خواص و مضرات دارویی زالزالک زرد یا کیالک در طب سنتی

خواص و مضرات دارویی زالزالک زرد یا کیالک در طب سنتی

خواص و مضرات دارویی زالزالک زرد یا کیالک در طب سنتی در سایت جسارت

زالزالک زرد ,زالزالک زرد,خواص زالزالک زرد,درخت زالزالک زرد,نام علمی زالزالک زرد,اسم علمی زالزالک زرد,خواص کیالک,خواص کیالک کوهی,خواص کیالک قرمز,خواص کیالک زرد,خواص کیالک در طب سنتی,خواص کیالک در بارداری,خواص کیالک برای پوست,خواص کیالک,خواص عرق کیالک,خواص عرق کیالک برای پوست,خواص زالزالک در طب سنتی,خواص زالزالک طب سنتی,خواص عرق کیالک در بارداری,خواص عرق کیالک,خواص گیاه کیالک,خواص میوه کیالک,خواص درمانی عرق کیالک,خواص درمانی کیالک,خواص عرق کیالک بر پوست,خواص عرق کیالک چیست؟,خواص عرق کیالک برای قلب,خواص عرق کیالک حکیم تهرانی,خواص عرق کیالک درطب سنتی,خواص عرق کیالک درحاملگی,فواید عرق کیالک برای پوست

خواص و مضرات دارویی زالزالک زرد یا کیالک در طب سنتی

زالزالک زرد , زالزالک زرد , خواص زالزالک زرد , درخت زالزالک زرد

در این مطلب از سایت جسارت به خواص و مضرات دارویی زالزالک زرد یا کیالک در طب سنتی می پردازیم. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد

محققان آمریکایی طی بررسی‌ هایی که روی زالزالک انجام دادند، دریافتند این میوه به خاطر داشتن مقادیر بالایی از مواد آنتوسیانین، بسیار مفید است و در رنگ های مختلف این میوه آنتوسیانین های زیاد و متفاوتی یافت می ‌شود که دانه‌ های زالزالک را از فشار اکسایشی نور خورشید حفظ می ‌کنند.

زالزالک زرد

زالزالک یک گیاه تیغ دار معمول است که طول آن به پنج پا می رسد و در دامنه‌ی کوهها و اراضی جنگلی آفتابی در سرتاسر جهان می روید. زالزالک جزو تیره‌ی گیاهان طبی مانند انواع رز است ولی گلهای این گیاه معطر نیست. گله‌ای آن در بوته‌های کوچک رشد می‌کنند و به رنگ سفید، قرمز یا صورتی هستند. دانه‌های کوچک این گیاه که به آنها زالزالک گفته میشود پس از شکوفایی گل‌ها رشد می‌کنند. میوه‌ی این گیاه معمولاً پس از رسیدن رنگ قرمز به خود می‌گیرد اما رنگ سیاه آن نیز یافت می‌شود. برگهای زالزالک درخشان است و به شکل‌ها و اندازه‌های گوناگون رشد می‌کنند. زالزالک در ایران از جمله در بلندی‌های بالای ۲۵۰۰ متر در استان کهکیلویه و بویراحمد، استان فارس استان و اصفهان بویژه شهرستان نجف آباد می‌روید.

به عبارتی تحقیقات نشان می ‌دهد مصرف زالزالک در درمان برخی بیماری ‌ها، از سرطان گرفته تا چاقی، اثر مثبت می گذارد و این تاثیر به دلیل خواص ضد‌ التهابی ماده ی آنتوسیانین موجود در آن است، به طوری که ثابت شده بسیاری از بیماری ‌ها به دلیل التهاب‌ های کنترل نشده ‌ای است که دامنگیر ما می ‌شود.

