خانه » پزشکی و سلامت » علت و درمان “خارش شبانه” پوست بدن

علت و درمان “خارش شبانه” پوست بدن

علت و  درمان “خارش شبانه” پوست بدن

خارش شبانه,خارش شبانه بدن,خارش شبانه پوست,خارش شبانه پا,خارش شبانه واژن,خارش شبانه دست و پا,خارش شبانه دست,خارش شبانه کف پا,خارش شبانه پاها,خارش شبانه سر,علت خارش شبانه بدن,درمان خارش شبانه بدن,علل خارش شبانه بدن,دلایل خارش شبانه بدن,خارش پوستی شبانه,علت خارش شبانه پوست,درمان خارش شبانه پوست,علت خارش شبانه پا,خارش شبانه ساق پا,علت خارش شبانه کف پا,درمان خارش شبانه پا,علت خارش شبانه دست,علت خارش شبانه دستها,علت خارش شبانه سر

خارش شبانه , خارش شبانه پوست , خارش شبانه دست و پا و واژن , علت و درمان خارش شبانه

به گزارش بی اس ام اس دمای بدن در طول شب امکان فعالیت بیشتری را برای انگل(گال یا پارازیت) فراهم می‌کند. حرکت این انگل در زیر پوست باعث خارش در شب می‌شود.این خارش در آقایان بیشتر بین انگشتان، مچ دست و پا، ناحیه تناسلی و کشاله ران و برای خانم‌ها بیشتر در ناحیه سینه، زیر بغل و شکم است. همه این‌ها با جوش‌های صورتی رنگی همراه‌اند که این جوش‌ها در کودکان ممکن است فقط در کف دست و پا و بصورت جوش‌های چرکی باشند. این پدیده در افرادی که سیستم ایمنی ناقصی دارند و یا از داروهای شیمی درمانی استفاده می‌کنند بیشتر است.از وقتی این انگل وارد بدن می‌شود تا شروع خارش حدوداً یک ماه طول می‌کشد.

درمان؛ استفاده از داروهای ضدگال(با تجویز پزشک) و جوشاندن لباس زیر، ملافه و پوشش رختخواب در دمای چنجاه درجه و به مدت بیست دقیقه(جلوگیری از ابتلای دیگران)، کشیدن محلول لیندان به بدن و بعد از استحمام برای افراد بالای ده سال و با تجویز پزشک(جز در خانم‌های باردار و شیرده) و وازلین.

با رعایت نکات بهداشتی می‌توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

آیا برایتان اتفاق افتاده که در دورانی از زندگی تان از خارش شبانه که مانع خوابتان شود، رنج برده باشید؟ آیا دیگر افراد خانواده نیز پس از شما از خارش شبانه رنج برده اند؟ ممکن است از خود پرسیده باشید که چرا همه در یک زمان دچار خارش شدیم و چرا شب این خارش به سراغمان می آید؟

تردیدی نیست اگر با چنین خارشی به هر پزشکی مراجعه کنید، به شما می گوید شما و اعضای دیگر خانواده مبتلا به یک نوع انگل پوستی به نام گال شده اید. گال یا (Scabis) انگل یا پارازیت بسیار کوچکی است که در سطحی ترین لایه پوست یعنی اپیدرم لانه و در همان جا تخمگذاری، زاد و ولد و زندگی می کند. دمای بدن و تغییرات فیزیولوژی پوست در طول شب شرایط فعالیت بیشتری را برای این انگل فراهم می آورد؛ به طوری که حرکت بسیار کند انگل و دفع مواد زائد (مدفوع) در زیر پوست موجب می شود هنگام شب احساس خارش شدید داشته باشیم. اما مشکل و دردسر فقط خاراندن شبانه نیست، بلکه با خاراندن و انتقال انگل به زیر ناخن، شرایط مهاجرت آن را به سایر نقاط بدن خود و سایر افراد خانواده از طریق تماس مستقیم (دست دادن)، لباس، لحاف، پتو و… مهیا می کنیم و شاید به همین علت باشد که این بیماری پوستی را بیماری سربازخانه ها و مراکز جمعی (زندان ها و اردوگاه ها) می دانند، زیرا براحتی همه افراد مبتلا می شوند.

