خانه » پزشکی و سلامت » همه چیز در مورد خواص و کاربرد “قرص دومپريدون” 10
تاریخ انتشار : 16 ژوئن 2017 - 0:02

همه چیز در مورد خواص و کاربرد “قرص دومپريدون” 10

همه چیز در مورد خواص و کاربرد “قرص دومپريدون” 10

قرص دومپریدون,قرص دومپریدون 10,قرص دومپریدون 10 برای چیست,قرص دومپریدون 10 میلی گرم,قرص دومپریدون هگزال,قرص دومپریدون در بارداری,قرص دومپریدون 10 میلی گرمی,قرص دومپریدونه,قرص دومپریدون نحوه مصرف,خواص قرص دومپریدون 10,قرص دومپریدون 10 میلی,قرص دومپریدون 10 چیست,موارد مصرف قرص دومپریدون 10,طریقه مصرف قرص دومپریدون 10,موارد استفاده قرص دومپریدون 10,عوارض قرص دومپریدون 10 میلی گرم,قرص دومپریدون هگزال 10,عوارض قرص دومپریدون هگزال,موارد مصرف قرص دومپریدون هگزال,مصرف قرص دومپریدون در بارداری,قرص دمپریدون در بارداری,عوارض قرص دومپریدون در بارداری,عوارض قرص دمپریدون در بارداری,عوارض قرص دومپریدون 10,خواص درمانی قرص دومپریدون 10,فواید قرص دومپریدون 10

دومپریدون (انگلیسی آن: Domperidone) که به نام های تجاری موتیلیوم و موتینرم (انگلیسی آن : Motilium, Motinorm) شناخته می‌شود، دارویی میباشد که ضددوپامینرژیک که معمولاً برای درمان تهوع و استفراغ استفاده میشود سوئ هاضمه و رفلاکس معده به مری استفاده می شود، یا کار دیگر آن برای تحرک و منظم کردن حرکت دستگاه گوارش (داروی پروکینتیک) و یا برای تحریک کردن شیردهی بکار می‌رود.دومپریدون حرکات دودی دستگاه گوارش را سرعت می بخشد و باعث رهاسازی پرولاکتین نیز می شود.

دومپريدون , قرص دومپريدون , عوارض دومپريدون , دومپريدون 10

ادرار (تقریبا 31% مقدار مصرفی) و هم از طریق مدفوع ( تقریبا 66% مقدار مصرفی ) دفع میشود.

دومپريدون

اصلیترین: کم شدن میل جنسی‌، ژنیکوماسیتی‌، گالاکتوره

مهم‌ترین‌: عوارض قلبی‌، واکنش‌های دیستونیک

دیگر عوارض‌: واکنش‌های حساسیتی‌، زیاد شدن غلظت پرولاکتین پلاسما

دومپريدون , قرص دومپريدون , عوارض دومپريدون , دومپريدون 10

مصرف قرص دومپريدون در بارداری و شیر دهی

تحقیقات روی زنان باردار انجام نشده است‌. دارو باید تنها در صورت ارجحیت سلامت مـادر بـر جـنین تجویز گردد. خطری در دوران شیردهی گزارش نشده است و می‌توان در شیردهی تجویز کرد. مقدار کمی از دارو به داخل شیر مادر وارد می‌شودکه غلظت آن به یک چهارم غلظت دارو در سرم مادر می‌رسد.

مسمومیت و درمان مصرف دومپريدون

مسمومیت در دوزهای بسیار بالا رخ می‌دهد. مواردی از واکنش‌های دیستونیک و آریـتمی‌های قـلبی و ایست قلب به دنبال تجویز وریدی دارو گزارش شده است‌. درمان حمایتی است‌.

دومپريدون , قرص دومپريدون , عوارض دومپريدون , دومپريدون 10

توجهات پزشکی – پرستاری ، آموزش بیمار – خانواده برای مصرف دومپريدون

١) صحیح نیست برای درمان استفراغ‌های مزمن و به طور طولانی استفاده کرد.

٢) به دلیل داشتن عوارض جـانبی شدید و جدی تجـویز وریدی این دارو امروزه صورت نمی‌گیرد.

٣) دومپريدون از سد خونی – مـغزی عـبور نمی‌کند و احتمال داشتن واکنش‌های خارج هرمی و خواب‌آلودگی آن در مقایسه با متوکلوپرامید بسیار کم است‌.

۴) روش ‌مصرف به بیمار گفته شود و از او بخواهید در صورت بروز هرگونه عـارضه جـانبی پزشک را آگاه سازد.

دومپریدون : دومپیریدون برای بهبود تخلیه معده در بیماری فلج معده مفید میباشد.  نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی توصیه میشود.

دومپريدون

بستن تبلیغ