با ترفندهای ساده از آلزایمر پیشگیری کنید

با ترفندهای ساده از آلزایمر پیشگیری کنید

با ترفندهای ساده از آلزایمر پیشگیری کنید آلزایمر,بیماری آلزایمر,آلزایمر در بارداری,علائم آلزایمر,درمان آلزایمر,درمان آلزایمر با طب سوزنی,مواد غذایی مناسب برای درمان آلزایمر,آلزایمر را چگونه درمان کنیم,آلزایمر در کودکان,آلزایمر در بزرگسالان,آلزایمر در نوزادان,آلزایمر …

خودسرانه داروی معده مصرف نکنید

خودسرانه داروی معده مصرف نکنید

خودسرانه داروی معده مصرف نکنید خواص سلامتی,فوايد سلامتی,سلامتی درماني,خاصيت سلامتی,خواص سلامتی درماني,خواص سلامتی براي پوست,خواص سلامتی براي مو,خواص سلامتی براي جواني,خواص سلامتی براي بارداري,خواص خوردن سلامتی,فوايد سلامتی خام,فوايد سلامتی پخته

راهها و روشهای کنترل عصبانیت

راهها و روشهای کنترل عصبانیت

راهها و روشهای کنترل عصبانیت عصبانیت,بيماري عصبانیت,عصبانیت در بارداري,علائم عصبانیت,درمان عصبانیت,درمان عصبانیت با طب سوزني,مواد غذايي مناسب براي درمان عصبانیت,عصبانیت را چگونه درمان کنيم,عصبانیت در کودکان,عصبانیت در بزرگسالان,عصبانیت در نوزادان,عصبانیت در بهار,عصبانیت …

عطسه‌

عطسه کردن , فواید عطسه کردن , خواص عطسه کردن , چرا عطسه می کنیم

عطسه کردن , فواید عطسه کردن , خواص عطسه کردن , چرا عطسه می کنیم , عطسه چه سودی داره

به گزارش سایت جسارت عطسه‌ موجب انقباض تمامی ماهیچه‌ها از پلک تا عضله حلقوی می‌شود. هرچند علت این اتفاق همچنان نامشخص است اما برخی متخصصان معتقدند که دلیل آن می‌تواند نحوه ارتباط اعصاب در سیستم عصبی بدن و یا محافظت از چشم باشد. شدت و شکل این اتفاق در همه افراد یکسان نیست و ممکن است به دلایل مختلفی نیز باشد. این پدیده وسیله‌ای برای دفاع از بدن و خارج کردن مواد مضر است.نکته جالب اینجاست که افراد معمولاً در خواب این اتفاق برایشان نمی افتد و دلیلش این است که اعصاب عطسه هم در آن وقت به خواب می‌روند.ایستادن لحظه‌ای قلب در هنگام این اتفاق ، صبر کردن بعد از این اتفاق و دعای خیر و عافیت پس از این اتفاق نیز از عقاید راجع به آن است.

عوامل عطسه

سرماخوردگی ساده، مواد آلرژی‌زا (پشت سر هم عطسه کردن برخی نیز ممکن است به دلیل همین آلرژی باشد.)، سرمای هوا، برداشتن ابرو(چون روی عصبی در صورت در مسیر بینی را تأمین می‌کند، اثر می‌گذارد)، فشار آوردن زیاد به بدن و نور خورشید.

فواید عطسه

این اتفاق با پاک کردن بینی از باکتری‌ها و ویروس‌ها از بدنتان محافظت می‌کند. وقتی چیزی وارد بینی شما می‌شود یا با محرکی روبه‌رو می‌شوید که مرکز عطسه که در پایین ساقه مغز قرار گرفته‌است در مغزتان را تحریک می‌کند، پیام‌هایی سریعاً برای بستن گلو، چشم‌ها و دهان‌تان فرستاده می‌شود. سپس، عضلات سینه‌تان شدیداً منقبض می‌شوند و بعد عضلات گلوی‌تان به سرعت باز و آزاد می‌‌شوند. درنتیجه این، هوا—به همراه بزاق و ماده مخاطی—با شدت از دهان و بینی‌تان بیرون می‌آید. و همین می‌شود که این اتفاق بریاتان می افتد.

درمان عطسه

هنوز راه درمان این اتفاق پیدا نشده است اما نفس کشیدن از راه دهان و گرفتن بینی می‌تواند چاره ساز باشد.

