قویترین و بهترین قرص شل کننده عضلات کمر و گردن

قویترین و بهترین قرص شل کننده عضلات کمر و گردن

قرص شل کننده عضلات قرص شل کننده عضلات ,قرص شل کننده عضلات کمر,قرص شل کننده عضلات گردن,قرص شل کننده عضلات متوکاربامول,قرص شل کننده عضلات پا,قرص شل کننده عضلات گردن توضیحاتی در مورد …

تسکین دیسمنوره با زنجبیل

تسکین دیسمنوره با زنجبیل

تسکین دیسمنوره با زنجبیل خواص زنجبیل,فواید زنجبیل,زنجبیل درمانی,خاصیت زنجبیل,خواص زنجبیل درمانی,خواص زنجبیل برای پوست,خواص زنجبیل برای مو,خواص زنجبیل برای جوانی,خواص زنجبیل برای بارداری,خواص خوردن زنجبیل,فواید زنجبیل خام,فواید زنجبیل پخته

انواع قویترین قرص ضد اسهال لوپرامید و یدوکینول

انواع قویترین قرص ضد اسهال لوپرامید و یدوکینول

قرص ضد اسهال قرص ضد اسهال ,قرص ضد اسهال لوپرامید,قرص ضد اسهال یدوکینول,قرص ضد اسهال هیوسین,قرص ضد اسهال و استفراغ,قرص ضد اسهال گربه,قرص ضد اسهال کودکان,قرص ضد اسهالی,قرص ضد اسهال و دل …

گردن درد

گردن درد,گردن درد عصبی,گردن درد به انگلیسی,گردن درد شدید,گردن درد و سردرد,گردن درد+درمان,گردن درد در کودکان,گردن درد و درمان آن,گردن درد مزمن,گردن درد در بارداری,گردن درد عصبی,درمان گردن درد عصبی,گردن درد های عصبی,علایم گردن درد عصبی,علائم گردن درد عصبی,سردرد و گردن درد عصبی,راه درمان گردن درد عصبی,گردن درد شدید,درمان گردن درد شدید

گردن درد,گردن درد عصبی,گردن درد به انگلیسی,گردن درد شدید,گردن درد و سردرد,گردن درد+درمان

در این مطلب از سایت جسارت می خواهیم در مورد گردن درد و علل و درمان آن صحبت کنیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد.ستون مهره های ناحیه گردن یکی ازساختارهای شگفت انگیز و پیچیده دربدن است و می تواند وزن سررا درحدود ۱۵ پوند یا ۶ کیلوگرم یا بیشتر را هنگام حرکت در جهات مختلف پشتیبانی کند. هیچ کدام از نواحی ستون مهره ها چنین آزادی را درانجام حرکات ندارند، وجود این حرکات و پیچیدگی مفصل گردن می تواند باعث ایجاد آسیب دیدگی و گردن درد شود.بیشترین علت گردن درد ناشی از سه بیماری شایع آرتروز ستون فقرات ، فتق دیسک گردن و سندرم های عضلانی است که در صورت وجود درد در ناحیه گردن و انتشار آن به دست ها حتی در مراحل اولیه آن بایستی به پزشک مراجعه کرد تا تشخیص قطعی و درمان گردن درد در مراحل اولیه صورت گیرد. گردن درد بیماری وخیمی است که باعث می شود نتوانید کارهای روزمره خود را به راحتی انجام دهید. این بیماری باعث کاهش دامنه حرکتی شما در گردن می شود و همچنین منبع درد در شانه، بازو یا دست است.

درمان گردن درد

ورزش آرام، فیزیو تراپی، ماساژ(توسط افراد متخصص)، تراکشن، طب سوزنی، گردنبند طبی، استراحت کافی گردن، مصرف اسیدهای چرب امگا3، آنتی اکسیدان و فیبر، کلسیم و ویتامین«دی»، منیزیم، مصرف آب، ارنیقه، اسپیره کوهی، بابا آدم، گل مینا، زرد چوبه و در مواقعی نیز جراحی. از یک بسته یخ یا یک کیسه آب جوش بر روی گردن برای مدت ۱۵ دقیقه روز استفاده کنید. سعی کنید دوش آب گرم گرفته و به این ترتیب به آزاد شدن عضلات گردن و ریلکس شدن آنها کمک کنید. عضلات گردن را با چرخاندن آرام گردن به سمت راست و چپ و نیز به سمت بالا و پایین تحت کشش قرار دهید. نقاط دردناک روی گردن را مالش دهید تا به این ترتیب به کاهش گرفتگی عضلات گردن کمک نمایید. قرار دادن گردن در وضعیت صحیح: سعی کنید گردن خود را در حالت مناسب قرار دهید. این شرایط را بطور خاص در زمانی که پشت یک کامپیوتر برای تمام روز نشسته اید، در نظر بگیرید. در این حالت لازم است پشت خود را به صندلی تکیه داده و مطمئن شوید مانیتور کامپیوتر در سطح چشم های شما قرار گرفته باشد.

گردن درد بعد از خواب

وقتی با گرفتگی گردن از خواب بیدار می‌شود، از حرکت دادن گردن خودداری نموده و آن را در حالتی قرار دهید که کمترین احساس درد را دارید. حرکت دادن گردن بلافاصله پس از بیدار شدن اوضاع را وخیم‌تر می‌کند. دوش گرفتن با آب گرم می‌تواند راه‌حلی بهتر باشد. هنگام دوش گرفتن طوری قرار بگیرید که آب گرم مستقیماً بر روی ناحیه دردناک گردن بریزد. همزمان با نفوذ گرما به پوست، گردن خود را به صورت دایره‌وار بچرخانید. ابتدا گردن خود را به پایین خم کرده و سپس به آرامی به سمت چپ و راست بگردانید. آب گرم باعث تسکین درد عضلات شده و به شما کمک می‌کند تا بدون درد، گردن خود را حرکت دهید. اما بهترین راه حل: یک حوله ضخیم را به شکل لوله درآورید. بهتر است ارتفاع حوله به اندازه‌ای باشد که بتواند گردن شما را نگاه دارد و طول آن نیز به مقداری باشد که تمام گردن شما را پوشش دهد. حال دراز کشیده و از حوله به عنوان بالش خود استفاده کنید. حوله را طوری زیر گردن خود قرار دهید که سر و بدن شما آن را لمس نکنند. به این ترتیب حوله همانند یک ابزار ماساژ بسیار موثر برای تسکین درد گردن عمل خواهد کرد. بهترین مزیت استفاده از این روش این است که به کمک آن می‌توانید در هر حالتی که مایلید بخوابید. البته یک استثناء وجود دارد و آن خوابیدن بر روی شکم است.

