شما هم به رفلاکس مبتلا هستید؟

شما هم به رفلاکس مبتلا هستید؟

شما هم به رفلاکس مبتلا هستید؟ رفلاکس,بيماري رفلاکس,رفلاکس در بارداري,علائم رفلاکس,درمان رفلاکس,درمان رفلاکس با طب سوزني,مواد غذايي مناسب براي درمان رفلاکس,رفلاکس را چگونه درمان کنيم,رفلاکس در کودکان,رفلاکس در بزرگسالان,رفلاکس در نوزادان,رفلاکس در …

همه چیز درباره علت و درمان تکرر ادرار با گیاهان دارویی

همه چیز درباره علت و درمان تکرر ادرار با گیاهان دارویی

تکرر ادرار تکرر ادرار ,تکرر ادرار در بارداری,تکرر ادرار نشانه چیست,تکرر ادرار چیست,تکرر ادرار در مردان,تکرر ادرار در زنان,تکرر ادرار به انگلیسی,تکرر ادرار در کودکان توضیحاتی در مورد تکرر ادرار تکرّرِ ادرار …

وقتی گوش هایتان خوب نمی شنود

وقتی گوش هایتان خوب نمی شنود

وقتی گوش هایتان خوب نمی شنود نشنیدن گوش,بيماري نشنیدن گوش,نشنیدن گوش در بارداري,علائم نشنیدن گوش,درمان نشنیدن گوش,درمان نشنیدن گوش با طب سوزني,مواد غذايي مناسب براي درمان نشنیدن گوش,نشنیدن گوش را چگونه درمان …

عصبانیت

عصبانیت ,عصبانیت شدید,عصبانیت چیست,عصبانیت در بارداری,عصبانیت در جدول,عصبانیت به انگلیسی,عصبانیت رفسنجانی از تکبیر,عصبانیت شدید در بارداری

عصبانیت , عصبانیت شدید , عصبانیت چیست , عصبانیت در بارداری

توضیحاتی در مورد عصبانیت

کمی آن طرف تر، پسر بچه ای با دوستش به خاطر یک شوخی مسخره درگیر شده و با تمام توان به سر و صورت و بدن یکدیگر ضربه می زنند و با تشویق بچه های دیگر، لباس هایشان هر لحظه خاکی تر می شود. مرد جوان دیگری هم که اطرافیان به زور او را جلوی در مغازه ای نگه داشته اند، با داد و فریاد می گوید: « این چک تا فردا صبح پاس نشود، مرد نیستم اگر زنده بگذارمت». همه این اتفاقات را بگذارید کنار این خبر که وزیر بهداشت گفته است: «نزاع، دومین عامل مرگ و میر ناشی از حوادث در کشور پس از تصادفات رانندگی است.» بدون شک، آین آمار بالا نشان از بی توجهی به یکی از مهم ترین مسائل اخلاقی یعنی کنترل خشم دارد. البته که تعدادی از این درگیری ها توسط اراذل و اوباش اتفاق می افتد و مرگ و میرها هم شامل خودشان می شود اما کم نیستند افرادی که به خاطر یک لحظه غفلت، یک عمر پشیمانی برای خودشان و خانواده هایشان به جا گذاشته اند.

در این مطلب از سایت جسارت در مورد عصبانیت صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

عصبانیت و دعوا

نزاع و دعوا، خشمی مدیریت نشده است که در نهایت به آسیب پذیری افراد منجر می شود. زمانی که فردی خشمگین می شود، هورمون آدرنالین در خون ترشح می شود و سطح تعقل و تفکر را پایین می آورد و همین موضوع باعث می شود افراد بدون توجه به عواقب کاری که انجام می دهند، دست به درگیری فیزیکی بزنند. تنها راهی که به توقف ترشح این هورمون کمک می کند پایان دادن به بحث، درگیری و مدیریت خشم است که نیازمند آگاهی، دانایی و سلامت روان است.

