علت و دلایل و درمان گیاهی بازو درد در دوران بارداری

علت و دلایل و درمان گیاهی بازو درد در دوران بارداری

بازو درد بازو درد ,بازو درد نشانه چیست,بازو درد در دوران بارداری,بازو درد شدید,بازو درد در بارداری,بازو درد از چیست,بازو درد عصبی,درد بازو و سرطان,درد بازو راست توضیحاتی در مورد بازو درد …

عوارض انواع جراحی و پروتز چانه و فک با تزریق ژل چیست و چگونه است

عوارض انواع جراحی و پروتز چانه و فک با تزریق ژل چیست و چگونه است

پروتز چانه پروتز چانه ,پروتز چانه و فک,پروتز چانه چیست,پروتز چانه نی نی سایت,پروتز چانه چگونه است,پروتز چانه با تزریق ژل,پروتز چانه ارزان,پروتز چانه و زاویه فک توضیحاتی در مورد پروتز چانه …

فواید و خواص زرشک قرمز تازه برای سرماخوردگی و بارداری

فواید و خواص زرشک قرمز تازه برای سرماخوردگی و بارداری

فواید و خواص زرشک قرمز تازه برای سرماخوردگی و بارداری فواید و خواص زرشک قرمز تازه برای سرماخوردگی و بارداری در سایت جسارت خواص زرشک قرمز ,خواص زرشک قرمز در بارداری,خاصیت زرشک …

برفک دهان

برفک دهان ،برفک دهان نوزاد،برفک دهان نوزادان،برفک دهان در بزرگسالان،برفک دهان و ایدز،برفک دهان نوزاد چیست،برفک دهان نوزاد درد دارد،برفک دهان نوزاد دو ماهه،برفک دهان نوزاد شیرخوار،برفک دهان نوزاد و طب سنتی،برفک دهان نوزاد هفت ماهه،برفک دهان نوزادان

برفک دهان ،برفک دهان نوزاد،برفک دهان نوزادان،برفک دهان در بزرگسالان،برفک دهان و ایدز

استوماتیت کاندیدیاز یا برفک دهان به شکل برجستگی‌های سفید خاکستری در روی مخاط دهان و زبان بروز کرده که با کندن این ضایعات مناطق خونریزی‌دهنده ایجاد می‌شود. ضایعه اغلب اگزودای سفید دارد. برفک دهان به دلیل از بین رفتن باکتری‌های مفید موجود در دهان ایجاد می‌شود و با این وضع قارچ‌های کاندیدای موجود در دهان رشد بیش از حد پیدا می‌کنند و بصورت برفک در دهان دیده می‌شوند. برفک دهان اکثراً توسط قارچ کاندیداآلبیکانس و گاه توسط قارچ‌های کاندیدا گلابراتا و کاندیدا تروپیکالیس ایجاد می‌شود. این بیماری نباید با لوکوپلاکیا اشتباه گرفته شود. ضایعات لوکوپلاکیا بیشتر در کناره‌های زبان است، در حالی که ضایعات برفکی معمولاً در روی زبان و سایر نقاط دهان دیده می‌شود. در این مطلب از سایت جسارت می خواهیم در مورد برفک دهان صحبت کنیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان را جلب کند.

برفک دهان چیست

برفک دهان هنگامی که یک عفونت مخمری در دهان و روی زبان رشد می‌کند، بوجود می‌آید. این وضعیت همچنین به عنوان کاندیدیازیس دهانی حلقی شناخته می‌شود. قارچ Candida albicans موجب برفک دهان می‌شود. این نوع قارچ در مقادیری کم به صورت طبیعی در دهان هر انسانی بدون ایجاد مزاحمت زندگی می‌کند. وقتی این قارچ به صورت کنترل نشده‌ای رشد می‌کند، می‌تواند عفونت دهانی را ایجاد کند. برفک دهان اغلب اوقات در نوزادان و کودکان نوپا رخ می‌دهد. این عفونت باعث ایجاد برجستگی‌های سفید رنگ روی بخش داخلی گونه‌ها و زبان می‌شود. برفک دهان به صورت موضعی یک عفونت خفیف است که به ندرت عوارض ایجاد می‌کند. با این حال این وضعیت می‌تواند برای کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مشکل ساز باشد.

درمان خانگی برفک دهان با پروبیوتیک‌ها یا ماست

باکتری‌های مفید در پروبیوتیک‌ها و ماست می‌تواند به بهبود برفک دهان کمک کند. دکتر کری براوان متخصص اطفال در بیمارستان کودکان آرکانزاس می‌گوید: پروبیوتیک‌ها یا ماست با محیط کشت فعال می‌توانند برای بازگشت تعادل در تعداد باکتری‌های مفید، سودمند باشند. به یاد داشته باشید که باید از ماست کم شیرین برای بهره بردن از فواید آن استفاده کنید.