گردن درد نشانه چیست

گردن انسان شامل ۷ مهره است که بعد از کمر، شایع ترین مفاصل مستعد آرتروز، ساییدگی و کاهش فاصله و فتق دیسک است. البته مهره های گردنی از آنجایی که نخاع و ریشه های عصبی بسیار مهمی را در برگرفته بسیار حساس تر از مهره های کمری هستند و آسیب های جدی این ناحیه می تواند باعث فلج کامل دست ها و پاها گردد. عوامل متعددی باعث ایجاد درد در گردن و متعاقب آن دردهای تیر کِشنده و جان فرسایی در دست ها می شود از جمله این عوامل: التهاب بافت های نرم اطراف مفصل های مهره ای خشکی مفاصل، وضعیت نامناسب سر و شانه ها، تغییر شکل مهره ها به طور اولیه یا ثانویه ، آرتروز، دیسک و بیماری های ناشی از گرفتگی های عضلانی، و کشیدگی های لیگامانی است. همیشه گردن خود را چه در حالت ایستاده، نشسته، یا راه رفتن، صاف و عمود بر بدن نگهدارید به طوری که هیچ زاویه ای با بدن نسازد .

گردن درد و ام اس

درد عصبی ام اس با آسیب های اعصاب همراه است . که اعصاب سالم ، احساسهای توام با درد را هدایت میکند و وقتی اعصاب آسیب می بینند می توانند پیامها را بصورت غیر عادی انتقال دهند که منجر به احساسات غیر طبیعی و درد میگردند . دردهای عصبی می توانند شامل احساس درد شدید ، گزگز و دردهای مزمن گردد . آسیب عصبی هم چنین می تواند احساسهای سالم را تحت الشعاع قرار دهد ازجمله احساس چسیندگی ساختار پوستی و …… انواع دیگری از دردهای عصبی وجود دارد که شامل درد های تند وشدید در صورت ، درد شدید درقسمت پایین و پشت گردن و احساسات سوزن سوزن شدن و گزگز شدید و درد ناک و…… دردهای عصبی اغلب با ضد دردها و ضد تشنجهایی نظیر گاباپنتین ، کاربامازپین؛ فنی توین یا ضد افسردگی هایی نظیر آمی تریپ تیلین، ایمی پرامین یا دیزی پرامین درمان میشود . این داروها بدین منظور بکار گرفته می شوند که آنها میتوانند عصبهای اصلی مربوط به احساسات درد را بهبود بخشند . جورابها یا دستکشهای فشاری گاهی اوقات برای کاهش دردهای عصبی بکارگرفته می شوند . البته آنها نیز تاحدودی می توانند به کاهش دردها مانند طب فشاری عمل کنند.

گردن درد و سردرد

سردردهای گردنی حداقل به نسبت 2 به 1 در خانم ها رخ می دهد ( برخی از محققان معتقدند که این نسبت 1 به 3 است). البته این که چرا خانم ها بیشتر به سردرد گردنی دچار می شوند مشخص نیست. کودکان نیز ممکن است گاهی اوقات به دلیل حمل کوله پشتی سنگین و یا کوله های غیر استاندارد به سردردهای گردنی مبتلا شوند.برخی از محققان معتقدند که درد از مفاصل گردنی پایین تر می تواند سبب سردرد گردنی گردد. هم چنین احتمال دارد که سردرد گردنی از دیسک ها یا مهره های دیگر مثل مهره های قفسه سینه (بخش میانی در پشت) یا مهره های کمری (بخش تحتانی در پشت) ناشی شود، اگرچه محققان با این موضوع چندان موافق نیستند. مردم سردرد گردنی را به دلایل زیادی مثل اسپاسم عضلانی در ناحیه سرویکال (قسمت فوقانی نخاع)، آرتریت، آسیب ناگهانی گردنی ناشی از تصادف خودرو و آسیب ناشی از سقوط از ارتفاع گسترش می دهند. به خاطر داشته باشید که علت و معلول ممکن است از نظر زمانی از هم جدا باشند. ممکن است شش ماه یا یکسال قبل در یک تصادف خودرو حضور داشته اید و اکنون سردردتان افزایش پیدا کرده است. هم چنین این واقعیت وجود دارد که گاهی آسیب درمان نشده می تواند در طول زمان تشدید شود. ممکن است در طی سالیان متمادی استئوآرتریت داشته باشید و اکنون دلیل سردردهای شدید و مزمن که به وسیله درد گردنی ایجاد شده اند باشد، بیماری های دژنراتیو دیسک علت دیگری از سردرد گردنی هستند. نکته قابل توجه این است که برخی عوامل و شرایط، مشکلات این بیماران را تشدید می‌کنند؛ مثلا سرمای محیط و فشارها و ناراحتی‌های روحی- روانی در افزایش شدت علائم بیماری مؤثرند. بنابراین یکی از روش‌های پیشگیری از بروز این اختلال، اجتناب از قرارگیری در معرض این عوامل خواهد بود.

گردن درد عصبی چیست

علت درد های گردن که به شانه، بازو، ساعد یا دست انتشار پیدا می کنند در بسیاری اوقات تحریک ریشه های عصبی است که از نخاع گردنی خارج می شوند. به این عارضه رادیکولوپاتی گردنی Cervical radiculopathy می گویند و شروع این بیماری با پیر شدن دیسک بین مهره ای است. ریشه های عصبی در ناحه گردن به علل مختلفی ممکن است تحت فشار قرار بگیرد و این فشار موجب بروز علائمی مانند درد و اختلال حسی و حرکتی شود. با افزایش سن، دیسک بین مهره ای محتوای آب خود را از دست داده و چروکیده و کوچک میشود. کاهش ارتفاع دیسک موجب میشود مهره ها به یکدیگر نزدیک تر شوند. این نزدیک شدن مهره ها موجب میشود سوراخ یا دهانه ای که بین دو مهره مجاور هم و در دو طرف آنها قرار دارد تنگ میشود. این دهانه ها محل خروج ریشه های عصبی از نخاع هستند. پس به این اعصاب فشار وارد میشود.

