قاصدک

عوارض و موارد مصرف قرص پانادول اکسترا چیست

قرص پانادول

قرص پانادول ,قرص پانادول اکسترا,قرص پانادول برای چیست,قرص پانادول کلد,قرص پانادول اکسترا برای چیست,قرص پانادول برای سرماخوردگی,قرص پانادول قرمز؟,قرص پانادول در بارداری,قرص پانادول ویکیپدیا,قرص پانادول سرماخوردگی,قیمت قرص پانادول اکسترا

قرص پانادول

توضیحاتی در مورد قرص پانادول

داروی پانادول معمولا با عنوان پاراستامول و آسپیرین (اسید استیل) شناخته می شود که هر دو متعلق به گروه ضد درد از داروها و دارای خواص ضد التهابی و تسکین دهنده درد می باشند.در این مطلب از سایت جسارت به عوارض و موارد مصرف قرص پانادول اکسترا چیست می پردازیم. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.♥

تاثیر قرص پانادول در بدن

پانادول بر روی سیکلواکسیژناز با تمایل بیشتر به سمت آسپرین بر روی همان آنزیم و کووالان استیله آن با گروه های استیل آن تاثیر می گذارد.نشانه های اصلی برای استفاده از این دو دارو آنفلوآنزا و درد است. آسپرین نیز در اختلالات عروق کرونر همراه با درمان اصلاحی و در پیشگیری از حملات قلبی و سکته مغزی نیز استفاده می شود زیرا که به عنوان یک عامل رقیق کننده ی خون عمل می کند.

قرص پانادول چیست

این قرص نیازی به الزام تجویز دکتر ندارد و پانادول دارویی است که بدون نسخه ی پزشک در داروخانه ها به صورت آزاد برای درمان تب و آسم را نشان می دهد.

قرص پانادول و آسپیرین

– هر دوی آن ها تقریبا در نسخه، اهدف عمل و اثرات مشابه هستند و متعلق به گروه یکسانی از NSAIDS در طبقه بندی داروهای ضد درد می باشند. – میزان تاثیر این دو متفاوت است. پانادول برای تب و آنفلوآنزا در بیماران جوان تر ترجیح داده می شود. – آسپیرین معمولا برای استفاده ی کودکان بیمار مناسب نیست، پانادول در این موارد بسیار امن تر است. – آسپرین در دیواره معده عمل می کند و خطر ابتلا به خونریزی دستگاه گوارش را افزایش می دهد در حالی که پانادول در این زمینه خطر بسیار کمی دارد. – آسپرین در بیمارانی با خطر ابتلا به ایسکمی قلبی و سکته مغزی می تواند بسیار مفید باشد و خطر را تا ۸٪ کاهش دهد و همچنین دارای اثر پیشگیری از ترومبوز ورید عمقی است زیرا که مانع از تولید ترومبوکسان می شود.

قرص پانادول و سرماخوردگی

برای سردرد در اثر سرماخوردگی و تب ، داروی پانادول به علت عوارض جانبی کم آن بهتر است. با این حال آسپیرین در برخی از موارد قوی تر است ، گرچه برای کودکان بیمار خطراتی را به همراه دارد. استفاده از آسپرین برای فعالیت ضدانعقادی و برای اثرات قلبی اجتناب ناپذیر است زیرا که نجات دهنده ی زندگی با کمترین میزان ریسک می باشد.

عوارض قرص پانادول

بثورات پوستی، درماتیت آلرژیک، اختلالات خونی و پانکراتیت حاد از عوارض جانبی پس از مصرف طولانی می‌باشد. صدمات کبدی متعاقب مصرف بیش از حد آن ایجاد می‌گردد.

تداخل دارویی با قرص پانادول و استامینوفن

کلستیرامین جذب استامینوفن را کاهش و متو کلوپرامید موجب تسریع جذب آن می‌شود.