درمان خانگی برفک دهان با بهداشت دهان و دندان

شما می‌دانید که باید به مسواک زدن به طور مداوم ادامه دهید اما در عین حال که مسواک می‌زنید باید بخاطر داشته باشید که نباید فقط دندان‌هایتان را مسواک بزنید بلکه باید زبانتان را نیز مسواک زده و تمیز کنید. طبق توصیه کلینیک مایو، این عادت خوب به همراه شستن دهان به صورت کامل با دهانشویه ضدعفونی کننده می‌تواند به مبارزه با برفک دهان کمک کند.

درمان خانگی برفک دهان با آب نمک

نمک همیشه به عنوان یک ضد عفونی کننده خوب برای انواع بیماری‌های عفونی مطرح بوده است و اغلب شما موقع عفونت گلو سراغ غرغره آب نمک می‌روید در عین حال این روش یکی از توصیه‌های معمول پزشکان است. کلینیک مایو نیز توصیه می‌کند که دهانتان را با آب نمک شستشو دهید تا به کاهش علائم عفونت و تمیز کردن دهان کمک کنید.

درمان خانگی برفک دهان با تغییر رژیم غذایی

مخمرها از شکر تغذیه می‌کنند بنابراین اگر شما برفک دهان داشته باشید و در حال شیر دادن به یک نوزاد با برفک دهان باشید بعضی از پزشکان به کاهش قند در رژیم غذایی شما توصیه می‌کنند. دکتر باتیا می‌گوید: قند مخمر را تغذیه می‌کند و هر نوع کاهشی در آن مفید خواهد بود.

درمان برفک دهان با روغن پونه کوهی

با توجه به تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۰۱ در مجله بیوشیمی سلولی و ملکولی منتشر شده، فعالیت ضد قارچی روغن پونه کوهی ثابت شده است.۲ یا ۳ قطره از روغن پونه کوهی در ۱ قاشق غذا خوری روغن زیتون مخلوط کنید. آن را در زبان و داخل دهان به مدت ۱۰ دقیقه قرار دهید، و سپس با آب گرم بشوئید. دو بار در روز تا زمان بهبودی توصیه می شود.

برفک دهان ،برفک دهان نوزاد،برفک دهان نوزادان،برفک دهان در بزرگسالان،برفک دهان و ایدز

برفک دهان در کودکان

برفک دهان اغلب در نوزادان دیده می‌شود. در نوزادان اغلب به دنبال عبور از کانال زایمانی و بعلت وجود کاندیدا در آنجا نوزاد دچار این بیماری می‌شود.درمان با قطره نیستاتین یا کلوتریمازول موضعی برای حداقل ده روز است. 

علائم برفک دهان

در مراحل اولیه، برفک دهان ممکن است هیچ علامتی را ایجاد نکند. با این حال همچنان که زمان می‌گذرد و قارچ به رشد خود ادامه می‌دهد، علائم زیر ممکن است ایجاد شود: برجستگی‌های سفید روی زبان، داخل گونه‌ها، لثه‌ها یا لوزه‌ها کمی خونریزی به هنگامی که توده‌ها برداشته می‌شوند درد در محل برجستگی‌ها پوست خشک و ترک خورده در گوشه‌های دهان مشکل بلعیدن در نوزادان، برفک دهان ممکن است باعث عوارض زیر شود: مشکل تغذیه بهانه گیری کج خلقی نوزادانی که برفک دهان دارند به هنگام شیر خوردن ممکن است عفونت را به مادر خود منتقل کنند. مادران و نوزادان آنها می‌توانند در یک چرخه عفونی کردن همدیگر و عفونت مجدد گرفتار شوند. اگر به نوزادتان شیر می‌دهید و سینه‌های شما با قارچ آلوده شوند، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید: خارش شدید، حساسیت یا درد در نوک پستان پوسته پوسته شدن یا براق شدن پوست در ناحیه اطراف نوک پستان درد شدید هنگام شیردهی درد شدید، سوزش در سینه

درمان خانگی برفک دهان با جوش شیرین

درمان طبیعی که توصیه می‌شود آغشته کردن یک پنبه به محلولی درست شده با ۲ قاشق جوش شیرین و یک پیمانه آب و فرو کردن آن در دهان است تا به بیرون کردن مخمر کمک کند. این درمان بیشتر برای بزرگسالان است چون به خاطر نگرانی در مورد بهم خوردن تعادل الکترلیت‌ها در کودکان و امکان استنشاق کردن محلول، دکتر براون آن را برای بچه‌های کوچک توصیه نمی‌کند.

درمان خانگی برفک دهان با روغن تی تری

روغن تی تری یکی از روغنهای بسیار شناخته شده در زمینه روغنهای درمان کننده پوست است که خواص بسیار آن بر کسی پوشیده نیست. به گفته دکتر باتیا خواص ضد عفونی کنندگی روغن تی تری منجر به پیشنهاد آن برای بسیاری از درمانهای طبیعی شده است به این منظور برای شستشوی دهان از چند قطره روغن تی تری رقیق شده با آب استفاده کنید.

