دانستنی های مهم درباره “قرص ناپروکسن” 500 و 250 و موارد مصرف ناپروکسن

دانستنی های مهم درباره “قرص ناپروکسن” 500 و 250 و موارد مصرف ناپروکسن

ناپروکسن,ناپروکسن 500,ناپروکسن 250,ناپروکسن چیست,ناپروکسن 500 چیست,ناپروکسن 200,ناپروکسن در بارداری” href=”http://www.jesarat.com/%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C/” target=”_blank”>بارداری,ناپروکسن قرص,ناپروکسن ۲۵۰,ناپروکسن عوارض,Naproxen 500 Mg,Naproxen 500,Naproxen 500 Mg Tablet,Naproxen 500 Mg Side Effects,Naproxen 500 Mg High,Naproxen 500 Mg Dosage,Naproxen 500 Mg Street Value,Naproxen 500 Mg For Back Pain,Naproxen 250mg,Naproxen 250 Mg Side Effects,Naproxen 250mg Dosage,Naproxen 250 Mg Uses,Naproxen 250mg Gastro-resistant Tablets,Naproxen 250mg Tab,Naproxen 250 Mg And Paracetamol,Naproxen 250 Mg And Alcohol,Naproxen 250 Milligrams,ناپروکسن چیست,Naproxen چیست,ناپروکسن 250 چیست,عوارض ناپروکسن چیست,قرص ناپروکسن 500 چیست,ناپروکسن 500 برای چیست,داروی ناپروکسن 500 چیست,ناپروکسن 500 میلی گرم چیست,Naproxen 200 Mg,Naproxen 2000 Mg,Naproxen 200 Mg Side Effects,Naproxen 2000,Naproxen 2000 Mg Per Day,Naproxen 2000 Mg Daily,Naproxen 200 Mg Cost,Naproxen 200 Mg Tabletki,Naproxen 200/220 Mg,مصرف ناپروکسن در بارداری,قرص ناپروکسن در بارداری,ناپروکسن بارداری,مصرف قرص ناپروکسن در بارداری,عوارض قرص ناپروکسن در بارداری,مصرف ناپروکسن در دوران بارداری,خوردن ناپروکسن در بارداری,خوردن قرص ناپروکسن در بارداری,عوارض ناپروکسن در دوران بارداری,ناپروکسن قرص انتریک کوتد,ناپروکسن قرص چیه,قرص ناپروکسن 500,قرص ناپروکسن 500 برای چیست,قرص ناپروکسن برای چیست,قرص ناپروکسن 250 چیست,قرص ناپروکسن ۵۰۰,قرص ناپروکسن ۲۵۰,ناپروکسن ۲۵۰ چیست,عوارض قرص ناپروکسن ۲۵۰,عوارض ناپروکسن 500,Naproxen عوارض,ناپروکسن و عوارض آن,درمان عوارض ناپروکسن,ناپروکسن چه عوارضی دارد,ناپروکسن و عوارضش,ناپروکسن عوارض جانبی

ناپروکسن چیست؟

ناپروکسن , ناپروکسن 250 , ناپروکسن 500 , ناپروکسن چیست

ناپروکسن جزو گروهی از داروهاست که به انها داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی می گویند که اصطلاح علمی آن nonsteroidal anti-inflammatory drugs  NSAIDs است.در بدن هورمونی وجود دارد که باعث التهاب و درد می شود ولی مصرف ناپروکسن باعث کاهش این هورمون ها در بدن می شود.

ناپروکسن چگونه عمل می کند؟

آنزیم مهمی در بدن وجود دارد که سیکلواکسیژناز cyclo-oxygenase نام دارد که ناپروکسن این است که این آنزیم را غیر فعال کند.سیکلواکسیژناز یک ماده خاص به نام پروستاگلاندین تولید می کند که این ماده ایجاد درد و التهاب می کند.

ناپروکسن , ناپروکسن 250 , ناپروکسن 500 , ناپروکسن چیست

ناپروکسن کجاها کاربرد دارد؟

آرتروز یا ساییدگی مفصل

روماتیسم مفصلی

اسپوندیلیت انکیلوزان

یا سایر علل آرتریت

کاهش درد ناشی از کشیدگی و کوبیدگی عضلات به دنبال فعالیت‌های شدید بدنی و ورزشی

  التهاب تاندون و التهاب بورس درد و تورم ناشی از آنها را می‌توان با ناپروکسن کاهش داد.

کاهش درد های استخوانی و دردهای بعد از جراحی

نقرس

ناپروکسن , ناپروکسن 250 , ناپروکسن 500 , ناپروکسن چیست

نکاتی در مورد مصرف ناپروکسن

ناپروکسن باید همانطور که دکترتان گفته مصرف شود

ناپروکسن را به دیگران پیشنهاد ندهید خودسرانه، حتی اگر در درمان شما موثر بوده است

برای اینکه ناپروکسن تاثیرش را روی انواع آرتریت نشان دهد ، حداقل دو هفته صبر کنید

به تاریخ تولید و انقضای ناپروکسن توجه نمایید

ناپروکسن ممکن است عوارض گوارشی داشته باشد پس بهتر است آن را با شیر و بعد از غذا میل نمایید

اگر از ناپروکسن روکش دار استفاده می نمایید آن را نجوید در این موارد همراه با ناپروکسن از داروهای ضد اسید معده استفاده نکنید. این نوع از دارو را نیم ساعت قبل از غذا مصرف کنید

اگر زمان مصرف قرص را یادتان رفته بلافاصله مصرف نمایید به شرطی که به نوبت بعدی خوردن ناپروکسن نرسیده باشید

اگر داروی دیگری می خورید و دکترتان برای شما ناپروکسن تجویز کرده حتما در مورد مصرف همزمان داروها با پزشک خود مشورت نمایید

ناپروکسن را در جلوی دست کودک قرار ندهید

ناپروکسن باید در محیطی خشک و خنک قرار بگیرد و در مقابل نور مستقیم خورشید نباشد

ناپروکسن , ناپروکسن 250 , ناپروکسن 500 , ناپروکسن چیست

نکاتی مهم در مورد مصرف ناپروکسن

اگر به آسپیرین آلرژی دارید حتما به دکترتان بگویید در مورد مصرف ناپروکسن

مصرف ناپروکسن خطر ابتلا به سکته مغزی و سکته قلبی را افزایش می دهد به خصوص اگر طولانی مدت مصرف شود

موارد مصرف

ناپروکسن مسکّن و ضدالتهاب است. برای دندان‌درد مناسب است.

مکانیسم اثر

ناپروکسن سدیم از مهارکننده‌های قوی آنزیم سیکلواکسیژناز است. آنزیم سیکلواکسیژناز باعث تبدیل اسید آراشیدونیک به پروستاگلاندین‌ها می‌شود. حداقل دو ایزوفرم سیکلواکسیژناز وجود دارد: Cox-۱ و Cox-۲. این دارو با مهار سیکلواکسیژناز تولید پروستاگلاندین‌ها را کاهش می‌دهد و به این روش اثر ضددرد و ضدالتهاب خود را نشان می‌دهد.

فارماکوکینتیک

این دارو به‌خوبی ازطریق دستگاه گوارش جذب می‌شود. نیمه‌عمرِ پلاسمایی آن حدود ۱۲–۱۵ ساعت است و به‌طور عمده ازطریق ادرار دفع می‌شود.

ناپروکسن , ناپروکسن 250 , ناپروکسن 500 , ناپروکسن چیست

 
ناپروکسن

موارد منع مصرف

درصورت وجود زخم فعال گوارشی نباید مصرف شود.

هشدارها

۱ – ناپروکسن ممکن است باعث بروز خونریزی گوارشی شود.
۲ – این دارو ممکن است باعث تشدید حملات آسمی در بیماران مبتلا به آسم شود.
۳ – در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه یا کبد با احتیاط مصرف شود.
۴ – مصرف ناپروکسن در افراد زیر ۱۶ سال، مگر در درمان آرتریت نوجوانان، توصیه نمی‌شود.

عوارض جانبی

اختلالات گوارشی، شامل تهوع، استفراغ و دردهای شکمی و خونریزی گوارشی، بثورات جلدی، کهیر و آنژیواِدِم از عوارض جانبی دارو هستند.

تداخل‌های دارویی

مصرف همزمان ناپروکسن با داروهای ضدانعقاد ممکن است باعث تشدید اثرات این داروها شود. مصرف همزمان ناپروکسن با لیتیم ممکن است باعث کاهش دفع لیتیم شود. اثرات داروهای مهارکنندهٔ گیرندهٔ بتا مانند پروپرانولول درصورت مصرف همزمان با ناپروکسن ممکن است افزایش یابد.

مقدار مصرف

بزرگسالان: در درمان آرتریت روماتوئید، ۵۰۰–۱۰۰۰ میلی‌گرم در روز، در دو مقدار منقسم، و یا ۱ گرم، یک بار در روز، مصرف می‌شود. در اختلالات حاد عضلانی ـ اسکلتی و ایسمنوره، در ابتدا ۵۰۰ میلی‌گرم در روز و سپس، بسته به نیاز، هر ۶ تا ۸ ساعت به میزان ۲۵۰ میلی‌گرم اضافه می‌شود. حداکثر مقدار مصرف، پس از اولین روز به میزان ۱٫۲۵ گرم در روز است. در نقرس حاد، مقدار مصرف اولیه ۷۵۰ میلی‌گرم و مقدار مصرف نگهدارنده ۲۵۰ میلی‌گرم هر ۸ ساعت تا رفع حمله است.

کودکان: در درمان آرتریت نوجوانان در کودکان بالای ۵ سال، mg/kg/day ۱۰ در دو مقدار منقسم مصرف می‌شود.

اشکال دارویی

قرص: ۲۵۰ میلی‌گرم
قرص خط‌دارِ روکشدار: ۵۰۰ میلی‌گرم

ناپروکسن

کامنت های تایید شده : 30 عدد

 • ر چند وقت یکبار انگشت پا یا مچ پا شدید درد میگیره.

 • یه دونه ناپروکسن 250 بعد از تزریق عوارض رسیژن رو کامل رفع میکنه

 • این سری که رفتم دکتر، ازشون پرسیدم من پودر نمیشم اینقدر بروفن مصرف میکنم با توجه به اینکه استامینوفن و مابقی هیچ تاثیری ندارن. برام ناپروکسن 500 تجویز کرد منم دیشب خوردم کلا خوابم از دیشب…

 • این سری که رفتم دکتر، ازشون پرسیدم من پودر نمیشم اینقدر بروفن مصرف میکنم با توجه به اینکه استامینوفن و مابقی هیچ تاثیری ندارن. برام ناپروکسن 500 تجویز کرد منم دیشب خوردم کلا خوابم از دیشب…

 • نام ژنریک: ناپروکسن
  موارد مصرف:
  ناپروکسن یک داروی ضددرد و ضد التهاب غیر استروئیدی است‌ که در درمان ‌آرتریت روماتوئید، سردرد های میگرنی، استئوآرتریت، درد، التهاب غیر رماتیسمی، نقرس‌حاد ، تب و قاعدگی دردناک مصرف می‌شود.
  راهنمائیهای عمومی :
  قبل از مصرف این دارو در موارد زیر با پزشک مشورت کنید :
  1- در صورت داشتن سابقه حساسیت به این دارو یا داروهای مشابه نظير آسپیرین ساير ساليسيلاتها ، غذا ها ، رنگها و مواد محافظ .
  2- در صورت ابتلاء به هر نوع بيماري .
  3- در صورت مصرف الكل ، دخانيات و يا هر نوع دارويي .
  هشدار :
  – طبق دستور پزشک دارو را مصرف کنید آنرا بیشتر از مقدار تجویز شده و یا طولانی مدت تر مصرف نکنید .
  – چنانچه دارو را به مدت طولانی مصرف می کنید ، جهت اطلاع از روند بهبودی به پزشک مراجعه کنید .
  – استامینوفن ، آسپیرین و یا سالیسیلاتهای دیگر را با این دارو بیشتر از چند روز مصرف نکنید .
  – در صورت مصرف اين دارو قبل از هر نوع عمل جراحي با پزشك معالج مشورت نمائيد .
  – مصرف اين دارو ممكن است موجب سرگيجه ، احساس سبكي در سر و يا كاهش هوشياري شود لذا در طول درمان با آن از رانندگي و كار با آلاتي كه نياز به هوشياري كامل دارد بپرهيزيد .
  – در صورت بروز تب ، لرز ، درد عضلاني و ديگر علائم نظير آنفلوآنزا بخصوص اگر قبل يا همراه آن بثورات جلدي ظاهر شود سريعا به پزشك مراجعه كنيد .
  – دارو را همراه با غذا و با يك ليوان پر از آب ميل كنيد و از مصرف آنتي اسيد همراه با آن بپرهيزيد .
  15 تا 30 دقيقه پس از مصرف دارو از دراز كشيدن خودداري نمائيد و از شكستن ، خرد كردن و يا جويدن قرص خودداري نموده آنرا بطور كامل ببلعيد .
  مقدار و نحوه صحیح مصرف دارو :
  مقدار مصرف هر دارو را پزشك تعيين مي كند ولي مقدار مصرف معمول اين دارو به شرح زير مي باشد :
  جهت درمان التهاب مفاصل :
  بزرگسالان : ابتدا 250 ، 375 تا 500 ميلي گرم دوبار در روز صبح و بعد از ظهر كه اين مقدار دوز مي تواند تا 1500 ميلي گرم در روز نيز افزايش يابد .
  كودكان : دوز اوليه 5 ميلي گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن دوبار در روز .
  جهت درمان التهاب تاندون و غدد لنفاوي ، دردهاي قاعدگي و انواع ديگر دردها .
  بزرگسالان : 500 ميلي گرم به عنوان دوز اوليه سپس در صورت نياز 250 ميلي گرم هر 6 تا 8 ساعت .
  جهت درمان نقرس : بزرگسالان 750 ميليگرم در ابتدا سپس 250 ميلي گرم هر 6 تا 8 ساعت يكبار
  كودكان : مقدار و نحوه مصرف را پزشك تعيين مي كند .
  دوز فراموش شده :
  در صورتیکه یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید به محض به یادآوردن بلافاصله آنرا خورده ، ولی اگر تقریبا زمان نوبت بعدی فرا رسیده بود از خوردن آن صرفنظر کرده مطابق قبل دارو را مصرف کنید و مقدار آنرا نیز دو برابر نکنید .

