همه چیز در مورد خواص کشمش برای درمان یبوست و کاهش وزن

همه چیز در مورد خواص کشمش برای درمان یبوست و کاهش وزن

همه چیز در مورد خواص کشمش برای درمان یبوست و کاهش وزن  خواص کشمش ، خواص کشمش مویز،خواص کشمش در بارداری،خواص کشمش و گردو،خواص کشمش قرمز،خواص کشمش و مویز،خواص کشمش شانی،خواص کشمش …

مصرف و خواص آلو سیاه در بارداری و شیردهی

مصرف و خواص آلو سیاه در بارداری و شیردهی

مصرف و خواص آلو سیاه در بارداری و شیردهی در این مطلب از سایت جسارت به مصرف و خواص خوردن آلو سیاه در بارداری و شیردهی می پردازیم. امیدواریم این مطلب مورد …

مضرات و خواص گریپ فروت و فشار خون و دیابت و لاغری در بارداری

مضرات و خواص گریپ فروت و فشار خون و دیابت و لاغری در بارداری

گریپ فروت گریپ فروت ،گریپ فروت را کی بخوریم،گریپ فروت و فشار خون،گریپ فروت و دیابت،گریپ فروت را چگونه بخوریم،گریپ فروت به انگلیسی،گریپ فروت و لاغری،گریپ فروت در بارداری،گریپ فروت و سرماخوردگی،گریپ …

خربزه

خربزه ,خربزه و عسل,خربزه مشهدی,خربزه با عسل,خربزه به انگلیسی,خربزه نارس,خربزه در شیردهی,خربزه در خواب,خربزه چاق کننده است,خربزه مشهد,خربزه و عسل خوردم

خربزه , خربزه و عسل , خربزه مشهدی , خربزه با عسل

توضیحاتی در مورد خربزه

فواید و خواص خربزه : خربزه (به انگلیسی persian melon)میوه ای شیرین و آبدار است که طبیعتی گرم و خشک دارد و سرشار از ویتامین های A ،D و C و قند های طبیعی است که فورا جذب خون شده و نیرو و فعالیت سلول ها را افزایش داده و خستگی را برطرف می سازد. خوردن خربزه به هضم غذا کمک کرده و سبب افزایش ادرار می شود. ﺧﺮﺑﺰه ﮐﺎل ﺣﺎوی ﻣﺰه ﺗﺮﺷﯽ اﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺮﺧﻼف ﺧﺮﺑﺰه رﺳﯿﺪه و ﺷﯿﺮﯾﻦ، ﺗﺮس را در اﻧﺴﺎن ﻣﯽ اﻓﺰاﯾﺪ و ﺷﺠﺎﻋﺖ را از ﺑﯿﻦ ﻣﯽ ﺑﺮد، ﺧﺮﺑﺰه ﺷﯿﺮﯾﻦ ﺗﺮس را از ﺑﯿﻦ ﻣﯽ ﺑﺮد و اﻧﺴﺎن ﺗﺮﺳﻮ را ﺷﺠﺎع و دﻟﯿﺮ ﻣﯽ ﻧﻤﺎﯾﺪ.در این مطلب از سایت جسارت در مورد خربزه صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

خربزه چیست

خَربُزه گیاهی از تیره کدوییان که میوه‌اش درشت و شیرین و آبدار است. بوته آن کوتاه و ساقه‌هایش روی زمین می‌خوابد. خربزه گیاهی از خانواده Cucurbitaceae با نام علمی Cucumis melo var.inodorus است. خربزه جزو صیفی‌جات به‌شمار می‌آید. خربزه دارای مقدار زیادی ویتامین A,C و سلولز است. به‌طورکلی خانواده خربزه شامل انواع گرمک و طالبی نیز می‌شود که البته این دو نوع کم‌آب‌تر از خربزه هستند. توصیه می‌شود خربزه شیرین را مصرف کنید. معمولا هرچه رنگ خربزه زرد تیره مایل به نارنجی و خطوط سفید رنگ روی آن بیشتر باشد شیرین تر است.