گردن درد ناگهانی

گردن دردهای ناگهانی ممکن است به علل زیر ایجاد شود: کشش عضلات گردن: وقتی فشار زیادی به گردن خود وارد می کنید ( یکی از علل شایع آن قرار دادن سر و گردن در یک وضعیت نامناسب به مدت طولانی است) عضلات و لیگامان های اطراف ستون مهره ای گردن شما تحت کشش زیادی قرار می گیرد و به دنبال آن ممکن است پارگی های میکروسکوپی در آنها ایجاد شود.بدنبال آن در این بافت ها تورم و درد ایجاد میشود که شما آن را به صورت درد و خشکی گردن احساس می کنید. این محدودیت حرکت قدری به علت درد و قدری به علت انقباض عضلات اطراف ستون مهره است که خارج از اراده شما صورت می گیرد و به آن اسپاسم هم می گویند. این نوع درد معمولاً با چند روز استراحت خوب می شود.ضربه: گردن بین سر و تنه، بدون حامی و در معرض آسیب های خارجی است. این عوامل موجب می شوند تا گردن بشدت نسبت به ضربات آسیب پذیر باشد. تصادفات وسایل نقلیه، ورزش هایی مثل شیرجه و یا ورزش های رزمی و سقوط از ارتفاع میتوانند به راحتی به گردن صدمه بزنند.بستن کمربند تا حد زیادی میتواند مانع آسیب های خطرناک به گردن در حین رانندگی شود. البته اگر اتومبیل از پشت ضربه بخورد کمربند ایمنی کمکی نمی کند. در این مواقع پشت سری که در روی پشتی صندلی اتومبیل وجود دارد میتواند تا حد زیادی گردن را حمایت کند. درد بدنبال اکثر ضربات شدیدی که به گردن وارد می شوند به علت آسیب به عضلات و یا لیگامان های اطراف سون مهره ای گردنی است. وقتی شدت ضربه بالا است ممکن است موجب شکستگی مهره های گردنی شود.

تقویت عضلات گردن

– هر زمان در محل‌کار احساس خستگی کردید، پیشانی‌تان را به کف دستتان فشار دهید. خیلی از ما وقتی استرس داریم، عضلات گردنمان را سفت می‌کنیم که به مرور زمان ممکن است موجب درد و خشکی گردن شود. می‌توانید با این حرکت ساده، هم فشار وارد بر گردن را کاهش دهید و هم عضلات آن را تقویت کنید.– پشت میزتان نشسته، کمی به سمت جلو خم شوید و آرنج‌هایتان را روی میز بگذارید. سرتان را صاف در مرکز شانه‌ها قرار داده و پیشانی‌تان را به کف دستتان فشار دهید؛ از کف دست برای مقاومت در برابر فشار سرتان استفاده کنید. ۵-۳ ثانیه در این حالت بمانید، رها کرده و پنج مرتبه دیگر تکرار کنید. – موقع تماشای تلویزیون، شانه‌هایتان را عقب بکشید. روی لبه صندلی‌تان بنشینید و ستون فقرات تان را بکشید، انگار می‌خواهید قدتان را بلندتر کنید. دست‌هایتان را جلو بدن روی لباستان قرار دهید. شانه‌هایتان را تا می‌توانید عقب بکشید، طوری که کتف‌هایتان از پشت جمع شود.– هر زمان که بیش از ۴۵ دقیقه پشت فرمان اتومبیل یا پشت کامپیوتر نشستید، تمرین لاک‌پشتی را انجام دهید. موقع رانندگی یا تایپ کردن پشت کامپیوتر، تظاهر کنید لاک‌پشت هستید که می‌خواهید سرتان را به سمت لاکتان جمع کنید. سرتان را به سمت عقب بیاورید، طوری که گردی پشت گردنتان صاف شود. از یک تا ۵ ثانیه در این وضعیت نگه دارید و رها کنید. این تمرین را ۱۰ مرتبه تکرار کنید. – هر یک ساعت، چانه‌تان را به سمت سینه‌تان خم کرده، سپس گردن تان را به سمت چپ، عقب، راست و دوباره پایین به صورت دایره‌ای بچرخانید. این حرکت را پنج مرتبه تکرار کرده، سپس جهت خود را عوض کرده و از راست به چپ دایره بزنید.

درمان دارویی گردن درد

– مصرف داروهای ضد التهاب – استفاده از داروهای شل کننده عضلات و حتی داروهای ضد افسردگی، بسته به منبع ایجاد درد – پزشک ممکن است از تزریق داروهای کورتیکو استروئید در عضلات گردن برای کمک به کاهش درد بیمار استفاده کند. – در این حالت می توان داروهای بی حس کننده همچون لیدوکائین را برای کاهش درد بیمار به عضلات گردن تزریق کرد. – مواقعی که ریشه اعصاب و نخاع باعث ایجاد درد می شوند، انجام اعمال جراحی لازم است.

درمان خانگی گردن درد

هنگام استراحت کردن حالت راحتی را بیابید که در آن موقعیت کمترین درد را در ناحیه گردن حس می‌کنید؛ می‌توانید حوله لوله‌ شده‌ یا بالشتی را زیر گردن قرار دهید تا بهتر بتوانید گردن را در حالت بدون درد نگه دارید. سرد یا گرم کردن در مورد بیماری‌های گردن از نفوذ و تأثیرگذاری کافی برای فرو نشاندن التهاب برخوردار نیست، بنابراین می‌توانید هر روشی را که احساس بهتری به شما می‌دهد انتخاب کنید. کمپرس را، چه گرم باشد چه سرد، تنها هر بار ۲۰ دقیقه روی گردن قرار دهید و بین هر دو نوبت استعمال دست کم وقفه‌ای ۴۰ دقیقه‌ای ایجاد کنید. یخ یا منبع گرما را داخل حوله بپیچید و هرگز آن را مستقیم روی پوست قرار ندهید چون در این صورت پوست به شیوه ناخوشایندی می‌سوزد.

