اثرات خنک‌ کننده و ضد تشنگی عرقیات گیاهی

اثرات خنک‌ کننده و ضد تشنگی عرقیات گیاهی

اثرات خنک‌ کننده و ضد تشنگی عرقیات گیاهی خواص عرقیات گیاهی,فواید عرقیات گیاهی,عرقیات گیاهی درمانی,خاصیت عرقیات گیاهی,خواص عرقیات گیاهی درمانی,خواص عرقیات گیاهی برای پوست,خواص عرقیات گیاهی برای مو,خواص عرقیات گیاهی برای جوانی,خواص …

گیاهان دارویی کاهش‌دهنده چربی خون

گیاهان دارویی کاهش‌دهنده چربی خون

گیاهان دارویی کاهش‌دهنده چربی خون خواص گیاهان دارویی,فواید گیاهان دارویی,گیاهان دارویی درمانی,خاصیت گیاهان دارویی,خواص گیاهان دارویی درمانی,خواص گیاهان دارویی برای پوست,خواص گیاهان دارویی برای مو,خواص گیاهان دارویی برای جوانی,خواص گیاهان دارویی برای …

جینسینگ و خواص آن

جینسینگ و خواص آن

جینسینگ و خواص آن خواص جینسینگ,فواید جینسینگ,جینسینگ درمانی,خاصیت جینسینگ,خواص جینسینگ درمانی,خواص جینسینگ برای پوست,خواص جینسینگ برای مو,خواص جینسینگ برای جوانی,خواص جینسینگ برای بارداری,خواص خوردن جینسینگ,فواید جینسینگ خام,فواید جینسینگ پخته

ریحان

ریحان ,ریحان بنفش سرطان,ریحان بنفش سرطان زاست,ریحان برای پوست صورت،ریحان در بارداری

ریحان , خواص ریحان بنفش ، فواید ریحان سبز ، ریحان در بارداری ، ریحان برای پوست صورت

توضیحاتی در مورد ریحان

ریحان، تخم شربتی (نام علمی: Ocimum basilicum) نام گیاهی یک‌ساله از تیرهٔ نعناعیان است که آن را در فارسی «شاهِسپَرَم» و «شاهسپرغم» و نازبو نیز گفته‌اند. برگ‌های معطرش را خام می‌خورند، و لعاب (موسیلاژ) دانه‌های سیاهش برای نرم کردن دست به کار می‌رود. در دو نوع سبز و بنفش وجود دارد. این سبزی بیشتر به عنوان سبزی خوردن استفاده می‌شود. دانه آن برای معده درد نیز مفید است. در این مطلب از سایت جسارت در مورد ریحان صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

دانه ریحان چیست

تخم شربتی نام دانه ریحان است که برای تهیه شربت تخم شربتی به کار می‌رود. نام‌های دیگر این گیاه: بادروج، تره خراسانی، اوقیمن، حوک، بورنگ، صریرا و بادروج ابیض است. دانه‌های چیا با بذر گیاه ریحان (تخم شربتی) تفاوت داشته و هر کدام خاصیت جداگانه ای دارند. در ایران تخم شربتی از قدیم در نوشیدنی‌های خنک برای بر طرف کردن عطش در فصل تابستان استفاده می‌شود. گاهی تخم شربتی به اشتباه بعنوان دانه‌های چیا خریداری شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد، یا خواص مربوط به دانه‌های چیا به تخم شربتی که در ایران فراوان است نسبت داده می‌شود که درست نیست

ریحان چیست

این گیاه ،  یک گیاه معطر از خانواده‌ی نعناعیان است، همان خانواده‌ی گیاهی که سایر گیاهان مفید و مغذی، از جمله نعناع، اورگانو و رزماری به آن تعلق دارند. قطعا این گیاه برای خوش‌طعم کزدن انواع دستورپخت‌ها استفاده می‌شود، اما آن‌چه ممکن است باعث شگفتی شما شود، شمار زیاد خواص این گیاه است که از میان آن ها بیش از همه به خاطر خاصیتش برای تقویت سیستم ایمنی معروف است. اثبات شده است که عصاره‌ی آن ، یا روغن آن، می‌تواند به جلوگیری از طیف گسترده‌ای از مشکلات سلامتی کمک کند، و این باعث شده است تا به یکی از مهم‌ترین گیاهان دارویی امروز تبدیل شود.