نحوه کاشت خربزه

توصیه شده‌است که این گیاهان بر ردیف‌هایی از برآمدگی‌های خاکی و به صورت گروهی یا دسته‌ای کاشته شود. کاشت به صورت جوی و پشته‌ای و توسط بذر یا نشا انجام می‌شود. شهرستان‌های تایباد در خراسان رضوی ، گرمسار، سمنان و سرخه از مکان‌های مهم کشت خربزه در ایران می‌باشد که در این بین خربزه تایباد (که بعضاً به اشتباه خربزه مشهدی نامیده می‌شود) به لحاظ طعم و کیفیت و شهرت در رتبه بالاتری قرار دارد.

خواص خربزه

خربزه حاوی مقدار زیادی ویتامیل A , C , E, K و همچنین آهن و روی است. در روایات اسلامی به خوردن خربزه سفارش زیادی شده‌است.[۱] ماسک خربزه برای پوست صورت عالی است و از پرهیزات مهم خربزه، خوردن آن همراه با عسل است که منجر به مسمومیت شدید می‌شود. خربزه در درمان سنگ کلیه و بیماری‌های مثانه و مجاری ادرار بی نظیر است. همچنین مادران باردار برای زیبا شدن جنین خود می توانند این میوه را مصرف کنند

خربزه , خربزه و عسل , خربزه مشهدی , خربزه با عسل

انواع خربزه

انواع مختلفی از خربزه در جهان رشدمی‌کند. اما به‌طورکلی، بسته به خاستگاه، دو نوع خربزه در کشورهای غربی رایج است. خربزه امریکای شمالی: این نوع خربزه در ایالات متحده رایج است. این خربزه ها سبز کمرنگ متمایل به زرد با گوشتی شیرین و آبدار هستند.خربزه اروپایی: این خربزه، پوستی سبزکمرنگ و شیاردار دارد و کاملا با خربزه امریکای شمالی متفاوت است.

کالری خربزه

نکته: ۹۰ درصد خربزه آب است. یک فنجان خربزه فقط ۶۰ کالری دارد. این همان میوه‌ای است که ما آن را خوشمزه، شیرین و سالم می‌دانیم. خوب، حالامی‌دانیم خربزه چقدر کالری دارد.

تقویت سیستم ایمنی با خربزه

مصرف منظم خربزه می‌تواند بدون توجه به آب‌وهوا و بیماری‌های دیگر، سیستم ایمنی شما را تقویت‌کند. چرا مفید است؟ خربزه سرشار از ویتامین‌های C و A است که با تحریک سلول‌های سفید خون در بدن، ایمنی را تقویت‌می‌کنند. گلبول‌های سفید خون (WBC) مکانیزم دفاعی طبیعی بدن محسوب‌می‌شوند زیرا از حمله‌ اجسام خارجی جلوگیری‌کرده و عفونت‌هایی که بدن را مورد حمله قرارداده‌اند را ریشه‌کن می‌کنند. ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان قوی است و به همین دلیل با رادیکال‌های آزاد در بدن مبارزه‌می‌کند. این رادیکال‌های آزاد به پوست آسیب‌رسانده و عامل پیری زودرس هستند. گنجاندن خربزه در رژیم غذایی می‌تواند پیری زودرس را مهارکند.

خربزه و قلب

امروزه، مشکلات مربوط به قلب بسیار شایعند. چرا برای سالم نگه‌داشتن قلب خود، خربزه را امتحان نمی‌کنید؟ چرا مفید است؟ خربزه سرشار از پتاسیم است که فشار خون را کنترل‌کرده و از این راه قلب‌تان را سالم نگه‌می‌دارد. این ماده معدنی از پرفشاری خون جلوگیری‌کرده و مانع از آسیب سدیم به بدن می‌شود. خربزه سرشار از ترکیباتی به نام آدنوزین نیز هست که برای قلب مفید است زیرا خواص رقیق‌کنندگی خون دارد. این ماده از لخته‌شدن خون در سیستم قلبی‌عروقی جلوگیری‌می کند. ویتامین C از تصلب شرایین، همان سفت‌شدن عروق، جلوگیری و فولات نیز به جلوگیری از سکته کمک‌می‌کند.

