آشنایی خواص زردچوبه تازه برای پوست و کبد و تخمدان

آشنایی خواص زردچوبه تازه برای پوست و کبد و تخمدان

خواص زردچوبه تازه خواص زردچوبه تازه , خواص زردچوبه تازه چیست , خواص زردچوبه تازه در بارداری , خواص زردچوبه تازه برای سرطان , مهمترین خواص زردچوبه تازه , خواص زردچوبه تازه …

همه چیز درباره خواص هلیله سیاه

همه چیز درباره خواص هلیله سیاه

همه چیز درباره خواص هلیله سیاه خواص هلیله سیاه,فواید هلیله سیاه,هلیله سیاه درمانی,خاصیت هلیله سیاه,خواص هلیله سیاه درمانی,خواص هلیله سیاه برای پوست,خواص هلیله سیاه برای مو,خواص هلیله سیاه برای جوانی,خواص هلیله سیاه …

همه چیز درباره گیاه افدرا

همه چیز درباره گیاه افدرا

همه چیز درباره گیاه افدرا خواص افدرا,فواید افدرا,افدرا درمانی,خاصیت افدرا,خواص افدرا درمانی,خواص افدرا برای پوست,خواص افدرا برای مو,خواص افدرا برای جوانی,خواص افدرا برای بارداری,خواص خوردن افدرا,فواید افدرا خام,فواید افدرا پخته

مارچوبه

مارچوبه چیست,مارچوبه در غذا,مارچوبه به انگلیسی,مارچوبه در جدول,مارچوبه طرز تهیه,مارچوبه خواص,خواص مارچوبه خشک و سبز و سفید و تازه,مارچوبه در بارداری

مارچوبه ، خواص مارچوبه ، مارچوبه چیست ، مارچوبه و مو ، مارچوبه در ایران

به گزارش ساتی جسارت مارچوبه گیاهی گلدار است که بومی بیشتر مناطق اروپا، آفریقای شمالی و غرب آسیا است.مار چوبه گیاهی علفی چندساله و دوپایه از راسته مار چوبه، تیرهٔ مارچوبگان (Asparagaceae) و سردهٔ مارچوبه (Asparagus) است.گل‌های بسیار کوچک آن در روی پایه‌های نر و ماده قرار دارند. گل‌های آن دارای ۶ کاسبرگ و ۶ گلبرگ و ۶ پرچم و یک مادگی سه برچه‌ای است گل‌های نر به رنگ زرد مایل به سبز بوده، کاملاً از گل‌های ماده که معمولاً به رنگ قرمز در می‌آیند قابل تشخیص می‌باشند.معمولاً برداشت مار چوبه از سال سوم، یعنی دو سال بعد از انتقال تاج آن به محل اصلی آغاز می‌شود.محل کاشت آن در ایران، خوی، تبریز، نواحی مختلف البرز، قصر قجر، جلفای اصفهان، اراک، کرمانشاه، جنوب ایران، و مهارلو در شیراز است و پرورش آن در دزفول رواج پیدا کرده‌است.همچنین در روستای رز از توابع شهرستان ماهنشان استان زنجان بصورت خودرو رشد میکند. این گیاه به‌عنوان یک سبزی خوراکی به صورت خام یا پخته استفاده می‌شود.مار چوبه گیاهی است علفی و چند ساله که ارتفاع آن تا چند متر می رسد و دارای شاخه های نسبتا چوبی و صاف است. جالب است بدانید که مار چوبه بصورت وحشی در اکثر نقاط دنیا می روید برگهای آن فلسی شکل بوده که از کنار آنها شاخه هایی باریک و دراز و سبز رنگ بصورت دسته های 3 تا 8 تائی خارج می گردد.

