علت و درمان خانگی و گیاهی اسهال خونی در بارداری

اسهال خونی

اسهال خونی ,اسهال خونی سگ,اسهال خونی چیست,اسهال خونی در گربه,اسهال خونی در بارداری,اسهال خونی در کودکان,اسهال خونی چه شکلی است

اسهال خونی , اسهال خونی سگ , اسهال خونی چیست , اسهال خونی در گربه

توضیحاتی در مورد اسهال خونی

معمولادل پیچ های شدید یکی از علایم اسهال می باشد. بهتر است بدانید اسهال خونی رایج ترین نشانه بیماری های التهابی روده است که در صورت درمان نشدن و یا اقدام به خوددرمانی در درازمدت باعث ابتلا به سرطان روده بزرگ خواهدشد.بیماری های التهابی روده باعث تحریک روده بزرگ می گردد و شامل دو نوع بیماری کرون و کولیت اولسروز است که هر کدام نوع خاصی از روده را درگیر می ‌کند.متداول ترین نشانه بیماری التهابی روده ،علائم گوارشی مانند اسهال خونی، درد شکم، بی اشتهایی و کم خونی است اما در 10 درصد موارد امکان دارد بیمار قبل از بروز علائم گوارشی دچار درد و تورم مفاصل مختلف بدن خصوصاً در ناحیه گردن و کمر گرددبهتر است بدانید علت اصلی بیماری های التهابی روده هنوز مشخص نشده، اما نظریه هایی در خصوص ارتباط استفاده از مواد افزودنی در غذاها وراثت و خودایمنی بودن این بیماری وجود دارد که هنوز به اثبات نرسیده است.واقعیت این است که در کولیت اولسروز تمام سطح مخاط روده بزرگ درگیر است، اما در بیماری کرون فقط قسمت هایی از روده به صورت عمقی دچار التهاب است و بنا به نوع بیماری، وسعت ضایعه و طول مدت بیماری، باید درمان دارویی یا جراحی صورت پذیرد.بهتر است بدانید بیمارانی که به مدت بیش از 10 تا 15 روز دچار اسهال خونی هستند، به هیچ وجه نباید اقدام به خود درمانی و استفاده از داروهای ضد اسهال نمایند.کم خونی، سوء تغذیه، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ از عوارض عدم درمان بیماری التهابی روده است و بیماران باید با مراجعه به متخصص، برای انجام کولونوسکوپی و تشخیص و درمان بیماری های التهابی روده اقدام نمایند. اسهال‌ خونی‌ ناشی از باکتری‌ (شیگلوز) رابشناسید پس از ورود یک نوع باکتری به نام شیگلا به بدن، فرد دچار علائمی از قبیل درد شکمی ‌شدید، تب‌ بالا، استفراغ، کاهش اشتها‌، دفع‌ دردناک مدفوع‌ همراه‌ با احساس‌ نیاز فوری‌ به‌ دفع‌ می گردد که آزار دهنده است.در این مطلب از سایت جسارت در مورد اسهال خونی صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

نکاتی در مورد اسهال خونی

در ابتدای بیماری ممکن‌ اسهال‌ آبکی‌ و حجیم‌ باشد و با پیشرفت بیماری، تبدیل به مدفوع‌های‌ مکرر بلغمی‌ خونی‌ و کم‌ حجم‌ شود.امکان دارد بیماران دچار از دست‌ دادن شدید ‌آب‌ و الکترولیت‌ بدن از راه‌ مدفوع‌ و استفراع‌ شوند، لذا مصرف محلول او.آر.اس لازم است علایم‌ شایع‌ شیگلوز را بشناسید داشتن دل‌ پیچه‌ داشتن تب‌ داشتن اسهال‌ شدید وجود خون‌، مخاط‌ و یا چرک‌ در مدفوع‌ داشتن حالت تهوع‌ یا استفراغ‌ دردهای‌ عضلانی‌ راه های انتقال شیگلوزرا بشناسید. بهتر است که بدانید موثرترین و مهم ترین روش انتقال، به صورت فرد به فرد و از راه مدفوعی- دهانی می باشد. اما گاهی به وسیله غذا، آب، حشرات و اشیای آلوده انتقال می یابد.به طور معمول شیگلا از طریق دهان وارد دستگاه گوارش می شود و با حمله به سلول‌های پوششی روده بزرگ و انتهای روده کوچک، باعث ایجاد زخم مخاطی خونریزی‌دهنده همراه با ترشحات التهابی می‌ گردد.آب‌ و غذای‌ آلوده‌ مانند سالاد یا غذاهای‌ دیگر که‌ با‌ دست‌ درست‌ می‌شوند، از عوامل‌ مهم‌ دیگر انتقال‌ آلودگی می باشد.اما انتقال‌ شخص‌ به‌ شخص‌ در اکثر نقاط جهان،‌ عامل اصلی‌ بیماری‌ است‌.شستن دست ها با آب و صابون چگونه پیشگیری‌ از شیگلوز کنیم؟ بهتر است بدانید در مناطقی‌ که‌ شیگلوز رایج می باشد، مصرف‌ شیرمادر برای کودک توصیه می گردد‌. شیر مادر باعث کاهش خطر شیگلوز علامت‌ دار می شود و شدت‌ آن‌ را در شیرخوارانی‌ که‌ شیر مادر مصرف کرده اند کاهش خواهد داد. آموزش‌ رعایت بهداشت فردی در خانواده‌ و آموزش شستشوی دست ها به‌ خصوص‌ بعد از توالت و قبل‌ از تهیه‌ و مصرف‌ غذا. سایر اقدامات بهداشت‌ عمومی‌ مانند اصلاح‌ آب‌ و فاضلاب‌، دفع‌ صحیح ‌مدفوع‌ و رعایت‌ بهداشت موادغذایی‌.