خارش شبانه , خارش شبانه پوست , خارش شبانه دست و پا و واژن , علت و درمان خارش شبانه

● نکاتی که باید بدانیم

۱ ـ شایع ترین محل خارش در آقایان بین انگشتان، مچ دست و پا، کشاله ران و ناحیه تناسلی و در خانم ها ناحیه سینه، زیربغل و شکم است که به صورت برجستگی های جوش مانند صورتی رنگ هستند، اما در کودکان ممکن است فقط در کف دست و پا به صورت جوش های چرکی آشکار شود. نواحی پشت، سر و صورت معمولا مبتلا نمی شود.

۲ ـ زمان ورود انگل به پوست تا شروع خارش شبانه (دوره نهفته) یک ماه است. به عنوان مثال یک سرباز مبتلا به گال که پس از دوره آموزشی به خانه برمی گردد، در همان روزهای اول ممکن است بیماری را به سایر افراد خانواده منتقل کند. از این جهت درمان بیماری گال برای همه افراد خانواده (حتی آنان که خارش ندارند) در یک زمان ضروری است.

۳ ـ افراد با نقص سیستم ایمنی یا کسانی که داروهای شیمی درمانی دریافت می کنند، به فرم پیشرفته و شدید این بیماری مبتلا می شوند. بنابراین اقدامات پیشگیرانه برای این افراد بسیار ضروری است.

۴ ـ اگر در محیطی خارج از منزل مانند مراکز جمعی یا مهمانخانه ها استراحت می کنید، حتما از شرایط کامل بهداشتی محل خواب مطمئن باشید یا از ملافه شخصی استفاده کنید.

۵ ـ در صورتی که مشکوک به انتقال بیماری هستید (ولو خارش ندارید) قبل از ورود به منزل یک دوره داروی ضد گال را مصرف کنید و لباس زیر، ملافه و پوشش رختخواب را ۲۰ دقیقه در دمای حدود ۵۰ درجه بجوشانید تا دیگران را مبتلا نکنید.

۶ ـ بهترین داروی در دسترس برای افراد بالای ۱۰ سال محلول «لیندان» یک درصد است که همه افراد خانواده بجز (خانم های باردار و شیرده، کودکان زیر ۱۰ سال و افراد با سابقه تشنج) می توانند بعد از استحمام بمالند، سپس بعد از ۱۲ ساعت استحمام کنند. همین عمل مجددا بعد از یک هفته باید تکرار شود (جمعا ۲ بار).

۷ ـ خانم های باردار و شیرده و کودکان زیر ۱۰ سال می توانند کرم ساختنی سولفور ۱۰ درصد در وازلین را به تمام بدن با همان دستور محلول بمالند.

سوزش و خارش نیز از علائم تبخال هستند و باید توجه داشت که لمس آن موجب انتقال ویروس می‌شود

برای درمان حرارت بدن، خارش: بیست گرم برگ سپستان و بیست گرم عناب را با یک لیوان آب سرد روی شعله قرار دهید تا یک جوش بزند و پانزده دقیقه دم کنید. بعد آن را صاف کنید و ده گرم شیرخشت در آن حل کرده، صبح قبل از طلوع آفتاب ناشتا جرعه جرعه بنوشید. این عمل را یک روز در میان سه مرتبه بدون وقفه اجرا کنید.

بهتر است جهت درمان خارش پوستی لکه‌های سیاه و سفید پوست، زخم‌های کهنه و رفع ریزش مو برگ سنا را در سرکه پخته به محل بمالند.

خوردن شیر و گردو با خرما بدن را چاق کرده ، رنگ صورت را نیکو ، نیروی جنسی را تقویت و نطفه را زیاد می کند ، سوارخ های پوست بدن را پاک ، امراض رحمی را درمان و خارش موضعی زنان آبستن رابرطرف می کند.