ریحان , خواص ریحان بنفش ، فواید ریحان سبز ، ریحان در بارداری ، ریحان برای پوست صورت

انواع ریحان

هیچ می‌دانستید در واقع ۳۵ نوع مختلف از این گیاه وجود دارد؟ این گیاه ، در انواع و اندازه‌های مختلف وجود دارد، اما ریحان‌ مقدس بیش از سایر انواع آن مورد پژوهش قرار گرفته است. ریحان‌ مقدس، گونه‌ای از این گیاه است که بیش‌تر به خاطر ویژگی‌های ترمیمی قدرتمندش شناخته می‌شود. تا به امروز، حداقل شش نوع روغن مختلف در دانه‌ها، ریشه، برگ‌ها و ساقه‌ی ریحان‌ مقدس شناخته شده است. ریحان‌‌ مقدس، که با نام علمی اوکیموم سنکتوم ال یا اوکیموم تنویفلوروم ال شناخته می‌شود، به داشتن خواص ضدالتهاب، ضدباکتری و آداپتوژن قوی معروف است ـ یعنی به بدن کمک می‌کند به استرس پاسخ نشان داده و با بیماری مبارزه کند. در انواع سیستم‌های طبی سنتی و محلی، مانند طب آسیای جنوب شرق و هند، ریحان‌‌‌ گیاه دارویی مهمی به شمار می‌رود. در هند معمولا به ریحان‌‌ مقدس تالسی می-گویند و واقعا به عنوان یک گیاه تقدیس شده در نظر گرفته می‌شود. هزاران سال در بیش از ۳۰۰ درمان گیاهی آیووردیک از جمله اکسیرها، چای‌ها، ضمادها و تونیک‌ها استفاده شده است. هم‌چنین تالسی نماد مهمی در بسیاری از آیین‌های مذهبی هندو است و به شمایل الهه‌ی آنان مربوط است؛ در حقیقت، تالسی در زبان سانسکریت به معنی ”غیرقابل“ مقایسه است.

خواص ریحان

مطالعات علمی خواص این گیاه را عموما شامل موارد زیر را اعلام کرده اند: – ضدالتهاب – آنتی‌اکسیدان – مبارزه با سرطان – کاهش‌دهنده‌ی درد (مسکن) – کاهش‌دهنده‌ی تب (تب‌بر) – جلوگیری از دیابت – محافظت از کبد – محافظ عروق خونی – راه حل ضد استرس – تقویت‌کننده‌ی سیستم ایمنی ریحان‌ حاوی روغن‌های سبک سرشار از آنتی‌اکسیدان است که آب‌گریز هستند. یعنی در آب حل نمی‌شوند و آن‌قدر سبک و کوچک هستند که از هوا و منافذ روی پوست بگذرند. روغن‌های سبک ریحان‌‌‌ همان چیزی است که به این گیاه مزه و عطر خاصی می‌دهد، اما مسئول خواص ریحان برای ترمیم پوست نیز هستند.

ترکیبات روغنی ریحان

گیاهانی چون ریحان‌ حاوی ترکیبات روغنی هستند زیرا این ترکیبات به گیاه کمک می‌کنند در برابر شکارچیانی چون سوسک‌ها، جوندگان و سویه‌های باکتریایی خاک از خود دفاع کنند. وقتی این روغن‌های محافظ را می‌بلعیم، از فواید مشابهی بهر‌مند می‌شویم: تقویت سیستم ایمنی و محافظت در برابر بیماری‌ها. ریحانی که بیش‌ترین استفاده را در پخت وپز دارد یا به عنوان سبزی تازه استفاده میشود، ریحان‌ ایتالیایی نام دارد که به خاطر سطح بالای آنتی-اکسیدان‌ها، منیزیوم و ویتامین‌هایش، فواید درمانی بی‌شماری دارد. عصاره‌ی ریحان‌‌ برای تهیه‌ی عطر، شوینده‌های خانگی و محصولات مراقبتی دندان نیز استفاده می‌شود زیرا یکی از شناخته شده ترین خواص ریحان‌‌ توانایی عملکرد آن به عنوان یک عامل ضدباکتری و ضدمیکروبی است که با میکروب‌ها و باکتری‌ها مبارزه می-کند.