عطسه و سرماخوردگی

افرادی که بعد از ابتلا به سرماخوردگی مدام این اتفاق برایشان می افتد می توانند جوشانده مخلوط سیاه دانه بو داده و روغن زیتون را به مدت یک دقیقه روی پیشانی خود مرهم کنند. این مخلوط به آنها کمک می کند تا از شر عطسه ها خلاص شوند.

خرافات عطسه

گذشته از این واقعیت‌های عجیب در مورد این اتفاق ، خرافات زیادی هم در مورد این اتفاق وجود دارد. به‌عنوان مثال، درست نیست که وقتی این اتفاق می افتد قلبتان می‌ایستد. وقتی سینه‌تان به خاطر این اتفاق منقبض می‌شود، جریان خون‌تان هم موقتاً منقبض می‌شود. درنتیجه، ریتم قلبتان تغییر می‌کند اما توقف نمی‌کند. و وقتی این اتفاق بریاتان می افتد کره چشم‌تان بیرون نخواهد پرید. بعضی افراد موقع این اتفاق به‌طور طبیعی چشم‌های‌شان را می‌بندند اما اگر بتوانند آنرا باز نگه دارند، چشم‌های‌شان بیرون نخواهد پرید! دکتر کائو می‌گوید، “بااینکه فشارخون پشت چشم موقع این اتفاق کمی بالا می‌رود اما آنقدر زیاد نیست که چشم‌های‌تان را از حدقه بیرون کند.” خیلی‌ها هم عقیده دارند وقتی این اتفاق می افتد باید کاری که مشغول انجام آن هستید را متوقف نموده و صبر نمایید برخی نیز اعتقاد دارند دوستی به ملاقات‌تان می‌آید و اگر گربه‌تان عطسه کند باران خواهد آمد. درمورد گفتن واژه عافیت باشید بعد از این اتفاق به همدیگر، دکتر وود توضیح می‌دهد که واژه عطسه به یونانی “pneuma” به معنای روح می‌باشد. او می‌گوید، “دعای خیر عافیت باشید بعد از این اتفاق از عقاید قدیمی است. در گذشته این اتفاق را تجربه‌ای نزدیک به مرگ می‌پنداشتند و تصور می‌کردند که دعای خیر روح فرد را از بیرون شدن از بدنش نجات می‌دهد و از وارد شدن شیطان به بدنش جلوگیری می‌کند.”

عطسه و نور

مکانیسم ایجاد این اتفاق ، بین همه مردم جهان یکسان نیست، به شکلی که تنها ۲۵ درصد مردم هنگام نگاه کردن به خورشید یا قرار گرفتن در معرض نور شدید، این اتفاق برایشان می افتد که به «عطسه ناشی از نور» معروف است. دانشمندان در این خصوص نظریات گوناگونی ابراز داشته‌اند. بر اساس یکی از معمول ترین نظریه‌ها، عصب جمجمه‌ای عامل این اتفاق ، به طریقی با عصب بینایی مرتبط است. زمانی که عصب بینایی به شدت تحریک و مردمک چشم نسبت به نور عکس‌العمل نشان داد، منقبض می‌شود، این فرآیند بر عصب جمجمه‌ای عطسه اثر گذاشته و سبب این اتفاق می‌شود. برخی از محققان معتقدند که افرادی که دارای آلرژی هستند، استعداد بیشتری نسبت به این اتفاق در مقابل نور خورشید دارند. در یک بررسی وقتی آلرژی افراد مذکور درمان گردید،از این اتفاق آنها هم در مقابل نور کاسته شد.

عطسه و شخصیت

طبق این بررسی‌ها افرادی که با صدای بلند عطسه می‌کنند،تمایل دارند که رهبران و رؤسایی با نفوذ و خوب باشند، آنهایی که ملایم ‌تر این اتفاق برایشان می افتد، عموماً شخصیت آرام ‌تر، وفادار و وابسته‌تری دارند، کسانی که هنگام این اتفاق جلوی دهان خود را می‌گیرند بسیار موقر و متعادل هستند و بالاخره آخرین نوع این اتفاق که در این پژوهش آمده، مربوط به افرادی است که سریع این اتفاق برایشان می افتد که این افراد اغلب شخصیت تند و تیزی دارند. این واقعیت که سرفه و عطسه باعث گسترش بیماری می‌شوند، حقیقتی انکار ناپذیر است و باید به افراد، به خصوص کودکان آموخت که در موقع این اتفاق، با دستمال جلوی دهان و بینی خود را بپوشانند.