تشخیص اسهال خونی

قابل ذکر است که برای‌ تشخیص بیماری ممکن‌ است‌ از بررسی‌ آزمایشی‌ و کشت‌ نمونه‌ مدفوع‌ استفاده گردد شیگلوز را چگونه درمان کنیم ؟ در بچه‌های‌ مشکوک‌ به ‌شیگلوز، حفظ آب بدن‌ و الکترولیت‌ ها به خصوص مصرف محلول او.آر.اس از مسائل با اهمیت می باشد. درمان‌ شامل‌ جایگزینی‌ مایعات‌ از دست‌ رفته‌، مصرف غذای‌ کم‌ حجم‌ و نیز گاهی‌ دارو می‌شود. بیمار باید به طور متوالی مایعات‌ دریافت‌ کند. باید بیمار را از بقیه‌ جدا کرد و اگر بیمار یک کودک است، تا زمان پاک شدن مدفوع از باکتری نباید اجازه داد کودک به مدرسه برود – معمولا برای درمان این بیماری، به علت ایجاد عوارض استفاده از آنتی بیوتیک توصیه نمی شود. – استفاده از کیسه آب گرم یا شیشه‌ آب‌ داغ‌ بر روی‌ شکم‌ میزان درد را کاهش می دهد. – بیمار جدا از بقیه‌ در بیمارستان بستری‌ می‌شود و به وسیله سرم،‌ مایعات‌ تکمیلی‌ به وی رسانده‌ ی شود. – داروهای ضد اسهال‌ را نباید بدون تجویز پزشک مصرف کرد، زیرا این‌ داروها ممکن‌ است‌ مدت بیماری‌ را طولانی‌ کنند و اگر تاکنون‌ مورد استفاده‌ قرار ‌گرفته‌اند، باید‌ مصرف‌ آنها را متوقف‌ کرد. عوارض شیگلوز را بشناسید کاهش آب بدن که مخصوصا در کودکان‌ خطرناک می باشد. باکتری‌ها ممکن‌ است‌ از مجرای‌ گوارش‌ وارد‌ خون‌ شوند و باعث درگیری سایر اعضای‌ بدن‌ شوند، مثل‌ کلیه‌ها، کیسه‌ صفرا، کبد، یا قلب‌ و مفاصل‌. این‌ حالت‌ شاید به‌ شوک‌ و مرگ‌ بیانجامد که البته کمیاب است.

اسهال خونی و مراجعه به پزشک

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟ چنانچه متوجه مخاط، خون یا چرک در مدفوع خود شدید و یا اگر بعد از 12 ساعت همچنان حرکت روده شل است و کمتر ادرار می کنید و ادرارتان غلیظ است (زرد تیره)، بلافاصله به پزشک مراجعه فرمایید.پزشک به معالجه کم آبی بدن خواهد پرداخت و نمونه ای از مدفوع را به آزمایشگاه می فرستد.اگر اسهال خونی شدید باشد، احتمالاً فرد را در بیمارستان بستری می کند و برای جبران آب بدن به تزریق وریدی مایعات می پردازد.توجه داشته باشید که در بسیاری از اماکن، باید مقامات بهداشتی را از وجود اسهال خونی مطلع کرد و نه تنها مدفوع بیمار، بلکه مدفوع تمام افراد خانواده او نیز باید مورد آزمایش قرار گیرد.

