انحراف بینی چیست؟

انحراف بینی چیست؟

انحراف بینی چیست؟ انحراف بینی,بيماري انحراف بینی,انحراف بینی در بارداري,علائم انحراف بینی,درمان انحراف بینی,درمان انحراف بینی با طب سوزني,مواد غذايي مناسب براي درمان انحراف بینی,انحراف بینی را چگونه درمان کنيم,انحراف بینی در …

خُرخُر درمان می شود

خُرخُر درمان می شود

خُرخُر درمان می شود خُرخُر,بيماري خُرخُر,خُرخُر در بارداري,علائم خُرخُر,درمان خُرخُر,درمان خُرخُر با طب سوزني,مواد غذايي مناسب براي درمان خُرخُر,خُرخُر را چگونه درمان کنيم,خُرخُر در کودکان,خُرخُر در بزرگسالان,خُرخُر در نوزادان,خُرخُر در بهار,خُرخُر در …

گیاهی موثر در مقابل افسردگی

گیاهی موثر در مقابل افسردگی

گیاهی موثر در مقابل افسردگی خواص شبدر قرمز,فواید شبدر قرمز,شبدر قرمز درمانی,خاصیت شبدر قرمز,خواص شبدر قرمز درمانی,خواص شبدر قرمز برای پوست,خواص شبدر قرمز برای مو,خواص شبدر قرمز برای جوانی,خواص شبدر قرمز برای …

التهاب مثانه

التهاب مثانه ,التهاب مثانه در مردان,التهاب مثانه در کودکان,التهاب مثانه در جدول مدرن,التهاب مثانه مردان,التهاب مثانه بینابینی,التهاب مثانه در بارداری

التهاب مثانه , التهاب مثانه در مردان , التهاب مثانه در کودکان , التهاب مثانه در زنان

توضیحاتی در مورد التهاب مثانه

سیستیت (به انگلیسی: Cystitis) یا در اصطلاح عام عفونت مثانه و در واقع التهاب در مثانه به علت جایگزینی و رشد عامل بیماری‌زا در آن و ایجاد عفونت است. شایع‌ترین عامل سیستیت باکتری گرم‌منفی است. علائم شایع بیماری سوزش ادرار، تکرر ادرار، احساس فوریت دفع ادرار و گاه احتباس ادراری است. تشخیص قطعی ازطریق بررسی ادرار و کشت آن است. درمان با آنتی‌بیوتیک‌های متناسب با عامل بیماری است. درصورت عدم درمان ممکن است عفونت به سایر نواحی گسترش یابد و مثلاً موجب پیلونفریت شود. در این مطلب از سایت جسارت در مورد التهاب مثانه صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

التهاب مثانه در زنان

التهاب مثانه در خانم ها یک بیماری نسبتا شایعی است. بیماری التهاب مثانه معمولا از طریق عفونت ادراری به وجود می آید. نشانه های معمول التهاب مثانه، درد در موقع خروج ادرار، تکرر ادرار، درد در قسمت تحتانی شکم، خون در ادرار و تب بالا می باشد. همچنین ممکن است در بیماری التهاب مثانه ادرار تیره و بودار شود.

التهاب مثانه چیست

التهاب مثانه چیست؟ التهاب مثانه را سیستیت (Cystitis) گویند. گر چه اغلب التهاب مثانه را معادل عفونت مثانه تلقی می کنند ولی این حالت شامل وضعیت تحریک شده غیرعفونی مثانه به وسیله مواد محرک خصوصاً در خانمها نیز می شود. بیماری التهاب مثانه شایع بوده و همه سنین را در برمی گیرد.

التهاب مثانه , التهاب مثانه در مردان , التهاب مثانه در کودکان , التهاب مثانه در زنان

علت التهاب مثانه

علت اصلی و شایع التهاب مثانه نوعی خاص از باکتری ها می باشد، ولی علل غیرباکتریایی هم دارد که عبارتند از: • عفونت های غیرباکتریایی • قرار گرفتن در معرض اشعه X (رادیوتراپی ناحیه لگن)‌ • روابط زناشویی بیش از حد

عوامل تشدید کننده التهاب مثانه

عوامل تشدید کننده التهاب مثانه ο سابقه‌ حساسیت‌ یا آلرژی‌ به‌ داروها، غذاها، یا سایر مواد؛ تب‌ یونجه‌ یا آسم‌ از عوامل تشدید کننده بیماری التهاب مثانه است. ο آرتریت‌ روماتویید یک‌ نوع‌ شایع‌ التهاب‌ مفاصل‌ نیز از عوامل موثر در تشدید التهاب مثانه است. ο سابقه‌ درآوردن‌ رحم‌ نیز بیماری التهاب مثانه را تشدید می کند.

عوامل خطر در التهاب مثانه

چه کسانی به التهاب مثانه مبتلا می شوند؟ زنان 8 برابر بیشتر از مردان مستعد ابتلا به بیماری التهاب مثانه هستند، به این دلیل که پیشابراه در زنان لوله ای از مثانه که از طریق آن ادرار خارج می شود کوتاهتر بوده و نزدیکتر به مقعد باز می شود. 15% از زنان هر سال به بیماری التهاب مثانه مبتلا می شوند و تقریبا نیمی از آنان، حداقل یک بار ابتلا به سیستیت را در طول زندگیشان دارند. سایر فاکتورهای خطر برای التهاب مثانه عبارتند از: داشتن دیابت، باردار بودن و فعال بودن از لحاظ جنسی.

عواقب التهاب مثانه

برای درمان التهاب مثانه روش‌هایی‌ موجود هستند که‌ به‌ کمک‌ آنها ممکن‌ است‌ بتوان‌ علایم‌ بیماری التهاب مثانه را کنترل‌ کرد یا به‌ حداقل‌ رساند، اما این‌ روش‌های‌ درمانی‌ بیماری‌ سیستیت را معالجه‌ نمی‌کنند. تحقیقات‌ پزشکی‌ در زمینه‌ تعیین‌ علت‌ بیماری التهاب مثانه، درمان‌های‌ سودمندتر و معالجه‌ آن‌ ادامه‌ دارند. خانم‌هایی‌ که‌ دچار التهاب مثانه هستند ممکن‌ است‌ شعله‌ور شدن‌ و فروکش‌ کردن‌های‌ این‌ بیماری‌ را تجربه‌ کنند؛ ممکن است در بیماران‌ مبتلا به التهاب مثانه درمان‌های‌ مختلف‌ مؤثر واقع‌ می‌شود. حتی‌ در یک‌ خانم‌ هم‌، یک‌ نوع‌ درمان‌ ممکن‌ است‌ اثر کند ولی‌ بعد تأثیر خود را از دست‌ بدهد.