عطسه و حساسیت

چنانچه تعداد این اتفاق در حد متعادل باشد، نیازی به انجام اقدامات پیشگیرانه وجود ندارد و بهتر است بدن را در کاربرد دستگاه دفاعی خود آزاد گذاشت.اما در صورتی که تعداد زیاد این اتفاق باعث آزار فرد شود باید با داروهای ضد حساسیت آن را درمان کرد، چرا که یکی از علایم حاصل از آلرژی، عطسه است. عطسه‌های پیاپی و پشت ‌سر هم معمولاً نشانه وجود آلرژی است، اما تک عطسه‌ها معمولاً نشان از سرماخوردگی دارد. به علاوه در سرماخوردگی ترشحات بینی زرد رنگ است، در صورتی که در آلرژی، بی‌رنگ و رقیق است.

عطسه و سکته مغزی

پژوهشگران آمریکایی اعلام کردند که افرادی که دچار سکته مغزی می‌شوند، ممکن است برای مدت کوتاهی توانایی این اتفاق را از دست بدهند.به گفته محققان مرکز عطسه در بصل‌النخاع قرار دارد و پس از سکته مغزی ممکن است نیمی از بصل‌النخاع برای مدتی از کار بیفتد و به همین علت، این اتفاق در آنها انجام نمی‌شود. در این حالت احساس نیاز به این اتفاق ، در فرد به وجود می‌آید، اما عمل غیر ارادی، عطسه کردن انجام نمی‌شود و همین امر بیمار را رنج می‌دهد. معمولاً این بیماران حداکثر یک سال پس از سکته مغزی توانایی این اتفاق را دوباره به دست می‌آورند.

بیشتر بخوانید : سرماخوردگی در دوران بارداری ♥ خمیازه کشیدن زیاد ♥ آلرژی غذایی در شیرخواران

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 10 خرداد 1397

50 دیدگاه

 • بهار فوریه 2017 در 14:46

  عطسه يک واکنش نيمه خودکار اجباري است که هوا را از طريق بيني و دهان به بيرون مي‌راند.

 • سارا فوریه 2017 در 14:46

  عطسه معمولا ناشي از تحريک شدن مخاط بيني با ذرات خارجي است.

 • ایمان فوریه 2017 در 14:46

  عطسه همچنين ممکن است هنگام قرارگيري ناگهاني در معرض روشنايي، معده خيلي پر و بالاخره عفونت ويروسي رخ دهد.

 • مریم فوریه 2017 در 14:47

  عطسه کردن باعث انتشار بيماري‌هاي ويروسي مي‌شود

 • مائده فوریه 2017 در 14:47

  کارکرد زيستي عطسه اين است که ترشحات حاوي ذرات خارجي يا مواد محرک را به بيرون براند و حفره بيني را پاک کند.

 • باران فوریه 2017 در 14:47

  در حين عطسه، کام نرم و زبان کوچک پايين مي‌آيند، در مقابل پشت زبان بالا مي‌آيد تا به طور نسبي جريان هوا را به دهان مسدود کند

 • غریبه فوریه 2017 در 14:47

  به علت اينکه بسته بودن مجراي دهان به طور کامل صورت نمي‌گيرد، معمولا مقادير قابل‌ملاحظه‌اي هوا از دهان هم به بيرون رانده مي‌شود. شدت و وسعت اين بيرون راندن انفجاري هوا از بيني متفاوت است.

 • ناشناس فوریه 2017 در 14:48

  عطسه هنگامي رخ مي‌دهد که اجسام خارجي يا محرک‌هاي خارجي در حد کافي از ميان موهاي بيني به پوشش دروني بيني برسند. اين محرک‌ها باعث آزادي هيستامين مي‌شوند که سلول‌هاي عصبي در بيني را تحريک مي‌کند و در نتيجه آنها پيام‌هايي را به مغز مي‌فرستند که از طريق شبکه عصبي سه‌قلو عطسه را ايجاد مي‌کند.

 • محمد فوریه 2017 در 14:48

  مغز پس از اين پيام اوليه، عضلات حلق و ناي را فعال ‌کرده و منفذ بزرگي را در حفرات بيني و دهان ايجاد مي‌کند و به دنبال آن رانده شدن شديد هوا و ذرات همراه آن رخ مي‌دهد. عطسه شديد که به دخالت اندام‌هاي فراواني در بالاتنه مربوط است- يک واکنش بازتابي (رفلکسي) است که عضلات صورت، گلو و قفسه سينه را در بر مي‌‌گيرد

 • مرضیه فوریه 2017 در 14:48

  با اينکه عطسه در افراد سالم بي‌ضرر است، مي‌تواند از طريق قطرات عفوني هوابردي که ايجاد مي‌کند، باعث انتشار عفونت شود. اين قطرات پراکنده شده اندازه‌اي بين نيم تا 5 ميکرون (يک ميليونيوم متر)‌ دارند.

