قاصدک

تاریخچه و فواید و آموزش کامل مشت و مال

تاریخچه و فواید و آموزش کامل مشت و مال

مشت و مال,مشت و مال به انگلیسی,مشت و مال زن,مشت و مال زنان,مشت و مال دادن$fa,آموزش مشت و مال,اموزش مشت و مال دادن,روش مشت و مال دادن,مشت مال,نقد کتاب خود مشت و مالی,مشت و مال دادن به انگلیسی,مشت مال زنان,اموزش مشت مال,دانلود اموزش مشت و مال,فیلم آموزش مشت و مال,دانلود فیلم آموزش مشت و مال,دانلود خود مشت مالی,خود مشت مالی,کتاب خود مشت مالی

مشت و مال

به گزارش بی اس ام اس مشت و مال (ماساژ) از پرطرفدارترین راه‌های درمان خستگی، لاغری، چاقی، رفع دردهای عضلانی و شادابی پوست است. مشت و مال در جاهای مختلف مثل نشریات و روزنامه ها و … تبلیغ می‌شود که می‌توان آن‌ها را با پسوندهای لاغری، چاقی، تایلندی، سوئدی، چینی، نوزادان و درمانی مشاهده کرد. در تعریف مشت و مال برخی می‌گویند: «عبارت است از یک سری حرکات منظم ‌‌‌‌‌‌‌‌‌و اصولی که روی بافت‌های بدن به منظور اهداف خاص به کار می‌رود.) این نوع درمان به 2700 سال قبل از میلاد برمی‌گردند.این حرکات هم در طب سنتی وجود دارد هم در طب جدید که در طب کنونی علاوه بر حرکات دست از تجهیزات و دستگاه‌های مختلف نیز استفاده می‌شود. امروزه بیش از هشتاد و سه نوع مختلف مشت و مال داریم که در سرتاسر دنیا از آن‌ها استفاده می‌شود. مثل؛ ماساژ سنتی اروپایی، ماساژ معاصر غربی(شامل ماساژ عصبی، ماساژ ورزشی و میوتراپی)، ماساژ در روش‌های اصلاح حرکت و ساختار(مثل هلر ورک، رولفینگ، فلدن کرایس و تکنیک الکساندر)، ماساژ شرقی(مثل طب فشاری و شیاتسو) و…ماساژ سنتی ایرانی(مشت و مال یا دالک) نیز با روش‌ها و نام‌های مختلفی بکار گرفته می‌شد که برای کاهش رطوبت بدن، تسکین درد کمر و مفاصل، تحریک پوستی سیستم عصبی و… مورد استفاده بوده است.

فواید مشت و مال؛ بهبود گردش خون و جریان لنفاوی، اکسیژن رسانی به بافت‌ها، درمان فلج، درمان تب و لرز، تمدید قوا، کاهش اضطراب، کاهش خستگی، خروج مواد سمی از بدن، تعدیل‌کننده خلق و خو، کاهش درد و…

قبل از ماساژ درمانی؛ معده نباید پر باشد، پاک‌سازی انجام شده باشد و توسط افراد متخصص صورت گیرد.این یک روش ثابت شده است و انجام آن توسط فرد غیر متخصص ممکن است عوارضی را برای شما به همراه داشته باشد

مشت و مال , مشت و مال دادن , آموزش و روش مشت و مال

در مواقعی مثل شکستگی، سوختگی، زخم‌های باز، تب بالا، یرقان، بیماری‌‌های عفونی پوستی، کوفتگی و اصطلاحاً رگ به رگ شدن، بسیاری از بیماری‌های مزمن، آرتریت و بیماری‌های قلبی نباید از این نوع درمان استفاده کرد.همچنین در برخی موارد مثل بارداری، بیماری‌های قلبی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، سرطان و… نیز باید با پزشک مشورت کرد.

تاریخچه مشت و مال و ماساژ درمانی

ماساژ‌درمانی به 2700 سال قبل از میلاد بر‌می‌گردد. در کتاب امپراتور زرد (کتاب مرجع طب داخلی چین) برای درمان فلج و تب و لرز، به ماساژ پوست و نیز تمرینات روی دست و پا توصیه شده است. بقراط از حدود 400 سال قبل از میلاد برای درمان آسیب‌های جنگی و ضرب‌دیدگی‌های ناشی از شکار و حوادث و … از ماساژ‌درمانی استفاده می‌کرد. ژاپنی‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌، مصری‌ها و رومی‌ها نیز از ماساژ‌درمانی استفاده‌های زیادی می‌کردند.ماساژ‌درمانی در طول تاریخ همیشه همراه مردم بوده است و همه تمدن‌ها از این روش درمانی برای درمان و حتی تمدید قوا، کاهش اضطراب، رفع خستگی و… استفاده می‌کردند.ماساژ‌درمانی با پیشرفت علم پزشکی، شکل و شمایل نوینی به خود گرفت و علی‌رغم این‌که بسیاری از روش‌های طب قدیم در طب نوین به فراموشی سپرده شد‌‌‌‌، اما ماساژ‌درمانی توانست با تغییر شکل دادن و به روز شدن‌‌‌‌‌، باقی بماند و تحت عنوان فیزیوتراپی هنوز هم منشأ بسیاری از درمان‌های فیزیکی باشد.