  عوارض جانبی :
  هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی دارای برخی عوارض نا خواسته نیز می باشد ، گرچه همه این عوارض در یک فرد ظاهر نمی شود ولی در صورت بروز هر کدام از آنها با پزشک مشورت کنید :
  – عوارضي كه نياز به قطع سريع دارو و تماس فوري با پزشك دارند : ضعف ، تنفس نامنظم ، ضربان قلب نامنظم ، تورم كهيرمانند بر صورت ، پلك ها ، لب و زبان ، پف كردن اطراف چشم ، تنفس كوتاه و سخت ، احساس تنگي در قفسه سينه ، درد يا كرامپ شكمي ، مدفوع سياهرنگ يا خوني ، درد قفسه سينه ، علائم صرع ، تب ، لرز ، تهوع ، ترش كردن ، سوء هاضمه ، نقاط قرمز رنگ روي پوست ، زخم و نقاط سفيد روي لب و دهان ، استفراغ خون يا موادي مانند دانه قهوه ، سردرد شديد و بثورات جلدي .
  – عوارضي كه به مرور و با تطبيق بدن با دارو از بين مي روند ولي در صورت تداوم و يا شدت يافتن نياز به توجه پزشكي دارند : درد يا كرامپ شكمي ، احساس ناراحتي ، اسهال ، سرگيجه ، خواب آلودگي ، سردرد ، سوزش سردل ، سوء هاضمه ، تهوع و استفراغ
  مسمومیت :
  مصرف بيش از مقدار توصيه شده موجب بروز اختلالات كبدي و كليوي ، گيجي ، عوارض گوارشي نظير درد در ناحيه شكم ، تهوع ، استفراغ و حتي خونريزي گوارشي ، تشنج ، كما و كاهش پروترومبين خون مي شود كه در صورت وقوع بيمار را سريعا به بيمارستان منتقل نمائيد .
  شرایط نگهداری :
  – دور از نور و رطوبت و در دمای زیر 30 درجه سانتی گراد نگهداری کنید .
  – دور از دسترس کودکان نگهداری کنید .
  – از مصرف داروی تاریخ گذشته خودداری کنید .
  شكل دارويي:
  قرص : قرص ساده حاوي 250 ميلي گرم ناپروكسن و قرص انتريك كوتد حاوي 500 ميلي گرم ناپروكسن

 • اپروکسن جزو دسته ای از داروها است که به آنها داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی nonsteroidal anti-inflammatory drugs NSAIDs میگویند. این داروها هورمون‌های خاصی را که در بدن ایجاد التهاب و درد می‌کنند کاهش می‌دهد.

 • ناپروکسن چگونه موجب کاهش التهاب و درد می‌شود

  ناپروکسن جلوی فعالیت آنزیم مهمی در بدن به نام سیکلواکسیژناز cyclo-oxygenase را می‌گیرد. این آنزیم مواد خاصی به نام پروستاگلاندین می‌سازد که موجب بروز التهاب و درد می‌شوند. پس ناپروکسن با مهار تولید کننده این مواد موجب می‌شود تا سطح این مواد در بافت‌های بدن کاهش یافته و در نتیجه التهاب و درد کم شود. برای مطالعه بیشتر در مورد مکانیسم اثر ناپروکسن به مقاله “داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی” مراجعه کنید.

 • ناپروکسن در درمان چه بیماری‌های ارتوپدی کاربرد دارد

  ناپروکسن در کاهش درد و تورم و محدودیت حرکتی ناشی از بیماری‌های آرتروز یا ساییدگی مفصل، روماتیسم مفصلی، اسپوندیلیت انکیلوزان یا سایر علل آرتریت موثر است. از این دارو در کاهش درد ناشی از کشیدگی و کوبیدگی عضلات به دنبال فعالیت‌های شدید بدنی و ورزشی استفاده می‌شود. التهاب تاندون و التهاب بورس و درد و تورم ناشی از آنها را می‌توان با ناپروکسن کاهش داد. از ناپروکسن در کاهش درد های استخوانی و دردهای بعد از جراحی استفاده می‌شود. ناپروکسن در درمان نقرس هم بکار می‌رود.

 • ناپروکسن را چگونه مصرف کنیم

  در مصرف ناپروکسن به نکات زیر توجه کنید

  قبل از مصرف ناپروکسن کاغذ اطلاعات مربوط به دارو را که در جعبه آن قرار دارد به دقت مطالعه کنید

  ناپروکسن را دقیقا همان‌طور که پزشک معالج شما تجویز کرده است مصرف کنید

  این دارو فقط برای شما تجویز شده است. آنرا به دیگران توصیه نکنید چون ممکن است برای آنها اثرات جانبی مضری داشته باشد

  برای رسیدن به حداکثر تأثیر بخشی دارو در درمان آرتریت ها دارو باید حداقل به مدت دو هفته مصرف شود

  اگر تاریخ مصرف قرص ناپروکسن به پایان رسیده است آنرا مصرف نکنید

  بهتر است ناپروکسن را بعد از غذا و یا با یک لیوان شیر میل کنید تا عوارض گوارشی آن به حداقل برسد

  اگر از انواعی از ناپروکسن استفاده می‌کنید که روکش انتریک دارید (روکشی که روی قرص کشیده می‌شود تا عوارض گوارشی دارو را به حداقل برساند) دارو را نجوید بلکه آنرا با یک لیوان آب ببلعید. در این موارد همراه با ناپروکسن از داروهای ضد اسید معده استفاده نکنید. این نوع از دارو را نیم ساعت قبل از غذا مصرف کنید

  اگر فراموش کردید یک دوز از ناپروکسن را مصرف کنید به محض به یاد آوردن، دوز فراموش شده را بخورید ولی اگر زمانی فراموشی خود را به یاد آورده‌اید که نوبت مصرف دوز بعدی از دو قرص با هم نخورید. فقط یک قرص مصرف کنید

  اگر داروهای دیگری مصرف می‌کنید با پشک خود یا پزشک داروساز در داروخانه مشورت کنید تا مطمئن شود ناپروکسن با آن داروها تداخل اثر ندارد

  ناپروکسن را از دسترس کودکان دور نگه دارید

  ناپروکس را در محل خنک، خشک و دور از نور مستقیم آفتاب نگه دارید

  سؤالات خود در مورد ناپروکسن را می‌توانید از پزشک داروساز که در داروخانه است بپرسید.

 • ناپروکسن مسکّن و ضدالتهاب است. برای دندان‌درد مناسب است.

 • ناپروکسن سدیم از مهارکننده‌های قوی آنزیم سیکلواکسیژناز است. آنزیم سیکلواکسیژناز باعث تبدیل اسید آراشیدونیک به پروستاگلاندین‌ها می‌شود. حداقل دو ایزوفرم سیکلواکسیژناز وجود دارد: Cox-۱ و Cox-۲. این دارو با مهار سیکلواکسیژناز تولید پروستاگلاندین‌ها را کاهش می‌دهد و به این روش اثر ضددرد و ضدالتهاب خود را نشان می‌دهد.

 • این دارو به‌خوبی ازطریق دستگاه گوارش جذب می‌شود. نیمه‌عمرِ پلاسمایی آن حدود ۱۲–۱۵ ساعت است و به‌طور عمده ازطریق ادرار دفع می‌شود.

 • درصورت وجود زخم فعال گوارشی نباید مصرف شود.

 • – ناپروکسن ممکن است باعث بروز خونریزی گوارشی شود.
  ۲ – این دارو ممکن است باعث تشدید حملات آسمی در بیماران مبتلا به آسم شود.
  ۳ – در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه یا کبد با احتیاط مصرف شود.
  ۴ – مصرف ناپروکسن در افراد زیر ۱۶ سال، مگر در درمان آرتریت نوجوانان، توصیه نمی‌شود.

 • اختلالات گوارشی، شامل تهوع، استفراغ و دردهای شکمی و خونریزی گوارشی، بثورات جلدی، کهیر و آنژیواِدِم از عوارض جانبی دارو هستند.

 • مصرف همزمان ناپروکسن با داروهای ضدانعقاد ممکن است باعث تشدید اثرات این داروها شود. مصرف همزمان ناپروکسن با لیتیم ممکن است باعث کاهش دفع لیتیم شود. اثرات داروهای مهارکنندهٔ گیرندهٔ بتا مانند پروپرانولول درصورت مصرف همزمان با ناپروکسن ممکن است افزایش یابد.

 • بزرگسالان: در درمان آرتریت روماتوئید، ۵۰۰–۱۰۰۰ میلی‌گرم در روز، در دو مقدار منقسم، و یا ۱ گرم، یک بار در روز، مصرف می‌شود. در اختلالات حاد عضلانی ـ اسکلتی و ایسمنوره، در ابتدا ۵۰۰ میلی‌گرم در روز و سپس، بسته به نیاز، هر ۶ تا ۸ ساعت به میزان ۲۵۰ میلی‌گرم اضافه می‌شود. حداکثر مقدار مصرف، پس از اولین روز به میزان ۱٫۲۵ گرم در روز است. در نقرس حاد، مقدار مصرف اولیه ۷۵۰ میلی‌گرم و مقدار مصرف نگهدارنده ۲۵۰ میلی‌گرم هر ۸ ساعت تا رفع حمله است.

  کودکان: در درمان آرتریت نوجوانان در کودکان بالای ۵ سال، mg/kg/day ۱۰ در دو مقدار منقسم مصرف می‌شود.

 • نام ژنریک:

  ناپروکسن

  نام لاتین:

  Naproxen

  نام تجاری:

  ®Naprosyn
  ®Anaprox
  ®Modaxen
  ®Naproxen-AR

  گروه دارویی- درمانی:

  مشتقات اسید پروپیونیک
  ضد التهاب غیر استروئیدی
  ضد درد غیر مخدر
  ضد تب

  طبقه بندی در بارداری:

  گروه B (سه ماهه سوم بارداری گروه D)

  اشکال دارویی:

  قرص: 250 میلی گرم
  قرص روکشدار: 500 میلی گرم
  شیاف: 500 میلی گرم

  موارد مصرف:

  قرص ناپروکسن 250 و 500 یا شیاف ناپروکسن در دردهای خفیف تا شدید عضلانی-استخوانی، درد خفیف تا متوسط (سردرد ،درد بعد از عمل) ،دیسمنوره اولیه (درد دوره قاعدگی یا درد پریود در زنان)، نقرس حاد، آرتریت روماتوئید، تب، میگرن استفاده می شود.

  روش و مقدار مصرف:

  مصرف ناپروکسن در بالغین: با توجه به شدت درد دوزهای مختلفی از ناپروکسن از 250 تا 750 میلی گرم مورد استفاده قرار می گیرد.
  به طور معمول قرص ناپروکسن هر 12 ساعت یک بار مصرف می شود.
  مصرف ناپروکسن در کودکان: 10 میلی گرم بر کیلوگرم در روز از راه خوراکی در دو دوز منقسم برای ایجاد اثرات ضد التهابی ناپروکسن مصرف می شود.

  مکانیسم اثر:

  ناپروکسن احتمالا با مهار سنتز پروستاگلندین ها اثر خود را اعمال می کند.

  فارماکوکینتیک:

  نیمه عمر ناپروکسن 10 تا 20 ساعت است.
  این دارو از راه ادرار دفع می شود.

  نکات با اهمیت:

  از جمله نام های تجاری متداول ناپروکسن می توان به تداپروکس، ژلاپروکس، پروکساژل و مداکسن اشاره کرد.
  غذا سرعت جذب ناپروکسن و نه میزان جذب آن را کاهش می دهد.
  در مورد دوز سمی ناپروکسن اطلاعات زیادی در دست نیست. علائم مسمومیت با ناپروکسن شامل: ناراحتی گوارشی، دپرسیون سیستم عصبی مرکزی و خواب آلودگی است. درمان شامل: تخلیه معده، تجویز شارکول فعال و انجام اقدامات حمایتی است.

  موارد منع مصرف:

  افرادی که حساسیت مفرط نسبت به ناپروکسن و یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، دارند.

  موارد احتیاط:

  افرادی که بیماری های گوارشی دارند.
  افراد مبتلا به زخم پپتیک
  افرادی که بیماری های کلیوی یا قلبی دارند.
  دوران بارداری بخصوص سه ماهه سوم

  تداخلات دارویی:

  اگر ناپروکسن همزمان با آسپرین مصرف شود باعث کاهش اثرات ناپروکسن می شود.
  اگر ناپروکسن همزمان با داروهای ضد انعقادی خوراکی و پلیکامایسین مصرف شود، خطر خونریزی افزایش می یابد.
  مصرف همزمان این دارو با داروهای آسپرین، گلوکوکورتیکوئید ها و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی باعث می شود عوارض گوارشی این داروها تشدید شود.
  مصرف همزمان ناپروکسن و داروی پروبنسید احتمال مسمومیت با پروبنسید را افزایش می دهد.
  مصرف این دارو خطر مسمومیت با متوتروکسات را افزایش می دهد.
  مصرف این دارو خطر مسمومیت با لیتیوم را افزایش می دهد.
  مصرف همزمان ناپروکسن ممکن است اثرات داروهای ضد فشار خون را کاهش دهد.

  عوارض جانبی :
  هر دارو به موازات ایجاد اثرات درمانی مورد نظر ممکن است سبب بروز عوارض ناخواسته نیز بشود. اگرچه کلیه این عوارض در یک فرد مشاهده نمی شود ولی در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک معالج مشورت نمایید.
  از جمله عوارض جانبی ناپروکسن (تداپروکس، ژلاپروکس، مداکسن، پروکساژل) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  CNS: سردرد، سرگیجه
  CV: ادم محیطی (احتباس آب)، طپش قلب، نارسایی احتقانی قلب
  Derm: خارش، راش، کهیر
  EENT: اختلالات بینایی
  GI: تهوع، استفراغ، یبوست، خونریزی گوارشی
  Hema: طولانی شدن زمان انعقاد، آنمی آپلاستیک
  Other: افزایش سطح آنزیم های کبدی

  توجه: در صورت ایجاد واکنش افزایش حساسیت یا مسمومیت کبدی، مصرف دارو باید قطع گردد.
  مصرف در بارداری و شیردهی:

  ناپروکسن نباید در بارداری به خصوص سه ماهه سوم بارداری مصرف شود.
  این دارو در شیر مادر ترشح می شود بنابراین مصرف ناپروکسن در دوران شیردهی توصیه نمی شود.