 • یگانه فوریه 2017 در 14:49

  در يک عطسه ممکن است تا 400 هزار از اين قطرات توليد شود. تخمين‌هاي محافظه‌کارانه سرعت هوايي که با عطسه از دهان خارج مي‌شود را در حد 75 کيلومتر در ساعت يا 21 متر در ثانيه قرار مي‌دهد. بالاترين تخمين‌ها (مانند تخمين موزه جهان سلامت در برينگتون در ايلينويز)‌مي‌گويند که اين سرعت ممکن است به 85 درصد سرعت صوت يعني 1045 کيلومتر در ساعت يا 290 متر در ثانيه برسد.

 • ناتاشا فوریه 2017 در 14:49

  از جمله شيوه‌هاي ذکرشده براي جلوگيري از عطسه عبارت‌اند از: بازدم عميق هوا در ريه‌ها، که هوايي را که مي‌خواهد در عطسه کردن مورد استفاده قرار گيرد، مصرف مي‌کند، نگه‌داشتن نفس و تا ده شمردن و چين انداختن و بستن بيني. شواهد باليني نشان مي‌دهد که مي‌توان بازتاب عصبي ايجاد کننده عطسه را با اعمال فشار شديد با انگشت اشاره، بلافاصله در پايين بيني، مهار کرد. روش‌هاي ثابت‌شده براي کاهش عطسه در جهت کاهش تماس عوامل محرک است مانند دور نگه‌داشتن حيوانات خانگي براي اجتناب از پوسته‌هاي بدن آنها، پاک کردن مداوم و منظم ذرات گرد و غبار از خانه، عوض کردن فيلترهاي هواکش‌ها و شومينه‌ها، استفاده از ابزارهاي تصفيه‌ هوا و مرطوب‌کننده‌هاي هوا و دور ماندن از مناطق کشاورزي و صنعتي.

 • شکوه فوریه 2017 در 14:49

  سرفه شناسيسرفه يک واکنش بازتابي (رفلکسي) ناگهاني و اغلب مکرر است که به بدن کمک مي‌کند که مجاري هوايي بزرگ را از زيادي ترشحات، مواد محرک، ذرات خارجي و ميکروب‌ها پاک کند.

 • قمر فوریه 2017 در 14:49

  سرفه چند مرحله دارد؟رفلکس عصبي که سرفه را ايجاد مي‌کند شامل سه مرحله است: انجام دم عميق (وارد کردن هوا به ريه‌ها)، بازدم (خارج کردن هوا از ريه‌ها) با فشار در مقابل گلوت (دريچه ابتداي ناي) بسته و بعد رها کردن پرفشار هوا در هنگام باز شدن گلوت که معمولا با صدايي متمايز همراه است.

 • مریم فوریه 2017 در 14:49

  سرفه ممکن است به صورت آگاهانه انجام شود و نيز به صورت غيراختياري، اما در اغلب موارد بي‌اختيار رخ مي‌دهد

 • برنا فوریه 2017 در 14:50

  سرفه مکرر يا شديد معمولا نشانه وجود بيماري است.

 • الی فوریه 2017 در 14:50

  بسياري از ويروس‌ها و باکتري‌ها با به سرفه انداختن ميزبان خود به ميزبان هاي جديد منتشر مي‌شوند. سرفه ممکن است حاد (با شروع ناگهاني) باشد و کمتر از سه هفته به طول انجامد، تحت حاد باشد و دوره آن سه تا هشت هفته طول بکشد يا مزمن باشد، يعني هنگامي که براي بيش از 8 هفته به درازا مي‌کشد.

 • یاسین فوریه 2017 در 14:50

  سرفه بر حسب اينکه خلط داشته باشد يا نه، خشک يا خلط‌دار است. در اغلب موارد سرفه به صورت حاد بروز مي‌کند و ناشي از عفونت‌هاي تنفسي مجاري تنفسي است. به غير از اين، سرفه ممکن است ناشي از وارد شدن اشتباهي غذا به مجراي هوايي ناي به جاي مجراي گوارشي مري، رخ دهد که به خاطر اشکال عمل گلوت يا دريچه ناي است. سيگار کشيدن و آلودگي هوا نيز از عوامل شايع سرفه هستند.

