خانه » پزشکی و سلامت » برفک دهان

برفک دهان

برفک دهان و راههای درمان

برفک دهان نوزادان،برفک دهان نوزاد،برفک دهان در بزرگسالان،برفک دهان کودکان،برفک دهان در نوزادان

برفک دهان معمولا در دهان نوزادان به وجود می آید.قابل ذکر است که برفک دهان یک عفونت قارچی (کاندیدا آلبیکنس) در غشاء مخاطی دهان می باشد.در واقع می توان برفک دهان را به این شکل نیز تعریف نمود که برفک یک عفونت قارچی (کاندیدایی) موقت در دهان نوزادان  می باشد.لازم به ذکر است که اگر بخواهیم دقیقتر بگوییم باید گفت که این عفونت قارچی در دهان و گلو بزرگسالان نیز بروز می نماید.

آیا می دانید علل برفک دهان چه چیزهایی هستند؟

برفک دهان،علل برفک دهان

جالب است بدانید که کاندیدا (Candida) تقریبا بیش از نیمی از جمعیت موجودات زنده ریز داخل دهان ما را تشکیل می دهد. هر کس که از دندان های مصنوعی استفاده می کند، کاندیدا نیز دارد اما این حالت حتما منجر به بروز علائم و عوارض بیماری نمی گردد.قابل توجه است که وجود کاندیدا در دهان به صورت طبیعی مشکل ویژه ای را به وجود نمی آورد تا زمانی که یک تغییر شیمیایی شرایط را به نفع کاندیداها تغییر دهد.قابل توجه است که این تغییر می تواند بر اثر عوارض جانبی ناشی از مصرف آنتی بیوتیک یا شیمی درمانی اتفاق بیافتد. همچنین امکان دارد به علت شرایط خاصی مانند دیابت، مصرف مواد مخدر، سوء تغذیه و یا ضعف سیستم ایمنی به علت افزایش سن یا بیماری هایی مثل ایدز نیز بروز نماید.گفتنی است که علاوه بر این افرادی که دندان های مصنوعی آنها مناسب و اندازه نیست در معرض خطر بیشتری برای مبتلا شدن به برفک دهان قرار دارند. افرادی که از این مشکل رنج می برند معمولابا لکه های صورتی کم رنگ بر روی لبها مواجه می شوند که این قضیه نشانه ای از عفونت کاندیدایی می باشد.

علائم برفک دهان چیست؟

قابل توجه است که لکه های سفید، کرمی یا زرد رنگ در داخل دهان. این لکه ها تا حدودی برجسته نیز می باشنداغلب این لکه ها دردناک نیستند و اگر خراش داده شوند، زخم های کوچکی که به مقدار کمی خونریزی خواهند کرد به وجود می آیند. گفتنی است که برفک دهان در بزرگسالان می تواند منجر به احساس سوزشی ناخوشایند در دهان و یا گلو گردد

آیا می دانید چه کسانی در معرض ابتلا به برفک دهان قرار دارند؟

برفک دهان،علل برفک دهان

اغلب نوزادان به بیماری مبتلا می شوند.معمولا کسانی که از دندان های مصنوعی استفاده می کنند.بزرگسالان مبتلا به دیابت و یا سایر اختلالات در سوخت و ساز بدن خود در واقع افراد مبتلا به خشکی دهان مربوط به عوارض برخی از دارو ها بیشتر افراد تحت درمان با آنتی بیوتیک ها و یا شیمی درمانی اغلب افرادی که داروهای استروئیدی خوراکی یا اسپری های استروئیدی مصرف می کنند

مصرف کنندگان مواد مخدر

افراد مبتلا به سوء تغدیه

افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی بدن

آیا می دانید تشخیص برفک دهان چگونه است؟

در واقع در نوزادان، برفک دهان به کمک یک معاینه ساده قابل تشخیص می باشد.بعضی  اوقات، پزشک به منظور اطمینان بیشتر خراشی را بر روی زبان نوزاد ایجاد می کند و آن را برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می کند.لازم به ذکر است که در بزگسالان، علائم برفک دهان با علائم تعداد زیادی از بیماری هائ مختلف از جمله علائم اولیه برخی از سرطان ها مشابه است. لذا بسیار بااهمیت است که بامشاهده این علائم حتما به پزشک مراجعه نماید.