درمان خانگی برفک دهان با روغن نارگیل

یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ نشان داد که روغن نارگیل می‌تواند به کشتن حداقل چندین نوع سویه باکتری کمک کند بنابراین آغشته کردن دهان با روغن نارگیل به طور بالقوه‌ای به مقابله با عفونت کمک می‌کند. این یکی از روشها برای ضد عفونی دهان و دندان است که در اصطلاح طب سنتی به آن سیم کشی دهان با نارگیل گفته می‌شود.

درمان برفک دهان با برگ زیتون

برگ زیتون میکروارگانیسم هایی که باعث برفک دهان می شود را از بین می برد، و این به دلیل خواص ضد قارچی قدرتمند آن است. علاوه بر این، شامل عنصری به نام اولئوروپئین فعال است که افزایش ایمنی بدن را زیاد می کند. چند فنجان چای برگ زیتون در روز بنوشید. بدین ترتیب که ۱ تا ۲ قاشق چای خوری برگ زیتون را در یک فنجان آب جوش ریخته به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، آب آن رابنوشید سه بار در روز می توانید از این چای بنوشید.

برفک دهان ،برفک دهان نوزاد،برفک دهان نوزادان،برفک دهان در بزرگسالان،برفک دهان و ایدز

برفک دهان در بزرگسالان

عامل این بیماری مخمر کاندیدا آلبیکانس است. برفک دهان در انسان‌های سالم نیز ممکن است رخ دهد، اما در بزرگسالان اکثراً عوامل زیر زمینه‌ساز بیماری هستند: استرس: استرس شدید و طولانی در بدن باعث آزاد شدن هورمون کورتیزول می‌شود. این هورمون با کاهش ایمنی بدن و افزایش قند خون، می‌تواند موجب ایجاد برفک دهان شود. کسانی که در دوره‌ای از آنتی‌بیوتیک یا دهانشویه‌های ضد باکتری استفاده کرده‌اند. به عنوان عفونت فرصت طلب در بیماران دچار ضعف ایمنی مانند ایدز کسانی که دیابت دارند. کسانی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند. زنان باردار. کسانیکه دچار نقص در هضم غذا هستند. بیشتر بیماران بدون علامت هستند ولی ممکن است هنگام غذا خوردن درد داشته باشند یا در آغاز ابتلا از طعم بد دهان گله داشته باشند. پاپیلای سطح پشتی زبان محل ابتدایی توده شدن این ارگانیسم در حفره دهان ناقلان سالم دارای دندان است.

عوامل ایجاد برفک دهان

برفک دهان وقتی رخ می‌دهد که C.albicans شروع به رشد خارج از کنترل می‌کند. به طور طبیعی، سیستم ایمنی از میکروبهای خوب برای کنترل C.albicans و دیگر میکروبهای بد استفاده می‌کند. وقتی این تعادل بهم بخورد، باکتری‌های مضر و قارچها شروع به ازدیاد می‌کنند. این موجب می‌شود که عفونت ایجاد شود. برفک دهان وقتی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن شما بوسیله داروهایی که تعداد میکروبهای خوب را که بطور طبیعی از عفونت جلوگیری می‌کنند، کاهش دهد. درمانهای سرطان از جمله شیمی درمانی و پرتودرمانی نیز می‌تواند به سلول‌های سالم صدمه بزند یا سلول‌های سالم را از بین ببرد. این باعث می‌شود که شما بیشتر در معرض برفک دهان و سایر عفونت‌ها قرار بگیرید. بیماری‌هایی که به سیستم ایمنی بدن شما حمله می‌کنند، مانند HIV، ایدز و لوسمی نیز خطر ابتلا به برفک دهان را افزایش می‌دهد. دیابت، بیماری دیگری است که بر سیستم ایمنی شما تاثیر می‌گذارد، می‌تواند به برفک دهان ارتباط داشته باشد. اگر شما دیابت کنترل نشده دارید، احتمالا میزان بالایی از قند در بزاق شما وجود دارد. تصور می‌شود که C.albicans می‌تواند از این قند اضافی برای رشد خود در دهان استفاده کند. در نوزادان، برفک دهان می‌تواند به تولد مربوط باشد. همان قارچی که موجب برفک دهان می‌شود می‌تواند عفونت مخمری ایجاد کند، بنابراین زنان باردار دارای عفونت مخمری ممکن است موقع زایمان عفونت خود را به نوزادشان منتقل کنند.

درمان خانگی برفک دهان با داروهای ضد قارچی

درست است که بسیاری از درمانهای خانگی ممکن است به شما کمک کند اما در بعضی از موارد ، شما لازم است که به پزشک مراجعه تا یک دوره داروهای ضد قارچی برای رفع برفک دهان استفاده کنید. دکتر براون گفت: اغلب داروهای ضد قارچ و ضد مخمر همچون نیستاتین در صورتی که ناحیه تحت تاثیر بزرگ باشد، لازم است. نیستاتین بوسیله تماس مستقیم با مخمر عمل کمی‌کند بنابراین در صورتی که پزشکتان آن را تجویز کرد حواستان باشد که چندین بار در روز آن را مستقیما روی بخشهای سفید دهان استفاده کنید. اگر به نوزادی که برفک دهان دارد شیر می‌دهید، پزشک شما ممکن است یک کرم ضد قارچ برای استفاده روی سینه برای کاهش عود مجدد تجویز کند.