  توجهات پزشکی – پرستاری:

  ناپروکسن را می توان همراه با غذا یا یک آنتی اسید تجویز کرد.
  در صورت مصرف طولانی مدت ناپروکسن و یا دوز های بالای دارو بهتر است پیش از شروع درمان و سپس در فواصل منظم اندازه گیری هموگلوبین و آزمایشات بررسی عملکرد کلیه و کبد، شنوایی سنجی و افتالمولوژیک صورت گیرد.
  بهبود علائم معمولا در طول 2 تا 4 هفته دیده می شود.

  توجهات بیمار – خانواده:

  جهت کاهش عوارض گوارشی می توان قرص ناپروکسن را همراه با غذا مصرف کرد.
  دارو را مطابق دستور مصرف نمایید و در صورت فراموش نمودن یک نوبت، بلافاصله پس از به خاطر آوردن آن را مصرف نمایید، مگر اینکه فرصتی تا زمان نوبت بعدی وجود نداشته باشد. از دو برابر نمودن مقادیر دارو در هر نوبت پرهیز نمایید.
  قرص ناپروکسن باید همراه با یک لیوان آب مصرف شود و 15 تا 30 دقیقه پس از مصرف دارو به حالت قائم باقی بمانید (نخوابید).
  مصرف این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی یا سرگیجه شود پس توصیه می شود تا مشخص نشدن واکنش بدن نسبت به دارو از رانندگی و سایر امور نیازمند به هشیاری، پرهیز شود.
  توصیه می شود از مصرف همزمان ناپروکسن با آسپرین، استامینوفن و سایر داروهای OTC بدون مشورت با پزشک خودداری نمایید.
  در صورت بروز علائمی چون راش، خارش، لرز، تب، اختلال بینایی، تیرگی مدفوع، اسهال، یا سردرد مقاوم به پزشک اطلاع دهید.
  توصیه می شود قبل از شروع هر نوع درمان یا عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را از رژیم دارویی خود مطلع سازید.
  از مصرف همزمان ناپروکسن با الکل پرهیز کنید.

  شرایط نگهداری دارو:

  دارو را در ظروف دربسته و در درجه حرارت 15 تا 30 درجه سانتیگراد نگهداری نمائید.

 • موارد مصرف:

  درمان درد و تورم ناشی از اوستئوآرتریت ( آرتروز ) و روماتوئید آرتریت ( روماتیسم )، نقرس و سیکل ماهیانه.

  مقدار و نحوه مصرف:

  مقدار مصرف هر دارو را پزشك تعيين مي‌كند ولي مقدار مصرف معمول دارو به قرار زير است:

  درمان درد حاد نقرس:

  ابتدا سه عدد قرص ناپروکسن 250 میلیگرمی با هم مصرف شود و سپس تا اتمام درد هر 8 ساعت یک قرص مصرف شود.

  توصیه میشود دارو با معده پُر مصرف شود.

  درمان درد و التهاب ناشی از آرتروز و روماتیسم:

  صبح و شب یک قرص ناپروکسن 250 میلیگرمی بعد از غذا مصرف شود .

  در صورت شدید بودن درد، صبح و شب یک قرص ناپروکسن 500 اِنتریک کوتد توصیه میشود

  قرص ناپروکسن اِنتریک کوتد میتواند با معده خالی مصرف شود

  در صورت مصرف قرص انتریک کوتد، از مصرف داروهای کاهنده اسید معده و یا آنتی اسید تا 2 ساعت بعد از این دارو پرهیز نمایید.

  درمان درد سیکل ماهیانه:

  ابتدا دو عدد قرص ناپروکسن 250 میلیگرمی همزمان مصرف شود. سپس تا زمان برطرف شدن درد، هر 6 تا 8 ساعت یک عدد مصرف شود.

  توصیه میشود دارو با معده پُر مصرف شود.

  مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

  مصرف آن در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمیشود.

  موارد منع مصرف:

  در صورت حساسیت به هر یک از اجزای فرآورده، از مصرف آن خودداری نمایید.

  هشدار ها و احتیاط ها:

  جهت درمان سریع درد، قرص ناپروکسن 250 میلیگرمی، و جهت درمان دردهای مزمن، قرص ناپروکسن 500 میلیگرمی اِنتریک کوتد توصیه میشود.

  ممکن است فشار خون کمی افزایش پیدا کند.

  در صورت وجود سابقۀ زخم یا خونریزی گوارشی دارو با احتیاط مصرف شود (در صورت وقوع مشکلات جدی گوارشی مصرف آن متوقف گردد).

  در صورت ابتلا به نارسایی کلیوی، مصرف آن توصیه نمیشود.

  مصرف این دارو زمان انعقاد خون را کمی افزایش میدهد.

  در صورت مشاهده اولین علائم بروز حساسیت مانند عوارض پوستی، مصرف دارو متوقف شود.

  توصیه میشود کوتاه ترین دورۀ درمان مدنظر قرار گیرد.

  تداخلات دارویی:

  سایر فرآورده های حاوی ناپروکسن یا هریک از داروهای خانواده آسپرین، داروهای کاهنده فشار خون ، داروهای مدر، داروهای ضدانعقاد، کورتیکواستروئیدهای خوراکی، لیتیم، متوترکسات، پروبنسید، گلی بنکلامید، گلی کلازید.

  عوارض جانبی:

  هر دارو به موازات اثرات درمانی ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته نیز شود. اگرچه همه این عوارض در یک فرد دیده نمیشود در صورت بروز عوارض زیر با پزشک یا داروساز مشورت نمایید.

  عوارض گوارشی، خواب آلودگی، حساسیت (شامل عوارض پوستی، حالت مشابه تنگی نفس) ، سوزش سردل، تهوع.

  شرایط نگهداری:

  دارو را در دمای کمتر از 30 درجه سانتیگراد و دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید.

  دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری نمایید.

 • ناپروکسن برای از بین بردن درد ناشی از شرایط مختلف مانند سردرد، درد عضلانی، التهاب تاندون، درد دندان، و گرفتگی‌های قاعدگی استفاده می‌شود. این دارو به عنوان یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) شناخته شده است. برای اطلاعات بیشتر درباره ناپروکسن با این مقاله از راستینه همراه شوید.

  نام تجاری رایج: اناپروکس، ناپروسین

  نام عمومی: ناپروکسن

  کاربرد ناپروکسن
  کاربرد ناپروکسن

  ناپروکسن موجب کاهش درد، تورم، و خشکی مفاصل ناشی از حملات آرتریت، بورسیت، و نقرس نیز می‌شود. ناپروکسن با متوقف کردن تولید مواد طبیعی خاصی در بدن که موجب التهاب می‌شوند، اثر خود را می‌گذارد. اگر در حال درمان یک بیماری مزمن مانند آرتروز هستید از دکتر خود در مورد درمان‌های غیر دارویی و یا استفاده از داروهای دیگر برای درمان درد خود مشورت بگیرید. همچنین بخش هشدار این مقاله را مطالعه کنید.

  چگونگی مصرف ناپروکسن

  قبل از مصرف ناپروکسن و هر زمان که قصد داشتید دوباره از آن استفاده کنید، راهنمای دارو ارائه شده توسط داروساز خود را مطالعه کنید. در صورت وجود هر گونه سؤال، از دکتر یا داروساز خود بپرسید.

  این دارو از طریق دهان طبق دستور پزشک معمولاً ۲ یا ۳ بار در روز با یک لیوان پر از آب (۸ اونس / ۲۴۰ میلی لیتر) مصرف می‌شود. حداقل ۱۰ دقیقه پس از مصرف این دارو دراز نکشید. برای جلوگیری از ناراحتی معده، این دارو را همراه با غذا، شیر، و یا دوای ضدترشی معده مصرف کنید.

  دوز این دارو براساس وضعیت پزشکی شما و پاسخ به درمان تعیین می‌شود. برای کاهش خطر ابتلا به خونریزی معده و عوارض جانبی دیگر، این دارو را در کمترین دوز مؤثر در کوتاه‌ترین زمان ممکن مصرف کنید. میزان مصرف خود را افزایش ندهید و یا تعداد دفعات مصرف آن را از آنچه تجویز شده بیشتر نکنید. برای بیماری‌های مداوم مانند آرتریت، مصرف این دارو را طبق دستور پزشک ادامه دهید.

  برای شرایط خاص (مانند آرتریت)، ممکن است دو هفته از زمان مصرف منظم این دارو طول بکشد تا شما تأثیر آن را دریافت کنید. اگر این دارو را در مواقع مورد نیاز (نه در یک برنامه منظم) یعنی اگر در ابتدا که علائم درد بروز می‌کنند داروهای ضد درد مصرف شوند بهترین تأثیر را دارند. اگر صبر کنید تا درد بدتر شود و سپس دارو را مصرف کنید، ممکن است دارو به خوبی تأثیر خود را نگذارد.

  در صورتی که وضعیت شما بهبود نیافت و یا بدتر شد پزشک خود را مطلع سازید.

  عوارض جانبی
  عوارض جانبی

  با مصرف این دارو ناراحتی معده، حالت تهوع، سوزش معده، سردرد، خواب آلودگی و یا سرگیجه ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این عوراض باقی بمانند و یا بدتر شوند، فوراً پزشک یا داروساز خود را مطلع سازید.

  به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را به این خاطر تجویز کرده است که در نظر گرفته است فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

  این دارو ممکن است فشار خون را بالا ببرد. فشار خون خود را به طور منظم چک کنید و در صورتی که نتایج بالا بودند پزشک خود را در جریان قرار دهید.

  در صورت بروز هر گونه عوارض جانبی جدی فوراً به پزشک مراجعه کنید، عوارضی همچون: کبودی / خونریزی آسان، بلع دردناک/دشوار، تغییرات شنوایی (مانند زنگ زدن در گوش)، تغییرات ذهنی / خلق و خوی، تورم مچ پا / دست، افزایش وزن ناگهانی و غیر قابل توضیح، نشانه‌هایی از مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار)، سفتی گردن بدون دلیل، تغییرات بینایی، خستگی غیر معمول.

  این دارو ممکن است به ندرت موجب بیماری جدی کبد شود (که احتمالاً منجر به مرگ می‌شود). به محض بروز هر گونه نشانه آسیب کبدی، از جمله: ادرار تیره، تهوع / استفراغ / از دست دادن اشتها مداوم، درد معده / شکم، زردی چشم/ پوست، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

  واکنش آلرژیک جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورتی که متوجه هر گونه علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: جوش، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، تنفس مشکل، شدید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

  در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا نیست، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

  هشدار

  داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی از جمله ناپروکسن به ندرت ممکن است خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهند. این خطر در صورتی که شما مبتلا به بیماری قلبی باشید و یا خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را بیشتر داشته باشید (به عنوان مثال، با توجه به مصرف سیگار، سابقه خانوادگی بیماری قلبی، یا بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا و یا دیابت)، و یا به مدت طولانی‌تری دارو را مصرف کرده باشید، ممکن است بیشتر شود. این دارو نباید قبل یا بعد از عمل جراحی بای پس قلب (CABG) مصرف شود.

  این دارو ممکن است به ندرت موجب خونریزی از معده یا روده (به ندرت کشنده) شود. این عارضه می‌تواند بدون هشدار در هر زمان در حالی که این دارو را مصرف می‌کنید، رخ دهد. افراد مسن ممکن است در معرض خطر بالاتری برای این عارضه باشند.

  در صورتی که متوجه هرگونه از این عوارض نادر اما جدی شدید، فوراً مصرف دارو را متوقف و کمک پزشکی دریافت کنید این عوارض عبارتند از: مدفوع سیاه / قیری، درد مداوم شکم/معده، استفراغی که مانند دانه‌های قهوه است، درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، تنگی نفس، تعریق غیر معمول، گیجی، ضعف در یک طرف بدن، لکنت زبان، تغییرات ناگهانی بینایی.

  موارد احتیاط
  موارد احتیاط

  قبل از مصرف ناپروکسن، درصورتی که به این دارو و یا به آسپیرین یا دیگر NSAID ها (مانند ایبوپروفن، سلکوکسیب) حساسیت و یا هرگونه آلرژی دیگری دارید پزشک خود را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده فعال باشد، که می‌تواند موجب واکنش‌های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

  قبل از مصرف این دارو سابقه پزشکی خود را به پزشک بگویید به خصوص سوابقی همچون: آسم (از جمله سابقه بدتر شدن تنفس پس از مصرف آسپیرین یا سایر NSAID ها)، اختلالات خونی (مانند کم خونی، خونریزی / مشکل انعقاد خون)، زائده در بینی (پولیپ بینی)، بیماری‌های قلبی (مانند حمله قلبی سابق)، فشار خون بالا، بیماری‌های کبدی، سکته مغزی، مشکلات گلو / معده / روده (مانند خونریزی، سوزش معده، زخم).

  گاهی اوقات مصرف داروهای NSAID، از جمله ناپروکسن می‌تواند موجب بروز مشکلات کلیوی شود. این مشکلات به احتمال زیاد در صورتی رخ می‌دهند که دچار کم آبی شوید، نارسایی قلبی یا بیماری‌های کلیوی داشته باشید، مسن‌تر باشید و یا برخی داروهای خاص مصرف کنید (بخش تداخلات دارویی نیز مراجعه کنید).

  طبق دستور پزشک به منظور جلوگیری از کم آبی مقدار زیادی آب بنوشید و در صورتی که تغییری در میزان ادرار داشتید، فوراً پزشک خود را مطلع سازید.

  این دارو ممکن است موجب سرگیجه یا خواب آلودگی و یا تاری دید شود. تا زمانی که مطمئن نشدید که می‌توانید فعالیت‌هایی که نیازمند هوشیاری هستند را به درستی انجام دهید، از انجام فعالیت‌هایی مانند رانندگی و استفاده از دستگاه‌ها خودداری کنید.

  این دارو ممکن است موجب خونریزی معده گردد. استفاده روزانه از تنباکو، به ویژه هنگامی که با این دارو ترکیب می‌شود، می‌تواند خطر ابتلا به خونریزی معده را افزایش دهد. مصرف الکل را قطع و کشیدن سیگار را ترک کنید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

  این دارو ممکن است موجب شود حساسیت بیشتری نسبت به خورشید پیدا کنید. از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب، اتاقک‌های مخصوص برای برنزه شدن و لامپهای خورشیدی اجتناب کنید. زمانیکه خارج از خانه‌اید، از یک عینک آفتابی و پوشش‌های محافظت کننده استفاده کنید.