تشخیص التهاب مثانه

در التهاب مثانه بهترین وسیله برای تشخیص پزشک، شرح حال کامل بیمار است، ولی استفاده از آزمایش کامل ادرار هم در تشخیص بیماری التهاب مثانه کمک کننده است. در صورت آلودگی میکروبی، آزمایشات کشت ادرار و بررسی حساسیت آنتی بیوتیک لازم است. در صورتی که پزشک به مشکلات دیگر مشکوک باشد، بررسی های بیشتر تشخیصی انجام می شود که شامل عکس های رادیولوژی و یا بررسی های پیشرفته تر می باشد.

شیوه های درمان التهاب مثانه

شیوه های درمان التهاب مثانه شامل موارد زیر می باشد: ♦ آنتی بیوتیک ها. برای بیشتر زنان، درمان رایج التهاب مثانه مصرف یک دوره 3 روزه آنتی بیوتیک می باشد. علائم بیماری التهاب مثانه معمولا طی یک روز و یا بلافاصله بعد از شروع درمان بهبود می یابند. به طور متوسط، خوردن آنتی بیوتیک طول مدت علائم بیماری سیستیت را تا حدود یک روز کوتاه می کند. ♦ در روش دیگر درمان بیماری التهاب مثانه، پزشک به فرد، تاخیر در تجویز آنتی بیوتیک را توصیه می کند. در این روش بهتر است که فرد چند روز قبل از گرفتن آنتی بیوتیک به منظور بهتر شدن علایم صبر کند، در صورتی که بعد از گذشت چند روز علایم التهاب مثانه بدتر شده و یا بهبودی حاصل نشود، مصرف آنتی بیوتیک ضروری می باشد. ♦ در بیماری التهاب مثانه معالجه نکردن ممکن است روش دیگری برای درمان باشد (در صورتی که فرد باردار نبوده و یا بیماری دیگری نداشته باشد). سیستم ایمنی فرد اغلب می تواند عفونت را رفع کند. بدون آنتی بیوتیک، التهاب مثانه یا سیستیت، به ویژه انواع خفیف، اغلب طی چند روز به خودی خود برطرف می شود. هرچند گاهی ممکن است در صورت مصرف نکردن آنتی بیوتیک علائم التهاب مثانه برای یک هفته ادامه یابند. ♦ یکی از روشهای سنتی در درمان التهاب مثانه نوشیدن آب به مقدار زیاد است. در واقع شستشو دادن مثانه توصیه ای سنتی است. هرچند دلیلی برای مفید بودن این روش در درمان التهاب مثانه وجود ندارد. برخی از پزشکان گمان می کنند این روش مفید نبوده و نوشیدن زیاد ممکن است باعث ادرار دردناک بیشتر شود. از این رو، دادن اطمینان درمورد این که آیا به مقدار زیاد آب بنوشید یا به طور عادی، دشوار می باشد. ♦ مسکن ها مانند استامینوفن و بروفن، این داروها درد و ناراحتی بیماری التهاب مثانه را تسکین داده و همچنین باعث پایین آمدن تب می شوند. ♦ دلیل محکمی وجود ندارد که نوشیدن آبمیوه های گیاهی و مصرف محصولاتی که ادرار را قلیایی می کنند (از قبیل سیترات پتاسیم و یا بیکربنات) علایم التهاب مثانه یا سیستیت را بهبود می بخشند. اما به هرحال این دسته از محصولات گاهی برای معالجه بیماری التهاب مثانه عرضه می شوند.

پیشگیری از التهاب مثانه

یکی از راههای پیشگیری از بیماری التهاب مثانه مصرف زیاد مایعات است ◊ از راههای پیشگیری از بیماری التهاب مثانه افزایش مصرف مایعات، حداقل روزی یک و نیم لیتر آب ( ۶ لیوان ) می باشد. ◊ در بعضی از بیماران مبتلا به التهاب مثانه مصرف بعضی از غذاها منجر به ایجاد علائم بیماری سیستیت می شود مانند گوجه فرنگی،‌ شکلات، کافئین و الکل … که البته از نظر علمی کاملاً اثبات نشده است. ◊ استعمال دخانیات در بعضی از بیماران مبتلا به التهاب مثانه باعث تشدید علائم بیماری می شود. ◊ در پیشگیری از بروز بیماری التهاب مثانه، ورزش و آموزش نگهداری ادرار ( تمرین مثانه ) از جمله کارهایی هستند که می توانند کمک کننده باشند.

التهاب مثانه یک بیماری شایع

التهاب مثانه بیماری شایعی است که معمولا به دنبال عفونت باکتریایی ایجاد می‌شود. تقریباً از هر سه زن یک نفر در طی دوران زندگی خود به التهاب مثانه دچار می‌شود و این وضعیت در زنان 25 تا 54 سال شیوع بیشتری دارد. علت این امر کوتاه بودن مجرای ادراری در زنان و انتقال راحت‌تر باکتری‌هایی چون اشرشیاکلی به مجرای ادراری و نهایتا مثانه است.

علائم سندرم مثانه

نشانه‌ها و علائم سندرم مثانه دردناک و ورم مثانه در هر فرد متفاوت است. اگر شما به التهاب مثانه مبتلا هستید، ممکن است علائم شما در طول زمان تغییر کند و متناوباً در واکنش به برخی محرک‌ها مانند قاعدگی، نشستن‌های طولانی مدت، استرس، تمرینات ورزشی و رابطه جنسی تشدید شود. برخی علائم و نشانه‌های التهاب مثانه دردناک عبارتند از: درد بین کیسه بیضه‌ها و مقعد در مردان (پرینیوم یا میان‌دوراه) درد مزمن در لگن نیاز مداوم فوری به ادرار کردن تکرر ادرار، غالباً در حجم کم در طول شب و روز (تا حدود 60 مرتبه در روز) احساس درد و ناراحتی در زمانی که مثانه پر می‌شود و کاهش درد پس از تخلیه مثانه درد در هنگام مقاربت جنسی شدت علائم در هر فرد متفاوت بوده و برخی از افراد هم ممکن است در برخی مقاطع علائمی نداشته باشند. با این که علائم و نشانه‌های سندرم مثانه دردناک و ورم مثانه شبیه به عفونت مزمن مجرای ادرار است اما معمولاً عفونتی وجود ندارد. به هر حال، در صورتی که سندرم مثانه دردناک با عفونت مجرای ادرار همراه شود، علائم بیماری تشدید می‌شود.

