خواص و مضرات مصرف برگ و ریشه چغندر قند و لبو چیست

خواص و مضرات مصرف برگ و ریشه چغندر قند و لبو چیست

چغندر چغندر ,چغندر قند,چغندر به انگلیسی,چغندر سفید,چغندر قرمز,چغندر به انگلیسی,چغندر قند به انگلیسی,چغندر لبو,چغندر قند خواص,چغندر قرمز خواص توضیحاتی در مورد چغندر چُغُندَر (چگندر، چندر، لبلبو) گیاهی از خانوادۀ اسفناجیان، با ریشۀ …

خار خسک برای کاهش فشار خون مفید است

خار خسک برای کاهش فشار خون مفید است

خار خسک برای کاهش فشار خون مفید است خواص خار خسک,فواید خار خسک,خار خسک درمانی,خاصیت خار خسک,خواص خار خسک درمانی,خواص خار خسک برای پوست,خواص خار خسک برای مو,خواص خار خسک برای جوانی,خواص …

خواص و مضرات لیمو ترش در بارداری و دیابت و برای پوست

خواص و مضرات لیمو ترش در بارداری و دیابت و برای پوست

لیمو ترش لیمو ترش ،لیمو ترش در بارداری،لیمو ترش و دیابت،لیمو ترش برای پوست،لیمو ترش برای پوست صورت،لیمو ترش و لاغری شکم،لیمو ترش برای ریزش مو،لیمو ترش یخ زده،مصرف لیمو ترش در …

کالاندولا

کالاندولا ،کالاندولا چیست،کالاندولا برای نوزاد،کالاندولا برای اگزما،کالاندولا و جوش صورت،کالاندولا برای صورت نوزاد،کالاندولا چیست،کالاندولا برای صورت،کالاندولا ایروکس،کالاندولا برای جوش،کالاندولا چیست،کرم کالاندولا چیست،پماد کالاندولا چیست؟،گیاه کالاندولا چیست،کالاندولا برای چیست،کالاندولا از چیست،کرم کالاندولا برای نوزاد،کرم کالاندولا برای نوزادا

کالاندولا

در این مطلب از سایت جسارت می خواهیم در مورد کالاندولا صحبت کنیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیردگیاه کالاندولا، بومی کشور مصر و خاورمیانه است که در مناطق معتدل سراسر دنیا نیز دیده می شود. این گل به رنگ های زرد، قرمز و نارنجی است و از آن برای درمان بیماری های زیادی استفاده می شود. در سایت «هلث نیوز» به بخشی از خواص آن اشاره شده است.

خواص کالاندولا

* نتایج بررسی ها نشان می دهد، مصرف کرم کالاندولا در دوران پرتودرمانی سرطان سینه، التهاب پوست را کاهش می دهد.* از این گیاه برای رفع ناراحتی معده، زخم معده، مشکل قاعدگی، عفونت چشم و التهاب استفاده می شود.* خاصیت ضدعفونی کننده دارد و هنگامی که روی محل گزیدگی زنبور مالیده شود، درد و ورم را کاهش می دهد.* از این گل برای درمان کچلی، ناراحتی مثانه و کلیه، وجود خون در ادرار و خون ریزی رحم استفاده می شود.* استفاده از کرم آن در بهبود بواسیر و جوش کودک موثر است.* این کرم برای پوست های چرب و آکنه دار مفید است.* گل های تازه این گیاه را که در آب ولرم خیس شده روزی یک بار به مدت ۱۰ دقیقه به طور مستقیم روی پوست قرار دهید.* برای رفع قرمزی پوست، با دم کرده این گل پوست را بشویید.* لوسیون تهیه شده از آن برای درمان پیچ خوردگی پا مفید است.* درد معده و یبوست را برطرف می کند.* زخم بستر، خشکی لب، زخم پا، کبودی و واریس را درمان می کند.* برگ های این گل منبع ویتامین C و فلاوانوئید است.* بهتر است زنان باردار و شیرده از این گیاه استفاده نکنند.

موارد مصرف کالانولا

پماد کالاندولا در درمان درماتیت‌های آلرژیک، پیشگیری و تسکین التهاب پوست بدن شیرخواران بر اثر تماس با ادرار، آزردگی‌های پوستی ناشی از خراش‌ها و بریدگی‌های سطحی، خشکی و ترک‌های پوست، گزیدگی حشرات، و درمان آفتاب‌سوختگی مصرف می‌شود؛ و همچنین برای درمان جوش‌های پوستی استفاده می‌شود.