درمان خانگی اسهال

خواص برگ به : به دانه اسهال خونی و ساده را درمان می‌کند. مبتلا شدن به بیماری ایدز در بیشتر موارد با عوارض ساده‌ای مانند اسهال ، خارش پوست و افزایش خفیف حرارت بدن آغاز می‌شود. این عوارض پس از چند هفته خودبخود رفع می‌شود و شخص خیال می‌کند که به سرماخوردگی دچار بوده است. به دانه ، یبوست و اسهال را رفع می کند و به این ترتیب، به گوارش بهتر کمک می کند که این به دلیل فیبر موجود در آن می باشد. جالب است بدانید که از زردچوبه برای درمان کمر درد پشت درد و سینه درد، اسهال و اسهال خونی به صورت دم کرده نیز استفاده می‌ گردد. زالزالک بسیار قابض و در درمان اسهال خونی مؤثر می باشد. بهتر است بیماران مبتلا به حصبه، اسهال خونی، بواسیر، خون ادراری و آبله از خوردن ترنجبین خودداری نمایند در واقع جوشانده تخم گشنیز یا خوردن تخم گشنیز بو داده ، اسهال خونی و بیماری های عفونی روده مثل تب تیفوئید را بهبود می بخشد، به یاد داشته باشید که سماق از نظر طبیعت سرد و خشک است، قابض و مقوی معده است، از اسهال صفراوی و مزمن و اسهال خونی و آمدن خلط خونی از سینه جلوگیری میکند و خونریزی را بند می آورد. شیره گل های موز برای درمان اسهال خونی استفاده می گردد و ساقه و ریشه آن برای رفع اختلالات خونی موثر و تاثیرگذارمی باشد. لازم به ذکر است که به برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله عفونت‌های روده‌ای و ورم حاد روده، اسهال مخصوصا از نوع خونی(اسهال خونی)، سوزش مجاری ادرار، تنگی نفس، سردرد های مزمن و التهاب‌های مختلف بسیار کارساز و کاربردی است برای درمان اسهال یک قاشق غذاخوری سیاه دانه ی آسیاب شده را با نصف استکان عصاره ی تره تیزک (شاهی) مخلوط کرده و پس از صرف غذا در سه وعده میل نمایید. به یاد داشته باشید که برخی توصیه های پزشکی در خصوص استفاده از مرزنجوش این است که : در صورت بروز تهوع، استفراغ و یا اسهال مصرف مرزنجوش باید متوقف شود و از افراط در مصرف آن بدون نظر پزشک متخصص خودداری شود و بیمارا ن مبتلا به ناراحتی های کلیوی از مصرف مرزنجوش نیز اجتناب کنند. استفاده زیاد مرزنجوش برای کلیه مضر می باشد. طباشیر شادی بخش و مقوی دل و معده و کبد گرم و مسکن التهاب و عطش و قاطع قی و استفراغ صفراوی و اسهال خونی و گرم و حل کننده و خشک کننده رطوبت های سرد سست کننده معده می باشد گیاه دارویی دم اسب به دلیل داشتن سیلیس برای ترمیم شکستگی‌ها مؤثر و مفیداست همچنین دردهای مفصلی را تسکین می‌بخشد اما مصرف بیش از حد آن باعث بروز اسهال و اختلالات گوارشی می‌گردد قابل ذکر است که سیلیکای موجود در آن با تقویت بافت های پیوندی مغز و سلول های عصبی، حافظه ضعیف را تقویت می نماید. علف هفت بند برای برطرف کردن اسهال و اسهال خونی بکار می‌رود.

علت اسهال خونی

گاهی اوقات، خوردن مواد غذایی که با شما سازگار نیست سبب بروز مشکلاتی مانند اسهال خونی یا اسهال می‌شود. اسهال خونی یا دیسانتری یک التهاب رودگانی است، به خصوص در روده‌ی بزرگ، که منجر به عبور مدفوع آبکی و مخاطی می‌شود. این مشکل با درد و دل‌پیچه شروع می‌شود.چه عواملی باعث اسهال خونی می‌شود؟ اسهال خونی به طور عمده توسط دو میکروارگانیسم به نام انتامبا هیستولیتیکا (نوعی انگل) و شیگلا (نوعی باکتری) ایجاد می‌شود. هر کدام از این ارگانیسم‌ها می‌توانند روده‌ی بزرگ را آلوده کنند و باعث اسهال حاد، تب و درد شکم شوند.

نشانه‌ های اسهال خونی

نشانه‌های اسهال خونی چیست؟ اسهال خونی معمولا با ترکیبی از علائم زیر مشخص می‌شود: – حالت تهوع – حرکات شل روده یا نیاز شدید به دستشویی رفتن – درد شکم – تندرنس شکمی – تب – کاهش وزن احتمال وجود خون در مدفوع نیز به دلیل عفونت وجود دارد.

گسترش اسهال خونی

اسهال خونی چگونه گسترش می‌یابد؟ عفونت از طریق تماس با دهان یا مدفوع فرد آلوده گسترش می‌یابد. معمولا، غذا یا آب آلوده علت این گسترش است.

اسهال خونی , اسهال خونی سگ , اسهال خونی چیست , اسهال خونی در گربه

انواع اسهال خونی

انواع اسهال خونی اسهال خونی در میان مردان، زنان، و کودکان شایع است، و می‌تواند حاد یا مزمن باشد. ۱) اسهال خونی حاد نوع حاد با درد در منطقه‌ی شکم، حرکات دیسانتریک و اسهال مشخص می‌شود. ممکن است قبل از تخلیه‌ی روده درد وجود داشته باشد. گاهی اوقات، در موارد نادر، چرک نیز در مدفوع وجود دارد. اسهال خونی حاد به این دلیل رخ می‌دهد که شیره‌ی قلیایی معده اسیدی می‌شود در هنگام این‌که دستگاه گوارش مواد زائد را خارج می‌کند و معده قادر به هضم یا جذب مواد غذایی نیست. این بیماری معمولا آزاردهنده است اما مدت کوتاهی طول می­کشد. ۲) اسهال خونی مزمن اگر علائم اسهال حاد به درستی درمان نشود، می‌تواند به اسهال مزمن منجر شود. در این صورت، سلامت عمومی بیمار مختل می‌شود. در بسیاری از موارد بعد از اسهال ممکن است یبوست در فرد رخ بدهد. درجه حرارت بدن نیز ممکن است افزایش بیابد. اگر این بیماری فرد جوان، سالمند یا یک بیمار را مبتلا کند، و مدت زمان زیادی طول بکشد، ممکن است بسیار خطرناک باشد.