خربزه و سرطان

نام سرطان نیز ترسناک است زیرا ممکن است هرلحظه کشنده شود. حداقل کاری که می‌توانیم انجام‌دهیم، خوردن غذاهایی است که از این بیماری کشنده جلوگیری‌می‌کنند. یکی از این غذاها خربزه است. چرا مفید است؟ خربزه مقدار زیادی ویتامین C و بتاکاروتن دارد که می‌توانند با رادیکال‌های آزاد در بدن مبارزه‌کرده و آنها را ازبین‌ببرند. این رادیکال‌های آزاد خطرناک هستند زیرا به سلول‌های بدن حمله کرده و باعث رشد سرطانی می‌شوند.

خربزه و استرس

آخرین مهلت کارهای اداره، بردن بچه‌ها به مدرسه، صبحانه درست‌کردن برای همسر، بردن مادر به کلاس یوگا……… چنین سبک زندگی بیقراری، فقط باعث استرس می‌شود. دفعه بعدی که چنین احساسی داشتید، استراحت‌کرده و یک لیوان آب خربزه میل‌کنید. در عرض چنددقیقه بهتر می‌شوید.چرا مفید است؟ خربزه سرشار از پتاسیم است که ضربان قلب را متعادل‌کرده و ذخیره اکسیژن را برای مغز افزایش‌می‌دهد و بنابراین باعث‌می‌شود احساس آرامش و تمرکز بیشتر داشته باشید. خربزه، سوپراکسیددیسموتاز نیز دارد که با پایین‌آوردن فشارخون و آرامش عروق، با استرس مبارزه‌می‌کند. این ماده از مرگ سلولی ناشی از استرس اکسیداتیو جلوگیری‌می‌کند.

خربزه , خربزه و عسل , خربزه مشهدی , خربزه با عسل

خربزه و سلامت چشم

چه‌کسی می‌خواهد عینک‌های زشت بزند یا از لنزهای آزاردهنده استفاده‌کند درحالی‌که می‌توانید به‌طورطبیعی بینایی خوبی داشته‌باشید؟ خربزه را امتحان‌کنید. چرا مفید است؟ خربزه سرشار از بتاکاروتن است که به حفظ سلامت بینایی کمک‌می‌کند. این بتاکاروتن‌ها در هنگام جذب توسط بدن به ویتامین A تبدیل‌می‌شوند که به جلوگیری از آب‌مروارید و بهبود بینایی کمک‌می‌کند. مطالعات ثابت‌کرده‌اند که مصرف منظم غذاهایی که ویتامین بالایی دارند می‌تواند خطر پیشرفت آب‌مروارید را تا ۴۰% کاهش‌دهد.

خربزه و دوره قاعدگی

دوره قاعدگی یکی از دردناک‌ترین دوره‌ها برای زنان است. اگر شما هم از آن افرادی هستید که در این دوره، دچار درد می‌شوید، خربزه می‌تواند کمک‌تان کند. چرا مفید است؟ ویتامین C موجود در خربزه در تنظیم جریان خون قاعدگی و تسکین دردها در زنان موثر است. مصرف منظم خربزه در دوران قاعدگی می‌تواند جریان خون و لخته‌شدن خون را به‌شکل قابل‌توجهی کاهش‌دهد و فرد را از دیگر مشکلات قاعدگی رهاکند. خربزه گاهی وقت‌ها برای تحریک قاعدگی نیز به‌کارمی‌رود.

کاهش وزن با خربزه

خربزه به کاهش وزن کمک‌می‌کند زیرا کالری پایین و فیبر بالایی دارد. بنابراین، می‌توانید مقدار زیادی خربزه بخورید و مصرف کالری خود را کنترل‌کنید. چرا مفید است؟ فیبر برای کاهش وزن شما مفید است زیرا زمان بیشتری طول‌می‌کشد تا معده شما را ترک‌کرده و وارد سیستم گوارشی شما شود، بنابراین باعث‌می‌شود برای مدت بیشتری احساس سیری کنید. این فرآیند کند گوارشی از پرخوری جلوگیری‌می‌کند. همچنین، غذاهای سرشار از فیبر معمولا حجیم هستند و فضای بیشتری از معده شما را اشغال‌می‌کنند و باعث‌می‌شوند احساس سیری کنید و از خوردن در فاصله وعده‌های غذایی جلوگیری‌می‌کند.

