سرخارگل برای مقابله با سرماخوردگی

سرخارگل برای مقابله با سرماخوردگی

سرخارگل برای مقابله با سرماخوردگی خواص سرخارگل,فواید سرخارگل,سرخارگل درمانی,خاصیت سرخارگل,خواص سرخارگل درمانی,خواص سرخارگل برای پوست,خواص سرخارگل برای مو,خواص سرخارگل برای جوانی,خواص سرخارگل برای بارداری,خواص خوردن سرخارگل,فواید سرخارگل خام,فواید سرخارگل پخته

همه چیز درباره علت و درمان گیاهی ورم پا در دوران بارداری

همه چیز درباره علت و درمان گیاهی ورم پا در دوران بارداری

ورم پا ورم پا ,ورم پا در بارداری,ورم پا بعد از زایمان,ورم پای راست,ورم پا بعد از سزارین,ورم پا در اثر ضربه,ورم پاها,ورم پای چپ,ورم پاشنه پا,ورم پاها بعد از سزارین توضیحاتی …

با گل داوودی تب و درد را کاهش بدهید

با گل داوودی تب و درد را کاهش بدهید

با گل داوودی تب و درد را کاهش بدهید خواص گل داوودی,فواید گل داوودی,گل داوودی درمانی,خاصیت گل داوودی,خواص گل داوودی درمانی,خواص گل داوودی برای پوست,خواص گل داوودی برای مو,خواص گل داوودی برای …

سرطان معده

سرطان معده,سرطان معده قابل درمان است,سرطان معده علائم,سرطان معده چیست,سرطان معده مرتضی پاشایی,سرطان معده چیست,سرطان معده درمان,سرطان معده بدخیم,سرطان معده و درمان آن,سرطان معده علایم,آیا سرطان معده قابل درمان است

سرطان معده , سرطان معده قابل درمان است , سرطان معده علائم , سرطان معده چیست

در این مطلب از سایت جسارت می خواهیم در مورد سرطان معده و علل و علائم آن صحبت کنیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.سرطان معده (به انگلیسی: gastric cancer) به زمانی گفته می‌شود که سلول‌های سرطان روی پوشش داخلی معده ایجاد می‌شوند. نشانه‌های اولیهٔ این بیماری شامل مواردی از قبیل: سوزش معده، درد ناحیه بالای شکم، تهوع و بی‌اشتهایی می‌شود. نشانه‌های بعدی عبارتند از موارد همچون: کاهش وزن، زردی پوست، استفراغ، مشکل بلع غذا و مشاهدهٔ خون در مدفوع به همراه نشانه‌های دیگر. این نوع از سرطان ممکن است گسترش یابد و از معده به دیگر اعضای بدن، به خصوص کبد، ریه‌ها، استخوان، دیواره شکم و گره‌های لنفاوی سرایت کند.

عوامل سرطان معده

معمول‌ترین عامل این بیماری عفونت به وسیلهٔ باکتری هلیکوباکتر پیلوری است که دلیل بیش از ۶۰ درصد از موارد ابتلای بیماری می‌باشد. نوع خاصی از هلیکوباکتر پیلوری میزان خطر بیشتری در مقایسه با دیگران دارد. دیگر عوامل معمول این بیماری مواردی همچون خوردن ترشی سبزیجات و سیگار کشیدن است. حدود ده درصد از این بیماری در خانواده‌ها ایجاد می‌شود و بین یک تا سه درصد از موارد به دلیل سندرم‌های ژنتیکی به ارث رسیده از والدین شخص مانند این سرطان منتشر شده از وراثت به وجود می‌آیند. بسیاری از موارد این سرطان شامل کارسینوم معده هستند. این نوع بیماری به چند زیرشاخه تقسیم می‌شود. لنفوم و تومورهای مزانشیمال نیز ممکن است درون معده ایجاد گردند. در بسیاری از موارد، سرطان معده طی چندین مرحله، در طول چندین سال پیشرفت می‌کند. تشخیص این بیماری معمولاً به وسیلهٔ بافت‌برداری هنگام آندوسکوپی انجام می‌شود. معمولاً در ادامه، تصویربرداری پزشکی صورت می‌گیرد تا مشخص شود که آیا بیماری به بخش‌های دیگرِ بدن سرایت کرده است. ژاپن و کره جنوبی، دو کشوری هستند که بیشترین تعداد ابتلای به این بیماری در آنها مشاهده شده است، غربالگری برای تشخیص این سرطان.