  برخی از محصولات ناپروکسن حاوی نمک (سدیم) هستند. در صورتی که رژیم غذایی با محدودیت نمک دارید، پزشک خود را در جریان قرار دهید.

  قبل از عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می‌کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع سازید.

  افراد مسن ممکن است به عوارض جانبی این دارو، به ویژه خونریزی معده / روده و مشکلات کلیوی حساس‌تر باشند.

  زنان در سنین باروری قبل از استفاده از این دارو، باید با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات این دارو (مانند سقط جنین یا بروز مشکلات در باردار شدن) صحبت کنند. در صورتی که باردار هستید و یا قصد بارداری دارید، پزشک خود را مطلع سازید. در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز استفاده شود. مصرف این دارو در طول سه ماهه اول و سه ماهه آخر بارداری به علت آسیب به نوزاد متولد نشده و تداخل با زایمان نرمال توصیه نمی‌شود.

  این دارو به شیر مادر نفوذ می‌کند و ممکن است اثرات نامطلوبی بر روی کودک شیرخوار داشته باشد. قبل از تغذیه با شیر مادر با پزشک خود مشورت کنید.

  تداخلات دارویی
  تداخلات دارویی

  تداخلات دارویی ممکن است عملکرد داروهای شما را تغییر دهند و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله شامل تمام تداخلات دارویی امکان پذیر نیست.

  محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آلیسکیرن، مهارکننده‌های ACE (مانند کاپتوپریل، لیزینوپریل)، مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین II (مانند لوزارتان، والزارتان) سیدوفویر، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون)، لیتیوم، “قرص‌های آب” (دیورتیک ها مانند فوروزماید).

  این دارو هنگامی که با داروهای دیگری که می‌توانند موجب خونریزی شوند، مصرف شود، ممکن است خونریزی را افزایش دهد. نمونه چنین داروهایی عبارتند از: داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، “رقیق کننده‌های خون” مانند دابیگاتران/ انوکساپارین / وارفارین و غیره.

  تمام برچسب‌های داروهای تجویزی و بدون نسخه را به دقت بررسی کنید زیرا بسیاری از داروها حاوی مسکن‌های درد / کاهش دهنده‌های تب (آسپرین، داروهای غیر استروئیدی مانند سلکوکسیب، ایبوپروفن، یا کتورولاک) هستند. این داروها مشابه ناپروکسن هستند و در صورتی که با هم مصرف شوند، ممکن است خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش دهند. با این حال، در صورتی که پزشک شما برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی آسپرین با دوز پایین (معمولاً در دوزهای ۸۱-۳۲۵ میلی گرم در روز) تجویز کرده است، شما باید مصرف آسپرین را ادامه دهید مگر اینکه پزشک شما دستوری غیر از این داده باشد.

  استفاده روزانه از ناپروکسن ممکن است توانایی آسپرین برای جلوگیری از حمله قلبی / سکته مغزی را کاهش دهد. در مورد استفاده از داروهای مختلف (مانند استامینوفن) برای درمان درد / تب با پزشک خود مشورت کنید. اگر مجبور هستید ناپروکسن مصرف کنید، با پزشک خود در مورد احتمال مصرف آسپرین که فوراً آزاد می‌شود (نه شکل کپسول مانند آن) و پس از آن مصرف ناپروکسن در زمان‌های مختلف بعد از آسپرین مشورت کنید. بدون دستور پزشک دوز روزانه آسپرین را افزایش ندهید و یا روش مصرف آسپرین یا داروهای دیگر را تغییر ندهید.

  این دارو ممکن است با تست‌های آزمایشگاهی خاص تداخل داشته باشد. مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان شما می‌دانند که از این دارو استفاده می‌کنید.
  مصرف دوز بالا یا اوردوز

  در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.
  نکته های مهم

  ناپروکسن را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند فشار خون، ضربان قلب، رشد در کودکان) ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 • شياف ناپروكسن 500

  شياف ناپروكسن 500 با مهار آنزيم سيكلواكسيژناز ، ميزان پروستاگلاندين ، پروستاسايكلين و ترومبوكسان كاهش مي يابد. ناپروكسن بطور كامل جذب شده و به ميزان زياد به پروتئين هاي پلاسما پيوند يافته، دركبد متابوليزه و نيمه عمر آن 15 -12 ساعت مي باشد. دارو عمدتاً از راه ادرار دفع ميگردد.

  شرايط نگهداري شياف ناپروكسن 500 اینست که در دماي پايين تر از 30 درجه سانتيگراد نگهداري می شود و از يخ زدگي باید محافظت گردد . دور از دسترس اطفال نگهداري شود.این دارو از دسته دارویی ضد التهاب غير استروئيدي (NSAIDS ) است .
  مواد مصرف و موارد منع مصرف شياف ناپروكسن 500

  موارد مصرف

  در درمان آرتيت روماتوئيد، استـئوآرتريت، آرتريت جوانـان، درد، نقـرس، التهاب غير روماتيسمـي، تب و قاعدگي دردناك مصرف مي شود.

  موارد منع مصرف

  اين دارو در صورت وجود سابقه واكنش آلرژيك شديد از قبيل شوك آنافيلاكسي يا آنژيودام ناشي از آسپرين يا ديگر داروهاي ضد التهاب غير استروئيد (NSAIDS ) و پوليپ بيني همراه با اسپاسم برونس به علت مصرف آسپرين، نبايد مصرف شود.
  شياف ناپروكسن به صورت های زیر موجود است

  قرص ناپروکسن 250 میلی‌گرمی

  قرص ناپروکسن انتریک کوتد Enteric coated 500 میلی‌گرمی

  شیاف ناپروکسن 500 میلی‌گرمی

  شياف ناپروكسن 500 و وضعیت بیمار

  قبل از مصرف ناپروکسن اگر وضعیت های ذکر شده در زیر را دارید حتماً آنرا به پزشک خود اطلاع دهید

  بارداری یا شیردهی

  سن بالای 65 سال

  بیماری کبدی یا کلیوی

  آسم یا دیگر بیماری‌های آلرژیک

  زخم معده یا دوازدهه

  بیماری قلبی

  وجود خون در مدفوع

  بیماری لوپوس

  مصرف داروهای دیگر

  حساسیت به دیگر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی

  پولیپ بینی

  بیماری انعقادی

  مصرف الکل و سیگار

 • عوارض جانبي شياف ناپروكسن 500

  هر دارویی که توسط پزشک برای شما تجویز شده است همان‌طور که برای شما فوایدی دارد ممکن است مصرف آن همراه با عوارض ناخواسته ای هم باشد.

  از عوارض این دارو می توان به تهوع، سوزش معده، يبوست شديد، كبودي پوست، كاهش قدرت انعقاد خون، احتباس مايعات، كوتاه شدن تنفس، سردرد، سرگيجه، خواب آلودگي، وزوز گوش ، عدم تعادل، بثورات پوستي، خارش اشاره کرد .

  ناپروکسن می‌تواند احتمال سکته قلبی یا سکته مغزی را بالا ببرد. هر چه طول مدت مصرف دارو بیشتر می‌شود احتمال بروز این عارضه هم بیشتر می‌شود. این دارو را قبل و بعد از عمل جراحی بای پس کرونری مصرف نکنید. اگر بعد از مصرف این دارو علائم قلبی مانند درد قفسه سینه، ضعف، تنگی نفس، اختلال دید یا تعادل و یا اختلال در صحبت کردن را پیدا کدید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

  از دیگر عوارض احتمالی مصرف شياف ناپروكسن 500 عوارض گوارشی مثل زخم شدن معده است که موجب خونریزی از آن می‌شود. این عارضه ممکن است ناگهانی و بدون هیچ علامت قبلی ایجاد شود. هر چه سن بیمار بالاتر باشد احتمال بروز این عارضه بیشتر است. اگر علائمی مانند مدفوع قرمز یا سیاه یا استفراغ خونی دارید سریعاً به پزشک مراجعه کنید. هیچ‌وقت به طور سر خود داروهای دیگر را همزمان با ناپروکسن مصرف نکنید. بسیاری از داروهای ضد سرماخوردگی یا ضد درد حاوی موادی با اثر مشابه ناپروکسن هستند و مصرف همزمان آنها می‌تواند احتمال عوارض ناپروکسن را بیشتر کند. همزمان با مصرف ناپروکسن از الکل استفاده نکنید چون احتمال خونریزی معده را بیشتر می‌کند.

  شیاف ناپروکسن 500 پوست را به نور خورشید حساس می‌کند. پس وقتی از ناپروکسن استفاده می‌کنید پوست بدن خود را بپوشانید، کلاه بر سر بگذارید و از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید. مصرف ناپروکسن در دوران بارداری به خصوص سه ماهه آخر بارداری مضر است. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید. شياف ناپروكسن 500 در شیر مادر شیرده ترشح می‌شود پس زنان در دوران شیردهی نباید از این دارو استفاده کنند. ناپروکسن ممکن است عوارض کلیوی داشته باشد پس اگر بعد از مصرف آن کمتر از حد معمول ادرار می‌کنید و یا وزنتان به سرعت بالا رفت ممکن است دچار اختلال کارکرد کلیه شده باشد. در این حال سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید. مصرف ناپروکسن ممکن است موجب بروز علائمی مانند سوء هاضمه، سوزش سر دل، اسهال، یبوست و نفخ شکم شود. دیگر عوارض احتمالی مصرف ناپروکسن سرگیجه، سردرد، اضطراب، خارش یا قرمزی پوست، تاری دید و سوت زدن گوش است.

 • تداخلات دارويي شياف ناپروكسن 500

  اگر این دارو با داروهاي ضد انعقاد همزمان مصرف شود ، سبب تشديد اثرات اين داروها و با ليتيم باعث كاهش دفع ليتيم ميگردد. اثرات داروهاي مهار كننده گيرنده بتا مانند پروپرانولول و غلظت پلاسمايي سيكلوسپورين در صورت مصرف همزمان با ناپروكسن ممكن است افزايشو اثر كاهنده فشار خون تريامترن، با اين دارو كاهش يابد.

  خطر بروز خونريزي در صورت مصرف همزمان با اسيد والپروئيك افزايش مي يابد، مصرف همزمان اين دارو با آسپرين توصيه نميشود.
  هشدار در مورد شياف ناپروكسن 500

  در هنگام این موارد از این دارو با احتیاط استفاده کنید . به گزارش اسان طب بيماري التهابي با اولسراتيو قسمت فوقاني يا تحتاني مجراي گوارش، هموفيلي يا ساير اختلالات انعقادي، اختلال كليه، استوماتيت، بيماران سالخورده، بيماراني كه احتمال بروز خونريزي و زخم گوارشي در آنها زياد است، خونريزي و التهاب ناحيه ركتوم و آنوس، هموروئيد و التهاب ركتوم.
  مقدار مصرف شياف ناپروكسن 500

  در بزرگسالان:

  – ضد روماتيسم 500 – 250 ميلي گرم دو بار در روز

  – ضد التهاب، ضد درد و ضد قاعدگي دردناك، ابتدا 500 ميلي گرم سپس 250 ميلي گرم هر8 -6 ساعت تا زمان كاهش درد.

  در كودكان 6 سال به بالا:

  دوز معمول 10 ميلي گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن ( = 24 ساعت) هر 12 ساعت يكبار.

 • ناپروکسن جزو داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) با خواص ضد درد ، ضد التهاب و ضد تب می باشد. این دارو با مهار آنزیم سیکلواکسیژناژ مستقیما” از بیوسنتز و تبدیل آراشیدونیک اسید به پروستاگلندین ها و ترومبوکسان ها جلوگیری کرده و اثرات درمانی خود را نشان می دهد. ناپروکسن عمدتا” در موارد زیر تجویز می گردد:

  – آرتریت روماتوئید – اوستئوآرتریت – اسپوندیلیت آنکیلوزان – آرتریت نوجوانان – آرتریت حاد نقرسی – سردرد – تب – دردهای قاعدگی – پیشگیری و تسکین سردردهای میگرنی – دردهای ناشی از اعمال جراحی

  · راهنمایی های عمومی برای مصرف صحیح دارو

  – این دارو برای درمان بیماری فعلی شما تجویز شده است، لذا از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه آن به دیگران خودداری نمایید.

  – در افراد بالای 60 سال زیر نظر پزشک مصرف گردد.

  – این فرآورده فاقد سدیم بوده و در افرادی که محدودیت مصرف سدیم دارند، منع مصرف ندارد.

  · قبل از مصرف این دارو در موارد زیر با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید:

  – در صورت حساسیت به ناپروکسن و یا سابقه حساسیت به سایر داروهای ضدالتهاب مانند آسپرین، ایبوپروفن، دیکلو فناک و …

  – در صورت حساسیت به داروهای دیگر ، غذاها ، مواد محافظ ، رنگها ، ژلاتین و …

  – ابتلا به بیماریهای گوارشی و یا سابقه خونریزی در ناحیه گوارشی

  – ابتلا به اختلالات کلیوی یا کبدی

  – ابتلا به آسم ، رینیت ، پولیپ بینی و یا سایر بیماریهای تنفسی

  – در صورت حاملگی و شیر دهی

  – در صورت مصرف فرآورده های الکلی

  – مصرف داروهایی از قبیل استامینوفن ، کورتیکوستروئیدها ، داروهای ضد انعقاد (وارفارین ، هپارین) ، انسولین ، تریامترن، سایر داروهای ضد التهاب (مانند آسپرین ، ایبوپروفن ، دیکلوفناک ، مفنامیک اسید و …)، والپروئیک اسید ، کلشی سین ، سیکلوسپورین ، لیتیوم و متوترکسات .

  · در طول دوره مصرف این دارو به نکات زیر توجه نمایید:

  – دارو را با فواصل زمانی منظم میل نموده و دوره درمان را کامل کنید.

  – دارو را بیش از مقدار و مدت توصیه شده توسط پزشک مصرف نکنید.

  – جهت کاهش عوارض گوارشی می توان این دارو را با یک لیوان آب همراه با غذا و یا فرآورده های ضد اسید مصرف نموده و تا 30-15دقیقه بعد از مصرف دراز نکشید.