درمان‌ های خانگی برای اسهال خونی

درمان‌های خانگی برای اسهال خونی ۱) آب پرتقال یا آب‌دوغ ۲) روغن کرچک ۳) پوست انار ۴) میوه‌‌ی بکرایی ۵) آب‌دوغ با سنگ نمک ۶) مخلوطی از ادویه­هایی که خواص دارویی دارند ۷) هلیله‌ی سیاه ۸) عصاره‌ی تخم گریپ فروت ۹) تخم شنبلیله ۱۰) لیمو شیرین ۱۱) تخم کدوی شیاردار ۱۲) مخلوط پیاز ۱۳) گوشت موز رسیده ۱۴) دانه­های خردل ۱۵) معجون پنیر کورد و زردچوبه ۱۶) پودر زنجبیل ۱۷) پاپایای خام ۱۸) دمنوش بابونه ۱۹) ترکیب شیر و لیمو ۲۰) ترکیب نعناع، لیمو و عسل ۲۱) ترکیب برگ نعناع، هل سیاه، تخم رازیانه و دارچین ۲۲) برگ تمشک ۲۳) لیمو و دانه‌های آن ۲۴) برگ گوآوا ۲۵) تربچه‌ی قرمز و نشاسته‌ی ذرت ۲۶) چای سیاه ۲۷) انار و انگور ۲۸) هویج ۲۹) تخم اسفرزه (بارهنگ کتانی) ۳۰) سرکه سیب

اسهال خونی و روغن کرچک

مواد لازم: – ۱ قاشق چایخوری روغن کرچک – ۱ قاشق چایخوری آب زنجبیل – نصف فنجان آب گرم روش انجام این درمان: – روغن کرچک و آب زنجبیل را در آب گرم بریزید و مخلوط حاصل را بنوشید. * چند وقت یک بار می‌توانید این درمان را تکرار کنید؟ شما می‌توانید این مخلوط را دو بار در روز بنوشید. * این درمان چگونه تاثیر خود را می‌گذارد؟ روغن کرچک حذف سریع‌تر مواد سمی را از دستگاه گوارش تسهیل می‌کند. این روغن به عنوان یک روان‌کننده و ملین ملایم عمل می‌کند.

اسهال خونی و میوه‌ ی بکرایی

مواد لازم: – ۱ تا ۲ قاشق چایخوری گوشت میوه‌ی بکرایی – آب روش انجام این درمان: گوشت میوه را با آب مصرف کنید تا علائم اسهال خونی از بین برود. برای اسهال خونی مزمن یک قاشق چایخوری از پالپ این میوه را با یک قاشق چای‌خوری زنجبیل خشک شده در ۲۵۰ میلی‌لیتر آب یا آب‌دوغ مخلوط کنید، و ترکیب به‌دست آمده را بنوشید. * چند وقت یک بار می‌توانید این درمان را تکرار کنید؟ می‌توانید این ترکیب را دو یا سه بار در روز بنوشید. * این درمان چگونه تاثیر خود را می‌گذارد؟ میوه‌ی بکرایی یک درمان موثر برای اسهال خونی است. این میوه سرشار از تانن است، دارای خواص پادانگل است و به هضم مواد غذایی کمک می‌کند.

اسهال خونی و پوست انار

مواد لازم: – ۵۰ گرم پوست انار – ۲۵۰ میلی‌لیتر شیر روش انجام این درمان: – پوست انار را در شیر بجوشانید تا زمانی که یک سوم از حجم اولیه‌ی شیر کاهش بیابد. – آن را به سه دوز برابر تقسیم کنید و آنها را در طول روز بنوشید. * چند وقت یک بار می‌توانید این درمان را تکرار کنید؟ شما می‌توانید این ترکیب را تا سه بار در روز بنوشید. * این درمان چگونه تاثیر خود را می‌گذارد؟ این معجون تسکین خوبی برای اسهال خونی است. پوست انار به عنوان قابض عمل می‌کند و عفونت را به سرعت از بین می‌برد.

اسهال خونی , اسهال خونی سگ , اسهال خونی چیست , اسهال خونی در گربه

اسهال خونی و تخم شنبلیله

مواد لازم: – ۱ قاشق چایخوری پودر تخم شنبلیله – ۱ فنجان ماست یا یک لیوان آب‌دوغ روش انجام این درمان: – پودر تخم شنبلیله را با یک فنجان ماست یا با یک لیوان دوغ مخلوط کنید و ترکیب حاصل را میل کنید. * چند وقت یک بار می‌توانید این درمان را تکرار کنید؟ می‌توانید این ترکیب را دو بار در روز مصرف کنید. * این درمان چگونه تاثیر خود را می‌گذارد؟ شنبلیله برای درمان بیماری‌های مختلفی که بدن و پوست را با مشکل مواجه می‌کنند، مفید است. این گیاه دارای خواص خنک‌کننده‌ای است که دستگاه گوارش ملتهب را تسکین می‌دهند. شنبلیله سموم بدن و میکروب‌های مضری را که به روده‌ها آسیب وارد می‌کنند، از بین می‌برد.