علائم گردن درد

ممکن است درد گردن را به‌صورت گره‌، سفتی یا درد شدید در ناحیه گردن خود حس کنید. گاهی درد به شانه‌ها و پشت منتشر می‌شود یا در مواقعی سرتان هم درد می‌گیرد. شاید به‌دنبال ایجاد این درد نتوانید سروگردنتان را به‌راحتی تکان دهید یا بالا بگیرید. اگر به هر دلیلی ریشه عصب نخاعی تحت‌فشار باشد، ممکن است در ناحیه شانه خود احساس درد، کرختی، سوزن‌سوزن‌شدن (گِزگِز) یا ضعف کنید. اگر درد ناحیه گردنتان مدتی طولانی با شماست یا به عبارتی مزمن است احتمال دارد در انجام فعالیت‌های روزمره‌تان دچار مشکل شوید و بنابراین عوارض جانبی گردن درد یعنی خستگی، افسردگی یا اضطراب سراغتان بیاید.

پیشگیری از گردن درد

می‌توان با اصلاح عادت‌ها از گردن‌دردهایی که به ‌‌علت حالت‌های نادرست بدنی ایجاد می‌شوند، پیشگیری کرد. یادتان باشد در هر حالتی که قرار دارید و کار می‌کنید بعد از ۱۵-۱۰ دقیقه کمی نرمش گردن انجام دهید تا از فشار وارد بر ناحیه گردن کاسته شود. مشاغل پرخطر تنها موضوع صحبتم نیست. کتاب‌خواندن، رانندگی و کار با کامپیوتر هم شامل این توصیه می‌شوند. گاهی بیماران می‌گویند که در پایان روز گردن‌درد می‌گیرند که به این عزیزان توصیه می‌کنم به حالت نشستن خود در طول روز توجه کنند. اگر هم شخصی صبح‌ها گردنش درد می‌گیرد باید وضعیت استراحت شبانه خود را بهبود بخشد مثلا از بالشی با ارتفاع مناسب استفاده کند و روی شکم نخوابد.

بیشتر بخوانید : دیسک گردن و درد دست چپ ♥ درد گردن در اوایل بارداری

آخرین بروز رسانی در : شنبه 12 خرداد 1397

50 دیدگاه

 • ناهید فوریه 2017 در 12:09

  درد گردن در بسیاری از افراد اتفاق میفتد. گاهی خودبخود خوب میشود و گاهی فرد را به پزشک میکشاند.

 • تبسم فوریه 2017 در 12:10

  گردن شامل مهره هایی از ستون مهره است که بین تنه و سر قرار دارد. پایداری گردن به علت شکل مهره ها و لیگامان ها و عضلات اطراف آن تامین میشود. گردن در جهات مختلف حرکت میکند و وزن سر را تحمل میکند.

 • مریم فوریه 2017 در 12:10

  درد گردن میتواند به علت مشکلاتی در هر کدام از قسمت های تشکیل دهنده آن اتفاق بیفتد. مشکلاتی در استخوان، لیگامان، عضلات و اعصاب. گاهی مشکلات گردن موجب درد میشود ولی بیمار درد را در خود گردن احساس نمیکند. درد ممکن است در شانه یا در اندام فوقانی یا در ستون مهره ای سینه ای احساس شود. شایعترین علل درد گردن عبارتند از

 • مهدیس فوریه 2017 در 12:11

  وقتی فشار زیادی به گردن خود وارد میکنید ( یکی از علل شایع آن قرار دادن سر و گردن در یک وضعیت نامناسب به مدت طولانی است) عضلات و لیگامان های اطراف ستون مهره ای گردن شما تحت کشش زیادی قرار میگیرد و به دنبال آن ممکن است پارگی های میکروسکوپی در آنها ایجاد شود. بدنبال آن در این بافت ها تورم و درد ایجاد میشود که شما آن را به صورت درد و خشکی گردن احساس میکنید. این محدودیت حرکت قدری به علت درد و قدری به علت انقباض عضلات اطراف ستون مهره است که خارج از اراده شما صورت میگیرد و به آن اسپاسم هم میگویند. این نوع درد معمولاً با چند روز استراحت خوب میشود.

 • سوگند فوریه 2017 در 12:11

  دیسک در بین مهره های گردن یک ساختمان جذب کننده فشار و شوک است. دیسک بین مهره ای معمولاً با افزایش سن پیر میشود. خشک و چروکیده شده و خاصیت الاستیک خود را از دست میدهد. ارتفاع آن کم میشود و همین امر موجب میگردد مهره ها به یکدیگر نزدیک شده و فاصله آنها کم شود. با کم شدن فاصله بین مهره ها فشار زیادی روی مفاصل بین مهره ای وارد میشود که این خود موجب آرتروز یا سائیدگی این مفاصل میشود.

 • دانا فوریه 2017 در 12:11

  یا دررفتن دیسک. در این وضعیت قسمت حلقوی محیطی دیسک ( آنولوس فیبروزوس) پاره شده و قسمت مرکزی ( نوکلئوس پولپوزوس) از بین شکاف پارگی به بیرون راه پیدا میکند. این قسمت بیرون زده را هرنی یا فتق میگویند. مهمترین مشکلی که در فتق دیسک بوجود میاید اینست که قسمت بیرون زده به اعصابی که در حال بیرون آمدن از نخاع و مهره هستند فشار آورده و همین فشار موجب بروز بسیاری مشکلات از جمله درد اندام فوقانی است.

 • اشکان فوریه 2017 در 12:11

  گردن بسیار قابل انعطاف است و حرکات زیادی دارد. همچنین باید وزن سر را تحمل کند. گردن بین سر و تنه، بدون حامی و در معرض آسیب های خارجی است. این عوامل موجب میشوند تا گردن بشدت نسبت به ضربات آسیب پذیر باشد. تصادفات وسایل نقلیه، ورزش هایی مثل شیرجه و یا ورزش های رزمی و سقوط از ارتفاع میتوانند به راحتی به گردن صدمه بزنند.

 • نفیسه فوریه 2017 در 12:12

  بستن کمربند تا حد زیادی میتواند مانع آسیب های خطرناک به گردن در حین رانندگی شود. البته اگر اتومبیل از پشت ضربه بخورد کمربند ایمنی کمکی نمیکند. در این مواقع پشت سری که در روی پشتی صندلی اتومبیل وجود دارد میتواند تا حد زیادی گردن را حمایت کند. درد بدنبال اکثر ضربات شدیدی که به گردن وارد میشوند به علت آسیب به عضلات و یا لیگامان های اطراف سون مهره ای گردنی است. وقتی شدت ضربه بالا است ممکن است موجب شکستگی مهره های گردنی شود.

 • هادی فوریه 2017 در 12:12

  رماتیسم مفصلی میتواند با تخریب مفاصل بین مهره های گردن موجب درد و خشکی در گردن شود.