لازم به یدآوری است که روغن جوجوبا به عنوان ماده‌ اولیه تمامی معیارهای لازم برای کاربرد در صنایع آرایشی و بهداشتی را داراست و از نظر ایجاد حساسیت، سوزش یا خارش و احتمال ایجاد مسمومیت در اثر تابش نور بی‌خطر می باشد.البته جوجوبا به دلیل غیرسمی‌ و غیرجوش‌زا بودن در درمان پاره‌ای از بیماری‌های پوستی به ‌کار می‌رود. مؤثر بودن جوجوبا در درمان جوش غرور جوانی زبا‌‌نزد می باشد. قابل ذکر است که جوش غرور جوانی یک بیماری پوستی رایج است که به دلیل تکثیر و ترشح بیش‌ از حد غده‌های چربی‌ساز پوست، افزایش فعالیت هورمون‌ها و تکثیر و فعالیت باکتری‌ها و ایجاد فرایند التهابی بروز می‌کند و ضایعات پوستی به شکل چربی‌های سرسیاه به بار می‌آورد. البته مشکلی که در درمان این بیماری مطرح وجود دارد تجویز دارویی است که عوارض جانبی، مانند خارش، سوزش و آماس پوست، نداشته باشد.امروزه روغن جوجوبا در بسیاری از محصولات مربوط به سلامت و نگهداری از مو و پوست سر کاربرد دارد.

تازه تاجریزی را له کنید و ضماد نمایید. خارش بدن را تسکین مى‏دهد.

اسطوخودوس اعصاب را آرام کرده، نیرو بخش، از بین برنده‌ی خارش و بیماری‌های قارچی و ضد افسردگی و افکار پریشان نیز می باشد

خارش می تواند یکی از عوارض کم کاری تیروئید باشد

علائم غلظت خون؛ بنفش شدن لب‌ها و دست و پا و زیر ناخن، پایین آمدن دمای بدن، سرگیجه، خون دماغ شدن، تنگی نفس، سرخ شدن صورت، اختلالات بینایی(مثل تاری دید)، خارش بدن(مخصوصاً بعد از دوش گرفتن)، ضعف، بی‌حالی و برجستگی وریدهای چشم.

خارش یکی از علائم بیماری کبد چرب است

منبع:

باشگاه خبرنگاران

خارش شبانه

تاکنون 52 نظر ثبت شده است.

 1. تردیدی نیست اگر با چنین خارشی به هر پزشکی مراجعه کنید، به شما می گوید شما و اعضای دیگر خانواده مبتلا به یک نوع انگل پوستی به نام گال شده اید. گال یا (Scabis) انگل یا پارازیت بسیار کوچکی است که در سطحی ترین لایه پوست یعنی اپیدرم لانه و در همان جا تخمگذاری، زاد و ولد و زندگی می کند.

 2. دمای بدن و تغییرات فیزیولوژی پوست در طول شب شرایط فعالیت بیشتری را برای این انگل فراهم می آورد؛ به طوری که حرکت بسیار کند انگل و دفع مواد زائد (مدفوع) در زیر پوست موجب می شود هنگام شب احساس خارش شدید داشته باشیم. اما مشکل و دردسر فقط خاراندن شبانه نیست، بلکه با خاراندن و انتقال انگل به زیر ناخن، شرایط مهاجرت آن را به سایر نقاط بدن خود و سایر افراد خانواده از طریق تماس مستقیم (دست دادن)، لباس، لحاف، پتو و… مهیا می کنیم و شاید به همین علت باشد که این بیماری پوستی را بیماری سربازخانه ها و مراکز جمعی (زندان ها و اردوگاه ها) می دانند، زیرا براحتی همه افراد مبتلا می شوند.

 3. شایع ترین محل خارش در آقایان بین انگشتان، مچ دست و پا، کشاله ران و ناحیه تناسلی و در خانم ها ناحیه سینه، زیربغل و شکم است که به صورت برجستگی های جوش مانند صورتی رنگ هستند، اما در کودکان ممکن است فقط در کف دست و پا به صورت جوش های چرکی آشکار شود. نواحی پشت، سر و صورت معمولا مبتلا نمی شود.

 4. زمان ورود انگل به پوست تا شروع خارش شبانه (دوره نهفته) یک ماه است. به عنوان مثال یک سرباز مبتلا به گال که پس از دوره آموزشی به خانه برمی گردد، در همان روزهای اول ممکن است بیماری را به سایر افراد خانواده منتقل کند. از این جهت درمان بیماری گال برای همه افراد خانواده (حتی آنان که خارش ندارند) در یک زمان ضروری است.

 5. افراد با نقص سیستم ایمنی یا کسانی که داروهای شیمی درمانی دریافت می کنند، به فرم پیشرفته و شدید این بیماری مبتلا می شوند. بنابراین اقدامات پیشگیرانه برای این افراد بسیار ضروری است.