مارچوبه ، خواص مارچوبه ، مارچوبه چیست ، مارچوبه و مو ، مارچوبه در ایران

خواص داروئی مارچوبه

گفتنی است که بعلت زیبا بودن این گیاه را بصورت تزئینی در باغچه ها می کارند مار چوبه را در اوائل پائیز می چینند و بهترین فصل چیدن آن پاییز است .جالب است بدانید که این گیاه از قدیم الایام مورد استفاده بشر بوده است و حتی در اهرام ثلاثه مصر نقاشی هایی وجود دارد که مار چوبه را نشان می دهد .قابل ذکر است که مار چوبه را می توان بصورت مختلف مصرف کرد . باید مار چوبه را با کمی آب و حرارات کم در ظرف های ضد زنگ پخت و تقریبا نیمه خام آنرا برداشت .آب مار چوبه را دور نریزید و از آن برای سوپ استفاده کنید زیرا دارای ویتامین و املاح می باشد . وقتیکه مار چوبه می خرید دقت کنید تازه است یا مانده .در واقع شاخه های مار چوبه تازه راست و نرم بوده و نوک آن نباید باز شده باشد و اگر فلسهای نوک آن باز باشد نشانه این است که گیاه مدت زیادی مانده و کهنه شده است و بهتر است استفاده نشود.گفتنی است که از نظر طب قدیم ایران مار چوبه گرم و خشک است پس آنهایی که سرد مزاج هستند باید آنرا با عسل بخورند و آنهایی که گرم مزاج هستند باید آنرا با سرکه بخورند .قابل ذکر است که مار چوبه گیاهی است ادرار آور و دارای خواص زیادی می باشد.جالب است که بدانید خوردن آن دید چشم را تقویت می کند.قابل ذکر است که برای تقویت نیروی جنسی مفید می باشد. لازم است بدانید که ضعف مثانه را رفع می کند در واقع برای تقویت قلب مفید می باشد. ملین است و یبوست را رفع می نماید. مار چوبه تب بر می باشد.

مارچوبه ، خواص مارچوبه ، مارچوبه چیست ، مارچوبه و مو ، مارچوبه در ایران

مارچوبه و مو

مصرف مار چوبه مانع از ریزش مو می شود.بنابراین کسانی که دارای موها کم پشت هستند و ریزش مو دارند حتما زا گیاه مار چوبه استفاده نمایند.

مارچوبه در ایران

محل کاشت آن در ایران، خوی، تبریز، نواحی مختلف البرز، قصر قجر، جلفای اصفهان، اراک، کرمانشاه، جنوب ایران، و مهارلو در شیراز است همچنین در روستای رز از توابع شهرستان ماهنشان استان زنجان و روستای رباط از توابع شهرستان شهربابک در استان کرمان در فروردین ماه بصورت خودرو رشد میکند. این گیاه به‌عنوان یک سبزی خوراکی به صورت خام یا پخته استفاده می‌شود. کاشت این گیاه در شهرستان دزفول رواج پیدا کرده است.

مارچوبه ، خواص مارچوبه ، مارچوبه چیست ، مارچوبه و مو ، مارچوبه در ایران

مارچوبه خشک

مار چوبه را برای بیماران مبتلا به استسقا و بعضی ناراحتی های قلبی که در اثر آن بافت های بدن آب می آورند و بعضی از انواع یرقان استفاده می کنند مقدار خوراک آن از عصاره ریزم ها و ریشه های تازه گیاه چهل تا پنجاه گرم و اگر اندام خشک گیاه باشد یعنی ریشه های خشک شده باشند پنجاه گرم خشک شده را جوشانده و آب صاف شده را می خورند، لازم به ذکر است که افراد مبتلا به ناراحتی های عصبی و دارندگان سنگ کلیه و رماتیسم های مزمن در خوردن آن مجاز نیستند.

خواص مارچوبه

1)خوردن آن دید چشم را تقویت می کند 2)برای تقویت نیروی جنسی مفید است 3)ضعف مثانه را برطرف می کند 4)برای تقویت قلب مفید است 5)ملین است و یبوست را برطرف می کند 6)تب بر است 7)مار چوبه بعلت داشتن کلروفیل خونساز است و کسانیکه کم خون هستند باید از آن استفاده کنند . 8) مار چوبه به ساختن گلبولهای قرمز خون کمک می کند

طرز پخت مارچوبه

مار چوبه را ممکن است درسته پخت و یا طول ۲ تا ۳ انگشت برید و بعد طبخ کرد. سر مار چوبه معمولا لطیفتر از ته ان است ممکن است سر انرا بطول ۳ انگشت برید و به مصرف تزیینات کنار غذا رسانید، در هر حال برای پختن مار چوبه نیز اب را جوش می اوریم و مار چوبه را در اب جوش میریزیم و می گذاریم اب ان که رفت با کره و انواع سس به مصرف می رسانیم.(در صورتیکه مار چوبه کمی سفت و ریشه دار باشد باید یک ورقه روی انرا تراشید و از مغز نرم ان استفاده کرد.)

