بزرگسالان

بزرگسالانی که مبتلا به این حالت گوارشی خاص هستند، همان علایم مشخصی که نوزادان هم دارند و در بالا گفته شد را از خود نشان می دهند، ولی برخی از نشانه ها هستند که به طور مشخص در بزرگسالان دیده می شوند. اگر نوزادی در واکنش به خوردن غذای حاوی سویا دچار تنگی نفس شود و به آن توجه نکنند، احتمال ابتلای او به آسم زیاد خواهد بودمعمولا این افراد سردرد می گیرند و عصبی می شوند، احساس گیجی و منگی می کنند، شدیدا عرق می کنند، تپش قلب دارند، ممکن است در قفسه ی سینه ی خود احساس گرفتگی نمایند و دچار تنگی نفس شوند. برخی دیگر هم ممکن است بگویند که لب ها، زبان، حلق و صورت آن ها گزگز می کند و یا دچار آبریزش از بینی هم می شوند.

دانه سویا ،دانه سویا برای لاغری،دانه سویا در بارداری،دانه سویا از کجا بخرم،دانه سویا چاق کننده است

خواص ضد پیری دانه سویا

دانه‌ی سویا می‌تواند علائم مشخص پیری مانند تغییررنگ پوست، چین‌وچروک، نقطه‌های سیاه، خطوط و غیره را نیز کاهش‌دهد. هنگامی که پیرمی‌شویم، بدن‌مان شروع به ازدست دادن استروژن می‌کند. استروژن هورمونی حیاتی است که قابلیت ارتجاعی پوست را حفظ‌می‌کند. فیتواستروژن‌های (استروژن‌های گیاهی) موجود در دانه‌ی سویا به تولید استروژن بیشتر در بدن و درنتیجه کاهش چین‌وچروک و خطوط کمک‌می‌کند.

دانه سویا حاوی اسیدهای چرب و اسید فیتیک

روغن سویا، مانند جلبک و ماهی روغنی، سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ است. این ویژگی، دربرابر خیلی از بیماری‌های قلبی‌عروقی از بدن محافظت‌می‌کند.سویا اسیدفیتیک دارد که مانند یک آنتی‌اکسیدان عمل‌می‌کند. این اسید می‌تواند با بسیاری از بیماری‌ها مانند سرطان، دیابت، التهاب، تومور و غیره مبارزه‌کند.

خواص دانه سویا برای شنوایی

دانه‌ی سویا سرشار از آهن و روی است. این دانه، به انبساط مویرگ‌ها، نرم‌کردن سلول‌های قرمز خون و تحریک تامین خون برای گوش کمک‌می‌کند. این می‌تواند مانع ازدست‌دادن شنوایی در افراد مسن شود.

خواص دانه سویا برای کلسترول خون و سرطان سینه

برای کاهش کلسترول کل و کسترول بد در بدن‌تان، دانه سویا را به‌عنوان یک پروتئین رژیمی میل‌کنید. دانه‌ی سویا سرشار از چربی خوب و چربی‌های چندغیراشباع است که سطح LDL یا کلسترول بد را کاهش‌می‌دهد. روزانه، ۵۰ گرم دانه سویا مصرف‌کنید تا کلسترول LDL خود را تا ۳ درصد پایین‌بیاورید.دانه سویا می‌تواند خطر پیشرفت سرطان سینه را کاهش‌دهد. احتمال پیشرفت سرطان سینه در زنانی که به‌طور منظم دانه‌ی سویا مصرف‌می‌کنند، کمتر است.

خواص دانه سویا برای سیستم ایمنی و هوش

دانه سویا سرشار از پروتئین است که می‌تواند سیستم ایمنی را تقویت‌کرده و خستگی را کاهش‌دهد. دانه سویا را به‌عنوان مکمل پروتئینی مصرف کرده و از کلسترولی که به‌وسیله گوشت وارد بدن می‌شود جلوگیری‌کنید.دانه سویا، لسیتین دارد که ماده مغذی ضروری برای مغز است. مصرف دانه سویا می‌تواند به بیماران مبتلا به آلزایمر کمک‌کند. همچنین دانه‌ی سویا دارای استرول گیاهی است که عملکرد سلول‌های عصبی مغز را افزایش‌می‌دهد.