 6. اگر در محیطی خارج از منزل مانند مراکز جمعی یا مهمانخانه ها استراحت می کنید، حتما از شرایط کامل بهداشتی محل خواب مطمئن باشید یا از ملافه شخصی استفاده کنید.

 7. در صورتی که مشکوک به انتقال بیماری هستید (ولو خارش ندارید) قبل از ورود به منزل یک دوره داروی ضد گال را مصرف کنید و لباس زیر، ملافه و پوشش رختخواب را ۲۰ دقیقه در دمای حدود ۵۰ درجه بجوشانید تا دیگران را مبتلا نکنید.

 8. بهترین داروی در دسترس برای افراد بالای ۱۰ سال محلول «لیندان» یک درصد است که همه افراد خانواده بجز (خانم های باردار و شیرده، کودکان زیر ۱۰ سال و افراد با سابقه تشنج) می توانند بعد از استحمام بمالند، سپس بعد از ۱۲ ساعت استحمام کنند. همین عمل مجددا بعد از یک هفته باید تکرار شود (جمعا ۲ بار).

 9. خانم های باردار و شیرده و کودکان زیر ۱۰ سال می توانند کرم ساختنی سولفور ۱۰ درصد در وازلین را به تمام بدن با همان دستور محلول بمالند.

 10. خارش پوست خارش یک حس است

  که یک شخص را وادار به خاراندن پوست می‌کند و می‌تواند موجب ناراحتی شده و آزار دهنده باشد و اگر شدید باشد منجر به بی‌خوابی، هیجان و افسردگی می‌گردد..

 11. علت دقیق خارش معلوم نیست. خارش یک پروسه پیچیده. گرفتار کننده اعصاب است که در پاسخ به بعضی مواد شیمیایی مثل هیستامین ایجاد می‌شود.

 12. خارش ممکن است در نتیجه بیماریهای پوستی، بیماریهای داخلی باشد. چه کسانی دچار خارش می‌شوند؟ بسیاری از بیماریهای پوستی مثل کهیر، آبله مرغان، اگزما خارش ایجاد می‌کنند این بیماریها همراه با یک راش پوستی هستند.

 13. بعضی از بیماریهای پوستی خارش ایجاد می‌کنند بدون اینکه علامتی روی پوست پیدا باشد.

 14. پوست خشک بخصوص در زمستان باعث خارش می‌گردد. بدون اینکه راش روی پوست باشد. بعضی عفونتهای انگلی مثل گال و پدیکولوز می‌توانند ایجاد خارش شدید بکنند. خالهای خارش دار و پیگمانته ممکن است علامتی از بدخیم شدن باشند.

 15. خارش می‌تواند علامتی از بیماریهای داخلی باشد که شایعترین آنها نارسایی کلیه است. بعضی مشکلات کبدی مثل هپاتیت، بیماری تیروئید هم پرکاری و هم کاری کاری، بعضی بیماریهای خونی مثل لنفوما، آنمی کمبود آهن، پلی سیتمی ورا، میلوم دولپتپل و بیماریهای عصبی مثل پست هرپتیک نورالژیا می‌تواند ایجاد خارش کنند.

 16. اغلب متخصصین پوست قادرند که با معاینه این ناراحتی را تشخیص دهند بهرحال برای تعیین علت خارش یک آزمایش خون، آزمایش سیستم پوست و یا بیوپسی ممکن است نیاز باشد.

 17. اگر خارش در اثر بیماری پوستی مثل کهیر یا اگزما باشد. درمان این بیماریها و تجویز داروهای موضعی و آنتی هیستامین‌های خوراکی این بیماران به درمان بیماری داخل توسط دارو را خوراکی یا نادراً استفاده از نورواولترادیولت جهت تسکین خارش دارد. گاهی اقات متخصصین پوشت از لوسیونهای خنک کننده و یا کرمها جهت تسکین خارش استفاده می‌کنند.

 18. هر گاه نتوان یک علت واضح برای وجود خارش یافت یک بررسی کامل جهت رد مشکلات داخلی بایستی انجام گردد. اگرچه علل زیادی برای ایجاد خارش وجود دارد، بعضی توصیه‌های روتین جهت تسکین خارش به شرح زیر هستند : هنگام دوش گرفتن از آب ولرم استفاده شود.