خواص مارچوبه سبز

محققان در یک پژوهش جدید دریافته‌ اند که عصاره ی مارچوبه حاوی اسیدهای آمینه و مواد معدنی است که می ‌تواند حالت خواب آلودگی و کسالت را برطرف کند و از سلول های کبدی در برابر مواد سمی محافظت نماید. مارچوبه در عین حال خاصیت ضد سرطانی، ضد قارچی و ضد التهابی دارد و ادرار آور نیز می باشد. هر 100 گرم مارچوبه فقط 20 کیلوکالری انرژی دارد و بدین ترتیب یک جایگزین بسیار عالی برای میان وعده های پُرکالری است. مارچوبه باعث افزایش متابولیسم بدن شده و به عنوان یک چربی ‌سوز، به لاغری شما کمک می کند. فولات اساسا برای سلامت سیستم قلب و عروق لازم و ضروری است. کمبود فولات باعث ایجاد خطر حمله ی قلبی و بیماری های قلبی عروقی می‌ شود. فولات مسئول تبدیل هموسیستئین به سیستئین است که تجمع آن در دیواره‌ های رگ ها باعث تصلب شرائین می ‌شود. با خوردن یک وعده مارچوبه، 66 درصد نیاز روزانه بدن به فولات تامین می ‌شود. برای تسکین و آرامش قلب می توانید از دم کرده ی مارچوبه استفاده کنید. دم کرده ی مارچوبه را به این صورت تهیه کنید: چند شاخه مارچوبه را در داخل یک لیتر آب جوش بریزید و مقداری هم رازیانه و جعفری به آن اضافه کنید و بگذارید به مدت 5 دقیقه دم بکشد. از این دم کرده به مقدار 2 تا 3 فنجان در روز بنوشید.

مارچوبه در بارداری

خوردن ۴ برگ از مارچوبه می‌تواند ۲۲ درصد از نیاز روزانه شما به اسید فولیک را تامین کند. اسید فولیک برای زنانی که قصد بارداری دارند بسیار ضروری است. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که مکمل‌های اسید فولیک خطر زایمان زودرس را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد

بیشتر بخوانید : کلم بروکلی در بارداری ♥ اسفناج در بارداری ♥ کرفس و کم کاری تیروئید

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 9 خرداد 1397

80 دیدگاه

 • بیوک ژوئن 2016 در 17:00

  مارچوبه یکی از سبزی‌هایی است که در تمام دنیا در فصل بهار برداشت می‌شود. البته زمان برداشت آن در مناطق آب و هوایی مختلف، متفاوت است. در برخی از مناطق دنیا در ماه فوریه معادل با بهمن و در برخی نقاط دیگر در جولای معادل با تیرماه برداشت می‌شود؛ اما اوج برداشت آن در اکثر نقاط جهان، در فصول فروردین و اردیبهشت‌ماه می‌باشد.

 • سروش ژوئن 2016 در 17:00

  تمام سبزیجات بر خلاف محصولات حیوانی وقتی برداشت می‌شود، نمی‌میرند و همچنان برخی از فعالیت‌های متابولیکی خود را حفظ می‌کند. این فعالیت‌ها عبارت‌اند از: دریافت اکسیژن، تجزیه نشاسته و قند، آزاد کردن دی اکسید کربن و … . البته میزان این‌گونه فعالیت‌های گیاه به فعالیت تنفسی گیاه بستگی دارد. فعالیت تنفسی مارچوبه از سایر گیاهان بیشتر است. به همین علت زودتر از سایر گیاهان آب خود را از دست داده، سخت و چوبی می‌شود. برای جلوگیری از این فرآیند می‌توان انتهای مارچوبه را در یک پارچه مرطوب پیچید و در یخچال قرار داد. ولی با این روش حد اکثر تا 48 ساعت باید گیاه را مصرف کرد.

 • نغمه ژوئن 2016 در 17:00

  مواد غذایی پروبیوتیک که بیشتر در منابع غذایی گیاهی یافت می‌شوند، در دستگاه گوارش تجزیه نمی‌شوند و غذای مورد نیاز برای باکتری‌های روده مانند بیفیدوباکتر و لاکتوباسیلوس را فراهم می‌آورند. این باکتری‌ها که از باکتری‌های پروبیوتیک می‌باشند تجزیه مواد در دستگاه گوارش را تسهیل می‌کنند و احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری‌های روده‌ای مانند سرطان روده، بیماری‌های التهابی روده، آلرژی و… را می‌کاهند. یکی از پروبیوتیک‌های بسیار مهم اینولین می‌باشد که از پلی‌فروکتان‌ها است؛ و مارچوبه یکی از منابع اصلی اینولین می‌باشد.