سرطان معده , سرطان معده قابل درمان است , سرطان معده علائم , سرطان معده چیست

سرطان معده چه علائمی دارد

اولین علامت قابل توجه در این سرطان، ناراحتی گوارشی مبهم یا درد خفیف شکم، تهوع مختصر ولی دائم یا سوزش سردل است که بعد از گذشت چند هفته بهبود نمی یابد .علائم دیگر مثل وجود خون در مدفوع، استفراغ، خستگی و ضعف شدید یا کاهش وزن شدید نیز باید توسط پزشک بررسی شود. به طور کلی علائم اصلی این سرطان را می تواند شامل: احساس ناراحتی در ناحیه معده احساس سیری یا نفخ پس از یک وعده غذایی کوچک حالت تهوع و استفراغ کاهش وزن دانست.

سرطان معده چیست

این سرطان نوعی سرطان است و شایع ترین فرم آن، آدنوکارسینوم یا سرطان غددی در معده است. این سرطان را می توان رشد بدون کنترل سلول های بدخیم در معده دانست .این سرطان سالیانه باعث مرگ حدود یک میلیون نفر در سرتاسر جهان می شود.این سرطان در مردان پس از سرطان ریه شایعترین سرطان است حال آنکه در زنان سرطان پستان شایع ترین سرطان به شمار می آید.

سرطان معده در ازمایش خون

آزمایش خون مخفی در مدفوع:در این سرطان ناحیه ای که دچار سرطان شده است دچار خونریزی خفیفی میشود که بدون هیچ علامت و دردی میباشد، این خون به دستگاه گوارش راه یافته و از مدفوع دفع میشود که قابل مشاهده نیست و تغییر رنگی در مدفوع ایجاد نمیشود، با آزمایش خون مخفی در مدفوع میتوان خون مخفی در مدفوع را تشخیص داد. آزمایش خون مخفی در مدفوع از چند نمونه مدفوع در زمان های مختلف گرفته میشود که درصورت مثبت بودن نشان دهنده زخم معده، سرطان معده و یا سرطان روده است، بنابراین پزشک انجام آزمایش اندوسکوپی یا کولونوسکوپی را جهت مشخص کردن بیماری به شما پیشنهاد میدهد. – شمارش سلول های خونی CBC: آزمایش شمارش سلول های خونی یکی دیگر از راه های تشخیص این سرطان میباشد که بر روی نمونه خون صورت میگیرد. همینطور که در بالا توضیح دادم این سرطان باعث خونریزی های خفیف معده میشود، حال زمانی که این خونریزی ها مزمن شود، منجر به کم خونی یا آنمی شده که با آزمایش خون مشخص میشود. – مارکر تومور CEA: بافت ها و تومورهای سرطانی مواد و مولکول هایی تولید میکنند به اسم مارکر تومور، که در بدن فرد سالم این مولکول ها تولید نمیشود و نیست. با آزمایش خون میتوان وجود این مولکول ها را تشخیص داد.