اسهال خونی و لیمو

مواد لازم: – ۲ لیمو – ۲۰۰ میلی‌لیتر آب روش انجام این درمان: ۱. لیمو را برش بزنید و آن را در آب به مدت چند دقیقه بجوشانید. ۲. سپس ترکیب را صاف کنید و محلول به‌دست آمده را مصرف کنید. * چند وقت یک بار می‌توانید این درمان را تکرار کنید؟ در طول روز کم‌کم این محلول را بنوشید. * این درمان چگونه تاثیر خود را می‌گذارد؟ لیمو طبیعتی ضد میکروبی دارد و عفونت دستگاه گوارش را زا بین می‌برد. این ماده‌ی خوراکی همچنین حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که به بدن کمک می‌کنند سریع‌تر از شر علائم و نشانه‌های اسهال خونی خلاص شود.

اسهال خونی و پیاز

مواد لازم: – ۱ پیاز قرمز – ۱ تا ۲ فنجان ماست ساده روش انجام این درمان: – پیاز را پوست بکنید و آن را ریز خرد کنید. – ماست ( یا پنیر کورد) را به پیازهای خردشده اضافه کنید و مخلوط حاصل را به آرامی بجوید. * چند وقت یک بار می‌توانید این درمان را تکرار کنید؟ یک فنجان از این ترکیب را یک یا دو بار در روز میل کنید. * این درمان چگونه تاثیر خود را می‌گذارد؟ پیاز مدر و خلط‌آور است و به این ترتیب به درمان اسهال خونی و همچنین نفخ کمک می‌کند. این ماده‌­ی خوراکی یک ضدعفونی‌کننده نیز هست و می‌تواند ارگانیسم‌های مسئول عفونت را از بین ببرد.

بیشتر بخوانید : اسهال حاد ♥ زالزالک و اسهالیبوستبواسیرقار و قور شکم

70 comments

 1. khamosh noristani sf

  تشکر ازمعلومات تان

 2. اسهال و مشاهده رگه های خونی در آن میتواند از عوارض استفاده از شیاف دیکلوفناک باشد؟

  • حاج رضا رجا

   سلام به نظر من بله س. الف چون منم دقیقا همین علائم را پس از مصرف شیاف دیکلوفناک تجربه کردم دکتر گفت از دیکلوفناک است چون هم می نواند اسهال لبدهد و هم خون ریزی گوارشی .

 3. هادی نظری یزد

  بچه من 4سالشه اسهال ابکی تب شدید و درد شکم داره و از امروز رگه های خونی تو اسهالش بود .البته به خاطر تبش شیاف دیکلو فناک استفاده کردیم .دکتر میگه سفکسیم بخوره خوب میشه .چکنیم؟؟؟؟؟

 4. سلام پسرم 7ساله هست از دیروز تب شدید با دل پیچه امروز اسهال شدید شده دوسری هماسهالش خونی بوده خیلی نگرانم چکار کنم؟؟؟؟؟

 5. اسماعیل مطربی

  سلام من تازه دستم از سه نقطه پلاتین خورده دو روزه ترخیص شدم امشب اومدم خونه اسهالم خونیه البته ناگفته نماند ظهر تو بیمارستان یه تیکه کوچیک لبو خوردم تو ر گلومم درد میکنه خارش دارم اشتهامم کمه تو رو خدا زود جواب بده وحشتززده شدم

 6. اسماعیل مطربی

  چی شد

 7. سلام درد و کمردرد و دل پیچه شدید دارم و گرای خونی امروز دیدم چیکار باید بکنم؟

 8. سلام هرچه اطلاعاتمون در مورد بیماریها بالا برود سلامت جامعه بالا خواهد رفت..ممنونیم

 9. سلام دختر من شش ساله هست از دیشب تب درد شکم واسهال شدید دارد خون شکل مویرگ ر اسهال مشاهده کردم لطفا جواب دهین

 10. اسهال خونی شایع ترین نشانه بیماری های التهابی روده است که در صورت درمان نشدن و یا اقدام به خوددرمانی در درازمدت باعث ابتلا به سرطان روده بزرگ می شود.

 11. بیماری های التهابی روده باعث تحریک روده بزرگ می شود و شامل دو نوع بیماری کرون و کولیت اولسروز است که هر کدام نوع خاصی از روده را درگیر می ‌کند.

 12. شایع ترین نشانه بیماری التهابی روده ،علائم گوارشی مانند اسهال خونی، درد شکم، بی اشتهایی و کم خونی است اما در 10 درصد موارد ممکن است بیمار قبل از بروز علائم گوارشی دچار درد و تورم مفاصل مختلف بدن خصوصاً در ناحیه گردن و کمر شود.

 13. علت اصلی بیماری های التهابی روده هنوز مشخص نشده، اما نظریه هایی در خصوص ارتباط استفاده از مواد افزودنی در غذاها وراثت و خودایمنی بودن این بیماری وجود دارد که هنوز به اثبات نرسیده است.