 • عسل ژوئن 2016 در 17:01

  مواد ضدالتهابی موجود در مارچوبه عبارت‌اند از: ساپونین A، سارساساپوژنین، پروتودیوسین، دیوسژنین و فلاوونوئیدهای کورستین، روتین، کامفرول، ایزورامنتین. این مواد شیمیایی از فرآیندهای التهابی در بیماری‌های خودایمنی جلوگیری می‌کنند. سارساساپونین موجود در مارچوبه، یکی از مواد شیمیایی بسیار موثر در بهبود بیماری ALS (اسکلروز چندگانه آمیلوتروفیک) است؛ که یک بیماری خود ایمنی مزمن می‌باشد. در این بیماری سیستم ایمنی بدن نورون‌های عصبی را به عنوان عوامل بیگانه می‌پندارد و علیه آن‌ها واکنش‌های متعدد التهابی نشان می‌دهد.

  • الیاس می 2018 در 13:48

   در مورد ASL و در مورد درمانش چقدر اطلاعات دارین؟

 • تینا ژوئن 2016 در 17:01

  آنتی‌اکسیدان‌های موجود در مارچوبه عبارت‌اند از: ویتامین C، بتاکاروتن، ویتامین E، روی، منیزیم و سلنیوم. مارچوبه همچنین سرشار از گلوتاتیون می‌باشد و به نسبت سایر سبزیجات از آنتی‌اکسیدان‌های بیشتری تشکیل یافته است. این مقادیر بالای مواد آنتی‌اکسیدانی، رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برد و منجر به خواص ضدسرطانی می‌شود. همچنین مواد شیمیایی فعال در مارچوبه به علت کاهش التهاب می‌توانند فعالیت متابولیکی سلول‌های سرطانی را تغییر دهند. مطالعات متعددی در رابطه با اثرات ضدسرطانی مارچوبه بر سرطان کبد صورت گرفته است و نشان داده شده که سرطان کبد به وسیله مواد آنتی‌اکسیدانی فعال موجود در مارچوبه متوقف گردیده است.

 • عامر ژوئن 2016 در 17:01

  مواد آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی موجود در مارچوبه، بسیاری از بیماری‌های مزمن مانند دیابت نوع 2 و بیماری‌های قلبی را متوقف می‌کنند. مقادیر بالای ویتامین‌های گروه B در مارچوبه، مسئول اثرات ضددیابتی این گیاه می‌باشند. ویتامین‌های گروه B که در مارچوبه به فراوانی یافت می‌شوند، عبارت‌اند از: B1 (تیامین)، B2 (ریبوفلاوین)، B3 (نیاسین)، B5 (پانتوتنیک اسید)، B6 (پیریدوکسین)، B9 (اسیدفولیک) و کولین. ویتامین‌های گروه B نقش مهم و کلیدی را در متابولیسم قندها و نشاسته ایفا می‌کنند و برای مدیریت مناسب قند خون ضروری می‌باشند.

  اسیدفولیک نیز نقش کلیدی در تنظیم هوموسیستئن (که افزایش آن ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد) دارد.

  مارچوبه همچنین منبع بسیار خوبی از فیبر محلول می‌باشد و مطالعات متعدد نشان داده است که فیبر محلول ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت را می‌کاهد.

 • کامران ژوئن 2016 در 17:01

  یکی دیگر از زمینه‌های تحقیق در رابطه با مارچوبه، اثر آن بر بیماری لوسمی می‌باشد. لوسمی نوعی سرطان است که مغز استخوان را درگیر می‌کند و بر تولید گلبول‌های سفید خون اثر می‌گذارد. در این بیماری گلبول‌های سفید به حالت طبیعی تولید نمی‌شوند و یا به طور طبیعی فعالیت نمی‌کنند. یکی از عملکردهای گلبول‌های سفید معیوب در بیماری لوسمی، این است که اسیدآمینه آسپاراژین را از سایر سلول‌ها و پروتئین‌های خونی جذب می‌کند. در نتیجه برای درمان این بیماری آنزیم آسپاراژیناز که تجزیه کننده آسپاراژین می‌باشد، به فرد تزریق می‌شود. نکته قابل‌توجه این است که مارچوبه با نام لاتین آسپاراژوس، سرشار از اسیدآمینه آسپاراژین و آنزیم آسپاراژیناز است. به همین علت یکی از گزینه‌های اصلی برای درمان بیماری لوسمی و تهیه داروهای برطرف‌کننده لوسمی می‌باشد.