 • ستایش فوریه 2017 در 14:50

  از شايع‌ترين علل شايع سرفه مزمن مي‌توان به آسم، بازگشت محتويات اسيدي معده به مري (ريفلاکس) و ترشح پشت حلق در سينوزيت‌ها اشاره کرد. علل ديگر سرفه مزمن ممکن است برونشيت مزمن، نارسايي قلبي و داروهايي مانند داروهاي مهارکننده ACE (يک گروه داروهاي ضدفشارخون مانند کاپتوپريل) باشند.

 • یاسین فوریه 2017 در 14:50

  سرفه يک بازتاب محافظتي طبيعي است و به خصوص اگر سرفه خلط‌دار باشد، مهار کردن آن ممکن است اثرات زيانباري داشته باشد. با اين حال سرفه ممکن است آن‌قدر شديد باشد که به دلايل رواني، جسمي يا اجتماعي لازم باشد آن را درمان کنند.

 • فرهاد فوریه 2017 در 14:50

  گاهي سرفه در فردي ديده مي‌شود که هيچ علت جسمي يا پزشکي در او يافت نمي‌شود. در اين موارد مشکلات عاطفي يا رواني ممکن است علت ايجاد سرفه باشد و به اين سرفه، سرفه رواني (و نيز سرفه عادتي يا تيک سرفه) مي‌گويند. البته قبل از اينکه اين تشخيص مطرح شود، بايد تمام بيماري‌هاي ديگر عامل سرفه رد شده باشد. تصور مي‌شود که سرفه رواني در کودکان شايع تر از بزرگسالاان است. يک سناريوي احتمالي ايجاد اين سرفه، در کودکي است که برادر يا خواهري با مريضي مزمن دارد.

 • فرانک فوریه 2017 در 14:51

  سرفه کردن هميشه غيرارادي نيست و مي‌تواند در موقعيت‌هاي اجتماعي به کار رود. سرفه کردن ممکن است براي جلب توجه کردن يا رها کردن تنش رواني دروني انجام شود يا به يک رفتار براي بيان ناسازگاري بدل شود. تصور بر اين است که ميزان چنين سرفه‌هايي در محيط‌هايي که مستعد تنش رواني و تعارض اجتماعي هستند، بالا باشد. در چنين محيط‌هايي سرفه به يک رفتار جايگزين و يا واکنش دفاعي بدل مي‌شود. از آنجا سرفه کردن با رها شدن قطرات بزاقي با سرعت بالا همراه است، آداب رايج شامل پوشاندن دهان هنگام سرفه براي جلوگيري از آلوده شدن افراد مجاور بوده است. در گذشته از دست براي پوشاندن دهان استفاده مي‌شد. اما در سال‌هاي اخير گرايشي به پوشاندن دهان با بازو و آرنج به وجود آمده است. اين شيوه جديد بهداشتي‌تر شمرده مي‌شود زيرا با سرفه کردن روي دست در هنگام بيماري‌هايي مانند سرماخوردگي، دست آلوده به ويروس مي‌شود و هنگام دست دادن با ديگران، دست زدن به دستگيره‌ها، تلفن و کارهايي مانند‌ اينها ويروس منتشر مي‌شود.

 • یاسین فوریه 2017 در 14:51

  عطسه از لحاظ بيرون ريختن ذرات بزاق بدتر از سرفه است. عطسه در پشت گلو شروع مي‌شود و تعداد ذرات بزاقي که بيرون مي‌ريزد، بسيار بيشتر است. حدود 40 هزار ذره که برخي از آنها با سرعت‌هايي بيش از 370 کيلومتر در ساعت به بيرون مي‌پرند. اکثر اين ذرات اندازه‌اي کمتر از 100 ميکرون (يک دهم ميلي‌متر) – قطر يک تار موي انسان- دارند. بسياري از آنها به قدري ريز هستند که با چشم عادي ديده نمي‌شوند. اين ذرات بسته به اندازه‌اي که دارند، سرنوشت‌هاي متفاوتي پيدا مي‌کنند. اغلب ذرات بزرگ‌تر و سنگين‌تر تحت تاثير جاذبه روي زمين مي‌افتند. ذرات کوچک‌تر و سبک‌تر (آنهايي که اندازه‌شان 5 ميکرون يا کمتر است) کمتر تحت تاثير جاذبه قرار مي‌گيرند و پس از بيرون رانده شدن با سرفه و پراکنده شدن با جريان هواي اتاق، ممکن است تقريبا براي هميشه در هوا شناور بمانند.