برفک دهان،علل برفک دهان

آیا می دانید درمان برفک دهان چگونه است؟

جالب است بدانید که در نوزادان امکان دارد درمان بدون هیچگونه اقدامات پزشکی خاصی و به صورت خود به خود انجام شود. استریل کردن تمام لوازمی که با دهان نوزاد در ارتباط است و رعایت بهداشت عمومی نوزاد تا حد زیادی می تواند از بروز برفک دهان جلوگیری و پیشگیری به عمل آید.در واقع پیشنهاد می شود که بعد از شیر دادن به نوزاد، به او مقداری آب استریل شده بدهید تا شیری که در داخل دهان و بر روی زبان باقی مانده است شسته شود و از تعداد کاندیدا ها در داخل دهان کاسته گردد.لازم به ذکر است که در بعضی شرایط، برفک دهان باید تحت کنترل قرار بگیرد. این شرایط می تواند شامل تعویض دندان های مصنوعی و یا تغییر در روش درمانی دیابت با توصیه پزشک باشد. در واقع برای بیماران مبتلا به ایدز، امکان بهبود نقص ایمنی بدن وجود ندارد. درمان اختلالات، اشکالات و بیمای های دهان و دندان و همچنین استفاده از مواد ضد قارچ می تواند به پیشگیری از بروز این بیماری کمک نماید. البته درمان عامل ایجاد کننده برفک دهان می تواند به صورت خود به خود باعث درمان برفک دهان گردد.

برفک دهان،علل برفک دهان

قابل توجه است که برفک دهان بسیار حساس است به گونه ای که رعایت بهداشت عمومی دهان و دندان به صورت منظم غیر ممکن خواهد شد.لازم به ذکر است که می توانید از یک مسواک بسیار نرم استفاده کنید.استفاده از یک دهانشویه رقیق شده از پراکسید هیدروژن نیز می تواند مفید می باشد.قابل توجه است که از دکتر داروساز بخواهید که دهان شویه مناسب وضعیت شما را به شما معرفی نماید.شایان ذکر است که به طور کلی اگر عامل ایجاد کننده ی برفک دهان تحت کنترل در بیاید، به احتمال زیاد عفونت پس از چند روز مصرف قارچ کش رفع می گردد. و برفک دهان به طور کامل بهبود می یابد.

جالب است بدانید که  از دیگر خواص گل گاوزبان این است که،جویدن برگ تازه گل گاوزبان جهت درمان جوش های چرکی دهان اطفال، برفک، سستی بیخ دندان و رفع حرارت دهان نافع است

برفک از انواع بیماری استوماتیت است

برای درمان تاول و برفک در دهان: چند عدد سپستان نیم­کوب را دم کنید و بعد از صاف کردن در دهان غرغره کنید. تفاله‌های باقی­مانده را چند دقیقه در دهان نگه‌دارید و آن‌ها را بمکید و بیرون بریزید. تا بهبودی این ذستور را تکرار کنید.

لازم به ذکر است که برگ این گیاه، مقوی و تصفیه‌کننده خون و رافع التهابات مجاری ادراری است. در واقع مصرف جوشانده میوه خارخسک همراه با عناب و سپستان، تب‌بر خوبی می باشد. مصرف میوه خارخسک، در جمیع جهات، مانند عصاره گیاه عمل می‌کند و دم‌کرده میوه آن، رافع بیماری‌های کلیه و نقرس می‌باشد.قابل ذکر است که  مصرف نخود خیس‌شده در آب تازه خارخسک و پرورده‌کردن آن، موجب رفع نارسایی‌های جنسی می گردد؛ زیرا افزایش‌دهنده سطح تستوسترون می‌باشد. واقعیت این است که غرغره جوشانده آن، برای معالجه التهاب‌ها و برفک دهان، کاربرد دارد. البته مالیدن یا خوردن روغن خارخسک، به‌عنوان مسکن درد مفاصل و دردکمر و نیز درخشان‌کردن رنگ رخسار، مفید است.

برفک دهان و راههای درمان

مطلب مرتبط:

آفت دهان

آبسه دندان و راههای درمان آن

تاکنون 33 نظر ثبت شده است.

 1. استوماتیت کاندیدیاز یا برفک دهان به شکل برجستگی‌های سفید خاکستری در روی مخاط دهان و زبان بروز کرده که با کندن این ضایعات مناطق خونریزی‌دهنده ایجاد می‌شود. ضایعه اغلب اگزودای سفید دارد.