عصبانیت و مواجهه با خشم

برای مواجهه با خشم سه روش داریم که به صورت ابراز، سرکوب و کنترل خشم نمایان می شود. در روش ابراز خشم، فرد به صورت آزادانه و بدون کنترل، خشم خود را ابراز می کند و معمولا دچار پشیمانی و احساس گناه می شود. در سرکوب خشم، فرد خشم خود را به این دلیل که کار ناپسندی است همواره سرکوب می کند که در طولانی مدت باعث اضطراب، افسردگی و حتی فشار خون می شود. کنترل خشم هم یعنی فردی آگاهانه، نه خشم را بدون کنترل ابراز و نه آن را فروکش کند بلکه به صورت منطقی فکر و آن را مدیریت می کند تا آرام شود و بهترین تصمیم را بگیرد. یادتان باشد شما نمی ‌توانید شرایط را تغییر دهید ولی می‌ توانید واکنش‌ های خود را کنترل کنید.

عوامل تحریک کننده خشم و عصبانیت

از عوامل تحریک کننده خشم و عصبانیت، می توان به سوء ظن به دیگران، حسادت، نداشتن اعتماد به نفس، همانند سازی تقلیدی از دیگران، کار زیاد و خستگی، تشنگی و گرسنگی، استرس، مکان های شلوغ، بی خوابی، سر و صدا، آلودگی هوا، ترافیک و حتی سرما اشاره کرد. البته گاهی ناکامی های روانی و رفتاری مانند بیکاری و شکاف طبقاتی نیز باعث حالت انگیزشی می شود که به صورت پرخاشگری بروز پیدا می کند. باید توجه داشت هر چه عوامل تحریک کننده بیشتر باشد، میزان و احتمال استرس و خشونت افزایش می یابد.

پیشگیری از عصبانیت

جای شلوغ نروید: اگر به هر علتی احساس می کنید عصبانی هستید باید از رفتن به مکان های شلوغ که فشار عصبی و استرس را افزایش می دهد، جلوگیری کنید چون برخوردهای ناخود آگاه افراد با یکدیگر، باعث تحریک اعصاب انسان می شود. شب ها بهتر استراحت کنید: بی خوابی و کم خوابی نیز به تحریک انسان برای عصبی شدن و پرخاشگری کمک می کند پس تلاش کنید شب ها استراحت مطلق داشته باشید تا روز آرامی را سپری کنید. موسیقی آرام بخش گوش کنید: موسیقی یکی از روش های موثری است که به انسان آرامش می دهد. گوش دادن به موسیقی آرام بخش، انسان را از عصبی شدن دور می کند و با تاثیر مستقیم روانی باعث آرامش می شود. اصول کنترل خشم را بیاموزید: باید راه های صحیح برخورد منطقی و درست در شرایط بحرانی و تنش های اجتماعی را بیاموزید تا نحوه کنترل هنگام عصبانیت فراگیر شود. یادگیری مسائلی مثل خونسردی، متانت، تامل، تفکر و چاره جویی برای حل مشکلات در تمام زندگی موثر خواهد بود.