درمان دارویی برفک دهان

درمان برفک دهان بسته به سن و سلامت کلی شخص متفاوت است. هدف از درمان جلوگیری از رشد و گسترش قارچ است. درمانهای دارویی برای برفک دهان ممکن است شامل موارد زیر باشد: فلوکونازول که یک داروی ضد قارچ خوراکی است قرص کلوتریمازول که یک داروی ضد قارچی است که در دهان شما قرار داده می‌شود تا زمانی که حل شود نیستاتین که یک دهان شویه ضد قارچی است که در کل دهان تاب داده، غرغره کرده و سپس بلعیده می‌شود. ایتراکونازول که یک داروی ضد قارچی خوراکی است که برای کسانی استفاده می‌شود که به درمان‌های اولیه مقاوم هستند یا افرادی که HIV یا ایدز دارند. آمفوتریسین ب، که دارویی است که برای عفونت‌های شدید استفاده می‌شود.

عوارض برفک دهان

برفک دهان به ندرت موجب عوارض در افرادی با سیستم ایمنی سالم می‌شود. افرادی که بخاطر بیماری‌هایی خاص یا داروها دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند احتمال دارد که عوارضی را تجربه کنند. اگر شما سیستم ایمنی ضعیفی دارید این قارچ ممکن است وارد جریان خون شما شده و در سراسر بدن گسترش یابد. این امر در نهایت منجر به مشکلات متعدد در اندامهای بدن از جمله مغز، قلب و کبد می‌شود.

برفک دهان و ایدز

در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، به خصوص افراد مبتلا به ایدز، این قارچ رشد سریعی یافته و لکه های سفیدرنگی را روی زبان، داخل گونه، ته گلو و زیر زبان به وجود می آورند. برفک دهان شرایط چندان خطرناکی نیست اما برفک هایی که در گلو به وجود می آیند، خطرناک اند و همچنین سبب درد شده و غذاخوردن را دشوار می کنند.

درمان برفک دهان با دارچین

یکی دیگر از درمان خانگی موثر برای مبارزه با عفونت قارچی دهان است. خواص ضد انگلی و ضد قارچ قدرتمند آن می تواند رشد عفونت را متوقف کند.با توجه به تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۲ در مجله طب سنتی چینی منتشر شده است، اثرات درمانی و فعالیت ضد قارچی روغن دارچین یک تاثیر مثبت در این زمینه دارد. هر روز ۱ تا ۲ فنجان چای دارچین بنوشید بدین طریق که ، ½ قاشق چای خوری پودر دارچین و یا یک قطعه کوچک از چوب دارچین را در ½ فنجان آب جوش به مدت ۵ دقیقه قرار داده سپس بنوشید . در صورت تمایل کمی آب لیمو هم اضافه کنید. چند قطره از روغن دارچین را در ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون ترکیب کرده فوق العاده است. این روغن لکه های سفید ناشی از برفک دهان را از بین می برد. آن را در ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دردهان مالیده و سپس بشویید. یک بار در روز به مدت چند روز توصیه می شود. توجه داشته باشید: زنان باردار باید از مصرف دارچین، اجتناب کنند.

برفک دهان ،برفک دهان نوزاد،برفک دهان نوزادان،برفک دهان در بزرگسالان،برفک دهان و ایدز

درمان برفک در بزرگسالان

درمان در بالغین از ترکیبات استروئیدی و فلوکونازول استفاده می‌شود. داروهایی مانند نیستاتین، میکونازول، آموفوتریسین بی. مصرف محلول دهانشویه نیستاتین در کم کردن برفک دهانی مؤثر است. نیستاتین دهانشویه مورد استفاده از دسته پلی‌ان‌ها و در حقیقت یک ترکیب آنتی‌بیوتیک ضد قارچی تتراماکرولیدی می‌باشد. مصرف بصورت ۴ بار در روز است. مصرف دهانشویه کلرهگزیدین بدون الکل نیز در کم کردن برفک دهانی مؤثر است. مصرف این دهانشویه بصورت دو بار در روز است. دهانشویه کلرهگزیدین، یک دهانشویه آنتی‌سپتیک است که توسط بسیاری از مطالعات بالینی و آزمایشگاهی، به عنوان یک داروی موضعی ضد باکتری و قارچی کاندیدا معرفی شده‌است.از داروها و فراورده‌های گیاهی نیز در درمان بیماری‌های دهان استفاده می‌شود، بر اساس تحقیقی در سال ۲۰۱۴ که در مجله Integrative Medicine Research مربوط به مرکز جهانی طب مکمل به چاپ رسید، مشخص شد گیاه گلنار فارسی نیز دارای تأثیر بسزایی در درمان آفت دهان می‌باشد. شاهین گوانجی در این تحقیق اثر عصاره الکلی و آبی گیاه گلنار فارسی را بر روی آفت‌های مینور مورد بررسی قرار داد که نتایج مطلوبی دریافت کرد.در تحقیق دیگر گوانجی اثر دو داروی amphotricin B و ketoconazole را بر روی بیماری کاندیدیازیس مورد بررسی قرار داد و نتایج مطلوبی از اثرات این داروها بدست آمد