مکانیزم اثر کالاندولا

فلاونوئیدهای موجود در گل‌همیشه بهار از آزادشدن هیستامین و تولید پروستاگلاندین‌ها جلوگیری می‌نمایند. ساپونین‌های گل همیشه بهار از آزاد شدن هیستامین، برادی کینین و بعضی از سایر واسطه‌های التهاب جلوگیری کرده و با کاهش نفوذپذیری مویرگ‌ها مانع تراوش پلاسما به فضای میان بافتی (کاهش ادم) شده، مهاجرت گلبول‌های سفید را به ناحیه ملتهب کاهش می‌دهند. کارتنوئیدهای گل همیشه بهار بخصوص بتاکاروتن پیش‌ساز ویتامین A بوده و به‌اثرات ضدالتهاب فلاونوئیدها کمک می‌کنند. کاروتنوئیدها همچنین همراه با تانن موجود در گیاه ممکن است در پیشگیری و بهبود حالت قرمزی، ادم و درد ناشی از آفتاب سوختگی که در اثر اشعه ماوراء بنفش ایجاد می‌شود مؤثر باشند.

خواص پماد کالاندولا برای پوست

پماد کالاندولا در درجه اول برای درمان ناراحتی های پوست، کبودی، سوختگی و زخم های باز استفاده می شود. این پماد با خاصیت های فراوان، به رشد مویرگ کوچک جدید، که باعث بهبود گردش خون می شود، کمک فراوانی می کند و زخم های پوستی را التیام می بخشد. همچنین کالاندولا به ترمیم بافت پوست، برای زخم های باز و همچنین برای آسیب های بافت پوست، مانند آفتاب سوختگی، سرعت فراوانی برای بهبود این زخم ها و آسیب ها می بخشد. خواص درمانی این پماد به بهبود اگزما، درماتیت اطراف دهان و دیگر حساسیت های پوست، کمک فراوانی می کند. این پماد پر از فایده دارای اثر تسگین دهندگی و ضد خارش و ضد درد برای بافت های اطراف پوست را نیز دارد. این پماد برای درمان سرما زدگی جزئی نیز توصیه شده است.

موارد مصرف پماد کالاندولا

۱-درماتیت های آلرژیک و درماتیت ناشی از پرتودرمانی سرطان ها. ۲- سوختگی های ادراری نوزادان. ۳- آزردگی های جلدی ناشی از خراش ها و بریدگیهای سطحی. ۴- خشکی و ترک های پوست. ۵- گزیدگی حشرات. ۶- پیشگیری و درمان آفتاب سوختگی

خواص کالاندولا برای نوزاد

پماد کالاندولا تسکین دهنده خوب برای پوست نوزاد، به ویژه در هنگام خشکی هوا، بسیار مناسب است. این پماد برای محافظت پوست های ظریف و تسکین دهنده پوست کودک می باشد. در هنگام عوض کردن پوشک و یا هنگام خشکی آن ناحیه، می توان از پماد کالاندولا برای رطوبت دهی استفاده شود. به طور کلی برای تسکین و تغذیه پوست های ظریف، مثل پوست کودک، مورد استفاده قرار می گیرد.

اجزای پماد کالاندولا

پماد کالاندولا دارای ۲ درصد عصاره اختصاصی تهیه شده در دینه ایران از گلهای Calendula off. (حاوی کاروتنوئیدها، فلاونوئیدها، ساپونوزیدها، کالندین، تانن، موسیلاژ و اسانس) ، موم طبیعی زنبور عسل و روغن گیاهی است. هر ۱۰۰ گرم پماد کالاندولا دارای حداقل ۳۵ میلی گرم فلاونویید بر مبنای روتین می باشد .