زالزالک زرد

این گیاه در استان آذربایجان شرقی و استان کردستان و شمال استان آذربایجان غربی هم به فراوانی یافت می شود. به این گیاه در زبان ترکی یمی شان می‌گویند و در نجف آباد به کوج معروف است. در شمال ایران گونه‌‌های وحشی زالزالک به شکل خودرو در جنگل‌‌ها می‌ روید که به آن ولیک می گویند. این گیاه دارای دونوع سفید و قرمز (شغالی) می باشد. این میوه اگر چه جثه ‌ای کوچک دارد ولی بسیار پرفایده و مغذی است و به رنگ ‌‌های زرد و نارنجی در بیشتر نواحی معتدل می‌ روید. رسیده‌ی این میوه، شیرین، گوشتی و دارای هسته ‌های زرد رنگ فراوان است. نام علمی: Crataegus aronia نام انگلیسی: Crataegus hawthorn

علاوه بر میوه ی زالزالک از گل آن نیز برای درمان استفاده می‌ شود. گل زالزالک برای درمان تشنج مفید بوده و حرکات نامنظم قلب را تنظیم می ‌کند. لذا دم ‌کرده ی آن برای درمان بیماری‌ های مزمن قلب استفاده می ‌شود.

خواص زالزالک زرد

این میوه علاوه بر ویتامین‌ های A، B، Cو تانن دارای کلسیم و مختصری پکتین است که برای تقویت قلب و معده بسیار توصیه می ‌شود. مهم‌‌ترین اثر زالزالک روی قلب، تنظیم کردن حرکات نامنظم آن است و از تپش قلب و ضربان شدید آن جلوگیری می‌‌کند. در اغلب کشورهای اروپایی بویژه آلمان برای درمان بی ‌نظمی ضربان قلب از گیاه زالزالک استفاده می ‌شود. همچنین زالزالک در درمان آنژین و تصلب شرایین (سفت شدن دیواره‌ی رگ‌‌ها)‌ بسیار کاربرد دارد.

نتایج یک پژوهش نشان داد: مصرف خوراکی زالزالک در دیابت قندی باعث کاهش گلوکز و LDL کلسترول سرم می ‌شود. این مطالعه با اثر مصرف خوراکی سرشاخه‌ ی زالزالک بر غلظت گلوکز و لیپید‌های سرم و تراکم سلول ‌های بتا در موش ‌های صحرایی دیابتی توسط دکتر مهرداد روغنی، عضو گروه فیزیولوژی مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشکده پزشکی دانشگاه شاهد بررسی شد.

درخت زالزالک زرد

تحقیقات جدید نشان می ‌دهد که زالزالک آنتی ‌اکسیدان بسیار قوی محسوب می‌شود و می‌تواند به عنوان یک مکمل غذایی مقوی عمل کند و در تنظیم وزن، گلوکز خون و التهاب نقش داشته باشد. محققان آمریکایی طی بررسی‌‌هایی که روی زالزالک انجام داده‌اند، دریافته‌اند این میوه به دلیل داشتن مقدار زیاد مواد آنتوسیانین، بسیار مفید است. در رنگ‌های مختلف این میوه آنتوسیانین های زیاد و متفاوتی یافت می ‌شود که دانه‌‌های زالزالک را از فشار اکسایشی نور خورشید حفظ می ‌کنند. خوردن زالزالک، بدن ما را از موقعیت‌‌های زیان ‌آور مانند قرار گرفتن در معرض آلودگی و رادیکال‌های آزاد حفظ می‌کند. تحقیقات نشان می ‌دهد مصرف زالزالک در درمان برخی بیماری‌ها، از سرطان گرفته تا چاقی، اثر مثبت می‌گذارد و این تاثیر به دلیل خواص ضد‌ التهابی ماده‌ی آنتوسیانین موجود در آن است، به طوری که ثابت شده بسیاری از بیماری‌‌ها به دلیل التهاب‌‌های کنترل نشده‌ای است که دامنگیر ما می ‌شود. یکی از مواد مفید موجود در زالزالک فلاونوییدهایی است که نسبت به رنگ میوه شدت اثرات آنتی ‌اکسیدانی آن‌ها تغییر می‌‌کند. میوه‌‌های قرمز رنگ دارای اثر قوی، نارنجی اثری ضعیف و زرد اثر ضعیف ‌تری دارند