التهاب مثانه یا سیستیت

التهاب مثانه را سیستیت (Cystitis) گویند. گر چه اغلب التهاب مثانه را معادل عفونت مثانه تلقی می کنند ولی این حالت شامل وضعیت تحریک شده غیرعفونی مثانه به وسیله مواد محرک خصوصاً در خانمها نیز می شود. بیماری التهاب مثانه شایع بوده و همه سنین را در برمی گیرد.

التهاب مثانه و مراجعه به پزشک

در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟ 1. اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ التهاب مثانه یا سیستیت‌ بینابینی‌ را دارید. 2. اگر هنگام‌ درمان‌ التهاب مثانه، درد غیرقابل‌ تحمل‌ رخ‌ دهد. 3. اگر در بیماری التهاب مثانه دچار علایم‌ جدید و غیر قابل‌ توجیه‌ شده‌اید. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند. 4. اگر پس‌ از درمان‌ التهاب مثانه علائم‌ بیماری مجدداً بازگردند.

التهاب مثانه , التهاب مثانه در مردان , التهاب مثانه در کودکان , التهاب مثانه در زنان

درمان التهاب مثانه در طب سنتی

جهت کمک به روند درمان التهاب مثانه با طب سنتی از مصرف این مواد غذایی اجتناب کنید. کلیه، قلب، سیرابی، قلوه، جگرسیاه، جگر سفید، کنگر، فلفل و سس فلفل، سس انبه، غذاهای تند هندی. به منظور درمان گیاهی التهاب مثانه شبها قبل از خواب یک قاشق مرباخوری سیاه دانه را در ترکیب با یک قاشق غذاخوری عسل خوب بجوید و میل کنید. مصرف توت‌ فرنگی، کرفس، کلم‌ قمری، سیب‌ زمینی تنور پز به همراه پرتقال به درمان گیاهی التهاب مثانه کمک می کند. جهت درمان گیاهی التهاب مثانه به مدت چهار روز صبح یک لیوان آب ترب سیاه را به همراه عسل میل کنید. همچنین مصرف یک لیوان آب و یک لیوان آبجوش ولرم شده به روند درمان گیاهی التهاب مثانه کمک می کند.

التهاب مثانه و رژیم غذایی

مواد غذایی مفید برای رفع التهاب مثانه در زنان : آب زغال‌اخته و التهاب مثانه حاوی فیتونوترینتی است که از اتصال اشرشیاکلی به دیواره مجرای ادراری جلوگیری می‌کند و باعث خروج آن از مثانه به ادرار می‌شود. مصرف روزانه ۳۰۰ میلی‌لیتر آب زغال‌اخته برای پیشگیری از اتصال اشرشیاکلی می‌تواند کافی باشد. بلوبری و التهاب مثانه حاوی مقادیر کمتری از همین فیتونوترینت است و به نظر می‌آید برای مبارزه با عفونت‌های باکتریایی مثانه مفید است. کرفس و التهاب مثانه به دفع اسیداوریک کمک می‌کند. مصرف آن سه بار در روز می‌تواند مفید باشد. سیر و التهاب مثانه حاوی آنتی‌بیوتیک طبیعی است و مصرف منظم آن به مبارزه با عفونت کمک می‌کند. چای برگ قاصدک و التهاب مثانه خاصیت دیورتیک دارد و به پاک شدن سیستم ادراری کمک می‌کند. مواد غذایی که باید در زمان التهاب مثانه پرهیز شوند قهوه، چای، کولا. داروهای سرماخوردگی که حاوی کافئین هستند باعث تحریک بیشتر مثانه می‌شوند. مرکبات، غذاهای ادویه‌دار، گوجه‌فرنگی، الکل و شکلات نیز ممکن است علائم را تشدید کنند.

التهاب مثانه و علت آن

هنوز علت اصلی این بیماری مشخص نشده است. بعضی از علائم این بیماری شبیه به علائمی هستند که در عفونت ادراری دیده می شوند، ولی در آزمایش ادرار این بیماران عفونت وجود ندارد. این بیماران به درمان با آنتی بیوتیک پاسخ نمی دهند. دانشمندان بشدت در حال بررسی برای پیدا کردن علت این بیماری و درمان موثر برای آن هستند. امروزه بیشتر عقیده بر این است که یک التهابی در بدن این بیماران وجود دارد که در سیستم ادراری خود را به شکل التهاب مثانه نشان می دهد. سلامت بسیاری از خانمهائیکه دارای التهاب مثانه یا سندرم مثانه دردناک هستند، دارای سایر بیماریهای التهابی مثل سندرم روده تحریک پذیر و دردهای عضلانی نیز می باشند. عده ای معتقد هستند که این بیماری دارای زمینه ارثی نیز است. در بعضی خانواده ها مثلا مادر و دو دختر گرفتار این بیماری می باشند.

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 13 شهریور 1397

50 دیدگاه

 • فاطمه ژانویه 2017 در 10:27

  التهاب مثانه در خانم ها یک بیماری نسبتا شایعی است. بیماری التهاب مثانه معمولا از طریق عفونت ادراری به وجود می آید. نشانه های معمول التهاب مثانه، درد در موقع خروج ادرار، تکرر ادرار، درد در قسمت تحتانی شکم، خون در ادرار و تب بالا می باشد. همچنین ممکن است در بیماری التهاب مثانه ادرار تیره و بودار شود.

 • یکتا ژانویه 2017 در 10:27

  التهاب مثانه را سیستیت (Cystitis) گويند. گر چه اغلب التهاب مثانه را معادل عفونت مثانه تلقي مي کنند ولي این حالت شامل وضعيت تحريک شده غيرعفوني مثانه به وسيله مواد محرک خصوصاً در خانمها نيز مي شود. بيماري التهاب مثانه شايع بوده و همه سنين را در برمي گيرد.