 • ابی ژوئن 2016 در 17:01

  رخی افراد بعد از مصرف مارچوبه، بوی بدی در ادرارشان ایجاد می‌شود. مواد حاصل از تجزیه مارچوبه در بدن که مرتبط با ایجاد بوی بد در ادرار می‌شوند، عبارت‌اند از: متان اتیول، کربن دی سولفید، بوترولاکتون، ترکیبات متعدد سولفوری دیگر و … بدن برخی افراد به دلیل اختلالات خفیف ژنتیکی در فرآیند تجزیه و متابولیزه کردن مواد شیمیایی موجود در مارچوبه، مواد بوداری را ایجاد می‌کند. این افراد باید با وجود اثرات فوق‌العاده این گیاه، به دلیل این اختلال ژنتیکی مارچوبه را از رژیم غذایی خود حذف نمایند.

 • اسماعیل ژوئن 2016 در 17:01

  افرادی که اختلالات مرتبط با پورین مانند تجمع اسیداوریک دارند، باید از مارچوبه که سرشار از پورین می‌باشد؛ اجتناب کنند. از شایع‌ترین اختلالات مرتبط با پورین، نقرس و سنگ‌های کلیوی اوراتی می‌باشد.

 • افسانه ژوئن 2016 در 17:02

  یشنهادهایی برای گنجاندن مارچوبه در رژیم غذایی

  1. استفاده از مارچوبه تازه در سالاد سبزیجات

  2. مارچوبه پخته در پاستا، ماکارونی، لازانیا، پیتزا و…

  3. اضافه کردن مارچوبه به املت، کوکو سبزی، خوراک مرغ و …

  4. اضافه کردن به انواع سوپ‌های سفید، سوپ سبزیجات و…

 • رضا ژوئن 2016 در 17:02

  من اهل شاهرودم به نظرتون الان هست؟سبزی فروشاکه ندارن اینجابعیدمیدونم باشه ولی من میخوام

 • تورج ژوئن 2016 در 17:02

  سلام بازار تجریش داره دسته ایی ده هزارتومان

  • مسعود آگوست 2016 در 15:59

   با سپاس

 • حجت ژوئن 2016 در 17:02

  من میخوامش کجا پیدا کنم

  • مسعود آگوست 2016 در 15:58

   با سپاس

 • امیر ژوئن 2016 در 17:02

  ما تو شهر ارومیه تو روستامون زیاد از این گیاه استفاده میکنیم خیلی خوشمزه هست

 • محمد ژوئن 2016 در 17:02

  کجا تولید میشه و کجا میشه خرید؟توی ایران هست؟

 • تقی ژوئن 2016 در 17:03

  سپاسگذارم

  • ناشناس فوریه 2017 در 00:07

   تو ایران پرورشی و فروشی نادر هست ولی در بیشتر مناطق روستایی اطراف اورمیه دیدم. مردم برای مصرف خونگی تو فروردین و اردیبهشت برداشت می کنن.

 • حامد ژوئن 2016 در 17:03

  مارچوبه گياهي است علفي و چند ساله كه ارتفاع آن تا چند متر مي رسد و داراي شاخه هاي نسبتا چوبي و صاف مي باشد .

 • غفار ژوئن 2016 در 17:03

  مارچوبه بصورت وحشي در اكثر نقاط دنيا مي رويد برگهاي آن فلسي شكل بوده كه از كنار آنها شاخه هايي باريك و دراز و سبز رنگ بصورت دسته هاي 3 تا 8 تائي خارج مي شود .

 • سعید ژوئن 2016 در 17:03

  بعلت زيبا بودن اين گياه را بصورت تزئيني در باغچه ها مي كارند مار چوبه را در اوائل پائيز مي چينند .

 • ناشناس ژوئن 2016 در 17:03

  اين گياه از قديم الايام مورد استفاده بشر بوده است و حتي در اهرام ثلاثه مصر نقاشي هايي وجود دارد كه مارچوبه را نشان مي دهد .

 • احمد ژوئن 2016 در 17:04

  مارچوبه را مي توان بصورت مختلف مصرف كرد . بايد مارچوبه را با كمي آب و حرارات كم در ظرف هاي ضد زنگ پخت و تقريبا نيمه خام آنرا برداشت . آب مارچوبه را دور نريزيد و از آن براي سوپ استفاده كنيد زيرا داراي ويتامين و املاح مي باشد . وقتيكه مارچوبه مي خريد دقت كنيد تازه باشد .