این میوه به علت غنی بودن از اسید تارتاریک و اسید مالیک نیز در مواقع کم‌ خونی و سل اثر نیکویی دارد. زالزالک به دلیل آن که دارای مقدار زیادی تانن است بسیار قابض بوده و می ‌توان آن را جهت درمان اسهال‌ های خونی به کار برد.

نام علمی زالزالک زرد

مصرف خوراکی زالزالک در دیابت قندی، موجب کاهش گلوکز و LDL کلسترول سرم می‌‌شود. کاهش سطح گلوکز و لیپید‌های سرم در بیماران دیابتی با استفاده از گیاهان دارویی از اهمیت زیادی برخوردار است. مواد موجود در زالزالک قند خون و عملکرد انسولین خون را بهبود می ‌بخشد. به نقل از Sience Daily، پژوهشگران در زمینه ی تاثیر زالزالک و خواص آن، تحقیقات خود را روی موش ‌هایی انجام دادند که از پیش مبتلا به دیابت بودند. آن‌ ها ابتدا به 18 موش نر، حدود 6 ماه غذای سرشار از قند میوه دادند سپس آن‌ ها را دو گروه کردند؛ به یک گروه آب خالص و به گروه دوم مخلوط آب و عصاره‌ی زالزالک دادند و این کار را تا 6 ماه ادامه دادند و وزن و چربی بدن، قند خون و شاخص‌ های مولکولی التهابی آن ‌ها را بررسی کردند. سرانجام، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که موش‌‌هایی که مخلوط آب و عصاره‌ی زالزالک مصرف کرده بودند، نسبت به گروه دیگر، از کاهش وزن بیشتر، چربی کم‌تر ، قند خون و تری‌گلیسیرید پلاسمای پایین‌تر و چربیLDL کم‌‌تری برخوردار بودند. این تغییرات در انسان‌ها باعث کاهش احتمال ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود و مشکلات التهابی را کاهش می‌دهد

خواص و مضرات دارویی زالزالک زرد یا کیالک در طب سنتی

زالزالک زرد , زالزالک زرد , خواص زالزالک زرد , درخت زالزالک زرد

رنگ زرد و صورتی این میوه در بدن تبدیل به ویتامین A می ‌شود و اشتها را زیاد می ‌کند. البته این میوه را وقتی که کاملا رسیده و رنگ انداخته مصرف کنید تا دچار ناراحتی ‌های گوارشی ناشی از خام بودن میوه نشوید.

اسم علمی زالزالک زرد

زالزالک داراى مواد معدنى گوناگون، ویتامین ها، مقدار زیادى تانن و کلسیم ، ترشى آلى ، پکتین ، مازو ، اسید تارتریک ، اسید مالیک ، روغن چرب، قندهاى گلوکز، فروکتوز است. بسیار قابض و در درمان اسهال خونی مؤثر است. براى تقویت قلب و معده بسیار توصیه شده است. برای معالجه بیماران مبتلا به فعالیت نامنظم قلب کاربرد دارد. در مواقع کم خونى و سل اثر خوبی دارد. برای روماتیسمى ها و مبتلایان به ورم روده مفید است. اشتها را زیاد مى کند. جهت درمان قطره قطره آمدن ادرار توصیه شده است. شربت زالزالک همراه با شکر سرخ ، براى رفع سردرد شدید مفید است. گل زالزالک ، ضد تشنج است و حرکات نامنظم قلب را تنظیم مى کند. داروى مفید و خاصى بر ضد تپش قلب و ضربان شدید آن است.

زالزالک زرد

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.