 • افسانه ژانویه 2017 در 10:27

  علل بیماری التهاب مثانه

  علت اصلی و شایع التهاب مثانه نوعی خاص از باکتری ها می باشد، ولی علل غیرباکتریایی هم دارد که عبارتند از:

  • عفونت های غیرباکتریایی

  • قرار گرفتن در معرض اشعه X (رادیوتراپی ناحیه لگن)‌

  • روابط زناشویی بیش از حد

 • لاله ژانویه 2017 در 10:27

  عوامل تشدید کننده التهاب مثانه

  ο سابقه‌ حساسیت‌ یا آلرژی‌ به‌ داروها، غذاها، یا سایر مواد؛ تب‌ یونجه‌ یا آسم‌ از عوامل تشدید کننده بیماری التهاب مثانه است.

  ο آرتریت‌ روماتویید یک‌ نوع‌ شایع‌ التهاب‌ مفاصل‌ نیز از عوامل موثر در تشدید التهاب مثانه است.

  ο سابقه‌ درآوردن‌ رحم‌ نیز بیماری التهاب مثانه را تشدید می کند.

 • رضوان ژانویه 2017 در 10:27

  زنان 8 برابر بیشتر از مردان مستعد ابتلا به بیماری التهاب مثانه هستند، به این دلیل که پیشابراه در زنان لوله ای از مثانه که از طریق آن ادرار خارج می شود کوتاهتر بوده و نزدیکتر به مقعد باز می شود. 15% از زنان هر سال به بیماری التهاب مثانه مبتلا می شوند و تقریبا نیمی از آنان، حداقل یک بار ابتلا به سیستیت را در طول زندگیشان دارند.

  سایر فاکتورهای خطر برای التهاب مثانه عبارتند از: داشتن دیابت، باردار بودن و فعال بودن از لحاظ جنسی.

 • کاملیا ژانویه 2017 در 10:28

  برای درمان التهاب مثانه روش‌هایی‌ موجود هستند که‌ به‌ کمک‌ آنها ممکن‌ است‌ بتوان‌ علایم‌ بیماری التهاب مثانه را کنترل‌ کرد یا به‌ حداقل‌ رساند، اما این‌ روش‌های‌ درمانی‌ بیماری‌ سیستیت را معالجه‌ نمی‌کنند. تحقیقات‌ پزشکی‌ در زمینه‌ تعیین‌ علت‌ بیماری التهاب مثانه، درمان‌های‌ سودمندتر و معالجه‌ آن‌ ادامه‌ دارند.

 • ارمان ژانویه 2017 در 10:28

  خانم‌هایی‌ که‌ دچار التهاب مثانه هستند ممکن‌ است‌ شعله‌ور شدن‌ و فروکش‌ کردن‌های‌ این‌ بیماری‌ را تجربه‌ کنند؛ ممکن است در بیماران‌ مبتلا به التهاب مثانه درمان‌های‌ مختلف‌ مؤثر واقع‌ می‌شود. حتی‌ در یک‌ خانم‌ هم‌، یک‌ نوع‌ درمان‌ ممکن‌ است‌ اثر کند ولی‌ بعد تأثیر خود را از دست‌ بدهد.

 • سارا ژانویه 2017 در 10:28

  علایم‌ برطرف‌ نشده‌ای‌ که‌ می‌آیند و می‌روند و شدت‌ آنها ممکن‌ است‌ از خفیف‌ تا شدید متغیر باشد.

 • اشکان ژانویه 2017 در 10:28

  در التهاب مثانه بهترین وسیله برای تشخیص پزشک، شرح حال کامل بیمار است، ولی استفاده از آزمایش کامل ادرار هم در تشخیص بیماری التهاب مثانه کمک کننده است. در صورت آلودگی میکروبی، آزمایشات کشت ادرار و بررسی حساسیت آنتی بیوتیک لازم است.

  در صورتی که پزشک به مشکلات دیگر مشکوک باشد، بررسی های بیشتر تشخیصی انجام می شود که شامل عکس های رادیولوژی و یا بررسی های پیشرفته تر می باشد.

 • لعیا ژانویه 2017 در 10:28

  شیوه های درمان التهاب مثانه شامل موارد زیر می باشد:

  ♦ آنتی بیوتیک ها. برای بیشتر زنان، درمان رایج التهاب مثانه مصرف یک دوره 3 روزه آنتی بیوتیک می باشد. علائم بیماری التهاب مثانه معمولا طی یک روز و یا بلافاصله بعد از شروع درمان بهبود می یابند. به طور متوسط، خوردن آنتی بیوتیک طول مدت علائم بیماری سیستیت را تا حدود یک روز کوتاه می کند.

 • ترانه ژانویه 2017 در 10:29

  در روش دیگر درمان بیماری التهاب مثانه، پزشک به فرد، تاخیر در تجویز آنتی بیوتیک را توصیه می کند. در این روش بهتر است که فرد چند روز قبل از گرفتن آنتی بیوتیک به منظور بهتر شدن علایم صبر کند، در صورتی که بعد از گذشت چند روز علایم التهاب مثانه بدتر شده و یا بهبودی حاصل نشود، مصرف آنتی بیوتیک ضروری می باشد.

 • شکوه ژانویه 2017 در 10:29

  در بیماری التهاب مثانه معالجه نکردن ممکن است روش دیگری برای درمان باشد (در صورتی که فرد باردار نبوده و یا بیماری دیگری نداشته باشد). سیستم ایمنی فرد اغلب می تواند عفونت را رفع کند. بدون آنتی بیوتیک، التهاب مثانه یا سیستیت، به ویژه انواع خفیف، اغلب طی چند روز به خودی خود برطرف می شود. هرچند گاهی ممکن است در صورت مصرف نکردن آنتی بیوتیک علائم التهاب مثانه برای یک هفته ادامه یابند.

 • افسانه ژانویه 2017 در 10:29

  یکی از روشهای سنتی در درمان التهاب مثانه نوشیدن آب به مقدار زیاد است.