 • یکتا فوریه 2017 در 12:12

  عواملی مانند عفونت، تومورها و یا بیماری های مادرزادی گردن هم میتوانند از علل درد گردن باشند.

 • اشکان فوریه 2017 در 12:12

  چه موقع به علت درد گردن به پزشک مراجعه کنیم

  در صورت درد گردن در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنیم

  درد شدید یا مداوم

  درد گردن همراه با دردی باشد که به دست تیر میکشد

  درد گردن همراه سردرد، گزگز، بیحسی یا ضعف اندام فوقانی باشد

  در صورت ضربه به گردن باید به اورژانس اطلاع دهیم. به هیچ وجه گردن را نچرخانیم و به چپ و راست خم نکنیم. پرسنل متبحر اورژانس قبل از هر گونه حرکت دادن بیمار ابتدا گردنبند مخصوصی را برای بیمار میبندند. این گردنبند گردن را از ایجاد آسیب های احتمال در حین انتقال محافظت میکند.

 • امیرحسین فوریه 2017 در 12:13

  یکی از بیماری های شایعی که مخصوصا در بین افراد بالاتر از 50 سال بیشتر مشاهده می شود گردن درد است که از عارضه های دیسک گردن است.گردن درد در هر جایی از بدن، از پایین سر گرفته تا بالای شانه ها ممکن است ایجاد شود. درد ناحیه گردن تا قسمت بالای کمر یا بازوها قابل گسترش است. گردن درد باعث محدودیت حرکتی در ناحیه گردن و سر می شود.

 • فهیمه فوریه 2017 در 12:13

  بسیاری از افراد در برخی از مواقع دچار درد گردن یا خشکی و صدا دادن گردن می‌شوند که عمدتاً ناشی از وضعیت نامناسب اندامی، فرسایش طبیعی یا استفاده مفرط از گردن است. گاهی اوقات علت گردن درد آسیب ناشی از سقوط یا زمین خوردن، انجام ورزش پر برخورد یا وارد شدن ضربه و جابه‌جایی مهره‌های گردن می باشد.

 • فرانک فوریه 2017 در 12:13

  بیماری‌های فرسایشی ستون فقرات شایع‌ترین علت دیسک گردن می‌باشد و ناشی از روند طبیعی بالارفتن سن و فرسایش بدن می‌باشد. به مرور زمان، رباط‌ها و همچنین لایه‌ی خارجی دیسک‌ها ضعیف می‌شوند و محتویات داخلی دیسک، ایجاد حالت برآمدگی می‌کند و باعث می‌شود که دیسک از فضای طبیعی خود تجاوز کند و به نخاع یا ریشه‌های عصبی فشار وارد کند. همچنین ممکن است آسیب‌ها و ضربه‌های شدیدی که به ستون فقرات گردنی وارد می‌شود، موجب ایجاد ترک‌ها یا پارگی‌های کوچکی در سر و گردن به جلولایه‌ی خارجی دیسک‌ها شود و در نتیجه، ماده‌ی ژله‌مانند درون دیسک به سمت بیرون برآمده می‌شود و یا حتی ممکن است فشار داخلی دیسک باعث پارگی کامل دیسک شده و این ماده از داخل دیسک بیرون بیاید و قسمت‌هایی از آن از دیسک جدا شود.

 • ترانه فوریه 2017 در 12:13

  از جمله علایم دیسک گردن خصوصا وقتی مزمن می شود درد دستها با یک حالت انتشاری از بالا به پایین می باشد که بدون درد گردن است و بیمار ممکن است ارتباط ان با مشکل دیسک گردن را به راحتی نپذیرد.چه بسیارند بیمارانی که نزد ما مراجعه کرده اندو به دلیل درد انتشاری دست چپشان جهت پیگیری مسایل قلبی انژیوگرافی های متعدد شده اند و بارها بستری شده اند در حالیکه مشکل آنها ناشی از تحریک ریشه ای عصبی در کنار دیسک گردن و بدون درد گردن بوده است.

 • فهیمه فوریه 2017 در 12:14

  در بیشتر موارد گردن درد با فعالیت هایی که باعث کشیدگی گردن و اسپاسم عضلات گردن می شود، ایجاد می شود. شما در ناحیه گردن خشکی یا درد شدید را احساس می کنید. از علایم گردن درد این است که درد تا شانه ها، قسمت بالای کمر یا بازوها گسترش پیدا میکند. ممکن است دچار سردرد شوید و به علت گرفتگی گردن نتوانید به آسانی سر و گردن خود را حرکت دهید یا بچرخانید. در صورتی که فشاری بر ریشه عصب نخاعی وارد شود، دردی را تجربه می کنید که تا دست شما گسترش پیدا کرده و ممکن است در دست خود احساس بی حسی، کرختی یا ضعف کنید.

 • شیدا فوریه 2017 در 12:14

  اگر گردن درد بیش از یک هفته ادامه یافت، و این درد شدید با نشانه‌های دیگری همراه بود، حتماً برای درمان درد گردن به پزشک مراجعه نمایید. تشخیص صحیح علت گردن درد بسیار مهم است. نوع درمانی که نیاز دارید به علت گردن درد شما، که ناشی از فعالیت ، آسیب دیدگی یا بیماری دیگر می تواند باشد، بستگی دارد.کلینیک تخصصی امید با طیف گسترده ای از گزینه های درمان و پیشرفته ترین تشخیص ها و تجربه بسیار زیاد به ارزیابی گردن درد شما پرداخته و بهترین راه درمان را مشخص می کند

 • غزل فوریه 2017 در 12:14

  سر و گردن به جلو (FHP) یک اصطلاح مورداستفاده برای توصیف وضعیتي است که در آن ستون فقرات گردني رو به جلو بوده و سر جلوتر از شانه‌ها قرار مي‌گيرد. سر به جلو، یا سندرم سر به جلو (FHS)، می‌تواند پاره‌اي از علائم را ايجاد كند كه اغلب به اختلالات عصبی، آسم آلرژیک، انحطاط ديسك و مفاصل و مشکلات عروقی نسبت داده مي‌شود.