مشت و مال , مشت و مال دادن , آموزش و روش مشت و مال

مشت و مال از بهترین راه ها برای رفع خستگی و لاغری و چاقی و رفع درد عضلانی است

ماساژ به عنوان یکی از روش‌های پرطرفدار برای رفع خستگی، لاغری، چاقی، رفع دردهای عضلانی و شادابی پوست مورد توجه مردم قرار گرفته است. تبلیغات فراوان مراکز و افراد مختلف برای جلب مشتری در گوشه و کنار به طور گسترده‌ای به چشم می‌خورد. کافی است نگاهی به مجلات زرد و سفید و روزنامه‌ها و سایر نشریات بیندازید یا در فضای مجازی (اینترنت) گشت و‌گذاری داشته باشید.

آن‌گاه با سیل عظیمی از تبلیغات مواجه خواهید شد که شما را به ماساژ صورت، ماساژ لاغری، ماساژ چاقی، ماساژ تایلندی، ماساژ سوئدی، ماساژ چینی، ماساژ نوزادان، ریلکسیشن و در نهایت به ماساژ درمانی دعوت می‌کنند. این در حالی است که اگر چه ماساژ درمانی موضوع جدیدی است اما نیاز به نفر دومی هم ندارد، چرا که بسیاری از ما به صورت غریزی وقتی سرمان درد می‌کند با انگشت روی شقیقه‌هایمان را فشار می‌دهیم و احساس آرامش می‌کنیم یا بعد از فوتبال و پیاده‌روی ماهیچه‌های پای خود را مالش می‌دهیم اینها نمونه‌های فطری از ماساژ هستند.

کلمه ماساژ از یک کلمه یونانی به نام massein که به معنی مالیدن است و مربوط به یک لغت لاتین Manus به معنای دست گرفته شده است و تعریف‌های مختلفی دارد که یکی از آنها این است که می‌گوید: ماساژ عبارت است از یک سری حرکات منظم ‌‌‌‌‌‌‌‌‌و اصولی که روی بافت‌های بدن به منظور اهداف خاص به کار می‌رود.از طرفی برای ماساژ هم تعاریفی ذکر شده است که به یک نمونه از آن اشاره می‌کنیم.

مشت و مال , مشت و مال دادن , آموزش و روش مشت و مال

ماساژدرمانی همان مشت و مال پیشرفته است

ماساژ‌درمانی هم در طب سنتی وجود دارد هم در طب نوین که در طب سنتی با حرکات دست، کشش‌ها و فشار‌های خاص روی نقاط مختلف بدن انجام می‌شده و در طب نوین تحت عنوان یکی از شاخه‌های فیزیوتراپی انجام می‌شود که علاوه بر استفاده از حرکات دست، از تجهیزات و دستگا‌ه‌های مختلفی نیز استفاده می‌شود.

ماساژ با بهبود گردش خون و جریان لنفاوی باعث می‌شود مواد ‌غذایی و اکسیژن تازه به بافت‌های مزبور برسد و به خروج مواد سمی و بهبود آن عضو منجر شود

ماساژ‌درمانی به 2700 سال قبل از میلاد بر‌می‌گردد. در متن امپراتور زرد(کتاب مرجع طب داخلی چین) برای درمان فلج و تب و لرز به روش ماساژ پوست و نیز تمرینات روی دست و پا توصیه شده است. بقراط از حدود 400 سال قبل از میلاد برای درمان آسیب‌های جنگی و ضرب‌دیدگی‌های ناشی از شکار و حوادث و… از ماساژ‌درمانی استفاده می‌کرد. ژاپنی‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌، مصری‌ها و رومی‌ها نیز از ماساژ‌درمانی استفاده‌های زیادی می‌کردند. ماساژ‌درمانی در طول تاریخ همیشه همراه مردم بوده است و همه تمدن‌ها از این روش درمانی برای درمان و حتی تمدید قوا، کاهش اضطراب، رفع خستگی و… استفاده می‌کردند. ماساژ‌درمانی با پیشرفت علم پزشکی شکل و شمایل نوینی به خود گرفت و علی‌رغم این‌که بسیاری از روش‌های طب قدیم در طب نوین به فراموشی سپرده شد‌‌‌‌، اما ماساژ‌درمانی توانست با تغییر شکل دادن و به روز شدن‌‌‌‌‌، همراه بماند و تحت عنوان فیزیوتراپی هنوز هم منشأ بسیاری از درمان‌های فیزیکی باقی بماند.