خواص دانه سویا برای اندام ها و انرژی بدن

دانه سویا می‌تواند به تحریک جذب ویتامین‌های محلول در چربی کمک‌کند. این دانه به قوی‌کردن بافت‌ها و اندام‌های بدن کمک‌می‌کند. دانه سویا به پایین‌آوردن سطح کلسترول بدن، افزایش سوخت‌وساز لیپید و جلوگیری از تصلب عروق کرونری معروف است.پروتئین موجود در دانه سویا می‌تواند غشاء مغزی را تحریک‌کند. این دانه برای افزایش کارایی و یادگری موثر است. دانه‌ی سویا می‌تواند حالت افسردگی و غمگین بودن شما را کاهش‌دهد.

حساسیت نوزادان به دانه سویا

1/1درصد شیرخواران به طور کلی به سویا حساسیت دارند ولی شیرخوارانی که به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند در 35 10درصد موارد به سویا حساسیت دارند. شیرخواران زیر 6 ماه کمتر سویا را از شیرخواران بالای 6 ماه که عدم تحمل شیر گاو دارند تحمل می کنند. عدم تحمل سویا در شیرخواران زیر 6 ماه با سابقه فامیلی آلرژی مثبت با تظاهرات شدید گوارشی از قبیل اسهال خونی یا حساسیت غیر وابسته به Ige گزارش شده است. اگر نوزادی در واکنش به خوردن غذای حاوی سویا دچار تنگی نفس شود و به آن توجه نکنند، احتمال ابتلای او به آسم زیاد خواهد بود. پرهیز کامل و طولانی از خوردن غذاها و فرآورده های حاوی سویا تنها راه پیشگیری از بروز حالات آزاردهنده آن است.

خواص دانه سویا برای سرطان پروستات

مصرف سویا به جلوگیری از بروز سرطان پروستات کمک می کند. اگرچه این تاثیر بسته به سطح پیشرفت بیماری، متفاوت است اما به گفته ی محققان، تاثیرات پیشگیرانه ایزوفلاون در مردان بالای 60 سال بیشتر است؛ بدین معنا که در این رده ی سنی هر چه ایزوفلاون بیشتری مورد استفاده قرار بگیرد، احتمال ابتلابه سرطان پروستات کمتر خواهد شد. این در حالی است که این تاثیر در بین مردان جوان تر مشاهده نمی شود. مصرف سویا فعالیت استروژن (هورمونی که تاثیر منفی بر روی سلولهای جنسی مردان دارد) را افزایش می دهد. طبق اظهارات دکتر جورج چاوارو(Jorge chavarro) نکات جالب بسیاری در رابطه با میزان استروژن و ایزوفلاوونز و تاثیر منفی آن بر ناباروری وجود دارد. اما هنور نکات قابل توجه ای در این رابطه با انسان مشاهده نشده است. بنابراین برای نگران شدن هنوز زود است. افرادی که میزان سویای بیشتری مصرف نموده اند، سلولهای جنسی در آنها حدود 41 میلیون کمتر از کسانی است که سویا نخورده اند. طبق مشاهدات میزان اسپرم طبیعی بین 80 تا 120 میلی لیتر می باشد.همچنین محققان در این آزمایشات دریافتند که ارتباط بین سویا و تعداد اسپرمها در بین مردان چاق بیشتر از دیگر افراد است. مردان چاق استروژن بیشتری نسبت به مردان لاغر تولید می کنند و سویا میزان آن را افزایش می دهد. همچنین مشاهده شده است که تاثیر سویا بر افرادی که سولهای جنسی زیاد و طبیعی دارند بیشتر از مردانی است که سلولهای جنسی آنها کمتر است.سویا می تواند یکی از عوامل موثر بر تولید مثل آقایان، خصوصاً در مردانی با اضافه وزن باشد.زمانیکه بیماران اضافه وزن داشته باشند، چاقی آنها هورمونهای مردانه را به هورمون زنانه تبدیل می نماید. بنابراین امکان دارد که ترکیب این منبع استروژن(سویا) و استروژنی که با تبدیل آندروژن به استروژن بدلیل اضافه وزن فرد بوجود آمده است در این بیماران تاثیرگذار باشد.اگرچه کاهش میزان اسپرم در بین مردانی که از میزان بالای اسپرم برخوردارند بیشتر است اما این موضوع تا زمانیکه سلولهای جنسی در حد طبیعی باشند باعث نازایی نمی گردد. اما توجه به این موضوع در صورت چاق بودن شما و مصرف بالای سویا مهم است.