 • زهرا فوریه 2017 در 12:14

  یکی از شایع ترین انواع سر درد، سردرد گردنی است. سردرد گردنی معمولا ناشی از فعالیت هایی است که در آنها فشار بیش از حدی بر مفاصل بالایی گردن وارد می شود. این فشار می تواند به علت صدمات ناشی از حوادث مخصوص ( مثل کشیدگی گردن یا بلند کردن جسم سنگین)، یا فعالیت های مکرر یا طولانی مدتی مثل دولا دولا راه رفتن ، طرز نشستن یا ایستادن نامناسب، بلند کردن یا حمل کردن جسم سنگین مخصوصا با طرز ایستادن نامناسب، خم کردن و پیچش بیش از حد گردن، کار کردن با رایانه یا فعالیت هایی که مستلزم قرار گرفتن دست ها در جلوی بدن ( مثل کارهای خانه) است، باشد. که در این صرت با درمان سر درد در واقع به درمان گردن درد خود کمک کرده اید.

 • رضا فوریه 2017 در 12:14

  سردرد گردنی معمولا به عنوان یک درد خفیف ظاهر می شود که پشت سر احساس می شود، اگرچه بعضی اوقات پشت چشم یا ناحیه شقیقه و همچنین در بالای سر، پیشانی یا گوش این درد احساس می شود، درد عموما در یک سمت احساس می شود، اما گاهی اوقات هر دو طرف سر و صورت تحت تاثیر قرار می گیرند.

 • زهرا فوریه 2017 در 12:15

  افراد مبتلا به این نوع سردرد در کنار نشانه هایی که در سر آنها بوجود می آید، اغلب در ناحیه گردن احساس درد و گرفتگی می کنند و به سختی می توانند گردن خود را حرکت دهند

 • فرخنده فوریه 2017 در 12:15

  درد، گزگز یا بی حسی نیز در قسمت بالای کمر، شانه ها، دست یا بازو ممکن است احساس شود، اگر چه چندان شایع نیست.بعضی اوقات بیماران علامت های دیگری مانند گیجی، تهوع، زنگ زدن گوش، کاهش تمرکز، ناتوانی در درست انجام کارهای روزمره را جزو علائم دیسک گردن تجربه می کنند. علائم افراد مبتلا به این نوع سردرد عموما در طول انجام حرکات مشخص گردن یا قرار گرفتن در یک وضعیت برای مدت طولانی ( برای مثال نشستن پشت رایانه یا رانندگی به صورت نامناسب ) شدیدتر می شود. این بیماران همچنین با سفت لمس کردن قسمت بالای گردن درست در زیر قسمت انتهایی جمجمه دچار التهاب و همچنین گرفتگی عضلانی می شوند.

 • کاملیا فوریه 2017 در 12:15

  سردرد، خشکی ، درد و التهاب گردن از نشانه های رایج گردن درد به حساب می آیند

 • پونه فوریه 2017 در 12:15

  تشخیص و آگاهی از علائم گردن درد و معنای هر یک از آنها به منظور دریافت بهترین درمان ضروری است. بنابراین علائم دیسک گردن و گردن درد را به دقت برای پزشک توضیح دهید تا او بتواند علت درد گردن را به درستی تشخیص دهد و برنامه درمانی را آغاز کند.

 • هانیه فوریه 2017 در 12:16

  از علائم گردن درد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  درد و التهاب گردن در یک یا هر دو سمت
  سوزش گردن
  احساس گزگز شدن گردن
  سفتی و خشکی گردن
  درد اطراف کتف
  درد، کرختی یا ضعف بازو
  احساس سوزش هنگام لمس پوست بازو و کتف
  سردرد
  سرگیجه
  حالت تهوع
  تعریق در شب
  احساس خستگی
  گردن درد شدید هنگام حرکت

  احساس دردی که با حرکات مشخص گردن شدید میشود

 • جلال فوریه 2017 در 12:16

  گردن درد ممکن است

  به نواحی فوقانی مفصل کمر،شانه وکتف گسترش یابد
  با انجام حرکات این درد شدید شود

 • لادن فوریه 2017 در 12:17

  اگر درد یا علائم مربوط به آن بیش از چند روز ادامه یافت حتما برای رفع گردن درد به پزشک مراجعه کنید و نسبت به علائم آن بی‌توجه نباشید، چرا که ممکن است نشانه‌ وجود مشکلی جدی در مهره‌ها باشد.

 • نفس فوریه 2017 در 12:17

  زندگی روزمره: فشار و تنش عاطفی، سفتی و انقباض عضلات را در پی دارد، که به نوبه‌ی خود منجر به درد و خشکی و کوفتگی می‌شود. وقتی شب به درستی نخوابید، صبح با گرفتگی گردن از خواب بیدار می‌شوید. اگر بیش از اندازه پشت میز خود بنشینید و به صفحه نمایشگر خیره شوید، دچار خشکی و درد گردن می شوید

 • چلچله فوریه 2017 در 12:18

  روش زندگی هر شخص نیز در ابتلا به گردن درد بسیار تاثیر بسیار زیادی دارد. حالت‌های اندامی نامناسب، چاقی و عضله‌های ضعیف شکمی غالباً تعادل مهره‌ها را بر هم می‌ زنند و برای جبران این عدم تعادل گردن به شیوه‌ای نامناسب خم می‌شود.

 • ناهید فوریه 2017 در 12:18

  عمده فعالیت هایی که باعث گردن درد می شوند شامل موارد زیر می شوند:

  قرار گرفتن سر جلوتر از بدن یا در وضعیت نامناسب برای مدتی طولانی در حین کار کردن، کتاب خواندن، تماشای تلویزیون یا صحبت کردن پشت تلفن

  خوابیدن بر روی بالشتی که بیش از حد سفت یا صاف است یا به خوبی از گردن شما محافظت نمی کند یا خوابیدن بر روی شکم در حالی که گردن شما به سمتی چرخیده و خم شده باشد

  قرار دادن سر بر روی مشت یا بازوی خود به مدت طولانی

  کار یا ورزشی که در آن از قسمت بالای بدن و بازوها استفاده می شود، مثل نقاشی کردن سقف یا کارهایی که برای انجام آنها باید سر را بالا بگیرید

  فشار و تمرکز شدید بر روی یک کار نیز باعث گردن درد می شود.در یک یا چند عضله که سر، گردن و شانه ها را به هم متصل می کنند، دچار کشیدگی می شوند.این عضلات سفت و دردناک می شوند.

  بالا رفتن سن : اختلال‌های مرتبط با سن و سال، مانند استئوآرتریت، تنگی مجرای مهره‌ها و بیماری دیسک تحلیل رونده، مستقیماً بر مهره‌های گردنی تأثیر می‌گذارند.