 2. برفک دهان به دلیل از بین رفتن باکتری‌های مفید موجود در دهان ایجاد می‌شود و با این وضع قارچ‌های کاندیدای موجود در دهان رشد بیش از حد پیدا می‌کنند و بصورت برفک در دهان دیده می‌شوند. برفک دهان اکثراً توسط قارچ کاندیداآلبیکانس و گاه توسط قارچ‌های کاندیدا گلابراتا و کاندیدا تروپیکالیس ایجاد می‌شو

 3. این بیماری نباید با لوکوپلاکیا اشتباه گرفته شود. ضایعات لوکوپلاکیا بیشتر در کناره‌های زبان است، در حالی که ضایعات برفکی معمولاً در روی زبان و سایر نقاط دهان دیده می‌شود.

 4. برفک دهان اغلب در نوزادان دیده می‌شود. در نوزادان اغلب به دنبال عبور از کانال زایمانی و بعلت وجود کاندیدا در آنجا نوزاد دچار این بیماری می‌شود.[

 5. درمان با قطره نیستاتین یا کلوتریمازول موضعی برای حداقل ده روز است.

 6. عامل این بیماری مخمر کاندیدا آلبیکانس است. برفک دهان در انسان‌های سالم نیز ممکن است رخ دهد، اما در بزرگسالان اکثراً عوامل زیر زمینه‌ساز بیماری هستند:

  استرس: استرس شدید و طولانی در بدن باعث آزاد شدن هورمون کورتیزول می‌شود. این هورمون با کاهش ایمنی بدن و افزایش قند خون، می‌تواند موجب ایجاد برفک دهان شود.[۳]
  کسانی که در دوره‌ای از آنتی بیوتیک یا دهانشویه‌های ضد باکتری استفاده کرده‌اند.
  به عنوان عفونت فرصت طلب در بیماران دچار ضعف ایمنی مانند ایدز
  کسانی که دیابت دارند.
  کسانی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند.
  زنان باردار.
  کسانیکه دچار نقص در هضم غذا هستند.

 7. بیشتر بیماران بدون علامت هستند ولی ممکن است هنگام غذا خوردن درد داشته باشند یا در آغاز ابتلا از طعم بد دهان گله داشته باشند.

  پاپیلای سطح پشتی زبان محل ابتدایی توده شدن این ارگانیسم در حفره دهان ناقلان سالم دارای دندان است

 8. رمان در بالغین از ترکیبات استروئیدی و فلوکونازول استفاده می‌شود. داروهایی مانند نیستاتین، میکونازول، آموفوتریسین بی.

 9. مصرف محلول دهانشویه نیستاتین در کم کردن برفک دهانی مؤثر است. نیستاتین دهانشویه مورد استفاده از دسته پلی‌ان‌ها و در حقیقت یک ترکیب آنتی‌بیوتیک ضد قارچی تتراماکرولیدی می‌باشد. مصرف بصورت ۴ بار در روز است

 10. مصرف دهانشویه کلرهگزیدین بدون الکل نیز در کم کردن برفک دهانی مؤثر است. مصرف این دهانشویه بصورت دو بار در روز است. دهانشویه کلرهگزیدین، یک دهانشویه آنتی‌سپتیک است که توسط بسیاری از مطالعات بالینی و آزمایشگاهی، به عنوان یک داروی موضعی ضد باکتری و قارچی کاندیدا معرفی شده‌است

 11. برفک دهان به شکل برجستگی های سفید خاکستری در روی مخاط دهان و زبان بروز کرده که با کندن این ضایعات مناطق خونریزی دهنده ایجاد می شود.برفک دهان به دلیل از بین رفتن باکتری های مفید موجود در دهان ایجاد می شود و با این وضع قارچ های کاندیدای موجود در دهان رشد بیش از حد پیدا میکنند و بصورت برفک در دهان دیده میشوند.

 12. برفک دهان در بزرگسالان می تواند منجر به احساس سوزشی ناخوشایند در دهان و یا گلو شود.

 13. ل که های سفید، کرمی یا زرد رنگ در داخل دهان. این لکه ها تا حدودی برجسته نیز هستند.معمولا این لکه ها دردناک نیستند و اگر خراش داده شوند، زخم های کوچکی که به مقدار کمی خونریزی خواهند کرد به وجود می آیند.

 14. کاندیدا (Candida) تقریبا بیش از نیمی از جمعیت موجودات زنده ریز داخل دهان ما را تشکیل می دهد. هر کس که از دندان های مصنوعی استفاده می کند، کاندیدا نیز دارد اما این حالت لزوما منجر به بروز علائم و عوارض بیماری نمی شود.

 15. وجود کاندیدا در دهان به صورت طبیعی مشکل خاصی را به وجود نمی آورد تا زمانی که یک تغییر شیمیایی شرایط را به نفع کاندیداها تغییر دهد.