افراد در معرض برفک دهان

نوزادان و کودکان نوپا بیشترین خطر ابتلا به برفک دهان را دارند. با این حال عفونت می‌تواند بر افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند اثر بگذارد. اگر شما سیستم ایمنی ضعیف داشته باشید و در عین حال دارای مشکلات زیر باشید بیشتر در معرض خطر برفک دهان هستید: داشتن HIV، ایدز، دیابت و کم خونی داشتن یک بیماری که باعث خشکی دهان شود مصرف آنتی بیوتیک‌ها یا کورتیکواستروئیدها استفاده از شیمی درمانی، پرتودرمانی یا داروهای درمان کننده سرطان استفاده از دندان مصنوعی کشیدن سیگار به تازگی یک عضو پیوندی داشته باشید

تشخیص برفک دهان

پزشک شما احتمالا قادر خواهد بود به سادگی با بررسی دهان و زبان شما برای دیدن توده‌های سفید، این بیماری را تشخیص ‌دهد. در برخی موارد، پزشک ممکن است نمونه برداری را برای تشخیص انجام دهد. نمونه برداری شامل برداشتن یک بخش بسیار کوچک از یک توده در دهان است. نمونه سپس به آزمایشگاه فرستاده می‌شود که در آنجا وجود C.albicans مورد آزمایش قرار می‌گیرد. اگر مری شما مبتلا به تورم دهانی شده باشد، پزشک شما احتمالا روشهای بیشتری را برای اطمینان از تشخیص دقیق انجام خواهد داد. این می‌تواند شامل نمونه کشت از گلو و اندوسکوپی باشد. به هنگام برداشت کشت گلو، پزشک شما از یک تکه پنبه برای نمونه گیری بافت از پشت گلو استفاده می‌کند. این نمونه سپس به یک آزمایشگاه برای تجزیه و تحلیل فرستاده خواهد شد. آندوسکوپی شامل استفاده از یک اندوسکوپ است که یک لوله نازک متصل به نور و دوربین است. پزشک شما آندوسکوپ را از طریق دهان و مری وارد خواهد کرد تا منطقه آسیب دیده را بررسی کند. آنها ممکن است یک نمونه از بافت را برای بررسی بردارند.

برفک دهان در نوزادان

اگر نوزادی که به آن شیر می ‌دهید دچار برفک دهان شده، باید هم شما و هم نوزادتان درمان شوید. در غیر این صورت بیماری را مرتب به هم منتقل می‌ کنید. پزشک معمولا یک ضد قارچ ملایم برای درمان کودک و یک ضد قارچ معمول برای سینه ی شما تجویز خواهد کرد. اگر نوزاد شما از پستانک یا شیشه ی شیر استفاده می‌ کند آنها را مرتب بشویید و بجوشانید تا زمانی که برفک برطرف شود.

درمان برفک دهان نوزاد

در نوزادان ممکن است درمان بدون هیچگونه اقدامات پزشکی خاصی و به صورت خود به خود انجام شود. استریل کردن تمام لوازمی که با دهان نوزاد در ارتباط است و رعایت بهداشت عمومی نوزاد تا حد زیادی می تواند از بروز برفک دهان جلوگیری کند. پیشنهاد می شود که بعد از شیر دادن به نوزاد، به او مقداری آب استریل شده بدهید تا شیری که در داخل دهان و بر روی زبان باقی مانده است شسته شود و از تعداد کاندیدا ها در داخل دهان کاسته شود. درمان نوزادان با قطره نیستاتین یا کلوتریمازول موضعی نیز برای حداقل ده روز انجام می شود.

بیشتر بخوانید : سرطان دهان ♥ آبسه دهان ♥ خشکی دهان ♥ بوی بد دهانآفت دهان

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 30 خرداد 1397

33 دیدگاه

 • بهمن فوریه 2017 در 11:33

  استوماتیت کاندیدیاز یا برفک دهان به شکل برجستگی‌های سفید خاکستری در روی مخاط دهان و زبان بروز کرده که با کندن این ضایعات مناطق خونریزی‌دهنده ایجاد می‌شود. ضایعه اغلب اگزودای سفید دارد.

 • فاطمه فوریه 2017 در 11:33

  برفک دهان به دلیل از بین رفتن باکتری‌های مفید موجود در دهان ایجاد می‌شود و با این وضع قارچ‌های کاندیدای موجود در دهان رشد بیش از حد پیدا می‌کنند و بصورت برفک در دهان دیده می‌شوند. برفک دهان اکثراً توسط قارچ کاندیداآلبیکانس و گاه توسط قارچ‌های کاندیدا گلابراتا و کاندیدا تروپیکالیس ایجاد می‌شو

 • افسانه فوریه 2017 در 11:33

  این بیماری نباید با لوکوپلاکیا اشتباه گرفته شود. ضایعات لوکوپلاکیا بیشتر در کناره‌های زبان است، در حالی که ضایعات برفکی معمولاً در روی زبان و سایر نقاط دهان دیده می‌شود.