سبک‌های ماساژ درمانی

امروزه بالغ بر 83 نوع مختلف ماساژ و کار روی بدن وجود دارد. این تکنیک‌ها به 6 گروه تقسیم می‌شوند:

ماساژ سنتی اروپایی: شامل متدهایی براساس فیزیولوژی و آناتومی طب غربی. 5 تکنیک دست‌ورزی بافت‌های نرم بدن در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ماساژ معاصر غربی: این روش نیز بر پایه روش‌های مدرن آناتومیک شامل تکنیک‌های دست‌ورزی فراتر از چارچوب ماساژ سوئدی بنا شده است وشامل ماساژ عصبی، ماساژ ورزشی و میوتراپی می‌باشد.

مشت و مال , مشت و مال دادن , آموزش و روش مشت و مال

مشت و مال باید توسط افراد کارآزموده انجام شود

ماساژ در روش‌های اصلاح حرکت و ساختار: این تکنیک‌ها بر ساختار و حرکت بدن تأکید دارند. این روش‌ها بدن را با کمک وزن و با دست‌ورزی بر روی بافت‌های نرم و یا اصلاح الگوهای غلط حرکتی، سازماندهی و کامل می‌کنند. نمونه‌های آن عبارتند از: هلر ورک، رولفینگ، فلدن کرایس و تکنیک الکساندر.

ماساژ شرقی: بعضی معتقدند تکنیک‌های ماساژ شرقی براساس اصول طب سنتی چین بنا شده و انرژی حیاتی را که معتقدند در کانال‌های غیر قابل رؤیت در بدن جریان دارد تجدید می‌کنند. این متد‌ها شامل طب فشاری و شیاتسو می‌باشند. بعضی تکنیک‌های ماساژ در طب سنتی ایران را در این رده قرار می‌دهند اما به نظر بنده ماساژ در طب سنتی ایران ویژگی‌ها و تکنیک‌های خاص خودش را دارد و به‌عنوان یک متد مستقل قابل بررسی و تقسیم بندی است که بعداً بحث خواهیم کرد.

متدهای انرژی ـ پایه: این متدها که در طب سنتی چین یافت نمی‌شوند، منجر به اثر بر روی حوزه انرژی که درون و اطراف بدن را احاطه کرده، می‌شوند. این کار هم با فشار و دست‌ورزی بر روی جسم و هم از طریق عبور دست از میان یا درون حوزه انرژی بدن صورت می‌گیرد. نمونه‌های روش‌های انرژی عبارتند از: درمان قطبی، لمس شفابخش و ریکی.

بسیاری از ماساژدرمانگر‌ها ترکیبی از روش‌های فو ق را براساس وضعیت بیمار اعمال می‌کنند.

ماساژ سنتی ایرانی (مشت و مال یا دلک)‌: این نوع درمان که با قدمت طولانی، در طب سنتی ایرانی کاربرد دارد با روش‌ها و نام‌های مختلفی به کار می‌رفته است. کاهش رطوبت‌ بدن، تسکین درد کمر و مفاصل، تحریک پوستی سیستم عصبی و… از جمله موارد تجویز دلک به مقدار و روش‌های مختلف بوده است. دلک یا ماساژ از انواع ورزش محسوب شده و دارای فوائد زیادی می‌باشد که از جمله آنها می‌توان به تحلیل ماده غلیظی که به عضو چسبیده است، تحلیل باد یا نفخی که در عضو باشد، ذوب کردن ماده از بالا به سمت پایین، رساندن اثر روغن‌ها به اعضاء و بزرگ کردن عضو اشاره کرد.

چگونگی تاثیر ماساژ

ماساژ با بهبود گردش خون و جریان لنفاوی باعث می‌شود مواد ‌غذایی و اکسیژن تازه به بافت‌های مزبور برسد و به خروج مواد سمی و بهبود آن عضو منجر شود، همچنین باعث اندرونین‌ها (یا نابودکنندهای درد) و افزایش ترشح هورمون سروتین (تعدیل‌کننده خلق و خو) می‌شود و ثابت شده است که ماساژ‌‌‌، هورمون استرس (کورتیزول) را آزاد می‌نماید و در نتیجه باعث کاهش استرس می‌گردد. هنگام گرفتگی عضلانی یعنی وقتی ماهیچه بیش از حد فعالیت می‌کند و باعث درد و اصطلاحا گرفتگی عضلانی می‌گردد. با افزایش خون این مواد زائد از بدن دفع می‌شود و باعث کاهش درد می‌گردد.