مقدار مصرف قرص پانادول

▪ مصرف بیش از ۵ نوبت در روز کودکان توصیه نمی‌شود، مگر اینکه طبق دستور پزشک باشد. ▪ به دلیل احتمال بروز آسیب کبدی یا کلیوی، این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود. مقدار مصرف به صورت قرص، محلول خوراکی، سوسپانسیون ▪ بزرگسالان: به عنوان ضد درد و ضد تب، ۵۰۰-۳۲۵ میلی گرم هر ۳ ساعت یا ۶۵۰-۳۲۵ میلی گرم هر ۴ ساعت تا زمان وجود علائم مصرف می‌شود. ▪ کودکان: به عنوان ضد درد و تب در کودکان تا ۳ ماه ۴۰ میلی گرم هر ۴ ساعت،‌ ۱۲-۴ ماه ۸۰میلی گرم هر ۴ ساعت، ۲-۱ سال ۱۲۰ میلی گرم هر ۴ ساعت ،‌ ۴-۲ سال ۱۶۰ میلی گرم هر ۴ ساعت ، ۶-۴ سال ۲۴۰میلی گرم هر ۴ ساعت( تا زمان وجود علائم )‌، ۹-۶ سال۳۲۰ میلی گرم هر ۴ ساعت( تا زمان وجود علائم)،۱۱-۹ سال ۴۰۰-۳۲۰ میلی گرم هر ۴ ساعت ( تا زمان وجود علایم )و ۱۲-۱۱ سال ۴۸۰ – ۳۲۰ میلی‌گرم هر ۴ ساعت ( تا زمان وجود علائم) مصرف می‌شود. به صورت شیاف: ▪ بزرگسالان: به عنوان ضد درد و تب ۵۰۰-۳۲۵ میلی گرم هر ۳ ساعت یا ۶۵۰-۳۲۵ میلی گرم هر ۴ ساعت ( تا زمان وجود علائم)‌استعمال می‌شود. ▪ کودکان: به عنوان ضد درد و تب در کودکان تا ۲ سال ، مقدار مصرف توسط پزشک تعیین می‌شود. برای کودکان با سن بالاتر، مقدار مصرف مشابه مقدار مصرف سایر اشکال دارویی این دارو است

اشکال دارویی قرص پانادول

▪ pediatric drops:100 mg/ml ▪ oral solution:120 mg/5ml ▪ pediatric Suppository:125mg ▪ Oral suspension:120 mg/5 ml ▪ suppository : 325 mg ▪ tablet :325 mg ، ۵۰۰mg ▪ film coated tablet : acetaminophen 300 mg + codeine phosphate 20 mg

عوارض شیاف استامینوفن

▪ احتمال استفراغ یا اسهال همراه با شکم درد می تواند از علائم مسمومیت با استامینوفن باشد.

قرص پانادول

همان استامینوفن خارجی است. فقط نامش تغییر کرده است. ما ایرانی‌ها معمولا بیش از حد به اجناس خارجی اعتماد داریم. تصور اینکه این دارو خارجی است پس عوارض آن هم کمتر است را دور بیاندازید. هیچ فرقی نمی‌کند استامینوفن باشد یا پانادول، مهم این است که شما با وارد کردن بی‌رویه داروی شیمیایی به بدنتان صدمه می‌زنید. پانادول در دو نوع قرص و شیاف در بازار وجود دارد. اینکه یک دارو خارجی باشد دلیل بر کیفیت بالا و نداشتن عوارض جانبی‌اش نیست. پس در مصرف هر دارویی باید به مقدار مصرفی‌اش توجه کرد تا دچار مسمومیت دارویی نشد. بهتر است مسکن‌ها همراه با غذا مصرف شوند تا آثار مخرب کمتری به دستگاه گوارش وارد کنند.

قرص پانادول و خطرات قلبی عروقی

با سلام خدمت شما آیا مصرف روزانه سه عدد قرص پانادول اکسترا برای کاهش درد های شدید استخوانی خطرات قلبی عروقی یا مشکلات ریوی حادی را به دنبال دارد ؟؟ آیا جایگزین بهتری برای این دارو وجود دارد؟ این داروئی که اسم بردین… اسم دیگر استامینوفن معمولی هست. و مشکلات قلبی عروقی و ریوی هم نداره

قرص پانادول ,قرص پانادول اکسترا,قرص پانادول برای چیست,قرص پانادول کلد,قرص پانادول اکسترا برای چیست