  در واقع شستشو دادن مثانه توصیه ای سنتی است. هرچند دلیلی برای مفید بودن این روش در درمان التهاب مثانه وجود ندارد. برخی از پزشکان گمان می کنند این روش مفید نبوده و نوشیدن زیاد ممکن است باعث ادرار دردناک بیشتر شود. از این رو، دادن اطمینان درمورد این که آیا به مقدار زیاد آب بنوشید یا به طور عادی، دشوار می باشد.

 • شکوه ژانویه 2017 در 10:29

  مسکن ها مانند استامینوفن و بروفن، این داروها درد و ناراحتی بیماری التهاب مثانه را تسکین داده و همچنین باعث پایین آمدن تب می شوند.

 • قمر ژانویه 2017 در 10:29

  دلیل محکمی وجود ندارد که نوشیدن آبمیوه های گیاهی و مصرف محصولاتی که ادرار را قلیایی می کنند (از قبیل سیترات پتاسیم و یا بیکربنات) علایم التهاب مثانه یا سیستیت را بهبود می بخشند. اما به هرحال این دسته از محصولات گاهی برای معالجه بیماری التهاب مثانه عرضه می شوند.

 • پری ژانویه 2017 در 10:30

  التهاب مثانه در خانم ها یک بیماری نسبتا شایعی در سن 30 تا 40 سالگی است که در آن سوزش و تکرر ادرار شدید به همراه درد در مثانه اتفاق می افتند. این بیماری ممکن است سالها گریبان گیر خانمها شده و در زندگی روزمره آنها مشکل ایجاد کند.

 • یگانه ژانویه 2017 در 10:30

  درد مثانه می تواند علائم هرچیزی از یک عفونت جزئی تا یک بیماری جدی مانند سرطان باشد. خبر خوب این است که سرطان مثانه نادر است و درد مثانه معمولا جدی نیست. اما این بدان معنا نیست که باید آن را نادیده گرفت، هنگامی که در ناحیه لگن یا پایین شکم درد دارید ممکن است مشکل از مثانه باشد.

 • خشایار ژانویه 2017 در 10:30

  عفونت های دستگاه ادراری (گاهی اوقات عفونت مثانه نامیده می شود) به زنان بیشتر از مردان آسیب می رساند، علت آناتومی ساده ی بدن آنهاست. مجرای ادرار زنانه به بخش هایی که دارای باکتری های طبیعی اند(مانند مقعد و واژن) نزدیک تر است. همچنین طبق نظر موسسه ملی بیماری های دیابت و گوارشی و کلیه، نسبت به مجاری ادرار مردانه کوتاه تر است.

  درد مثانه ناشی از عفونت های دستگاه ادراری ممکن است در هر سنی اتفاق بیافتد. در زنان جوان، ادرارهای مکرر همراه با درد، یکی از علائم شایع عفونت های دستگاه ادراری است. علائم در زنان مسن تر می تواند متفاوت باشد اما به طور معمول این علائم شامل دردهای عضلانی، درد شکم، خستگی مفرط و ضعف است.

  ملاقات با پزشکتان برای درمان با آنتی بیوتیک هایی مانند کیپرو (کیپروفلاکسین) یا باکتریم (تریمپتوپریم- سولفامتاگزول) که معمولا عفونت دستگاه ادراری را ازبین می برند، از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. اگرچه بدون درمان نیز ممکن است عفونت ازبین رود، اما آنتی بیوتیک ها می تواند بهبود بیماری را سرعت بخشند و علائم ناراحت کننده عفونت را سریعا از بین ببرد. نوشیدن مایعات فراوان و ادرار مکرر نیز به درمان عفونت و بیماری کمک خواهد کرد.

  درد مثانه ناشی از عفونت های دستگاه ادراری ممکن است در هر سنی اتفاق بیافتد

 • رضوان ژانویه 2017 در 10:31

  طبق گفته ی انجمن بیماری های دیابت، کلیوی و گوارشی بیشتر از 3 میلیون زن امریکایی با درد لگن مرتبط به التهاب مثانه بینابینی زندگی می کنند. دکتر سیدیکو می گوید، التهاب مثانه بینابینی شکل حاد سندرم درد مثانه است. زخم ها و یا دیگر تغییرات طولانی مدت در جدار مثانه ممکن است موجب درد شود. مطابق با گفته ی انجمن، مشکلات مثانه ناشی از التهاب مثانه بینابینی ممکن است از حساسیت تا درد شدید تغییر کند. عامل دیگری که موجب التهاب مثانه بینابینی می گردد، قاعدگی زنانه است که به بدتر شدن درد مثانه منجر می شود.

  التهاب مثانه بینابینی به علت عفونت ایجاد نمی شوند، اگرچه نشانه ها ممکن است مشابه عفونت باشند. طبق نظر انجمن، اگرچه تاکنون متوجه علت نشده ایم، اما یکی از تئوری ها حاکی از این است که احتمالا بروز این شرایط به التهاب مربوط است. موارد درمانی التهاب مثانه بینابینی شامل گشاد کردن و پاک کردن مثانه، مصرف داروهای خوراکی و یا استفاده از تحریک عصبی الکتریکی جهت تسکین درد می شود. اما هیچ درمان شناخته شده ی خاصی برای آن وجود ندارد. گاهی اوقات گزینه ی جراحی مطرح می شود و درمان در موارد حادتر، زمانی که مثانه به شدت آسیب دیده ممکن است جراحی مبنی بر برداشتن مثانه باشد

 • توتیا ژانویه 2017 در 10:31

  سرطان مثانه نادر است، مخصوصا در زنان. طبق گفته ی انجمن سرطان امریکا، سالانه از حدود 74000 تشخیص سرطان مثانه در ایالات متحده، فقط حدودا 18000 نفر از آنها زن هستند. از شایع ترین علائم، وجود خون در ادرار است؛ همچنین برخی از زنان درهنگام ادرار، احساس سوزش و درد دارند. درمان سرطان مثانه شامل جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی می شود. مطابق با نظر انجمن سرطان امریکا، بیشتر مردم برای برداشتن تومور یا تومورها به جراحی نیاز دارند. در موارد حاد، تمام یا بخشی از مثانه نیز باید برداشته شود.