 • احمدعلی فوریه 2017 در 11:33

  برفک دهان اغلب در نوزادان دیده می‌شود. در نوزادان اغلب به دنبال عبور از کانال زایمانی و بعلت وجود کاندیدا در آنجا نوزاد دچار این بیماری می‌شود.[

 • فهیمه فوریه 2017 در 11:34

  درمان با قطره نیستاتین یا کلوتریمازول موضعی برای حداقل ده روز است.

 • ناشناس فوریه 2017 در 11:34

  عامل این بیماری مخمر کاندیدا آلبیکانس است. برفک دهان در انسان‌های سالم نیز ممکن است رخ دهد، اما در بزرگسالان اکثراً عوامل زیر زمینه‌ساز بیماری هستند:

  استرس: استرس شدید و طولانی در بدن باعث آزاد شدن هورمون کورتیزول می‌شود. این هورمون با کاهش ایمنی بدن و افزایش قند خون، می‌تواند موجب ایجاد برفک دهان شود.[۳]
  کسانی که در دوره‌ای از آنتی بیوتیک یا دهانشویه‌های ضد باکتری استفاده کرده‌اند.
  به عنوان عفونت فرصت طلب در بیماران دچار ضعف ایمنی مانند ایدز
  کسانی که دیابت دارند.
  کسانی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند.
  زنان باردار.
  کسانیکه دچار نقص در هضم غذا هستند.

 • پونه فوریه 2017 در 11:34

  بیشتر بیماران بدون علامت هستند ولی ممکن است هنگام غذا خوردن درد داشته باشند یا در آغاز ابتلا از طعم بد دهان گله داشته باشند.

  پاپیلای سطح پشتی زبان محل ابتدایی توده شدن این ارگانیسم در حفره دهان ناقلان سالم دارای دندان است

 • دانا فوریه 2017 در 11:34

  رمان در بالغین از ترکیبات استروئیدی و فلوکونازول استفاده می‌شود. داروهایی مانند نیستاتین، میکونازول، آموفوتریسین بی.

 • یاسین فوریه 2017 در 11:35

  مصرف محلول دهانشویه نیستاتین در کم کردن برفک دهانی مؤثر است. نیستاتین دهانشویه مورد استفاده از دسته پلی‌ان‌ها و در حقیقت یک ترکیب آنتی‌بیوتیک ضد قارچی تتراماکرولیدی می‌باشد. مصرف بصورت ۴ بار در روز است

 • قادر فوریه 2017 در 11:35

  مصرف دهانشویه کلرهگزیدین بدون الکل نیز در کم کردن برفک دهانی مؤثر است. مصرف این دهانشویه بصورت دو بار در روز است. دهانشویه کلرهگزیدین، یک دهانشویه آنتی‌سپتیک است که توسط بسیاری از مطالعات بالینی و آزمایشگاهی، به عنوان یک داروی موضعی ضد باکتری و قارچی کاندیدا معرفی شده‌است

 • رضوان فوریه 2017 در 11:35

  برفک دهان به شکل برجستگی های سفید خاکستری در روی مخاط دهان و زبان بروز کرده که با کندن این ضایعات مناطق خونریزی دهنده ایجاد می شود.برفک دهان به دلیل از بین رفتن باکتری های مفید موجود در دهان ایجاد می شود و با این وضع قارچ های کاندیدای موجود در دهان رشد بیش از حد پیدا میکنند و بصورت برفک در دهان دیده میشوند.

 • رز فوریه 2017 در 11:35

  برفک دهان در بزرگسالان می تواند منجر به احساس سوزشی ناخوشایند در دهان و یا گلو شود.

 • رضا فوریه 2017 در 11:36

  ل که های سفید، کرمی یا زرد رنگ در داخل دهان. این لکه ها تا حدودی برجسته نیز هستند.معمولا این لکه ها دردناک نیستند و اگر خراش داده شوند، زخم های کوچکی که به مقدار کمی خونریزی خواهند کرد به وجود می آیند.

 • شیما فوریه 2017 در 11:36

  کاندیدا (Candida) تقریبا بیش از نیمی از جمعیت موجودات زنده ریز داخل دهان ما را تشکیل می دهد. هر کس که از دندان های مصنوعی استفاده می کند، کاندیدا نیز دارد اما این حالت لزوما منجر به بروز علائم و عوارض بیماری نمی شود.

 • ترانه فوریه 2017 در 11:36

  وجود کاندیدا در دهان به صورت طبیعی مشکل خاصی را به وجود نمی آورد تا زمانی که یک تغییر شیمیایی شرایط را به نفع کاندیداها تغییر دهد.