 19. از پاک کننده‌ های ملایم و با PH پایین استفاده شود. صابونها بطور کامل از روی پوست شسته شوند. بعد از حمام یک کرم مرطوب کننده روی پوست مالیده شود. از لباس‌های سبک و شل استفاده شود. هوای نسبتا خنک می‌تواند از شدت خارش کم کند.

 20. در بیماریهای خارش دار که همراه با ایجاد تاول و ترشح هستند مثل آبله مرغان یا حساسیت‌های تماسی حاد حمام نشاسته و یا از محلول‌های خشک کننده از قبیل کالامین استفاده شود

 21. این بیماری در اثر هجوم نوعی انگل خارش آور به بدن، ایجاد می شود. این انگل ها Sarcoptes scabiei نامیده میشوند، بسیار ریز بوده و دارای ۸ پا میباشند (در مقایسه با حشرات که ۶ پا هستند).

  اندازه آنها بسیار کوچک بوده و تنها به ۳/۱ میلیمتر میرسند. آنها در زیر پوست پنهان می شوند و سبب ایجاد خارش شدید در پوست شده که این خارش ها در شب به مراتب شدید تر می شوند.

  انگل هایی که منجر به بروز بیماری خارش می شوند، آنقدر کوچک هستند که با چشم های غیر مسلح قابل رویت نبوده و برای دیدن آنها حتماً باید از ذره بین یا میکروسکوپ استفاده کرد.

 22. سگ ها و گربه ها دارای انواع متفاوتی از انگل ها هستند که درصد بسیار زیادی از آنها نمی توانند به راحتی به انسان انتقال پیدا کند.

  انگل های بخصوصی بر روی بدن سگ ها وجود دارند که بیماری گال را انتقال می دهند و با نام mange شناخته می شوند.

  البته زمانیکه انگل های بدن گربه سانان و سگ سانان با پوست انسان برخورد میکنند، به راحتی نمی توانند به بقای خود ادامه دهند و تنها یک خارش سطحی را بوجود آورده و سپس از بین می روند.

  این قبیل خارش ها با بیماری خارش انسانی که با گذشت زمان بد و بدتر می شود و تا زمانیکه به درستی درمان نشود از بین نمی رود، تفاوت دارد.

 23. هنگامی که دست و پاهای شما خارش دارد درمان مناسب می تواند به شما کمک کند هر چند، بستگی زیادی به علت مشکل دارد. این مشکل ممکن است در اثر پوست خشک، که می تواند به علت آب و هوا، در فصل زمستان و یا در اثر مالش بیش از حد رخ دهد اما گاهی اوقات، خارش دست و پا می تواند یک علت دیگر از نشانه های بیماری باشد.

 24. پسوریازیس سبب خارش دست و پا می شود

 25. اگزما سبب خارش دست و پا می شود

 26. گال یک عامل خارش دست و پا است

 27. گاهی اولین نشانه ابتلا به دیابت خارش دست و پا است

 28. آلرژی سبب خارش دست و پا می شود

 29. پسوریازیس در اثر رشد بیش از حد و سریع سلول های پوست اتفاق می افتد این یک بیماری طولانی مدت که معمولا در خانواده ها رخ می دهد و خارش کف دستها و پاها یک علامت شایع این بیماری است.
  علائم بیماری پسوریازیس عبارتند از:
  تکه های پوست قرمز، برجستگی های پر از چرک، و یا فلس های نقره ای
  مفاصل دردناک، متورم و یا سفت
  درد در منطقه آسیب دیده
  خارش در مکان های دیگر مانند آرنج ، زانو، کمر و صورت

 30. اگزما اصطلاحی برای گروهی از شرایط، که سبب شعله ور شدن در پوست می شود و چندین نوع مختلف دارد که می تواند هر جای بدن رخ دهد اما یک نوع، به نام درماتیت dyshidrotic، که تنها روی دست و پا تاثیر می گذارد.
  علائم درماتیتdyshidrotic علاوه بر نیاز به خارش، عبارتند از:
  تاول تمیز
  پوست ترک خورده، قرمز
  پوست فلس دار