 16. در نوزادان اغلب به دنبال عبور از کانال زایمانی و بعلت وجود کاندیدا در آنجا نوزاد دچار این بیماری می شود.

 17. استرس :استرس شدید و طولانی در بدن باعث آزاد شدن هورمون کورتیزول میشود. این هورمون با کاهش ایمنی بدن و افزایش قند خون، میتواند موجب ایجاد برفک دهان شود.

 18. برای درمان برفک دهان راهها و روش های دارویی و نسخه های درمان خانگی و طب سنتی را می توان استفاده کرد.

 19. در نوزادان ممکن است درمان بدون هیچگونه اقدامات پزشکی خاصی و به صورت خود به خود انجام شود. استریل کردن تمام لوازمی که با دهان نوزاد در ارتباط است و رعایت بهداشت عمومی نوزاد تا حد زیادی می تواند از بروز برفک دهان جلوگیری کند.

 20. برای درمان برفک دهان در بالغین از ترکیبات استروئیدی و فلوکونازول استفاده می شود. داروهایی مانند نیستاتین، میکونازول، آموفوتریسین بی.

  مصرف محلول دهانشویه نیستاتین در کم کردن برفک دهانی موثر است. نیستاتین دهانشویه مورد استفاده از دسته پلی ان ها و در حقیقت یک ترکیب آنتی بیوتیک ضد قارچی تتراماکرولیدی می باشد. مصرف بصورت 4 بار در روز است

  دهانشویه کلرهگزیدین، یک دهانشویه آنتی سپتیک است که توسط بسیاری از مطالعات بالینی و آزمایشگاهی، به عنوان یک داروی موضعی ضد باکتری و قارچی کاندیدا معرفی شده است.

 21. به توصیه دندان پزشکان برای درمان برفک دهان حداقل روزی دو بار مسواک و روزی یک بار نخ دندان را توصیه می شود. بهداشت دهانتان را به خوبی رعایت کنید و اگر مشکلات جسمی و حرکتی دارید، از مسواک های برقی کمک بگیرید. استفاده از دهان شویه های ضد باکتری را محدود کنید، چون استفاده ی طولانی مدت از آن تعادل میکروبی دهان شما را به هم می زند.

 22. برای درمان برفک دهان از مصرف غذاهای اسیدی و قنددار خودداری کنید. این غذاها شامل:

  پنیر مانده

  کلیه مشروبات الکلی

  انواع مواد شکر دار

  ادویه جاتی که شکر و سرکه دارند و انواع سس ها.

  سبزیجاتی مانند خیار و چفندر و کنسروهای گوجه

  گوشت های هورمونی

  فست فود و غذاهای آمادهٔ فریزری

  شکلات

  میوه ها (خشک و تازه)

  غذاهای تخمیر شده

  قارچ

  سرکه و ترشی جاتی که سرکه دارند (پیاز ترشی، خیارترشی)

 23. نسخه های طب سنتی برای درمان برفک دهان می توانند در درمان سریع این مشکل در کودکان و بزرگسالان موثر باشند.

 24. تخم گشنیز دارویی معجزه آسا برای درمان برفک های دهانی است و هم در بزرگسالان و هم در نوزادان موثر است. برای درمان برفک بزرگسالان علاوه بر آنکه می توان از عصاره های صنعتی تهیه شده از تخم گشنیز استفاده کرد، می توان جوشانده تخم گشنیز را پس از سرد شدن چندین بار غرغره کرد و این کار را چند روز متوالی تکرار کنید تا برفک دهان برطرف شود. اما در مورد نوزادان به دلیل حساسیت و توان اندک سیستم ایمنی آنها توصیه می شود حتما از عصاره صنعتی تهیه شده از تخم گشنیز که در داروخانه ها یا فروشگاه های گیاهان دارویی فروخته می شود، استفاده کنید. برای استفاده از این عصاره کافی است یک قطره از آن را روی پنبه گوش پاک کن بریزید و آن را به آرامی روی برفک های دهانی نوزاد یا کودک بزنید.