 • شهاب فوریه 2017 در 11:37

  در نوزادان اغلب به دنبال عبور از کانال زایمانی و بعلت وجود کاندیدا در آنجا نوزاد دچار این بیماری می شود.

 • افسانه فوریه 2017 در 11:37

  استرس :استرس شدید و طولانی در بدن باعث آزاد شدن هورمون کورتیزول میشود. این هورمون با کاهش ایمنی بدن و افزایش قند خون، میتواند موجب ایجاد برفک دهان شود.

 • بهار فوریه 2017 در 11:37

  برای درمان برفک دهان راهها و روش های دارویی و نسخه های درمان خانگی و طب سنتی را می توان استفاده کرد.

 • سارا فوریه 2017 در 11:37

  در نوزادان ممکن است درمان بدون هیچگونه اقدامات پزشکی خاصی و به صورت خود به خود انجام شود. استریل کردن تمام لوازمی که با دهان نوزاد در ارتباط است و رعایت بهداشت عمومی نوزاد تا حد زیادی می تواند از بروز برفک دهان جلوگیری کند.

 • شیرین فوریه 2017 در 11:38

  برای درمان برفک دهان در بالغین از ترکیبات استروئیدی و فلوکونازول استفاده می شود. داروهایی مانند نیستاتین، میکونازول، آموفوتریسین بی.

  مصرف محلول دهانشویه نیستاتین در کم کردن برفک دهانی موثر است. نیستاتین دهانشویه مورد استفاده از دسته پلی ان ها و در حقیقت یک ترکیب آنتی بیوتیک ضد قارچی تتراماکرولیدی می باشد. مصرف بصورت 4 بار در روز است

  دهانشویه کلرهگزیدین، یک دهانشویه آنتی سپتیک است که توسط بسیاری از مطالعات بالینی و آزمایشگاهی، به عنوان یک داروی موضعی ضد باکتری و قارچی کاندیدا معرفی شده است.

 • ناهید فوریه 2017 در 11:39

  به توصیه دندان پزشکان برای درمان برفک دهان حداقل روزی دو بار مسواک و روزی یک بار نخ دندان را توصیه می شود. بهداشت دهانتان را به خوبی رعایت کنید و اگر مشکلات جسمی و حرکتی دارید، از مسواک های برقی کمک بگیرید. استفاده از دهان شویه های ضد باکتری را محدود کنید، چون استفاده ی طولانی مدت از آن تعادل میکروبی دهان شما را به هم می زند.

 • یاور فوریه 2017 در 11:39

  برای درمان برفک دهان از مصرف غذاهای اسیدی و قنددار خودداری کنید. این غذاها شامل:

  پنیر مانده

  کلیه مشروبات الکلی

  انواع مواد شکر دار

  ادویه جاتی که شکر و سرکه دارند و انواع سس ها.

  سبزیجاتی مانند خیار و چفندر و کنسروهای گوجه

  گوشت های هورمونی

  فست فود و غذاهای آمادهٔ فریزری

  شکلات

  میوه ها (خشک و تازه)

  غذاهای تخمیر شده

  قارچ

  سرکه و ترشی جاتی که سرکه دارند (پیاز ترشی، خیارترشی)

 • فرانک فوریه 2017 در 11:39

  نسخه های طب سنتی برای درمان برفک دهان می توانند در درمان سریع این مشکل در کودکان و بزرگسالان موثر باشند.

 • یاسمین فوریه 2017 در 11:39

  تخم گشنیز دارویی معجزه آسا برای درمان برفک های دهانی است و هم در بزرگسالان و هم در نوزادان موثر است. برای درمان برفک بزرگسالان علاوه بر آنکه می توان از عصاره های صنعتی تهیه شده از تخم گشنیز استفاده کرد، می توان جوشانده تخم گشنیز را پس از سرد شدن چندین بار غرغره کرد و این کار را چند روز متوالی تکرار کنید تا برفک دهان برطرف شود. اما در مورد نوزادان به دلیل حساسیت و توان اندک سیستم ایمنی آنها توصیه می شود حتما از عصاره صنعتی تهیه شده از تخم گشنیز که در داروخانه ها یا فروشگاه های گیاهان دارویی فروخته می شود، استفاده کنید. برای استفاده از این عصاره کافی است یک قطره از آن را روی پنبه گوش پاک کن بریزید و آن را به آرامی روی برفک های دهانی نوزاد یا کودک بزنید.