  – مصرف همزمان این دارو با فرآورده های حاوی الکل می تواند منجر به بروز عوارض گوارشی حادی مانند خونریزی گردد.

  – حصول کامل اثرات درمانی ضد التهابی این فرآورده ممکن است بیش از دو هفته طول بکشد ولی در صورتیکه این دارو جهت کنترل تب تجویز شده باشد ، در صورتیکه علایم تب تا سه روز بهبود نیافته و یا شدیدتر شود به پزشک معالج مراجعه نمایید.

  – در صورت نیاز به انجام هر نوع عمل جراحی ، پزشک خود را از مصرف این دارو مطلع نمایید.

  · مصرف در دوران حاملگی و شیردهی

  – این دارو در سه ماهه اول و دوم حاملگی جزو گروهB بوده و مصرف آن با نظر و تشخیص پزشک معالج مجاز می باشد بدلیل احتمال بروز عوارض در سیستم قلبی عروقی نوزادان مصرف آن در سه ماهه سوم حاملگی جزو گروه D بوده و باید از مصرف آن اجتناب شود.

  – این فرآورده در شیر مادر ترشح شده و مصرف آن در دوران شیر دهی توصیه نمی گردد.

  · هشدار

  – در طول دوره درمان با این دارو در صورت مشاهده هر یک از عوارض زیر مصرف دارو را قطع نموده و به پزشک معالج مراجعه نمایید:

  – مشاهده خون در مدفوع ، مدفوع سیاه رنگ و یا استفراغ خونی.

  – عدم بهبود و یا تشدید علایم بیماری و درد طی 10 روز.

  – در موارد مصرف جهت کنترل تب در صورت عدم بهبود و یا تشدید تب طی 3 روز.

  – در صورت مشاهده سایر علایم که با ادامه مصرف دارو بهبود نیافته و یا تشدید می شوند همانند احساس ضعف ، دردهای شکمی، سرخی و تورم مفاصل یا اندامها ، اختلال در بلع و سوزش معده.

  · مقدار و نحوه مصرف دارو:

  – مقدار مصرف هر دارو توسط پزشک معالج تعیین می گردد ولی مقدار معمول این دارو در بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال به قرار زیر است:

  – درمان بیماریهای روماتوئیدی:2 تا 4 کپسول در روز در دوزهای منقسم.

  – کنترل درد ، دردهای قاعدگی و اختلالات اسکلتی – عضلانی : ابتدا 2 کپسول یکجا سپس 1 کپسول هر 6 تا 8 ساعت.

  – نقرس: ابتدا 2 کپسول یکجا سپس 1 کپسول هر 8 ساعت.

  – میگرن: بسته به شدت درد و حمله میگرنی حداکثر تا 3 کپسول ابتدا مصرف شده و در صورت عدم بهبود 1 تا 2 کپسول بعد از یک ساعت ونیم می توان مصرف کرد. حداکثر دوز مصرفی نباید از شش کپسول در یک روز فراتر رود. جهت جلوگیری از حملات میگرنی می توان 1 تا 2 کپسول دو بار در روز مصرف نمود.

  · توجه: دوز مصرفی این دارو ممکن است در افراد بالای 60 سال طبق نظر پزشک کاهش یابد.

  – توصیه می شود این دارو در افراد زیر 12 سال مصرف نشود.

  · عوارض جانبی دارو

  – هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته نیز شود. بسیاری از این عوارض با کاهش میزان مصرف و یا قطع آن قابل برگشت می باشد. اگر چه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود ولی در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید:

  اختلالات گوارشی مانند تهوع ، اسهال ، دردهای ناحیه شکمی و درموارد شدید خونریزی گوارشی ، سردرد ، سرگیجه ، گیجی ، بی خوابی ، تب ، آنژیوادم ، راشهای پوستی ، برونکواسپاسم ، اختلالات بینایی ، اختلالات خونی ، اختلالات کبدی ، احتباس مایعات بدن و هماچوری.

  · مسمومیت

  – در صورت مصرف اتفاقی بیش از دوز تجویز شده دارو ، درمان را متوقف کرده و بیمار را به مراکز درمانی انتقال دهید.

  · شرایط نگهداری دارو

  – دارو را در دمای کمتر از 25 درجه سانتی گراد، دور از نور، رطوبت و درون بسته بندی خود نگهداری نمایید.

  – دارو را دور از دسترس اطفال نگهداری نمایید.

  – از مصرف داروهای تاریخ گذشته خودداری نمایید.

  · اشکال دارویی

  کپسول نرم ناپروکسن 200 میلی گرمی (ناپروکسین)در جعبه های 40 عددی عرضه می شود.

 • موارد مصرف ناپروکسن (Naproxen)

  رماتیسم , آرتروز , درد های استخوانی , حمله حاد نقرس , سر درد های میگرنی,دردهای خفیف تا متوسطو دیسمنوره اولیه.
  مکانیسم اثر ناپروکسن (Naproxen)

  مکانیسم اثر این دارو معلوم نیست. به نظر می‌ رسد ناپروکسن ساخت پروستاگلاندین را مهار می‌ کند.
  موارد منع مصرف ناپروکسن (Naproxen)

  حساسیت مفرط شناخته شده، بروز آسم، کهیر، برونکواسپاسم یا رینیت در بیمارانی که آسپ یرین و سایر داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی مصرف می‌ کنند. سابقه کهیر غول آسا یا بیماری گوارشی، زخم گوارشی، در افراد مسن، بیماری قلبی – عروقی یا کلیوی (ممکن است این موارد را بدتر کند).
  عوارض جانبی ناپروکسن (Naproxen)

  اعصاب مرکزی: سردرد، خواب آلودگی، ارتشاح‌های ریوی، هیجان، سرگیجه.
  قلبی ـ عروقی: ادم محیطی، نارسایی احتقانی قلب (CHF)، هایپوتانسیون، طپش قلب.
  پوست: خارش، بثورات پوستی، کهیر، تعریق، اکیموز، راش.
  چشم: اختلالات بینایی.
  دستگاه گوارش: تهوع، درد اپی گاستر ، سوء هاضمه، استفراغ، یبوست، خونریزی گوارشی یا پرفوراسیون آن، خون نهفته در مدفوع.
  ادراری ـ تناسلی: هماچوری، التهاب مثانه، شب ادراری، مسمومیت کلیوی.
  خون: طولانی شدن زمان خونریز ی، آنمی آپلاستیک، نوتروپنی، آگرانولوسیتوز، ائوزینوفیلی، همولیز، ترومبوسیتوپنی
  كبد: افزایش آنزیم‌های کبدی، نارسایی کبدی.
  سایر عوارض: تنگی نفس ، اختلالات شنوایی، وزوز گوش، تشنگی.
  توجه: در صورت بروز حساسیت مفرط یا علائم و نشانه‌های مسمومیت کبدی، باید مصرف دارو قطع شود.
  تداخل دارویی ناپروکسن (Naproxen)

  مصرف همزمان ناپروكسن با داروهای ضدانعقاد ممكن است باعث تشدید اثرات این داروها شود. مصرف همزمان ناپروكسن با لیتیم ممكن است باعث كاهش دفع لیتیم شود. اثرات داروهای مهاركننده گیرنده بتا مانند پروپرانولول در صورت مصرف همزمان با ناپروكسن ممكن است افزایش یابد. اثر كاهنده فشار خون تریامترن ، درصورت مصرف همزمان با این دارو ممكن است كاهش یابد. این دارو پیوند متوتركسات به پروتئین‌ و میزان دفع كلیوی آن را كاهش می‌دهد. غلظت پلاسمایی سیكلوسپورین در صورت مصرف همزمان با این دارو افزایش می‌یابد. خطر بروز خونریزی در صورت مصرف همزمان اسیدوالپروئیك افزایش می‌یابد. مصرف همزمان این دارو با آسپیرین توصیه نمی‌شود
  مصرف ناپروکسن در بارداری (Naproxen)

  از مصرف ناپروکسن در دوران بارداری (بخصوص در سه ماهه سوم ) خودداری شود ، زیرا ممکن است زایمان را طولانی کند.
  مصرف ناپروکسن در دوران شیردهی (Naproxen)

  آکادمی اطفال آمریکا مصرف ایبوپروفن، ایندومتاسین و ناپروکسن را در دوران شیردهی بی‌خطر می‌داند. مقدار ناچیزی از این داروها به شیر مادر راه می‌یابند. از آنجا که اکثر NSAIDها باعث جابجایی بیلی‌روبین می‌شوند، مصرف این داروها در مادرانی که به نوزاد دچار زردی شیر می‌دهند، کنتراندیکه است.
  مقدار مصرف ناپروکسن (Naproxen)

  برای اطلاع از مقدار و نحوه مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید.
  هشدارها در مورد ناپروکسن (Naproxen)
  1- از مصرف همزمان ناپروکسن با داروهای بدون نسخه خوددار ی کنید.
  2- در صورت بروز علائم احتمالی مربوط به عوارض جانبی، فوراً به پزشک اطلاع دهید.
  3- هر 3-2 روز وزن خود را اندازه گیری کنید. در صورت افزایش وزن یک و نیم کیلو یا بیشتر طی یک هفته به پزشک اطلاع دهید.
  4- تا مشخص شدن اثرات CNS دارو ، هنگام انجام فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند ، احتیاط کنید.
  5- جهت کاهش اثرات گوارشی، دارو را با غذا، شیر، یا ترکیبات آنتی اسید مصرف کنید
  نکات قابل توصیه در مورد ناپروکسن (Naproxen)

  1.این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود.
  2. در صورت مصرف این دارو در درمان آرتریت ، دوره درمان باید كامل شود. جهت دستیابی به پاسخ مطلوب ، ممكن است حداقل 2 هفته زمان نیاز باشد.
  3. درصورت فراموش شدن یك نوبت مصرف دارو، اگر رژیم درمانی بصورت یك یا دو قرص در روز باشد، در صورت بیاد آوردن طی یك یا دو ساعت پس از نوبت فراموش شده، آن نوبت باید مصرف شود. اگر رژیم درمانی بصورت بیش از دو قرص در روز باشد ، به محض به یادآوردن ،‌آن نوبت باید مصرف شود، مگر اینکه تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر شود.
  4. دارو بهتر است همراه با غذا مصرف شود تا تحریك گوارشی كاهش یابد.
  5. مراجعه منظم به پزشك در صورت مصرف طولانی مدت، به منظور بررسی پیشرفت درمان توصیه می‌شود.
  6. احتمال بروز حساسیت به نور وجود دارد.
  7. در صورت مشاهده علائم شبیه آنفولانزا (لرز، تب یا درد عضلانی) قبل یا همزمان با بثورات جلدی ، باید به پزشك مراجعه شود
  اَشکال دارویی ناپروکسن (Naproxen)

  قرص و کپسول.
  نام تجاری دارو

  آرتروسین، آرتروكسن، لارافلكس، ناپروسین، نیكوپرن، پرانوكسن، رویفلكس، سینفلكس، والروكس

 • از مصرف سایرداروهای ضد التهاب غیر استروئیدی بطور همزمان با این دارو خودداری کنیدمگر به تشخیص پزشک معالجتان

  ● راهنمائیهای عمومی برای مصرف دارو:

  این دارو برای بیماری فعلی شما تجویز گردیده است لذا از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه آن به دیگران خودداری کنید.

  قبل از مصرف این دارو در موارد زیر با پزشک خود مشورت نمائید.

  ـ وجود هرنوع حساسیت به ناپروکسن،آسپیرین یا هرداروی ضدالتهاب استروئیدی، غذاها،رنگها و مواد محافظ.

  ـ در صورت حاملگی و شیر دهی.

  ـ در صورت مصرف سایر داروها بخصوص داروهای ضد انعقاد آسپیرین ،سفالوسپورینها،سیکلوسپورین،لیتیم،متوتروکسات پروبنسید،تریامترن و والپروئیک اسید.

  ـ درصورت ابتلاء به هر نوع بیماری بخصوص بیماریهای خونی و تنفسی،اختلال درلخته شدن خون ،بیماری کبدی، التهاب یازخم معده.

  ـ دارورا بیش از میزان تجویزشده مصرف نکنید.

  ـ جهت کاهش عوارض گوارشی قرص روز- ناپروکسن ۲۵۰ میلی گرمی،این دارو را بهمراه غذا و یا آنتی اسیدبهمراه یک لیوان پر از آب میل نمائیدوتا۳۰دقیقه پس از مصرف دارودراز نکشید.

  ـ در مورد قرص ۵۰۰ میلی گرمی انتریک کوتد دارو را بطور کامل بلعیده و از جویدن و یا خرد کردن آن خود داری نمائید.

  ـ در صورتی که یک نوبت از دارو را فراموش کردیددر صورت مصرف یک یا ۲ بار درروز چنانچه یک تا دو ساعت بعد از زمان مصرف به یاد آوردید دارورا مصرف کنید.ولی اگر تقریباًزمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد از مصرف آن خودداری کرده و مقدار مصرف بعدی را نیز ۲ برابر نکنید.

  ـ در صورتی که دارو برای مدت طولانی تجویز شده است لازم است که در این مدت تحت نظر پزشک معالجتان باشید.

  ـ از مصرف سایرداروهای ضد التهاب غیر استروئیدی بطور همزمان با این دارو خودداری کنیدمگر به تشخیص پزشک معالجتان.

  ـ همراه این دارو از فراورده های حاوی الکل خودداری کرده و در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.

  ـ درصورت زخم گوارشی یا خونریزی دارورا قطع و به پزشک مراجعه کنید.

  ـ درصورت ایجاد علائم شبه آنفلوآنزا(مانند تب،لرز،درد عضلات) به پزشک مراجعه کنید.

  ـ مصرف در حاملگی و شیر دهی:

  مصرف این دارو در این دوران توصیه نمیگردد مگر به تشخیص پزشک متخصص.

  ● هشدارها:

  مصرف این دارو ممکن است باعث ایجاد گیجی و خواب آلودگی شود،لذا ضمن درمان با این دارو از رانندگی و کار با آلاتیکه نیاز به هوشیاری کامل دارد خودداری نمائید.در صورت بروز هر گونه ناراحتی شدید دستگاه گوارش و اشکال در تنفس مصرف دارو را قطع نموده و به پزشک معالجتان مراجعه نمائید.