 • احمدرضا ژوئن 2016 در 17:04

  شاخه هاي مارچوبه تازه راست و نرم بوده و نوك آن نبايد باز شده باشد و اگر فلسهاي نوك آن باز باشد نشانه اين است كه گياه مدت زيادي مانده و كهنه شده است .

 • متین ژوئن 2016 در 17:04

  مارچوبه داراي آسپاراژين ف كوني فرين ، اينوزيت ، تانن ، اسدي گاليك ، آسپاراگوز ، و اسيد سوكسي نيك مي باشد دانه آن داراي 15 درصد مواد روغني مي باشد اين روغن زرد مايل به قرمز است .

 • شجاع ژوئن 2016 در 17:04

  درصد مواد موجود در مارچوبه بصورت زير است

  آب 90 گرم

  پروتئين 2/5 گرم

  چربي 0/2 گرم

  مواد نشاسته اي 4/2 گرم

  كلسيم 22 ميلي گرم

  فسفر 60 ميلي گرم

  آهن 1/1 ميلي گرم

  سديم 2 ميلي گرم

  پتاسيم 275 ميلي گرم

  ويتامين آ 900 واحد

  ويتامين ب 1 0/2 ميلي گرم

  ويتامين ب 2 0/2 ميلي گرم

  ويتامين ب 3 1/5 ميلي گرم

  ويتامين ث 35 ميلي گرم

 • مرضیه ژوئن 2016 در 17:04

  از نظرطب قديم ايران مارچوبه گرم و خشك است بنابراين آنهايي كه سرد مزاج هستند بايد آنرا با عسل بخورند و آنهايي كه گرم مزاج هستند بايد آنرا با سركه بخورند .

  مارچوبه گياهي است ادرار آور و داراي خواص زيادي است

 • داش مرمر ژوئن 2016 در 17:04

  خوردن آن ديد چشم را تقويت مي كند

 • کیوان ژوئن 2016 در 17:05

  براي تقويت نيروي جنسي مفيد است

 • گودرز ژوئن 2016 در 17:05

  ضعف مثانه را برطرف مي كند

 • سید ژوئن 2016 در 17:05

  براي تقويت قلب مفيد است

 • حیدر ژوئن 2016 در 17:05

  ملين است و يبوست را برطرف مي كند

 • شیوا ژوئن 2016 در 17:05

  تب بر است

 • توحید ژوئن 2016 در 17:05

  مارچوبه بعلت داشتن كلروفيل خونساز است و كسانيكه كم خون هستند بايد از آن استفاده كنند .

 • داعش ژوئن 2016 در 17:05

  مارچوبه به ساختن گلبولهاي قرمز خون كمك مي كند

 • روزبه ژوئن 2016 در 17:06

  طرز استفاده:

  براي نگاهدري مارچوبه آنرا در پارچه هاي مرطوب ببنديد و در يخچال قرار دهيد زيرا گرما و خشكي آنرا از بين ميبرد

  مارچوبه را نيز مي توان در سالاد ريخت و يا از آن سوپ تهيه كرد .

  مورد ديگر استفاده از مارچوبه غير از پختن آن بصورت دم كرده آن است

 • بهار ژوئن 2016 در 17:06

  م كرده مارچوبه را به اين صورت تهيه كنيد :

  چند شاخه مارچوبه را در داخل يك ليتر آبجوش بريزيد و مقدري هم رازيانه و جعفري به آن اضافه كنيد و بگذاريد مدت پنج دقيقه دم بكشد . از اين دم كرده بمقدر دو تا سه فنجان در روز براي تسكين و آرامش قلب استفاده كنيد .

 • گوهر ژوئن 2016 در 17:06

  مضرات :

  مارچوبه را نبايد آنهايي كه مبتلا به ورم مجاري ادرار هستند و يا اشخاص عصبي مصرف كنند . مارچوبه همچنين براي مبتلايان به رماتيسم و سنگ كليه خوب نيست .

 • نفیسه ژوئن 2016 در 17:06

  با سلام ،آيا از پشت پنجره مي شود از نور خو رشيد براى گر فتن ويتامين دي استفاده كرد. با تشكر

  • ناشناس مارس 2017 در 17:02

   خیر

 • سودابه ژوئن 2016 در 17:07

  مارچوبه با نام علمی گیاهی است علفی و چند ساله كه ارتفاع آن تا چند متر می رسد و دارای شاخه های نسبتا چوبی و صاف می باشددارای برگ‌های آن فلسی شكل می باشد و شاخه‌ هائی باریك و دراز و سبز رنگ و به‌صورت دسته‌های ۳ تا ۸ تائی خارج می‌شود.

