خانه » داروهای گیاهی و طب سنتی » خواص و فواید شکر تیغال

خواص و فواید شکر تیغال

خواص و فواید شکر تیغال

شکر تیغال گیاهی است خاردار که گل ‌هایش به‌ شکل گلوله‌ای خاردار و آبی ‌رنگ در انتهای ساقه قرار دارند. بر روی برگ ‌ها و ساقه این گیاه حشره‌ای از راسته قاب ‌بالان به نام خزوکک برای نگهداری تخم‌ ها و نوزاد خود پیله‌ای می‌تند به اندازه یک فندق که سفید رنگ است. جنس پیله این حشره که از ترشحات گیاه شکرتیغال ساخته شده قند مخصوصی بنام ترهالوز است. در پزشکی قدیم از آن به عنوان ملین و متعادل کننده دستگاه گوارش استفاده می‌کردند. برای درمان سرفه های مزمن ناشی از سرماخوردگی و همچنین برای خواب کودک از شکر تیغال به کرات استفاده می کنند. شکر تیغال که در واقع پیله حشره بر روی گیاه می باشد را در داخل آب گرم با کمی نبات حل نموده و سه مرتبه در روز استفاده می کنند. بررسی متون اثرات درمانی این گیاه دارویی موید آن است که شکر تیغال برای درمان و یا تخفیف بیماری های ریوی به عنوان خلط آور ، برطرف‌کننده سرفه ، تحریک دستگاه تنفسی تحتانی ، ملین سینه ، رفع خشونت سینه ، صاف کردن صدا و رفع خشکی گلو ، درمان تنگی نفس و آسم استفاده می شود. درمان های دیگری از قبیل درمان افسردگی ، یبوست و چاقی ، تب بری، متعادل کننده دستگاه گوارش ، تسکین سوزش سردل نیز برای این گیاه ذکر شده است. شکرتیغال برای معده و دردهای احشایی موثر است. و اثر مثبتی بر حافظه و قدرت یادگیری دارد. شکر تیغال می تواند به عنوان یک ضد سرطان کاربرد داشته باشد. و در طب سنتی به عنوان طعم دهنده به کار می رفته است.بدنیست بدانید که شِکَرتیغال (Echinops) سرده‌ای از گیاهان چندساله‌است.لازم به ذکر است که  نام‌های دیگر آن در قدیم شکرتیار، خارشکر و تیغ قندک بوده‌است. البته شکر تیغال که براحتی در آب حل می‌شود دارای ۲۳ درصد قند ترهالوز، طعمی شیرین و لعاب‌دار است و بعنوان لینت‌بخش و برطرف‌کننده سرفه و نیز پائین آورنده تب مصرف می‌گردد و نافع است .

خواص و فواید شکر تیغال

جالب است بدانید که گیاهان این سرده را خارشکرها و قندرونک‌ها هم نامیده‌اند.در واقع این سرده در ایران ۵۴ گونه گیاه علفی چندسالهٔ خاردار دارد که اغلب انحصاری ایران‌اند.در واقع شکرتیغال گیاهی است خاردار بشکل خارخسک که گل‌هایش به‌ صورت گلوله‌ای خاردار و آبی‌رنگ در انتهای ساقه قرار دارند. گفتنی است که این گیاه در سراسر بر قدیم می‌روید. بر روی برگ‌ها و ساقه ٔ این گیاه حشره‌ای از راسته ٔ قاب‌بالان بنام خزوکک برای نگهداری تخم‌ها و نوزاد خود پیله‌ای می‌تند به اندازه یک فندق که سفیدرنگ می باشد.نوزاد پس از آن‌که به حشره بالغ تبدل شد پیله را سوراخ می‌کند و از آن خارج می گردد.

خواص و فواید شکر تیغال

جالب است بدانید که جنس پیله ٔ این حشره که از ترشحات گیاه شکرتیغال ساخته شده ترکیبی از مواد سلولزی و نشاسته و مواد ازته و به‌مقدار زیاد (در حدود ۲۵ درصد) قند مخصوصی بنام ترهالوز است. در واقع در پزشکی قدیم از این پیله که بنام شکرتیغال یا گل تیغال مینامند بعنوان ملین و متعادل کنندهٔ دستگاه گوارش استفاده می‌کردند.واقعیت این است که در بازار منظور از شکرتیغال همین گل تیغال پیله ٔ خزوکک است و خودگیاه را بنام تیغال مینامند و گفته می شود.

خواص و فواید شکر تیغال

در ضمن شکر تیغال از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی از نظر حرارت و برودت معتدل و رطوبت آن کمی بیشتر و با کمی لزجی می باشد. این ماده از زمان ابوعلی سینا شناخته شده بود و برای سرفه و دستگاه تنفس به عنوان داروی خیلی نافع  و مفید تجویز می شده است. البته که ملین سینه است و خشونت سینه را برطرف می کند. حدث اخلاط و سوزش مری را تسکین می بخشد و برای سرفه و صاف کردن صدا و برطرف کردن خشکی گلو و معده نافع  و مفیداست. زیاده روی در خوردن آن به هم خوردگی حال و آشفتگی ایجاد می کند. از این نظر باید با شکر و ترنجبین خورده شود. مقدار خوراک آن تا 20 گرم می باشد.

خواص و فواید شکر تیغال

بدنیست بدانید که دکتر شلیمر در یادداشتهایش می نویسد با  اینکه شکر تیغال شیرینی ندارد و طعمی نشاسته ای دارد، مع هذا یکی از موثرترین و مفیدترین داروهای سینه است و بویژه برای تسکین سرفه های شدید و سرکش که ناشی از تحریک برونشها باشد، آرامش بخش می باشد.

برای درمان عفونت ریه ده عدد سپستان نیم­کوب را با دو قاشق شکر تیغال آسیاب کرده و با یک لیوان آب سرد شب خیس کنید و صبح قبل از آفتاب صاف­کرده­ی آن را جرعه جرعه بنوشید. به مدت پنج تا شش روز این دستور را ادامه دهید.

منبع :ویکی پدیا

منبع : عطاری شفا

شکر تیغال