توصیه‌های قبل از ماساژ درمانی

بسته به نوع ماساژ و محل آن دستورات متفاوت است، به عنوان مثال در طب سنتی می‌گویند بهتر است معده پر نباشد و از طرفی باید قبل از ماساژ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، پاکسازی انجام شده باشد در غیر این صورت نتیجه خوبی حاصل نخواهد شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، چراکه در طب سنتی ماساژ باعث دفع مواد زائد می‌شود و با خارج شدن مواد زائد‌‌‌‌ در عضو خلأ ایجاد می‌شود که اگر پاکسازی صورت نگرفته باشد مواد زائد دیگری جایگزین می‌شود و حتی ممکن است عضو مورد نظر به درد شدید‌تری دچار شود.

مشت و مال , مشت و مال دادن , آموزش و روش مشت و مال

موارد احتیاط در ماساژ‌درمانی

در بعضی از موارد ماساژ‌درمانی نباید انجام شود مثل شکستگی‌ها یا سوختگی‌ها یا زخم‌های باز و حتی مواردی مثل تب بالا، یرقان، بیماری‌‌های عفونی پوستی، کوفتگی‌ها و اصطلاحا رگ به رگ شدن، بسیاری از بیماری‌های مزمن، آرتریت و همچنین بیماران قلبی. در بعضی موارد حتما باید پزشک را مطلع کرد مثل بارداری، بیماری‌های قلبی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، سرطان و…. به طور کلی هر کار درمانی را باید زیر نظر پزشک انجام داد و خود‌سرانه از انجام هر کار درمانی توسط افراد ناآگاه و غیرمتخصص جلوگیری کرد.

در بسیاری از موارد مشاهده شده که در اثر یک سانحه دست یا پای فردی دچار آسیب‌دیدگی شده و با مراجعه به فرد غیر‌متخصص که تحت عناوین شکسته‌بند یا جاانداز و از این قبیل اسم‌ها فعالیت می‌کنند‌‌‌‌‌، عضو آسیب‌دیده دچار نقص عضو شده است یعنی با فشارهای کششی غیر‌اصولی باعث شکستگی یا جراحت بیشتر عضو شده‌اند، لذا توصیه بنده به مردم این است که هیچ‌گاه خود را به دست افراد ناآگاه و غیرمتخصص نسپارند.

منبع:

آکا ایران

بیتوته

مشت و مال

کامنت های تایید شده : 39 عدد

 • من مشت و مال رو خیلی دوسات دارم ممنون از مطلب عالی و درجه یکتون

 • من مشت و مال رو دوست دارم از مطلبتون خوشم اومد

 • مشت و مال یه روش عالی و قدیمی برای رفع خستگیه

 • ممنون از مطالب علمی و متنوع تون.براتون آرزوی موفقیت میکنم

 • مشت و مال یکی از بهترین کارها برای رفع خستگی در زمان قدیم بوده است که هنوز هم روشی روی دست آن نیومده

 • مطلبتئن خیلی جالب و باحال بود.به مشت و مال علاقه مند شدم

 • من مقالات زیادی در مورد فواید مشت و مال خوندم.واقعا این روش معجزه آساست.به همه توصیه می کنم از این روش استفاده کنند

 • مشت و مال باعث باز شدن رگها میشه و خطر سکته رو برطرف میکنه

 • من یکی از دوستام عالی مشت و مال میداد.وقتی مشت و مال میداد تا یه هفته سرحال بودم

 • ممنون از مطلب جامع و به روزتون.ممنون میشم بازم از اینا مطالب بزارید

 • من همیشه پدرم رو مشت و مال میدادم و غر میزدم که الکیه.ولی وقتی مطلب شما رو خوندم فهمیدم چقدر مفیده

 • مشت و مال حرفه ای رو دوست دارم

 • چقدر جالبه که مشت و مال برای درمان این همه بیماری مفیده

 • چرا تو ایران مشت و مال توسط زن نداریم

 • داریم مسعود جون منتها برای همه نیست

 • من آرزومه مشتی یه مشت و مال توپ شم

 • انشاله به آرزوت میرسی داداش

 • «مشت و مال» از آداب و رسوم قدیمی است و بزرگ‌ترها عادت داشتند هر بار که به حمام می‌روند، مشت و مال هم ببینند. 13 مهر 1343، روزنامه کیهان در خبری از ممنوع شدن «مشت و مال» خبر داد.