خواص کلی خربزه

قصد ترک‌کردن سیگار را دارید اما از علائم ترک می‌ترسید؟ خربزه را امتحان‌کنید. چرا مفید است؟ خربزه برای افرادی که سعی در ترک سیگار دارند مفید است. زیرا مواد معدنی و مغذی موجود در خربزه به فرد سیگاری کمک‌‌می‌کند تا با علائم ترک نیکوتین کنار بیاید. به‌علاوه، به بدن کمک‌می‌کند تا با جبران ویتامین A از دست‌رفته ناشی از سیگارکشیدن مداوم، سریع‌تر بهبودیابد. خواص خربزه ۱۲: برای زنان باردار مفید است فکرمی‌کنید خربزه برای دوران بارداری انتخاب بی‌خطری است یا نه؟ خوب، خربزه برای زنان باردار مانند اکسیر است. چرا مفید است؟ اسیدفولیک معمولا به زنانی که قصد بارداری دارند و زنان باردار توصیه‌می‌شود. میزان بالای فولات موجود در خربزه به تولید و نگه‌داری سلول‌های جدید به‌ویژه در زنان باردار کمک‌کرده و همچنین از اختلال لوله عصبی جنین جلوگیری‌می‌کند. خربزه با دفع منظم سدیم اضافی از بدن، از احتباس آب جلوگیری‌می‌کند.پوست خربزه برای درمان دندان‌درد مفید است. حدود ۶ گرم پوست خربزه را بگیرید، به آن آب اضافه‌کنید و بگذارید بجوشد تا بپزد. سرد که شد آن را صاف‌کرده و از آن به‌عنوان دهانشویه استفاده‌کنید. ۱۵. ارزش دارویی چای خربزه ریشه خربزه برای درست‌کردن چای خربزه به‌کارمی‌رود که یک ادرارآور موثر است و به تحریک استفراغ کمک‌می‌کند. خواص خربزه ۱۶: آرتریت را درمان‌می‌کند افزودن مقدار مناسب خربزه به رژیم غذایی‌تان می‌تواند به رفع درد و ناراحتی آرتریت کمک‌می‌کند. چرا مفید است؟ خربزه دارای خواص ضدالتهاب است که می‌تواند از استرس اکسیداتیو در مفاصل و استخوان‌های شما جلوگیری‌کند و بنابراین التهاب را کاهش‌می‌دهد. ۱۷. گوارش را بهبود می‌بخشد خربزه برای معده شما عالی است زیرا اثر خنک‌کنندگی و آرام‌بخش روی معده دارد. خربزه، حرکات روده را تنظیم‌کرده و دستگاه گوارش شما را سالم‌می‌کند. چرا مفید است؟ این میوه معجزه‌آسا سرشار از فیبر رژیمی ضروری است که به تنظیم حرکات مناسب روده کمک‌می‌کند. خربزه، جریان خوب و آرام غذا را در دستگاه گوارش‌تان تضمین‌کرده و بنابراین خطر سرطان روده بزرگ را کاهش‌می‌دهد. خواص خربزه برای پوست همه انواع ملون‌ها برای پوست عالی هستند و خربزه مغذی‌ترین آن‌هاست. خربزه فواید زیر را برای پوست دارد. ۱۸. پوست را هیدراته و جوان می‌کند درست مثل بدنمان، میوه‌آبدار برای پوست‌مان نیز حکم طلا را دارد. چنین میوه‌ای پوست ما را هیدراته و شاداب نگه‌می‌دارد. چرا مفید است؟ خربزه دارای ویتامین‌های K و E است که نقشی اساسی در حفظ سلامتی و جلای پوست‌مان دارند. مقدار زیاد آب، پوست را از درون هیدراته می‌کند. خربزه منبع خوبی از ویتامین‌های گروه B، کولین و بتائین نیز هست که پوست شما را تغذیه‌شده و جوان نگه‌می‌دارد. استفاده موضعی از آب خربزه به نرمی و هیدراته‌شدن پوست شما کمک‌می‌کند. خواص خربزه ۱۹: بازسازی پوست آیا دوست‌دارید همیشه جوان و شاداب به‌نظر برسید؟ خربزه می‌تواند این کار را برای شما بکند. چرا مفید است؟ مقدار بالای ویتامین‌های A و C موجود در میوه خربزه، آن را برای پوست شما مفید می‌کند. ویتامین A باعث بازسازی پوست شده و ویتامین C در تشکیل کلاژن و بافت همبند نقش‌دارد که جوانی را به‌ پوست‌تان هدیه‌می‌کند. نحوه استفاده می‌توانید با خربزه، بسته صورت درست‌کنید. برای این کار، خربزه را در مخلوط‌کن ریخته و با اضافه‌کردن پودر جو دوسر و ماست، خمیر حجیم و نرمی درست‌کنید. این بسته را بر تمام صورت و گردن‌تان بگذارید. با ماساژ دادن به‌صورت حرکات دورانی، خمیر را از روی پوست بردارید. با آب گرم بشویید. برای کسب بهترین نتیجه باید این کار را سه‌بار در هفته انجام‌داد.