  بیماری دیسک گردن باعث از دست رفتن آب دیسک‌های بین مهره‌ای می‌شود، و در نتیجه دیسک‌ها انعطاف‌ پذیری، خاصیت کشسانی و قابلیت ضربه‌گیری خود را از دست می‌دهند. به مرور زمان، فتق یا بیرون‌ زدگی دیسک گردن رخ می‌دهد که در هر دو مورد، دیسک به ریشه‌های عصبی فشار وارد می‌کند و موجب گردن درد می‌شود که گاهی در بازو نیز انتشار پیدا کرده و همراه با گز گز کردن و یا کرختی است.

 • دریا فوریه 2017 در 12:18

  استئوآتریت اختلال مفصل رایجی است که تحلیل پیش‌ رونده‌ی غضروف را در پی دارد. استخوان‌ها بدون غضروف بر روی یکدیگر ساییده می‌شوند، و بدن در واکنش به این سایش نامطلوب در راستای محافظت از خود خارهای استخوانی (برآمدگی‌های استخوانی) را تشکیل می‌دهد. این خارهای استخوانی بر اعصاب فشار می‌آورند و موجب درد می‌گردند.

 • الی فوریه 2017 در 12:18

  تنگی مجرای مهره‌ها باریک شدن راه‌های عبور عصبی کوچک بین مهره‌ها را به دنبال دارد، که در اثر آن، نخاع و یا ریشه‌های عصبی مهره‌ها فشرده می‌شوند و گیر می‌افتند. تنگی مجرای مهره‌ها با درد شانه، گردن و درد بازو همراه است و زمانی که اعصاب درگیر قادر به ارائه عملکرد طبیعی خود نباشند، منجر به کرختی نیز می‌شود. در صورت بروز علائم باید به درمان درد شانه، گردن و درد بازو پرداخت.

 • یاسمین فوریه 2017 در 12:19

  وارد شدن ضربه و حوادث : حرکت اجباری ناگهانی سر یا گردن به یک سمت و برگشتن آن به جای اول خود در جهت مخالف وارد شدن ضربه باعث جابه‌جایی مهره‌های گردن می‌شود. حرکت “شلاقی” یا ناگهانی آسیب دیدن بافت‌های پیرامونی و نگه دارنده‌ی سر و گردن را در پی دارد. عضله‌ها در واکنش به این ضربه سفت و منقبض می‌شوند و در نتیجه خستگی عضلانی و به دنبال آن درد و خشکی گردن به وجود می‌آید. جابه‌جایی شدید مهره‌های گردن باعث صدمه دیدن ریشه‌های عصبی، عضله‌ها، رباط‌ها، مفاصل و دیسک‌های بین مهره‌ای نیز می‌شود. تصادف‌ خودرو متداول‌ ترین دلیل این جابه‌جایی است. اگر ضربه‌ای به سرتان وارد آمده است، به احتمال قریب به یقین، گردنتان نیز آسیب دیده است حتی اگر بلافاصله پس از وارد شدن ضربه متوجه وجود مشکل در گردن نشده باشید

 • فهیمه فوریه 2017 در 12:19

  بیماری های دیگر: بیماری های دیگری مانند فیبرومیالژیا ، آرتیریت روماتوئید ، آرتروز گردن ، مننژیت نیز می توانند موجب بروز گردن درد شوند .

 • کاملیا فوریه 2017 در 12:19

  پزشک به دقت محدودیت‌های حرکتی، مشکلات مربوط به حفظ تعادل و درد را بررسی می‌کند و در طول معاینه، واکنش نشان ندادن پایین‌ تنه، ضعف عضلانی، از دست دادن حواس یا دیگر نشانه‌ های آسیب نخاع را مدّ نظر قرار می‌دهد. پزشک حساسیت به لمس ، کرختی و ضعف عضلانی و استقامت و نحوه تحریک پذیری گردن را هنگام معاینه فیزیکی بررسی می‌کند و از شما می‌خواهد تا سرتان را تا جایی که می‌توانید به جلو، عقب و چپ و راست ببرید.

 • پریسا فوریه 2017 در 12:19

  تست عکس برداری اشعه ایکس برای تشخیص درد مفصل گردن و شانه تاثیر بسیار زیادی دارد تست های ساده اشعه ایکس میتواند اختلالاتی مانند تنگی فضای دیسک،بیماری های روماتیسم،جراحت و زخم،لغزندگی دیسک، تنگی کانال نخاعی،شکستگی و عدم استحکام ناشی ازکشیدگی بیش ازحد را نشان دهد
  تست عکس بردای ام آر آی یکی ازدیگر از تست هایی است که آسیب دیدگی های عصب را نشان میدهد این نوع تست دقیق تر از تست اشعه ایکس برای نشان دادن جزئیات است

 • ترانه فوریه 2017 در 12:20

  سی تی اسکن در بعضی از مواقع میتواند جایگزین ام آرآی شود

 • بابک فوریه 2017 در 12:20

  اگر پزشک احتمال دهد که علت گردن درد به تحت فشار بودن عصب مربوط می‌شود، الکترومیوگرافی (تست نوار عصب و عضله یا EMG) را تجویز خواهد کرد. در این آزمایش، سوزن‌های بسیار باریکی برای مشخص کردن نحوه عملکرد اعصاب مورد نظر از راه پوست وارد عضله می‌شوند.

 • پوریا فوریه 2017 در 12:20

  – آزمایش‌های خون : گاهی به کمک آزمایش‌های خون به وجود التهاب یا عارضه‌هایی عفونی پی برده می‌شود که می‌توانند علت گردن درد باشند.

 • فرانک فوریه 2017 در 12:20

  -نمونه گیری مایع نخاع (سوراخ کردن کمر یا پونکسیون کمری) : در این آزمایش سوزنی را با دقت داخل مهره‌ها می‌کنند تا نمونه‌ای از مایع اطراف مغز و نخاع را تهیه کنند. ابتلا به مننژیت با آنالیز این نمونه آشکار می‌شود.