 31. جرب هشت پا که کرم ریز خارش انسانی نامیده می شود منبع بیماری شایع پوستی می باشد بلای کوچکی که در داخل لایه سطحی پوست حفاری کرده و تخم گذاری می کند و باعث بیماری گال می شود.
  شما معمولا گال را از لمس کردن سریع مثل دست دادن و یا در آغوش گرفتن نمی گیرید
  خارش دست و پا در نوزادان و بچه های جوان و دارای گال وجود دارد اما در بزرگسالان نیست
  علائم گال عبارتند از:
  خارش، به خصوص در شب، در تمام بدن و یا مناطق خاص مانند مچ دست، آرنج، زیر بغل و نوار بین انگشتان
  بثورات جوش دار
  تاول های کوچک و فلس
  زخم
  نقب های سفید مایل به خاکستری که مانند خطوط به نظر می رسد.

 32. گاهی اوقات اولین نشانه ابتلا به دیابت مشکل پوستی است یکی از حالتهای پوستیxanthomatosis رویشی، که می تواند سبب خارش دست و پاها را شود.
  این در اثر دیابت خارج از کنترل، ایجاد می شود و با درمان دیابت از بین می رود همچنین می تواند در دست ها، پاها و باسن خارش ایجاد کند.
  سایر نشانه های eruptive xanthomatosis
  برآمدگی های زرد کوچک بر روی پوست
  قرمزی در اطراف برجستگی ها
  کلسترول بالا

 33. پوست شما می تواند یک واکنش آلرژیک به چیزی که شما لمس کرده اید داشته باشد.
  علائم ممکن است تا چند ساعت بعد از تماس با ماده آلرژی زا ظاهر نشود وقتی علائم ظاهر شد شما ممکن است احساس خارش و علائمی مانند:
  راش
  پوست بسیار خشک
  سوزش و گزش
  کهیر
  تاول

 34. به طور کلی، درمان بستگی که عامل خارش در دست و پاها دارد.
  پماد، کرم و لوسیون می تواند کمک کند که پوست خشک درمان شود اگر درمان نشد با دکتر خود مشورت کنید.
  یک واکنش آلرژیک ممکن است به آنتی هیستامین یا کورتیکواستروئیدها نیاز داشته باشد که نیاز به نسخه پزشک دارد
  برخی از محصولات درمان گال سبب کشتن انگل ها در بدن می شود.
  شرایط پوستی مثل پسوریازیس و یا اگزما اغلب نیاز به یک برنامه درمانی طولانی مدت دارد.
  علت هرچه باشد، نه تنها سبب خارش می شود بلکه با خارش خطر عفونت افزایش می یابد

 35. با سلام و عرض خسته نباشید،حدود دو ماه در کف پای سمت راست خارش شدید روزانه دارم آزمایشات سالم است ولی مشکل برطرف نشده است،به نظر شما چه کاری انجام بدهم

 36. خارش پا ناشی از یک وضعیت پزشکی ممکن است با افزایش در تولید سروتونین در ارتباط باشد به همین دلیل، پزشکان ممکن است یک دارویی مهار کننده بازجذب سروتونین (SSRI) برای درمان خارش تجویز کنند لذا داروهای تجویزی مانندSSRI ها، گاباپنتین و یا ضد افسردگی سه حلقه ممکن است در بیماران خاص مفید است شرایط پزشکی که باعث خارش پا عبارتند از:
  بیماری کبد
  کلستاز، که جریان رو به جلو صفرا از طریق درخت صفراوی کاهش می یابد
  سرطان
  نوروپاتی محیطی، یک حالتی که معمولاً با بیماری دیابت رابطه دارد
  بیماری پلی سیتمی روبرا ورا
  بیماری کلیوی
  بیماری غده تیروئید
  خارش در دوران بارداری (ممکن است همراه کلستاز باشد و یا نباشد(
  بیماری های پوستی که باعث خارش پا می شوند عبارتند از:
  درماتیت تماسی آلرژیک، که می تواند توسط چیزی شبیه به مواد شوینده جدید ایجاد می شود
  پای ورزشکاران، یا کچلی پا (عفونت قارچی)
  درماتیت آتوپیک
  درماتوز پلانتار نوجوانان
  پسوریازیس
  زخم
  گزش حشره
  پوست خشک
  هجوم آفات، مانند شپش و یا گال
  تماس با محرکها
  محرک می تواند هر ماده ای که باعث یک واکنش در پا و بدن باشد آنها حتی می توانند داروها یا پمادهای موضعی باشند که شما برای درمان بیماریهای دیگر استفاده می کنید داروها شناخته شده عامل خارش بدن و پا شامل مخدرها و یا مواد مخدر، مانند سولفات مورفین، مهار کننده های ACE و استاتین می باشد.
  علائم و نشانه های خارش پاها عبارتند از:
  تاول
  پوست ترک خورده، مناطق باز
  خشک، پلاک های پوسته مانند
  خارش
  راش
  قرمزی
  ورم
  لکه های سفید
  همچنین ممکن است خارش پای شما بدون هیچ تغییر فیزیکی در سطح پوست باشد.