 14. در کولیت اولسروز تمام سطح مخاط روده بزرگ درگیر است، اما در بیماری کرون فقط قسمت هایی از روده به صورت عمقی دچار التهاب است و بنا به نوع بیماری، وسعت ضایعه و طول مدت بیماری، باید درمان دارویی یا جراحی صورت گیرد.

  • سلام من بچه ام 40روزش امروز مدفوع شما لخته خون دیدم میتوانید کمکم کنید ممنون

 15. بیمارانی که به مدت بیش از 10 تا 15 روز دچار اسهال خونی هستند، به هیچ وجه نباید اقدام به خود درمانی و استفاده از داروهای ضد اسهال کنند.

  • سلام من بچه ام 40روزش امروز مدفوع شما لخته خون دیدم میتوانید کمکم کنید ممنون

   سلام سلام

 16. کم خونی، سوء تغذیه، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ از عوارض عدم درمان بیماری التهابی روده است و بیماران باید با مراجعه به متخصص، برای انجام کولونوسکوپی و تشخیص و درمان بیماری های التهابی روده اقدام کنند.

 17. پس از ورود یک نوع باکتری به نام شیگلا به بدن، فرد دچار علائمی از قبیل درد شکمی ‌شدید، تب‌ بالا، استفراغ‌، کاهش اشتها‌، دفع‌ دردناک مدفوع‌ همراه‌ با احساس‌ نیاز فوری‌ به‌ دفع‌ می شود.

  • سلام پسر من دو سالشه از دیروز اسهال با شکم درد داشت از امروز توی اسهالش خون دیدیم کم اشتها هم شده چکار کنیم

 18. در ابتدای بیماری ممکن‌ اسهال‌ آبکی‌ و حجیم‌ باشد و با پیشرفت بیماری، تبدیل به مدفوع‌های‌ مکرر بلغمی‌ خونی‌ و کم‌ حجم‌ شود.

 19. علایم‌ شایع‌ شیگلوز

  – دل‌ پیچه‌

  – تب‌

  – اسهال‌ شدید

  – وجود خون‌، مخاط‌ و یا چرک‌ در مدفوع‌

  – تهوع‌ یا استفراغ‌

  – دردهای‌ عضلانی‌

 20. راه های انتقال شیگلوز

  موثرترین و مهم ترین روش انتقال، به صورت فرد به فرد و از راه مدفوعی- دهانی می باشد. اما گاهی به وسیله غذا، آب، حشرات و اشیای آلوده منتقل می شود.

 21. به طور معمول شیگلا از طریق دهان وارد دستگاه گوارش می شود و با حمله به سلول‌های پوششی روده بزرگ و انتهای روده کوچک، باعث ایجاد زخم مخاطی خونریزی‌دهنده همراه با ترشحات التهابی می‌شود.

 22. آب‌ و غذای‌ آلوده‌ مانند سالاد یا غذاهای‌ دیگر که‌ با‌ دست‌ درست‌ می‌شوند، از عوامل‌ مهم‌ دیگر انتقال‌ آلودگی است‌.

  اما انتقال‌ شخص‌ به‌ شخص‌ در اکثر نقاط جهان،‌ عامل اصلی‌ بیماری‌ است‌.

 23. در مناطقی‌ که‌ شیگلوز شایع‌ می باشد، مصرف‌ شیرمادر برای کودک توصیه می شود‌. شیر مادر باعث کاهش خطر شیگلوز علامت‌ دار می شود و شدت‌ آن‌ را در شیرخوارانی‌ که‌ شیر مادر مصرف کرده اند کاهش می‌دهد.

 24. آموزش‌ رعایت بهداشت فردی در خانواده‌ و آموزش شستشوی دست ها به‌ خصوص‌ بعد از توالت و قبل‌ از تهیه‌ و مصرف‌ غذا.

 25. آموزش‌ رعایت بهداشت فردی در خانواده‌ و آموزش شستشوی دست ها به‌ خصوص‌ بعد از توالت و قبل‌ از تهیه‌ و مصرف‌ غذا.

 26. اگه علاوه براسهال خونی دست راست ورم داشته باشه وسردردوگرفتگی گردن وکمرباشه چطور؟

 27. سلام من 14سالمه و چند،روزه ادرارم رنگ سرخ شده نمیدونم چجوری به خانواده بگم

 28. دختری ام ۱۹ساله سابقه یبوست داشتم ودرحال حاضر دردشکم دارم آندوسکوپی هم انجام دادم پلیپ داشتم میخواهم فردابروم کلونوسکوپی وطی داروهای پزشک دچار اسهال خونی شده ام علت چیست لطفا الان جواب دهید که چه کنم

 29. سلام من چند ماهه اسهال خونی گرفتم لطفا کمکم کنید

 30. سلام.من خواهرم هم مثل شما بود رفت کولونوسکوپی تشخیص کولیت اولسروز رو براش گذاشتن .مثل شما دوره های عود و خاموشی داشت.توصیم آینه که شما هم برین کولونوسکوپی.انشالله که برا شمااین نمیشه

 31. سلام من 15سالمه دوروزه که شکم درد با تب دارم الانم مدفوعم خونیه باید الان چیکار کنم