کنترل عصبانیت

محل را ترک کنید: گاهی لازم است صحنه تحریک کننده را به سرعت ترک کنیم زیرا هرچه بیشتر در محیط استرس زا باشیم، احتمال خشونت و درگیری بیشتر می شود. آب بنوشید: شاید این توصیه تکراری به نظر برسد اما وقتی عصبانی هستید قبل از هرکاری یک لیوان آب بنوشید تا اعصاب تحریک شده شما آرامش یابد. یکی از بهترین روش ها برای تمدد اعصاب و جلوگیری از پرخاشگری، مصرف مایعات است. آب علاوه بر رفع تشنگی باعث می شود حرارت بدن انسان کاهش پیدا کند و اعصابش آرام تر شود. خویشتن داری کنید: از بعد رفتاری، فرد خویشتن دار کسی است که توانایی تعدیل و کنترل اعمال خود را متناسب با شرایط مکانی و زمانی داشته باشد و بتواند با عادت های مخرب خود مقابله کند و آن ها را تغییر دهد و نیز خواسته های خود را به تاخیر بیندازد. بهترین راه برای تمرین خویشتن داری این است که بعضی از نقاط ضعف را که می تواند ترس، خشم، اندوه و … باشد، یادداشت و در هنگام مواجهه با آن ها، خود مراقبتی کنیم تا آن ها را به کنترل خود درآوریم. گذشت داشته باشید: گذشت و بخشش می تواند نخستین گام در کنترل و مدیریت خشم و عصبانیت باشد و بیشتر اوقات قوی ترین تکنیک برای بازیابی کنترل بر زندگی است. بخشش به معنای چشم پوشی از اتفاقی که برای شما افتاده، نیست بلکه بدین معناست که شما به نوعی نمی گذارید کنترل شما به دست خشم و هیجان منفی بیفتد. از کوچک ترین درگیری بپرهیزید: یادتان باشد ممکن است یک درگیری کوچک لفظی منجر به درگیری فیزیکی شدید و حتی قتل شود و آن وقت عاقبت تلخی در انتظارتان خواهد بود بنابراین از کوچک ترین درگیری هم بپرهیزید.

خشم و عصبانیت

خشم و عصبانیت از آن دسته احساسات انسانی است که در صورت کنترل‌نکردن می‌تواند بسیار مخرب باشد. برخی از افراد، مدام به دلایل مختلف عصبانی می‌شوند و ناراحتی‌شان را به اطرافیان نیز منتقل می‌کنند. خشم سبب تحریک‌پذیری و بداخلاقی انسان می‌شود. احساس خشم مثل یک طوفان است و این طوفان هرچیزی را که در اطرافش باشد، خراب می‌کند. اگر شما نیز از این دسته افراد هستید، بهتر است هر چه زودتر برای رفع این مشکل اقدام کنید. زیرا خشم و عصبانیت بیش‌ازحد، آثار مخربی بر جسم و روح‌تان خواهد داشت. برای این کار، ابتدا لازم است بدانید دلیل عصبانیت تان چیست و سپس به‌دنبال راه‌حل بگردید.

عصبانیت و فعالیت زیاد

برخی افراد در انجام کارهای خود برنامه ریزی درستی ندارند. این افراد در کارهای خود غرق می‌شوند و حتی زمان کافی برای خواب و استراحت پیدا نمی‌کنند. آنها به‌مرور زمان در مهارت‌های عاطفی‌شان با مشکل مواجه می‌شوند و حتی ممکن است افسردگی به سراغ‌شان بیاید. تصور نکنید فقط افرادی که تمام روز گریه می‌کنند و از تخت‌شان بیرون نمی‌آیند، افسرده هستند. افزایش تحریک‌پذیری نیز یکی از نشانه‌های معمول افسردگی است.

عصبانیت و تحقیقات روان‌ شناسی

تحقیقات روان‌شناسی نشان می‌دهد که علت عصبانیت بسیاری از افراد و زوج‌ها به‌نوع روابط‌شان برمی‌گردد. درواقع آنها از دست همسر، فرزندان، والدین و همکاران‌شان عصبانی هستند. برای مثال آنها فکر می‌کنند که دیگران آنها را نادیده می‌گیرند یا مهم نیستند و آن ارزش لازم به کارهایشان داده نمی‌شود. گاهی اوقات برآورده‌نشدن انتظاراتی که از دیگران دارید، سبب ایجاد خشم و عصبانیت می‌شود. به عنوان مثال، انتظار دارید دوستان‌تان از شما حمایت کنند، اما آنها این کار را نمی‌کنند. انتظار دارید همسرتان بیشتر در کارهای منزل کمک کند، اما او این کار را انجام نمی‌دهد. این موارد خشم و عصبانیت را در شما ایجاد می‌کنند. البته ممکن است در آن لحظه علت این عصبانیت را ندانید. یکی دیگر از دلایل عصبانیت این است که ما تمایل داریم، چیزهایی که در اطراف‌مان است تحت کنترل خودمان بگیریم. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که دوست دارند به دیگران کمک کنند، روش کنترل خشم خود را یاد می‌گیرند و در برقراری رابطه‌ سالم با دیگران موفق عمل می‌کنند.