ترکیبات ریحان

۱/۲ فنجان ریحان‌‌ خرد شده‌ی تازه (یا حدود ۸ قاشق غذاخوری) حاوی مواد زیر است: – ۲ کالری – ۰ چربی، پروتئین، قند یا فیبر – ۵۶ میلی‌گرم ویتامین آ (۲۴ درصد) – ۸۸ میلی‌گرم ویتامین ک (۱۰۸ درصد) – ۰.۲۴ میلی‌گرم منگنز (۱۲ درصد) – ۴ میلی‌گرم ویتامین ث (۸ درصد)

فواید روغن ریحان

یکی از فواید کلیدی روغن ریحان‌ توانایی کمک به مبارزه با آسیب‌های رادیکال‌های آزاد و محافظت از ساختار دی‌ان‌ای سلول‌ها است. ریحان‌ حاوی دو فلاونوئید آنتی‌اکسیدان مهم محلول در آب به نام اورینتین و وایسنینر است که از گلبول‌های سفید خون که مسئول عملکرد ایمنی هستند و هم چنین ساختارهای سلولی که دی‌ان‌ای در آن‌ها ذخیره می‌شوند، محافظت می‌کند. آنتی‌اکسیدان‌های یافت شده در ریحان، از تغییر کروموزوم‌ها و جهش سلولی و رشد سلولی سرطانی جلوگیری می‌کند. فشار اکسیداتیو به دلیل تاثیرات سموم موجود در رژیم غذایی، آلودگی محیطی و تشعشعات، در بدن رخ می‌دهد ـ اما آنتی‌اکسیدان-هایی مانند آن‌چه در ریحان یافت می‌شوند، به مبارزه با اکسیداسیون کمک کرده و اثرات پیری را به تاخیر می‌اندازند.

ریحان و سرطان

مطالعات بالینی منتشر شده در نشریه‌ی تغذیه ‌و سرطان نیز نشان می‌دهد این گیاه حاوی گیامغذی‌هایی است که می‌توانند به طور طبیعی به جلوگیری از سرطان، از جمله سرطان‌های پوستی، کبدی، دهانی و ریوی که ناشی از مواد شیمیایی هستند، کمک کنند. ریحان قادر است فعالیت آنتی‌اکسیدان را افزایش دهد، تظاهرات ژنی را به شکلی مثبت تغییر دهد، باعث آپوپتوز سلول‌های سرطانی ( مرگ سلول‌های خطرناک) شود و از گسترش تومورهای سرطانی جلوگیری کند. عصاره‌ی این گیاه در مطالعات انجام شده بر روی حیوانات، محافظت علیه سرطان و مرگ‌ومیر را نشان داده است در حالی‌که به صورت گزینشی از بافت و سلول‌های عادی در برابر اثرات منفی درمان‌های سرطان مانند رادیوگرافی یا شیمی-درمانی محافظت می‌کند. یعنی استفاده از عصاره‌ی این گیاه می‌تواند به عنوان یک درمان مکمل سرطان مفید باشد، حتی وقتی که شخصی از قبل تحت اقسام درمان‌های سنتی قرار گرفته باشد.

خواص ضدباکتری ریحان

یکی دیگر از خواص روغن ریحان آن است که محافظت علیه رشد باکتریایی را فراهم می‌کند. در مطالعات، عصاره‌‌ی ریحان در جلوگیری از رشد رشته‌های مقاوم باکتری که به آنتی‌بیوتیک‌ها پاسخ نمی‌دهند نیز مفید است. وقتی محققان دانشکده‌ی پزشکی لودز لهستان فعالیت ضدباکتری روغن ریحان را علیه باکتری ای‌کولای و سایر باکتری‌های قوی امتحان کردند که از افراد بیمار جمع-آوری شده بودند، نتایج نشان داد که ریحان در عمل علیه رشته‌های باکتریایی و کمک به جلوگیری از رشد آن‌ها موثر است. این امر جوجب شد محققان، چگونگی کمک روغن ریحان و سایر روغن‌های ضدباکتری به درمان عفونت و بیماری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک را ادامه دهند.

ریحان و استرس

مطالعات نشان داده است که این گیاه پتانسیل قوی برای عمل به عنوان یک آداپتوژن طبیعی دارد، گیاهی دارویی که به سازگاری با استرس و عادی‌سازی اثرات مضر عوامل استرس و فرایندهای جسمانی کمک می‌کند. برای مثال، وقتی محققان اثرات ضداسترس برگ‌های ریحان تازه‌ی داده شده به خرگوش‌هایی را بررسی کردند که در معرض محیطی با استرس بالا قرار داشتند، متوجه بهبود قابل توجه سطح استرس اکسیداتیو به دنبال مصرف ریحان شدند. پس از آن که خرگوش‌ها به مدت ۳۰ روز مکمل‌های دو گرمی برگ ریحان تازه دریافت کردند، در پاسخ به عوامل استرس، محافظت قلبی‌عروقی و تنفسی دریافت کردند. کاهش چشمگیر سطح قند خون نیز دیده شد، در حالی‌که در فعالیت آنتی‌اکسیدانی ریحان، افزایش قابل توجهی مشاهده شد.