تفاوت بین پانادول و آسپیرین چیست؟

پانادول و آسپرین داروهایی هستند که معمولا برای درمان تب و درد استفاده می شوند اما میزان تاثیر این دو متفاوت است.در این مقاله وب سایت تفاوت ها به بررسی تفاوت این دو داروی  پرکاربرد میپردازد , با ما همراه باشید.پانادول معمولا با عنوان پاراستامول و آسپیرین (اسید استیل) شناخته می شود که هر دو متعلق به گروه ضد درد از داروها و دارای خواص ضد التهابی و تسکین درد می باشند.پانادول بر روی سیکلواکسیژناز با تمایل بیشتر به سمت آنزیم COX-2 تاثیر می گذارد. پاراستامول شکل اکسید شده از آنزیم COX را کاهش می دهد و آن را از شکل گیری مواد شیمیایی التهابی منع می کند.در حالی که آسپرین بر روی همان آنزیم و کووالان استیله آن با گروه های استیل آن تاثیر می گذارد.نشانه های اصلی برای استفاده از این دو دارو تب آنفلوآنزا و درد است. آسپرین نیز در اختلالات عروق کرونر همراه با درمان اصلاحی و در پیشگیری از حملات قلبی و سکته مغزی نیز استفاده می شود زیرا که به عنوان یک عامل رقیق کننده ی خون عمل می کند.

قرص پانادول :

پانادول دارویی است که بدون نسخه ی پزشک در داروخانه ها به صورت آزاد برای درمان تب و سردرد تجویز می شود.این دارو در سال ۱۸۹۳ به بازار معرفی شد.پانادول اساسا COX-2، گونه ای از سیکلواکسیژناز، که مسئول متابولیسم اسید آراشیدونیک و پروستاگلندین H2 که یک مولکول ناپایداراست را مهار می کند و آن را به دیگر ترکیبات ضد التهابی متعددی تبدیل می کند.بنابراین باعث تسکین التهاب می شود. این دارو به شکل های قرص، کپسول، تعلیق مایع، شیاف، تزریق وریدی و عضلانی بسته به نسخه پزشک در دسترس است.دوز رایج برای بزرگسالان ۵۰۰ میلی گرم تا ۱۰۰۰ میلی گرم در روز است و خواص ضد التهابی کم تری در مقایسه با دیگر NSAIDS ها مانند آسپرین و ایبوبروفن دارد.ترکیب آن با اوپیوئیدها نیز برای درد مزمن در بازار موجود است.عوارض جانبی اصلی پانادول عوارض گوارشی در دوز بالا است. پانادول برای زنان باردار و کودکان بی خطر است. برخی مطالعات ارتباطی بین آن با آسم را نشان می دهد.

آسپیرین :

آسپرین اغلب به عنوان دارویی برای سردرد مورد استفاده قرار می گیرد.آن بر روی آنزیم سیکلواکسیژناز عمل می کند و آن را از تولید پروستاگلاندین ها منع می کند که منجر به تسکین درد و تورم می شود.این داروی ضد التهاب قوی تر از پانادول است. گرچه در کاهش سردرد دارای اثر برابر با پانادول می باشد.در برخی از داروهای ترکیبی از ترکیب آن با پانادول و کافئین استفاده می شود که اثر بخشی بالاتری دارد.این دارو برای سردرد، درد، تب ، سرماخوردگی و پیشگیری از سکته مغزی و حمله قلبی تجویز می شود. به دلیل سمی بودن آن نسبت به جایگزین های موجودش، این دارو فقط در موارد خاص در برخی از کشورها برای کودکان استفاده می شود.عوارض جانبی اصلی آن عبارتند از خونریزی معده و روده، وزوز گوش و سندرم ری.

تفاوت بین پانادول و آسپیرین چیست؟

– هر دوی آن ها تقریبا در نسخه، اهدف عمل و اثرات مشابه هستند و متعلق به گروه یکسانی از NSAIDS در طبقه بندی داروهای ضد درد می باشند.– میزان تاثیر این دو متفاوت است. پانادول برای تب و آنفلوآنزا در بیماران جوان تر ترجیح داده می شود.– آسپیرین معمولا برای استفاده ی کودکان بیمار مناسب نیست، پانادول در این موارد بسیار امن تر است.– آسپرین در دیواره معده عمل می کند و خطر ابتلا به خونریزی دستگاه گوارش را افزایش می دهد در حالی که پانادول در این زمینه خطر بسیار کمی دارد.–  آسپرین در بیمارانی با خطر ابتلا به ایسکمی قلبی و سکته مغزی می تواند بسیار مفید باشد و خطر را تا ۸٪ کاهش دهد و همچنین دارای اثر پیشگیری از ترومبوز ورید عمقی است زیرا که مانع از تولید ترومبوکسان می شود.