 32. سلام زنی هستم 50 ساله مدت پنج روزه دل پیجه دارم همراه با اسهال امروز اسهالم کمتر شده ولی همراه با خون بود برادر وخواهرم بر اسر سرطان روده فوت کرده اند دو سال پیش کولونوسکوپی داده ام جواب خوب بود اما حالا چه کنم

 33. سلام دقیقا حدود یک سال است که اسهال خونی دارم و به پزشک مراجعه نکردم و حدود پنج کیلو وزن کم کردم واقعا از لحاظ بهداشت وسواسی هستم به خاطر ترس دکتر نمی روم لطفا راهنمایی کنید

 34. دیسانتری – Dysentery یعنی اسهال همراه با خون مشهود در مدفوع. شایعترین عامل بیماریزا به خصوص در همه گیری‌های اسهال خونی باکتری شیگلا است.

 35. دیسانتری یک بیماری التهابی روده به خصوص کولون است که با اسهال ، وجود خون و موکوس در مدفوع ، تب ، درد شکمی و زورپیچ همراه است. دیسانتری نوعی عفونت گاستروآنتریتی است.

 36. شایعترین عامل بیماریزا به خصوص در همه گیری‌های اسهال خونی باکتری شیگلا است. به‌جـز شیگلا دیسانتری و سایر شیگلاهـا، اسهال‌خونی به شـکل بومی آن ممکن‌است به علت عوامل بیماری‌زای دیگر از جمله کمپیلوباکترژژونی، اشریشیاکلی مهاجم، سالمونلاها و به نسبت کمتری اِنتامیبا هیستولیتیکا باشد.

 37. تشخیص با مشاهده عامل بیماری در مدفوع بیمار تایید می‌شود.نمونه مدفوع را ابتدا در ظرف مخصوص[۱] به آن می گذارند، نمونه ابتدا از نظر ماکروسکوپی وسپس از نظر میکروسکوپی ازطریق تهیه اسمیر مرطوب بررسی می کنند،تا عامل دیسانتری را بیابند. اصول کلی درمان جبران آب و الکترولیت‌ها و درمان عامل ایجادکننده دیسانتری است.

 38. آیا باید از اسهال خونی بترسیم؟
  مجموعه : پزشکی و سلامتی

  آیا باید از اسهال خونی بترسیم؟

  اسهال خونی عبارت است از التهاب پوشش داخلی روده بزرگ و علائمی از قبیل اسهال و تب دارد. اسهال خونی علل مختلفی دارد. در این مقاله دو دلیل بروز اسهال خونی، یعنی بیماری التهابی روده و دوم یک باکتری به نام شیگلا را بررسی می کنیم.

 39. آیا باید از اسهال خونی بترسیم؟
  مجموعه : پزشکی و سلامتی

  آیا باید از اسهال خونی بترسیم؟

  اسهال خونی عبارت است از التهاب پوشش داخلی روده بزرگ و علائمی از قبیل اسهال و تب دارد. اسهال خونی علل مختلفی دارد. در این مقاله دو دلیل بروز اسهال خونی، یعنی بیماری التهابی روده و دوم یک باکتری به نام شیگلا را بررسی می کنیم.

  اسهال خونی شایع ترین نشانه بیماری های التهابی روده است که در صورت درمان نشدن و یا اقدام به خوددرمانی در درازمدت باعث ابتلا به سرطان روده بزرگ می شود.

 40. بیماری های التهابی روده باعث تحریک روده بزرگ می شود و شامل دو نوع بیماری کرون و کولیت اولسروز است که هر کدام نوع خاصی از روده را درگیر می ‌کند.

 41. شایع ترین نشانه بیماری التهابی روده ،علائم گوارشی مانند اسهال خونی، درد شکم، بی اشتهایی و کم خونی است اما در 10 درصد موارد ممکن است بیمار قبل از بروز علائم گوارشی دچار درد و تورم مفاصل مختلف بدن خصوصاً در ناحیه گردن و کمر شود.

 42. علت اصلی بیماری های التهابی روده هنوز مشخص نشده، اما نظریه هایی در خصوص ارتباط استفاده از مواد افزودنی در غذاها وراثت و خودایمنی بودن این بیماری وجود دارد که هنوز به اثبات نرسیده است.

 43. در کولیت اولسروز تمام سطح مخاط روده بزرگ درگیر است، اما در بیماری کرون فقط قسمت هایی از روده به صورت عمقی دچار التهاب است و بنا به نوع بیماری، وسعت ضایعه و طول مدت بیماری، باید درمان دارویی یا جراحی صورت گیرد.

 44. بیمارانی که به مدت بیش از 10 تا 15 روز دچار اسهال خونی هستند، به هیچ وجه نباید اقدام به خود درمانی و استفاده از داروهای ضد اسهال کنند.

 45. کم خونی، سوء تغذیه، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ از عوارض عدم درمان بیماری التهابی روده است و بیماران باید با مراجعه به متخصص، برای انجام کولونوسکوپی و تشخیص و درمان بیماری های التهابی روده اقدام کنند.