سرطان معده را چگونه تشخیص دهیم

روش های مختلفی برای تشخیص این سرطان وجود دارد،این سرطان اگر پیشرفته باشد پزشک میتواند با یک آزمایش بالینی سرطان را تشخیص دهد اما برای اطمینان بازهم باید تحت آزمایش های پیشرفته تری قرار گرفت. – آزمایش upper GL series: در این آزمایش شما محلولی خورده و پس از آن از مری، معده و ابتدای روده با اشعه X تصویربرداری میشود، در این تصویربرداری پزشک میتواند دید بهتری داشته باشد و بتواند هرگونه تومور و یا علائم غیر طبیعی وجود داشته باشد ببیند. – آزمایش گاستروسکوپی و بیوپسی: در این آزمایش لوله نورانی نازکی از طریق دهان به معده وارد میشود و مری و معده را معاینه میکند، هرچیز غیرطبیعی دیده شود بخشی از آن را جدا کرده و خارج میکنند تا در آزمایشگاه بررسی شود. آزمایش گاستروسکوپی و بیوپسی از مطمئن ترین و بهترین روش های تشخیص این سرطان میباشد. – آزمایش تحلیل تنفس: روش تحلیل تنفس یکی از روش های ارزان قیمت و سریع برای تشخیص این سرطان میباشد که در آن بیمار در یک لوله میدمد سپس پزشک با حسگرهایی این نمونه تنفسی را بررسی میکند. این حسگرها دو لایه اند، لایه اول یک نوار ارگانیک به بعضی مولکول های خاص واکنش نشان میدهد و لایه دوم این واکنش ها را به سیگنال های الکتریکی تبدیل میکند. – در مراحل بعدی نیز آزمایش های بیشتری مانند سی تی اسکن، پی ای تی اسکن، اسکن استخوان، لاپاراسکوپی و سونوگرافی اندوسکوپیک گرفته میشود.

سرطان معده و تغذیه

بهتر است افراد از خوردن غذاهای فست فودی  و پر چرب پرهیز کنند. همچنین خودرن سوسیس و کالباس توصیه نمی شود. بهتر است میوه و سبزیجات و مواد فیبردار بیشتر در برنامه غذایی افراد باشد.

انواع سرطان معده

این سرطان در اکثر موارد از سلولی شروع می‌شود که روی لایه مخاطی داخلی معده قرار دارد؛ این نوع سرطان را آدنوکارسینوم معده می‌گویند که شایعترین نوع سرطان در معده می باشد .همان‌طور که سلول‌های سرطانی تکثیر می‌شوند، پیشروی تومور در دیواره معده عمیق‌تر می‌شود و به مرور زمان از دیواره معده می‌گذرد و به اندام‌های مجاوری مانند پانکراس یا کبد می‌رسد.تومور گاهی رو به بالا (مری) و گاهی رو به پایین (روده کوچک) منتشر می‌شود.گاهی چند سلول از تومور جدا می‌شود و به درون جریان خون یا مجاری لنفاوی راه می‌یابد، سپس سرطان در غدد لنفاوی نزدیک یا در دیگر ناحیه‌های بدن منتشر می‌شود (متاستاز).در ادامه انواع این سرطان ذکر می شود البته این موارد سرطان معده نادر می باشند: • لنفوم: این گونه از سرطان از بافت لنفاوی درون دیواره معده نشأت می‌گیرد. • سارکوم: این گونه از سرطان معده از عضله یا بافت همبند درون دیواره معده منشاء می‌گیرد. • سرطان کارسینوئید: این گونه از سرطان از سلول‌های داخل لایه مخاطی معده که مسئول تولید هورمون‌ها هستند نشأت می‌گیرد.

پیشگیری از سرطان معده

چون علت این سرطان دقیقا مشخص نیست، بنابراین راهی نیز برای پیشگیری از آن وجود ندارد. با این حال، می‌توان با رعایت نکته‌هایی ساده و ایجاد تغییرهایی کوچک در زندگی روزمره خطر ابتلا به این بیماری را کاهش داد. برای این منظور به موارد زیر توجه کنید: • میوه و سبزی بیشتری میل کنید: میوه و سبزی بیشتری را در برنامه غذایی روزانه‌ی خود بگنجانید. از میوه‌ها و سبزیجات گوناگون و در رنگ‌های متنوع بهره بگیرید. • غذاهای شور و دودی کمتری مصرف کنید: با کاهش مصرف این غذاها از معده‌ی خود محافظت کنید. • ترک کردن دخانیات: اگر دخانیات مصرف می‌کنید، هر چه سریع‌تر آن را ترک کنید؛ اگر تاکنون به این مواد آسیب‌زا روی نیاورده‌اید، همچنان از آن‌ها دوری کنید. استعمال دخانیات خطر ابتلا به این سرطان و بسیاری از انواع سرطان را افزایش می‌دهد. ترک کردن دخانیات گاهی بسیار مشکل است، بنابراین بهتر است از پزشک کمک بگیرید.