 • ثریا فوریه 2017 در 14:51

  حرکاتي که در اتاق انجام مي‌شود، ممکن است باعث شود،‌ ذرات سنگين‌تر که روي کف اتاق يا سطوح ديگر نشسته‌اند، دوباره وارد هوا شوند. باز کردن يک در مي‌تواند به شدت جريان هواي اتاق را به هم بزند و ذرات بزاق حاوي ويروس نشسته روي زمين را از جاي خود بلند کرده و وارد هوا کند. حتي راه‌ رفتن در يک اتاق ممکن است ذرات بزاق را در مسير حرکت شخص به هوا بلند کند. اگر شخصي بيمار باشد، ذراتي که با يک سرفه واحد از دهان او خارج مي‌شود، ممکن است حاوي بيش از دويست ميليون ويروس باشد. اين تعداد در طول عفونت در حالي که دستگاه ايمني فرد در حال پاک کردن عفونت است، ممکن است خيلي متغير باشد. عموما در يک فرد بيمار در اغلب عفونت‌ها هنگامي که اولين علايم ظاهر مي‌شود، بيماري بيش از هر وقتي مسري است.

 • فهیمه فوریه 2017 در 14:52

  هنگامي که ويروس‌ها درون ذرات ريز بزاق وارد هوا مي‌شوند، مي‌توانند ساعت‌ها زنده بمانند، حتي اگر اين ذرات روي سطحي بنشينند، ويروس‌ها مي‌توانند زنده بمانند و به هوا وارد شوند و هنوز مي‌توانند بيماري را منتشر کنند. اگر ذره بزاق روي يک برگ کاغذ بنشيند ويروس‌هاي درون آن مي‌توانند براي ساعت‌ها زنده بمانند. اگر اين ذره روي يک سطح فلزي يا پلاستيکي قرار بگيرد ويروس‌ها مي‌توانند براي روزها زنده بمانند. هنگامي که اين ذرات آلوده استنشاق مي‌شوند، در پشت گلو جايگزين مي‌شوند و ويروس‌هاي موجود در آنها سعي مي‌کنند تا به سلول‌هاي پوششي اين منطقه وارد شوند و شروع به تکثير کنند. اين وضعيت ممکن است به عفونت منجر شود يا نشود. دفاع‌هاي طبيعي بدن براي از بين‌بردن عفونت‌ها طراحي شده‌اند و اينکه فردي بيمار مي‌شود يا نه، بستگي به اين دارد که چه تعداد ويروس را استنشاق کرده باشد و نيز اينکه دستگاه ايمني فرد پيش از اين با اين ويروس برخورد داشته است يا نه. هنگامي که افراد بيمار مي‌شوند، بدن سعي مي‌کند با توليد خلط به پاک کردن عفونت کمک کند. برخي از ويروس‌ها در گلو باقي مي‌مانند و هنگام سرفه به بيرون پرتاب مي‌شوند. اين سرفه، اين خلط (و ويروس‌هاي تکثيرشده جديد)‌ را به بيرون بدن پرتاب مي‌کند و کل اين فرآيند از اول آغاز مي‌شود.

 • غزال فوریه 2017 در 14:52

  خوب بود فقط متنش رو بیشتر کنین

 • لعیا فوریه 2017 در 14:52

  مرسی عالیبود

 • سینا فوریه 2017 در 14:52

  برای تحقیق من خوب بود

 • سجاد فوریه 2017 در 14:53

  از همه جالب تر برام عنوان هاي متن بود

 • زهرا فوریه 2017 در 14:53

  عطسه كردن از جمله مواردی است كه خرافات زیادی در رابطه با آن وجود دارد تا جایی كه برخی از افراد به محض عطسه كردن، فال حافظ می‌گیرند!

 • فاطمه فوریه 2017 در 14:54

  بعضی‌ها پس از یك عطسه از لفظ «صبر آمد» استفاده می‌كنند و بعضاً كار خود را به تعویق می‌اندازند، كفش‌های خود را لنگه‌ به لنگه می‌پوشند یا در كفش‌های خود نمك می‌ریزند!

 • بابک فوریه 2017 در 14:54

  عطسه اساساً یك مكانیسم دفاعی طبیعی بدن است و نه تنها بد نیست (به جز زمانی كه یك لیوان چای داغ در دست دارید!)، بلكه عطسه کردن فواید زیادی هم برای جلوگیری از ورود اجسام خارجی به راه های تنفسی دارد.