  ● مقدار و نحوه مصرف دارو:

  مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار مصرف معمولی این دارو بشرح زیر است:

  ▪ بزرگسالان:

  برای درمان علامتی بیماری آرتریت روماتوئید۲۵۰،۳۷۵یا۵۰۰ میلیگرم۲باردرروز(صبح و عصر)در تجویز طولانی مدت،مقدار دارو ممکن است برحسب پاسخ بیمارتنظیم گردد.

  برای بیماری روماتیسمی حاد شدید مقدار مصرف ممکن است تا ۵/۱ گرم درروز در مدت محدود افزایش یابد.

  برای درمان التهای یا درد عادت ماهیانه دردناک ابتدا۵۰۰ میلیگرم ،سپس۲۵۰ میلیگرم هر ۶ تا۸ ساعت برحسب نیاز.حداکثر مصرف تام۲۵/۱ گرم درروز میباشد.

  مقدار مصرف معمول در کودکان: بعنوان ضد روماتیسم۱۰ میلیگرم به ازاء هر کیلوگرم وزن بدن روزانه منقسم درد و نوبت.

  ● عوارض جانبی دارو:

  هر دارو بموازات اثر درمانی مطلوب ممکن است باعث بروز برخی عوارض نا خواسته نیز شود، اگر چه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود. در صورت بروز مزاحمت هر یک از عوارض زیربا پزشک مشورت نمائید:

  تنگی نفس،درددرقفسه سینه، خونریزی و کبودی غیر عادی،تاری دید، گلودرد، کدورت ادرار، مدفوع سیاه رنگ ،سندرم استیون جانسون ،کهیر، خارش.

  ▪ مسمویت:

  در صورت مصرف اتفاقی بیش از مقادیر توصیه شده بیمار را به بیمارستان منتقل نمائید.

  ● شرایط نگهداری دارو:

  دارو را دور از نور و رطوبت،در دمای بین۱۵تا۳۰ درجه سانتیگراد درون ظرف کاملاً در بسته قرار دهید.

  دارو را دور از دسترس اطفال نگهداری نمائید.

  از مصرف داروهای تاریخ گذشته خودداری نمائید.

  ● بسته بندی:

  یکصد عدد قرص روز- ناپروکسن ۲۵۰ میلی گرمی در بلیستر ۱۰ عددی و در ون جعبه و ۳۰ عدد قرصهای روز- ناپروکسن انتریک کوتد ۵۰۰ میلی گرمی در شیشه توسط کارخانه داروسازی روز دارو تهیه و عرضه می گردد.

 • ناپروکسن(موارد مصرف،عوارض)

  توجه: استفاده از این مطلب و سایر مطالب وبلاگ طب فیزیکی و توانبخشی فقط با ذکر منبع و لینک فعال مطلب مجاز می باشد

  ناپروکسن (ناپروکسن سدیم)

  ناپروکسن همراه یا بعد از غذا مصرف شود.

  ● در هنگام خرید داروهای دیگر از داروخانه از داروساز در مورد بی ضرر بودن آنها همراه با مصرف ناپروکسن سوال کنید.

  دانستنیهایی درمورد ناپروکسن:

  نوع دارو:

  ناپروکسن جزو دسته داروهای ضد التهاب (تورم و قرمزی) غیر استروئیدی است.

  موارد مصرف ناپروکسن:

  ● درمان درد و التهاب در بیماریهای روماتولوژی و درمان بیماریهای مفاصل،تاندون ها و عضلات و دردهای کمر و دیسک

  ● درمان نقرس حاد

  ● درمان درد های پریود(قاعدگی)

  ● درمان میگرن و سردرد تنشی

  انواع اسامی دارو:

  ● ناپروکسن سدیم،ناپروسین،

  ● شیاف ناپروکسن

  ● ناپروتک(ناپروکسن همراه میزوپروستول برای جلوگیری ازناراحتی گوارشی)

  ● ویمووو(ناپروکسن همراه با اسموپرازول)

  ناپروکسن یک داروی ضدالتهاب غیر استروئیدی(NSAID) است. ناپروکسن برای درمان درد و التهاب در بیماریهای روماتیسمی،کشیدگی و ضرب دیدگی ها، درد کمر ،نقرس و دردهای پریود(عادت ماهانه بانوان) استفاده می شود.

  ناپروکسن با بلوک کردن ماده ای به نام سیکلواکسیژناز(COX) اثر می کند.سیکلواکسیژناز در تولید ناپروكسن قرصبرخی مواد شیمیائی تحریک کننده در پاسخ به بیماری یا آسیب دخالت دارد.ناپروکسن و داروهای مشابه آن با مسدود کردن عمل سیکلواکسیژناز(COX) باعث کاهش علائم درد و التهاب می شود.

  توصیه هایی درمورد مصرف ناپروکسن:

  قبل از مصرف ناپروکسن باید پزشک یا دکتر داروساز در جریان مسائل زیر قرار گیرد:

  ● اگر بیمار حامله است یا به کودک شیر خود را می دهد.

  ● اگر بیمار سالمند بالای 65 سال سن است.

  ● اگر بیماری کبدی یا کلیوی دارد.

  ● اگر بیمار دچار آسم یا سایر انواع اختلال آلرژی و حساسیت است.

  ● آیا بیمار زخم معده یا دوازدهه دارد؟

  ● اگر دچار بیماری قلبی است باید قبل از تجویز ناپروکسن ،پزشک مطلع باشد.

  ● اگر بیمار دچار اختلال انعقاد خون است.

  ● اگر در مدفوع خون وجود دارد

  ● اگر بیمار دچار اختلال التهابی به نام لوپوس(لوپوس اریتماتوی سیستمیک یاSLE) است.

  ● هرگونه داروی گیاهی یا شیمیائی که مصرف می شود باید به اطلاع پزشک رسانده شود.

  ● سابقه قبلی آلرژی به داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی( مانند آسپرین،ایبوپروفن،دیکلوفناک وایندومتاسین) یاحساسیت و آلرژی به سایر داروها باید به اطلاع پزشک برسد.

  نحوه مصرف ناپروکسن:

  ● پیش از مصرف دارو،بروشور آن مطالعه شود.

  ● ناپروکسن طبق دستور پزشک مصرف شود.

  ● خوردن ناپروکسن خوراکی همراه یک لیوان شیر یا بعد از مصرف غذا از برخی عوارض جانبی مانند سوءهاضمه پیشگیری می کند.قرص ویمووو باید قبل از غذا مصرف شود.

  ● قرص های انتریک کوتد( که در روده حل می شوند) نباید خرد شده یا جویده شوند،زیرا دیگر کاربردی را که برای آن ساخته شده اند(کاهش تحریک معده)نخواهند داشت.

  ● در صورت فراموش کردن مصرف دارو در زمان مورد نظر، از دو برابر کردن دوز دارو خودداری شود.

  برای ادامه درمان بیماری:

  ● بیمار در زمان مقرر برای بررسی روند بهبود بیماری به پزشک مراجعه کند.

  ● پزشک دارو را در کمترین دوز موثر و بمدت کوتاه تجویز می کند تا عوارض جانبی دارو به حداقل برسد. در صورت نیاز به مصرف طولانی دارو پزشک ممکن است داروهایی اضافی برای پیشگیری از تحریک و ناراحتی معده تجویز نماید.

  ● مصرف داروهای گوناگون با هم ،ممکن است ایجاد عوارض نماید ،در این گونه موارد ،عوارض مصرف دو یا چند دارو باهم از پزشک یا دکترداروساز سوال شود.

  آیا مصرف ناپروکسن مشکلی ایجاد می کند؟

  همراه با اثرات مفید بیشتر داروها عوارض جانبی هم دارند که البته همه افراد آنرا تجربه نمی کنند.بتدریج با ادامه مصرف دارو،بدن خود را با دارو تنظیم کرده و عوارض جانبی کاهش می یابد. با این حال در صورت ادامه عوارض زیر یا دردسر ساز شدن آنها با پزشک یا دکتر داروساز مشورت شود:

  ● سوءهاضمه،سوزش سر دل،درد معده:

  ناپروکسن(موارد مصرف،عوارض)داروی خوراکی همراه غذا یا همراه با یک لیوان شیر میل شود. در صورت ادامه ناراحتی معده با پزشک مشورت شود.

  ● احساس ناخوشی:

  مصرف غذا کم و بدفعات زیاد باشد. از مصرف غذاهای دارای ادویه و ترشیجات خودداری کند .

  ●اسهال:

  مقدار زیادی آب نوشیده شود تا مایعات دفع شده جایگزین شود.

  ● سایر عوارض جانبی محتمل: مانند یبوست ؛گاز معده و روده ،سردرد ، سرگیجه ،عصبانیت ،تغییرات خلقی و رفتاری،حالت خواب آلودگی و مشکل در به خواب رفتن:

  در صورت دردسر ساز شدن یا ادامه عوارض یا مشکل ،با پزشک مشورت شود.

  تذکرات مهم:

  در شرایط زیر هنگام مصرف ناپروکسن یا سایر داروهای مشابه فورا با پزشک تماس گرفته شود یا بیمار به اورژانس مراجعه کند:

  ● هرگونه علامت خونریزی گوارشی در معده یا روده مانند استفراغ خونی ،مدفوع تیره یا به رنگ قیر،

  ● هرگونه تنگی نفس یا ورم دهان لب یا صورت

  ● جوش یا راش پوستی شدید

  ● سردرد شدید همراه تب بالا و سفتی گردن

  ● هرگونه علائم دیگری که بیمار فکر می کند ممکن است به مصرف دارو ربط داشته باشد باید به اطلاع پزشک یا دکتر داروساز رسانده شود.

  نحوه نگهداری ناپروکسن:

  داروی ناپروکسن باید دور از دسترس کودکان باشد.

  ناپروکسن باید در جای خنک،خشک و دور از تابش مستقیم نور یا حرارت نگهداری شود.

  تذکرات مهم درمورد تمامی داروها:

  ● در موارد عمل جراحی یا درمان مشکلات دندان، فهرست داروهای مصرفی به اطلاع پزشک یا دندانپزشک رسانده شود.

  ● از مصرف داروها بیشتر از دوز تجویز شده خودداری گردد. در صورت شک به مصرف زیاد دارو ، فورا با اورژانس تماس گرفته شده یا بیمار به اورژانس منتقل شود.

  ● داروهای تاریخ مصرف گذشته به هیچ وجه مصرف نشوند. در صورت لزوم در مورد دور ریختن آنها با دکتر داروساز مشورت شود.

  هرگونه سوالی درمورد داروها از پزشک یا دکتر داروساز پرسیده شود.

  مصرف شیاف ناپروکسن:

  در افرادیکه عمل جراحی انجام داده اند یا به خاطر ناخوشی مایل نیستند داروی خوراکی مصرف کنند شیاف ناپروکسن تجویز می شود.

  در افراد دچار التهاب یا زخم ناحیه مقعد و انتهای روده بزرگ(پروکتیت) نباید شیاف ناپروکسن مصرف شود