اثرات درمانی و فارماکولوژی پماد کالاندولا

فلاونوییدهای موجود در عصاره گیاه کالاندولا مانند آپی ژنین با بلوکه کردن مسیر آراشیدونیک اسید باعث مهار فسفولیپاز A و مهار مسیرهای سیکلواکسیژناز و لیپواکسیژناز شده و به این ترتیب اثر ضد التهابی خود را اعمال می کند . تری ترپنوییدهای موجود در این گیاه مانند فارادیول -۳ میریستیک اسید استر و فارادیول ۳-پالمتیک اسید استر و تاراگزاسترول دارای اثرات ضد التهاب و ادم موضعی بوده و این اثر قابل مقایسه با ایندومتاسین می باشد . کاروتنوییدهای کالاندولا مانند فلاوگزانتین و لوتئوگزانتین و لیکوپن با اثر آنتی اکسیدان خود باعث از بین بردن رادیکالهای آزاد شده و کمک به بهبود زخمها می کنند . همچنین این ترکیبات همراه با تانن موجود در گیاه در پیشگیری و بهبود حالت سرخی ، ورم و دردناشی از آفتاب سوختگی که در اثر اشعه ماورا بنفش ایجاد می شود ، موثر گزارش شده است . عصاره کالاندولا از طریق تنظیم فعالیت پیش التهابی سیتوکین ها و مهار آنزیم سیکلواکسیژناز به صورت موضعی پاسخ التهابی بعد از تروما را کاهش داده و از طرفی با افزایش کلاژن هیدروکسی پرولین و هگزوزامین موجب بهبود گرانولاسیون و بازسازی بافت آسیب دیده و بهبود زخم ها می شود .

خاصیت ضد التهابی کالاندولا

از جمله خواص پماد کالاندولا، خاصیت ضد التهابی آن برای تسکین درد عضلات، گرفتگی عضلات و رگ به رگ شدن، استفاده می شود. مطالعات فراوانی در این خصوص صورت گرفته است که در صورت بروز این مشکلات برای پوست و بدن، از این پماد معجزه گر استفاده شود.کالاندولا، پمادی پرکاربرد و مفید برای پوست همه افراد است. این پماد پر از خواص، علاوه بر زیبایی به تسکین و آرام بخشیدن پوست و دردهای عضلانی نیز کمک فراوانی می کند. در این مطلب ویژگی های و موارد مصرف پماد کالاندولا را بیان کردیم

دستور مصرف پماد کالاندولا

پماد کالاندولا از نظر کاهش شدت درماتیت ناشی از پرتودرمانی دارای اثر معادل کورتیکواستروییدها بوده و در عین حال فاقد عوارض جانبی دراز مدت آنها می باشد و می توان از کالاندولا جهت پیشگیری از درماتیت حاد ناشی از اشعه درمانی استفاده کرد . پس از تمیز کردن پوست، مقدار کافی از پماد، روزی چند بار بر روی پوست مالیده شود.

اثرات کالاندولا چیست؟

شکاف مقعد ( شقاق مقعد ) .تحقیقات اولیه نشان می دهد که که کالاندولا در منطقه آسیب دیده ممکن است درد در افراد مبتلا به شکاف مقعد که به درمان با حمام سیتز و داروی نیفدیپین جواب نمی دهد را کاهش می دهد. راش پوشک. تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از پماد کالاندولا 1.5٪ روی پوست به مدت 10 روز راش پوشک نسبت به ژل آلوئه را بهبود می بخشد. عفونت گوش (اوتیت میانی). تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از یک محصول Otikon Otic حاوی ( مولئین، سیر، بهار و مخمر سنت جان ) بر روی گوش به مدت 3 روز، درد گوش در کودکان و نوجوانان مبتلا به عفونت گوش را کاهش می دهد. التهاب پوست به علت پرتو درمانی ( پرتودرمانی برای درماتیت ). تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از پماد کالاندولا بر روی پوست ممکن است درماتیت در اثر تابش و اشعه درمانی در افراد با سرطان پستان را کاهش دهد. نازک شدن دیواره واژن ( آتروفی واژن ). تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از ژل خاص (Estromineral Gel, Rottapharm-Madaus ) شامل کالاندولا، لاکتوباسیلوس اسپرونژنوس، ایزوفلاونها و اسید لاکتیک به داخل مهبل ( واژن ) به مدت 4 هفته علائم آتروفی واژن مانند خارش مهبل، سوزش، خشکی و درد در طول مقاربت کاهش می دهد. زخم پا. تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از پماد کالاندولای 7.5 درصد روی پوست سرعت بهبودی زخم پای ناشی از گردش خون ضعیف را افزایش می دهد.