 • شیدا فوریه 2017 در 14:54

  در حقیقت وجود یك جسم خارجی به راه های تنفسی و حركت مژه‌های موجود در مخاط‌ بینی پیامی را به مغز می‌رسانند كه موجب عطسه می‌شود، این عكس‌العمل بیشتر تحت كنترل حس لامسه است تا چشایی.

 • ترانه فوریه 2017 در 14:54

  زمانی كه عطسه روی می‌دهد، قفسه سینه شدیداً منقبض می‌شود، به این ترتیب مقدار زیادی هوا به سرعت از طریق بینی عبور می‌كند و به این ترتیب به پاك كردن مجاری بینی از مواد خارجی كمك می‌كند.

 • پروانه فوریه 2017 در 14:55

  مكانیسم ایجاد عطسه،بین همه ی مردم جهان یكسان نیست،به شكلی كه تنها 25 درصد مردم هنگام نگاه كردن به خورشید یا قرار گرفتن در معرض نور شدید، عطسه می‌كنند كه به «عطسه ناشی از نور» معروف است.دانشمندان در این خصوص نظریات گوناگونی ابراز داشته‌اند. بر اساس یكی از معمول ترین نظریه‌ها، عصب جمجمه‌ای عامل عطسه، به طریقی با عصب بینایی مرتبط است.زمانی كه عصب بینایی به شدت تحریك و مردمك چشم نسبت به نور عكس‌العمل نشان داد، منقبض می‌شود، این فرآیند بر عصب جمجمه‌ای عطسه اثر گذاشته و سبب عطسه كردن می‌شود.

 • صادق فوریه 2017 در 14:55

  برخی از محققان معتقدند كه افرادی كه دارای آلرژی هستند،استعداد بیشتری نسبت به عطسه در مقابل نور خورشید دارند.در یك بررسی وقتی آلرژی افراد مذكور درمان گردید،از عطسه كردن آنها هم در مقابل نور كاسته شد.

 • هاله فوریه 2017 در 14:55

  بر اساس مطالعات انجام شده از سوی یك دانشمند آمریكایی، نحوه عطسه كردن می‌تواند نكته‌های زیادی در رابطه با شخصیت افراد بازگو كند.

 • حمید فوریه 2017 در 14:56

  افرادی كه با صدای بلند عطسه می‌كنند،تمایل دارند كه رهبران و رؤسایی با نفوذ و خوب باشند، آنهایی كه ملایم ‌تر عطسه می‌كنند، عموماً شخصیت آرام ‌تر، وفادار و وابسته‌تری دارند، كسانی كه هنگام عطسه كردن جلوی دهان خود را می‌گیرند بسیار موقر و متعادل هستند و بالاخره آخرین نوع عطسه كه در این پژوهش آمده، مربوط به افرادی است كه سریع عطسه می‌كنند كه این افراد اغلب شخصیت تند و تیزی دارند.

 • بابک فوریه 2017 در 14:56

  این واقعیت كه سرفه و عطسه باعث گسترش بیماری می‌شوند، حقیقتی انكار ناپذیر است و باید به افراد، به خصوص كودكان آموخت كه در موقع عطسه كردن، با دستمال جلوی دهان و بینی خود را بپوشانند.

 • سجاد فوریه 2017 در 14:56

  چنانچه تعداد عطسه در حد متعادل باشد، نیازی به انجام اقدامات پیشگیرانه وجود ندارد و بهتر است بدن را در كاربرد دستگاه دفاعی خود آزاد گذاشت.اما در صورتی كه تعداد زیاد عطسه باعث آزار فرد شود باید با داروهای ضد حساسیت آن را درمان كرد، چرا كه یكی از علایم حاصل از آلرژی، عطسه است.

 • مازیار فوریه 2017 در 14:56

  عطسه‌های پیاپی و پشت ‌سر هم معمولاً نشانه وجود آلرژی است، اما تك عطسه‌ها معمولاً نشان از سرماخوردگی دارد. به علاوه در سرماخوردگی ترشحات بینی زرد رنگ است، در صورتی كه در آلرژی، بی‌رنگ و رقیق است.