 • ترانه فوریه 2017 در 12:20

  انواع متفاوتی از درمان ها برای درمان اختلال درمفصل گردن وجود دارد و انتخاب مناسب ترین درمان ها براساس دلیل بروز درد میزان شدت آن و همچنین تشخیص پستگی دارد. در کلینیک تخصصی امید برای اکثر افراد درمان ها با استفاده از ترکیبی از روش های مصرف دارو و انجام تمرینات انجام میشود نکته مهمی که در رابطه با این درمان ها وجود دارد این است که درمان بر اساس تشخیص صحیح علت گردن درد باید انجام شود . با تشخیص درست گردن درد در بیشتر موارد با به کار بردن روش های ساده ، کم تهاجمی اما کار آمد می توان به طور کاملا موفقیت آمیزی درد را کنترل و درمان کرد .

 • شکوه فوریه 2017 در 12:21

  پزشک ممکن است برای درمان گردن درد مصرف دارو را به شما توصیه کند میزان شدت درد بر روی انتخاب نوع دارو تاثیرگذار است . داروهای مختلف و متعددی از داروهای مسکن گرفته تا داروهای ضد التهابی مثل استروئیدها به کاهش درد گردن در حین بهبودی کمک می کند. بسته به گردن درد و نوع فتق دیسک گردنی، یا این داروها را به تنهایی مصرف می کنید یا با فیزیوتراپی و درمان های دیگر آنها را مورد استفاده قرار می گیرد.

 • غزال فوریه 2017 در 12:21

  شما باید برای مصرف همه این داروها به توصیه های پزشک با دقت گوش دهید بدون مشورت پزشک هرگزداروهای با تجویز پزشک و داروهای بدن نسخه را با یکدیگر مصرف نکنید.

 • هما فوریه 2017 در 12:21

  تزریق اپیدورال گردنی: این تزریق فضای اپیدورال، یعنی فضای اطراف غشاء پوشاننده‌ی نخاع و ریشه‌های عصبی، را هدف قرار می‌دهد. عصب‌ها با گذشتن از دورن فضای اپیدورال به گردن، شانه‌ها و بازوها می‌رسند پس اگر ریشه‌ی عصب واقع در فضای اپیدورال ملتهب شود، درد در ناحیه گردن، بازو و شانه بروز می‌یابد. تزریق اپیدورال گردنی داروی ضدالتهاب را وارد فضای اپیدورال می‌کند تا التهاب ریشه‌های عصب را کاهش دهد. گاهی این تزریق تسکین کامل و همیشگی درد را به دنبال دارد و گاهی درد را برای چند ماه از بین می‌برد.

 • مریم فوریه 2017 در 12:21

  تزریق در نقاط ماشه‌ای: این روش درمانی برای موارد شدید تر استفاده می‌شود. تقاط ماشه‌ای گره‌های عضلانی هستند که زمان آزاد نبودن عضله‌ها ایجاد می‌شوند. تزریق در نقاط ماشه‌ای مسکن را در ناحیه مورد نظر وارد می‌کند. البته در کنار این تزریق از روش‌های درمانی دیگر، نظیر برنامه ورزشی (طب فیزیکی) و انجام ورزش برای گردن درد برای افزایش انعطاف‌پذیری، قدرت و حرکت مناسب عضله‌ها، استفاده می‌شود.

 • سما فوریه 2017 در 12:21

  پزشکان فیزیوتراپی با کمک درمان های متنوعی میتوانند به رفع و کاهش گردن درد کمک کنند این درمان ها عبارتند از:

  – ماساژ تراپی

  – اولتراسوند یا فراوادرمانی (باعث کاهش درد ماهیچه ها ومفصل میشود)

  – تحریک الکتریکی عصب از راه پوست با استفاده ازدستگاه الکتریکی TENS (درمانی که ازامواج الکتریکی برای کاهش درد استفاده میکند)

  – تحرک مفصل با درمان های دستی (درمان های دستی که باعث بهبود عملکردمفصل با کشش ماهیچه ولیگامنت ها میشود)

  – کشش (شامل کشش ها ی خفیف مفصل گردن است) وباعث کاهش سریع درد دربعضی ازافراد مخصوصا درصورتیکه درد ناشی ازتحریک ریشه عصب یا گرفتگی ماهیچه ها باشد میشود

  – شاک ویو تراپی : انرژی موج صوتی از منبع، مولد موج صوتی، توسط ژل کوپلینگ به ناحیه‌های دردناک بدن هدایت می‌شود و موجب تسریع درمان بافت ها می شود.

  -مگنت تراپی : درمانی است که با استفاده ازامواج مغناطیسی باعث درمان بیمار میشود.در روش مگنت تراپی با قرار دادن مغناطیس های دائمی نزدیک بدن باعث بهبودی سریع استخوان،کاهش درد،ایجاد تاثیرات درمانی دیگر در بدن میشویم

 • فهیمه فوریه 2017 در 12:21

  وقتی به اندازه کافی بهبودی پیدا کردید و پزشک اجازه داد، حرکات کششی را می توانید انجام دهید تا هم گردن درد کاهش پیدا کند و هم انعطاف پذیری خود را بهبود ببخشید.ورزش های گردن درد در تقویت عضلات گردن بسیار موثرند.

 • شورانگیز فوریه 2017 در 12:22

  درمان های دستی ملایم عملکرد گردن را به حالت طبیعی باز میگرداند و باعث تسکین درد می‌شود. متخصص کایروپراکتیک گردن و مفصل‌های آن را جهت کاهش سفتی، بهبود قابلیت حرکتی و افزایش دامنه حرکت دستکاری می‌کند. احتمال دارد این تنظیم‌ها برای بیماران دچار عارضه‌های گردن، مانند تنگی سرخرگ گردن یا استئوآرتریت پیشرفته، نمناسب نباشد یا خطرناک باشد. اما در مواردی مانند گرفتگی عضلات می تواند بسیارموثر باشد . متخصص کایروپراکتیک پیش از شروع درمان تشخیص می‌دهد که آیا دستکاری‌ها موجب آسیب بیشتر می‌شوند یا به روند درمان کمک می کنند .

 • اعظم فوریه 2017 در 12:22

  شایع ترین علتبرای بستن گردن بند طبی کاهش گردن درد است. گردن بند باعث می شود که گردن وزن سر را تحمل کند، در حالی که بافت های نرم گردن این امکان را پیدا می کنند تا التیام پیدا کنند.

 • بردیا فوریه 2017 در 12:22

  در صورتی که تصادف شدیدی داشته باشید، گردن بند به عنوان یک اقدام احتیاطی بر روی گردن شما بسته می شود، تا آسیب دیدگی های احتمالی به گردن شما معاینه شود.

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.