مصرف دانه سویا و چاقی صورت

استفاده از مواد غذایی طبیعی همچون بادامگردوپسته خام – عسل – شیر- کشک و ماست 1٫5% چربی – میوه هایی همچون آناناسموزخرما – مویزمصرف غلاتی همچون سویا بوداده شده به همراه غذا طبخ شده می تواند باعث پر شدن صورت ،سلامت و جذابیت افرادی گردد که خواهان زیبایی بیشتر هستند.

مکانیزم لاغری توسط دانه سویا

تحقیقات جدید نشان می دهد که پروتئین سویا باعث کاهش وزن می شود. سویا می تواند با استفاده از مکانیسم های مختلف باعث کاهش یا توقف رشد سلول های چربی در زنان و مردان شود. استفاده از محصولات طبیعی سویا بهترین روش پیشنهادی برای کاهش وزن است.مصرف سویا در بین مردم ژاپن زیاداست. مطالعات نشان داده که ژاپنی ها لاغرترین مردم جهان بوده و از نظر طول عمر طولانی ترین عمر را دارند.همان طور که در مقالات متعدد آمده است دانه سویا حاوی ترکیبات بیواکتیوی است که باعث کاهش و کوچک شدن سلول های چربی در بدن مردان و زنان می شود. محصولات سویا دارای مقادیر قابل توجهی ایزوفلاوون است که باعث کاهش ذخیره چربی بدن می شود. به این معنی که کالری کمتری به شکل چربی در بدن ذخیره می شود. انسولین باعث ذخیره قند به صورت چربی در بدن شده و محصولات سویا موجب تعدیل میزان انسولین در بدن و به دنبال آن کاهش میزان چربی می شود. * سویا می تواند توده عضلانی را افزایش دهد. ماهیچه ها و عضلات برای انجام کارهای روزانه و ورزش، انرژی مصرف می کنند. با افزایش توده عضلانی اگر ورزش هم نکنید، کالری بیشتری مصرف می شود. به عبارت دیگر با داشتن توده عضلانی بیشتر، به سمت کاهش وزن یا از دست دادن کالری پیش می روید. سویا می تواند با استفاده از مکانیسم های مختلف باعث کاهش یا توقف رشد سلول های چربی در زنان و مردان شود. * سویا سرعت سوخت و ساز(متابولیسم) سلول های چربی را افزایش می دهد. * سویا باعث می شود که شما احساس سیری کنید، زیرا شاخص گلیسمی آن پایین است و تغییرات میزان انسولین را کاهش می دهد. * سویا انرژی بیشتری به شما می دهد، بدین معنی که شما قدرت اراده بیشتری برای انجام صحیح کارهایتان دارید. دانه سویا حتی باعث کاهش وزن حیوانات نیز می شود. تحقیقات یک موسسه ژاپنی نشان می دهد که مقدار چربی بدن در موش های چاق، زمانی که تحت رژیم غذایی سویا قرار گرفتند، به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافت. سویا همچنین کلسترول و قند خون را کاهش می دهد.

دانه سویا ،دانه سویا برای لاغری،دانه سویا در بارداری،دانه سویا از کجا بخرم،دانه سویا چاق کننده است

ویتامین E موجود در دانه سویا

دانه‌ی سویا حاوی ویتامین E است که به تجدید سلول‌های مرده پوست و همچنین تشکیل سلول‌های پوستی جدید کمک‌می‌کند. این مسئله می‌تواند به جوان و شاداب به‌نظر رسیدن‌ شما کمک‌کند. دانه‌ی سویا را له‌کرده، با مقداری آب مخلوط‌کنید و روی پوست‌تان بگذارید. بگذارید ۲۰ تا ۲۵ دقیقه بماند تا پوست‌تان را مرطوب‌کند. برای کسب نتیجه عالی، از این ترکیب سه‌بار در هفته استفاده‌کنید.

خواص دانه سویا برای ناخن

اگر ناخن‌های شکننده‌ای دارید، دانه‌ی سویا می‌تواند بهترین چیز برای‌تان باشد. به‌مدت شش‌ماه، سویا را به رژیم غذایی خود اضافه‌کنید. این کار ناخن‌های‌تان را تقویت‌کرده و آنها را براق هم می‌کند. دانه‌ی سویا به مرطوب‌کردن ناخن و درمان عفونت‌های قارچی آن هم معروف است.