 • خبر جدید
  مقامات بهداشتی تهران اعلام کردند که به گرمابه‌داران دستور داده شده است در حمام‌ها از مشت و مال دادن مشتری‌های خودداری کنند.

 • علتشم اینه:
  علت صدور این دستور ضایعاتی بود که بر اثر مشت و مال‌های غیرطبی و خشن در اعصاب و عروق اشخاص و مهره‌های مفاصل استخوانی بدن آن‌ها وارد می‌شود و گاهی ایجاد ناراحتی‌های مختلف می‌گردید. تاکنون در حمام‌های عمومی معمول بود که دلاک‌ها برای رفع خستگی مشتری آنها را مشت و مال می‌دادند، این عمل در حمام‌ها شمال شهر منسوخ شده و با تذکری که به کلیه گرمابه‌ها داده شد مشت و مال در گرمابه‌های نقاط دیگر شهر نیز ممنوع گردید.

 • خبر تکمیلی
  پزشکان متخصص اعصاب و استخوان در این باره اظهار می‌کنند که اینگونه «ماساژها» جنبه طبی نداشته و چون به وسیله کارگردان حمام با خشونت اعمال می‌شود برای اعصاب، عضلات، عروق بدن و مره‌های استخوان‌ها ضررهای غیرقابل جبرانی ببار می‌آرود و رگ‌های بدن اشخاص گاهی «واریس» پیدا می‌کند.

 • پزشکان مزبور اعلام کردند که دستگاه‌های مسئول بهداشتی باید به شدت ممنوعیت مشت و مال را کنترل کننند و یا به کارگردان حمام‌ها تذکر دهند که عمل ماساژ عضلات را برای رفع خستگی بجای مشت و مال‌ها سخت انجام دهند و اینکار باید طوری انجام شود که به مهره‌ها و عضلات و عروق بدن زیانی نرساند.

 • بیاید داستان بخونید

  آخرین مشت و مال

  آخرین مشت و مال

  پیرمرد آرام وارد شد، با لبخند و نگاه پدر به پسر سلام کرد و جلو آمد، دفترچه بیمه را به من داد، متولد 1310، 80 سال داشت، لاغر و استخوانی با قد کشیده و چهره ای شاداب و سرحال تر از سن شناسنامه ای بر صندلی کنار من نشست، احوالپرسی تشریفاتی تمام و جویای علت شدم، خود را از هر ملالی به دور دانست و فقط طلب اندازه گیری فشارخون نمود که بهانه ویزیت کامل گردد.

  – آمده ام به شما کمک کنم، دوست دارم به همه پزشک ها کمک کنم

  – خوشحال می شوم …

  نمی دانستم منظور پیرمرد از کمک به پزشک ها چیست، درمانگاه خلوت بود و پیرمرد خوش سخن، لذا با حوصله پای صحبتش نشستم. حافظه دورش خیلی خوب کار می کرد و جزئیات را با آب و تاب نقل می کرد و من عذرخواهی می کنم که عاجزم از نوشتن همه جزئیات و بسنده می کنم به همین مقدار که برای شما نقل می کنم.

  *****

  از وقتی یادم می آید در حمام که آن موقع آن را گرمابه می گفتند مشغول به کار بودم، پدرم دلاک بود و من نزد او رمز و رموز مشت ومال را آموختم و آن چنان در این فن استاد شدم که در همان جوانی شهره شهر شدم و اسباب رونق کسب وکار فراهم گردید ونه تنها محبوب اعیان و عوام شدم که گرمابه داران بر سر من دعوا راه انداخته بودند و اهل بذل و بخشش و انعام در حمامی لنگ می انداختند که من دلاک مشت و مال آنجا بودم.

  تمام علایق جوانی ام در هنر مشت ومال خلاصه شده بود و بر معیار همسرگزینی نیز سایه افکند و آوازه دختری رقیب در حمام زنانه سبب حوادثی گردید که سرانجام به وصال ما انجامید. بعد از عروسی هر دو با جدیت به کار مشغول بودیم و فرزندان مظلوم ما در دامان البته پر مهر مادربزرگان بزرگ شدند. اعیان و اشراف محله نوبت عروسی فرزندان را به زمانی انداختند که وقت ما آزاد باشد و به خرج و انعام پدر و خویشان داماد همه مردان و جوانان از موهبت ضربات دستان پرتوان من فیض می بردند و از آن همه پاداش و بخشش حتی گدایان سر در گرمابه نشین نیز بهره می بردند و بساط پر رونق همسر من در گرمابه زنانه از خویشان عروس و داماد کم ازکاسبی من نبود.

