آشنایی با خواص و فواید انجدان رومی

آشنایی با خواص و فواید انجدان رومی

آشنایی با خواص و فواید انجدان رومی خواص انجدان رومی,فواید انجدان رومی,انجدان رومی درمانی,خاصیت انجدان رومی,خواص انجدان رومی درمانی,خواص انجدان رومی برای پوست,خواص انجدان رومی برای مو,خواص انجدان رومی برای جوانی,خواص انجدان …

خواص و طریقه مصرف روغن هسته انگور برای پوست و مو و سرخ کردن

خواص و طریقه مصرف روغن هسته انگور برای پوست و مو و سرخ کردن

روغن هسته انگور روغن هسته انگور خواص،روغن هسته انگور برای پوست،روغن هسته انگور برای سرخ کردن،روغن هسته انگور ویکی،روغن هسته انگور برای مو جالب است بدانید که روغن هسته انگور جزو گران …

درمان های گیاهی سردرد و میگرن

درمان های گیاهی سردرد و میگرن

درمان های گیاهی سردرد و میگرن خواص درمان های گیاهی,فواید درمان های گیاهی,درمان های گیاهی درمانی,خاصیت درمان های گیاهی,خواص درمان های گیاهی درمانی,خواص درمان های گیاهی برای پوست,خواص درمان های گیاهی برای …

شاه تره

شاه تره،شاه تره چیست،شاه تره خواص،شاه تره جوش صورت،شاه تره و کاسنی،شاه تره برای جوش،شاه تره در بارداری،شاه تره برای پوست،شاه تره ویکی پدیا،گیاه شاه تره در جدول،شاه تره در حل جدول،معنی شاه تره در جدول،نام دیگر شاه تره در جدول،خواص شاه تره چیست،گیاه شاه تره چیست،طبع شاتره چیست،خواص عرق شاه تره چیست،طبع عرق شاتره چیست،خاصیت شاتره چیست،عرق شاتره چیست

شاه تره،شاه تره چیست،شاه تره خواص،شاه تره جوش صورت،شاه تره و کاسنی،شاه تره برای جوش

در این مطلب از سایت جسارت می خواهیم در مورد شاه تره صحبت کنیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران رگامی قرار گیرد.شاه‌تره (نام علمی: Fumaria officinalis) نام یک گونه از سرده شاه‌تره و از تیره شقایقیان، علفی یکساله با ساقه‌ای شکننده کوتاه و شاخه‌دار است.دارای گل‌های نامنظم و برگ های بریده است که چون با دست نرم کنند بوی دود می‌دهد. در طعم او تلخی است. در ایران این گیاه اغلب در دامنه های زاگرس بخصوص در دشت های(بیجار کردستان) و (اقلید فارس) یافت می‌شود. در گویش عام به شاطره نیز شناخته می‌شود.

شاه تره چیست

شاه تره از دسته سبزیجات با طبع گرم و خشک است که سرشار از ویتامین ث بوده. برای درمان بیماری های پوستی استفاده از عرق شاهتره بسیار مفید می باشد. یرقان از دسته بیماری هایی است که با خوردن شاهتره تسکین می یابد، همچنین دم کرده این گیاه برای دفع سموم کبد بسیار مناسب است. برای خواندن دیگر فواید این گیاه با ما همراه باشید.

آشنایی با شاه تره

این گیاه که از آن با نام های بقله الملک، شاه ترج و پیت پاپارا در کتب طب سنتی یاد شده، گیاهی است علفی، یکساله با ارتفاع تا 80 سانتی متر و از تیره شاه ترگان که در طب سنتی ایرانی از آن بیشتر در درمان بیماری های کبدی استفاده می شده است.

شاه تره،شاه تره چیست،شاه تره خواص،شاه تره جوش صورت،شاه تره و کاسنی،شاه تره برای جوش

خواص دارویی شاه تره

اشتهاآور، تصفیه خون، تب‌بر، برطرف‌کننده بیماری‌های پوستی، ضد جوش و حساسیت. شاه تره طبع سردی دارد و در طب سنتی برای درمان بیماری‌های پوستی از آن بسیار استفاده می‌شود.

