آیا مصرف زالزالک در بارداری ممنوع است یا خیر؟

آیا مصرف زالزالک در بارداری ممنوع است یا خیر؟

زالزالک در بارداری ، مصرف زالزالک در بارداری ، فواید خوردن زالزالک در بارداری ،خواص زالزالک در بارداری ،عوارض خوردن زالزالک در بارداری ، زالزالک در دوران بارداری ، میوه زالزالک در بارداری ، خواص زالزالک در بارداری چیست ، عوارض زالزالک در بارداری چیست

زالزالک در بارداری ، خواص زالزالک در بارداری ،مصرف زالزالک در بارداری ، عوارض خوردن زالزالک در بارداری

در این مطلب از سایت جسارت به خواص و عوارض زالزالک در بارداری می پردازیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.زالزالک میوه ای است که عده ای از پزشکان معتقدند خوردن آن در بارداری مضر است و عده ای معتقدند که خوردن آن ضرری ندارد

زالزالک در بارداری

زالزالک یک گیاه تیغ دار معمول است که طول آن به پنج پا می رسد و در دامنه کوهها و اراضی جنگلی آفتابی در سرتاسر جهان می روید. به رغم اینکه زالزالک جزو تیره گیاهان طبی مانند انواع رز است لیکن گلهای این گیاه معطر نیست. گلهای آن در بوته های کوچک رشد می کنند و به رنگ سفید، قرمز یا صورتی هستند.دانه های کوچک این گیاه که به آنها زالزالک گفته میشود پس از شکوفایی گلها رشد می کنند.میوه این گیاه معمولاً پس از رسیدن رنگ قرمز به خود می گیرند اما رنگ سیاه آن نیز یافت میشود.برگهای زالزالک درخشان است و به اشکال و اندازه های گوناگون رشد می کنند.

خواص زالزالک در بارداری

طبیعت این گیاه سرد و خشک است. برخی خواص دارویی آن عبارتند از:مصرف زالزالک برای بیمارن دیابتی مفید است، مصرف خوراکی زالزالک در دیابت قندی باعث کاهش گلوکز و کلسترول می‌شود.میوه زالزالک محرک، قابض، ملایم، مقوی معده و باز کننده گرفتگیها است. همچنین برای تنظیم عمل روده مفید است.این میوه، ضد خونریزی، تب بر و ضد تشنج است.هسته زالزالک، اسهال را برطرف و از احتلام شبانه جلوگیری میکند.ویتامین B و C موجود در زالزالک هنگام استفاده باعث کاهش چربی و کلسترول خون می‌شود.خوردن چای زالزالک آرام بخش است؛ بنابراین افرادی که دچار مشکلات بیخوابی و انقباضات مکرر عضلانی میشوند، میتوانند از آن استفاد کنند.زالزالک ضد اسکلروز است و مصرف آن برای تقویت معده بسیار مفید است.کاهش کلسترول بد خون از دیگر خواص زالزالک بوده، به طوریکه مصرف این میوه، کلسترول بد را در جریان خون کاهش داده و همچنین منجر به کاهش تولید کلسترول در کبد افرادی که رژیم غذایی سرشار از کلسترول دارند، می‌شود. سرکه زالزالک از عوامل اصلی کاهش کلسترول و تری‌گلیسیرید در بدن می‌باشد.

زالزالک در بارداری ، خواص زالزالک در بارداری ، مصرف زالزالک در بارداری ، عوارض خوردن زالزالک در بارداری

علاوه بر میوه ی زالزالک از گل آن نیز برای درمان استفاده می‌ شود. گل زالزالک برای درمان تشنج مفید بوده وحرکات نامنظم قلب را تنظیم می ‌کند. لذا دم ‌کرده ی آن برای درمان بیماری‌ های مزمن قلب استفاده می ‌شود.