  ترکیبات شیمیایی:

  مارچوبه دارای آسپاراژین ف کونی فرین، اینوزیت، تانن، اسید گالیک، آسپاراگوز و اسید سوکسی نیک می‌باشد. دانه های آن دارای ۱۵‌درصد مواد روغنی است. این روغن زرد مایل به قرمز است. مارچوبه حاوی آب، پروتئین، چربی،مواد نشاسته‌ای، کلسیم، فسفر، آهن، روی، سدیم، منیزیم، سلنیوم، پتاسیم، فیبر، ویتامین آ، ویتامین ب ۱، ویتامین ب ۲ ، ویتامین ب ۳، ویتامین ث، k، E و اسید فولیک می باشد.

 • شاهین ژوئن 2016 در 17:07

  یکی از مهمترین خواص مارچوبه این است که به‌ علت داشتن كلروفیل، خونساز است و به ساختن گلبول‌های قرمز خون كمك می‌كند و كسانی ‌كه كم‌خون هستند باید از آن استفاده كنند. از دیگر خواص بسیار ارزشمند مارچوبه این است که خاصیت ضدالتهابی دارد، بنابراین برای درمان آسم، آرتریت و روماتیسم مفید است.در مارچوبه ترکیبی از پتاسیم و اسید آمینه وجود دارد که اثر مدر دارد و در نتیجه کمک می کند آب اضافه بدن دفع شود. ضعف مثانه را برطرف می كند و ادرار آور است. مارچوبه به علت داشتن اینولین که نوعی کربوهیدرات است، برای دستگاه گوارش بسیار مفید است. فیبر موجود در این گیاه مانع از بروز یبوست می شود. از دیگر خواص این گیاه داروئی این است که به عنوان آنتی اکسیدان برای درمان سرطان، آب مروارید و ناراحتی چشمی موثر است. فولات موجود در آن برای سیستم قلبی عروقی ضروری است. قند خون را کنترل می کند، لذا برای افراد دیابتی بسیار توصیه می شود. از این گیاه برای درمان واریس استفاده می شود. خوردن آن دید چشم را تقویت می كند، از ریزش مو جلوگیری می کند و همچنین برای تقویت نیروی جنسی بسیار مفید است. جهت سم زدایی بدن، جلوگیری از خستگی مفرط و همین طور افسردگی کمک می کند.

 • کامران ژوئن 2016 در 17:07

  ممنون از اطلاعات خوبی که ارائه داده اید
  من میدونم که در علوم ودایی طب آیور ودا این گیاه از جایگاه خاصی بر خوردار است می خواستم بپرسم که آیا شما در این زمینه نیز اطلاعاتی دارید ؟

 • سهیل ژوئن 2016 در 17:07

  بسیارخوب بود

 • شمس ژوئن 2016 در 17:07

  اطلاعات بسیار مفید وقابل استفاده همگان است.متشکرم

 • ایمان ژوئن 2016 در 17:08

  مرسی از مطتلب خوبتون

 • راحله ژوئن 2016 در 17:08

  خوب بود.اگر طرز پخت نوشته میشد بهتر بود

 • داش غلام ژوئن 2016 در 17:08

  سپاسگذارم جالب بود برام

  • ناشناس فوریه 2017 در 00:12

   تو آب می جوشنن تا نرم بشه بعد آبکش میکنن. سپس تو روغن کمی تفت میدن نمک اضافه میکنن و تخم مرغ میزنن نوش جان.

  • متین فوریه 2017 در 00:18

   تو آب می جوشنن تا نرم بشه بعد آبکش میکنن. سپس تو روغن کمی تفت میدن نمک اضافه میکنن و تخم مرغ میزنن نوش جان.

 • هومن ژوئن 2016 در 17:08

  خیلی ممنون ولی ماکهدر ایران پیدا نکردیم که بخوریم

 • رئیس ژوئن 2016 در 17:08

  ممنون از راهنماييتان كجا مي توان پيدا كردد

 • اصلان ژوئن 2016 در 17:08

  باسلام من هرچقدرگشتم مارچوبه راپیدانکردم راهنمایی کنیدکه کجاهست ممنون

 • احسان ژوئن 2016 در 17:09

  با سلام در بازارچه تجريش مي توان آنرا خريداري كرد
  يك بسته ٦ عددي ٧ هزار تومان فروخته مي شود.