شاتره و کاسنی

کاسنی و عرق کاسنی، از دیرباز در میان ایرانیان جایگاه و منزلتی خاص داشته و همه مادربزرگ ها، در میان تمام شیشه های عطر و ادویه در مطبخ خانه هایشان، یک قرابه کوچک، عرق کاسنی را در کنار شاتره، گل گاوزبان، نعناع و … نگه داری می کردند.تصفیه خون و شستشوی کبد از جمله خواص کاسنی و عرق آن است. این گیاه یکی از گیاهان دارویی موثر است که در انواع مختلف در طبیعت وجود داشته و همه اجزای آن خواصی بسیار مفید برای بدن دارد، البته اگر به اعتدال مصرف شود. ترکیب کردن مقداری عرق شاتره با عرق کاسنی، باعث شفافیت و زیبایی پوست شده و تاثیر فوق العاده ای در از بین رفتن جوش های دوره بلوغ دارد.اگر ترکیب عرق شاتره و عرق کاسنی به نسبت مساوی مخلوط و به جای آب میل شود اثری به نسبت بیشتر از عرق شاتره به تنهایی دارد.

خواص شاه تره چیست

از خواص شاه تره می توانیم به این موارد اشاره کنیم– خوردن دم‎کرده شاه‎تره باعث می‎شود سمومی که در کبد جمع شده‎اند دفع گردد. – برای تقویت مزاج یک هفته از دم‎کرده استفاده نموده 2 هفته استراحت مجدداً یک هفته استفاده کنید. – شاه‎تره از بین برنده سودا می‎باشد عرق آن 10 صبح و 5 بعداظهر استفاده گردد. – شاه‎تره صفرا را کم می‎کند از عرق آن صبح و بعدازظهر استفاده شود. – برای تقویت چشم از سرمه برگ شاه‎تره استفاده کنند. – دم‎کرده شاه‎تره اشتهاآور است. – به یاد داشته باشید مصرف شاه‎تره نباید بیش از یک هفته باشد. – کسانی که بدن آن‎ها کهیر زده است شاه‎تره و سدر را با ماست مخلوط نموده بدن را بشویند. – برای درمان خنازیر 20 گرم شاه‎تره در 500 سی‎سی آب 20 دقیقه دم‎کرده روزی 3 فنجان میل شود. – شاه‎تره ادرارآور است. – آب برگ شاه‎تره با عسل و تمبرهندی مخلوط نموده برای تقویت معده و روده بسیار مفید است. – برای گرفتگی کبد و طحال از روش شماره 16 استفاده شود. – برای جلوگیری از روییدن مژه‎هایی که برمی‎گردد (یعنی داخل چشم می‎رود) می‎توان از عصاره برگ شاه‎تره با عسل مخلوط نموده به مژه بکشید. – برای برطرف کردن جوش‎ها و زخم دهان جوشانده شاه‎تره را مزمزه کنید. – کسانی که یبوست دارند می‎توانند از دم‎کرده شاه‎تره استفاده کنند. – برای گزش زنبور می‎توان از ضماد شاه‎تره استفاده کرد. – برای درمان تبخال 30 گرم گیاه شاه‎تره خشک را در 500 سی‎سی آب جوشانده تبخال را بشویید. – برای بیماری‎های سرطان پوستی شاه‎تره مانند شماره 22 زخم‎ها را بشویید. – برای عفونت لثه از دم‎کرده شاه‎تره مزمزه کنید. – خانم‎هایی که به سن یائسگی نرسیده‎اند ولی قاعدگی آن‎ها قطع شده است می‎توانند از دم‎کرده شاه‎تره به مدت 8 روز در ماه استفاده کنند اگر چنانچه بعد از 8 روز استفاده به مدت 10 روز قاعدگی باز نشد سپس 8 روز دیگر استفاده کنند مقدار مصرف 30 گرم شاه‎تره در 500 سی‎سی آب جوشانده شود این محلول در اختلالات قاعدگی زنان مؤثر است. – برای بواسیر از برگ شاه‎تره + برگ گردو به‎صورت ضماد بگذارید. – شاه‎تره مسهل اخلاط سه‎گانه می‎باشد، خصوصاً سودا و تلخی صفرا را از بین می‎برد همچنین سودای سوخته را. – برای چشم درد با رقیق شده شیره شاه‎تره چشم را بشویید. – کسانی که صورت آن‎ها برافروخته است می‎توانند از ریشه شاه‎تره به مدت 8 روز نصف استکان صبح و نصف استکان بعدازظهر استفاده کنند. – برای شاداب شدن پوست مخلوطی از برگ کاسنی و شاه‎تره را کوبیده با کمی عسل و گلاب مخلوط کرده روی صورت بگذارید یا این که ترکیبی از عرق شاه‎تره و کاسنی همراه گلاب و عسل روی صورت بمالید.– زنان حامله استفاده نکنند.