 • نازنین فوریه 2017 در 14:57

  پژوهشگران آمریكایی اعلام كردند كه افرادی كه دچار سكته مغزی می‌شوند، ممكن است برای مدت كوتاهی توانایی عطسه كردن را از دست بدهند.به گفته محققان مركز عطسه در بصل‌النخاع قرار دارد و پس از سكته مغزی ممكن است نیمی از بصل‌النخاع برای مدتی از كار بیفتد و به همین علت، عمل عطسه كردن نیز انجام نمی‌شود.

 • ایمان فوریه 2017 در 14:57

  در میان مردم خرافات زیادی وجود دارد كه نه پایه دینی دارد و نه مایه علمی . یكی از آن ها در مورد عطسه كردن است. عده اى از مردم معتقدند كه عطسه شوم است و شگون ندارد و باید در كار مورد نظر عجله نكرد، بلكه باید صبر كرد. ما هر وقت و یا چندین بار بعد از عطسه كردن به كاری اقدام كردیم موفق نشدیم.

 • ساغر فوریه 2017 در 14:58

  از نظر اسلام عطسه كردن نه تنها شوم و بد نیست , بلكه بسیار مفید برای سلامتی بدن است.

 • بهراد فوریه 2017 در 14:58

  در حدیث آمده كه عطسه موجب راحتى و سلامتی بدن است، و تا سه روز و به روایتى تا هفت روز، امان از مرگ است. آن چه بین عوام مشهور است كه هنگام عطسه تك باید صبر كرد، صحت ندارد و در احادیث اثرى از این حرف نیست.در حدیث آمده كه عطسه موجب راحتى و سلامتی بدن است، و تا سه روز و به روایتى تا هفت روز، امان از مرگ است. آن چه بین عوام مشهور است كه هنگام عطسه تك باید صبر كرد، صحت ندارد و در احادیث اثرى از این حرف نیست.

 • پوریا فوریه 2017 در 14:58

  در روایت آمده است: وقتى انسان عطسه مى كند( جهت شكرانه تأمین شدن سلامتی اش )بگوید: الحمد للّه اللّهم صل على محمّد و ال محمد. و هنگامی كه كسى در حضورش عطسه كند، به عطسه كننده بگوید: یرحمك اللّه ، و او نیز در پاسخش بگوید: یغفر الله لكم . رسول اكرم صلوات الله علیه فرمود: عطسه مریض دلیل بر عافیت و راحتى بدن اوست. عطسه تا وقتى كه از سه تا بیشتر نباشد براى بدن نافع است و اگر از سه تا بیشتر شد، نشانه بیماری است. حضرت امام صادق علیه الاسلام فرمود: كسى كه عطسه كند از پنج چیز در امان خواهد بود: جذام، سردرد،ریزش اشك ازچشم،گرفتگى بینى و رویش مو در چشم.

 • پروین فوریه 2017 در 14:58

  حضرت امام رضا علیه الاسلام فرمود: علت عطسه این است كه هر وقت خداوند به انسان نعمتى عطا كند و شكرش را به جاى نیاورد، خداوند بادى به بدنش مى اندازد و دور مى زند تا وارد بینى مى شود و در اثر آن انسان عطسه مى كند وقتى مى گوید:الحمدلله، خداوند آن را به جاى شكر نعمتى كه به او داده بود مى پذیرد.

 • شورانگیز فوریه 2017 در 14:59

  حضرت امام رضا علیه الاسلام فرمود: علت عطسه این است كه هر وقت خداوند به انسان نعمتى عطا كند و شكرش را به جاى نیاورد، خداوند بادى به بدنش مى اندازد و دور مى زند تا وارد بینى مى شود و در اثر آن انسان عطسه مى كند وقتى مى گوید:الحمدلله، خداوند آن را به جاى شكر نعمتى كه به او داده بود مى پذیرد.

 • پوریا فوریه 2017 در 14:59

  این تكلیف تا وقتى است كه طرف یك بار, یا دو بار یا حداكثر سه بار عطسه كند. اگر بیش تر از سه بار عطسه كرد علامت بیمارى است. بگو: شفاك اللّه.

 • بهراد فوریه 2017 در 14:59

  وقتی عطسه می‌کنید کره چشم‌تان بیرون نخواهد پرید. بعضی افراد موقع عطسه کردن به‌طور طبیعی چشم‌های‌شان را می‌بندند اما اگر بتوانند آنرا باز نگه دارند، چشم‌های‌شان بیرون نخواهد پرید! دکتر کائو می‌گوید، “بااینکه فشارخون پشت چشم موقع عطسه کردن کمی بالا می‌رود اما آنقدر زیاد نیست که چشم‌های‌تان را از حدقه بیرون کند.”

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.