 37. سلام .من 2هفته هست که دستام ازآرنج و روی پام دونه ریزقرمزخارشی زده واسه چیه

 38. با سلام
  احتمال گزش حشرات و با خارش وحود دارد نیاز به معاینه می باشد

 39. سلام خسته نباشید.من الان دو هفته اس یه وقتایی مخصوصا صبحا بعد از اینکه از خواب بیدار میشم کف دستام و کف پاهم و روی سطح پام به طرز فجیهی میخواره جوری که باد میکنه داغ میشه قرمز میشه انگار یه چیزی تو دستم میچرخه میسوزه

 40. احتمال الرژی بالا است به پزشک مراجعه نمایید تا دارو نسخه شود

 41. با سلام من الان چند سال است لای رانم دو تا لکه سفید بوجود آمده که بیشتر شبها خارش دارد دکتر هم رفتم خوب نشد خواهشمند است راهنمائی کنید با تشکر روستایی

  • با سلام من الان چند سال است لای رانم دو تا لکه سفید بوجود آمده که بیشتر شبها خارش دارد دکتر هم رفتم خوب نشد خواهشمند است راهنمائی کنید با تشکر روستایی

 42. با سلام من الان چند سال است لای رانم دو تا لکه سفید بوجود آمده که بیشتر شبها خارش دارد دکتر هم رفتم خوب نشد خواهشمند است راهنمائی کنید با تشکر روستایی

  • با سلام من الان چند سال است لای رانم دو تا لکه سفید بوجود آمده که بیشتر شبها خارش دارد دکتر هم رفتم خوب نشد خواهشمند است راهنمائی کنید با تشکر روستایی

 43. رضا روستایی

 44. با سلام من الان چند سال است لای رانم دو تا لکه سفید بوجود آمده که بیشتر شبها خارش دارد دکتر هم رفتم خوب نشد خواهشمند است راهنمائی کنید با تشکر روستایی ولی جواب نداده اید چرا

 45. سلام. من گاهی اوقات شب ها دچار خارش در تمامی نقاط بدن میشوم ولی هیچ جوش و علایم دیگری ندارم. علت چیست؟

 46. سلام خسته نباشید من یه مدتیه شبا تمام بدنم شروع میکنه خارش به طوری که نصف شب بیدار میشم و شروع میکنم به خاروندن تمام بدنم که مانع خوابم میشه و این دیوونم مبکنه هیچ لکه و زخم و چیزی هم روی پوستم وجود نداره فقط پوستم قرمز میشه

 47. سلام خسته نباشید یه مدتیه که شبا تمام بدنم شروع میکنه خارش به طوری که از خواب بیدار میشم و شروع میکنم خاروندن که این هم باعث میشه نتونم دیگه بخوابم ولی هیچ لکه و جوش یا زخمی رو بدنم وجود نداره فقط بر اثر خارش قرمز میشه و خواهش میکنم بهم کمک کنید دارم دیوونه میشم واقعا شبا خواب ندارم

 48. چند سال پیش من خار بیشتر درناحیه پشت بدن پاها داشتم قطع شد ولی بازبه تازه گی شروع شده باز انکار اتصال پیدا میکنه به خصوص قسمت پایین تنه تا کف پا به نظر شما نشانه چیه وچطوری درمان میشه باتشکر

 49. با سلام و عرض خسته نباشید خیلی وقته دقت نکردم چه مدت ولی بدنم بشدت میخاره هیچ علائمی خداروشکر رو پوستم نیست منظورم قرمزی یا جوش یا هرچی فقط به شدت بدنم شبها میخاره چکار کنم؟