شاه تره،شاه تره چیست،شاه تره خواص،شاه تره جوش صورت،شاه تره و کاسنی،شاه تره برای جوش

عرق شاه تره

ترکیب مقداری عرق شاه تره و عرق کاسنی برای شفافیت پوست و زیبایی استفاده می‌شود؛ و همچنین تاثیر فوق العاده‌ای در از بین رفتن جوش‌های دوره بلوغ دارد. عرق شاتره در مقایسه با دم کرده آن خواص درمانی کمتری دارد، اما به دلیل دسترسی آسان تر مصرفش را توصیه می کنیم. این عرق به دلیل آن که به ترشح آنزیم های گوارشی کمک می کند، غذا را براحتی هضم کرده و اشتهاآور خوبی است. نوشیدن این عرق استفراغ را متوقف می سازد. تحقیقات اخیر نشان داده است این عرق علاوه بر این خواص درمانی، ضدعفونی کننده، آنتی هیستامین، ضداسپاسم، کاهنده تپش قلب، معرق، مسهل، مدر، آرام بخش و مقوی معده است و در بهبود بیماری های قلبی ـ عروقی موثر است.

طبیعت شاه تره و طریقه مصرف عرق آن

طبع این گیاه از نظر حکمای طب سنتی، در حرارت معتدل و خیلی خشک است. برخی اطبا نیز آن را گرم و خشک انگاشته اند، اما ابوعلی سینا آن را سرد دانسته است. طریقه مصرف شاتره بستگی به این دارد که به چه دلیل میخواهید از آن استفاده کنید.برای این منظور به قسمت شاتره چیست مراجعه کنید.

مقدار مصرف عرق شاه تره

عرق شاه تره در بزرگسالان: روزی سه بار یک استکان عرق شاه تره قبل از غذا میل شود. عرق شاه تره در کودکان: روزی سه بار نصف استکان عرق شاه تره قبل از غذا میل شود.

درمان جوش با عرق شاه تره

– خاکشیرهر صبح و شب یک قاشق مرباخوری دریک استکان آب داغ حل کرده و میل شود. – میوه جات و سبزیجات – ماءالشعیرساده هرروز یک استکان میل شود. – زرشک یک قاشق غذاخوری ، آب جوش یک لیوان، عسل یک قـاشق غـذاخـوری را بـاهم مخلـوط کرده از شب تا صبح بماند سپس صاف کرده و میل شود.

شاه تره،شاه تره چیست،شاه تره خواص،شاه تره جوش صورت،شاه تره و کاسنی،شاه تره برای جوش

شاه تره در بارداری

در مورد مصرف این گیاه در طول دوران بارداری و شیردهی اطلاعات متناقضی وجود دارد و بهتر است در این دوران مصرف نشود و در صورت لزوم مصرف با پزشک مشورت گردد.

مضرات شاه تره

از مضرات شاه تره می توان به کم کننده گویچه های خون، ایجاد ناراحتی ریوی و حصبه اشاره کرد. همچنین مصرف آن برای زنان حامله مناسب نیست.

نکات قابل توجه در رابطه با مصرف شاه تره

۱-برای مشکلات کبدی، صفراوی و پوستی باید از دم کرده ی آن استفاده کرد و در این م نمونه ی گیاه خشک در بازار دارویی به طور طبیعی به صورت خرد شده و قطعات کوچک است و احتیاج به خرد یا پودر کردن ندارد و می توان مستقیما آب جوش روی آن ریخت. ۲-در بسیاری از موارد دیده شده است که جهت کسب اثرات مذکور شاتره، از عرق شاتره ی موجود در بازار استفاده می کند.ولی عرق شاتره دارای مقدار بسیاری ناچیزی از اسانس است و مواد موثر اصلی در آن وجود ندارد. بنابراین عرق شاتره دارای خواص اصلی شاتره نیست. ۳-توصیه می شود دم کرده ی شاتره را گرم مصرف کنید. چون ممکن است با سرد شدن، مواد موثر آن رسوب کنند.

طرز تهیه شربت شاه تره

شاه تره خشک و نیم کوب ۱ واحد و آب ۱۵ واحد شاهتره را در مدت شش ساعت دم کنند و صاف نموده بگذارید ته نشین شود ودر حدود نصف آن شکر داخل آن جوشانده تا قوام آید اگر منظور باز کردن گرفتگی های کبد و تصفیه خون باشد به جای شکر با سکنجبین وعناب می خورند به هر حال ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم از این شربت رابتدریج میل میکنند اثر آن ظاهر می شود.

بیشتر بخوانید : گل محمدیگل نرگسگل نسترنکاسنیگل گاوزبان

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 22 خرداد 1397
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.