ریحان و افسردگی

خواص این گیاه شامل حال کسانی که از اختلالات روانی یا بیماری‌های مربوط به خلق‌وخو، از جمله افسردگی و اضطراب، رنج می‌برند نیز می‌شود. هم‌چنین ریحان از سوی برخی ضدافسردگی در نظر گرفته می‌شود زیرا می‌تواند به شکلی مثبت روی عملکرد مغز در قشر آدرنال تاثیر بگذارد و به تحریک انتقال‌دهنده‌های عصبی تنظیم‌کننده‌ی هورمون‌های مسبب شادی و نشاط‌مان کمک کند.

ریحان , خواص ریحان بنفش ، فواید ریحان سبز ، ریحان در بارداری ، ریحان برای پوست صورت

ریحان و قلب

این گیاه به عنوان یک خوراکی آنتی‌اکسیدان‌ و ضدالتهاب، می‌تواند به ماهیچه‌های کنترل‌کننده‌ی عملکرد عروق خونی کمک کند که منقبض و منبسط شوند، و به این ترتیب سبب ایجاد یک فشار خون سالم شود. خواص ریحان شامل توانایی کمک به جلوگیری از تجمع خطرناک پلاکت‌های خون است، وضعیتی که در آن پلاکت‌های خون به هم چسبیده و می‌توانند با ایجاد لخته در شریان‌ها باعث ایست قلبی شوند. هم چنین عصاره‌های ریحان التهاب را کاهش می‌دهند که با ممانعت از ترشح سیتوکین‌های التهابی، پروتئین‌هایی که برای برقراری ارتباط بین سلول‌ها و افزایش دفاع ایمنی بدن از سلولی به سول دیگر ترشح می‌شوند، سبب ایجاد بیماری‌های قلبی‌عروقی شوند. وقتی این اتفاق برای مدت طولانی رخ دهد، بدن دچار یک ” آبشار التهابی“ می‌-شود که بر اندام‌ها فشار وارد می‌کند و جریان خون، تنظیم هورمون‌ها و فرآیندهای شناختی را آهسته می‌کند. در مورد سلامت قلب، التهاب می‌تواند باعث ایجاد پلاک‌های چرب و مملو از کلسترول در عروق خونی شود و خطر حمله‌ی قلبی یا سکته را بالا ببرد.

تعادل اسید در بدن با ریحان

این گیاه به تعادل اسید در بدن کمک کرده و سطح پی اچ مناسب بدن را حفظ می-کند. این امر می‌تواند با کمک به رشد باکتری‌های مفید در میکروفلورای معده سبب بهبود گوارش و ایمنی شود، و در عین حال باکتری‌های مضری را که می‌توانند سبب بیماری شوند کاهش می‌دهد. حتما می‌پرسید سایر خواص ریحان برای گوارش چیست؟ از نظر سنتی، ریحان برای کمک به برطرف کردن نفخ و تجمع آب، کم‌اشتهایی، دردهای شکمی، ریفلاکس اسید، و حتی کشتن کرم‌ها یا انگل‌های شکم استفاده می‌شود.

ریحان نماد عشق

در ایتالیا، قرن‌ها است که ریحان‌ به عنوان نماد عشق در نظر گرفته می‌شود. اعتقاد بر آن است که عطرریحان شهوت و برانگیختگی را افزایش می‌دهد، که احمتمالا به دلیل افزایش جریان خون و سطح انرژی، و در عین حال کاهش التهاب باشد. در آینن هندو و تمارین آیووردیک، ریحان مقدس (تالسی) به عنوان ” اکسیر زندگی“ در نظر گرفته می‌شود و برای تقویت عملکرد جنسی سالم و بهبود خلق‌وخو استفاده می‌شود.

عصاره‌ ی ریحان

عصاره‌ی ریحان، سطح گلوکز جریان خون و التهاب را کاهش می‌دهد که ریحان را به عامل محافظی در برابر ایجاد دیابت و سایر انواع سندروم متابولیک تبدیل می-کند. به علاوه، فواید روغن ریحان شامل توانایی کمک به کاهش سطوح تری-گلیسرید و کلسترول می‌شود که افراد دیابتی بیش‌تر در معرض آ‌ن‌ها قرار دارند. وقتی محققان دپارتمان علوم خانگی دانشکده‌ی کشاورزی و فناوری آزاد هند، از طریق آزمایشات کور بالینی، اثرات برگ‌های ریحان‌ مقدس را بر سطح گلوکز و کلسترول سروم خون انسان بررسی کردند، نتایج تحقیقات بهبودهای چشمگیری در کنترل قند خون و بهبودهای اندکی در سطح کلسترول نشان داد. این نتایج نشان می‌دهد که مکمل ریحان می‌تواند شیوه‌ی ایمن و مفیدی برای کمک به کنترل دیابت و مشکلات ناشی از این بیماری باشد.