 • خپید ژوئن 2016 در 17:09

  سلام
  درقسمت مضرات نوشتین برای رماتیسم ضرر داره
  تو قسمت فواید نوشتین برای رماتیسم خوبه

 • جودکی ژوئن 2016 در 17:09

  سلام
  ممنون از اطلاعات ارزنده ی شما
  میخواستم بپرسم که آیا تو شمال شرایط برای کشت مارچوبه مساعد هست یا نه؟

 • احسان ژوئن 2016 در 17:09

  سلام ممنون از سايت خوبتون
  يه سوال داشتم لطف كنيد اينم جواب بديد ممنون ميشم
  ميشه بگيد اين گياهو از كجاها و چطوري تهيه كرد
  بازم ممنون

 • هادی ژوئن 2016 در 17:09

  ممنون از مطالب خوبتان لطفا در باره مارچوبه خشگ و طرز مصرف ان توضیح دهید

 • کوثر ژوئن 2016 در 17:10

  مارچوبه، بومی قاره اروپا، آسیای غربی و شمال آفریقاست. مصریان، رومیان و یونانیان باستان از این گیاه به صورت تازه یا خشک استفاده می کردند.

 • قادر ژوئن 2016 در 17:10

  به نوشته سایت «هلث مد»، مارچوبه منبع عالی پتاسیم است. در این گیاه ترکیبی از پتاسیم و نوعی اسید آمینه وجود دارد که اثر مدر دارد و در نتیجه کمک می کند آب اضافه بدن دفع شود.

 • توحید ژوئن 2016 در 17:10

  مصرف مارچوبه مانع از ریزش مو می شود.

 • رنجر ژوئن 2016 در 17:10

  خاصیت ضدالتهابی دارد، بنابراین برای درمان آسم، آرتریت و روماتیسم مفید است.

 • صمد ژوئن 2016 در 17:10

  فولات موجود در آن برای سیستم قلبی عروقی ضروری است.

 • سیامک ژوئن 2016 در 17:11

  مخلوطی از مارچوبه و عسل برای تقویت قلب مفید است.

 • حسن ژوئن 2016 در 17:11

  مارچوبه دارای اینولین نوعی کربوهیدرات است که برای دستگاه گوارش بسیار مفید است. وجود این نوع کربوهیدرات در روده باعث رشد باکتری های مفید مانند «لاکتوباسیلی» و «بیفیدو باکتریا» می شود.

 • داعش ژوئن 2016 در 17:11

  مارچوبه سرشار از ویتامین C است که برای تولید و حفظ کلاژن بدن ضروری است.

 • دنیا ژوئن 2016 در 17:11

  فیبر موجود در این گیاه مانع از بروز یبوست می شود.

 • داعش ژوئن 2016 در 17:11

  از مارچوبه برای درمان واریس استفاده می شود.

 • فاطمه ژوئن 2016 در 17:11

  به عنوان آنتی اکسیدان برای درمان سرطان، آب مروارید و ناراحتی چشمی موثر است.

 • دینا ژوئن 2016 در 17:12

  قند خون را کنترل می کندو برای بیماران دیابتی مفید است.

 • قاسم ژوئن 2016 در 17:12

  با افسردگی مقابله می کند.

 • کوچیر ژوئن 2016 در 17:12

  به سم زدایی بدن کمک می کند.

 • ناصر ژوئن 2016 در 17:12

  با خستگی مفرط مقابله می کند.

 • مسعود آگوست 2016 در 15:56

  سلام – مارچوبه رو در تهران از كجا ميتونم تهيه كنم؟؟؟ منطقه يك زندگى ميكنم اما از هر جا پرسيدم نداشتند و بعضى ها اصلا نميشناسنش!!! هر كسي اطلاع داره لطفا پست بذاره. با سپاس

 • محمد نوامبر 2016 در 00:18

  باسلام ب نظر دوستان من اگر در منطقه البرز بخوام مارچوبه بکارم خوب هستش؟اگر دوستی میتونه توضیحی در مورد کاشت اون ب من بده ممنون میشم باتشکر از مدیریت سایت

 • محمد نوامبر 2017 در 09:41

  من هم هرچی کشتم مارچدبه پیدا نکردم خیلی ها اطلا نمیشناسنش

 • محمد نوامبر 2017 در 09:42

  من هم گشتم ولی این گیاه را پیدا نکردم

 • محمد نوامبر 2017 در 09:43

  هر چی گشتم پیدا نکردم

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.