  از جوانمردی لذت وافر می بردم و مراعات حال تنگدستان نموده، نه تنها در مشت و مال آنان کم نگذاشته بلکه گاهی به اشارتی بر گرمابه دار پول آب و صابون آنها را نیز خود بر عهده می گرفتم. مشت ومال نیازی بود لازم بر همه مردان، چه پیر و چه جوان، چه پولدار و چه فقیر، هر که بر گرمابه وارد می شد سراغ دلاک مشت و مال را می گرفت. و چه محاسن و چه تمجیدها که در وصف مشت ومال در نقل محفل پیر و جوان بر زبان ها جاری و ساری که نبود و چه سفارشات از سوی حکیمان و طبیبان در علاج بسیاری دردها و قولنج ها که نمی شد و چه تشکر از باب رفع درد و الم از دردمندان بعد مشت و مال که نشنیدیم. مردمی که مشت ومال می شدند نه اینقدر آه و ناله کمردرد و شانه درد و زانو درد داشتند و نه اینقدر گرفتار حب و شربت و ضماد و سوزن بودند. هنر سرانگشت قدرتمند من در کنار آب و بخار داغ حمام تمام ناله رنجوران به یک آخ شیرین تمام می کرد.

  وضع درآمد ما از گرمابه داران بیشتر و خانه ای بزرگ مهیا و فرزندان را همه به تحصیلات بالا فرستادیم ، که ناسازگاری فرزندان آغاز شد که این شغل پدر و مادر کسر شان است و چون سرمایه فراوان داریم دیگر این کار بس است و به تجارت و ساخت و ساز روی بیاوریم که پول در آن هست و آبرو شهرت هم. به ساز آنها نرقصیدیم و با اتفاق همسرم همچنان بر کار مورد علاقه مان ادامه دادیم. اما بخت با ما یار نبود و زندگی که عوض شد و همه چیز نو و جدید شد رونق کسب و کار نیز به افول رفت. وقتی خود من در هر طبقه خانه جدید ساخت یک حمام ساختم از دیگر مردم چه انتظار که در خانه خویش حمام نسازند. کاهش مشتری حمام روبه روز بیشتر و آن هم در نمره خصوصی خلاصه شد، سنت عروسی معکوس شد و بردن عروس و داماد به حمام زنانه و مردانه با خویش و قوم دوطرف به کلی برافتاد و به فراموشی رفت و باشگاه و سالن و ارکستر و کاروان بوق بوق شبانه جای آن را گرفت.

  جز پیران همسال کسی سراغ مشت ومال نمی گرفت و کار ما به تمسخر گرفته شد و گرمابه داران گرمابه ها را تخریب و به جای آن پاساژ ساختند و دردناکتر که شنیدم به جای مشت ومال داستانی به نام ماساژ ساختند و جوانان نو و نوار به آن پرداختند. از فرط حسادت به تعقیب داستان ماساژ رفتم که یافتم در کشوری ته آسیا مردمی بت پرست و کافر کیش بساطی به نام ماساژ بر پا کرده اند که مردم با پولی گران از این کشور به آنجا شتافته و تن نازنین خود را به مشت ومالی با فن و فنونی متفاوت می سپارند و به هم فخر می فروشند که تنم ماساژ تایلندی شده است. با حرص و جوش تمام به نزد آخوند مسجد شتافته و آداب مسلمانی و کافری را تذکر و حکم حرام مشت و مال کافران بر تن پاک مسلمانان را خواستم که همراهان شیخ خندیدند و خشم مرا بر رقیب بیگانه به خرده گرفتند و آخوند جوان نصیحتی کرد که روزی من دست خداست و نگران افول کسب و کار نباشم و چون سماجت مرا به دید قول پی گیری نزد علما را داد و دیگر هیچ، فسرده به خانه برگشتم و با همسر بیکار به عزلت و گوشه نشینی پرداختم، گرچه مال فراوان و محبت و احترام اولاد نیکو بود اما دل از یاد ایام خوش کار در گرمابه غمین بود و جان را هر روز دردی و رنجی عارض و انواع دوا و درمان به ماکولات و مشروبات ما اضافه شد.

  در این سال ناامیدی و پیری، درد مفاصل همسرم او را از راه و کار انداخت و چند جستجو از بین همکاران حاذق شما ما را به ارتوپدی که همان شکسته بند نوع جدید است حواله کردند و زنم نالید که از سوزن و قرص بیزارم و شکسته بند نوع جدید ما را حواله فیزیو تراپ نمود که زنی بسیار مهربان بود و خواهش مرا را رد نکرد و اجازت داد که در مراحل فیزپوتراپی همسرم در کنارش باشم.