تاریخچه ریحان

این گیاه به جنوس‌اوکیموم تعلق دارد، که از واژه‌ی یونانی اوزو به معنی ” معطر بودن “ گرفته شده است. منشاء دقیق این گیاه به نوعی نامشخص است، با این حال اعتقاد بر آن است که ریحان بومی آسیا و آفریقا است. هزاران سال پیش در برخی از جزایر اقیانوس آرام، این گیاه به عنوان یک گیاه پایای وحشی شروع به رویش کرد و بعد در قرن شانزدهم میلادی از طریق خاورمیانه از هند به اروپا آورده شد. در فرهنگ تاریخی اروپا ، ریحان با خرافات و عقرب گره خورده است. سال‌ها پیش، توصیه می‌شد که با ملایمت به ریحان‌‌ دست بزنند مبادا عقرب‌هایی زاده شوند. اعتقاد مردم چنین بود که عقرب‌ها برای استراحت به دنبال گلدان‌های ریحان بودند و خرافات قدیمی می‌گفت گیاه ریحانی که برای مدتی طولانی رها شود، در نهایت به عقرب تبدیل می‌شود! ریحان مقدس نیز در هند تاریخچه‌ای طولانی در استفاده‌ی پزشکی و مذهبی دارد، و در آن‌جا به عنوان یکی از مهم‌ترین گیاهان دارویی موجود در نظر گرفته می-شود. ریحان‌ مقدس یک گیاه تقدیس شده در آیین هندو است و معتقدند که محافظ و درمانگر است. تالسی، ملکه‌ی گیاهان دارویی، گیاهی افسانه‌ای، محبوب ، و زنانه در نظر گرفته می‌شود ـ و روغن‌های آن در درمان سردرد، کمبود انرژی، استرس، بیماری و اختلالات جنسی بسیار قدرتمند است.

پخت و پز با ریحان

امروزه، این گیاه در بسیاری از فرهنگ‌ها و روش‌های آشپزی، از جمله ایتالیایی، هندی، تایلندی و ویتنامی، یکی از مهم‌ترین گیاهان به شمار می‌رود. این گیاه را می‌توان به صدها روش مختلف استفاده کرد: همراه سبزیجات سرخ شده، در سس‌ها، برای مزه‌دار کردن گوشت، ماهی و خورشت، برای تزئیین، در چای‌های گیاهی، برای مزده‌دار کردن نوشیدنی‌ها، و حتی درست کردن نوشیدنی‌های مخلوط. برخی از رایج‌ترین موارد استفاده‌ی رِیحان‌ در دستورهای پخت شامل درست کردن سس پستو، سس گوجه‌ی مارینارا، یا ترکیب آن با طعم‌های روغن زیتون، سیر، پنیر، سرکه و مغزها است. ریحان تازه، ریحان‌ خشک و روغن معطر ریحان‌‌ همه روش-هایی برای اضافه کردن طعم ریحان به غذاهای مختلف و تجربه‌ی فواید آن است. هنگام خرید ریحان، دنبال برگ‌هایی با رنگ روشن باشید که سفت هستند و پلاسیده نشده‌اند. ریحان‌‌ معمولا در طول تابستان و اوایل پاییز در بازارهای کشاورزان، و در طول سال در فروشگاه‌ها در دسترس است. هم‌چنین می‌توانید با کشت تعدادی ریحان در هر فضای گرمی که به نور زیاد آفتاب دسترسی دارد، پرورش گیاه خودتان را امتحان کنید. ریحان‌ را به صورت خشک نگهداری کنید، یا به محض خرید یا چیدن بدون شستشو آن را فریز کنید، یا برای تازه ماندن آن را در یک حوله‌ی کاغذی مرطوب پیچیده و در کیسه‌ای پلاستیکی قرار دهید. قبل از استفاده آن را خوب بشویید زیرا ممکن است با خود آلودگی حمل کند و زیر دندان شن احساس کنید.

بیشتر بخوانید : گشنیزجعفریتربچهمرزهاسفناج

آخرین بروز رسانی در : شنبه 20 مرداد 1397

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.