 25. اگر دچار برفک شده اید، دهان تان را به کمک دهان شویه ی آب نمک (نصف قاشق چای خوری نمک در یک لیوان آب گرم) یا دهان شویه ی جوش شیرین (یک قاشق چای خوری جوش شیرین در آب گرم) شست وشو دهید. دهان شویه را نبلعی

 26. برفک دهان، در دهان نوزادان شایع است. یک نوزاد ممکن است در طی زایمان به برفک دهان مبتلا شود و این برفک عمدتا وقتی ایجاد می ِشود که مادر دچار عفونت قارچی واژن باشد و زایمان نوزاد به طریق زایمان طبیعی باشد.
  علائم چنین نوع برفک دهانی معمولا طی 7 تا 10 روز بعد از تولد بهبود می یابند.
  در کودکان و بزرگسالان، ایجاد برفک دهان، دلایل دیگری می تواند داشته باشد؛ مثل شیمی درمانی سرطان، مصرف داروهای استروئیدی و یا آنتی بیوتیک که سیستم ایمنی فرد را تحت تأثیر قرار می دهند.
  آنتی بیوتیک ها باعث از بین رفتن فلور میکروبی دهان می شوند (یعنی باکتری هایی که به صورت طبیعی در حفره دهان وجود دارند)، در نتیجه جمعیت قارچ ها در دهان افزایش یافته و به دنبال آن برفک دهان یا کاندیدا ایجاد می شود.

 27. احساس مزه بد در دهان و اینکه حس چشایی و حس طعم مزه غذا کاهش می یابد.
  برفک دهان به صورت یک سری تکه هایی مثل تکه وصله هایی که به پارچه های کهنه و مندرس می دوزند نمایان می شود که این وصله ها در کناره زبان در گوشه دهان و کام و پشت زبان دیده می شود.
  اگر سعی کنید این لایه و یا وصله سفید را از روی زبان خود یا از ناحیه ای که در دهان هست جدا کنید، در آن منطقه وصله سفید رنگی خواهید دید که قرمز و ملتهب شده و ممکن است دچار خونریزی شود.
  گاهی این پلاک های برفکی در دهان، دردناک می شوند به خصوص باعث بی قراری کودکان و نوجوانان می شود.
  چنانچه علائم برفک در دهان فردی دیده شد، باید به دندانپزشک مراجعه کند تا با تشخیص صحیح، درمان مناسب هم برای وی صورت گیرد

 28. افزایش سن:افراد مسن با توجه به این که میزان بزاقشان کم می شود نیز در معرض ابتلا به عفونت کاندیدا هستند.

 29. خشکی دهان، زیرا در این حالت میزان بزاق آن دهان کم شده و امکان ابتلا به عفونت های قارچی کاندیدایی بیشتر می شود.

 30. بیماران دیابتی باید مراقب خشکی دهان باشند.

 31. درمان شامل مصرف داروهای ضد قارچ است که میزان و نوع دارو و طریقه مصرف را دندانپزشک به شما می گوید.
  چنانچه بنا به تشخیص دندان پزشکتان، علت برفک دهان، مصرف داروهایی است که باعث کم شدن بزاق می شوند، در این صورت باید با نظر و مشورت پزشک معالجتان، نوع دارویی که باعث خشکی دهان شده را تغییر دهید. البته گاهی نمی توان این گروه داروها را تغییر داد که در این صورت فرد باید از بزاق مصنوعی به عنوان جایگزین استفاده کند.
  قارچ دهان (برفک) را هیچ گاه دست کم نگیرید، چرا که در افراد ضعیف و افراد با نقص سیستم ایمنی، عفونت های آن تا مری و داخل دستگاه گوارش نیز منتشر می شود.

 32. باتوجه به اینکه قارچ کاندیدا در محیط شیرین و اسیدی رشد می کند، برای مقابله با آن باید رژیم غذایی خود را کمی تغییر دهید و از مصرف غذاهای اسیدی و قنددار خودداری کنید، مثل پنیر مانده، مشروبات الکلی، شکلات، سرکه و ترشی جاتی که سرکه دارند، انواع مواد شیرین، ادویه جاتی که شکر و سرکه دارند، فست فود و غذاهای آماده و … .

 33. برفک‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ عفونت‌ قارچی‌ شایع‌ دهان‌. بیشتر، نوزادان‌ و شیرخواران‌ را مبتلا می‌کند ولی‌ سایر کودکان‌ و بزرگسالان‌ نیز مبتلا می‌شوند. در صورت بروز این بیماری دهان‌ خشک‌ است‌ و لکه‌هایی‌ (پلاک‌هایی‌) با مشخصات‌ زیر در دهان‌ ظاهر می‌شوند:

  لکه‌ها سفید تا زرد متمایل‌ به‌ کرم‌ و اندکی‌ برجسته‌ هستند. شبیه‌ شیر دلمه‌ بسته‌ هستند ولی‌ پاک‌ نمی‌شوند.
  لکه‌ها دردناک‌ نیستند مگر این‌ که‌ برداشته‌ شوند. در این‌ صورت‌ زخم‌های‌ کوچک‌ و دردناکی‌ بر جای‌ می‌گذارند.