خواص دانه سویا برای مو

دانه‌ی سویا برای داشتن موی صاف، نرم و براق نیز به‌کارمی‌رود. می‌توانید به‌مدت سه‌ماه، عصاره دانه‌ی سویا را به‌طورمنظم روی موهای‌تان بگذارید و به نتیجه دلخواه‌تان برسید.

خواص دانه سویا برای چربی و فشار خون

دانه سویا حاوی استرول‌های گیاهی است که سطح کلسترول خون را کاهش‌می‌دهد. این ویژگی با کلسترول در روده‌ها مقابله‌کرده و جذب آن را کاهش‌می‌دهد. همچنین سطح کلسترول بد را در بیماران مبتلا به چربی خون بالا (هایپرلیپیدمیا) کاهش‌می‌دهد.بیماران مبتلا به فشارخون بالا تمایل به مصرف سدیم و پتاسیم بیشتردارند. غذاهای سرشار از پتاسیم می‌توانند سدیم اضافی را از بدن دفع‌کنند. این می‌تواند فشارخون بدن را پایین‌بیاورد. دانه‌ی سویا مقدار مناسبی پتاسیم دارد. بنابراین، اگر دچار فشارخون بالا هستید، می‌توانید برای تامین پتاسیم موردنیاز بدن‌تان، دانه‌ی سویا مصرف کنید.

خواص دانه سویا برای دیابت

دانه سویا به جلوگیری از دیابت نوع ۲ کمک‌می‌کند. این دانه‌ی می‌تواند ازطریق افزایش سنتز گیرنده‌های انسولین، مقاومت انسولین را کاهش‌دهد. اما این اتفاق فقط درحضور دیگر مکمل‌های رژیمی مانند چربیهای‌چندغیراشباع اتفاق‌می‌افتد. مصرف مناسب سویا می‌تواند خطر دیابت نوع ۲ و دیگر مشکلات سلامتی مزمن را کاهش‌دهد. سویا می‌تواند از دیگر مشکلات مربوط به سوخت‌وساز انسولین و قندخون جلوگیری‌کند.

خواص ضد التهاب و ضد افسردگی دانه سویا

دانه سویا خواص ضدالتهابی دارد که به بیماران مبتلا به آرتریت و دیگر مشکلات التهابی کمک‌می‌کند. افراد مبتلا به آسم هم می‌توانند برای درمان مجراهای تنفسی ملتهب، از دانه سویا درکنار غذا یا به‌صورت تنقلات استفاده‌کنند.فولات که به مقادیر فراوان در دانه ی سویا یافت‌می‌شود، به تولید سروتونین کمک‌می‌کند. سروتونین برای رهایی از افسردگی و بهبود خلق‌وخو مفید است.

خواص دانه سویا برای رشد جنین

تخم‌های دانه سویا منبعی عالی از ویتامین‌های گروه B، C، و E است. این تخم‌ها سرشار مواد معدنی مانند کلسیم، منگنز، فسفر، منیزیم، آهن و مس نیز هستند. ویتامین K و فولات به تولید سلوا‌های خونی کمک‌می‌کنند و اسیدفولیک برای رشد جنینی ضروری است. زنان باردار می‌توانند برای اطمینان از دریافت مقدار موردنیاز موادمغذی برای رشد جنین، دانه‌ی سویا مصرف‌کنند.

نکاتی در مورد مصرف دانه سویا

– مصرف دانه‌‌ی سویا در دوران بارداری و شیردهی خطری ندارد. اما مراقب‌باشید اندازه مناسبی از آن را مصرف‌کنید. مصرف بیش‌ازحد پروتئین سویا در دوران بارداری می‌تواند به جنین آسیب‌برساند. – مصرف مقدار مناسب سویا برای کودکان هم خطری ندارد. – شیرسویا می‌تواند درصورت استفاده منظم باعث کمبود موادمغذی شود. – کودکانی که به شیر گاو حساسیت دارند نباید شیرسویا بخورند. – محصولات سویا احتمال سنگ کلیه را افزایش‌می‌دهند زیرا حاوی اگزالات است. – اگر مبتلا به سرطان مثانه یا کم‌کاری تیروئید هستید، از مصرف دانه سویا اجتناب‌کنید. – بیماران مبتلا به آسم به‌راحتی به دانه سویا حساسیت پیدامی‌کنند.