 • یگانه ژانویه 2017 در 10:31

  دکتر کارل لوبر، متخصص و اورولوژیست می گوید، درد مثانه در زنان همچنین ممکن است ناشی از نازک شدن پوست واژن باشد. او توضیح می دهد که:این امر آتروفی خوانده می شود و اغلب شیوع آن در مواردیست که یائسگی بافت های اطراف واژن را از استروژن محروم سازد. استروژن خوراکی کمک نمی کند اما کرم استروژن واژینال ممکن است علائم را تقلیل دهد.

  به گفته ی دکتر لابر، با پزشکتان درمورد درد لگن و مشکلتان صحبت کنید، زیرا کمک می کند تا علاوه بر کشف مشکل اصلی، نقطه ایی که مشکل در آن نهفته است را بیابید.

 • قمر ژانویه 2017 در 10:31

  سیدیکو می گوید که، مد نظر گرفتن اینکه آیا رحم و سایر اندام های سیستم زنانه ی بدن، در حالی که به مثانه بسیار نزدیک هستند، می تواند موجب درد مثانه شود یا خیر از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. او توضیح می دهد، اختلال عملکرد کف لگن (مانند تنگی و یا اسپاسم عضلات لگن) معمولا با درد مثانه همرا است و می تواند درد مثانه را تشدید کند. سیدیکو می گوید:اگر هیچ یک از این علائم وجود ندارد و فرد مداوم درد مثانه داشته باشد، معمولا مربوط به ‘سندرم درد مثانه است که به وضعیت دردناک مثانه اشاره دارد که سایر احتمالات مانند عفونت مجاری ادرار و سرطان از بین می رود.
  واقعیت مهمی که زنان باید به خاطر داشته باشند این است که مشکلات مربوط به درد مثانه را خودتان تشخیص ندهید. شناخت و درمان مشکل می تواند به ذهن و بدن کمک شایانی نماید.

 • رویا ژانویه 2017 در 10:31

  علل بیماری التهاب مثانه

  علت اصلی و شایع التهاب مثانه نوعی خاص از باکتری ها می باشد، ولی علل غیرباکتریایی هم دارد که عبارتند از:

  • عفونت های غیرباکتریایی

  • قرار گرفتن در معرض اشعه X (رادیوتراپی ناحیه لگن)‌

  • روابط زناشویی بیش از حد

 • اعظم ژانویه 2017 در 10:32

  التهاب مثانه را سیستیت (Cystitis) گويند. گر چه اغلب التهاب مثانه را معادل عفونت مثانه تلقي مي کنند ولي این حالت شامل وضعيت تحريک شده غيرعفوني مثانه به وسيله مواد محرک خصوصاً در خانمها نيز مي شود. بيماري التهاب مثانه شايع بوده و همه سنين را در برمي گيرد.

 • دریا ژانویه 2017 در 10:32

  عوامل تشدید کننده التهاب مثانه

  ο سابقه‌ حساسیت‌ یا آلرژی‌ به‌ داروها، غذاها، یا سایر مواد؛ تب‌ یونجه‌ یا آسم‌ از عوامل تشدید کننده بیماری التهاب مثانه است.

  ο آرتریت‌ روماتویید یک‌ نوع‌ شایع‌ التهاب‌ مفاصل‌ نیز از عوامل موثر در تشدید التهاب مثانه است.

  ο سابقه‌ درآوردن‌ رحم‌ نیز بیماری التهاب مثانه را تشدید می کند.

 • لیلی ژانویه 2017 در 10:32

  زنان 8 برابر بیشتر از مردان مستعد ابتلا به بیماری التهاب مثانه هستند، به این دلیل که پیشابراه در زنان لوله ای از مثانه که از طریق آن ادرار خارج می شود کوتاهتر بوده و نزدیکتر به مقعد باز می شود. 15% از زنان هر سال به بیماری التهاب مثانه مبتلا می شوند و تقریبا نیمی از آنان، حداقل یک بار ابتلا به سیستیت را در طول زندگیشان دارند.

  سایر فاکتورهای خطر برای التهاب مثانه عبارتند از: داشتن دیابت، باردار بودن و فعال بودن از لحاظ جنسی.

 • مبین ژانویه 2017 در 10:32

  علائم التهاب مثانه

  ¤ تکرر ادرار

  ¤ تعجیل در ادرار کردن به محض احساس دفع

  ¤ سوزش و درد حین ادرار کردن

  ¤ ادرار بودار

  ¤ خون در ادرار

  ¤ در التهاب مثانه بعضی از بیماران علائم غیراختصاصی دیگری مثل سردرد، دردهای عضلانی اسکلتی و علائم گوارشی را نیز، از خود نشان می دهند.

 • اشکان ژانویه 2017 در 10:32

  برای درمان التهاب مثانه روش‌هایی‌ موجود هستند که‌ به‌ کمک‌ آنها ممکن‌ است‌ بتوان‌ علایم‌ بیماری التهاب مثانه را کنترل‌ کرد یا به‌ حداقل‌ رساند، اما این‌ روش‌های‌ درمانی‌ بیماری‌ سیستیت را معالجه‌ نمی‌کنند. تحقیقات‌ پزشکی‌ در زمینه‌ تعیین‌ علت‌ بیماری التهاب مثانه، درمان‌های‌ سودمندتر و معالجه‌ آن‌ ادامه‌ دارند.

  خانم‌هایی‌ که‌ دچار التهاب مثانه هستند ممکن‌ است‌ شعله‌ور شدن‌ و فروکش‌ کردن‌های‌ این‌ بیماری‌ را تجربه‌ کنند؛ ممکن است در بیماران‌ مبتلا به التهاب مثانه درمان‌های‌ مختلف‌ مؤثر واقع‌ می‌شود. حتی‌ در یک‌ خانم‌ هم‌، یک‌ نوع‌ درمان‌ ممکن‌ است‌ اثر کند ولی‌ بعد تأثیر خود را از دست‌ بدهد.

 • پونه ژانویه 2017 در 10:33

  عوارض‌ احتمالی‌ التهاب مثانه

  علایم‌ برطرف‌ نشده‌ای‌ که‌ می‌آیند و می‌روند و شدت‌ آنها ممکن‌ است‌ از خفیف‌ تا شدید متغیر باشد.

 • قمر ژانویه 2017 در 10:33

  در التهاب مثانه بهترین وسیله برای تشخیص پزشک، شرح حال کامل بیمار است، ولی استفاده از آزمایش کامل ادرار هم در تشخیص بیماری التهاب مثانه کمک کننده است. در صورت آلودگی میکروبی، آزمایشات کشت ادرار و بررسی حساسیت آنتی بیوتیک لازم است.