 • موارد و مقدار مصرف:
  موارد و مقدار مصرف
  الف) آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت و اسپوندیلیت آنکیلوزان.
  بزرگسالان: از راه خوراکی 500-250 میلی گرم دو بار در روز مصرف می‌ شود. روش دیگر، تجویز مقدار 250 میلی گرم در صبح و 500 میلی گرم به هنگام شب است. حداکثر میزان مجاز mg 1500 بوده که برای دوره ‌های محدود قابل استفاده است.
  ب) درد خفیف تا متوسط؛ دیسمنوره اولیه.
  بزرگسالان: از راه خوراکی، ابتدا مقدار 500 میلی گرم مصرف می‌ شود و به دنبال آن 250 میلی گرم هر 8 – 6 ساعت در صورت نیاز. حداکثر مقدار مصرف روزانه نباید از 25/1 گرم تجاوز کند.
  پ) نقرس حاد.
  بزرگسالان: از راه خوراکی، ابتدا 750 میلی گرم ، و سپس 250 میلی گرم در 8 ساعت تا رفع حمله صرف می‌ شود.
  ت) آرتر یت روماتوئید نوجوانان.
  کودکان: مقدار mg/kg/day 10 در دو مقدار منقسم مصرف می‌ شود.
  عوارض جانبی:
  عوارض جانبی
  اعصاب مرکزی: سردرد، خواب آلودگی، ارتشاح‌های ریوی، هیجان، سرگیجه.
  قلبی ـ عروقی: ادم محیطی، نارسایی احتقانی قلب (CHF)، هایپوتانسیون، طپش قلب.
  پوست: خارش، بثورات پوستی، کهیر، تعریق، اکیموز، راش.
  چشم: اختلالات بینایی.
  دستگاه گوارش: تهوع، درد اپی گاستر ، سوء هاضمه، استفراغ، یبوست، خونریزی گوارشی یا پرفوراسیون آن، خون نهفته در مدفوع.
  ادراری ـ تناسلی: هماچوری، التهاب مثانه، شب ادراری، مسمومیت کلیوی.
  خون: طولانی شدن زمان خونریز ی، آنمی آپلاستیک، نوتروپنی، آگرانولوسیتوز، ائوزینوفیلی، همولیز، ترومبوسیتوپنی
  كبد: افزایش آنزیم‌های کبدی، نارسایی کبدی.
  سایر عوارض: تنگی نفس ، اختلالات شنوایی، وزوز گوش، تشنگی.
  توجه: در صورت بروز حساسیت مفرط یا علائم و نشانه‌های مسمومیت کبدی، باید مصرف دارو قطع شود.
  مسمومیت و درمان
  تظاهرات بالینی: خواب آلودگی، سوزش سردل، سوء هاضمه، تهوع و استفراغ.
  درمان: معده را باید بلافاصله با تحریک استفراغ توسط شربت ایپکا یا با شستشوی معده تخلیه کرد. ذغال فعال از طریق لوله بینی – معدی به بیمار داده می‌ شود. درمان‌های علامتی و حمایتی (حمایت تنفسی و تصحیح عدم تعادل آب و الکترولیت) انجام شود. معیارهای آزمایشگاهی و علائم حیاتی بیمار به دقت پیگیری شوند. همودیالیز بی تأثیر است.
  تداخل دارویی:
  تداخل دارویی
  مصرف همزمان با داروهای ضدانعقاد و ترومبولیتیک (مشتقات کومارین، هپارین، استرپتوکیناز، یا اوروکیناز) ممکن است اثرات ضدانعقاد را تشدید کند. در صورت مصرف این دارو با سایر داروهای مهارکننده تجمع پلاکتی، مانند کاربنی سیلین تزریقی، دکستران، دی پیریدامول، پیپراسیلین، سولفین پیرازون، تیکارسیلین، اسید والپروییک، آسپیرین، سالیسیلات‌ها، یا سایر داروهای ضدالتهاب ، ممکن است مشکلات خونریزی دهنده بروز کند.
  مصرف همزمان با سالیسیلات‌ها، داروهای ضدالتهاب ، الکل، کورتیکوتروپین، یا استروئیدها ممکن است سبب افزایش عوارض گوارشی، از جمله زخم و خونریزی شود . آسپیرین ممکن است فراهمی ز یستی ناپروکسن را کاهش دهد.
  به دلیل اثر پروستاگلاندین‌ها بر روی متابولیسم گلوکز، مصرف همزمان ناپروکسن با انسولین یا داروهای خوراکی کاهنده قند خون ممکن است اثرات کاهنده قند خون تشدید شود.
  ناپروکسن می‌ تواند داروهایی را که به میزان زیادی به پروتئین پیوند می‌ یابند از محل‌های پیوند جا به جا کند. در صورت مصرف همزمان با مشتقات کومارین، فنی توئین، وراپامیل یا نیفدیپین ممکن است مسمومیت بروز کند.
  در صورت مصرف همزمان با ترکیبات طلا، سایر داروهای ضدالتهاب ، یا استامینوفن ممکن است مسمومیت کلیوی افزایش یابد.
  ناپروکسن ممکن است کلیرانس کلیوی متوترکسات و لیتیم را کاهش دهد.
  این دارو ممکن است اثربخشی بالینی داروهای کاهنده فشار خون و مدرها را کاهش دهد. مصرف همزمان آنها ممکن است خطر مسمومیت کلیوی را افزایش دهد.
  مکانیسم اثر:
  مکانیسم اثر
  مکانیسم اثر این دارو معلوم نیست. به نظر می‌ رسد ناپروکسن ساخت پروستاگلاندین را مهار می‌ کند.
  موارد منع مصرف و احتیاط:
  موارد منع مصرف و احتیاط
  موارد منع مصرف: حساسیت مفرط شناخته شده، بروز آسم، کهیر، برونکواسپاسم یا رینیت در بیمارانی که آسپ یرین و سایر داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی مصرف می‌ کنند.
  موارد احتیاط
  الف ) سابقه کهیر غول آسا یا بیماری گوارشی، زخم گوارشی، در افراد مسن، بیماری قلبی – عروقی یا کلیوی (ممکن است این موارد را بدتر کند).
  ب) از مصرف این دارو در دوران بارداری (بخصوص در سه ماهه سوم ) خودداری شود ، زیرا ممکن است زایمان را طولانی کند.
  پ) بیماران دچار نشانه‌های شناخته شده «سه گانه» (حساسیت مفرط به آسپیرین، رینیت، پولیپ‌های بینی، و آسم) در معرض خطر زیاد حساسیت متقاطع با آسپیرین و بروز ناگهانی اسپاسم نایژه هستند.
  ت) علائم و نشانه‌های عفونت حاد (تب، درد عضلانی، اریتم) ممکن است با مصرف ناپروکسن پنهان بماند. بیماران در معرض خطر زیاد عفونت (مانند بیماران دیابتی) باید به دقت ارزیابی گردند.
  ث) ممکن است خطر مننژیت آسپتیک را به ویژه در بیماران مبتلا به لوپوس و بیماری‌های بافت همبند افزایش دهد.
  ج) NSAID‌ها می‌توانند منجر به افزایش خطر حوادث قلبی – عروقی ترومبوتیک شامل انفارکتوس حاد، و شروع یا تشدید هایپرتانسیون گردند.
  چ) مصرف همزمان ایبوپروفن و احتمالاً سایر NSAID‌ها با آسپیرین می‌ تواند با اثرات محافظتی آسپیرین بر قلب تداخل کند.
  عوارض جانبی:
  عوارض جانبی
  اعصاب مرکزی: سردرد، خواب آلودگی، ارتشاح‌های ریوی، هیجان، سرگیجه.
  قلبی ـ عروقی: ادم محیطی، نارسایی احتقانی قلب (CHF)، هایپوتانسیون، طپش قلب.
  پوست: خارش، بثورات پوستی، کهیر، تعریق، اکیموز، راش.
  چشم: اختلالات بینایی.
  دستگاه گوارش: تهوع، درد اپی گاستر ، سوء هاضمه، استفراغ، یبوست، خونریزی گوارشی یا پرفوراسیون آن، خون نهفته در مدفوع.
  ادراری ـ تناسلی: هماچوری، التهاب مثانه، شب ادراری، مسمومیت کلیوی.
  خون: طولانی شدن زمان خونریز ی، آنمی آپلاستیک، نوتروپنی، آگرانولوسیتوز، ائوزینوفیلی، همولیز، ترومبوسیتوپنی
  كبد: افزایش آنزیم‌های کبدی، نارسایی کبدی.
  سایر عوارض: تنگی نفس ، اختلالات شنوایی، وزوز گوش، تشنگی.
  توجه: در صورت بروز حساسیت مفرط یا علائم و نشانه‌های مسمومیت کبدی، باید مصرف دارو قطع شود.
  مسمومیت و درمان
  تظاهرات بالینی: خواب آلودگی، سوزش سردل، سوء هاضمه، تهوع و استفراغ.
  درمان: معده را باید بلافاصله با تحریک استفراغ توسط شربت ایپکا یا با شستشوی معده تخلیه کرد. ذغال فعال از طریق لوله بینی – معدی به بیمار داده می‌ شود. درمان‌های علامتی و حمایتی (حمایت تنفسی و تصحیح عدم تعادل آب و الکترولیت) انجام شود. معیارهای آزمایشگاهی و علائم حیاتی بیمار به دقت پیگیری شوند. همودیالیز بی تأثیر است.
  اطلاعات دیگر:
  طبقه‌بندی فارماكولوژیك: ضدالتهاب غیر استروئیدی.
  طبقه‌بندی درمانی: مسکن غیراپیوئیدی، ضدتب، ضدالتهاب.
  طبقه‌بندی مصرف در بارداری: رده C (در سه ماهه سوم، رده D)
  نکات قابل توصیه به بیمار
  1- از مصرف همزمان ناپروکسن با داروهای بدون نسخه خوددار ی کنید.
  2- در صورت بروز علائم احتمالی مربوط به عوارض جانبی، فوراً به پزشک اطلاع دهید.
  3-هر 3-2 روز وزن خود را اندازه گیری کنید. در صورت افزایش وزن یک و نیم کیلو یا بیشتر طی یک هفته به پزشک اطلاع دهید.
  4-تا مشخص شدن اثرات CNS دارو ، هنگام انجام فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند ، احتیاط کنید.
  5- جهت کاهش اثرات گوارشی، دارو را با غذا، شیر، یا ترکیبات آنتی اسید مصرف کنید.
  مصرف در سالمندان
  1- بیماران بالای 60 سال نسبت به عوارض جانبی دارو (به و یژه سمیت‌های گوارشی) حساس تر هستند.
  2- اثر این دارو بر پروستاگلاندین‌های کلیه ممکن است موجب احتباس مایعات و ادم شود. این امر ممکن است در سالمندان، بخصوص بیماران مبتلا به CHF، قابل توجه باشد.
  مصرف در كودكان: بی ضرر ی مصرف ناپروکسن در کودکان کوچکتر از دو سال ثابت نشده است.
  مصرف در شیردهی: از آنجا که ناپروکسن در شیر مادر ترشح می‌ شود، نباید آن را در دوران شیردهی تجویز کرد.
  ملاحظات اختصاصی
  علاوه بر ملاحظات مربوط به تمام ضدالتهاب‌های غیر استروئیدی، رعایت موارد زیر نیز توصیه می‌ شود:
  1- کمترین مقدار مصرف مؤثر دارو تجویز شود.
  2- رفع درد معمولاً طی دو هفته بعد از شروع درمان شروع می‌ شود.
  3- برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از اثرات احتمالی بر CNS، اقدامات ایمنی صورت گیرد.
  4- وضعیت تعادل مایعات پیگیری گردد. علائم و نشانه ‌های احتباس مایعات، بخصوص افزایش قابل توجه وزن، پیگیری شود.
  لازم است تست‌های عملکرد کبدی، کلیوی، CBC و زمان خونریزی در طی درمان درازمدت کنترل شود.
  اثر بر آزمایشهای تشخیصی
  ناپروکسن و متابولیت‌های آن ممکن است با 5- هیدروکسی ایندول استیک اسید (5-HIAA) و 17- هیدروکسی کورتیکواستروئید ادرار تداخل کند. اثرات فیزیولوژیک ناپروکسن ممکن است به افزایش زمان خونریزی منجر شود (این حالت ممکن است تا چهار روز بعد از قطع مصرف دارو ادامه یابد) ؛ غلظت سرمی کراتینین و پتاسیم، BUN، و ترانس آمیناز سرم نیز ممکن است افزایش یابد.

  اشكال دارویی:
  اشكال دارویی:
  Tablet : 250mg
  Tablet, Delayed Release: 500mg
  Suppository: 500mg
  اطلاعات دیگر:
  طبقه‌بندی فارماكولوژیك: ضدالتهاب غیر استروئیدی.
  طبقه‌بندی درمانی: مسکن غیراپیوئیدی، ضدتب، ضدالتهاب.
  طبقه‌بندی مصرف در بارداری: رده C (در سه ماهه سوم، رده D)
  نکات قابل توصیه به بیمار
  1- از مصرف همزمان ناپروکسن با داروهای بدون نسخه خوددار ی کنید.
  2- در صورت بروز علائم احتمالی مربوط به عوارض جانبی، فوراً به پزشک اطلاع دهید.
  3-هر 3-2 روز وزن خود را اندازه گیری کنید. در صورت افزایش وزن یک و نیم کیلو یا بیشتر طی یک هفته به پزشک اطلاع دهید.
  4-تا مشخص شدن اثرات CNS دارو ، هنگام انجام فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند ، احتیاط کنید.
  5- جهت کاهش اثرات گوارشی، دارو را با غذا، شیر، یا ترکیبات آنتی اسید مصرف کنید.
  مصرف در سالمندان
  1- بیماران بالای 60 سال نسبت به عوارض جانبی دارو (به و یژه سمیت‌های گوارشی) حساس تر هستند.
  2- اثر این دارو بر پروستاگلاندین‌های کلیه ممکن است موجب احتباس مایعات و ادم شود. این امر ممکن است در سالمندان، بخصوص بیماران مبتلا به CHF، قابل توجه باشد.
  مصرف در كودكان: بی ضرر ی مصرف ناپروکسن در کودکان کوچکتر از دو سال ثابت نشده است.
  مصرف در شیردهی: از آنجا که ناپروکسن در شیر مادر ترشح می‌ شود، نباید آن را در دوران شیردهی تجویز کرد.
  ملاحظات اختصاصی
  علاوه بر ملاحظات مربوط به تمام ضدالتهاب‌های غیر استروئیدی، رعایت موارد زیر نیز توصیه می‌ شود:
  1- کمترین مقدار مصرف مؤثر دارو تجویز شود.
  2- رفع درد معمولاً طی دو هفته بعد از شروع درمان شروع می‌ شود.
  3- برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از اثرات احتمالی بر CNS، اقدامات ایمنی صورت گیرد.
  4- وضعیت تعادل مایعات پیگیری گردد. علائم و نشانه ‌های احتباس مایعات، بخصوص افزایش قابل توجه وزن، پیگیری شود.
  لازم است تست‌های عملکرد کبدی، کلیوی، CBC و زمان خونریزی در طی درمان درازمدت کنترل شود.
  اثر بر آزمایشهای تشخیصی
  ناپروکسن و متابولیت‌های آن ممکن است با 5- هیدروکسی ایندول استیک اسید (5-HIAA) و 17- هیدروکسی کورتیکواستروئید ادرار تداخل کند. اثرات فیزیولوژیک ناپروکسن ممکن است به افزایش زمان خونریزی منجر شود (این حالت ممکن است تا چهار روز بعد از قطع مصرف دارو ادامه یابد) ؛ غلظت سرمی کراتینین و پتاسیم، BUN، و ترانس آمیناز سرم نیز ممکن است افزایش یابد.

 • قرص ناپروکسین 500 میلی گرمی برای درمان و تخفیف در در زمینه های متفاوتی نظیر سردرد، درد عضلانی، التهاب تاندون، دندان درد و دردهای ناشی از قاعدگی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین داروی ناپروکسن موجب کاهش درد و التهاب و خشکی مفاصل در مشکلاتی نظیر آرتریت، بورسیت و بیماری های التهابی مورد استفاده قرار می گیرد.

  قرص ناپروکسن به گروهی از داروها به نام داروهای کاهنده التهاب غیر استروئیدی موسوم به NSAIDsها تعلق دارد. این گروه دارویی کورتون نیستند ولی بواسطه جلوگیری از تولید برخی مواد شیمیایی در بدن موجب کاهش التهاب می گردند. کاهش التهاب خود می تواند موجب کاهش تورم و درد ناشی از آن گردد.

  موارد مصرف قرص ناپروکسن چیست؟

  قرص ناپروکسن برای موارد مختلفی ممکن است تجویز شود . از شایعترین مشکلاتی که در آن ممکن است قرص ناپروکسن تجویز شود می توان موارد زیر را نام برد :

  مسکن
  کاهش دهنده التهاب
  نقرس
  آرتریت(التهاب مفاصل)
  بورسیت
  التهاب تاندون(tendonitis)
  سردرد
  دردهای عضلانی
  درد ناشی از قاعدگی

  نحوه مصرف قرص ناپروکسن 500

  قبل از استفاده از این دارو شما بایستی تمامی اطلاعاتی را که برای آگاهی شما بر روی جعبه یا درون آن تهیه شده است را به دقت مطالعه نمایید. در صورتی که سوالی درباره چگونگی مصرف قرص خود دارید از پزشک خود بپرسید.