 46. شورانگیز

  پس از ورود یک نوع باکتری به نام شیگلا به بدن، فرد دچار علائمی از قبیل درد شکمی ‌شدید، تب‌ بالا، استفراغ‌، کاهش اشتها‌، دفع‌ دردناک مدفوع‌ همراه‌ با احساس‌ نیاز فوری‌ به‌ دفع‌ می شود.

  در ابتدای بیماری ممکن‌ اسهال‌ آبکی‌ و حجیم‌ باشد و با پیشرفت بیماری، تبدیل به مدفوع‌های‌ مکرر بلغمی‌ خونی‌ و کم‌ حجم‌ شود.

  ممکن‌ است‌ بیماران دچار از دست‌ دادن شدید ‌آب‌ و الکترولیت‌ بدن از راه‌ مدفوع‌ و استفراع‌ شوند، لذا مصرف محلول او.آر.اس لازم است.

 47. در مناطقی‌ که‌ شیگلوز شایع‌ می باشد، مصرف‌ شیرمادر برای کودک توصیه می شود‌. شیر مادر باعث کاهش خطر شیگلوز علامت‌ دار می شود و شدت‌ آن‌ را در شیرخوارانی‌ که‌ شیر مادر مصرف کرده اند کاهش می‌دهد.

 48. اگر در سالاد از فلفل قرمز استفاده کرده باشید، احتمال دارد به صورت گول زننده ای لوله گوارش را طی کند و همان طور قرمز رنگ دفع شود.

 49. شاید شایع ترین علت وجود خون در مدفوع، بواسیر یا شقاق مقعد باشد. بواسیر بافت کوچک پف کرده ای است که از محل خود در مقعد خارج شده است. زور زدن موقع دفع مدفوع می تواند آن را به خون بیاندازد. شقاق مقعد هم وجود ترک هایی در پوست اطراف آن است که آن هم در اثر زور زدن زیاد به وجود می آید.

 50. ولی اگر خون مخلوط با مدفوع است، علل دیگری دارد. اگر برای تسکین درد التهاب مفاصل ، مقدار زیادی آسپیرین یا دیگر داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی خورده اید، مدفوع خونی می شود. این داروها دیواره معده و روده را تحریک کرده و حتی ممکن است زخم ایجاد کنند، که گاهی بدون درد، ولی با خونریزی همراه است.

 51. وجود خون در مدفوع ممکن است نشانه وجود پولیپ یا تومور سرطانی در روده بزرگ باشد. بسیاری از پولیپ های کوچک اصلا علامتی از خود بروز نمی دهند تا این که به اندازه مشخصی برسند. خونریزی پولیپ ممکن است بر سطح مدفوع یا مخلوط با آن باشد.

 52. دیورتیکولوز هم از علل دیگر خونی بودن مدفوع است، گر چه کمتر احتمال دارد به آن مبتلا باشید. دیورتیکولوز ضعیف بودن نقاطی از دیواره روده است که برجسته شده و گاهی خونریزی می دهد. این خونریزی کاملا مشخص است، چون یکی دو قطره یا رگه کوچکی از خون نیست و معمولا خونریزی، کاملا ‌واضح است.

 53. سایر علل احتمالی مدفوع خونی این ها هستند:

  ناهنجاری در عروق خونی، یا پارگی مخاط مری

  زخم دوازدهه ، التهاب معده ، یا خونریزی معده

  جراحت یا شی گیر کرده در مجرای گوارشی

  عفونت روده‌ها

  تومور روده کوچک

 54. اگر مدفوع تان خونی شد، به پزشک مراجعه کنید. بهتر است هر چه زودتر علت خونریزی معلوم شود .

 55. آب زیاد بخورید. یکی از ساده ترین راه های کاهش زور زدن به هنگام دفع مدفوع و جلوگیری از پیدایش بواسیر و شقاق، نوشیدن زیاد مایعات است. خوردن حداقل شش تا ده لیوان آب در روز از یبوست جلوگیری می کند.

 56. دارو را عوض کنید. اگر آسپیرین یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می خورید و دچار مدفوع خونی شده اید، به پزشک اطلاع دهید تا آن را با داروی دیگری جایگزین کند.

 57. آزمایش کنید. پزشک با استفاده از دستگاه درون بین )آندوسکوپ( درون معده را معاینه کرده و علت خونریزی را پیدا می کند.

 58. سلام من دل درد کمی دارم و اسهالم به رنک قرمز میزند باید چکار کنم؟

 59. سلام پسرم ۲:۵ساله ااول اسهال گرفت بعد تب کرد بعد دو روز انگار اسهال قرمز ولی خیلی کم وابکی بعضی مواقع میگه دلم درد می کنه بهش زینک سولفات و کفسول های که داخل ماست می ریزند برای اسهال می خوره بایدچیزه دیگه بدم لطفا جوابم بدید ممنون

 60. سلام ،خسته نباشید،من به دلیل خوردن گیاهی به اسم گونچ ،دچار اسهال شدم،وبعدازمراجعه به پزشک،هنوزم،مشکلم ،حل نشده ،واسهالم خونی شده،لطفا راهنمایی کنید،با تشکر

 61. سلام من ٢٩ سالمه سه روز پیش اسهالم داخلش خون بود هیچ مشکلی هم ندارم نه درد نه تب و نه… این از چی میتونه باشه لطفا کمک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.