نکاتی در مورد مصرف پماد کالاندولا

* نتایج بررسی ها نشان می دهد، مصرف کرم کالاندولا در دوران پرتودرمانی سرطان سینه، التهاب پوست را کاهش می دهد. * از این گیاه برای رفع ناراحتی معده، زخم معده، مشکل قاعدگی، عفونت چشم و التهاب استفاده می شود. * خاصیت ضدعفونی کننده دارد و هنگامی که روی محل گزیدگی زنبور مالیده شود، درد و ورم را کاهش می دهد. * از این گل برای درمان کچلی، ناراحتی مثانه و کلیه، وجود خون در ادرار و خون ریزی رحم استفاده می شود. * استفاده از کرم آن در بهبود بواسیر و جوش کودک موثر است. * این کرم برای پوست های چرب و آکنه دار مفید است. * گل های تازه این گیاه را که در آب ولرم خیس شده روزی یک بار به مدت ۱۰ دقیقه به طور مستقیم روی پوست قرار دهید. * برای رفع قرمزی پوست، با دم کرده این گل پوست را بشویید. * لوسیون تهیه شده از آن برای درمان پیچ خوردگی پا مفید است. * درد معده و یبوست را برطرف می کند. * زخم بستر، خشکی لب، زخم پا، کبودی و واریس را درمان می کند. * برگ های این گل منبع ویتامین C و فلاوانوئید است. * بهتر است زنان باردار و شیرده از این گیاه استفاده نکنند.

دوز مجاز استفاده کالاندولا چقدر است

دوز مناسب کالاندولا بستگی به عوامل مختلفی از جمله سن ، سلامت و چندین شرایط دیگر دارد تا این زمان اطلاعات علمی کافی برای تعیین محدوده مناسب از دوز برای کالاندولا وجود ندارد به خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی همیشه لزوماً ایمن نیست و دوز می تواند مهم باشد لازم است تا دستورالعمل های مربوطه بر روی برچسب محصول را مطالعه و قبل از استفاده با داروساز یا پزشک خود مشورت کنید.

ویژگی های عصاره کالاندولا

گیاه همیشه بهار دارای ویتامین هایی از جمله ویتامین های E و A می باشد. این گیاه پر فایده برای التهابات پوستی و خارش های ناشی از استفاده نا مناسب از مواد شوینده و گزیدگی حشرات مفید است. از عصاره این گیاه در صنعت دارویی و آرایشی بهداشتی نیز استفاده می شود. از دیگر ویژگی های این گل که با دو نام کالاندولا و همیشه بهار معرفی می شود می توان به کاهش التهابات پوستی ناشی از اگزما نیز اشاره کرد. همچنین متخصصین پوست و سلامت بر این اعتقاد هستند که یکی از مهم ترین فواید این گیاه پیشگیری از سرطان پوست می باشد. در صنعت دارویی نیز از عصاره این گیاه برای درمان و مسکن سوزش و خارش های ناشی از سوختگی، گزیدگی حشرات و التهابات پوستی استفاده می شود. به عبارت بهتر مهم ترین ویژگی این گیاه که آن را از سایر گیاه ها متفاوت ساخته است، داشتن خاصیت ضد التهابی آن می باشد. همچنین از عصاره این گیاه برای التیام موضعی جوش های دست و صورت نیز استفاده می شود. از دیگر فواید این گیاه می توان به خاصیت التیام بخشی به سوزش پای نوزادان به علت ادرار اشاره کرد. به جز مصارف آرایشی بهداشتی گل همیشه بهار برای مصارف خوراکی و غذایی نیز استفاده می شود. از دمنوش این گیاه به منظور رفع استرس و ایجاد آرامش، رفع خستگی و تسکین گلودرد و التهابات آن نیز استفاده می شود. نکته قابل ملاحظه ای که می بایست در مورد این گیاه به آن اشاره کرد، عدم استفاده خوراکی بانوان باردار از این گیاه است. زیرا این گیاه می تواند باعث حساسیت هایی برای مادر و جنین شود که در دوران بارداری به آنها آسیب وارد نماید.

بیشتر بخوانید : گل همیشه بهار

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 22 خرداد 1397
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.