  این دارو را بایستی همراه مقدار کافی آب(یک لیوان بزرگ که 240 میلی لیتر گنجایش دارد) با یا بدون غذا مصرف نمایید. توصیه می شود پس از مصرف این دارو حداقل به میزان 20 دقیقه از دراز کشیدن خودداری نمایید. این دارو معولا برای دو تا سه بار در روز تجویز می شود. همچنین به خاطر داشته باشید که افرادی که ناراحتی گوارشی دارند بهتر است این دارو را همراه غذا میل نمایند. شما بایستی این دارو را مطابق نسخه خود مصرف نمایید و از افزایش یا کاهش این دارو بدون نظر پزشک خود جدا خودداری نمایید.

  به افرادی که از نارحتی های گوارشی نظیر زخم معده رنج می برند توصیه می شود این دارو را همزاه غذا یا یک لیوان شیر مصرف نمایند.

  دوز قرص ناپروکسن به میزان پاسخ شما به دارو، شدت مشکلتان، سن و همچنین سایر داروهایی که مصرف می نمایید وابسته می باشد. برای کاهش عوارضی نظیر احتمال خونریزی به دنبال این دارو ممکن است پزشکتان به شما توصیه نماید این دارو را ابتدا از دوزهای پایین شروع نمایید و میزان آن را به طور تدریجی افزایش دهید تا به میزان تجویز شده برسد. شما بایستی برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف قرص خود ساعتی را برای خوردن آن تعیین نمایید. از کاهش یا افزایش میزان داروی خود بدون مشورت با پزشک جدا خودداری نمایید.

  این دارو بسته به بیماری ممکن است بین چند ساعت تا دو هفته طول بکشد تا اثر نماید. برای مثال برای یک سردرد خفیف ممکن است این دارو در کمتر از یک ساعت اثر نماید و سردرد شما تخفیف یابد ولی این موضوع درباره آرتریت(التهاب و درد مفصل) کمی متفاوت است و شما بایستی حداقل برای دو هفته از این دارو استفاده نمایید تا دارو به تدریج اثر نماید.

  دوز این دارو در کودکان معمولا بر اساس وزن آن ها تعیین می شود.

  عوارض جانبی و مضرات قرص ناپروکسین 500

  قرص ناپروکسن 500 میلی گرم نیز مانند هر داروی گیاهی و صنعتی دیگر می تواند عوارضی به همراه داشته باشد. علایم گوارشی شایعترین عارضه این دارو می باشد. شایع ترین عوارض این دارو عبارتند از:

  ناراحتی معده
  تهوع
  استفراغ
  کاهش قوام مدفوع
  یبوست
  گیجی
  سردرد
  خواب آلودگی

  این لیست به معنای آن نیست که هرکسی از قرص ناپروکسن استفاده می کند به این عوارض دچار می شود بلکه این عوارض نادرند و در صورت وقوع معمولا خود به خود بهبود می یابند. با این وجود در صورتی که این علایم برای شما بسیار آزاردهنده می باشند یا در شما تداوم یافت بایستی پزشک خود را در جریان مشکلتان قرار دهید. شما بایستی در نظر داشته باشید که پزشک شما این دارو را برای شما تجویز نموده است چون قضاوت وی این بوده است که شما از مصرف این دارو سود بیشتری را نسبت به عوارض آن می برید. با این حال اگر تصور می کنید که بدن شما پاسخ مناسبی به این دارو نمی دهد بایستی پزشک خود را از موضوع مطلع نمایید.

  همچنین این دارو به ندرت می تواند موجب افزایش فشار خون گردد، بنابراین توصیه می شود که هر یک تا دو روز یکبار فشار خون خود را اندازه بگیرید و در صورت غیر طبیعی بودن آن با پزشک خود مشورت نمایید. این موضوع در بین بیمارانی که به فشار خون مبتلا هستند اهمیت بیشتری دارد.

  در صورتی که شما علایمی نظیر تغییر رنگ ادرار، تغییرات خلقی شدید، غش کردن، افسردگی غیر معقول، تغییر در بینایی، توهم و هذیان گویی، تورم غیر طبیعی اندام ها و یا تغییر در ضربان قلب خود شدید بی درنگ به یک مرکز درمانی مجهز و یا پزشک خود مراجعه نمایید و از راهنمایی وی بهره مند گردید.

  گرچه حساسیت دارویی شدید به قرص ناپروکسن عارضه ای نادر است اما نباید به سادگی از کنار آن گذشت. بنابراین در صورت پدید آمدن هر یک از علایم حساسیت دارویی بایستی بلافاصله به یک مرکز درمانی مجهز مراجعه نمایید. شایعتریان علایم حساسیت دارویی عبارت است از:

  واکنش پوستی نظیر زدن جوش های ریز(راش پوستی)
  تورم لب ها و صورت(آنژیوادم)
  سرگیجه شدید
  تنگی نفس

  تداخلات دارویی قرص ناپروکسن 500

  تداخلات دارویی از آن جهت حائز اهمیت است که می تواند اثربخشی قرص ناپروکسن را افزایش یا کاهش دهد.

  تصور کنید که شما دارویی مصرف می کنید که عملکرد این دارو را کاهش می دهد. بنابراین این موضوع می تواند موجب کاهش اثر آن و همچنین طولانی شدن درمان و یا غیر مؤثر گردیدن آن شود. عکس این موضوع نیز صادق است. بدین صورت که اگر داروی دیگری میزان تأثیر قرص ناپروکسن را افزایش دهد می تواند شما را مستعد عوارض آن نماید. بنابراین پزشک شما بایستی دوز این دارو را کاهش دهد تا احتمال عوارض آن را بکاهد.

  بنابراین به تمامی بیماران توصیه می شود قبل از مصرف داروی خود تمامی داروهای خود را به پزشک خود نشان دهند تا وی بتواند تصمیم صحیح تری را در درمان آنها اتخاذ نماید.

  این دارو هنگامی که همراه سایر داروهای رقیق کننده خون از قبیل کلوپیدوگرل، وارفارین، کلگزان و انوکساپارین مصرف می شود می تواند احتمال خونریزی ناشی از آن ها را افزایش دهد. بنابراین در مصرف این دارو با داروهای رقیق کننده خون محتاط باشید.

  برخی از داروهایی که با این دارو تداخل می نمایند عبارتند از:

  لوزارتان
  والزارتان
  کاپتوپریل
  کورتیکواستروئیدها
  لیتیم کربنات
  فوروزماید

  همچنین مصرف این دارو همراه سایر NSAIDها نظیر ایبوبروفن، سلکوکسیب و کتورولاک می تواند قدرت این دارو را تشدید نماید و شما را مستعد غوارض جانبی این دارو نماید.
  قرص ناپروکسن انتریک کوتد چیست ؟

  قرص ناپروکسن برای دندان درد
  قرص ناپروکسن و سنگ کلیه

  نکات مهم قرص ناپروکسن 500

  همانطور که بیان شد خوشبختانه حساسیت دارویی شدید به قرص ناپروکسن نادر است اما در صورتی که شما سابقه حساسیت دارویی به این دارو یا داروهای مشابه نظیر ایندومتاسین، کتورولاک، سلکوکسیب و یا ایبوبروفن دارید بایستی قبل از مصرف این دارو پزشک خود را مطلع نمایید.

  قبل از مصرف این دارو شما بایستی پزشک خود را از سایر بیماری های خود از قبیل سابقه مشکلات تنفسی نظیر آسم، بیماری های قلبی، سابقه سکته قلبی و مغزی، مشکلات انعقادی(بیماری های خونریزی دهنده)، فشار خون بالا، سابقه زخم معده و مشکلات گوارشی، مشکلات کبدی و کلیوی و سابقه سوء استفاده از الکل و مواد مخدر باخبر سازید.

  در صورتی که این دارو بر روی بینایی شما اثر می گذارد یا موجب خواب آلودگی شما می شود از رانندگی پرهیز نمایید و از وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایید. همچنین به شما توصیه می شود مصرف الکل خود را تا حد امکان کاهش دهید.

  این دارو می تواند احتمال خونریزی گوارشی را افزایش دهد. این احتمال به هنگام مصرف الکل یا استعمال دخانیات افزایش می یابد، بنابراین توصیه می شود تا حد امکان مصرف الکل و دخانیات خود را محدود سازید.

  کودکان و سالمندان بیش از سار گروه های سنی به این دارو حساس می باشند. بنابراین توصیه می گردد این افراد با نظارت خاصی از داروی خود استفاده نمایند و در صورت هرگونه عارضه ای بلافاصله با پزشک آن ها تماس بگیرید و درباره مشکل خود با وی مشورت نمایید. عوارض کبدی و. کلیوی در این دو گروه سنی جدی تر می باشد.
  قرص ناپروکسن در بارداری و شیردهی

  مصرف قرص ناپروکسن در دوران بارداری تنها زمانی مجاز است که مصرف آن اجتناب ناپذیر باشد و می تواند برای جنین عوارضی به همراه داشته باشد. در صورتی که شما حین استفاده از این دارو باردار شده اید یا قصد بارداری دارید، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید و با وی درباره مصرف این دارو مشورت نمایید.

  همچنین این دارو پس از مصرف می تواند از طریق شیر مادر به کودک منتقل گردد. گرچه تا کنون گزارشی مبنی بر آسیب بر کودک حین دوران شیردهی گزارش نشده است، شما بایستی در صورت قصد شیردهی به فرزند خود با پزشک خود مشورت نمایید.

 • ين دارو براي بيماري فعلي شما تجويز گرديده است لذا از مصرف آن در موارد مشابه و يا توصيه آن به ديگران خودداري كنيد.

  قبل از مصرف اين دارو در موارد زير با پزشك خود مشورت نمائيد.

  وجود هرنوع حساسيت به ناپروكسن،آسپيرين يا هرداروي ضدالتهاب غیراستروئيدي، غذاها،رنگها و مواد محافظ.

  در صورت حاملگي و شير دهي.

  در صورت مصرف ساير داروها بخصوص داروهاي استامینوفن، مهارکنندههای ACE ، داروهای ضد انعقادی، هپارین، آسپيرين،سفالوسپورينها،سيكلوسپورين،ليتيم،متوتروكسات پروبنسيد،تريامترن ، والپروئيك اسيد، مهارکنندههای H2، سوکرالفیت، هیدانتوین و سولفونامید یا سولفونیل اوره.

  درصورت ابتلاء به هر نوع بيماري بخصوص بيماريهاي خوني ،اختلال درانعقاد خون ،بيماري كبدي،کلیوی، التهاب يازخم معده، آسم و دهیدراتاسیون.

  مصرف در حاملگي و شير دهي:

  مصرف اين دارو در اين دوران توصيه نميگردد مگر به تشخيص پزشك متخصص.

  هشدارها:

  از مصرف سايرداروهاي ضد التهاب غير استروئيدي بطور همزمان با اين دارو خودداري كنيد مگر به تشخيص پزشك.

  مصرف اين دارو ممكن است باعث ايجاد گيجي و خواب آلودگي شود،لذا ضمن درمان با اين دارو از رانندگي و كار با وسایلی که نياز به هوشياري كامل دارند خودداري نمائيد.

  همراه اين دارو از فراورده هاي حاوي الكل خودداري كرده و در معرض نور مستقيم خورشيد قرار نگيريد.

  درصورت زخم گوارشي يا خونريزي و یا اشكال در تنفس دارورا قطع و به پزشك مراجعه كنيد.

  درصورت ايجاد علائم شبه آنفلوآنزا (مانند تب،لرز،درد عضلات) به پزشك مراجعه كنيد.

  مقدار و نحوه مصرف دارو:

  مقدار مصرف هر دارو را پزشك تعيين مي كند ولي مقدار مصرف معمولي اين دارو بشرح زير است:

  بزرگسالان:براي درمان علامتي بيماري آرتريت روماتوئيد 250 يا500 ميليگرم2باردرروز(صبح و عصر)در تجويز طولاني مدت،مقدار دارو ممكن است برحسب پاسخ بيمارتنظيم گردد.

  براي بيماري روماتيسمي حاد شديد مقدار مصرف ممكن است تا 5/1 گرم درروز در مدت محدود افزايش يابد.

  براي درمان التهاب يا درد و یا عادت ماهيانه دردناك ابتدا500 ميليگرم ،سپس250 ميليگرم هر 6 تا8 ساعت برحسب نياز.

  براي درمان درد نقرسی ابتدا750 ميليگرم ،سپس250 ميليگرم هر 8 ساعت برحسب نياز.

  مقدار مصرف معمول در كودكان: بعنوان ضد روماتيسم10 ميليگرم به ازاء هر كيلوگرم وزن بدن روزانه منقسم درد و نوبت.

  دارو را بطور كامل بلعيده و از جويدن و يا خرد كردن آن خود داري نمائيد. بهمراه يك ليوان پر از آب ميل نمائيد

  در صورتي كه دارو براي مدت طولاني تجويز شده است لازم است كه در اين مدت تحت نظر پزشك معالجتان باشيد.

  در صورتي كه يك نوبت از دارو را فراموش كرديددر صورت مصرف يك يا 2 بار درروز چنانچه يك تا دو ساعت بعد از زمان مصرف به ياد آورديد دارورا مصرف كنيد.ولي اگر تقريباًزمان مصرف نوبت بعدي فرا رسيده باشد از مصرف آن خودداري كرده و مقدار مصرف بعدي را نيز 2 برابر نكنيد.

  عوارض جانبي دارو:

  هر دارو بموازات اثر درماني مطلوب ممكن است باعث بروز برخي عوارض نا خواسته نيز شود، اگر چه همه اين عوارض در يك فرد ديده نمي شود. در صورت بروز مزاحمت هر يك از عوارض زيربه پزشك مراجعه نمائيد: تنگي نفس،آنافیلاکسی، خونریزی بینی، درد قفسه صدری، بیماریهای خونی و خونریزی دستگاه گوارش.

  شرايط نگهداري دارو:

  دارو را دور از نور و رطوبت،در دماي کمتر از30 درجه سانتيگراد درون جعبه كاملاً در بسته قرار دهيد.

  دارو را دور از دسترس اطفال نگهداري نمائيد.

  از مصرف داروهاي تاريخ گذشته خودداري نمائيد.

  بسته بندي:

  يكصد عدد قرص انتریک کوتد ناپروكسن- ناژو 500 در 10 بليستر 10 عددي در یک جعبه همراه با راهنمای مصرف بیمار توسط شرکت داروسازی ایران ناژو تهیه و عرضه می گردد.

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.