  در صورتی که پزشک به مشکلات دیگر مشکوک باشد، بررسی های بیشتر تشخیصی انجام می شود که شامل عکس های رادیولوژی و یا بررسی های پیشرفته تر می باشد.

 • لیلا ژانویه 2017 در 10:33

  آنتی بیوتیک ها. برای بیشتر زنان، درمان رایج التهاب مثانه مصرف یک دوره 3 روزه آنتی بیوتیک می باشد. علائم بیماری التهاب مثانه معمولا طی یک روز و یا بلافاصله بعد از شروع درمان بهبود می یابند. به طور متوسط، خوردن آنتی بیوتیک طول مدت علائم بیماری سیستیت را تا حدود یک روز کوتاه می کند.

 • بهار ژانویه 2017 در 10:33

  در روش دیگر درمان بیماری التهاب مثانه، پزشک به فرد، تاخیر در تجویز آنتی بیوتیک را توصیه می کند. در این روش بهتر است که فرد چند روز قبل از گرفتن آنتی بیوتیک به منظور بهتر شدن علایم صبر کند، در صورتی که بعد از گذشت چند روز علایم التهاب مثانه بدتر شده و یا بهبودی حاصل نشود، مصرف آنتی بیوتیک ضروری می باشد.

 • فهیمه ژانویه 2017 در 10:34

  در بیماری التهاب مثانه معالجه نکردن ممکن است روش دیگری برای درمان باشد (در صورتی که فرد باردار نبوده و یا بیماری دیگری نداشته باشد). سیستم ایمنی فرد اغلب می تواند عفونت را رفع کند. بدون آنتی بیوتیک، التهاب مثانه یا سیستیت، به ویژه انواع خفیف، اغلب طی چند روز به خودی خود برطرف می شود. هرچند گاهی ممکن است در صورت مصرف نکردن آنتی بیوتیک علائم التهاب مثانه برای یک هفته ادامه یابند.

 • هاله ژانویه 2017 در 10:34

  در واقع شستشو دادن مثانه توصیه ای سنتی است. هرچند دلیلی برای مفید بودن این روش در درمان التهاب مثانه وجود ندارد. برخی از پزشکان گمان می کنند این روش مفید نبوده و نوشیدن زیاد ممکن است باعث ادرار دردناک بیشتر شود. از این رو، دادن اطمینان درمورد این که آیا به مقدار زیاد آب بنوشید یا به طور عادی، دشوار می باشد

 • افسانه ژانویه 2017 در 10:34

  در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

  1. اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ التهاب مثانه یا سیستیت‌ بینابینی‌ را دارید.

  2. اگر هنگام‌ درمان‌ التهاب مثانه، درد غیرقابل‌ تحمل‌ رخ‌ دهد.

  3. اگر در بیماری التهاب مثانه دچار علایم‌ جدید و غیر قابل‌ توجیه‌ شده‌اید. داروهای‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.

  4. اگر پس‌ از درمان‌ التهاب مثانه علائم‌ بیماری مجدداً بازگردند.

 • کاملیا ژانویه 2017 در 10:34

  يشگيري از بیماری التهاب مثانه

  ◊ از راههای پیشگیری از بیماری التهاب مثانه افزايش مصرف مايعات، حداقل روزي يک و نيم ليتر آب ( ۶ ليوان ) می باشد.

  ◊ در بعضي از بيماران مبتلا به التهاب مثانه مصرف بعضي از غذاها منجر به ايجاد علائم بیماری سیستیت مي شود مانند گوجه فرنگي،‌ شکلات، کافئين و الکل … که البته از نظر علمي کاملاً اثبات نشده است.

  ◊ استعمال دخانيات در بعضي از بيماران مبتلا به التهاب مثانه باعث تشديد علائم بیماری مي شود.

  ◊ در پیشگیری از بروز بیماری التهاب مثانه، ورزش و آموزش نگهداري ادرار ( تمرين مثانه ) از جمله کارهايي هستند که می توانند کمک کننده باشند.

 • لادن ژانویه 2017 در 10:35

  التهاب مثانه در خانم ها یک بیماری نسبتا شایعی است که در آن سوزش و تکرر ادرار شدید به همراه درد در مثانه اتفاق می افتند. این بیماری ممکن است سالها گریبان گیر خانمها شده و در زندگی روزمره آنها مشکل ایجاد کند. علائم ادراری بسیار آزار دهنده بوده و درمان آن نیز نسبتا مشکل است. اسم علمی این بیماری در حقیقت التهاب بافت بینابینی مثانه می باشد

 • بابک ژانویه 2017 در 10:35

  التهاب مثانه یا سندرم مثانه دردناک حالتی که در آن یک احساس درد یا نارحتی عود شونده در مثانه و لگن ایجاد می شود. از خصوصیات این بیماری عود و درمان مشکل آن می باشد. طوریکه عده ای از خانمها سالها از این بیماری در رنج هستند. علائم از فردی به فرد دیگر حتی در خود فرد متغیر است. یعنی گاها علائم تشدید و گاها تخفیف پیدا می کنند.

 • فرخنده ژانویه 2017 در 10:35

  علائم ممکن است بصورت احساس فوریت ادرار کردن (با احساس ادرار کردن فرد نمی تواند خود را برای مدتی نگهدارد تا به محل مناسب جهت دفع ادرار برسد، بلافاصله باید مثانه خود را خالی کند)، تکرر ادرار، احساس سوزش حین ادرار کردن، و یا ترکیبی از علائم فوق را داشته باشد. شدت درد با پر و خالی شدن مثانه تغییر می یابد. معمولا علائم در دوران پریود تشدید می شوند. گاها در حین رابطه زناشوئی درد شدید ایجاد می شود. چون علائم و شدت بیماری التهاب مثانه متغیر هستند، بسیاری از محققین معتقد هستند که این تنها یک بیماری نیست، بلکه ترکیبی از چند بیماری است.