خواص خربزه برای پوست

خربزه می‌تواند شما را دوباره به دوران نوجوانی بازگرداند! سالاد خربزه را امتحان‌کنید و پوست جوان‌تان را برگردانید. چرا مفید است؟ خربزه، اسیدفولیک فراوانی دارد که بازسازی سلول‌ها را تسهیل‌کرده و درنتیجه پوست‌تان را سالم می‌کند. اسیدفولیک، به‌ویژه برای زنان باردار مفید است. از طرف دیگر، ویتامین C، از آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد جلوگیری‌می‌کند. خربزه از این طریق، چین‌وچروک را مهارکرده، قابلیت ارتجاعی پوست را حفظ‌ و سنتز کلاژن را تسهیل‌می‌کند و درنتیجه فواید ضدپیری دارد.

دستور تهیه با خربزه

قصدنداریم این مقاله را بدون چند دستور غذایی خوشمزه با استفاده از خربزه به‌پایان برسانیم. خوب اینجا دو دستور غذایی عالی داریم. ۱. بستنی یخی خربزه بیایید این فهرست را با بستنی یخی‌های محبوب شروع‌کنیم که برای تابستان‌های آتشین بهترینند. مواد موردنیاز قطعات خربزه (۳ فنجان) ۱ لیمو طرزتهیه همه این مواد را برای ۳۰ ثانیه در مخلوط‌کن بریزید. مراقب‌باشید مواد کاملا نرم و پوره شود. آن را در قالب‌های پاپسیکل بریزید و ۱۲ ساعت در فریزر بگذارید و از پاپسیکل‌های سرد و خوشمزه لذت‌ببرید. ۲. اسموتی خربزه حالا بیایید از دستور اسموتی لذت‌ببریم. مواد موردنیاز یک فنجان خربزه (قطعه‌شده) یک فنجان ماست ۲۰ تکه یخ شکر برای مزه نصف قاشق چایخوری زنجبیل تازه (رنده‌شده) طرزتهیه همه مواد را در مخلوط‌کن بریزید تا نرم شوند. آن را در لیوانی زیبا بنوشید و از نوشیدنی خنک درتابستان داغ لذت‌ببرید! حالا می‌دانید خربزه برای چه خوب است و راه‌های مختلف لذت‌بردن از این میوه آبدار را نیز می‌دانید. حالا، بیایید درباره اطلاعات تغذیه‌ای خربزه صحبت‌کنیم. حقایق تغذیه‌ای خربزه خواص زیاد خربزه را می‌توان به ارزش تغذیه‌ای بالا و داشتن ویتامین‌های A، B، C و مواد معدنی مانند منیزیم، سدیم و پتاسیم نسبت‌داد. به‌علاوه، کلسترول آن صفر است و دارای مقادیر بالای ویتامین B کمپلکس مانند B۱ (تیامین)، B۳ (نیاسین)، B۵ (اسید پاتاتونیک) و B۶ (پیریدوکسین) است. ارزش تغذیه‌ای خربزه را اینجا بررسی‌کنید.

آخرین بروز رسانی در : جمعه 6 مهر 1397

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.