عصبانیت و تنهایی

گاهی اوقات ممکن است تمایل به انجام کارها به‌تنهایی یا احساس ترس، خودش نشانه‌ای از وجود عصبانیت باشد. در این حالت حس عصبانیت در شما وجود دارد، اما نمی‌توانید آن را نشان دهید. شخصی به نام سیندی، یک نمونه از این موارد است. او به ظاهر شاد و پرانرژی بود، اما اغلب احساس خستگی می‌کرد. سیندی تلاش می‌کرد همه را از خود راضی و خوشحال نگه‌ دارد. او دو کودک معلول داشت و همسرش نیز در کارها به او کمک نمی‌کرد. سیندی در ۳۰ سالگی به یک روان‌پزشک مراجعه کرد. بررسی افکار و احساسات او نشان داد دلیل عصبانیت زیاد او، رفتار اشتباه خودش است. او برای همه وقت می‌گذاشت اما نسبت به خودش بی‌اعتنا بود. همه‌ی کارها را به‌تنهایی انجام می‌داد و به همسرش فرصت نمی‌داد که با فرزندان‌شان رابطه‌ی خوبی برقرار کند. درواقع دلیل عصبانیت او تنهایی و پشتیبانی‌نکردن همسرش بود. شاید شما هم مثل سیندی، با احساس‌تان هماهنگ نیستید. فریس (نویسنده‌ی کتاب «۴ قدم ضروری برای ایجاد اعتماد به نفس») می‌گوید: «بیشتر ما یاد نگرفته‌ایم که چگونه احساسات‌مان را کنترل و هدایت کنیم. هنگامی‌که جامعه ما را تشویق می‌کند که مطیع باشیم و از درگیری‌ها دوری کنیم، خشم بیشتری به ما هجوم می‌آورد، زیرا احساس خشم به‌طور مشخص در ما وجود دارد». بسیاری از ما به دلیل ترس از آسیب‌زدن به احساس دیگران یا خراب‌شدن روابط‌مان با آنها، از بروز خشم‌مان می‌ترسیم. درواقع احساس خشم نباید فروخورده شود و فقط باید به آن درست توجه کرد. کنترل احساس با سرکوب‌کردن آن کاملا متفاوت است. هر یک از احساسات ما واقعیتی را به ما نشان می‌دهند. احساس خشم و عصبانیت نیز به ما نشان می‌دهد که موضوع یا چیز اشتباهی وجود دارد که باید برطرف شود. به‌عنوان مثال سیندی باید با همسر خود صحبت می‌کرد، درباره‌ی نگرانی‌هایش می‌گفت و از او می‌خواست بیشتر حمایتش کند تا حس کند تنها نیست. ما باید یاد بگیریم به خودمان توجه کنیم و با مدیریت افکارمان، راه حل مناسب را قبل از عصبانیت پیدا کنیم.

ریشه عصبانیت

معمولا ریشه عصبی بودن ها اضطراب یا افسردگی است. افرادی که این دو حالت را تجربه می کنند بی حوصلگی زیاد دارند و به دلیل آستانه پایین تحمل خود زود عصبی می شوند. لذا اگر دچار این حالت ها هستید باید مورد درمان قرار بگیرید.عصبانیت عصبانیت یک حالت هیجانی است که از لحاظ شدت می تواند خفیف ، شدید یا ویرانگر باشد . همانند دیگر هیجانات . عصبانیت موجب تغییرات متعدد زیستی و فیزیولوژیکی می شود ؛ مثل افزایش فشار خون ، ضربان قلب ، تنفس و همچنین افزایش میزان تولید انرژی از آدرنالین و نورآدرنالین . برانگیختگی شدید فیزیولوژیکی مشخصه آن دسته از حالات هیجانی است که جاندار را برای عمل – فراریا جنگ – آماده می کنند. عصبانیت می تواند ناشی از عوامل درونی یا بیرونی باشد. شما می توانید از دست فرد مشخصی ، مثل یک همکار یا ازیک حا دثه ( ترافیک یا پرواز لغو شده ) عصبانی شوید. عصبانیت شما می تواند ناشی از نگرانی یا تفکر شما درمورد مسائل شخصی باشد مثل قد و قیافه خود و یا یادآوری حوادث و خاطرات تلخ وآسیب زا .