  عجایب صنعتی دیدم در این دشت، سرم از تعجب دور می گشت، آنچه را که خانم فیزیوتراپ انجام می داد جز آن دستگاه های عجیب و غریب بر کنار، همان کار مشت و مال بود، با ذوق گفتم که من این کاره ام، احترام بر جا گذاشت و مسخره ام نکرد، اما گفت:” کار ما علمی و کار دلاک دیمی است” و من یادم آمد که چقدر درد دردمندان از آنان به فن مشت و مال دور ساختم.

  فرزندان و عروسان و دامادان خرده می گرفتند که در این سن وسال این چه کاری است؟ و نوه های مان حیران، انگشت به دهان که پدربزرگ با مادربزرگ چه می کند و من مغرورانه با یادآوری هنر گران قیمت قدیم به جنگ ورم مفاصل جمود همسرم شتافته و عضلات را به جنب و جوش در آوردم و لبخند شیرین بعد از فریاد آخ و ای همسرم بر لبانش جاری و ناله از حلقوم او محو ساختم.

  این آخرین مشت و مال معجزه بود، شادی را برای من و همسرم به ارمغان آورد، زنم راه رفت بی عصا و بی ناله. هر دو افسوس می خوردیم در این همه سال که مردم را از نعمت مشت و مال بهره مند می ساختیم، چرا بر خویش غفلت کرده و خستگی و درد را از تن هم دور نساختیم، گرچه دیر بود و افسوس بسیار اما مصمم شدیم در این سال های آخر عمر به جد به مشت و مال همدیگر بپردازیم و آنچه نشاط در سال های جوانی بر دیگران بخشیدیم بر تن هم آسائیم. اما فرزندان مردد بودند و حتی مخالف و یکی از عروسان گستاخی از حد گذراند و خبر به پزشک ارتوپد رساند و پیغام نهی و تذکر خطرات مشت ومال را با آب و تاب در فامیل نقل کرد و جبهه مخالفت دلسوزانه با احیا هنر من قوی شد. ولی من با اعتمادی قوی آمده ام که به همه پزشکان بگویم که فن مشت و مال من کم از فیزیوتراپی ندارد و از این داستان ماساژ که این همه مردم را رهسپار دیار کفار نموده است، هنر بهتر و برتری از همان مشت و مال سنتی ما بیش نیست…

  ****

  پیرمرد با چنان ذوق وشوقی فواید مشت ومال و برتری آن را نسبت به ماساژ چینی و حتی فیزیوتراپی می گفت که من دلم نیامد نکات علمی و فرق زیاد بین فیزیوتراپی با آنچه او در ذهن تصور دارد را برای ش بازگو کنم. حتی جرات نکردم بگویم در مشت و مال همسرش و بالعکس مواظب پوکی استخوان شان در این سن و سال باشند

 • روزگاری بود که در ایران خودمان، مشت‌و‌مال در حمام از واجبات بود و یکی از خصوصیات کارگر خوب و حمام خوب این بود که بتواند نظر مشتری را در این مورد جلب کند.

 • اموزش مشت و مال

  1. اولین بار که متخصص ماساژ کار خود را شروع می‌کند، شما ـ که هیچ اطلاعی دربارة شیوه او ندارید ـ ناراحت می‌شوید و عضلات شما در برابر مشت‌و‌مال او مقاومت نشان می‌دهد.

  2. ولی همین ‌که با روش خود اطمینان شما را جلب کرد، عضلات را شل کرده و بدن را در اختیار او می‌گذارید.

  3. فشار متخصص مشت‌و‌مال بر شانه‌ و پهلوی شما، در مرحلة اول، دشوار است ولی نشاط تازه‌ای به ریه شما می‌دهد.

  4. او…و…ه، این مرحله از همه دشوارتر است و اشک را در چشم شما جمع می‌کند ولی علاج بسیاری از دردهای شانه و پشت همین است.

  5. متخصص مشت‌و‌مال خوب می‌داند که اساس شل شدن عضلات از کف پا شروع می‌شود، در اصطلاح پزشکی امروز، شل شدن کف پا را «ترس چاق» می‌نامند، بنابراین، متخصص مشت‌و‌مال کار مبارزه با عضلات شل را ابتدا از کف پا شروع می‌کند.