سرطان معده و شیمی درمانی

بسته به شرایط بیمار و این که سرطان در چه مرحله‌ای قرار دارد، انجام شیمی‌درمانی و درمان با داروهای هدفمند می‌تواند کمک کند که بیمار زندگی طولانی‌تری داشته باشد و کمتر از علائم ناشی از سرطان رنج ببرد.

علائم سرطان معده

احساس سیری بیش از حد یا سیری زودهنگام زمان مصرف وعده‌های غذایی؛ اختلال و دشواری در بلع؛ احساس نفخ بعد از صرف غذا؛ آروغ زدن‌های مکرر؛ سوزش معده؛ سوء هاضمه‌ای که برطرف نمی‌شود؛ معده‌درد یا درد در قفسه‌ی سینه؛ احساس به دام افتادن باد در شکم؛ استفراغ (گاهی همراه با خون).

درمان سرطان معده

خوشبختانه بر خلاف تصور بسیاری از افراد، این سرطان به رغم خطرناک بودن، در صورت تشخیص زودهنگام درمان می‌شود. اگر در مراحل اولیه بیماری، زخم بدخیمی در معده دیده شود، با اقدامات آندوسکوپیک می‌توان زخم را برداشت و بیمار را تحت نظارت کامل قرار داد. اگر بیماری کمی پیشرفته‌تر باشد نیز با عمل جراحی می‌توان بیمار را نجات داد یا تحت شیمی درمانی و رادیو تراپی قرار داد. اما در مراحل پیشرفته بیماری، صرفا می‌توان از درمان‌های تسکینی (از طریق دارو و شیمی درمانی) برای کاهش درد و عوارض بیماری بهره گرفت.

انواع سرطان معده

این سرطان نوع آدنوکارسینوم: اغلب بیماران به سرطان معده نوع آدنوکارسینوم مبتلا میشوند که سلول های سرطان در دیواره داخلی معده شروع به رشد میکنند. سرطان معده آدنوکارسینوم سه نوع مختلف زیر است. – سرطان معده دیستال: این نوع از سرطان معده براثر عفونت معده با باکتری هلیکوباکتری ایجاد میشود که مربوط به دوره های طولانی مدت التهاب در قسمت پایینی معده است. سرطان معده پروکسیمال: این نوع سرطان در قسمت ابتدای معده (پروکسیمال) ایجاد میشود که در مواقعی احتمال گسترش به مری را دارد. سرطان معده منتشر شده: در این نوع از سرطان معده سلول های سرطان به سرعت در دیواره معده گسترش می یابد. سرطان معده لنفوم: این نوع از سرطان معده از بافت لنفاوی درون دیواره معده آغاز میشود. سرطان معده سارکوم: این نوع از سرطان معده از عضله و بافت درون دیواره معده آغاز میشود. سرطان معده کارسینوئید: این نوع از سرطان معده از سلول های داخلی لایه مخاطی معده که وظیفه تولید هورمون را دارد آغاز میشود.

بیشتر بخوانید : سرطان دستگاه گوارش چیست؟ ♥ سرطان لوزالمعده چه علایمی دارد ♥ سرطان کبد چقدر عمر میکند ♥ رفلاکس معده و تنگی نفس ♥ میکروب معده و بوی بد دهان ♥ ورم معده درمان گیاهی

آخرین بروز رسانی در : جمعه 11 خرداد 1397

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.