عصبانیت شدید

دلیل عصبانیت زیاد شما چیست؟ آیا مشکلی درونی شما را اینگونه زود عصبی می کند یا اینکه به دلیل مشکل روحی و روانی عصبانیت شما ظاهر می شود؟ در ادامه خواهید خواند که دلیل عصبانیت شما کدام است. به طور کلی عصبانیت می‏تواند عوامل گوناگونی داشته باشد از جمله:1- حسادت، 2- کم‏ حوصلگی و کم‏ ظرفیتی، 3- ضعف و ناتوانی مزاج، 4- عدم اعتماد به نفس و خودکم‏بینی، 5- حساسیت‏های افراطی، 6- منفی‏بافی و سوء ظن به دیگران، 7- همانندسازی و تقلید از والدین، همسالان و همکلاسان و… . اما دلایل رایج برای عصبانیت شامل کار زیاد، خستگی، گرسنگی و تشنگی هستند به همین دلیل در این بخش به بهترین و بدترین مواد غذایی برای داشتن آرامش اعصاب و روان اشاره خواهیم کرد. یکی از روش های تأمین آرامش روان و کنترل تنش های عصبی استفاده از غلات و سبزی ها است. مصرف زیاد گوشت و غذاهای سرخ شده، فرد را عصبی و تندخو می کند و در بین بدترین غذاها برای اعصاب و روان فست فودها بیشتر از همه تاثیر گذارند. مصرف ویتامین های گروه B در کاهش عصبانیت و خستگی مفید است. مصرف ویتامین های گروه B در افزایش یادگیری نیز مؤثر است. استفاده از مواد غذایی حاوی ویتامین های گروه B در تغذیه روزمره در کاهش عصبانیت، پیشگیری و درمان افسردگی و خستگی مفید است.

کنترل تنش های عصبی

یکی از روش های تأمین آرامش روان و کنترل تنش های عصبی، استفاده از غلات گیاهی و سبزی ها است زیرا این مواد غذایی نقش مهمی در کاهش استرس دارند. شیرینی ها جزو خوردنی های استرس زا هستند. همچنین مصرف شیرینی ها علاوه بر افزایش قند خون ترشح انسولین در بدن را افزایش می دهد که این حالت منجر به ایجاد استرس در افراد می شود. غذاهای آماده و فوری و به خصوص نوشابه های گازدار قند خون را افزایش می دهد که همین امر در ایجاد استرس و تنش های عصبی نقش بسیاری دارد. همچنین متخصصان معتقدند که کم کاری و یا پرکاری غده تیروئید و نامنظم بودن فعالیت هورمون ها از دلایل اصلی عصبانیت در زنان هستند که باید با انجام آزمایشات تشخیص و درمان شوند.

کنترل عصبانیت شدید

با عصبانیت شدید چه کار می‌توان کرد؟ نفس عمیق بکشید. کشیدن نفس عمیق تمرکز شما را به سمت درونتان می‌برد و از احساسات عصبانیت شدید تا حدودی دور می‌کند. به منظور کنترل خشم آرامش فیزیکی خود را بازیابید. بدن خود را برای تنش‌های موجود اسکن کنید. فکر خود را آرام کنید. مشت‌های خود را باز کنید. برای انجام درست این کار و نتیجه بخش بودن آن، در لحظات آرامش مدام آن را تمرین کنید تا در لحظه‌ی عصبانیت شدید بتوانید به درستی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : تیک عصبی ♥ بی اشتهایی عصبی ♥ دردهای عصبی ♥ سردرد عصبیاضطراب

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 21 مرداد 1397
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.