خواص و فواید تخم شنبلیله

خواص و فواید تخم شنبلیله

جالب است بدانید که تخم شنبلیله، دانه‌های مکعب مستطیلی شکل بسیار سخت با سطحی چروکیده به رنگ زرد حنائی با بوئی کاملاٌ مشخص و طعمی نسبتا تلخ می باشد که خواص فراوانی دارد.در واقع می توان گفت در باره خواص تخم شنبلیله : از گیاه شنبلیله یا حلبه با نام علمی: Trigonella Foenum-graecum L. از تیره بقولات (Leguminosae) بدست می‌آید.در واقع شنبلیله گیاهی است علفی یکساله که برگ‌هایی متناوب و مرکب از سه برگچه نیز دارد.

خواص و فواید تخم شنبلیله
بهترین درمان طبیعی برای مشکلات پوستی مانند اگزما، جوش، خراش، زخم‌ها، سوختگی، مشکلات پوستی ناشی از نقرس و نیز ضخیم و پرپشت شدن موها، استفاده موضعی از پودر دانه شنبلیله می‌باشد. برای این منظور لازم است پودر دانه شنبلیله را با آب داغ مخلوط نمایید و سطح آسیب‌دیده پوستی و یا مو را با این مخلوط بپوشانید.

بهتر است بدانید که دانه شنبلیله از مقادیر فراوانی موسیلاژ تشکیل شده است که التهاب روده و معده را به وسیله پوشاندن جدار معده و روده کم می‌ نماید.افزودن 1 قاشق چای‌خوری دانه شنبلیله به غذاها برای برطرف کردن سوزش سر دل و رفلاکس پیشنهاد می‌شود.در واقع  پیشنهاد دیگر حل کردن یک قاشق چای‌خوری از پودر دانه شنبلیله در آب یا آب میوه قبل از وعده غذایی می‌باشد. بهتر است بدانید که همچنین این گیاه خاصیت هضم‌کنندگی و ملین دارد و در بسیاری از داروهای گیاهی به عنوان laxative (ملین) استفاده می‌ گردد.

خواص و فواید تخم شنبلیله

در واقع تخم شنبلیله به عنوان داروی تقویت کننده و نیز پایین آورنده قند خون مصرف سنتی دارد.

در ضمن تخم شنبلیله دارای مزاج گرم و خشک است.

گفتنی است که تحلیل برنده ورم‌های بدن است.

لازم به ذکر است که مصرف جوشانده آن با عسل خلط‌های غلیظ موجود در قفسه سینه را خارج می‌کند.

همچنین میل جنسی را افزایش می‌دهد.

بدنیست بدانید که در درمان خون‌مردگی داخل چشم، شوره سر، پوسته ریزی، درد و سفتی رحم و چسبندگی آن نافع است.

خواص و فواید تخم شنبلیله

مهم‌ترین اثرات گزارش شده دانه شنبلیله را بشناید

لازم به ذکر است که ضد درد، ضد آترواسکلروز، ضد التهاب، ضد عفونی کننده، ضد نفخ، ضد اسپاسم، ضد سرطان، پایین آورنده‌ی قندخون، افزایش دهنده‌ی میل جنسی، قابض، مقوی قلب، صفراآور، ملین، خلط آور، کاهش دهنده‌ی کلسترول خون، کاهش دهنده‌ی پرفشاری خون، کاهش دهنده‌ی تری گلیسیرید خون، شیر افزا، مسهل، اکسی توسیک، مقوی رحم و ضد کرم می باشد

خواص و فواید تخم شنبلیله

 منبع :تبیان

منبع :بیتوته

منبع :تسنیم

تخم شنبلیله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.