عوارض دانه سویا

دانه سویا حاوی مقادیر بالای استروژن است که باعث عدم تعادل هورمونی در مردان می شود و می تواند منجر به ناباروری، اختلال عملکرد جنسی، کاهش تعداد اسپرم و حتی افزایش احتمال ابتلا به برخی سرطان ها در مردان شود. کودکانی که به شیر گاو حساسیت دارند نباید لوبیا سویا و شیر سویا مصرف کنند. لوبیا سویا حاوی مقادیر بالای اگزالات ایت و می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد. بیماران مبتلا به آسم نباید لوبیا سویا مصرف کنند چون ممکن است باعث واکنش های آلرژیک شود.

موارد منع دانه سویا

لوبیای سویای بکر تقریباً خوراکی بی‌خطری می‌باشد و می‌توان در رژیم غذایی بزرگسالان، کودکان یا حتی نوزادان استفاده نمود. با این حال آلرژی به سویا معمول بوده و اگر شما یا سایر اعضای خانوادتان به سویا حساسیت دارید، نمی‌بایست آن را مصرف کنید. نشانه‌های حساسیت به سویا متفاوت بوده و می‌تواند شامل آب ریزش بینی، التهاب دستگاه گوارش یا افت فشار ناگهانی شود. سویا خطر خون‌ریزی را افزایش می‌دهد و در افرادی که داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنند، یا اختلالات خون‌ریزی دارند می‌بایست با احتیاط و کم مصرف شود. سویا ممکن است سطح قندخون را پایین بیاورد پس افراد دیابتی یا کسانیکه قندخون پایینی دارند باید با احتیاط آن را مصرف کنند. افرادی که دچار کم خونی، فیبروز کیستیک یا اختلالات تیروئید، معده، روده، سیستم ایمنی و قلبی دارند، باید با احتیاط مصرف شود. افراد مبتلا به نقرس بهتر است مصرف سویا را کم و محدود نمایند. تفاله سویا یا سویای فرآوری شده که پسماند کارخانه‌های روغن کشی است دارای آلودگی مواد شیمیایی می‌باشد و مصرف آن برای مبتلایان به بیماریهای قلبی خطرناک است و باید از مصرف آن خودداری کرد.

عوارض دانه سویا در مردان

بلوغ زودرس ناشی از مصرف سویا در پسران،ریسک ایجاد سرطان بیضه را در بزرگسالی افزایش میدهد. مطالعه جدید دانشگاه هاروارد همچنین نشان داده است که فیتواستروژن های سویا میتواند باعث کاهش چشمگیر میزان اسپرم در منی مردان شود.پژوهشگران دانشگاه “ویک فاست” اعلام کردند، با این که مصرف سویا در زنان سبب ایجاد اثرات مثبتی می شود، ولی مصرف فراوان آن در مردان تاثیرات منفی در پی دارد. گفتنی است، کاهش خطر بروز برخی سرطان ها، پوکی استخوان، بیماری های قلبی عروقی و علائم بعد از یائسگی از مزایای مصرف سویا در زنان است، در صورتی که این ماده مغذی در مردان سبب تاثیر منفی بر رفتار اجتماعی آنان و بروز رفتارهای خشن می شود. در نهایت این که متخصصان معتقدند که مصرف 25 گرم سویا در روز، برای مردان مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد.

نکاتی برای خوشمزه کردان دانه سویا

ابتدا سویا را در مفدار لازم آب گرم خیس کنید و یکی دو بار آب آن را عوض کنید . وقتی سویا نرم شد ، آن را در صافی بریزید تا آب آن کاملا گرفته شود سپس در ظرفی پیاز رنده شده را سرخ کنید و به آن ادویه نمک و رب گوجه فرنگی را اضافه کنید ، حالا سویا را داخل آن بریزید و تفت دهید . در این مرحله 2 قاشق غذا خوری آبغوره را نیز به مواد اضافه کنید اندکی صبر کرده و یک استکان آب به این مخلوط اضافه کنید حالا درب ظرف را بگذارید تا با حرارت ملایم به مدت 5 دقیقه بپزد . حالا سویای شما مزه دار شده است . آین را به ماکارونی یا خوراک می توانید اضافه کنید.

بیشتر بخوانید : لوبیابادام زمینیکنجدنخودگوشت قرمز

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 31 خرداد 1397

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.