 • فرانک ژانویه 2017 در 10:35

  در التهاب مثانه جدار مثانه دچار التهاب شدید می شود و با هر بار عود بیماری، این التهاب باعث می شود که جدار مثانه حالت سفتی به خود گرفته و از خاصیت ارتجاعی آن کم شود و رفته رفته به نقطه ای می رسد که دیگر جدار مثانه مثل چرم کلفت، سفت و غیر قابل ارتجاع می گردد. اگر مثانه این خانمها با آندوسکوپ دیده شود، نقاط ریز خونریزی دهنده پراکنده در مخاط مثانه را می توان رویت کرد. آن فقط در ۱۰ درصد بیماران مبتلا به التهاب مثانه دیده می شود. این بیماری در مردان نیز دیده می شود، ولی در خانمها خیلی شایع است. در آمریکا ۳/۳ میلیون خانم به این بیماری مبتلا هستند. در حقیقت از هر ۱۰۰ نفر خانم سه نفر به آن مبتلا می شود.

 • فرهاد ژانویه 2017 در 10:36

  هنوز علت اصلی این بیماری مشخص نشده است. بعضی از علائم این بیماری شبیه به علائمی هستند که در عفونت ادراری دیده می شوند، ولی در آزمایش ادرار این بیماران عفونت وجود ندارد. این بیماران به درمان با آنتی بیوتیک پاسخ نمی دهند. دانشمندان بشدت در حال بررسی برای پیدا کردن علت این بیماری و درمان موثر برای آن هستند. امروزه بیشتر عقیده بر این است که یک التهابی در بدن این بیماران وجود دارد که در سیستم ادراری خود را به شکل التهاب مثانه نشان می دهد.

 • مائده ژانویه 2017 در 10:36

  بسیاری از خانمهائیکه دارای التهاب مثانه یا سندرم مثانه دردناک هستند، دارای سایر بیماریهای التهابی مثل سندرم روده تحریک پذیر و دردهای عضلانی نیز می باشند. عده ای معتقد هستند که این بیماری دارای زمینه ارثی نیز است. در بعضی خانواده ها مثلا مادر و دو دختر گرفتار این بیماری می باشند.

 • مریم ژانویه 2017 در 10:36

  چگونه می توان التهاب مثانه یا سندرم مثانه دردناک را تشخیص داد؟
  متاسفانه این بیماری تست تشخیصی قطعی ندارد. تشخیص این بیماری با آگاهی و ظن قوی پزشک و بعضی اقدامات پارا کلینیک می باشد. چون علائم این بیماری شبیه به علائم بسیاری دیگر از بیماریهای دستگاه ادراری است، ابتدا باید بیماریهای قابل درمان که سبب علائم مشابه می شوند را رد کرد. شایعترین این بیماریها، عفونت ادراری و سرطان مثانه است. در خانمها یک علت شایع درد لگنی آندومتریوز (وجود مخاط رحم بصورت نابجا در داخل لگن) است.

 • کرامت ژانویه 2017 در 10:37

  تشخیص التهاب مثانه یا سندرم مثانه دردناک بر اساس موارد زیر خواهد بود:
  • وجود درد که بتوان آنرا به مثانه منتسب کرد به همراه تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار کردن
  • فقدان سایر بیماریها که بتوانند علائم فوق را ایجاد نمایند
  از اقدامات تشخیصی برای این بیماری می توان از موارد زیر نام برد: آزمایش ادرار، کشت ادرار، سیستوسکوپی، نمونه برداری از جدار مثانه، و متسع ساختن جدار مثانه زیر بیهوشی.

 • تنها ژانویه 2017 در 10:37

  درمان التهاب مثانه یا سندرم مثانه دردناک چیست؟
  تاکنون برای این بیماری درمان اختصاصی یافت نشده است و نیز نمی توان پیش بینی کرد که کدام بیماران با درمانهای موجود و به چه میزان خوب خواهند شد. علائم ممکن است با تغییر رژیم غذائی، درمانهای بخصوص و یا خودبخود، تخفیف پیدا کنند. حتی وقتی علائم بهبود پیدا کردند چند روز، چند هفته، چند ماه و یا چند سال بعد مجدداً عود می کنند. چون علت بیماری مشخص نیست درمان معطوف به تسکین علائم بیمار خواهد بود. بسیاری از بیماران با ترکیبی از درمانها برای مدت طولانی خوب خواهند بود.

 • شقایق ژانویه 2017 در 10:37

  متسع کردن مثانه: در این روش زیر بیهوشی مثانه بشدت متسع می شود. اینکار با افزایش حجم مثانه و مداخله در انتقال سیگنالهای درد، سبب بهبود درد بیمار می شود. تا ۴۸ ساعت پس از اتساع مثانه، علائم بیمار بدتر می شوند ولی رفته رفته در عرض ۴ هفته بعدی علائم بهبودی ظاهر می شوند.

 • قمر ژانویه 2017 در 10:37

  وارد کردن بعضی مواد داروئی به داخل مثانه: در این روش مثانه توسط یک داروی مشخصی پر شده و مدت ۱۵ دقیقه دارو در داخل مثانه نگهداشته شده و سپس خالی می شود. یک داروی بخصوصی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای این موضوع مورد تائید قرار گرفته است. ابتدا در داخل مثانه یک سوند گذاشته می شود و سپس این دارو از طریق سوند وارد مثانه می شود. این درمان هر هفته به مدت ۸-۶ هفته انجام می شود ودر صورت نیاز می توان دوره درمان را تکرار کرد. بسیاری از بیمارانیکه از این دارو سود می برند، ۴ هفته بعد از خاتمه درمان ۸-۶ هفته ای شروع به بهبودی می کنند.

 • لیلا ژانویه 2017 در 10:38

  این بیماری درمان خوراکی نیز دارد که آن هم توسط سازمان غذا و داروی آمریکا مورد تائید قرار گرفته است. در ۴ ماه اول بیمار ممکن است بهبودی در علائم مشاهده نکند. کاهش تکرر ادرار ممکن است ۶ ماه طول بکشد. بیمار باید تشویق شود که حدافل ۶ ماه دارو را مصرف نماید. اگر بعد از ۶ ماه هنوز بهبودی اتفاق نیفتاد، دارو قطع می شود.

 • غریبه ژانویه 2017 در 10:38

  از مطلب استفاده کردیم . بسیار ممنون

 • شکوه ژانویه 2017 در 10:38

  عالی بود استفاده کردیم

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.