  6. بالای زانو از جمله نقاطی است که چربی زیادی جمع می‌شود و همین تراکم چربی است که به اصطلاح قوه زانوی شما را می‌گیرد و در تمام قسمت‌های پای خود از ران تا کف پا احساس سستی و سنگینی می‌کنید. متخصص ماساژ مخصوصاً به این قسمت توجه دارد.

  7. شانه‌های شل و آویخته از قرن‌ها پیش مورد توجه متخصصان مشت‌و‌مال بوده است.

 • زیزم از این مجسمه های پارافینی یه که تو موزه ها میزارن!!
  زیاد به خودت فشار نیار!!

 • خیلی به مغزت فشار می آری! تابناک ازین کارا بلد نیست!

 • خوب اشكالش چيه ؟ راست ميگه معاون شهردار الان تو دنيا turkish bath كلي طرفدار داره . جالب اينه كه تو ايران خودمون هم از اين حمام ها درست كردند و كلي هم به نظرشون كلاس داره . كلي شغل جديد ايجاد مي شه و منافع زيادي هم داره . چرا فكر مي كنيد كار كردن فقط يعني گير دادن به زن و دختر مردم تو خيابان و طرحهاي خنده و دار مسخره اي مثل طرح امنيت اخلاقي ؟

 • من نمی توانم بفهمم چرا مشت و مال در ایران ممنوع شهد است. اما بد نیست بدانید در چین که بنده اقامت دارم یکی از فرصتهای شغلی مهم و اشتغال است و البته منبه درآمد از مردم چین و توریستها

 • البته مشت و مال امروز به ماساژ تبدیل شده و نه تنها در ترکیه بلکه در کشورهای آسیای شرقی منبع کسب در آمدهای سرشار از توریست است. ساعتی حدود 100 دلار پول خوبی است! اینطور نیست؟

 • ه نظر من هم کار خوبیست و اتفاقا دست مریزاد دارد. هرکسی قدم مثبتی برمیداره یک نفر باید فریاد وا مصیبتا سر بده؟ همه چیز رو با هم قاطی کردند.

 • این نوع حمام ها در اصل متعلق به ایران هست البته متاسفانه خیلی از مردم جهان این نوع حمام ها را مربوط به کشور ترکیه می دانند

 • با اين كاري كه شما كرديد از فردا روزنامه همشهري مي شود ژاسخ هاي جناب شهردار و دوستانش. با يان همه امكان رسانه اي كه انها دارند با افشاگري هاي امثال شما اين جماعت فرهنگ و هنر را دوست نمي دارند.

 • من خودم در استانبول مشاهده کردم که توريستهاي اروپايي با چه ذوقي هزينه 10 يورويي مشت و مال و استفاده از حمام ترکي که دقيقا همان حمام سنتي ماست را در يک هتل 5 ستاره (بواسطه تبليغ بسيار زياد ترکها) پرداخت مي کرند. اونوقت ما از اين سنت قديمي خود خجالت زده ايم و اون رو ممنوع کرديم.
  ايا کنسرت در پارک رازي که خودم هم در آنجا بودم براي ما توريست خارجي مي اورد يا سنتهايي که قديمي و مال خودمان است و مي تواند با تبليغ خوب کلي توريست به ايران بياورد؟ ضمن اينکه اشتغال هم ايجاد ميکند.

 • اگر منظور از تيتر شما اينه كه بايد مسائل رو به اصلي و فرعي تفكيك كرد يه بحث ديگس و من هم با اينكه كاراي فرهنگي از اين واجب ترم داريم موافقم . ولي اينكه حمام سنتي با مشت ومال و يا حمام مدرن با بث تاب و … خوبه يا بده يه بحث ديگس ، بالاخره حمام هم براي خودش فرهنگي داره مگه نه ؟.

 • آخه معیار فرهنگمون هم باید به ادبیات کنونی و رایج در همه سطوح، بخوره!

 • ه تركيه اشاره كردين ! ميدونين تو اونجا به چه شكل اين كار انجام ميشه ؟ من ميگم تا اونايي كه نميدونن بدونن…
  تو تركيه برا خانمها آقايون اين كارو ميكنن و براي آقايون خانمها … شايد به خاطر اينه توريست جلب ميشه !!!!

 • نظر شما درست نيست.
  در تمامي حمامهاي سنتي تركيه و اكثر هتلهايي كه اين خدمت را به مشتريانشان مي دهد،مردها براي مردان و زنها براي زنها كار مي كنند.

 • این بنده خدا هنوز تهران رو نمی شناسه. برای همین هم نمید ونه که حموم عمومی ورافتاده. سلامتی مشهدی های مقیم تهرون که چه عرض کنم صاحب تهرون صلوات!

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.