 • فهیمه فوریه 2017 در 11:39

  اگر دچار برفک شده اید، دهان تان را به کمک دهان شویه ی آب نمک (نصف قاشق چای خوری نمک در یک لیوان آب گرم) یا دهان شویه ی جوش شیرین (یک قاشق چای خوری جوش شیرین در آب گرم) شست وشو دهید. دهان شویه را نبلعی

 • هادی فوریه 2017 در 11:40

  برفک دهان، در دهان نوزادان شایع است. یک نوزاد ممکن است در طی زایمان به برفک دهان مبتلا شود و این برفک عمدتا وقتی ایجاد می ِشود که مادر دچار عفونت قارچی واژن باشد و زایمان نوزاد به طریق زایمان طبیعی باشد.
  علائم چنین نوع برفک دهانی معمولا طی 7 تا 10 روز بعد از تولد بهبود می یابند.
  در کودکان و بزرگسالان، ایجاد برفک دهان، دلایل دیگری می تواند داشته باشد؛ مثل شیمی درمانی سرطان، مصرف داروهای استروئیدی و یا آنتی بیوتیک که سیستم ایمنی فرد را تحت تأثیر قرار می دهند.
  آنتی بیوتیک ها باعث از بین رفتن فلور میکروبی دهان می شوند (یعنی باکتری هایی که به صورت طبیعی در حفره دهان وجود دارند)، در نتیجه جمعیت قارچ ها در دهان افزایش یافته و به دنبال آن برفک دهان یا کاندیدا ایجاد می شود.

 • هشمت فوریه 2017 در 11:40

  احساس مزه بد در دهان و اینکه حس چشایی و حس طعم مزه غذا کاهش می یابد.
  برفک دهان به صورت یک سری تکه هایی مثل تکه وصله هایی که به پارچه های کهنه و مندرس می دوزند نمایان می شود که این وصله ها در کناره زبان در گوشه دهان و کام و پشت زبان دیده می شود.
  اگر سعی کنید این لایه و یا وصله سفید را از روی زبان خود یا از ناحیه ای که در دهان هست جدا کنید، در آن منطقه وصله سفید رنگی خواهید دید که قرمز و ملتهب شده و ممکن است دچار خونریزی شود.
  گاهی این پلاک های برفکی در دهان، دردناک می شوند به خصوص باعث بی قراری کودکان و نوجوانان می شود.
  چنانچه علائم برفک در دهان فردی دیده شد، باید به دندانپزشک مراجعه کند تا با تشخیص صحیح، درمان مناسب هم برای وی صورت گیرد

 • رضوان فوریه 2017 در 11:41

  افزایش سن:افراد مسن با توجه به این که میزان بزاقشان کم می شود نیز در معرض ابتلا به عفونت کاندیدا هستند.

 • شهاب فوریه 2017 در 11:41

  خشکی دهان، زیرا در این حالت میزان بزاق آن دهان کم شده و امکان ابتلا به عفونت های قارچی کاندیدایی بیشتر می شود.

 • بابک فوریه 2017 در 11:41

  بیماران دیابتی باید مراقب خشکی دهان باشند.

 • برنا فوریه 2017 در 11:42

  درمان شامل مصرف داروهای ضد قارچ است که میزان و نوع دارو و طریقه مصرف را دندانپزشک به شما می گوید.
  چنانچه بنا به تشخیص دندان پزشکتان، علت برفک دهان، مصرف داروهایی است که باعث کم شدن بزاق می شوند، در این صورت باید با نظر و مشورت پزشک معالجتان، نوع دارویی که باعث خشکی دهان شده را تغییر دهید. البته گاهی نمی توان این گروه داروها را تغییر داد که در این صورت فرد باید از بزاق مصنوعی به عنوان جایگزین استفاده کند.
  قارچ دهان (برفک) را هیچ گاه دست کم نگیرید، چرا که در افراد ضعیف و افراد با نقص سیستم ایمنی، عفونت های آن تا مری و داخل دستگاه گوارش نیز منتشر می شود.

 • غریبه فوریه 2017 در 11:42

  باتوجه به اینکه قارچ کاندیدا در محیط شیرین و اسیدی رشد می کند، برای مقابله با آن باید رژیم غذایی خود را کمی تغییر دهید و از مصرف غذاهای اسیدی و قنددار خودداری کنید، مثل پنیر مانده، مشروبات الکلی، شکلات، سرکه و ترشی جاتی که سرکه دارند، انواع مواد شیرین، ادویه جاتی که شکر و سرکه دارند، فست فود و غذاهای آماده و … .

 • افسانه فوریه 2017 در 11:43

  برفک‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ عفونت‌ قارچی‌ شایع‌ دهان‌. بیشتر، نوزادان‌ و شیرخواران‌ را مبتلا می‌کند ولی‌ سایر کودکان‌ و بزرگسالان‌ نیز مبتلا می‌شوند. در صورت بروز این بیماری دهان‌ خشک‌ است‌ و لکه‌هایی‌ (پلاک‌هایی‌) با مشخصات‌ زیر در دهان‌ ظاهر می‌شوند:

  لکه‌ها سفید تا زرد متمایل‌ به‌ کرم‌ و اندکی‌ برجسته‌ هستند. شبیه‌ شیر دلمه‌ بسته‌ هستند ولی‌ پاک‌ نمی‌شوند.
  لکه‌ها دردناک‌ نیستند مگر این‌ که‌ برداشته‌ شوند. در این‌ صورت‌ زخم‌های‌ کوچک‌ و دردناکی‌ بر جای‌ می‌گذارند.

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.