مصرف زالزالک در بارداری

مرتضی صفوی در گفت‌و‌گویی افزود : زالزالک دارای تانن، مازو، اسید تارتریک و اسید مالیک است و میوه تازه آن داراى روغن چرب، قندهاى گلوکز، فروکتوز،مواد معدنى گوناگون و نیز ویتامین «‌‍C» است. وی گفت: مصرف زالزالک موجب کاهش قند خون و فشارخون می‌شود و ضربان قلب را کنترل می‌کند. میوه زالزالک بسیار قابض است و ضد اسکلروز است و در طب سنتی مصرف زالزالک آمده است و مصرف آن برای بی‌خوابی مفید است.این متخصص تغذیه اضافه کرد: مصرف زیاد زالزالک سمی است و زنان نباید در دوران بارداری و و شیردهی آن را مصرف کنند.داراى کلسیم و مقدارى ترشى آلى و پکتین است. صفوی افزود:مصرف زالزالک براى تقویت قلب و معده بسیار مفید است. گل زالزالک اندکى معطر است و قبل از آنکه غنچه‏اش کاملاً باز شود، براى مصرف داروسازى، مى‏چینند. این گل ضد تشنج است و حرکات نامنظم قلب را تنظیم مى‏کند و داروى مفید و خاصى بر ضد تپش قلب و ضربان شدید آن است.

زالزالک در بارداری ، خواص زالزالک در بارداری ، مصرف زالزالک در بارداری ، عوارض خوردن زالزالک در بارداری

یک متخصص زنان و زایمان در پاسخ به این سوال که آیا مصرف زالزالک در بارداری مضر است یا خیر فرمودند :زالزالک ممنوعیتی برای بارداری ندارد و این باور نادرستی است. نگران نباشید ضرری به جنین نمی رساند.

عوارض خوردن زالزالک در بارداری

انجمن فرآورده های گیاهان دارویی آمریکا زالزالک را از نظر بی خطر بودن درجه ۱ ارزیابی کرده است که این ارزیابی نشان دهنده این است که گیاه مزبور ضمن میزان بالای مصرفی خیلی بی خطر است. حتی با وجود این حالت، همواره عاقلانه خواهد بود اگر دستورالعمل دوز مصرفی آن رعایت شود.در صورت باردار بودن از مصرف زالزالک پرهیز شود.توجه به هر نوع تغییری که در طول مصرف زالزالک احساس می کنید فوق العاده حائز اهمیت است.درد زیاد، حملات زیادتر آنژین، تحلیل و ضعف بیشتر در طول قدم زدن یا ورزش کردن جملگی دلایل خوبی دال بر ضرورت اجتناب از مصرف زالزالک است ولازم است بلافاصله با پزشک معالج خود مشورت کنید. اگر با هیچکدام از این علایم بیماری مواجه نیستید، در صورت حصول بهبود پس از شش هفته درمان با زالزالک با پزشک معالج خود صحبت کنید. روند پیشرفت شما حتی اگر احساس می کنید دارید بهتر می شوید باید تحت نظر پزشک باشد.

تداخل های احتمالی زالزالک در بارداری با داروها

زالزالک اثرات درمانی دیژیتالیس دیگوکسین را تشدید می کند و از اینرو در صورت مصرف دیژیتالیس از مصرف توأم زالزالک بپرهیزید. زالزالک می تواند در کنار سایر تقویت کننده ها (نظیر منیزیم یا ویتامین B6) یا گیاهان دارویی (مانند سیر یا قارچ خوراکی ریشی) در درمان سیستم قلبی- عروقی اثرات مثبتی بر جای گذارد.زالزالک با بسیاری از داروهای بیماران قلبی تداخل دارد. این گیاه ممکن است عملکرد داروهای مربوط به نارسایی قلبی، فشارخون بالا، آنژین، آریتمی قلبی و … را محدود کند.اگر مشکلات قلبی دارید و دارو مصرف می کنید؛ بدون مشورت با پزشک خود از مقادیر زیاد زالزالک، عصاره، دمنوش یا داروهای تهیه شده از آن مصرف نکنید.

زالزالک در بارداری ، خواص زالزالک در بارداری ، مصرف زالزالک در بارداری ، عوارض خوردن زالزالک در بارداری

ولیک یا همان زالزالک وحشی د‌ر مناطق جنگلی ایران به ویژه در مازندران به وفور یافت می‌شود وبسته به رنگ میوه ولیک سیاه و ولیک سرخ در این مناطق دیده می‌شود.زالزالک وحشی د‌ر کتاب‌های طب سنتی «خفچه» و «زعرورالاد‌ویه» و د‌ر بعضی کتاب‌ها هم «تفاح ‌بری» نامیده شد‌ه است.

زالزالک در بارداری

<

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.