نتیجه میگیریم که

برای سردرد در اثر سرماخوردگی و تب ، داروی پانادول به علت عوارض جانبی کم آن ارجح است.با این حال آسپیرین در برخی از موارد قوی تر است ، گرچه برای کودکان بیمار خطراتی را به همراه دارد.استفاده از آسپرین برای فعالیت ضدانعقادی و برای اثرات قلبی اجتناب ناپذیر است زیرا که نجات دهنده ی زندگی با کمترین میزان ریسک می باشد.

همه چیز در مورد قرص

قرص‌ها: فراوان‌ترین شکل دارویی هستند که معمولا به یکی از این پنج شکل عرضه می‌شوند: • ساده: قرص‌های ساده معمولا بلعیدنی هستند. • جوشان: قبل از مصرف داخل 1 لیوان آب سرد حل می‌شود و بعد از صاف‌شدن محلول مصرف می‌شود. • جویدنی: زمانی استفاده می‌شود که لازم است دارو از حفره دهان جذب شود یا خرد شدن دارو برای جذب آن ضروری است. اگر این قرص‌ها بدون جویدن بلعیده شود، به‌دلیل کاهش قابلیت جذب، اثر درمانی مناسب نخواهد داشت. مانند قرص ضداسید معده • زیرزبانی یا گونه‌ای: قرص در زیر زبان یا بین دندان‌ها و گونه قرار می‌گیرد و از همان محل جذب می‌شود. ویژگی این قرص‌ها، اثربخشی سریع به‌دلیل جذب بسیار سریع از مخاط گونه و زیر زبان است؛ مانند قرص‌های زیرزبانی که در بیماری‌های قلبی استفاده می‌شود. • قرص‌های آهسته‌رهش-پیوسته‌رهش: قرص‌هایی که استفاده از آنها باعث کاهش مصرف دارو و پذیرش بهتر بیمار می‌شود. مصرف آنها معمولا 1 بار در روز است. بعضی از آنها پوشش‌دار هستند که این پوشش برای پوشاندن طعم و بوی نامطبوع دارو است اما برخی قرص‌های پوشش‌دار برای آزادسازی دارو در روده طراحی شده‌اند(قرص‌‌هایی با پوشش‌ روده‌ای) که نکته مهم در مصرفشان این است که نباید آنها را نصف کرد! 5) کپسول‌ها: اثربخشی آنها نسبت به قرص‌ها سریع‌تر است. کپسول‌ها را به دو گروه با پوشش ژلاتینی نرم و پوشش ژلاتینی سخت تقسیم می‌کنند. کپسول‌ها در اثر ماندن زیاد در هوای خشک شکننده و خرد می‌شوند و محتویات آنها به بیرون نشت می‌کند. در شرایط با رطوبت بالا نیز به‌دلیل نرم شدن ژلاتین، پوشش آنها سوراخ می‌شود و دارو به بیرون نشت می‌کند. در هر دو حالت کیفیت مناسب را از دست می‌دهند. در نتیجه باید از نگهداری کپسول‌ها در شرایط خیلی خشک یا خیلی مرطوب خودداری کرد. خارج کردن کپسول‌ها از ظرف محتوی آنها و نگهداری در شرایط دیگر هم احتمال بروز این مشکلات را زیاد می‌کند.

سرماخوردگی

خوابیدن و استراحت کردن باعث می شود عملکرد سیستم ایمنی بدن شما افزایش یابد و همه توانایی خود را برای مبارزه با ویروس سرما خوردگی استفاده کند. درد وخارش گلو، آب میوه ها و آب سبزیجات طبیعی و شیرین نشده نیز می توانید استفاده کنید اما از مصرف نوشیدنیهایی مثل گرفتگی بینی ) و کاهش زمان تماس ویروس با پوشش داخلی بینی می شود.

دارو برای سرماخوردگی

داروهای زیادی برای درمان سرماخوردگی وجود دارد اما پیشنهاد می کنیم که وقتی نشانه های سرماخوردگی آغاز شد شما هر روز ۴ وعده و در هر وعده ۴۰۰ میلی گرم ویتامین سی به همراه آب فراوان مصرف کنید و علاوه بر آن هر ۶ ساعت یکبار یک قرص زینک مصرف کنید.

بیشتر بخوانید : قرص پروبیوتیک ♥ قرص پوکساید ♥ قرص پنتوپرازول ♥ قرص تاوانکس قرص تلفست

کامنت های تایید شده : 2 عدد

  • بینهایت از شما تشکر می کنم خیلی حوصله به خرج دادید ومطلب را کلی بررسی کردید با کگال تشکر
    از بابل

    • خواهش می کنم دوست عزیز نظر لطفتونه

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.